PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika geeft 48.533 millioen dollar uit voor bewapening De verdroging en verzilting in Zeeland D£ BILT Truman diende milliardennota in Kantlijn OFFENSIEF DER VERBONDENEN OP WESTKOREAANSE FRONT Vandaag INTIMIDERENDE ACTIE VAN A.P.R.I. IN ATJEH 194e Jaargang - No.13 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B, den Boer Adj W. do Pagter. Hoofdred G Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week. 455 p. kw.; fr. p. p. 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 Ct. per mm Minimum p advertentie 250, Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels i 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad'* 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VTlssingen Walstr 58- «0 tel 2355 4 lijnen (b.g.g of 2160) M'burg LondenSe Kaal 29. tel. 207? en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen BrouwertJstr. 2; Zterikzee N. Bogardstr C 160 tel 26. De hoogste begroting in vredestijd President Truman heeft Maandag bij het Congres de begroting doen indie nen, waarin alle uitgaven z(jn vermeld, die de Amerikaanse regering in het belastingjaar 1952, dat loopt van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952, wil doen. Het totaal dezer uitgaven, namelijk 71.594 millioen dollar, is het hoogste in de Amerikaanse geschiedenis in vredestijd. Hiervan is 41.421 millioen dollar bestemd voor de Amerikaanse weermacht en 7112 millioen voor die der bondgenoten. Deze begroting is 78 procent hoger dan die over het in Juni 1950 geëindigde belastingjaar. In de boodschap, waarmede presi dent Truman het Congres de begro ting heeft toegezonden, zegt hij dat „zij een weerspiegeling is van de reus achtige nieuwe verantwoordelijkheid die het Amerikaanse volk, tengevolge van de aanvallen der communisten op de vrijheid in Azië en het gevaar dat de vrijheid in andere delen van de wereld bedreigt, te dragen heeft ge kregen". Bijna 69 procent van het totaal der uitgaven, namelijk 48.921 millioen dol lar, is bestemd voor „uitgaven op mi litair en internationaal terrein". Tru man zeide dat deze geschatte uitga ven „nog aanmerkelijk kunnen wor den gewijzigd, naarmate het militaire programma wordt uitgevoerd. Ruim de helft van de in totaal 7500 millioen dollar, die zijn uitgetrokken voor „uitgaven op internationaal ter rein", is bestemd voor de bekostiging van militaire uitrusting, die de Ver. Staten aan hun bondgenoten zullen leveren. In zijn toelichting op de reusachtige bedragen, die voor militaire doelein den zijn begroot, verklaarde de presi dent: „De aanvallen der communisten in Korea en de dreigende mogelijk heid van soortgelijke aanvallen elders hebben reeds een verviervoudiging van het totaal der begroting van het ministerie van Landsverdediging ver oorzaakt, De communistische aanval len in Korea hebben het ons allen duidelijk gemaakt dat de Sowj et- heersers bereid zijn de wereldvrede in de waagschaal te stellen, indien zij slechts hun eerzucht kunnen uitleven. Het antwoord v»" de vrije wereld op dit grote .allen bedreigende gevaar is: het met steeds groter snelheid, vast beslotenheid en eenheid opbouwen van een indrukwekkende verdedi ging". „Zes maanden geleden", luidt ver der Trumans boodschap, „bevonden zien minder dan anderhalf millioen Amerikaanse mannen en vrouwen in daadwerkelijke militaire dienst. Thans hebben wij twee en een half millioen Amerikanen onder de wapenen en de door de regering aangevraagde gelden voorzien in Amerikaanse strijdkrach ten ter sterkte van drie en een half millioen man. Bovendien kunnen wij snel nog ruim twee milhoen mannen en vrouwen mobiliseren, die thans dienst doen in onze nationale garde, of behoren tot de reservisten van leger, vloot en luchtmacht. In de begroting zijn gelden uitgetrokken om de sterk te dezer reserve-formaties uit te brei den en hun graad van geoefendheid te verhogen. Verreweg het grootste gedeelte van de militaire uitgaven is verder be stemd voor de vervaardiging van mo derne oorlogsuitrusting. Protesten Ierland naar Nederland De „bond tegen de verdeling van Ierland" heeft telegrafisch aan de burgemeesters der voornaamste Ierse steden gevraagd, speciale gemeente raadsvergaderingen bijeen te roepen om de protestbeweging tegen het zen den van Nederlandse marinevliegers naar Uister te steunen. Senator J. Crosbie, Iers vertegen woordiger in de Assemblee van Straatsburg, heeft over de onderhavi ge kwestie een brief gestuurd aan zijn Nederlandse me'de-leóen. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken MaeBride heeft een onderhoud gehad met zijn Nederlandse ambtge noot, minister Stikker. Mac Bride, heeft het resultaat van deze besprekingen niet bekend ge maakt, doch wel verklaard te hopen, 'dat minister Stikker „gebruik zal ma ken van zijn goede diensten, opdat niets de gevoelens van vriendschap en de goede betrekkingen, die altijd tussen beide- volken hebben bestaan, zal schaden". William R. Herod. president-direc teur van „General Electric", is het toe zicht op de defensie-productie van de Atlantische landen opgedragen. Professor Schermerhorn, oud-pre mier, heeft in Amerika, in een interview met United Press, me degedeeld. dat de Partij van de Ar beid toch wel degelijk Nieuw Guinea aan Indonesië af wil staan. Tezelfder tijd publiceerde de Nederlandse rege ring een nota aan de Kamer, waarin zij in veel woorden weinig zegt over het verloop van de Nieuw Guinea- conferentie en met name niet duide lijk maakt, op welke gronden zij op 27 December eensklaps overstag is gegaan. De uitlating van prof. Schermer horn, waartoe geen enkele noodzaak bestond, is verre van gelukkig en voor de P. v. d. A. niet aangenaam. Volgt er nu weer een tegenspraak? Over de regeringsnota zal in de Ka mer deze week wel een hartig woord je worden gesproken. Want daarmede is toch wel zeer opvallend getracht de Kamerleden met een kluitje in het riet te sturen. Die arme kinderen van ons heb ben weer medelijden opgewekt De „Chr. Hist. Nederlander" be treurt het, dat onze opgroeiende jeugd geen „werktijdenregeling" kent; van z'n twaalfde jaar af wordt het doorle rende kind geplaagd met huiswerk, dat veel moeite, ontreddering en zor gen in tal van gezinnen doet ontstaan en dat aan veel leerlingen de ware lust tot stu'die ontneemt: ,JIet mag dan officieel zó heten, dat voor ieder vak 's avonds hoogstens een half uur gevraagd wordt, feit is. dat onze jongens en meisjes, vier, vijf of soms nog meer uren zitten te blok ken, na hun schooluren. De vlugsten kunnen het misschien met minder tijd klaar spelen, de nol-male leerling niet". .„Men kan het aantal uren huiswerk met aan de directeuren en leraren van de inrichtingen overlaten (enkele uit gezonderd), want ieder wordt voort gejaagd om met zoveel mogelijk ge slaagden „uit de bus" te komen, ook al worden de exameneisen telkens zwaarder. Dè arbeider wordt beschermd tegen te lange werkuren. Het opgroeiende kind niet! „De jongen, het meisje, dat s avonds tijd moest hebben voor ont spanning, voor sport, of voor liefheb berijtjes, zit tot laat in de avond ge bogen over de boeken, wit van de slaap, doodmoe; gaat 's morgens dik wijls lang niet fris naar de les". Velen zullen het met de C. H. Ne- •f er eens züm Maar zij vergeten een ding: Middelbaar onderwijs is be doeld voor de intelligenten. Niet voor degenen, die er niet geschikt voor zijn. Die doen beter een vak te leren. Toen wij op de H.B.S. waren, kreeg menige leerling van menige leraar te noren: Ga liever kachelhout hak- of T.G moeder helpen met de was. Wij weten niet, of deze wijze raad tnans nog zo vaak gegeven wordt. - aar. •e®Jn werktijden-regeling voor kind, afgestemd op de zwakke Een klein lichtpunt is het 50 jaar geleden, dat de bekende Zwitserse schilder van mythologische en roman tische onderwerpen Arnold Böcklln te Fiësole bij Florence overleed. is het 60 jaar geleden, dat de Franse ballet- en operacom ponist Léon Dellbes te Parijs overleed. Ook een belasting In een wijk van Semarang worden regelmatig voorbijgangers beroofd, doch de winkeliers worden met rust felaten. Bij onderzoek is gebleken at dit zjjn oorzaak vindt in het feit, dat de winkeliers de dievenbende ge regeld een geldelijke bijdrage geven, uit hoofde waarvan zij verder met rust worden gelaten. Onrustig Indonesië Scherpe vragen van Indo nesisch parlementslid. Berichten over toenemende spanningen In Atjeh, veroorzaakt door het op treden van onlangs daarheen gebrachte troepenonderdelen van de A.P.R.I., hebben het Indonesische parlementslid Moh. Xoer el Ibruhimy aanleiding gegeven aan de regering vragen te stelJen. Hierin zegt hy o.a. „dat volgens recente berichten de nieuwe APRI-troe- pen in het wilde weg schoten lossen, die onder de bevolking consternatie veroorzaken en ook bedoeld zijn om haar schrik aan te jagen". De vragen komen tegelijk met oe- richten uit Kotaradja dat militairen der APRI. waaronder personeel van het voormalige K.N.I.L. geregeld vol ledig bewapend uitgaan en in pant serwagens met loeiende sirenes dooi de stad rijden, terwijl volgens dezelfde berichten, in Atj'ah alles veilig en rus tig is. Ibi-ahimy vraagt of de regering Aanval gaat in de richting van Seoel. De radio-stations van New York hebben een uit Osan (Korea) afkom stig bericht omgeroepen, inhoudend dat de verbonden troepen op het Westkorcaanse front tot het offen sief zijn overgegaan. Men meldde, dat eenheden infante rie, gesteund door gevechtswagens, Maandag bp het invallen van de duis ternis aanvielen en 20 km in Noorde lijke richting doorstootten. De aan val gaat in ae richting van Seoel. Een patrouille van de verbonden strijdkrachten drong door in Osan zonder tegenstanders te ontmoeten. De stad is byna een week geleden ontruimd. In de nacht van Zondag op Maandag werd geen enkel con tact met de tegenstanders gemaakt. Zondag werden 750 vluchten ge maakt. Onder meer werd Pjongjang en het vliegveld bij die stad gebom bardeerd. VORDERINGEN DER RODE De communistische troepen, die op rukken over de besneeuwde heuvels van Midden-Korea, zijn gevorderd tot op 80 km van Taegoe, waar zich het hoofdkwartier der verbonden troe pen in Z.O.-Korea bevindt. Drie pun ten van de voornaamste aanvoerweg voor de verböndenen in het gebied ten Zuiden Wondjoe worden door de communisten hetzij reeds aangeval len, hetzij bedreigd. De Chinese en Noordkoreaanse troepen hebben klaarblijkelijk hun frontale aanvallen op de 2e Ameri- het broeders en zusters in de klas? Nooit aan beginnen! Drie belasting aanslagen per jaar Volgens de nieuwste regeling voor het opleggen van belastingaanslagen zullen de belastingplichtigen in de eerstkomende jaren doorgaans komen tc staan voor de betaling van drie aanslagen per jaar, één voorlopige aanslag en twee definitieve aanslagen. Het kan voorkomen dat in een be paald jaar niet drie, doch vier aansla gen worden opgelegd. Er kan dan ech ter op worden gerekend, dat in 't vol gende jaar het aantal aanslagen tot 2 beperkt zal blijven. Voor deze geval len zal de minister van Financiën tot <de ontvangers een algemene aanschrij ving richten om op verzoek van de belanghebbende de regelmaat te her stellen door in het eerste jaar voor één der vier aanslagen uitstel te ver lenen. Er is een nieuw tijdschema vastge steld, waaruit de belastingbetalers kunnen zien wanneer zij bepaalde aanslagen kunnen verwachten: Van 1 October 1950 tot en met 1 Januari 1952 de aanslagen in de Inkomstenbelasting 1948 en 1949 en in de Vermogensbelas ting en Ondernemingsbelasting 1949 en 1950. Van 1 Februari 1952 tot en met 30 November '52 aanslagen in de Inkomstenbelasting 1950 en de Vermo gensbelasting 1951. Van 1 December 1952 tot en met 30 September 1953 ko men de aanslagen in de Inkomstenbe lasting 1951 en de Vermogensbelasting 1952. Tenslotte van 1 October 1953 tot en met 31 Juli 1954 komen de aansla gen in de Inkomstenbelasting 1952 en de Vermogensbelasting 1953. kaanse divisie, die, bijgestaan door Franse en Nederlandse troepen, on wrikbaar ten Zuiden van Wondjoe stand houdt, gestaakt. Zij pogen nu in verbinding te komen met de com munistische guerilleros. Een hevige slag woedt 25 km ten Z. van de 37e breedtegraad. Een communistische eenheid is doorgedrongen tot op 50 km. ten Z.O. van Wondjoe. Het betreft hier gere gelde troepen. Het beeld achter het front is volkomen onoverzichtelijk. VERVANGINGSTROEPEN De V.N.-troepen zijn van plan in Korea te blijven en te vechten" heeft de stafchef van het Amerikaanse le ger, generaal Collins, Maandag ver klaard. De generaal zei te hopen, dat hij binnen twee of drie maanden in staat zal zijn goedgeoefende vervan- gingstroepen naar Korea te zenden. Het Amerikaanse leger zal tegen de zomer van dit jaar in kracht ge lijk zijn aan 24 divisies op oorlogs sterkte. Militairen van het Nederlands Detachement Verenigde Naties op knopen vriendschapshanden aan met soldaten uit Thailand. Ilse Koch krijgt levenslang Ilse Koch is door het Gerechtshof te Augsburg schuldig bevonden en tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Zij was niet verschenen bij de voorlezing van haar vonnis. Vol gens de gerechtsarts was zij wel in staat om te verschijnen, doch simu leerde zij een geestelijke afwijking. Veertig typistes in Rome gewond. In Rome is een marmeren trap van 20 meter lengte ingestort, waarop zich ongeveer 300 meisjes bevonden, die solliciteerden naar een betrekking als typiste. Veertig ernstig gewonde meisjes zijn naar het ziekenhuis over gebracht. OOK NEDERLAND WIL KOREA HELPEN De Nederlandse regering heeft haar vertegenwoordiger te New York gemachtigd in verband met de hulp actie der V.X. voor Korea een Ne derlandse bijdrage toe te zeggen ter waarde van 1 millioen in nader te bepalen goederen en diensten. Hier bij is inbegrepen een aanbod om 10 deskundigen gedurende een jaar ter beschikking te stellen voor het ma terieel herstel van Korea. Gedeeltelijke bouwstop in Ver. Staten. De Amerikaanse regering heeft Maandag de bouw van nieuwe win kels. restaurants, kantoren en ande re dergelijke gebouwen tot 15 Febru ari verboden. Na deze datum zal voor particuliere bouw speciale toe stemming nodig zijn. Verlaten cultuurgrond op Schouwen HET WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK IS THANS IN VOLLE GANG. ONDERZOEK NAAR VERDOGING EN VERZILTING VAN ZEEUWSE GRONDEN IN VOLLE GANG. Terwijl in de Zuid-Sloc en de Braakman moeizaam land aan de zee wordt ontworsteld om de iandhonger van de Zeeuwse boer te stillen, werden in de laatste dertig jaren aan de rand van het Schouwse duingebied tientallen bun ders land verlaten. Het klinkt bijna ongelooflijk, doch dat verlaten was geen roekeloosheid. Het voor de plantengroei onontbeerlijke bodemvocht was er in onvoldoende hoeveelheid aanwezig. Het is het grote probleem van ver droging waarmee men, evenals dat van de verzilting, in Zeeland zo zeer te kampen heeft. Zoals bekend worden deze proble men reeds geruime tijd bestudeerd door een provinciale commissie, waarbij ir- A. Franke, rijkscultuur- consulent voor Zeeland als secretaris en ir. J. A. van 't Leven als onder zoeker optreedt. IXTERRESSAXT ONDERZOEK. Het werk in het gebied van Schou wen mag hierbij wel als zeer interes sant genoemd worden. Het Rljks- tuinbouwconsulentschap was daar voor de fruitteelt reeds actief bezig met een onderzoek naai de water huishouding. In samenwerking met deze dienst is dit werk thans uitge breid, waartoe een groter aantal waterstandsbuizen werd geplaatst, van midden in de duinen tot aan de Polder Schouwen toe. Men wil met dit onderzoek tevens nagaan, hoe veel zoet water zich nu eindelijk on der dit gehele gebied bevindt en of de hoeveelheid nog toeneemt dan wel of men bezig is „uit te boeren". Het is nu eenmaal zo, dat de water voorraad alleen wordt aangevuld door regenval, er verdwijnt water door verdamping, door natuurlijke afvloeiing naar het lage polderland van Schouwen, door onttrekking via de waterleiding mij. en misschien ook wel door ondergrondse afvloeiing naar de zee. Om de afmetingen van de zgn. zoetwaterzak te bepalen zijn op enkele punten boringen gedaan tot 40 m. diepte, waar nog steeds zoet water werd aangetroffen. Een zelfde boring is ook verricht op het bedrijf van de heer Capelle bij Haam stede, die met een Nortonpomp zoet water uit de ondergrond pompte, om door bevloeiing of infiltratie meer water voor zijn boomgaard te krij gen. Hoewel dit systeem op zichzelf natuurlijk aantrekkelijk is, vei-hoogt het echter het watergebruik uit de zoetwaterzak. Daarom is het noodza kelijk te weten of verdere onttrek king nadelige gevolgen kan hebben. Het is nu zo dat er maatregelen genomen moeten worden, om het wa terverbruik zo gering mogelijk te doen zijn, door bijv. afvloeiing naar de polder Schouwen indien doenlijk, te beperken. Dit kan door het plaat sen van stuwen in het overgangsge bied of door het water naar het duingebied terug te voeren. Gehoopt wordt dat dit jaar deze vraagstuk ken aan een nader onderzoek onder worpen worden. Een en ander zal echter vrij veel geld kosten, en daar om is het de vraag of de commissie de middelen daarvoor zal weten te vinden. IN DE KRAAYERTPOLDERS. Een ander werkgebied lag in het afgelopen jaar de Kraayertpolders, waar men eveneens hoofdzakelijk met verdroging te kampen heeft. Zelfs in het natte jaar 1950 kwam daar nog op een kleine oppervlakte verdroging voor. Het voorbereidende werk voor het onderzoek Is daar nu nagenoeg gereed. De hoogte- en bo- demkaarten zijn byna klaar. Verder zijn er 80 waterstandsbuizen ge plaatst, terwijl op ca. 144 proefplek- ken waarnemingen werden verricht, om het verband tussen opbrengst aan gewassen en de waterstand te vinden, alsmede de invloeden welke de profielen hebben op de bemes tingstoestand. De onderzoekers krij gen de indruk, dat in de Kraayert polders het water des winters in de hoge gebieden vastgehouden moet worden, zonder dat lagere gebieden overlast krygen. De vraag is echter of dit lukt. Daarom bestaat het plan dit voorjaar in de N. Kraayertpolder een tweetal provisorische stuwen te plaatsen om zo de zomer in te kun nen gaan met een hogere waterstand dan gebruikelijk. In de loop van de zomer volgt dan nog wel een daling, doch het moet een voordeel zijn, in 't voorjaar te beginnen met een hogere waterstand. Reeds op Walcheren in het hoge randgebied aangelegde stu wen geven de indruk, gunstig te wer ken. Bovendien wil men trachten op kleine schaal door infiltratie met draineerbulzen. het water snel uit de sloten het land in te krijgen, hetgeen dus juist het tegenovergestelde van normaal is. (Vervolg op pag. 2). het ermede eens is, dat de intimide rende houding der APRI wel eens zou kunnen leiden tot een botsing tussen de APRI en het Atjehse volk. Voorts vraagt Ibrahimy „of de inti miderende houding der APRI ver band houdt met de spanning, die er heerst tussen het Atjehse volk en de Centrale Indonesische regering en het voornemen van het ambtenarencorps in Atjeh, om zijn functies neer te leg gen in verband met de eisen in zake autonomie voor Atjeh". Het volk in de daerah krijgt de in druk. dat 'de Centrale Indonesische re- gering APRI-troepen heeft gezonden om het volk te onderdrukken, zoals dit b.v. is gebeurd in Zuid-Celebes, aldus Ibrahimy, die tenslotte de vraag stelt, of de regering nieuwe onlusten wil veroorzaken in Atjeh, waar het sedert de proclamatie 'der onafhanke lijkheid rustig is gebleven, en of dit optreden van hogerhand is geregeld. ADENAUER VERWERPT GR0TEW0HLS VOORSTELLEN De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft het voorstel van zijn Oostduitse collega Grotewohl om be sprekingen te beginnen over de een heid van Duitsland van de hand ge wezen. De Westduitse regering wil alleen onderhandelen met hen, die een re giem voorstaan, dat de persoonlijke vrijheid eerbiedigt. Adenauer stelt de volgende voor waarden voor zijn verkiezingen in geheel Duitsland: lo Waarborgen voor de vrijheid en veiligheid van de bewoners van de Sowjet-zóne. 2o Het toekennen van de „üormale democratische vrijheden" aan indivi duen en organisaties in de Sowjet- zóne. zoals vrijheid van vergadering, van critiek e.d. 3o Ontbinding van de „Volkspolitie" als half-militaire organisatie. Adenauer protesteert in een rege ringsverklaring nogmaals tegen de „wet op de bescherming van de vre de". Op grond van deze wet waren vele Duitsers over de zönegrens ont voerd „omdat zij in West-Duitsland waren geweest". Een jongen van ze ventien jaar was in de Oostelijke zó ne ter dood veroordeeld, omdat hij tegen de regering aldaar gerichte aan plakbiljetten had aangebracht. Een gebied, waar dergelijke zaken gebeur den kon men niet beschouwen als een land. dat bereid is vrije, eerlijke en geheime verkiezingen toe te laten. Heldenmoed met de dood bekocht. Een stewardess red'de tien personen uit een brandend vliegtuig op de in ternationale luchthaven van Philadel phia en kwam daarna met zes ande ren in de vlammen om. Achttien per sonen werden uit de vuurzee gered. Het vliegtuig, een Skymaster DC-4. die uit Newark (New Jersey) kwam, miste de landingsbaan tijdens een sneeuwstorm, verongelukte en vloog in brand. Peking overweegt plan der V.N. Voor regeling in Korea. Volgens berichten uit New Delhi is de reactie van communistisch China op het plan der Ver. Naties voor een regeling in Korea niet bits afwijzend. De eommunistisch-Chinesc regering heeft de Indiase regering doen we ten, dat het. plan van v(jf punten voor vrede in het Verre Oosten zorgvuldig overwogen wordt. De drie Amerikaanse sergeants, die opzettelijk de grens van Oost-Berlijn had den overschreden en door de Oostduitse politie werden gearresteerd, zijn Maan dag op vrije voeten gesteld. VOORSPELT: LATER MEER BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot heden avond. Aanvankelijk wisselend bewolkt met nu en dan flinke opklaringen. Later toe nemende bewolking, maar tot aan de avond vrijwel overal droog weer. Matige van Noord-West naar Zuid-West tot Zuid krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1