PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chinese doorbraak richting Taegoe Niet sluitende ongewijzigd begroting 1951 goedgekeurd DE BILT Tokio verstrekt vanaf vandaag geen communique s meer Kantlij De n Vijftien tegen één ANTWOORD VAN HET WESTEN AAN MOSKOU GEREED Vandaag VIJF ARBEIDERS VERDRONKEN BIJ TOCHT ÓVER DE IJSSEl Tijdelijk wethouder benoemd Sinclair Lewis overleden. VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 9 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. li. den Boer Adj W. de Pagter. Hoofdred G. Balllntljn PI vcrv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week. t 4.53 p. kw fr. p. p t 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm Minimum p advertentte 1 2M, Ingez. mededelingen dubbei tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels r 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur vllssingep Walsti 5» 60 m t Hrun m.g.E 8851 o! 21601 M bure Londen». Kaal 2S~Ul. 20H en 282L G». L. Vorstttr. 63. ML 2i7i (b.g.g 22231; Ooitbura Pr. MauriUslr. 12. UI. 102; rcrneuzea Brouw.rllstr. 2: Zlerlkzce K 1Bo8«rd8a_C_lW_«l_M. Strijd in verblindende sneeuwstormen Woensdag woedde rondom het In midden-Korea gelegen belangrijke knooppunt van wegen en spoorwegen, Wondjoe, ongeveer negentig kilo meter ten Zuid-Oosten van Seoel, een hevige stryd tussen de verbonden en de communistische troepen, die onder verblindende sneeuwstormen werd uitgevochten. In frontberlchten wordt gemeld, dat beide partyen reeksen aanvallen uitvoerden. De communistische strijdkrachten zijn tot op een afstand van ruim 120 kilometer hemelsbreed van Taegoe drongen na zich ten uZid-Oosten van Wondjoe een doorgang te hebben ge baand van 16 kilometer bree'd en 48 km. hemelsbreed van Taegoe doorge drongen na zich ten Zuid-Oosten /an schappen der Chinese communisten ten Zuid-Oosten van de stad een boog vormig front gevormd. Zij bevinden zich thans op slechts enkele kilome- k e economische Benelux is, zoals men weet, niet tot stand geko men. België vond Nederland geen volwaardige partner, in finan cieel opzicht. Dat wordt met name in Nederland betreurt en men meent in Den Haag, dat de Belgen bang zijn van de Benelux en ten onrechte. Daarom doet het prettig aan, als er ook van Belgische zijde eens een goed woord over de Benelux wordt gezegd. De directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, de heer J. de Keijser, heeft in het orgaan van dit lichaam eens gewezen op alles, wat er in Be- nelux-verband reeds bereikt is. Hy betoogt, dat het onderlinge handels verkeer tussen de drie landen sedert de bevrijding een ongekende vlucht heeft genomen. Bijna een vierde gedeelte van gans de uitvoer der Belgisch-Luxemburgse economische unie werd in het afgelo pen jaar naar Nederland gericht Waaruit men moet besluiten, dat indien België voor zijn uitvoer Ne derland niet als klant had gehad, zijn economische bedrijvigheid daardoor in een ongunstige toestand zou ver keer hebben. In het Brusselse „Laatste Nieuws" wordt dit thans toegegeven en dit zelfde blad komt tot de conclusie, dat als de oorlog in Korea de grond- stoffenprijzen met omhoog haa ge jaagd, de Nederlandse munt niet ver zwakt zou zijn. Daarom meent het blad, dat alle drie de landen hun goe de wil moeten tonen. En het besluit Moest deze wil in gebreke blijven, het ware een onverschoonbare te kortkoming niet alleen tegenover de belangen van de drie landen, maar ook van een algemeen internationaal standpunt uit. De Nederlandse regering heeft verleden week kolen gekocht, in Amerika. Twee honderd dui zend ton. Dat is goed. Natuurlijk. Maar zij kocht die kolen aanzienlijk duurder dan België, Frankrijk, Enge land en Italië, die zich eind 1950 reeds dekten. En dat is minder mooi. Regeren is vooruitzien. En als de re gering vooruit had gezien, zou dat goedkoper zijn geweest. Nu zij dat niet deed, kon zij niet anders, want in Twente zit de textielindustrie zon der kolen, en in Amsterdam de bak kerijen en in het hele land leven de spoorwegen, wat de kolen aangaat, van de hand in de tand (of omge keerd) en hoe het met de bunker ko len staat, dat weet de S.H.V. Toch jammer, dat we niet eerder kochten. Ia de „neerenveense ivoener (on- afh. progr.) beëindigt ds. G. van Veen een opmerkelijke artikel reeks over „platteland en cultuur", uitgaande van de stelregel dat „be schaving" uiterlijk en zonder wortel en „cultuur" innerlijk en met een (godsdienstige) wortel bestaat, be toogt hij dat de vooiwaarden om cul tuur te scheppen op het platteland gunstiger zijn dan in de stad „De enkel-beschaafde mens heeft geen stijl en geen kader. Hij is de slaaf van zijn uiterlijke vormen en z\jn tafelmanieren zijn voor hem hon derdmaal belangrijker dan -zijn be ginselen. Een echte aristocraat, die cultuur heeft (anders ben je trou wens geen aristocraat) maakt zich niet al te druk over vormen. Hij ge draagt zich als een werkelijke heer, maar als 't zo uitkomt, durft hij heel goed zijn mes naast zijn bord te laten liggen en een been van zyn karbo nade in zijn handen nemen, om het heerlijk af te kluiven. De echte plat telander is een aristocraat met eigen stijl, ook al is die niet „steeds". Om dat hy zichzelf durft blijven. Hij kan genist met de echte aiistocraat gaan eten. Deze zal hem niet lastig vallen en waardeert het, dat hij zichzelf blijft. Met „beschaafde" mensen is het moeilijker eten, omdat zü van de vorm hun afgod ma..en. De cliché- praterij van deze mensen is trouwens ook vervelend. Er is één land, waar cultuur en beschaving a.h.w, één zijn geworden. Dat land is Frankrijk. Ook is er één land, waar cultuur in hoger waarde wordt gehouden dan beschaving, al houdt men er graag aan oude en voor ons gevoel verouderde cultuurvor ming vast. Dat land is Engeland. Er 1S,°°* een land. waar heel veel be schaving is en weinig, heel weinig cultuur. Dat lpnri is Amerika. Daar om is de Amerikaanse beschaving voor onze cultuur zulk een groot ge- ters afstand van Tanjang, even bezij den de hoofdweg van West naar Oost, die van Tsjoengjoe naar de Oostkust leidt. Uit dit gebied leiden verschillen de wegen Zuidwaarts naar Taegoe. Volgens frontberichten hebben de geallieerde troepen zich in goe'de or de zonder veel moeilijkheden op ster kere stellingen teruggetrokken. De Amerikaanse tweede divisie en Franse troepen hebben in de centrale sector een tegenaanval gedaan. De aanval werd begonnen tegen twee vijandelijke regimenten, die zich on geveer zes km. ten Zuiden van het prijsgegeven Wondjoe bevonden. Er werd ongeveer drie kilometer opge rukt. Dit is de eerste aanval der V.N. van enig formaat sinds de terugtocht uit Seoel. Het hoofdkwartier te Tokio zal van Donderdag af geen communiqué's meer verstrekken over de militaire operaties in Korea. Ook in Engeland.. Piccadilly Circus, Oxfordstreet en de andere winkelstraten van Londen zyn 's avonds weer halfdonker. Om kolen te besparen heeft de Engelse regering lichtreclames en verlichting van étalages 's avonds na zeven uur verboden. „Door de verdedigingsstellingen der verbonden troepen stromen een 100.000 Koreaanse vluchtelingen en de troepen weten, dat zich ook soldaten van de vijand onder hen bevinden, die machi negeweren en ander wapentuig hebben verborgen in beddegoed enz.," aldus een correspondent van Reuter. „De ge allieerde veiligheidspatrouilles kun nen slechts een op de twee of drie honderd personen fouilleren. Dit is natuurlijk onvoldoende, doch men kan het niet over zijn hart verkrijgen de vluchtelingen tegen te houden". Superfort superieur in strijd tegen vijftien straaljagers Een superfort B-29, die door motor storing uit zijn formatie was losge raakt en eenzaam boven de wolken vloog, heeft boven Korea een aanval van vijftien straaljagers van het type M.I.G.-15 doorstaan. De M.I.G.'s vie len de bommenwerper van achteren aan, maar werden ontvangen met een hevig vuur uit de geschutkoepels van de B-29. Na een gevecht van tien mi nuten wist de bommenwerper in de wolken te duiken, waarna de straal jagers de strijd opgaven. Dienstplicht voor 18-jarige Amerikanen? wens van marshall De Amerikaanse minister van De fensie, George Marshall, heeft Woens dag voor een subcommissie van de Senaat aangedrongen op onmiddellijke oproeping van 450.000 ongehuwde jongemannen van 18 jaar voor de mi litaire dienst teneinde de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten op te voeren.. Op het ogenblik zijn alleen mannen van 19 tot 26 jaar dienstplich tig. ACHESON VERKLAART: Komen er viennogend hedenbesprekingen? De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heett verklaard, dat Engeland, Frankrijk en de V S. binnenkort gelijkluidende antwoorden op de jongste Russische nota over de mogelijkheid van vier- mogendhedenbesprekingen op het hoogste niveau zullen inzenden. De Sowjet-Unie is tot aanzienlijke concessies bereid wanneer de West- duitse bewapening binnen bepaalde grenzen en tot vijf a tien divisies be perkt blijft, aldus zou Otto Nuschke vice-minister-president van de Oost- duitse staat in een interview met de Stockholms „Expressen" verklaard hebben. Volgens inlichtingen zowel vau Russische als van Westerse zijde kan met een viermogendhedenconfcrentie in het komende voorjaar rekening ge houden worden, aldus Nuschke. De Franse minister van Defensie, Jules Moch, heeft verklaard, dat het houden van een viermogendheden- bespreking absoluut noodzakelijk is. „Ondanks alles" zou men tot het houden er van moeten overgaan, ook al zou men tegenover elkaar komen te staan en „op barse wijze" discus siëren. De conferentie zou de defini tieve breuk en de ramp in elk geval uitstellen. bestaat het garde-regiment Prinses Irene 10 jaar; is het 60 jaar geleden, dat de beroemde Franse architect G. E. baron Haussmann, die de frote Parijse boulevards aanleg- e, overleed. Actie voor hogere melkprijs Kon. Ned. Landbouwcomité bereidt sancties voor Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft besloten maatregelen voor te bereiden voor het geval de verlaging van de melkprijs niet ongedaan ge maakt zou worden. Het comité heeft nl. drie geheel legale punten opge steld, welke door de georganiseerde landbouw kunnen worden bekrach tigd. Het zjjn: 1. stopzetten van de melkleveranties naar de consumptie centra, 2e. advies aan de boeren om de productie te verlagen en 3e. advies om tijdelijk het zakelijk contact met ambtenaren van de Rykslandbouw- voorlichtingsdienst te vermijden. Contact zal worden opgenomen met andere landbouworganisaties en de Kon. Ned. Zuivelbond om uitvoer baarheid van deze punten in studie te nemen. Moch zeide, dat neutraliteit een wei gering betekent om te kiezen tussen vrijheid en dictatuur. Neutraliteit zou de deur voor agressie openen. Het Atlantisch P^ct betekent echter een belofte van vrede. Frankrijk kan slechts leven in collectieve veilig heid. In 12 maanden kan Frankrijk tien divisies gereed hebben: vijf op voet van oorlog en vijf, die dan binnen drie maanden op voet van oorlog ge bracht kunnen worden. Vele Franse arbeiders stemden weliswaar communistisch, maar Moch was er van overtuigd, dat zij de politieke orders der Communisti sche Partij, nlet zullen volgen. Kon. Gezin Vrijdag terug uit St. Anton H.DL de Koningin, Z.K.H. de Prins en H.K.H. Prinses Beatrix, zullen Vrydag 12 Januari a.s. in de loop van de dag, van hun wintersportva- cantie in Sankt Anton terugkeren. Overspannen man schoot op zijn broers Revolverdrama in Veldhoven. In de gemeente Veldhoven heeft zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag een drama afgespeeld. Eén der zoons van de familie H., die wegens zijn overspannen toestand reeds enkele weken thuis werd ver pleegd, is in de nacht opgestaan en heeft met een revolver op zijn beide by hem op één kamer slapende, broers geschoten. De ene kreeg een schot in zijn buik, de andere in zijn dijbeen. De dader is naar een ze nuwinrichting overgebracht. Hoewel de Verenigde Naties het uitbreken van een oorlog in Griekenland konden Voorkomen, noodzaken grensincidenten de waarnemers van de Verenigde Naties nog steeds tot uiterste waakzaamheid. Hier onderzoekt een waarnemer van de Verenigde Naties klachten vau Griekse grensbewoners over vermeende ontvoering van kinderen. Roeiboot botste tegen kabel Het water was hoog en de stroom sterk By Dieren is Woensdagmiddag omstreeks vyf uur op de IJssel een roei boot omgeslagen, waarop zich arbeiders van een steenfabriek bevonden, die van hun werk terugkeerden. Vyt Inzittenden zyn hierbij verdronken. Midden op de rivier kwam het roei bootje, waarmede de arbeiders naar Dieren overstaken, in botsing met 'n kabel van de pont. Het bootje kantel de en alle inzittenden geraakten te water. Vijf mensen van wie vier uit Doesburg en één uit Rheden, zijn verdronken. Eén man wist zich met behulp van een roeispaan drijvende te houden en kon worden gered. Van geen van de verdronkenen is het lijk tot nu toe opgehaald. De mannen waren in hun werkkleding en hadden zware schoenen aan. Het water van de IJssel is hoog en er stond een sterke stroom- Wellicht is deze stroom één van de oorzaken van derbotsing geweest. De slachtoffers waren J. Gerritsen Journalisten in hongerstaking Veertien Perzische journalisten hebben besloten in hongerstaking te gaan uit protest tegen het regerings besluit, dat maatregelen genomen zullen worden tegen bladen, welker commentaar het aanzien van de wet tige regering schaden en tot opstand aanzetten. (4 kinderen), G. Jansen (geen kin deren), L. Nieuwenhuis (5 kinderen) en J. Nijland (ongehuwd) allen uit Doesburg en C. Jansen (één k'ud) uit Rheden. Arrestaties op Java Nederlandse politie-functionarissen Op last van de procureur-generaal van Indonesië is de voormalige hoofd commissaris van politie te Bandoeng, de heer F. Landmeter, gearresteerd. Iiy zou met de „Oranje" naar Neder land reizen en daartoe Zondag naar Medan vliegen, om in Belawan aan boord te gaan, doch werd te Djakar ta gearresteerd en naar Bandoeng overgebracht. Te Bandoeng werden, eveneens op last van de procureur-generaal, ge arresteerd: de commissaris van poli tie tweede klasse P. A. Kettenis, de inspecteurs tweede klasse A. C. Story en R. K. Wankay, de adjunct-inspec teurs tweede klasse F. R. Pareira en J. H. Fickel, de adjunct-commandant van politie J. C. Selter en de agent eerste klasse A. de Beer. Gemeenteraad Vlissingen De raad van de gemeente Vlissingen benoemde Woensdagavond tot ty- delijk wethouder In verband met de ziekte van wethouder M. A. van Popering, die herstellende is de heer M. J. van Poelje (P-v.dA), met algemene stemmen (één blanco). De heer Van Poelje aanvaardde deze benoeming. Burgemeester mr. B. Kolff verklaarde by het begin van de raadszitting, dat hy zyn gebruikelyke Nieuwjaarsrede zou uitstellen tot een volgende byeenkomst, omdat de huidige zitting in hoofdzaak gewyd rou zyn aan de behandeling van de gemeentebegroting 1951. Deze begroting werd on- gewyzigd goedgekeurd. Een voorstel van b. en W. om over te gaan tot herbouw van de brand weercentrale met twee woningen en het herstel van één woning, werd zo danig gewijzigd, dat b- en W. de be voegdheid kregen om tot herbouw van de centrale met totaal vier wo ningen te komen. algemene beschouwingen De leiders der raadsfracties hiel den daarna algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1951. De heer m. J. van Poelje (PvdA), constateerde, dat de stad Vlissingen als zwaargetroffen gemeente terecht aanspraak maakt op een bijzondere uitkering uit de Rijksfondsen. Spr. wees in dit verband op de 30-000 afschrijving, die de gemeente jaar lijks op de oorlogsschaderekening moet toepassen. Hij herinnerde ook aan de stijging van het loon- en prijspeil sedert 1948 en de grote uitgaven voor de vissers haven. Spr. kon ach er niet mee verenigen, dat de regering 300 millioen, die als hogere inkomsten in het Gemeen tefonds Vloeiden, niet over de ge meenten wil verdelen, maar wil re serveren. Na een pleidooi voor de zelfstandigheid van de gemeenten, die niet gezien moeten worden als 'n administratief orgaan van de centra le regering, besprak de heer Van Poelje de stimulering van de ge meenschapszin, de burgerzin en de zedelijkheid, daarbij herinnerend aan de taak van kerk en politieke partij. Hij raadde het houden van een bur gerdag voor jonge kiesgerechtigden aan waarbij hij dacht aan 5 Mei en hij achtte het een plicht de West- europese cultuur zo nodig met de wapens in de hand te verdedigen. medezeggenschap Spr. had lof voor het werk van het E.T.L en de Stichting Zeeland. Voor de gemeentediensten zou spr. dienst commissies wensen als een begin van medezeggenschap in de bedrijfsvoe ring. Bezwaar had spr. tegen het grote aantal mensen, dat de ge meente op arbeidscontract in dienst heeft. Spr. bracht tenslotte hulde aan B. en W., gemeentesecretaris en gemeentepersoneel voor het ver richte werk in 1950. De heer H. van Rooijen (C.H.) noemde de begroting somber. De ge meente is in een dwangpositie en uiterste zuinigheid is nodig. Voor de stimulering van de bur gerzin zou spr. ook een beroep wil len doen op de pers. Spr. zou uitvoe riger verslagen van de raadszittingen in de krant wensen om meer belang stelling voor het gemeentelijk werk te wekken. Ook de heer Van Rooijen bracht hulde aan B. en W. en het gemeentepersoneel. De heer J. Marijs (A.R.), sloot zich bij deze hulde aan en merkte op, dat de finantiële verhouding tussen Rijk en gemeente nog niet goed ge regeld is. Spr. vreesde voor een gro ter tekort over 1951 dan thans wordt geraamd, want de prysstrjging duurt voort. Na enkele opmerkingen over de in vloed van de kerk op de burgerzin, bepleitte spr. toetreding tot het In stituut Steun Wettig Gezag. Wat het bouwvolume betreft, zal Vlissingen iets extra's moeten krijgen. Het grote aantal arbeidscontractanten bij de gemeente achtte spr. onbevre digend. HERBOUW „BRITANNLA" De heer M. J. Corveleijn (KVP) gaf als zijn indruk van de begroting: een hamerstuk. Wijzigingen of ver beteringen zijn niet wel mogelijk. Spr. drong aan op grote activiteit voor industrialisatie, hoopte op her bouw van het Britannia-hotel en de terugkeer van de „Zeeland". Hy vond het jammer, dat het vermenigvuldi- gingscijfer voor de schoolgelden niet van 2 op 1 is gebracht. (vervolg op bis. S) Vier doden bij havenbrand in Bogota Vier personen, onder wie een recher cheur, zijn om het leven gekomen en 16 personen gewond bij een reusachti ge brand, die Dinsdagavond te Bogota in de haven is uitgebroken en Woens dagochtend vroeg nog niet was ge blust. De voornaamste werf dreigde geheel een prooi van de vlammen te worden. De brand werd veroorzaakt door een botsing van twee vaten met zeer brandbaar zuur. die uit een Columbi- aans schip werden gelost. Er deed zich een ontploffing voor, waarna ge weldige steekvlammen een pakhuis in vlam zetten, waarin andere vaten zuur waren opgeslagen. STRAALJAGER NAM ANDIJKERS BIJ DE NEUS Er heeft enige uren opwinding ge heerst in het Noord-Hollandse dorpje An'dijk (tussen Hoorn en Medemblik) toen enkele inwoners beweerden ge zien te hebben dat een vliegtuig (straaljager) in het IJsselmeer was gestort. Hoewel op geen der Nederlandse vliegvelden een toestel werd vermist hebben een „sea-otter" van de vlieg veld Valkenburg en ook de Rijkspoli tie te water uren lang gezocht zonder resultaat. Men neemt nu aan. dat een straaljager laag over het wa ter heeft gevlogen en met zijn uitlaat gassen een waterfontein heeft opge spoten. In Rome is Woensdagmorgen op bijna 66-jarige leeftijd overleden de vermaarde Amerikaanse schrijver Sinclair Lewis, die in 1931 de Nobel prijs won. In 1926 weigerde hy de Pullitzerprys omdat hij anderen daarvoor meer in aanmerking vond komen. Sinclair Lewis ging, na een oplei ding aan de Yale-University, in de journalistiek. De eerste roman, waar mede hy grote bekendheid verwierf, was „Mainstreet". Later schreef hij o.a. nog ..Babbit", „Elmer Gantry", „Dodsworth", „Arrowsmith", „Kongs blood Royal" (over het negerpro bleem), „Ann Vickers", en „It can 't happen here", waarin hij voor de gevaren van de dictatuur waar schuwt. Lewis bezat een villa bij Florence, vanwaar hij op Oudejaarsdag wegens een ernstige zenuwaandoening naar een ziekenhuis in Rome moest wor den overgebracht- EX-KNIL-MILIT AIREN NAAR ZUID-MOLUKKEN De eerste reis van voormalige le den van het K.N.I.L. naar de Zuide lijke eilanden der Zuid-Molukken tot afvloeiing in de burgermaatschappij werd een succes, mede dank zij de volledige medewerking van militaire en burgerlijke autoriteiten, aldus weid van Nederlandse militaire zijde aan Aneta medegedeeld. Over deze reis van leden van het voormalige K.N. IL.. die op 18 December met de „Outs- hoorn" uit Priok vertrokken, bracht het commando van de Nederlands*» troepen in Indonessië uitvoerig rap port uit Op de opmerking, dat de groep was vertrokken, terwijl het geding tegen de Staat der Nederlanden over de af voer nog gaande was, werd geant woord. dat de groep voor de afvaart reeds te kennen had gegpven, dat de uitslag haar niet interesseerde, aan gezien zij gaarne wilde repatriëren. WEER TOENEMENDE WIND. Geldig tot Donderdagavond. Over het algemeen veel bewolking met nu en dan regen. Krachtige, later tijdelijke stormachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandring in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1