Provincie moet achterstand op velerlei gebied in halen BALANS-OPRUIMING BIJ PLOUVIER PRIJS VAN EXPORTGARNALEN ZAKTE IN OCTOBER 1950 VLISSINGSE NUTSSPAARBANK ZAG TEGOED STIJGEN 2 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 JANUARI 1951 Provinciale begroting van Zeeland In verband met onzekere toekomst geschiedt dit op bescheiden wijze Krijgt Zeeland prov. laboratorium voor medische do elelnden? De leden van de Zeeuwse Prov. Staten, die aan het woord kwamen bü de algemene beschouwingen over de financiële positie van Zeeland, toen de Prov. begroting voor 1951 in de afdelingen werd behandeld, spraken er hun blijdschap over uit, dat deze positie thans goed is te noemen. Er is echter geen reden gejuich aan te heffen, daar veel onzeker biyft. Het college van G.S. deelt die mening: het bedrag, dat tot dekking van het voor rekening van de provincie blijvende deel der oorlogsschade wordt gereserveerd, is niet aan de hoge kant en voorts moet rekening worden gehouden met mogelijke tegenvallers, ook in de middelen. Zo zal de provincie de gevolgen ondervinden van de verlaging der inkomstenbelasting. Over de procedure inzake de weg Middelburg-Souburg werd medege deeld, dril deze weliswaar thans by dc Raad van State hangt, doch dat de zaak inmiddels opnieuw met Mid delburg wordt besproken. De hoop bestaat, dat een oplossing wordt ge vonden en dat de Verbetering tot stand zal komen met bydragen van de gemeente, de Herverk'avelings- commlssle en de provincie. e ge ruimer zijn, brachten de Statenleden allerlei verlangens op het tapgt. Er werd gevraagd of thans meer zal worden gedaan voor diensten als Volksgezondheid e.a., voor de lec tuurvoorziening ten plattelande en voor de gezinszorg, of meer geld zal worden besteed aan wat door oor logsgeweld nog is achter gebleven, of men niet kan gaan denken over subsidiëring van een Zeeuwse Volks hogeschool. of geen hogere bydrage kan worden verleend voor de verple ging van geesteszieken. Een der sprekers vond. dat door de hoge be lastingen, met welke de provincie aan de top staat, het wonen in Zee land minder aangenaam is. Is het daarom niet beter de belastingen te verlagen dan reserves te kweken? Ged. Staten zien daartoe echter geen mogelijkheid aanwezig. Wel is overwogen of de huurwaarden niet aan de lage kant zyn. Een verhoging daarvan zou de opbrengst van de op centen op de personele belasting doen stijgen. Het college erkent, wat oe- treft de kosten van de geesteszieken, dat de fiaaruit voortvloeiende lasten zwaar op de gemeenten drukken. Daarom is het wel bereid om te plei ten voor een verhoging van de bij zondere uitkering in gevallen waarin dit, ook daardoor, nodig biykt. G.S. zien op verscheidene punten achterstand, welke op bescheiden wQze moet worden ingehaald. Con crete plannen zyn echter nog niet aanwezig. Wel staat vast, dat aan de Kruisverenigingen een verhoogde subsidie kan worden toegekend. Overwogen wordt het denkbeeld van een prov. laboratorium voor medi sche dooleinden. terwyi ook de ge zinszorg de aandacht heeft- Tevens denkt het college aan de opbouw van de lectuurvoorziening, waarvoor uit het culturele potje van 10.000 zou kunnen worden gepiit en het zal zich nog beraden over subsidie voor het toneel. Verhoging van de bijdra ge voor geesteszieken acht het niet raadzaam, ook al in verband met de financiële verhouding. HERSTEL WEG MIDDELBURG- SOUBURG Toen de Wegenfondsen en het weg onderhoud ter sprake kwamen, vroeg een lid, hoe het nu eigenlijk staat met het herstel van de weg Middel burg-Souburg. Een ander wees erop, dat z.i. de weg Breskens-Hoofdplaat en de weg door Groede levensge vaarlijk zyn. Voorts werd er aan her innerd, dat polder- en gemeentebe sturen eigenlijk niet meer in staat zgn voor "een "behoorlijk onderhoud van de wegen, waarvoor zij onder houdsplichtige zijn, te zorgen. Van de zijde van G.S.' werd geantwoord, dat de fondsen voor de wegen onvol doende zyn. Er zyn tal van moeilijk heden gerezen; vooral voor de z.g. quartaire wegen zyn de problemen groot. Door alle prov. besturen is aandrang op de regering uitgeoefend daarvoor eveneens een uitkering te geven, doch dat is niet geschied. Ver-, der is getracht de rijksbijdragen voor tertiaire wegen verhoogd te krijgen, doch ook dat is mislukt. In dit ver band werd gewezen op de moeiiyk- heid, welke zal ontstaan voor de pro vincie, indien van rykswege door de ingepolderde Braakman geen primai re weg wordt aangelegd. In dat ge val moet de provincie een secundaire weg aanleggen. De vraag rijst even wel, of Domeinen als dan 25% van de kosten zal betalen. DAM TUSSEN DE BEIDE BEVELANDEN (vervolg van vagina l HAAMSTEDE MOET WACHTEN Tenslotte kwam ook de vliegvelden kwestie ter sprake. Sommige Staten leden vonden, dat de gemeenten beter voorgelicht hadden kunnen worden en enkelen meenden, dat de opzet van het plan fout was. dat de gemeenten cr beter niet bij betrokken hadden kunnen zijn. Namens het college van G.S. werd opgemerkt, dat het zich laat aanzien dat de zaak er voor Walcheren en de Beveianden heel wat gunstiger voor- staat dan voor Zeeuwsch-Vlaanderën. Het vliegveld Haamstede biedt geen moeilijkheden; bij de twee andere ha pert het nog aan de streek en is de financiële positie nog wankel. Toch zijn de bezwaren van de gemeentebe sturen niet alleen te wijten aan kort zichtigheid. Een vraag is of bijdragen van de „groot-industrie" mogelijk die der gemeenten zouden kunnen vervan gen. Dit geldt niet voor Schouwen en Duiveland G.S. blijven actief, doch momenteel zien zij geen andere oplos sing; er zal nog even moeten worden afgewacht. Voor Haamstede is de voorbereiding klaar; het plan kan echter tog niet worden gerealiseerd, omdat die voor de andere delen van Zeeland nog niet gereed zUn. wee wel slecnt, doch niet levens; eacht. Met de inpoldering Braakman kan wellicht een radicale oplossing verkregen worden. De weg door Groede heeft de byzondere aan dacht van Ged. Staten. INPOLDERING LAND VAN SAEFTINGEN Een lid wees op de hoge water schapslasten, welke in Zeeland moe ten worden opgebracht en achtte het billgk, dat het Rijk meer financiële steun geeft, hetgeen G.S. beaamden. Op vragen betreffende de inpolde ringsplannen werd geantwoord, dat voor de inpoldering van het verdron ken land van Saeftingen voorberei dingen worden getroffen. Ook de gronden, aansluitende aan N.-Bra- bant. hebben de aandacht, maar de zaken liggen daar niet gemakkelijk. De viBserijbelangen spreken een woordje mee. Een ander lid vroeg tenslotte of medewerking van de regering is te verwachten tot verbetering van de haven te Yerseke. Hierop werd ge antwoord, dat een onderzoek is in gesteld, maar dat de verbetering af stuit op de terughoudendheid van de regering en belanghebbenden, zoals de oesterkwekers. Men tracht echter met inschakeling van de DUW een oplossing te vinden. Ernstig ongeval te Sluiskil ARM VAN ARBEIDER IN MAHINE VERBRIJZELD. In de nacht van Maandag op Dins dag geraakte op de ammoniakfabriek te Sluiskil de 58-jarige J. B. uit Hoek, vermoedelijk door uitglijden, tussen de raderen van een machine, zyn rechterarm werd geheel verbrijzeld. In deerniswekkende toestand werd 't slachtoffer naar het ziekenhuis in Sluiskil overgebracht, waar toepassing van bloedtransfusie noodzakelijk blek. Vier leden van één familie staan te Middelburg terecht ZIJ ZOUDEN KABELDIEFSTALLEN TEN NADELE VAN DE P.Z.E.M. HEBBEN GEPLEEGD. Voor de Arrondissements-rechtbank te Middelburg zullen Vrijdag a.s. de in de loop van vorig jaar op Zuid-Be veland en in Zeeuwsch-Vlaanderen gepleegde kabeldiefstallen ten nadele van de P.Z.E.M. behandeld worden. Terecht zullen staan Joannes, Paul, Gerardus en Marinus O. uit Middel burg, die tezamen verschillende dief stallen zouden hebben gepleegd. Joannes, Paul en Gerardus worden er van beschuldigd tezamen in Febru ari en Maart j.l op Zuid-Beveland hoeveelheden electriciteitskabel en ko perdraad van de P.Z.E.M. te hebben weggenomen (Mai'inus zou daarbij hebben geholpen) en in Augustus jl. te Veere twee zgn. sluisdeurschoenen van Rijkswaterstaat te hebben ont vreemd. Paul en Marinus worden er voorts van verdacht in Juni j.l. onge 400 kg. koperdraad van de P.Z.E.M te hebben gestolen. Tevens staan terecht onder verden king van heling de kooplieden C. L. I uit Vlissingen en C. J. L. uit Goes. HOE ZEELAND SPAARDE IN 1950 Met ruim 600 000 Advertentie. De Zeeuwse visserijcijfers Oesteraanslag minder dan In 1949 De resultaten van de vissery in Zeeland over October 1950 zijn gepu bliceerd. Hieruit blgkt. dat de prijs van de exportgarnalen lager was dan in September, maar niettemin bleef de prijs op een voor deze viserij nog lo- ned peil. Van de bijvis was de aanvoer van tong slechts even hoger dan de helft van die van Sept.. de scholvangst bleef nog van weinigt betekenis, doch de aahvbèr van schar'st'ee'g met ruim 8400 kg., terwijl ook het aanvoercij- fer van wyting een styging te zien gaf van ca 5200 kg. Bovendien vin gen de garnalenvissers nog 5136 kg sprot, die 16 a 17 cent per kg op bracht. In totaal gaf de aanvoer van bijvis een stijging te zien van bgna 22.000 kg, doch de opbrengst bleef circa f 1400 beneden die van Sep tember. De opbrengst van de anker- kuilvissery was in October hoger dan in de voorafgaande maand. De vangst van zeebliek bleef in kilo's vrijwel gelijk, doch de schubben le verden bijna 2500 meer op. Een flinke party zeesterren werd gevan gen op de vrije gronden in de Room pot- De vangst van krabben liep ge stadig terug. Voor hoofdkrabben, die voornamelijk werden aangebracht, werd een prijs gemaakt van 0,70 per kg. DE OESTERS Begin October werd een aanvang gemaakt met het vervoer van de met oesterbroed aangeslagen pannen naar hun winterkwartieren, de zg. pannenputten op de Yersekebank. Hoewel de aanslag niet zo groot was als in het vorige jaar, kon een ge middelde van 70 oestertjes per pan toch als een vrij goede aanslag wor den beschouwd. De oesters, die in de loop van de zomer op de percelen ln de Hammen werden uitgezaaid, waren beter gegroeid dan die op de percelen te Yersekebank. terwijl de kwaliteit van die oesters ook beter was. De verzending van consumptieoes ters bleef deze maand 191.053 stuks beneden die van October 1949. Het was een slappe maand in de mosselvisserij op de Oosterschelde. Nog slechts enkele orders op Zeeuw se consumptiemosselen konden wor den uitgevoerd. De sterfte in de grote mosselen ging nog gestadig door. De kleinere mosselen, die op de droogste plaatsen der percelen lagen, zagen er tamelijk goed uit. In het district Greveltngen was een viertal vissers begonnen met het verzaaien van halfwasmosselen van de Oude Tongse Bank en Her- kingse Bank naar percelen in de Be neden Hals. Deze mosselen zagen er gezond uit. Ze waren goed gegroeid en getrost. Advertentie. Griep?n Mijnhardtje Q Busdiensten In Zeeuwsch- Vlaanderen weer normaal WEG THOLEN—SCHERPENISSE NOG AFGESLOTEN. De provinciale wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen, die wegens opdooi wa ren afgesloten, zyn weer vrij gege ven. De verbindingen der Z.V.T.M tussen Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen worden hierdoor weer normaal onderhouden. Ook op Schou wen is het verkeer'weer normaal De weg Tholen— Scherpenisse blijft in elk geval vandaag nog voor zwaar verkeer gesloten. In het district Grevelingen werden uit het Zeehondengat 850 ton groot ,aad en van de banken uit de wes- terschelde 475 ton klein zaad aange voerd. Op één der percelen in de Hammen en in de Val van Zierikzee werden circa 2000 ton kleine half wasmosselen uitgezaaid, afkomstig van de mosselzaadbanken in het Brouwershavense Gat. Van de mosselzaadbanken in de Westerschelde werd in October in totaal ca. 1750 ton mosselzaad ge vist, waarvan het grootste gedeelte op de percelep in de Westerschelde werd uitgezaaid. CIJFERS De tolaal-cijfers over October luid den aldus (tussen haakjes de cijfers over October 1949) In totaal 1.530-574 kg 722-957, (10.425.510 kg j 1.221.645,—)- waar van zeebliek 137.167 kg 10.217, (200 kg 9,schubben 3.162 kg 11.131 (6 kg 18,garnaal voor consumptie 137.171 kg 122.548, (247.524 kg 155.548); garnaalnest 126.930 kg 6.163,— (399.697 kg 19.408,oesters 2.301.591 stuks 205-351 kg 497.013,— (2.492.644 st 242.189 kg 522.698,— mossel voor consumptie 548.700 kg 36.812,— (9.453.300 kg f 496.032,—).; Brand aan boord van een kustvaarder Gisterochtend brak brand uit aan boord van de bij de scheepswerf te Terneuzen in reparatie liggende kustvaarder „WesterEems". Voordat de brand, die ontstond in een naast de machinekamer liggende hut, gevaar lijk kon worden, kon deze door de be drijfsbrandweer worden geblust. De gealarmeerde gemeentebrandweer be hoefde geen dienst meer te doen. De kleding van de bewoner der hut en een gedeelte van het houtwerk wer den echter een prooi der vlammen. Dc oorzaak móet vermoedelijk worden ge zocht in wegvliegende vonken van een lasapparaat. „Handelsbelang" Middelburg kiest nieuwe voorzitter BESTUUR STELT Mr. M. A TERWOERT CANDIDAAT De vereniging „Handelsbelang-" te Middelburg houdt op 23 Januari in het Schuttershof een buitengewone ledenvergadering met als voornaam ste punt van de agenda de verkiezing van een nieuwe voorzitter in ver band met het bedanken van de heer D. F. P. Hoegen. Door het bestuur wordt in de vacature candidaat ge steld mr. M. A. Terwoert. Eveneens om gezondheidsredenen heeft de secretaris, de heer C. F. Dhug, voor zgn functie bedankt. Het bestuur stelt thans voor in zijn plaats een bezoldigd seceretaris aan te stel len. De Vlissingse Nutsspaarbank met haar bykantoren te Goes, Souburg, Terneuzen, Wolphaartsdijk, Zaam- slag en Axel kan op een bevredigend jaar 1900 terug zien- Het aantal spaarders nam beduidend toe. Er werden 1971 nieuwe rekeningen geo pend en aan het einde van het jaar liepen er 15.604 rekeningen van spaarders. Het was een zeer druk Jaar, want het aantal inlegpostjes, dat in 1949 ruim 18.000 bedroeg steeg ln 1950 tot ruim 33.000. Het aantal terugbetalin gen steeg van 7838 tot 10.158. Over 1950 werd totaal ingelegd 'n bedrag van f 2.561.305,40 en terug betaald f 2,119.675,55. Er werd dus ruim f 440.000.meer ingelegd dan terugbetaald, tenvyl aan rente ruim f 159.000.werd bijgeschreven. Het totale tegoed, dat op 1 Janu ari 1950 bedroeg f 7.187.168.66, was op 81 December gestegen tot f 7.738 260,97. SCHOOLSPAREN. Wat het schoolsparen betreft kan worden medegedeeld, dat in Vlissin gen alle scholen op twee na daaraan meededen. Er waren aan het einde van het jaar 1648 rekeningen met *n totaal van byna f 15.000.Er wa ren 1268 spaarbusjes in omloop, waarin ruim f 20.000.werd verza meld. Tot zover de gegevens van de spaarbank met de bijkantoren teza. men. Nu volgen nog enige gegevens van de afzonderlyke kantoren, waaruit bepaalde conclusies getrokken kun nen worden. VLISSINGEN. Het kantoor Vlissingen heeft het leeuwenaandeel in de spaaractiviteit. Het tegoed van de Vlissingse spaar ders bedroeg eind 1950 f 5,8 millioen en het vermeerderde in 1950 met ruim f 140.000. Via de afhaaldienst kwam ruim f 22.000.binnen en er werd f 19.000 terugbetaald. Het kolensparen, dat in 1950 voor het eerst aanving, bleek een succes te zijn- Van 1 April tot 31 December werd totaal voor een bedrag van f 28.000aan kolenspaarzegels ge kocht, waarvan in December voor 'n bedrag van f 3713. SOUBURG. Souburg, dat eind 1950 op een te goed van ruim f 456.000.kwam, legde gedurende 1950 f 27.500 meer in dan werd terugbetaald. Het aan tal rekeninghouders steeg van 1119 tot 1258. GOES. Goes had op 31 December 1950 een tegoed van f 979.047.62. Er werd f 243,986,63 meer ingelegd dan terug betaald en het aantal spaarders steeg van 843 tot 1177. WOLPHAARTSDIJK. Wolphaartsdijk begon en eindigde het jaar met een tegoed van ruim f 270.000.—. Er werd f 6000.— meer terugbetaald dan ingelegd. Het aan tal spaarders nam toe van 636 tot 685. TERNEUZEN. In Terneuzen werd enige achter uitgang geconstateerd. Het tegoed, dat aan het begin van het jaar f 156.763,60 bedroeg zakte tot f 151.465,66 op 31 December. Het Advertentie. m -bed is ook vpör U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze yering. BINDINGSAVOND V.P.R.0. IN GOES De V.P.R.O; organiseert in Zeeland vier „bindingsavonden", die de band tussen de omroep en de luisteraars nauwer moeten aanhalen. Voor de eerste maal is de V.P.R.O. in Zeeland in persoonlijk contact mét de leden. In een viertal bindings avonden wordt de band tussen deze omroep en de luisteraars nauwer aangehaald en bezint men zich geza- menlyk op de grote taak, die in de nabge toekomst wacht. Wanneer de avonden in Zierikzee, Middelburg en Oostburg even ge slaagd zullen zgn als de eerste bij eenkomst, welke Dinsdag in het Schuttershof te Goes werd gehouden, mag aan het succes zeker niet ge twijfeld worden. Na een openings woord van de hoofdconsul voor Zee land, de heer J. L. Verhage uit Vlis singen, werd de goedbezochte avond geopend met het zingen van Gezang 136 vers 1, 3 en 5. De heer L. Sietse uit Vlissingen vergastte zyn toehoorders daarna op enkele goed gespeelde pianonummers van Grieg en Chopin, en de uit aether bekende voordrachtskunste nares Wanda Reumer, droeg een fragment uit een boek voor. Met een hartelijk applaus werd vervolgens de voorzitster van de V. P. R. mpl. dr. Nlcolette A. Brui ning, begroet. Op de van haar beken de Kernachtige, bezielende wHze wees deze de Zeeuwse leden op ae taak van het vrijzinnig protestantisme -en van de V.P.R.O. in het byzonder. Om in het nieuwe radiobestek echter 'n plaats te biyven innemen, zal het noodzakeiyk zhn, dat het aantal abonné's op Vrye Geluiden, dat thans 63.000 bedraagt, tot 100.000 wordt opgevoerd. Spreekster deed 'n dringena beroep op allen hieraan mede te werken en nodigde tevens allen uit op Tweede Pinksterdag te Utrecht het zilveren jubileum van de V.P.R.O mee te vieren. Nadat mej. Pauline Pilaar uit Utrecht met enkele liederen van Bach, Handel en Mozart het audito- taalt. rium van haar zang had doen genie ten en Wanda Reumer op gevoelvolle wijze hog een drietal gedichten had gebracht, werd met gezamenlijk zin gen van Gezang 121 vers 1 en 2, dit meer ernstige gedeelte besloten. Na de pauze was de beurt aan prof. Langini, die met knappe staaltjes van goochelkunst het publiek ver steld liet staan. Mej. Wanda Reumer toonde met een luimige voordracht ook dit genre volkomen te beheer sen. Aan het eind sprak de heer Verhage nog een kort slotwoord, waarna deze in alle opzichten uitstekend verzorg de avond met het zingen van Gezang 121 vers 3 werd besloten. AFFAIRE AUGUSTEIJN KOMT VOOR RECHTBANK Procuratiehouder A. staat weer te Middelburg terecht Vrijdagmiddag zal de Arrondissqfr mentsrechtbank te Middelburg de behandeling voortzetten van de zaak tegen H. P. A., destgds procuratie houder van de firma P. Augusteyn's Handels- en Effectenbank te Axel. Deze behandeling werd op 21 April 1950 geschorst voor het uitbrengen van een voorlichtingsrapport. A. heeft zich te verantwoorden wegens verduistering en ongeoor loofd handelen met effecten, welke bg zijn bank die enige weken ge leden failliet werd verklaard in open bewaring waren gegeven. Yerseke wil beheer en onderhoud van weg overdragen Ged. Staten hebben de Prov. Staten van Zeeland voorgesteld het in de ge meente Yerseke gelegen, ruim 2660 m lange deel van de weg Yerseke Rgksweg GoesRilland met ingang van 1 Januari 1951 van deze ge meente in beheer en onderhoud over te nemen. Voorwaarde is, dat de ge meente jaarlijks 1864 aan de Pro vincie betaalt of ineens 53.260 be- PROV. BIBLIOTHEEK ABDIJ MIDDELBURG Fraaie voorgevel blijft behouden. Het is niet uitgesloten, dat de Pro vinciale Bibliotheek van Zeelaqd in de Abdygebouwen te Middelburg zal worden ondergebracht. Het is drin gend noodzakeiyk voor de huisves ting een oplossing te verkrygen. Dit werd namens Ged. Staten me degedeeld bij de afdelingsgewijze be handeling van de prov. begroting voor 1951. Definitieve toezeggingen konden echter nog niet worden ge daan. De huisvesting van het provin ciaal bestuur gaat voor. In het herbouwplan van Middel burg was een terrein aan de Lange Delft naby de Segeerstraat gereser veerd voor de herbouw van de Prov. Bibliotheek. Deze instelling was vóór Mei 1940 ook aan deze straat geves tigd. Bg de verwoesting van de bin nenstad bleef de fraaie voorgevel van het pand gespaard; het was de be doeling, dat deze gevel wederom de fagade van de Bibliotheek zou ver deeld, dat G.S. maatregelen hebben men. In de Staten werd nu medege- genomen om de voorgevel te behou den. Drukkersleerling was gec^ loopjongen. IN BELGIË MEER „DRUKKERS"-WERK Door de gemeentepolitie van Vlis singen is aangehouden een 16-jarige weesjongen uit het weeshuis te Vlaardingen. Hy was daar weggelo- liftende naar Vlissingen gegaan en wilde trachten via Zeeuwsch-Vlaan- deren naar België te gaan, om daar beter „druk"-werk te zoeken. Door de politie is de jongeman echter weer onder de hoede van dc weesvader gebracht. aantal rekeninghouders liep terug van 243 tot 193. Vla de afhaaldienst werd hier ruim f 6700.opgehaald en ruim f 4400. terugbetaald. By de afhaaldienst groeide het aantal rekeningen van 32 tot 87. ZAAMSLAG. Te Zaamslag steeg het gemeenschap pelijk tegoed van f 5.792.05 tot f 21.633.12. Het aantal rekeningen het kantoor ving in September 1949 zyn werk aan steeg van 31 op 1 Januari tot 51 op 31 December 1950. AXEL. Te Axel waar het kantoor in 1949 geopend werd, steeg het tegoed van f 5.792-05 tot f 21.633.12 en het aan tal spaarders van 29 tot 87. Wat de beleggingen van de Vlissing se Nutsspaarbank betreft tekenen wy aan, dat in effecten 2,8 millioen, in 3% ryksschatkistbiljetten f 1 mil lioen, in onderhandse leningen 1.57 millioen en in hypotheken 1.9 mil lioen was belegd. Advertentie. Millioenen dames zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GELEL Verhoging subs'dle Stich ting Zeeland voorgesteld Ged. Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten voorgesteld het pro vinciaal subsidie voor de Stichting Zeeland voor Maatschappelyk en Cul tureel Werk met ingang van 1 Janu ari 1951 te verhogen van 10.000 tot 15.000 per jaar. Deze verhoging is noodzakeiyk geworden door aan stelling van een assistente en enige salarisverhogingen. G. S. hebben overwogen, dat, daar het Rijk over 1949 en 1950 reeds een bgdrage verleende van 15.000. het prov. subsidie, indien er een tekort dreigt, zou moeten worden verhoogd, terwyl voorts de mogelijkheid be staat dat het Rykssubsidie wordt te ruggebracht op het peil van de prov. bydrage. Ir. G. de Regt zal Zeeland verlaten. BENOEMD BIJ ROTTERDAMS ELECTRICITEITSBEDRIJF. Tot adjunct-directeur van het ge meentelijk energiebedrijf te Rotter dam, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd ir. G. de Regt te Vlissin gen. De heer De Regt, die stamt uit een oud Zeeuwsch-Vlaams geslacht, werd in 1899 te Zaamslag geboren. Hij be zocht de H.B.S. te Terneuzen en stu deerde vervolgens te Delft voor inge nieur. Na zijn studietijd heeft hij en kele adviezen gegeven aan gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen en was korte tijd aan een eleclriciteitsbedrijf in Antwerpen verbonden. In 1928 werd ir. De Regt benoemd bij de toenmalige „Société Anonyme des Tramways Vapeur de Flessin- gue Middelbourg et extensions" en ging, toen deze maatschappij overge nomen werd door de N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij, naar dit bedrijf over. Ir. de Regt heeft voor de electrici- teitsvoorzienlng van Zeeland uiterma te belangrijk werk verricht. Hij had b.v. een werkzaam aandeel in de elec- trificatie van Walcheren en Beveland en vervulde een vooraanstaande rol bij de verdere uitbreidingen en ver zwaringen cn bij de exploitatie van het electriciteitsnet. In en na de oor log, toen Walcheren was geïnundeerd, was het mede aan zijn werkzaamheid te danken, dat het eiland toch stroom had. Na de bevrijding werd de heer De Regt voor grote opgaven gesteld, die zijn warme belangstelling hadden en waaraan hij zich ten volle gaf. Wij noemen het leggen van de 10.000 Volt- cn de 50.000 Voltkabels door Oostcr- en Westerschelde. de aanleg van de koppellijn naar Noord-Brabant en last, but not least de voorbereiding en ge deeltelijke uitvoering van het zgn f 25 millioen-plan der PZEM. Bij dit bedrijf werd hij als superieur en als collega zeer gewaardeerd. De heer De Regt bewoog zich tevens op ander terrein. Hij is wnd. voorzit ter van de Nutsspaarbank te Vlissin gen. voorzitter van de Walcherse com missie der Vereniging voor Electro- techniseh Vakonderwijs en voorzitter van de Vlissingse Schaakclub, terwijl hij sedert enige maanden ook een functie vervult in het bestuur van o'e sociëteit te Vlissingen. Ook was hij enige tijd lid van het bestuur van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen". Stichting van de Landbouw nam afscheid van de heer Lindenbergh Het Prov. bestuur van de Stichting van de Landbouw nam in zijn Dins dag te Goes gehouden vergadering af scheid van de heer D. W. Lindenbergh als Prov. Voedselcommissaris. Bij monde van de voorzitter, de heer G. van Waes, werd hem dank gezegd voor de prettige samenwerking en voor de wijze waarop de problemen tot een oplossing werden gebracht. Voorts kwam op deze vergadering o.m. de pootgoedregellng 1951 en de fondsvorming consumptieaardappelen ter sprake. Voor dit laatste zal dit jaar waarschijnlijk dezelfde regeling als voor 1950 gelden. In verband met de bestrijding van de aardappelmoeheid zullen alle aard appelpercelen in kaart worden ge bracht, terwijl bij de gemeentcbestu- ren ook zal worden aangedrongen op een serieuze contróle van de volks tuintjes. Besloten werd tot Instelling van een commissie voor Voeder- en weide- bouw die de mogelijkheden zal be studeren welke kunnen leiden tot een meer rendabel gebruik van grasland en ruwvoeder voor de voedering van de veestapeL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2