PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Truman ontvouwde een program tegen Sovjet-imperialisme 1950 De Zeeuwse visserij bracht teleurstelling in oe BILT Amerika mag vrije landen niet in de steek laten Kantlijn W0NDJ0E IN CHINESE HANDEN Strenge censuur op nieuws uit Korea SLECHTS GERINGE INCIDENTEN ONDER AMBONEZEN OP JAVA De zorgen voor velen zwaar 194e Jaargang - No. 7 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballinttjn Pl. verv.: W. Leertouwer en B. A BossbarOt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, 1 4.55 p. kw.; fr. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm Minimum p advertentie I 2M. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels i 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur Vllsslngen Walatr 58- -60. tel 2355 4 lijnen <b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel. 207? en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g Oostburg- Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: BrouwerijBtr. 2; Zlerikzee N. Bogardstr C (60. tel Jaarlijkse boodschap van de president aan het Congres President Truman heeft in zfln jaarlykse boodschap aan het Congres te vergelijken met de troonrede In ons land een programma van drie punten voorgelegd, teneinde de Russische uitdaging het hoofd te kunnen bieden en West-Enropa er voor te behoeden, dat het in liet Soivjet-im- perium wordt opgenomen. Het program bestaat uit: le. Economische hulp aan de „vrye wereld". 2e. Militaire hulp aan de Atlantische landen. Sc. Steun aan de Ver. Naties en bereidheid tot onderhandelen met de Sowjet-Unie over een „eervolle" regeling zonder evenwel een poli tiek van toegeven te voeren. Truman verzocht het Congres om snelle wetgevende arbeid teneinde het mobilisatieprograxnma te kunnen uit voeren. Dit programma houdt o.a. in uitbreiding en herziening van de wet op de dienstplicht, toezicht op de pro ductie, de lonen, de prijzen en de hu ren en aanzienlijke belastingverhoging om tegemoet te kunnen komen aan de hoge defentie-uitgaven. De president zeide o.a.: „De bedreiging met wereldverove ring door de Sowjet-Unie brengt on ze vrijheid in gevaar evenals die we reld waarin de vrije geest van de mens kan blijven voortleven. Hel imperialisme van de tsaren is vervan- Er zijn bladen in Nederland, die naar aanleiding van de Nieuw- Guinea-verklaring van de frac tieleider van de P.v.d.A., welke overi gens door Indonesië achteloos ter zij de is geschoven, een kabinetscrisis verwachten. Zij beschouwen dan deze verklaring als een steek in de rug van de regering, waaruit deze de conse quenties zou moeten trekken. Er zijn evenwel anderen, zoals mr. Oud m Vrijheid en Democratie, die het de re gering euvel duiden, dat zij verder is gegaan met haar concessieaanbieding aan Indonesië, dan zij aan het parlement beloofd had. Mr. Oud kon digt dan ook bij het aanstaande Ka merdebat over Nieuw Guinea een fel le aanval op de regering aan, waarbij zelfs het feit, dat minister Stikker Vrijzinnig Democraat is. geen rem zal zijn. De heer Stikker had het beleid der regering volgens de heer Oud niet met zijn verantwoordelijkheid mogen dekken. Dreigt er dus inderdaad een crisis? Wij menen van niet, omdat alles wat met Indonesië verband houdt, verlo ren spel is. Waarom dan nog een cri sis, als er voor de binnenlandse, de so ciale, de financiële politiek nog grote partijbelangen op het spel staan? Sedert 1945 is de gehele Indonesië- politiek van Nederland op een hellend vlak geweest. Gedurende al die tijd heeft men er de regering niet om in ernstige moeilijkheden gebracht. Zou men het dan thans doen, alleen omdat blijkt, dat de oppositie gelijk heeft ge had met haar sombere voorspellingen en alles wat men zich in regerings kringen gedroomd heeft over de vrij willige samenwerking van Indonesië en Nederland in Unieverband op een bittere teleurstelling is uitgelopen? Onze verwachting is, dat de regering zowel de verklaring van de fractielei der van de P.v.d.A., als de komende aanvallen in het parlement rustig zal laten overdrijven, met het motief, dat zij niet anders kon. Om daarna met haar andere werk voort te gaan. Er rijst hier en daar nog protest te gen het feit, dat Nederland in de huidige situatie de Tjerk Hiades aan Indonesië zal overdragen, over eenkomstig de R.T.C.-overeenkomsten. Ach, wat baat het alles? Eén marine schip is na alles wat wij al overgedra gen hebben, te nietig om kabaal over te maken. Maken wij nog veel kabaal over Ambon en de Ambonezen? Wie niet gehoorzaamt, mag nu desnoods met ge weld tot gehoorzaamheid worden ge dwongen. Alleen aan een kleine groep dergenen, wier ondergang reeds bij voorbaat onomstotelijk vaststaat, biedt Nederland asyl aan, Nederland, eens voor de verdrukten een wijkplaats Het kan niet anders, zegt de regering. Maar vele Nederlanders schamen zich. De ondermaatse onderwijzerssala rissen in Nederland zyn al zó doodgepraat. dat het geen zin heeft er opnieuw over te beginnen. Zo lang een hoofd der school in een grote gemeente als Haarlemmermeer 4500 verdient, dus hetzelfde als f 1500 voor de oorlog, weet iedereen genoeg. Dat dientengevolge ook de kwaliteit van ons onderwijs daalt, dat neemt men niet algemeen aan. Maar Het Bakker, zelf oud-onderwijzer, toont het In „Elseviers Weekblad" nog eens aan en zegt: „Er is geen reden ons op de vader landslievende borst te slaan en nog langer de legende te vertolken, als zou het Nederlandse onderwijs onge veer het beste ter wereld zijn. Skan- dinavië, Frankrijk, Engeland om slechts een paar landen te noemen zijn verder dan wij. Ook daar zit men aan tradities vast, doch men is er minder conservatief. Toevallig sprak ik dezer dagen een gen door een zelfs nog eerzuchtiger, krachtiger en dreigender imperialis me van de heersers van de Sowjet- Unie. De Sowjet-imperialisten passen twee methoden toe bij hun vernietigings werk, Zij gebruiken de methode van opstand en binnenlandse revolutie en de aanval van buiten af. Indien hun werkwijze met de opstand tot staan wordt gebracht-en zij menen te kun nen slzagen met een rechtstreekse oorlogvoering, nemen zij hun toe vlucht tot de aanval van buiten af. Dit deden zij, toen zij de legers van hun mai-ionettenstaten loslieten op de Koreaanse republiek; een kwade oor log, gevoerd met hun volmacht". Onze eigen nationale veiligheid is nauw verbonden met die van de an dere vrije landen. Terwijl zij onze steun nodig hebben, hebben wij de hunne evenzeer nodig. TEGEN HET ISOLATIONISME. Onze nationale veiligheid zou ern stig in gevaar worden gebracht, indien de Sowjet-Unie er in zou slagen de hulpbronnen en de arbeidskracht van de vrije landen aan haar grens in dienst te stellen van haar oorlogsma chine. Een bezetting van West-Europa zou een verdubbeling van de Sow jet-Rus sische kolenvoorziening betekenen en een verdrievoudiging van haar staai- productie. Indien de vrije landen van Azië en Afrika In handen der Sowjet- Unie zouden vallen, zou Amerika de aanvoer van vele van zijn belangrijk ste grondstoffen verliezen zoals „ura nium, dat de basis vormt voor onze atoomenergie". Door de bezetting van Europa en Azië door Rusland, zou Amerika zich tegenover een militaire macht geplaatst zien waartegenover geen macht van gelijke sterkte ge plaatst zou kunnen worden. De Sowjet-Unie behoefde Amerika niet aan te vallen om de wereld te overheersen. Dit doel zou bereikt kunnen worden door Amerika te iso leren en „al onze geallieerden op te slokken". Zelfs al zouden wij zo lafhartig zyn om onze idealen te verzaken, zou het daarom reeds rampspoedig voor ons zyn ons terug te trekken uit de ge meenschap van vrije landen. De president verdedigde de Euro pese landen echter tegen de beschul diging, dat zij niet bereid zouden zijn zich zelf te verdedigen: „Hun daden geven het antwoord". In sommige Europese landen gold dienstplicht in vredes- en oorlogstijd en verscheide ne landen hadden de diensttermijn verlengd. De partners van Amerika in het At lantische Pact bouwden tezamen le gers op, die sterker waren dan het Amerikaanse. 50.000 VLIEGTUIGEN MEER Truman achtte de missie van ge neraal Eisenhower van vitaal belang voor de veiligheid van de V.S. Ame rika zelf bouwde snel aan een gewa pende macht van byna drie en een half millioen vrouwen en mannen. De vliegtuigindustrie zou zodanig uitgebreid worden, dat per jaar 50.000 vliegtuigen méér gemaakt konden worden. De productie van tanks zou opgevoerd worden tot 35.000 per jaar. De president ver zocht tenslotte het Congres het be lang van het land te stellen hoven dat van de party. Amerikanen gevangenen van hun oorlogsmachine, meent de journalist Ward Price Na twee dagen verwoede gevechten om Wondjoe, het belangrijke knoop punt van wegen en spoorwegen 70 kilometer ten Zuiden van de S8ste breedtegraad, hebben do verbonden le,gers zich op nieuwe stellingen terug getrokken. Wondjoe was het voornaamste doel van de Chinezen en Noord- Koreanen na de val van Seoel. De tegenstander kan thans Westwaarts naar de kust optrekken en trachten de terugtocht van het achtste leger af te snijden. Wondjoe is ook een belangrijke stad in de verbinding met het Zuid waarts gelegen Gaegoe, die de vorige zomer het- bruggenhoofd te Poesan schraagde. Chinese en Noordkojeaanse strijd krachten naderen nu snel de 37ste breedtegraad. Zy hebben Osan bezet, dat 50 km ten Zuiden van Seoel ligt, en reeds een punt aangevallen 10 km ten Zuiden van Osan aan de weg naar Taedjon. In deze gehele sector worden de krijgsverrichtingen be moeilijkt door 't grote aantal vluch telingen. „De Amerikanen in Korea zjjn de ge vangenen van hun eigen oorlogsma chines. Zy beschikken over zoveel vervoersmiddelen,-dat zjj zich uitslui tend tot de wegen moeten beperken", aldus schrijft de bekende Engelse journalist Ward Price, correspondent van de „Daily Mail", aan zijn blad. „Daar de Amerikanen zich uitslui tend in voertuigen verplaatsen", zo gaat Price verder, „zijn zij niet op de hoogte met de oorlog te voet. De vier Amerikaanse divisies infanterie, die het eerst naar Korea werden ge stuurd, waren verwend door het langdurige leiden van een gemakke lijk leven als bezettingstroepen in Japan. Daarop kwamen er verster kingen uit de Verenigde Staten, doch deze waren onvoldoende opgeleid. Zij kwamen aan in de opgewekte geest van padvinders, die een opwindend avontuur meemaken". GEBREK AAN DISCIPLINE Ward Price zegt dan verder, dat er Hollandse vrouw, die reeds jaren in Amerika woont en daar grondig gene zen is van de waan, als zou ons onder wijs zo heerlijk zjjn. Wat haar het meest verbaasde, was het maatschap pelijk aanzien van de Amerikaanse schoolmeester. Amerika heeft geen last van tradi ties. Daar stamt de onderwijzer niet uit een sfeer van armoedzaaierij. De voorgangers van ónze onderwijskrach ten waren tevens doodgravers, voor zangers en klokkenluiders. Hun vrou wen leerden gelijk juffrouw Pen- newip „in verloren ogenblik ken naaien, stoppen en stikken" In Amerika heeft de onderwij zersopleiding iets met een universiteit te maken, want die nuchtere Yankees zijn van oordeel, dat iemand die holle kinderhersentjes moet vullen dit soort opleiding evenzeer van node heeft als 1e tandarts, die holle kiezen moet vul len". meer voor nodig is dan de „grimmi ge ondervinding van het aanvanke lijke Amerikaanse terugtrekken tot op het bruggenhoofd van Poesan, om die geest van militaire discipline te scheppen, die indruist tegen de de mocratische gewoonten der Verenig de Staten". „De Amerikanen zyn nonchalant met het opvolgen van militaire beve- Op het Vliegveld Orly bij Parijs arriveerde Zondagmorgen Generaal D. Eisenhouwer, Opperbevelhebber van de troepen, van de landen, aangesloten by het Noord Atlantisch Pact en Commandant van de Britse troepen in Europa. Na de aankomst van Veldmaarschalk Montgomery, die met Gene raal Eisenhouwer besprekingen zal voeren, wordt deze door de generaal (links) begroet. In het midden de Adjudant van Veldmaarschalk Montgo mery Lt.-Kol. Costa de Beauregarde. Amerikaanse nota over Nw.-Guinea Spijt over mislukken der onderhandelingen De Verenigde Staten hebben eind vorige week een nota met betrekking tot Nieuw Guinea gezonden, zowel aan de Nederlandse regering als aan de regering van Indonesië. Deze no ta werd aan beide regeringen geiyk- tijdig overhandigd. In de nota werd uitdrukking gege ven aan de spijt over het mislukken van de Nederlands-Indonesische on derhandelingen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Ver. Staten van mening zijn, dat beide landen al les in het werk moeten stellen tot her vatting van de onderhandelingen. Naar het schijnt, is Amerika niet voornemens thans verdere stappen te ondernemen, aangezien het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken meent, dat men besprekingen op bilaterale grondslag moet biyven voeren, zonder druk of inmenging van andere landen. De censuur op het Koreaanse oor logsnieuws is zo streng geworden, zr meldt Reuters correspondent te To kio, dat het officieel niet mogelijk is meer over de V.N.-troepen te zeggen, dan dat zij in Korea zijn. De censor streept thans ook afbrekende com mentaren op V.N.-troepen of com mandanten. genoemde verliezen en zelfs bewegingen van guerillastrijders. Het meest feitelijke nieuws moet thans aan officiële communique's worden ontleend, die soms 24 uur op de gebeurtenissen ten achter zijn. Weer Nederlandse appelen naar België De Invoer van Nederlandse appelen in België en Luxemburg is weer toe gestaan, met uitzondering van de soort goudreinetten. Voor de hervatte uitvoer van ap pelen zyn naar soort en kwaliteit maximumprijzen vastgesteld, welke variereh van 16,70 tot 6-1,70 per 10 Okg netto, franco Nederlands- Belgische grens. Op het 14 October 1950 van kracht geworden algehele verbod van invoer van Nederlandse appelen, werd reeds begin December van het vorig jaar ontheffing toegestaan voor de invoer van de soort Cox's Orange Pippin. De Belgische regering meende dit im'oerverbod indertijd te moeten in stellen, daar naar haar oordeel de Nederlandse appelen beneden de ge stelde minimumprijzen werden ver kocht. De oorzaak van hervatting van de import zal vermoedelijk moe ten worden gezocht in het oplopen van de appelpryzen in België. len of met het gebruik van him ver voersmiddelen. Indien de communis ten over een doelmatige luchtmacht hadden beschikt, zouden de verbon den troepen in Korea niet verslagen, doch vernietigd zijn- Nu heeft de steun uit de lucht gemaakt dat vele levens van geallieerde soldaten kon den worden gered". Ex-KNIL-delegatie stelt onze regering verantwoordelijk Een Nederlandse woordvoerder heeft Maandag te Djakarta medegedeeld, dat Ambonnese leden van het voormalige K.NI.L. „rusteloos" waren en dat er „geringe incidenten" en gevall en van ongehoorzaamheid waren voorgekomen. De woordvoerder ontkende, dat de Ambonnezen in opstand waren gekomen en op de bevolking begonnen te schieten. Hy ontkende voorts, dat kolonel Van Santen opdracht heeft, indien noodzakelijk, ge weld tegen de Ambonnezen te gebruiken. De woordvoerder voegde hier ech ter aan toe, dat kolonel Van Santen vrijheid van handelen heeft om, in dien de Ambonnezen moeiiykheden veroorzaakten, „noodzakelijke maat regelen" te nemen, omdat Nederland tegenover de Indonesische regering verantwoordelijk is voor hun gedrag. De Nederlandse autoriteiten zijn echter, volgens een ander belicht, verlangend deze mensen zo spoedig mogelijk te laten kiezen tussen over gang naar het Indonesische leger, demobilisatie of repatriëring naar de Zuid-Molukken. Het Nederlandse af wikkelingscommando in Indonesië zou dan de repatriëring van de Ne derlandse troepen kunnen voltooien. DJAKARTA WEET VAN NIETS.... Van de zyde van het min. van Defen sie te Djakarta vernam Aneta, dat over een eventuele opneming van Ambonnese militairen, die de status van militairen der K.L. hebben ver kregen, in de A.P.R.I. (het Indone sische leger), niets bekend is. Men heeft van één cn ander eerst kennis genomen door persberichten hierom trent uit Den Haag. VERANTWOORDELIJKHEID VOOR NED. REGERING De delegatie van ex-K.N.I.L.-mili- tairen in Nederland heeft op een persconferentie in Den Haag een uit- De Zeeuwse vissery heeft in 1950 verscheidene klappen gelxad, waar van de bekendste wel is het plotselinge ineenschrompelen van de mossel- vissery en -handel. Deze visserij vraa gt dan ook al sedert vele maan den de grootste aandacht, waarbij aanvankeiyk de sensationele kant van dit vraagstuk meer de belangstelling kreeg dan de mociiyko positie, waarin de mosselvissers door deze tegenslag der natuur zyn geraakt. Na alles wat er over deze kwestie is te berde gebracht moet wel worden vastgesteld, dat het mosselbedryf niet voor één jaar, maar voor meer ja ren sclüer onoverkomeniyke moeiiyk heden tegemoet gaat. Tot heden heeft men door het vinden van werkzaamheden in andere takken van de vis sery, de vrachtvaart, de vissery op de Waddenzee, en het verhandelen van mosselen uit het buitenland het merendeel van de bedryfsgenoten aan de gang kunnen houden, doch sinds enige weken is ook deze tydelyke uit weg practisch afgesloten. Daarby is het byzonder te betreuren, dat de mosselhandel op Frankryk door het Invoerverbod ernstig is benadeeld. Men hoede zich ervoor teveel aan- tief getoond om het mosselvissersbe. dacht te schenken aan de vette jaren, drijf op de een of andere manier bij- welke de mossel vissers hebben door- stand te geven; blijkbaar wordt af ge- gemaakt na de bevrijding, want de wacht hoe de toestand zich zal ont- verdiensten daaruit zijn grotendeels 1 wikkelen. vastgelegd in het moderniseren van de vissersvloot, gebaseerd als men was op een min of meer constante visserij. De visserij op consumptiemosselen in de Waddenzee heeft vele tongen w beweging gebracht en scherpe com- mentaren in visserij kringen uitgelokt De tijd zal straks leren welke party ongelijk heeft gehad, maar over de wijze waarop dit probleem is opgelost geworden had een grote meerderheid een heel andere zienswijze. Tot dus verre heeft de Overheid weinig initia- Nu de wetenschap en de practijkmensen echter, nadat inder daad een afwachtende houding is aan genomen, thans definitief weten dat voorlopig het mosselbedrijf op zeker niet meer dan halve la-acht zal kun nen draaien, zullen toch maatregelen moeten worden beraamd, welke het bedrijf gedurende de cri'ieke periode in stand moeten helpen houden. DE OESTERS. De grote vrees van de oesterwereld, dat de mosselparasiet ook de oesters zou aantasten is tot heden ongegrond gebleken. Er bestaat goede hoop, dat althans deze tak van schelpdierenteelt wat dit betreft ongemoeid zal blijven. Na het recordseizoen 1949-41950 is de oesterstand in het seizoen '50'51 minder gunstig, doordat de groei kracht der oesters beduidend beneden die van 't vorige seizoen blijkt te lig gen. Waar de vraag naar oesters nog steeds op een hoog peil blijft, ontstaan er moeilijkheden om de gewenste sortering te leveren. Niettegenstaan de dat bevindt de oesterteelt zich in een gunstige periode, hetgeen vooral voor Yerseke van belang is mede als middel tot werkgelegenheid. De tegenstelling, welke al jaren lang bestaat tussen de import van Franse zaaioesters en de zaaioesters van eigen water is nog niet geheel op- helderd. De pannenleggers achten hun prijsvorming bedreigd, terwijl de re sultaten met de Franse oesters van de invoer uit het vorige seizoen ook niet best schijnen te zyn. DE GARNALEN. Het garnalenvisserijbedrijf heeft het gehele jaar feitelijk met voortdurend schrale vangsten te kampen gehad Het lijkt wel of de garnaal de Zeeuw se kusten mijdt Op andere plaatsen in Nederland leek de garnalenvangst gemiddeld wel iets beter te liggen ofschoon nex-gens van overvloed kan worden gesproken, behoudens enkel e korte perioden. Zo slecht als het in de zopier van 1949 was, toen vele garnalenvissers enige maanden naar Scheveningen moesten gaan vissen, is het dit jaar niet geweest Door die kleine vangsten bleef de prijs voor de exportgarnalen gewoon lijk goed. Een door het publiek betreurd ge volg van de geringe vangsten en de grote vraag naar exportgarnalen was, (vervolg op blz, 21 eenzetting gegeven van haar stand punt. De delegatie wijst elke verant woordelijkheid van zich af inzake eventuele opstandige reacties van de Ambonnese ex-KNIL-militairen, aan gezien het niet de delegatie is ge weest, die deze ex-KNIL-militairen in een gevaarlijke dwangpositie heeft gebracht, maar de Nederlandse rege ring. Van vertrouwen in de Neder landse overheid en in de Nederlandse legerleiding is in het bijzonder onder de Ambonnese ex-K.N.I-L.-militairen thans ten enenmale geen sprake meer. De delegatie is er van overtuigd, dat de grondoorzaak van alle moei lijkheden bij de Nederlandse regering moet worden gezocht, die met haar Indonesische politiek volkomen is vastgelopen, aldus de delegatie. Ind. Regeringsantwoord uitgesteld Hedenavond redevoering van Soekarno Het antwoord, dat de Indonesische regering Maandag zou geven op de beschouwingen in het parlement naar aanleiding van de verklaring van mi nister Natsir inzake Nieuw-Guinea. is uitgesteld tot vandaag. Dit uitstel houdt verband met het droevige feit. dat de minister-president Zondag bij het zwemmen een zoon heeft verlo ren, aldus een mededeling van de In donesische minister van Justitie, Wongsonegero. In de vergadering die het Indo nesische kabinet Maandag heeft ge houden, werden vraagstukken rond de kwestie Nieuw Guinea besproken. President Soekarno zal binnenkort, mogelijk hedenavond, een redevoe ring houden, waarin de kwestie Nieuw Guinea zal worden aange roerd, zo vernam Aneta uit welinge lichte bron. Gerben Wagenaar wil met Eisenhower spreken Van de zijde van „Verenigde Ver zet 19401945" vernemen wij het vol gende: ,,De heer G. Wagenaar. drager van de orde „Legion of Merit", heeft ver gezeld van een delegatie onzer vereni ging. het Amerikaanse gezantschap in Den Haag verzocht voor hem en de delegatie een onderhoud aan te vragen bij generaal Eisenhower bij diens be zoek aan Den Haag". Turkse vrouwen willen naar Korea Ongeveer 120 Turkse vrouwen heb ben aangeboden dienst te nemen bij de strijdkrachten in Korea. Zij willen als verpleegsters gaan of by hulpdien sten ingedeeld worden. VOORSPELT: AANHOUDEND VRIJ ZACHT. Geldig tot Dinsdagavond. Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Meest mati ge wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1