Verwoede zeeslag bij Stromboli tussen Nederlanders en Fransen fVREEMDE Met muziek: Meer melk van de luisterende koeien! JIMMY BROWN, sportheld no.1 Michiel de Ruyter's laatste tocht Vacantietoeslag landarbeiders FRANSE BELASTINGBETALER EN FISCUS OP GESPANNEN VOET FELLE AANVAL OP TAFT WOENSDAG 10 JANUARI 1951 PROVINCIALE ZEEOWSE CO U RAN 7 3 Afscheidswoord van beroemd VHssinger: „Adieu voor eeuwig, ik denk niet weer te komen". ,,Myn vriend, ik zeg adieu, doch adieu voor eeuwig, want ik denk niet weer te komen. Ik zal op deze tocht biyven". Deze woorden sprak Michiel de Rnyter, Admiraal van 's Lands Vloot, tot een van zijn vrienden, voordat hQ in 1675 scheep ging om in opdracht van de Staten Generaal de Spaanse Koning te helpen in diens strijd tegen Frankryk. Slechts een kleine vloot kreeg De Ruyter voor deze onderneming toegewezen en toen hy de Hoog mogende Heren op het riskante daarvan wees, vroeg men hem of hy soms de moed liet zakken, nu hy oud werdIn die dagen sprak de Admiraal de historische woorden „Daar de Heren Staten hun vlag betrouwen, zal ik mijn leven wagen 1" Zo begon de tocht, die De Ruyter's laatste zou zijn: met het „adieu voor eeuwig" op de lippen, met een kleine vloot de vyand tegemoet en met een slag in uitzicht, waarvan hy later zou schryven „Nooit maakte ik in mijn leven scherper strijd mee Vandaag is het 275 jaar geleden, dat by het eiland Stromboli deze slag werd gestreden, enige maanden vóór de dood van de grote Admiraal. Half December was de vloot in de J niet zo prettig uit en het was bijna Middellandse Zee aangekomen en wel zeker, dat deze zeeslag niet met voor Barcelona voor anker gegaan en begin Januari was er het eerste tref fen tussen de Fransen en de Neder landers. Men had De Ruyter verze kerd. dat de Franse vloot niet veel zaaks was. Slechts twaalf oorlogs schepen en verder een paar proviand- boten zouden zijn uitgezonden om de tegen de Spaanse koning in opstand gekomen inwoners van Messina te helpen. Toen men echter de Franse vloot zover was genaderd, dat er vastgesteld kon worden, uit welke eenheden zy bestond, schrokken de Nederlandse vlootofficieren toch wel even. Wat zij zagen, was heel iets anders dan twaalf oorlogsschepen: niet minder dan 24 flinke oorlogsbo dems voor het merendeel van een groter tonnage dan de Nederlandse schepen waren gereed om het vecht te beginnen. Het zag er Wijziging collectief contract. (Van onze Haagse redacteur) In een vergadering van het hoofd bestuur van de Stichting voor de Landbouw is overeenstemming oe- reikt, zo vernemen wij, over de in houd van de mantelcontracten voor de akker- en weidebouw en veehouderij cn voor de tuinbouw voor het con- tractiaar 1951/1952. Voor de tuinbouw worden de tegenwoordige mantelbe palingen gehandhaafd, terwijl voor de akker- en weidebouw en veehouderij een aantal wijzigingsvoorstellen zijn goedgekeurd. Zo is voorgesteld voor de mantel voor de akker- en weide bouw en veehouderij voor alle arbeiders een vacantietoeslag in te voeren. Tevens zijn o.m. be paalde voorstellen gedaan tot wijzi ging voor de doorbetaling van het loon bij ziekte en ongevallen alsmede betreffende het verschuiven van de arbeidstijd in de richting van de meer productieve arbeidsuren, echter met behoud van het maximum aantal uren per jaar en het minimum aantal ar beidsuren in de winter. Aan het Col lege van Rijksbemiddelaars is inmid dels verzocht deze wijzigingsvoorstel' len goed te keuren. Voorts is besloten, dat onder leiding van de Hoofdafdeling Sociale Zaken nog op korte termijn een bespreking zal worden gehouden met de partijen, betrokken bij de C.A.O.'s in Gelder land, Overijssel, Limburg en midden en oost-Brabant over het vraagstuk der inwonende arbeiders. VERHALEN Susan Prokopowicz heet het arme schaap, dat vandaag deze rubriek mag openen. Zij is zich deze eer niet be- toust, want drie dagen geleden pas werd zij aan boord van een Neder lands schip voor de kust. van Portu gal, op weg naar Venezuela geboren, als dochter van een Engelse moeder en een in Canada geboren Poolse va der. En nu piekeren de 'ouwelui maar, welke nationaliteit hun jongste doch ter eigenlijk heeftIn het Belgi sche Bergen zijn zes schapen doodge beten door adelaars en zeventien an dere werden door de roofvogels zwaar gewond. Ook een postbode te Aai werd door arenden aangevallen. Geef ons maar pinguïns! roepen de Bel gen, die zich nog levendig herinne ren, hoe tussen Kerst en Nieuwjaar deze vogels bij Ostende op 't strand flaneerden. In Glasgow werd Maandag John Maccormick geïnstal leerd als rector van de universiteit. Hij is de leider van de Schotse be- weging voor zelfbestuur. Dat zijn streven geen algemene instemming vindt, werd bewezen door het feit, dat het podium werd bekogeld met rotte eieren, to maten, zakken meel en zevenklappers. De professoren zagen eruit om op te schieten, maar waardig droegen zij hun trieste lot. Dit zelfde kan niet gezegd toorden van een klerk van de Parijse universiteit, die gesnord werd omdat hij reeds jarenlang tandartsdi ploma's verkocht aan gesjeesde stu denten, voor f 1500 per stuk. Hij zit in een cel, op water en brood en ver veelt zich doodEn dat doet ook een Braziliaanse hoogleraar in de bio logie. Hij had geen geld om boeken te kopen en vroeg aan de Unesco of hy voor de boekenbonnen, welke deze in stelling van de Verenigde Naties voor hem en zijn lotgenoten beschikbaar heeft, metkoffiebonen mocht be talen. Helaas, de Unesco deelde mede dat de Verenigde Naties niet in krui dentersivaren doen. Jammer voor de professor enmisschien voor de mensheid. een overwinning van de Nederlanders zou eindigen. De Ruyter begreep ech ter dat men niet opschoot met* theo retiseren over de mogelijkheid van overwinnen of verliezen. Er moest gehandeld worden De Nederlandse schepen werden in slagorde geformeerd en zoals het later in de ma ritieme geschiedenis van ons land nog eens zou voorkomen met een vloot, die verreweg de mindere van die der vyand was, trok men ten aanval. Ook toen kende men het „Ik val aan, volg my De Franse vloot werd gecomman deerd door Admiraal du Quesne, een vlootvoogd, die Protestant was. Hij kende alle knepen van de maritieme strategie uit die dagen en wist, dat hij te vechten had tegen een Admi raal, die door niemand werd ge ëvenaard. Daarom zette hg alles op alles om het gevecht te winnen. De Fransen deinsden niet terug voor de stryd en in goede slagorde zeilden zij op de Nederlandse vloot toe. Zelfs De Ruyter was vol bewon dering voor de wijze, waarop zijn tegenstanders hem tegemoet kwa men. Later verklaarde hij, dat hy in geen enkele zeeslag de vijand in zo'n volmaakte orde had zien aankomen. Al spoedig waren beide vloten elkaar genaderd en openden het vuur. De schepen van de beide Admi raals zeilden op elkaar toe zonder dat er door hen één schot werd gelost. Toen gaf De Ruyter plotseling zijn Franse collega de volle laag, die vry- wel onmiddellijk door du Quesne werd beantwoord. Dit was het teken voor het ontbranden van de strijd in alle hevigheid. Drie uur lang was het gedonderd der kanonnen niet van de lucht en was de lucht vol kruitdamp. De Nederlanders wisten echter van geen wyken en vochten bezeten tegen de Franse meerderheid. De Franse Admiraal gaf tenslotte opdracht om een „brander" naar het schip van De Ruyter te brengen, ten einde zo te trachten het Nederlandse Admiraalsschip in de grond te boren. Voordat echter het schip de oorlogs bodem van De Ruyter had bereikt, schoot deze de masten van de bran der af, waardoor de kapitein genood zaakt was zijn schip zelf in brand te steken, teneinde dit uit handen van de Nederlanders te houden. Nog maals probeerde een brander langszij De Ruyter te komen, doch ook deze kwam niet ver en zelfs werd de kapi tein door een kanonskogel gedood. Tegen de avond werd de strijd on beslist gestaakt, aan beide zyden wa ren grote verliezen, één van de grote Franse oorlogsschepen was zelfs tot zinken gebracht, aan beide zijden was er dapper gestreden. De Neder landers hadden deze ongelijke stryd echter niet verloren, doch opnieuw bewezen hoe groot hun kracht op het water was. „Daar de Heren Staten hun AÜag betrouwen, zal ik myn leven wagen", hadden De Ruyter» woorden geklon ken in de vergadering der Hoogmo gende Heren. Hy had zyn woorden gestand gedaan Nog eenmaal zou hy zyn leven wa gen en dan zou deze grote Nederlan der voor goed de ogen sluiten. „Adieu voor eeuwig, want ik denk niet weer te komen Tot de felste tegenstanders van de Vlet Minh, de communistische troepen in Indo-China, behoren de leden van de „Mois"-stam, één van de minst ont wikkelde stammen van het land. By iedere gelegenheid die zich voordoet bevechten zy de Vlet Minh en hoewel zy slechts gewapend zyn met pijl en boog en speren, weten zy de communistische troepen gevoelige verliezen toe te brengen. Dezer dagen bracht de opperbevelhebber der Franse strijd krachten in Indo-China, generaal de Lattre de Tasslgny, vergezeld door Z.M. de Bao Dai een bezoek aan deze volksstam. By de aankomst van ge neraal de Lattre de Tasslgny (rechts en Z.M. de Bao Dal (midden) worden de gasten door enige gedecoreerde leden van de stam begroet. Friese boer experimenteert met succes Monsieur Dupont is echter niet altijd eerlijk. (Van onze correspondent) PARIJS, Januari Laat ik het vandaag eens mogen hebben over een pyn- Iijke, een bijzonder pynlyke zaak. Een zaak, waarmee allen te maken heb ben, waar niemand van houdt en waar toch de staat als staat van moet bestaan. Ik bedoel de belasting en ik hoop van harte, dat ik er niemands avond door zal bederven. Hoe zit het met die belasting In Frankryk. Moet de gemiddelde Frans man meer aan de fiscus afstaan dan de gemiddelde Nederlander? Wan neer men het aan een Franse vriend zou vragen, dan kwam onmiddellijk ten antwoord, dat hij zich niet zou kunnen voorstellen, dat er een land, waar ook ter wereld, bestaat, waar men meer belasting moet betalen dan in Frankryk. Iedereen moppert hier over de veeleisende fiscus en wij heb ben zelfs al belastingbetalersstakingen gekend. Wanneer men nu weet. dat de j zijn, die meer dan 50.000 francs per Franse staat van plan is in 1951 3000 maand verdienen, is natuurlijk be- O, heden nee, ik wil het niet meer missen. Je hebt mensen, die Iedere nieuwe uitvinding al bjj voorbaat van de hand wjjzen, maar er zyn er ook, die zich jnist sterk voor nieuwigheden interes seren. Dikwyls komen ze na een nachtje peinzen tot de slotsom dat er wel eens lets In kon zitten en behoren dan in de regel tot de eersten, die de uitvinding op z'n waarde toetsen. Dat bewijst, dat het dier op de een of andere manier op muzikale gelui den reageert. Het krachtvoer is te genwoordig krap, zo redeneerde hij verder, en waarom zou ik dit niet eens proberen? Amerikanen, zijn bo vendien zakelijke mensen, die hun geld niet weggooien aan dingen, waar ze geen heil in zien. En hij nam zich voor een radiotoestel voor z'n stal te kopen, zodra zyn boerdery aan het electrisch net aangesloten werd. Dat gebeurde vorige herfst. Het toestel kwam, er werd midden in de stal een plankje voor aan de muur getimmerd en nu gaat er al weer sinds enkele maanden geen dag voorbij of onder melkerstijd 's ochtends om half vüf geven de Duit se zenders al muziek en tijdens andere stalwerkzaamheden klateren de walsen, marsen en foxtrots in de oren van Iet je, Akke, Nellie, Tine, Zwartkop en de andere koeien, die het büthüs momenteel bevolken. Als je van buiten de deur openduwt is het net of je in het Concertgebouw verzeild bent geraakt EEN KOE WIL ENERGIE Natuurlyk moet De Jong vaak antwoord geven op de vraag, wat zijn ervaringen zyn. Zyn antwoord luidt: „It is in lust, hoe moai as it melkt", en hy licht toe: Wanneer een koe re gelmatig en krachtig gemolken wordt, komt dit de melkgift ten goe de. Een koe wil energiek gemolken worden. Volgens De Jong en hij spreekt uit ondervinding is een van de voordelen van de radiomuziek nu gelegen in het feit, dat de mel kers, vooropgesteld dat ze min of meer muzikaal zyn, onder de tonen Een van deze „pioniers" is de heer M. de Jong, die een boerderij be woont aan de straatweg te Scharne- goutum. Toen hy een tijd geleden in zyn lijfblad las, dat in Amerika ver scheidene boeren een radio in hun stal hadden staan, omdat volgens hen muziek de melkproductie van de koeien gunstig beïnvloedde, reageer de hij anders dan velen, die lachend zeiden: „Nou ja, het zijn Amerika nen, daar kun je alles van verwach ten. Denk je dat eens in: je laat de schöne blaue Donau door het büthüs deinen en dan geven de koeien uit pure dankbaarheid een paar liter melk extra. Kom nou HIJ LACHTE NEET. De Jong lachte niet Een van de dingen die hy overwoog das, dat een tochtige koe de melk veel vlotter los laat, wanneer je een deuntje fluit. millioen franken uit te geven, dan kan men daar wel uit concluderen, dat er heel wat geld verzameld moet worden. Toch zijn wij van mening, dat b.v. de inkomstenbelasting in Frank rijk minder zwaar is dan in Neder land Laten wij b.v. het voorbeeld mo gen geven van een getrouwde man met een kind, die 6000 gulden per jaar verdient. Hij moet in totaal 250 gul den per jaar naar de belasting bren gen. Omdat hij getrouwd is en een kind heeft, mag hij zijn inkomen na melijk eerst door twee delen. Hij be taalt dus maar over 3000 gulden. Van dit bedrag mag hij 1200 gulden aftrek ken. aangezien men over de eerste 120.000 francs geen belasting behoeft te betalen. Rest 1800 gulden. Hiervan moet hij 15 aan het belastingkan toor afstaan. Neen, die inkomstenbelasting in Frankrijk valt. in verhouding tot an dere landen, best mee. Alleen de vrij gezellen met grote inkomens worden zwaar aangepakt, maar daar kan (met uitzondering van zij zelf, niemand erg veel bezwaar tegen hebben. De winkeliers hebben het zwaarder te verdureu. Ik geloof echter, dat men eerlyk kan zeggen, dat er vooral in dit soort beroepen geweldig veel listig heid Is om de belasting te ontduiken. Als men rekent, dat er volgens de officiële statistieken in 1950 maar 400.000 Fransen meer hebben verdiend dan 50.000 francs (550 gulden) per maand en dat 16 millioen Fransen he lemaal geen belasting hebben betaald, dan begrypt men. dat er aan het be lastingsysteem wel het een en ander hapert. Slechts tienduizend personen gaven op meer dan 10.000 gulden per jaar te verdienen BELASTINGONTDUIKING. Dat er maar 400.000 Fransen zouden lachelijk. Vooral als men weet, dat 1.500.000 personen een auto bezitten. Meer dan een millioen personen zou den dus kans zien met minder dan 550 gulden per maand een auto te houden, die alles bij elkaar toch zeker 200 gulden per maand kost. Hieruit blijkt wel, dat Monsieur Du- pont in vele gevallen lang niet op geeft, wat hij zo maandelijks verdient. Vooral de boeren, die in Frankrijk toch nog altijd goede zaken doen. zijn daar sterk in. Zij zijn lange tijd ge wend geweest helemaal niets aan de belasting te geven. Nu heeft men hen verpicht een kein steentje bij te dra gen. maar zij protesteren bij iedere frank die zij moeten afstaan. Een autobelasting bestaat er in la Douce France niet. Dat wil zeggen geen directe belasting en ook geen wegenbelasting. De benzine kost al leen ongeveer 50 cent per liter en daar zit al 35 cent belasting inbegre pen. en op de maat van een opgewekte mars of een wals pittiger en met méér energie melken, dan wanneer ze aan hun gedachten overgeleverd zijn. Dat de koeien de muziek aange naam vinden en de melkklieren daar door meer melk afscheiden valt na tuurlijk moeilijk te constateren. Een speciale studie maakt De Jong er niet van. Maar wat vast staat is, dat zQn twintig melkkoeien, waaronder zich nog "maar vier „nymelke" be vinden, per dag ruim 300 liter melk geven met een vetgehalte van 4.07, terwijl ze aan krachtvoer alleen maar een paar koekj'es bijgevoerd krijgen. Op onze vraag of hij het radiotoe stel weer uit de stal zou willen ver wijderen, antwoordde De Jong: „O heden né. Ik fyn it in foarütgong yn myn bidriuw". DE ELECTRISCHE LICHTRECLAMES Bezwaren tegen verbod. Het verbod tot het gebruik van electriciteit voor lichtreclames en buitenverlichting voor reclame-doel einden, heeft protest van de Neder landse vereniging voor buitenreclame belangen uitgelokt. In een brief aan de minister van Economische Zaken wordt erop ge wezen, dat de maatregel van de mi nister een massa-ontslag tengevolge zal hebben van duizenden werkne mers, die in de lichtreclame branche werkzaam zyn. Het bestuur van de N.V.B.B. verzoekt de minister het volgende voorstel te willen overwe gen. Zolang de situatie van de aan voer van nootjeskolen onzeker blijft, zal het gebruik van lichtreclames en kel toegestaan zijn tussen 18 en 21 uur. Het bestuur van de N.V.B.B. meent zo besluit de brief door dit voorstel de catastrophale gevol gen, welke de thans geldende maat regel voor de bedryfstak „lichtrecla- mebedryven" dreigt op te leveren by inwilliging daarvan te kunnen af wenden, terwyl, waar toch de lichtre clames over het algemeen van 17 uur tot 24 uur en langer in bedrijf plach ten te zijn, door deze beperking ook de bedrijfstak „lichtreclamebedrijven" in belangrijke mate bijdraagt tot be zuiniging van het electriciteits-ver- bruik. Nieuwe puzzle voor Scotland Yard. Van de figuur van Britannia aan de voet van een standbeeld van lord Clyde te Londen wordt een bronzen zwaard vermist. Lord Clyde werd in Glasgow (Schotland) geboren. Men acht het mogelijk, dat het zwaard gestolen is uit wraak tegen het ste len van de kroningssteen. 71. Jimmy Brown haalde eens diep adem. Hyhad nog een dof gevoel in zyn hoofd, maar de om standigheid, dat hy noch zijn armen, noch zyn benen kon bewegen, maakte hem zo kwaad, dat hij zich nauwelijks realiseerde door wiens toedoen hy in deze onverkwikkelijke toestand was ge raakt. Hy bezat maar één verlangen: zich zelf zo gauw mogelijk te ontdoen van die kwellende touwen. Men had hem echter volgens de regelen van de kunst vastgebonden en aanvan1- er geen verwikken of verwegen aan. D1L dum de net zo lang tot Jimmy in een vreeselyke woe de ontstak. Plotseling begonnen de aderen op zijn voorhoofd te zwellen, hij stootte een afgryse- lyke „oerwoud"-kreet uit, daarna zoog hy zijn machtige longen eens extra vol, spande zijn spie ren totdat deze zelf op kabeltouwen geleken en... met een uitbarsting van al zyn krachten, gaf hij één ontzaggelijke ruk aan de touwen waal-mede m»n ?ijn -nv»n aan elkaar vast had gebonden... Z'j breken af alsof het draadjes garen waren... Het wereldgebeuren Duitsland en de Westerse defensie Deze week beginnen de besprekin gen tussen de geallieerde Hoge Com missie en do Westduitse regering over West-Duitslands deelneming aan de Westerse verdediging. De bespre kingen zouden, aldus de mededeling van de Hoge Commissie waarin die nieuws vervat is, voorlopig nog „In formeel" zyn en „door Britse, Ame rikaanse, Franse en Duitse verte genwoordigers op een technisch ni veau worden gevoerd". De drie Hoge Commissarissen heb ben reeds op 21 December van het vorige jaar het onderwerp van Duits- lands bijdrage in een lang onderhoud met Adenauer, de Bondskanselier, besproken. Deze kreeg toen de ver zekering dat de West-Duitse rege ring niet voor voldongen feiten zou worden gesteld. De gedachtenwisseling van deskun digen over de mogelykheden eh om standigheden van een Duitse militai re bijdrage vormen slechts een onder deel van de discussies die deze maand op de Petersberg zullen worden ge houden en die een keerpunt in de na oorlogse ontwikkeling in Duitsland kunnen worden. Niettemin kan het resultaat ervan van grote betekenis zijn voor het de finitieve standpunt dat de West-Duit se regering uiteindelyk zal innemen ten aanzien van de politieke conse quenties van deelneming aan de Eu ropese defensie. Adenauers tot dus ver openlyk uitgesproken standpunt is dat een volledige militaire gelijk stelling der Duitse eenheden een on ontkoombare voorwaarde voor Duit se toestemming zou zyn. Wat de po litieke gelijkstelling betreft, heeft de regering informeel te kennen gege ven dat zy beseft dat deze gelijkstel ling nog verschillende etappes zal moeten doormaken en daarom niet terstond zal kunnen worden bereikt. Daarentegen heeft de tegen de mili taire bydrage gekante oppositie, in hoofdzaak geleid door de sociaal-de mocraten, tot nu toe volhard in dc eis dat ook politieke gelykheid niet langer zal mogen worden uitgesteld. Overigens heeft de Duitse aarze ling (in het parlement wordt er druk over gediscussieerd) by de gevraag de erkenning van de oude buitenland se schulden, de herziening van het huidige bezettingsstatuut nog ver traagd. Men verwacht echter aat de ze week nog de goedkeuring van de ze erkenning door de speciale onder zoekingscommissie zal worden gege ven; en dan zal hiermede de weg ge opend zyn tot herziening van het sta tuut waartoe de geallieerden in Sep tember tijdens de New Yorkse confe rentie hebben besloten. En dit zal o.m. voor Duitsland betekenen dat 't een eigen minister van buitenlandse zaken en een diplomatieke dienst zal mogen hebben. Deze herziening in tussen wordt van geallieerde zijde de eerste stap genoemd die gezet zal moeten worden, voordat Duitsland verdere voortgang zal kunnen maken op de weg naar het herstel van zyn souvereiniteit. Verder worden de huidige militaire besprekingen gevoerd tegen de ach tergrond van het Russische initiatief tot herstel van de eenheid van Duits land, dat In Bonn gezien wordt als een poging om een West-Duitse mi litaire rol te voorkomen. Hoezeer de ze achtergrond de Duitse opinie be heerst, blijkt wel uit het feit dat op heden in Bonn en in de gehele Duitse pers een uitstel van de militaire be sprekingen werd verwacht. Daaruit werd reeds, de conclusie getrokken dat het initiatief van de Russen ver tragend had gewerkt. Logementhouder smeet 2500 gulden in de kachel.... Toen een gealarmeerde politie man Zondagavond laat een lo gement te Hilversum binnen stapte, trof hij de logement houder en zijn vrouw in een hevige twist aan. Het menings verschil, dat ontstaan was on der de verhitting van de nodi ge spiritualiën, had juist het hoogtepunt bereikt. De ruzie ging over geld en de logement houder was juist doende in zijn razerny de inhoud van een geldkistje, 2500 aan bankbil jetten. in de brandende kachel te smyten. Het geld werd een prooi der vlammen. Door on middellijk ingrypen kon de po litieman nog een zeer klein ge deelte van het geld redden. „De Tafts en Hoovers spelen Stalin in de kaart". James Carey, secretaris-generaal van het grote Amerikaanse vakverbond C.I.O., heeft te Columbus, een toe spraak gehouden, waarin hij een felle aanval deed op de leider der republi keinse senaats-fractie Taft, in verband met diens jongste Senaatsrede. Zoals gemeld, heeft Taft om. het recht van president Truman bestreden om Ame rikaanse troepen naar Europa te zen den, zonder voorafgaande machtiging van het Congres. „De Tafts en Hoovers", aldus Carey, „zyn, hetzij willens en wetens, hetzij onopzettelijk even zeer helpers van Stalin, als zij indertijd door hun isola tionisme in de kaarten van Hitier en Mussolini speelden. De tijd is geko men om openlijk te verklaren dat de ze mannen, die willen dat wij in deze worsteling op leven en dood onze bondgenoten zullen opgeven, in wezen dictators zijn". Ongerustheid over Nederlandse coaster De Nederlandse coaster „Oranje" (231 ton), die op weg was van Ham burg naar Amsterdam en daar 7 Ja nuari had moeten aankomen, is nog niet binnen. Aan schepen op deze route is verzocht naar de „Oranje" uit te kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5