PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molestverzekering kan nu snel afwikkelen Nieuwe grote aanval op komst langs het gehele front De BILT Ver. Naties aanvaarden het Britse plan voor Korea Vele Belgen met griep te bed Burgemeester als huwelijksmakelaar Vandaag Prins Bernhard heeft griep Beperking van het spoorwegverkeer DUITSERS STAAN STEVIG IN HET WESTERSE KAMP Volgend jaar alle aanvullende huisraadschade vastgesteld Conflict in de televisie-wereld VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 12 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred G Balllntyn PI verv.; \V. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week. t 455 p. kw.; fr. p. p. I 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm Minimum p advertentie 2^u ingez. mededelingen dubbel tarlei Kleine advertenties (max 8 regels van 1—5 regels i 1.—. Iedere regel meer 20 cent. jBrieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur VUsslngen Walstr 58 80 tci 2355 I lijnen (b.g.g 2861 of 21601 MT>urg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Voretgtr. 63. tcL 2475 <b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102: Terneuzen BrouwerlJstr. 2; Zierlkzee N. Bogardstr C 160 tel 26. Chinese lezers stellen zich op Zondag werden ruim drie honderd duizend man communistische troepen »amengetrokken in de Westelijke en Centrale sectoren van het Koreaanse front, als voorbereiding voor een aanval in twee richtingen op de ongeveer 240 kilometer lange geallieerde verdedigingslinie. De 38ste en 50ste Chinese communistische legers staan opgesteld rondom de steden Soewon en Osan, ongeveer vijftig kilometer ten Zuiden van Seoel en dwars op de enige goede weg die langs de Westkust in Zuidelijke richting loopt. Ten Noorden van Seoel bevinden zich eenheden van de 39ste, 40ste, 42ste en 66ste Chinese legers, die zich thans in Zuidelijke richting bewegen. Ook in de centrale frontsector, ten Noorden en ten Oosten van Wondjoe, blijven de communisten hun troepen versterken. De hier opgestelde Ame rikaanse, Nederlandse en Zuidkore- aanse troepen hebben drie dagen ach tereen de ene vijandelijke aanval na de andere moeten afslaan. In een Zondag door het achtste Amerikaanse leger uitgegeven bulle tin wordt o.m. medegedeeld dat Zon. dagochtend „de vijand over net gehe le, door het achtste leger bezette front, hetzij is tegengehouden, het zij buiten bereik was". Vliegers hebben medegedeeld dat in het gebied ten Noorden van Pjong jang op uitgebreide schaal troepen verplaatsingen plaats vinden. Mari- nevliejriuigen, afkomstig van het Amerikaanse vliegdekschip „Leyte", zijn Zaterdag de gehele dag in actie geweest om de verbonden troepen, vooral, die in de gebieden van Soe won en Wondjoe, bij te staan. De vliegers verklaarden dat de wegen ten Oosten van Soewon „geheel in genomen zijn door vijandelijke troe pen". Communistische divisies zijn er in geslaagd ten Westen van Wondjoe door te breken en dreigen om de troepen, die de bergpassen verdedi gen, heen te trekken. Andere divisies staan ten Noorden van de stad ge reed om aan te vallen. Uit al deze aanvalsvoorbereidingen blijkt wel. dat een nieuwe commu- Goedaardige epidemie. De griep heeft thans drie op de tien Belgen aangetast. In de grote be drijven en de openbare instellingen ondervindt het werk door de gevol gen van de epidemie een grote vertra ging. De kabinetsraad kon niet door gaan doordat enkele ministers met griep te bed lagen. In tegenstelling tot Engeland, is de epidemie in België van een goedaardige soort. Niettemin, vallen onder de ouden van dagen en de longlijders vele slachtoffers. Volgens het Laatste Nieuws, een Brussels dagblad, heeft de griepepi demie een verontrustende omvang aangenomen in het gebied van de Leie en de Mandel, en in de streek van Waregem. Zowel in het Vlaamse als in het Waalse landsgedeelte hebben enkele scholen him deuren gesloten. Het ministerie van Volksgezondheid heeft de bevolking aangeraden, lijders aan griep niet te bezoeken. Verder wordt aangeraden zich goed te voe den;. terwijl het dragen van warme kleding en goede schoenen wordt aan bevolen. Het ministerie van Volksge zondheid legt er verder de nadruk op, vooral niet te verzuimen, bij de eerste symptomen van griep het" a'd- vies van een geneesheer te vragen. Ambonezen vragen bemiddeling van U.N.C.I. nistische opmars langs het gehele front aanstaande is en veel hoop, dat deze opmars gestuit zal worden, be staat niet. KOREA-RESOLUTIE AANVAARD. De politieke commissie der V.N. heeft Zaterdagavond met vqftig te gen zeven stemmen bjj één onthou ding een plan voor een staken van het vuren in Korea en vervolgens 'n conferentie ter bespreking van de problemen van het Verre Oosten aanvaard. Aan deze conferentie zou den Engeland, de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en de Chinese Volksre publiek moeten deelnemen. De Sowjet-Unie en de vier landen, die haar steunen, alsmede nationa listisch China en San Salvador stem den tegen en de Philippijnen onthiel den zich. Voetbalpools onder elkaar. Onlangs werd de uitgever van „The Netherlands Goal", een voet balpool, gearresteerd. Van de zijde van de Eén-Nul had om gekocht; de- „Eén-Nul"-pool) is thans aan het A.N.P. medegedeeld, dat de gearres teerde concurrent een aantal agenten van de Eén-Nul had aangekocht: de ze zouden de Eén-Nul pool zoveel mogeljjk achterhouden en in de plaats daarvan ..The Netherland- Goal"-pools verkopen. Bovendien werden in de uitslagenlijsten van The Netherland Goal" fictieve prijswin naars gepubliceerd. Eexven _ander is aan het licht gekomen doordal een hoofdagent van „Eén-Nul" de voor stellen van de concurrerende onder neming heeft geaccepteerd met de bedoeling bewijsmateriaal in handen te krijgen. Op 3 Januari werd door „The Netherlands Goal" een lijst ge publiceerd waarop acht fieri prijswinnaars voorkwamen. Het bureau Zuid-Molukken te 's Gravenhage deelt het volgende me de: „De vertrouwenslieden van de Ambonese ex-KNIL-militairen te Den Haag hebben zich telegrafisch tot de UNCI te Djakarta gewend met het verzoek in verband met de uiterst precaire situatie van de Ambonese militairen op Java tussen beide te willen komen. Voorts werd gevraagd of de UNCI zou willen in grijpen indien de Nederlandse rege ring het rechterlijk vonnis niet zou eerbiedigen. Toen onlangs de burgemeester van het dorpje Bonfield m Zuid-Duits- land een landgoed van 50 ha. onder 30 daarvoor in aanmerking komende boeren wilde verdelen, merkte hij, dat geen van hen voldeed aan de voorwaarde, dat hij gehuwd moest zijn. De burgemeester maakte via de pers de situatie in zijn doip bekend en spoedig stroomden de brieven van trouwlustige schonen uit omringende plaatsen ter secretarie binnen. De burgemeester sorteerde de brieven zorgvuldig en stuurde tenslotte alle ongehuwde boeren het adres van een mogelijke geschikte bruid. Tegen Kerstmis kwamen de eerste huwe- lijkscandidaten in Bonfield aan en thans slaat de burgemeester-huwe lijksmakelaar de paartjes van zijn keuze gade, die door de Dorpsstraat komen gewandeld, hopend dat Cupi do hem in zijn onderneming zal steu- viert prof. dr. W. v. d. Woude, oud-hoogleraar in de analytische meetkunde te Lei den, zijn 75ste verjaardag; is het 25 jaar geleden, dat de bekende Italiaanse pianist en componist Enrico Tosselli. wiens echtgenote de gewezen kroonprinses Louise van Sak senToscane hem inspireerde tot zijn beroemde serenade, te Florence in grote armoede overleed. A.P.R.L slaags met terroristen Het Franse persbureau A.F.P. meldde dat er sedert enige dagen heftige gevechten plaats vinden in de omgeving van Tjitjalangka ten Noorden van Bandoeng, tussen een heden van de APRI en groepen goed gewapende terroristen, wier aantal ongeveer 300 zou bedragen. Verschil lende APRI-militairen zouden zijn ge sneuveld. Nekkramp in kamp van gerepatrieerden. In het DUW-kamp te Klundert heeft zich een dodelijk geval van nek kramp voorgedaan. In verband hier mede is het kamp geïsoleerd. In dit kamp zijn gerepatrieerde Ma rine-mensen met hun gezinnen ge huisvest. Het slachtoffer was een kind uit een van deze gezinnen. Begrafenis Mej. Mlcliels. Zaterdagmorgen werd het stoffelijk overschot van mej. M. M. A. Michels inspectrice van het nijverheidsonder wijs voor meisjes, die tengevolge van een auto-ongeval is overleden, op de R.K. begraafplaats aan de kerkhof- laan te s-Gravenhage ter aarde be steld. Om 10 uur werd in de St. Pascha- liskerk aan de Wassenaarse weg een gezongen requiemis gecelebreerd. Zeer vele belangstellenden geleid den de overledene naar haar laatste rustplaats. Aanwezig waren de in specteur-generaal van het nijver heidsonderwijs mr. ir. M. Goote, als vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W., vele inspecteurs en inspectrices van het onderwijs, tal van vertegenwoordigers van de afde ling nijverheidsonderwijs aan het de- P.v.d.A. toch uit de regering? Verklaring v. Prof. Schermerhorn tegenover United Press Volgens United Press zou prof. ir. W. Schermerhorn hebben verklaard, dat de P.v.d.A. mogelijk uit de Neder landse regering zou treden wanneer de huidige impasse zou voortduren. In dit gesprek zou prof. Schermer horn verder hebben medegedeeld, dat vele leden van de P.v.d.A. de mening zijn toegedaan, dat de partij geen aandeel moet nemen in de verant woordelijkheid voor de impasse. Deze leden geloven, dat de verantwoorde lijkheid moet worden gedragen door die Nederlanders, die Nieuw-Guinea tot elke prijs willen behouden. Minister van Schaik op weg naar huis Waarschijnlijk Donderdag debat over Nieuw-Guinea. Minister van Schaik vertrekt van daag per KLM uit Curacao naar Ne derland, teneinde tijdig aanwezig te kunnen zijn bij het debat in de Twee de Kamer over de regeringsnota aan gaande Nieuw-Guinea. Dit debat zal direct na de behandeling van de be groting van buitenlandse zaken wor den gehouden, waarschijnlijk Donder dag. Duitsers krijgen gratie. Bij Kon. Besluit is gratie verleend aan: F. H. Aus der Fünten, F. Fi scher, J. F. Stöver en H. Kohier In alle gevallen is de doodstraf veranderd in levenslange gevange nisstraf. Nederlandse avonturier in Oostende aangehouden De bijzondere havenbrigade te Oos tende heeft de Nederlander Jacobus Huismans. 25 jaar oud, die poogde als blinde passagier op een schip te ge raken om „iets van de wereld te zien" aangehouden. Huismans, die in ver scheidene landen van West-Europa heeft gezworven, werd ter beschik king van de vreemdelingenpolitie op gesloten. De griep ls ook tot het Paleis Soestdljk doorgedrongen. Prins Bernhard en Prin ses Beatrix moeten in verband met een aanval van griep het bed houden. Mr. ir. B. W. Haveman ■emigratie-commissaris. Tot commissaris voor de emigratie op het ministerie van sociale zaken is'benoemd mr. ir. B. W. Haveman. raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van verkeer en wa terstaat. In verband mei kolen-tekort. Binnenkort is in verband met de kolensituatie een beperking in het spoorwegverkeer te verwachten. De beslissing daarover zal in de loop van deze iveek vallen. Auto reed de Lek in. ALLE INZITTENDEN GERED De bestuurder van een auto, waar in hij 6 medepassagiers vervoerde, al len uit Houten, meende in de nacht van Zaterdag op Zondag de kortste weg naar huis via de Lekdijk te ne men. Hij sloeg echter bn vergissing de Veerweg onder Wijk bij Duurstede af en reed met volle vaart pardoes het water van de Lek in. Tien meter van de kant kwam de wagen in het water tot stilstand. Dankzij de lage waterstand wisten alle inzittenden zich te redden. ADENAUER ANTWOORDT Maar daar moet wat tegenover staan. Uoncskanselier Adenauer heeft Zondag te Wcstfalen in een rede verze kerd, dat alle Duitsers „pal in het Westerse kamp der vrijheid" staan. Voor een goede samenwerking tussen West-Duitsland en het Westen moest ech ter aan een aantal voorwaarden worden voldaan. De rede van Adenauer is te beschouwen als een antwoord aan de Britse Hoge Commissaris, sir Kirkpatrick. die verleden week de Duitsers aanspoorde eindelijk eens dui delijk ie kiezen tussen Oost en West 1. Alle vrijheidslievende volken moe ten terstond hun volledige politieke en militaire macht in dienst stellen van de vrede en het bewaren van de vrijhei.d 2. Het bezettingsrecht moet vervangen worden door een wet of een verdrag en de geallieerde Hoge Commissie door een conferentie van ambassadeurs. 3. Het Duitse defensie contingent moet een absoluut gelijk waardige status krijgen met die van de andere bondgenoten. 4. West- Duitsland moet, afgezien van zijn ei gen bijdragen, financiële steun krij gen van de geallieerden voor de op bouw van zijn verdediging teneinde het in staat te stellen ook aan zijn uiterst zware sociale lasten het hoofd te bieden. 5. Een viermogendheden- conferentie moet niet gaan ten koste van Duitsland. Verder wensten de Duitsers, dat de geallieerden eindelijk „de slagbomen van wantrouwen" zouden verwijderen Met betrekking tot de uitnodiging van Grotewohl, de Oostduitse pre mier, tot een ronde-tafel-conferentie over Duitslands hereniging, verklaar de Adenauer, dat dit een poging was om de positie van de Sowjet-Ünie in een viermogendhedenconferentie te versterken. Een verenigd en geneutraliseerd Duitsland zou binnen enkele jaren „in de Sowjet-maalstroom" gezogen zijn en voorts bestond er het gevaar, dat Amerika zijn belangstelling voor Eu ropa zou verliezen. Europa kon slechts bestaan, indien Duitsland tot het Wes terse kamp behoorde. „Macht van Rusland over Duits land betekent het einde van vrijheid en dus het einde van het Christelijke Westen". Bij Philadelphia is een D.C.-4 lijn- loestel neergestort en ïn brand gevlogen. Er kwamen hierbij 19 personen om het leven. Op de grote tentoonstelling van het British Festival zal men ook dit oude locometiefjc van de Franse Spoorwegen kunnen bewonderen. Het is „Kleine Buddie een machine, die 108 jaar geleden gold als de modernste op het gebied van de locomotievenbouw en die gebouwd is in de Allcard en Bud- dicom fabrieken te Chartreux in Frankrijk. Voor deze bijzondere gelegen heid is „Buddie" weer van stal gehaald en naar Londen gevoerd. Prof. Lieftinck over de oorlogsschade Weer 16,5 millioen op de huisraadschadeboekjes bijgeschreven. In zijn antwoord aan de begrotingsoemmissie voor financiën uit de Twee de Kamer heeft minister Lieftinck medegedeeld, dat op 1 November Jl. in 99.2 van het aantal gevallen van hnisraadschade de eerste bijdrage was vastgesteld. Voor schade aan roerende bedrijfsgoederen was toen 97.7% afge wikkeld. Naar verwachting, zullen einde 1952 alle aanvullende bijdra gen voor huisraadschade zijn vastgesteld. De uitbetaling zal in vier ter mijnen geschieden, zodat het laatste deel van het totaal hiervoor uit te betalen bedrag in de loop van 1956 za! worden uitbetaald. In voorbereiding is een wetswijzi ging om het de onderlinge molestor- ganisaties mogelijk te maken in ge vallen van geringe schade met de be trokkenen tot een vergelijk te komen, zulks onder goedkeuring van de mi nister. REGELING MET BELGIË IN DE MAAK. Wat het overleg met België voor schadevergoeding van wederzijdse on derdanen betreft, deelt de minister mede. dat Nederland een ontwerp overeenkomst aan België heeft toege zonden. België heeft in antwoord hierop gevraagd een delegatie aan te wijzen voor mondelinge bespreking van dit ontwerp. De Franse regering heeft een Ne derlands voorstel om tot een regeling op basis van wederkerigheid te ko men, tot dusver nog niet in gunstige overweging genomen. De minister betoogt voorts nog eens. dat de uitkeringen aan oorlogs slachtoffers natuurlijk niet sneller kunnen geschieden dan de toestand van 's lands financiën toelaat, maar hij erkent tevens, dat aan deze uitke ring een hoge prioriteit moet worden gegeven. Wat de Molestverzekering betreft, geeft de minister te kennen, dat, nu de Wet op de Materiële Oorlogsschade tot stand is gekomen, niets een snelle afwikkeling van de onderlinge Mo- Iestvcrzekerlngsorganlsaties meer in de weg staat. Voor de berekening van de nog door het Rijk te verlenen bijdragen wordt zelf voorrang verleend aan die ge vallen, waarin zulks in verband met de Molestverzekering gewenst is. Na contact met de ondervakgroep „On derlinge Molestverzekering" zijn voor schriften ontworpen ter bevordering van een spoedige afwikkeling. Deze voorschriften bevatten voor de onderlinge molestverzekeringsorga- partement en vertegenwoordigers van nisaties een verplichting om over te vele huishoud- en industriescholen, gaan tot een eerste uitkering. De minister bevestigt overigens nog eens, dat voor bedrijfsuitrusting en bedrijfspanden alleen recht op een aanvullende bijdrage bestaat, indien deze in de plaats komt van een cre- diet met rente-faciliteiten of van een rentevergoeding. De begrotingscommissie had enige ongerustheid tot uitdrukking ge bracht, dat bij de definitieve schade regeling voor onroerende goederen getroffenen, die reeds krachtens de voorlopige regeling geholpen zijn, ge dupeerd zouden worden door een on gunstige behandeling, welke zelfs tot volledige restitutie van de voorlopige uitkering zou kunnen leiden. De minister zegt geen reden voor deze ongerustheid te zien. Aan ver kregen rechten zal niet worden ge tornd. Wel is aan sommige getroffe nen onder voorbehoud een voorlopige financiering verleend en het spreekt vanzelf aldus de minister dat in deze gevallen de voorlopige regeling wordt herzien overeenkomstig de de finitieve, maar daarbij zal de nodige soepelheid worden toegepast. In de afgelopen maanden is terzake van aanvullingen voor huisraadscha de in totaal ongeveer 38.5 millioen gulden vastgesteld en terzake van aanvullingen voor schade aan be drijfsuitrusting ca. 1.000.000 uitbe taald. Van eerstgenoemd bedrag is 16.5 millioen gulden bijgeschreven op de huisraadschadeboekjes, zodat de belanghebbenden hierover terstond konden beschikken. BEROEPSSCHRIFTEN. De afwikkeling van beroepsschriften vindt gestadig voortgang. Per 1 No vember waren door de minister van Financiën 1477 uitspraken gedaan. Hiervan werd in 359 gevallen op het beroep gunstig beschikt. Nog in be handeling waren 5793 beroepsschriften Door de minister van Landbouw waren op 1 November 1739 beroep schriften afgehandeld (346 gunstige be- scrikkingen), terwijl nog 216 beroeps- schriften in behandeling waren. Door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting waren 7503 beroeps- schiften afgedaan, waarbij in 3524 ge vallen de bijdrage werd verhoogd en in 370 gevallen verlaagd. In behande ling waren hier nog 1640 beroeps schriften. Zaterdag: is in Musis Sacrum te Arnhem de tentoonstelling van de N.C.R.V. „Electronen-Wonderland" geopend. Op deze tentoonstelling is de televisie-amateurvereniging „Ve- ron" met een stand aanwezig. Het lag ln de bedoeling, dat via diverse apparaten televisie-uitzendingen zouden worden opgevangen. De firma W. J. Stokvis uit Arn hem, die de Wisa-Veduta televisie- deskundige ir. Smit uit Heelsum een zendvergunning bezit, zou geduren de deze tentoonstellingen uitzendin gen verzorgen met het doel er toe mee te werken dat de televisie via de aether in alle gevallen mogelijk wordt. De NC.R.V heeft, naar het Alg. Dagblad meldt, echter verboden tij dens de tentoonstelling de uitzendin gen van Stokvis op te vangen, om dat <llt recht uitsluitend aan Philips was toegekend. Dit betekent dus. dat de televisie ontvangers niet ingesteld mogen worden op de zender PAB 5 (die van Stokvis) doch uitsluitend op PAB 3 (Philips) die mei een rijden de studio naar Arnhem is gekomen. Eisenhower niet naar Franco Volgens een woordvoerder van het tijdelijk hoofdkwartier van Eisen hower te Parijs is het zeer onwaar schijnlijk, dat Eisenhower zich naar Spanje zal begeven en met Franco een onderhoud zal hebben. Hierover hadden geruchten gecirculeerd. Behalve Berlijn, waar hg een on derhoud zal hebben met de bevelheb ber der Amerikaanse strijdkrachten in Europa is Eisenhower voorne mens alleen die landen te bezoeken die lid zjjn van het Atlantisch Pact. Door heiblok verpletterd Zaterdagmorgen is bij een werk te Aalsmeer een noodlottig ongeval ge beurd, dat de 61-jarige G. Pannekoek het leven heeft gekost. Bij het ver zetten van een heipaal, kwam het heiblok langzaam naar beneden, Dc heer Pannekoek werd hierop at tent gemaakt, doch verwijderde zich niet tjjdig en werd verpletterd. Dr. W. J. H. Harmsen met pensioen In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 Februari zal dr. ir. W. J. H. Harm sen binnenkort heegaan als direc teur-generaal van de Rijkswater staat. Over de opvolging is nog geen beslissing genomen. Nederlandse boter moet Belgische prijs drukken. Daar de boterprijs op de Belgische markt als gevolg van de recente da ling van de boterinvoer uit Neder land is gestegen boven 'de huidige richtprijs van 82 francs per kilogram, heeft de Belgische regering maatrege len getroffen om de invoer van Ne derlandse boter te vergroten. Moch ten deze maatregelen ontoereikend blijken om een prijsdaling te bewerk stelligen. dan zal de regering overwe gen boter uit an'dere landen in te voeren. Belgisch brandweercongres. Zondag is te Antwerpen het 5e Wintercongres van het provinciaal verbond der brandweerlieden gehou den in bjjzjjn van afvaardigingen uit allé provincies van België en boven dien uit Eindhoven, Middelburg en Hertogenbosch. Er werden voordrach ten gehouden over de „Veiligheid- en brandweerdiensten", „De atoombom en de brandweer" en „De provinciale organisatie". Tot besluit werden en kele films vertoond. LATER ENIGE REGEN Geldig tot Maandagavond. Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Matige wind tussen West en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1