PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika en West-Europa moeten zich nog meer inspannen De strijd van de vlassers tegen de heffing 1945 DUIDELIJKE WAARSCHUWING AAN DE DUITSE POLITICI 0E BILT Meer belasting betalen en meer produceren! Deze week VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 11 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 et per week, f 4.55 p. kw.; fr. p. p. 1 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. Minimum p advertentie 1 2X). Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur Vllwingen Walstr 68- -60. tel 2355 4 lijnen (b.gg. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2473 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen Brouwerijgtr. 2; Zierikzee N. Bogardstr C 160_ tel Truman tot de vrije wereld Economische kracht der vrije volkeren is volgens Truman groter dan die van hun vijanden President Truman heeffc Vrijdag het grootste gedeelte van z|jn jaarlijkse economische boodschap aan het Amerikaanse Congres gewtyd aan de middelen, waardoor de kracht van de Ver. Staten en van de vrjje naties der wereld zouden kunnen worden gebruikt ter „ondersteuning van iedero militaire krachtsinspanning, welke noodzakelijk zou kunnen ztfn ter ver mijding van een algemene oorlog of voor het winnen van een dergelijke oorlog, Indien deze zon bomen". Truman vroeg in de eerste plaats volmacht voor het opnemen en uit geven van in totaal 140 milliard dollars voor het lopende en liet volgende fiscale jaar cn voorts een verhoging der belastingen met .aanzienlijk meer" dan de In totaal 8 milliard dollars der twee laatste belastingverho gingen. Voorts vroeg de president o.m. een algemene verhoging van de capaci teit van de Ver. Staten voor het pro duceren van staal, aluminium, elec- trische kracht en andere basispro ducten in het kader van de herbewa pening. De productieve kracht van de Ver. Staten zou in vijf jaar met minstens 25 procent verhoogd moeten worden, terwijl de productieve capaciteit van alle vrye landen en de steun door deze landen aan de Ver. Staten (en De Westerse grote mogendheden beginnen neiging te tonen om zich op een fatsoenlijke manier aan het Ko- rea-avontuur te onttrekken. De fout, die Truman en MacArthur maakten, toen zij besloten de 38ste breedte graad te overschrijden, heeft zich zwaar gewroken en is de Anglo-Ame- rikanen op een ernstig politiek en militair prestigeverlies komen te staan, terwijl bovendien net aantal mensenlevens, dat Korea geëist heeft, aanzienlijk is. Wat er tot nu toe ge beurde, staat gelijk met een Westerse nederlaag en de Verenigde Naties hebben nu de keus, zich alsnog met zo weinig mogelijk kleerscheuren uit Korea terugtrekken, of een oorlog met China beginnen, waarvan men wel de aanvang, maar niet het einde kent. En Engeland èn Amerika beginnen over te hellen naar de eerste keuze, maar het is de vraag, of het daartoe niet te laat is. In Europa is aller oog deze week gericht geweest op de nieuwe opper- bevelhebbei-, generaal Eisenhower. Het is alles bewapening wat de klok slaat. Ziedaar de consequenties van de buitenlandse politiek van Truman. Toen in 1945 de eindoverwinning op Duitsland in zicht kwam. rekende iedereen in Europa er mede, dat Rus land een overheersende positie in de oude wereld zou gaan innemen. Roo sevelt had zich op de conferenties tussen de grote Vier zeer gul getoond met concessies aan Moskou. Hy meende, dat de Russen niet zo kwaad waren als zij er uit zagen. Ware Roosevelt blijven leven, dan zou West Europa er vermoedelijk heel wat roder uitzien, dan nu en niemand zou een zekere mate van radicalisering ver wonderlijk hebben gevonden. Men was er op voorbereid. Truman evenwel begon onmiddellijk eenandere koers te zeilen, die dan ook zeer spoedig tot botsingen met Rusland leidde. De twee machtigste bondgenoten kwamen als tegenstan ders tegenover elkaar, in plaats van als goede vrienden naast elkaar. Dit moest ertoe leiden, dat West-Europa tot taak zou krygen zich te wapenen, wilde het bij een conflict een Sowjet- stormloop kimnen doorstaan. Het heeft lang geduurd, eer dit in zicht baan brak. Maar nu is het zo ver. Met de kracht der wapenen zal men trachten te voorkomen, wat zich reeds in 1945 geleidelijk had kunnen voltrekken, maar zich nu zeker niet meer geleidelijk voltrekken, zal. In Nederland is Nieuw-Guinea deze week troef geweest en in de komende week zal dit wederom het geval zijn, als de Kamerdebatten beginnen. Het opzienbarendst was natuurlijk de na sleep van de verklaring van jhr. van der Goes van Naters. In regerings kringen heeft deze affaire een moei lijk te overbruggen kloof veroorzaakt. Waren het tot dusver alleen de op positiebladen, die het kabinet-Drees gebrek aan ruggegraat en onbedui dendheid verwierven, thans voegen zich ook Katholieke stemmen in dit koor. Het dagblad „De Tijd" spreekt van een regering met een lam been en zegt, dat er in de boezem van het kabinet niet meer over eenheid kan worden gesproken, maar hoogstens over „gekramde verdeeldheid". Aldus neemt in het R.K. kamp het aantal toe dergenen, die naar verandering streven en de regering het vertrou wen op willen zeggen. Zo ver is het echter nog niet. Want, zoals w$j reeds vele malen betoogden, er staan voor de -■ beide grote regeringspartijen vooralsnog te veel belangen op het spel om nu reeds zonder meer van de ministerszetels afstand te doen. Tot verheuging stemt het, dat het de K.L.M. in 1950 beter is gegaan,, dan in het voorafgaande jaar. Was omgekeerd) versterkt zouden moeten worden. Ook achtte de president verminde ring in het Amerikaanse verbruik noodzakelijk, teneinde de defensie inspanning te steunen. Er zal een doeltreffende loon- en prijsstabilisa- tie moeten komen. Vervolgens vroeg Truman om uit breiding van de gewapende strijd krachten met b|jna één millioen man nen en vrouwen en van het aantal ar beiders, werkzaam in industrieën voor de defensie, met vermoedelijk niet minder dan vier millioen man nen en vrouwen. Dit zal betekenen, dat ook vrouwen en oudere arbeiders aan het werk zullen moeten gaan. Wat het bovengenoemd bedrag van 140 milliard dollar betreft, wees Tru man er op, dat dit niet noodzakelijk betekent, dat de regering het gehele bedrag wil uitgeven voor 30 Juni 1952. Van de aangevraagde bedragen zal verdeeld oyer verscheidene ja ren gebruik kunnen -worden ge maaktDe president wees er echter op, dat tegen het einde van 1951 de uitgaven voor defensie en steunver lening aan het buitenland een bedrag van 45 tot 55 milliard dollars per Nuschke sprak niet namens de Russen Inlerview zou grotendeels verzonnen zijn Otto Nuschke. vice-premier van Oost-Duitsland, heeft naai* aanleiding van de berichten over zijn „verkla ring" dat 'de Sowjets tot aanzienlijke concessiès bereid zouden zijn mits de bewapening van West-Duitsland be perkt bleef, nu beweerd, dat een en ander zijn. oorsprong heeft in 'n parti culier bezoek aan een Berlyns restau rant, waarbij ook de correspondent van „Expressen" aanwezig was. Tijdens het gesprek had Nuschke zijn persoonlijke/gedachten geuit over verschillende onderwerpen. De corres pondent had geïnterrumpeerd met kwinkslagen, waarop ironische ant woorden waren gegeven. Enige uitla tingen waren later in het „interview" afgedrukt, doch het meeste was ver zinsel. Nuschke zeide, dat hij er niet aan zou denken namens de Sowjets verklaringen af te leggen. „Expressen" houdt echter de authen ticiteit van het gepubliceerde inter view vol. Minder straf voor Christiansen Bij K. B. is gratie verleend aan F. Chr. Christiansen, destijds Weer machtsbevelhebber in Nederland, tot 12 jaren gevangenisstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. Deze straf is thans met 4 jaren ver minderd. Bij het verlenen van de gra tie is rekening gehouden met de ge zondheidstoestand en de hoge leeftijd van Christiansen, die op 12 Augustus 1948 veroordeeld werd tot 12 jaren met aftrek tot 15 Januari 1946. er toen een ietwat'onrustbarend te kort, in 1950 schijnt het deficit slechts een fractie daarvan te bedra gen en de vooruitzichten rechtvaar digen, gezien het stijgend vracht- en passagiersvervoer, een zeker optimis me. Waar de K.L.M. met name ook om haar vlagvertoon van niet te on derschatten betekenis is, is er zeker reden om met voldoening hiervan melding te maken. Nog is er geen distributie. Maar zij zit in de lucht. Nog geen distributie van levensbehoeften, maar wel dis tributie van. grondstoffen. Amerika zou voornemens zijn alleen maar grondstoffen te leveren, als men aan kan tonen, dat men er dringend om verlegen zit Wat ligt onder die om standigheden meer voor de hand, dan dat men een grondstoffen verdelende instantie m het leven roept? Als het eenmaal zo ver is, zal de levensmiddelendistributie niet lahg meer uitblijven. jaar moeten bereiken. Dit is onge veer het dubbele van de huidige uit gaven. Truman waarschuwde er voor de krachten van het Sowjet-communis- me niet te onderschatten, maar voegde hieraan toe, dat de economi sche kracht der vrije volkeren groter is dan die van hun vijanden. WEST-EUROPA MOET ZICH NOG MEER INSPANNEN De president voegde aan zijn bood schap een overzicht van de situatie toe van zijn raad van economische adviseurs. In dit overzicht wordt ge zegd, dat van de hulpbronnen in- en buiten de Ver. Staten een zo volledig mogelijk gebruik dient te worden ge maakt. West-Europa heeft, na de Ver. Staten, het grootste industriële potentieel van de wereld en beschikt over meer geschoolde arbeidskrach ten dan de Ver. Staten of de Sow- jet-Unie. In de hand van een vyand zou West-Europa daarom een for midabel hulpmiddel zijn. West-Europa kan en moet zelf het grootste deel van de hulpbronnen voor haar eigen herbewapening ver schaffen. In sommige landen, met name In West-Duitsland en Italië, worden de beschikbare arbeidskrach ten en industriële capaciteit niet ten volle benut. Evenals in de Ver. Sta ten zullen in West-Europa de werk tijden moeten worden verlengd en zullen er meer arbeiders in het pro ductieproces moeten worden inge schakeld. Maar óók zullen, evenals Jn de Ver. Staten, in de Westeuropese landen de hulpbronnen voor de de fensieproductie moeten worden ver kregen door beperking van het ver bruik en van de normale verbetering der kapitaalsinvesteringen. Voor het bereiken van de noodza kelijke defensieve sterkte in West- Europa is zowel economische als mi litaire hulp vereist. De Westeuropese landen zullen thans meer moeten uitvoeren om eenzelfde gedeelte van hun import te kimnen financieren als voorheen, daar de prijzen van de grondstoffen, die zij moeten invoeren, sneller zijn gestegen, dan hun exportprijzen. AMERIKAANSE ECONOMIE IS GEZOND Truman verklaarde in zijn bood schap, dat de Amerikaanse econo mie gezond is en dat zij het vermo gen heeft nog krachtiger te worden. De Amerikaanse productie is thans ruim 50% hoger en er bestaat thans werkgelegenheid voor 13 millioen mensen meer dan 10 jaar geleden. In de v|jf jaar sedert de oorlogspro ductie werd gestaakt, heeft 't Ame rikaanse bedrijfsleven ruim 90 milli ard dollars geïnvesteerd in fabrieken en installaties en is de productie per man-uur met ongeveer 10% geste gen. Op grond van deze factoren zei- de Truman te kunnen verklaren, dat er geen twijfel aan kan bestaan, dat de Amerikaanse economie de vereis te grote inspanningen zal kunnen blijven verdragen en daarbij krachtig kan blyven en krachtiger worden. Stoffelijk overschot van vermist meisje gevonden In de Amstel bij de Halvemaan steeg te Amsterdam is het lijkje aan getroffen van de 8-jarige Elisabeth Droog. Dit meisje werd sinds 28 No vember van het vorig jaar vermist. Toch koelhuisboter naar België In tegenstelling tot andersluidende berichten als zou België hebben ge weigerd koelhuisboter uit Nederland te betrekken, deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning mede, dat met het oog op de gro te vraag naar boter op cle Belgische markt enkele dagen geleden tussen de beide regeringen is overeengekomen, dat een hoeveelheid koelhuisboter van voorlopig 500 ton uit de voorraden van het in- en verkoopbureau voor zuivel voor levering naar België be schikbaar wordt gesteld. Met deze uit voer is intussen reeds een aanvang gemaakt. KIEZEN OF KABELEN Britse Hoge Commissaris laakt het manoeuvreren tussen Oost en West De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, sir Kirkpatrick, heeft Vlij de ga vond onder de Westduitse politici ln Bonn enige opschndding verwekt door ln een rede op scherpe w|jze de Duitse politiek te laken van tegen elkaar pitspelen van Oost en West. Neutraliteit Is niet aanvaardbaar, zei- de sir Kirkpatrick. West-Duitsland moet duidelijk beslissen of het met het -Westen wenst samen te gaan en rich dan ook overeenkomstig deze be slissing gedragen. De Atlantische gemeenschap zon desnoods ook zonder Duitsland een solide basis hebben. „Een man van Mars, die Duitse kranten zou lezen, zou de indruk krijgen, dat het Duitse volk bij iede re gelegenheid een graantje wenst te pikken, zowel bij Rusland als bij de ^Tafereeltjes als het hier afgebeelde kan men dagelijks op vele plaatsen In JlZuid-Kqrea ontwaren: een zielig hoopje mens, neergehurkt b|j de bagage •van de voor het oorlogsgeweld vluchtende ouders. Bezwaren tegen Paul van Kempen Als gastdirigent van hef Concertgebouworkest In de gemeenteraad van Amster dam heeft dr. B. H. Sajet (P.v.d-A.) vragen gesteld over het engagement van Paul van Kempen als dirigent van het Concertgebouw-orkest. Hij herinnerde aan het feit, dat Paul van Kampen een Duitse** is en vroeg of bij zijn aanstelling rekening is ge houden met de passage uit het ge meentelijk rapport over het Concert gebouw, waarin de wenselijkheid wordt geconstateerd van het benoe men van Nederlandse gastdirigenten. Met het oog op dit rapport vroeg dr.* Sajet of B. en W. de benoeming van Paul van Kempen nog ongedaan kun nen maken. Paul van Kempen, die thans diri gent is van het Radio Philharmonisch Orkest, liet zich voor de oorlog tot Duitser naturaliseren en maakte in het begin van de bezetting met het Dresdener Philharmonisch Orkest een tournee voor de Wehrmacht in ons land. Toen zijn benoeming bij de Ra dio bekend werd is van verschillende zijden hiertegen geageerd en ook nu is in een deel der Nederlandse pers bezwaar gemaakt tegen de benoeming van Paul van Kempen als gast-diri- gent bij het Concertgebouworkest. Zij willen naar Den Haag! ONDERHOUD MET MINISTER MANSHOLT Nog altijd geven de vlassers in Zeeland de hoop niet op, dat ze geheel of gedeeltelijk zullen ontkomen aan de heffing, die minster S. L. Mans- holt in 1945 oplegde aan de toenmalige voorraadhouders van vlas en strovlaslint. Het gaat hierb|j voor de vlassers om vele tienduizenden gul dens. Zoals men weet is er enkele maanden geleden een protestvergade ring gehouden in Hulst en hebben de Zecuwsch-Vlaamse vlassers een dag lang de bedrijven stilgelegd om aan te geven, hoezeer het hun ernst was met het verzet tegen de heffing. Hoewel er nu ogenschijnlijk rust heerst, houdt deze kwestie de ge moederen in vlasserskringen nog heel sterk bezig. De heer H. M. Francken te Sint Jansteen, die secre taris van de Vlassersfederatie is, verwacht, dat nog deze maand een bespreking met minster Mansholt holt zal worden gehouden, waarbij de vlassers hun bezwaren tegen de hef fing kunnen toelichten. TE WÉINIG AANDACHT. Men meent in Zeeuwsch-Vlaande- ren, dat aan de bezwaren van de vlassers niet voldoende aandacht is geschonken. Onmiddellijk na de af kondiging van de heffing 1945 deel de men aan het bedryfsschap voor vlas en hennep mede, dat de heffing niet betaald zou worden. Ook de organisatie voor de Vlas- linthandel had bezwaar en ving een proces aan, dat evenwel verloren werd en begin 1949 werden de hef fingsbriefjes aan de voorraadhouders toegezonden. Het verwekte intussen verbazing dat op het request van 29 Decem ber 1947, waarbij de vlassers hun be zwaren kenbaar maakten, nimmer antwoord van de minister was ge komen. Het Zeeuwse Kamerlid, mr. W. F. baron van der Feltz, informeerde b|j de minister en het bleek, dat dit request was zoek geraakt. Intussen verklaarde de minister zich bereid een commissie van onderzoek in te stellen als door de vlassers was ge vraagd. Men moest echter constateren, dat de opdracht, die aan de commissie werd gegeven zeer beperkt was en bovendien kon de commissie niet tot een eenstemmig advies komen. Een meerderheidsrapport werd aan de minister overgelegd dat de heffing aanvaardde. Op 9 Mei 1950 zond de Vlassersfedera tie nog een eigen rapport aan de minister. Het ging daarbij voornamelijk om de vraag of door de commissie al dan niet de billykheid van de heffing moest worden nagegaan. NIET MOGELIJK. In de zomer van 1950 wendde de federatie zich tot de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A- F. C. de Casembroot die naar aanleiding daarvan een schrijven aan minister Mansholt richtte, en voorstelde, een nieuwe commissie te benoemen, be staande uit een lid van het Bedrjjfs- schap, een lid van de Vlassersfedera tie en een voorzitter, te kiezen door beide hiervoorgenoemde leden. De minister antwoordde hierop, dat dit om practische redenen niet mogelijk was, waarna hy korte tyd later, op 31 Juli, mededeelde, dat hij het advies, vervat in het meerder heidsrapport, geheel overnam. Als motieven hiervoor gaf hy op: le. dat de prijsverhoging in 1945 niet was bedoeld als tegemoetkoming in de productiekosten van de vlas- verwerkende industrie en 2e. dat voor wat betreft de door de oorlog getroffen bedrijven, de schade door ander instanties vergoed moet worden, worden. NIEUWE BEMIDDELING. De Federatie wendde zich opnieuw tot mr. van der Feltz, die by de be handeling der begroting in de Twee de Kamer in November j.L vragen over de kwestie stelde. De minister beloofde, aan een delegatie der Vlas sersfederatie een onderhoud te zul len toestaan, doch op 11 December van het vorig jaar ontving het Fe deratiebestuur. zonder dat een onderhoud had plaats gevonden een brief van de minister, waarin deze uitdrukkelijk mededeelde, dat van ontheffing geen sprake kon zijn en dat de commissie volkomen neu traal was geweest. Wederom werd op "de bemiddeling van mr. van - der Feltz een beroep gedaan en dank zij diens tussen komst verklaarde minister Mansholt zich alsnog bereid, in de loop van Januari de kwestie met de vlassers te bespreken. - Een bespreking overigens, van welks resultaat vooral voor de door de oorlog gedupeerde vlasser», heel wat afhangt. Westelijke geallieerden en dat •het Duitse volk geen behoefte heeft aan bijzonder vriendschappelijke betrek kingen met wie dan ook", zeide Kirk patrick. Indien West-Duitsland besluit zich by het Westen aan te sluiten, dan moet het beseffen, dat zulk een be sluit een geheel gewijzigde instelling in Duitsland zou vereisen. Op het ogenblik heeft het Duitse volk weinig begrip voor de opofferin gen, die een bondgenootschap met zich mee brengt Ik ben weinig tekenen ge zien van openlijk verlangen om het standpunt van anderen te begrijpen, of om de Duitse politiek af te stem men op de politiek van enige andere mogendheid. Men schenkt alleen aan dacht aan het Duitse gezichtspunt De Duitse regering ontmoet nooit critiek wanneer zij de Duitse belangen zoda nig verdedigt, dat daardoor de betrekkingen met Amerika, Engeland of Frankrijk worden geschaad. Wei werd de Westduitse regering voortdu rend verweten, dat zij de Westelijke mogendheden niet afviel. De populairste redevoeringen wa ren volgens Kirkpatrick in Duitsland die welke die landen tartten, waarvan Duitslands veiligheid en voorspoed het meest afhankelijk zijn. Tweemaal in deze eeuw heeft Duitsland er de voorkeur aan gegeven zich tot vijand van de gehele wereld te maken en het kan zich niet permitteren een derde maal een dergelijke fout te ma ken. Het moet inzien waar zijn belan gen liggen. Kirkpatrick sprak voor de overzee se club te Hamburg, een stad waar naar hij zeide de dingen beter begre pen worden dan elders in Duitsland. In Engeland zijn tot dusver 80.000 stuks pluimvee vernietigd, dat door pseudo-vogelpezt was aangetast. KORTE PREDICAT1E DE WEG TERUG..-. En de herders keerden wederom, verheerlijkende en prijzende God over alles wat zij gehoord en ge zien hadden, gelijk tot hen ge- ken was. (Lucas 2:20). *t Is allemaal weer voorbij: de kerstdagen en de jaarswisseling en nog veel meer, en het gewone leven is al v:eer begonnen. Het grauwe, koude, harde en voor velen ook vaak angstige leven. En de grote vraag is: hebt U wat meegenomen van de feestdagen en bent innerlijk veranderd en ver sterkt in het geloof? Van de herders uit Lucas 2 lezen we ook, dat ze weer de weg terug gaan, hun gewone leven weer in. Maar toch was er bij hen wat veranderd. Want och hoe gaat dat: straks waren het nog ruwe kerels, die zich Jieus niet schaamden voor een sterke mop zo rond het nachtelijk vuur in het veld; en nu: nu prijzen en verheerlijken zij God JIun leven is een getuigenis ge worden van Gods genade! Hoe dat kan? Wel zij hebben ge zien en gehoord" de grote daden Gods. Zij zijn in Bethlehem geweest en ze hebben geknield voor het kind in de kribbe; ze hebben daar gevonden hun Heiland en Zaligmaker, hun Borg en Middelaar. En nu, nu kunnen ze hun mond niet meer houden,, maar moeten spreken, moeten getuigen. Het was de Heilige Geest, die hen bij Jezus ge bracht had, en nu waren ze door dien zelfden Geest vervuld om tot anderen te spreken van Jezus. Hoe gaan wij de weg terug? Orts le ven zal dan pas veranderd zijn als wij ook echt in Bethlehem geweest zijn; <Lw.z. als gij met uw leven, met heel uw hebben en houden, met al uw vra gen en problemen, met al uw zonde en schuld geknield hebt voor het kind in de kribbe: Want Hij is de Man rati het Kruis, die ook uw Heiland en Za ligmaker, uw Borg en Middelaar zijn wil. En hebt ge door den Heiligen Geest Hem gevonden dan kunt ge niet an ders meer dan Zijn genade prijzen en Gods naam verheerlijken en ook tot anderen spreken van dezen Jezus. De weg terug- Hoe gaat gij? Zierikzee J. P. van Room WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West Iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1