Voetballen als bijverdienste in Nederland VREEMDE Sport en wedstrijden JIMMY BROWN, sportheld no.1 C SPORT Vergoeding in België en Zweden MAAK PLAATS VOOR DE ATOOM MAANDAG 8 JANUARI 1951 PROVINCIALE ZEEOWSE CO RA N 7 door M. J. Adrian! Engels. Sinds enkele maanden is in Nederlandse voetbalkringen de kwestie van profvoetbal het meest besproken onderwerp geworden. Volledig beroeps voetbal is in ons land niet mogelijk, omdat 'n eventuele profclub zou moe ten rekenen met 150.000 aan jaarlijkse salarissen en niet vee! meer dan de helft van dit bedrag aan ontvangsten, gebaseerd op het feit, dat een eerste klasse K.N.V.B.-club gemiddeld 26.000 aan bruto-recettes ontvangen heeft in het seizoen 1949-1950. De tegenstelling amateurisme-professionallsme is zoiets als de tegenstel ling tussen wit en zwart met de restrictie, dat daar ook nog een kleur grijs tussenin ligt, terwijl het buitenlandse voetbal in sommige landen iets kent, wat men afwisselend semiprofessionalisme en „amateurisme met geldelijke vergoedingen" noemt. Dat heeft men ln België met zijn „onafhankelijken", in Zweden met zijn „amateurs", in Zwitserland en Portugal met zijn voet ballers, van wie het onbelangrijk is of ze veel, weinig of helemaal geen geld krijgen voor hun voetbalprestaties. PROFVOETBAL IN 1921 Het is zeer zeker niet de eerste keer. dat er over beroepsvoetbal iD ons land gepraat wordt. In Augustus 1921 is er zelfs al een Beroepsvoet balclub Amsterdam opgericht, die roodzwart als clubkleuren koos en de belangrijkste spelers van Ajax, Blauw Wit, e.a. tot zijn leden zou tellen De namen van deze leden bleven voorals nog geheim, doch volgens iedere voet balliefhebber behoorden De Natris, Gupfert, Schindeler, v. d. Kluft, Liet- zen, de Pelsers, van Dort en Hordijk daartoe. Het standpunt van het toenmalige K.N.VJ3.-bestuur ten opzichte van profvoetbal in Nederland was wel heel anders dan thans. Midden Augustus 1921 verscheen er een communiqué: „Het Bondsbestuur, van oordeel, dat thans de tijd gekomen is om beroeps voetbal in Nederland toe te laten, gaat over tot de benoeming van een commissie, die tot opdracht heeft be palingen daarvoor te ontwerpen". Ge lijk zo vaak werd de commissie (be staande uit ir. Kips, Hirschman, Ver voert, mr. De Boer en Grootmeijer de kapstok, waaraan men de hele kwestie ophing. Noch van de rood zwarte profclub Amsterdam, noch van de commissie heeft men ooit meer iets gehoord en op 11 September be gon de competitie met toevalligerwij ze de wedstrijd Blauw WitAjax. waarvan alle spelers natuurlijk als om strijd ontkend hadden ooit plannen voor beroepsvoetbal te heb ben gehad. Zo nu en dan zijn er sindsdien nog wel eens een paar stuntelige pogin gen gedaan om profvoetbal in Neder land in te voeren. In 1933 is er zelfs een wedstrijd tussen 22 Nederlandse beroepsvoetballers bij Den Haag ge speeld, maar dat waren merendeels geschorste of geroyeerde voetballers uit de lagere K.N V.B.-regionen en er moest op het middenveld van de Rijs- wijkse wielerbaan gespeeld worden, omdat alle terreinen van K.N.V.B.- clubs voor hen verboden waren. Het publick had er geen cent voor over en daarvoor bloedde dit gevalletje dood. HET BELGISCHE EN ZWEEDSE SYSTEEM. Bij de enige serieuze poging in 192J verkeerde Nederland in de gelukkige omstandigheid, dat het geld de men sen nogal los in de zak zat na de drie jaar tevoren geëindigde wereldoorlog, waar ons land buiten was gebleven en waarbij het niet slecht had ge boerd, precies zoals de neutraal ge bleven landen Zweden en Zwitser land bij de tweede wereldoorlog. Nu, dertig jaar later, staan de Nederlan ders er heel anders voor! In België krijgen de §pelers een tientje of vijf en twintig gulden per wedstrijd en een paar rijksdaalders per trainingsavond. Dat noemt men in België „onafhankelijken" en in Zwe; den zuivere amateurs. Zij konden het Olympisch e amateurvoetbaltournooi te Londen in 1948 winnen. Het cor recte Nederland had bij het vorige Olympische voetbaltournooi in 1936 verstek laten gaan, omdat we bij langdurige uitreizen^ van het Neder- VERHALEN I Ook in Zeeland spelen zich wonder lijke dingen af. Een vier en een half jarige kleuter uit Goes heeft in de St. Nieolaasperiode de Jimmy Brown- voorstellingen van ons blad aan schouwd. Sindsdien imiteert hij de Sportheld nummer 1! Wie schetst de verbazing en de ontsteltenis der ouders, toen zij Zaterdag inde lamp geklommen was en vrolijk door de kamer schommelde! Over ver bazing gesproken: De Engelse inge nieur George de la Warr te Oxford beweert op weg te zijn naar de con structie van een apparaat, waarmede gebeurtenissen uit het verleden „post- huum" op de gevoelige plaat zullen kunnen worden vastgelegd. Hij zou reeds in het algelopen jaar 1950 een foto hebben kunnen maken van zijn eigen bruiloft in 1928. De la Warr zegt, dat zijn vinding ge baseerd is op verbinding van Einsteins relativiteitstheorie met de kwantum theorie, de grondslag van de golf voortplanting. Hij neemt aan, dat elke gebeurtenis, die ooit heeft plaatsge had, alsnog ergens in de tijd. bestaat in de vorm van energiegolven. Zijn toestel zou deze „uitstralingen van het verleden" kunnen opvangen en vastleggen op de gevoelige plaat. Wij zijn benieuwd! Intussen verheugen wij ons over het voorspoedig herstel van de koe van de gebroeders Kolk te Duivendrecht. Het dier had last van zijn maag. Twee veeartsen arriveerden en opereerden het dier, terwijl het rustig tussen de overige koeien in de stal stond. Wat zat er in de maag? Tien centimeter staaldraad en enige lege rookworstblikjes! De koe is.weer gezond. lands elftal loonderving uitbetaalden teneinde vrouw en kinderen der spe lers niet een week zonder inkomen te laten. Die loonderving werd zeer correct uitbetaald aan de werkgever van de -speler, wiens loon dan gewoon kon doorgaan; het geld van de K.N.VB kwam dus niet eens aan de speler zelf in handen. Niettemin vonden we dat zelfs niet 100% amateuristisch en namen we niet deel aan dit Olympi sche voetbaltournooi in Berlijn, waar minstens de helft der deelnemende landen enorm smokkelde met de ama teurbepalingen. Italië won toen de Olympische titel^ met een „studenten elftal" waarvan "twee maanden later alle studenten, met het later zo be roemd geworden backstel Feni-Rava aan het hoofd, profvoetballers waren geworden (of het al lang waren!) AMATEURS MET SALARIS EN PREMIES. De vergoeding aan de Belgische en Zweedse voetballers is aan 'n bepaald maximum gebonden om te voorkomen, dat het echt professionalisme wordt In Zwitserland werkt men ook op de ze wijze. In Portugal bestaat officieel geen professionalisme, maar de spe lers ontvangen er salaris en premies! De grootste Portugese clubs behoeven daar heus geen financiële zorgen over te hebben, want bijv. Benfica en Sporting Lisbao beschikken elk over dertigduizend leden, die een stevige contributie betalen. We zouden deze leden eerder donateurs noemen, doch aan dergelijke dorrateurscijfers komt geen enkele Nederlandse club toe. In West-Duitsland mag een voet baller uit de Oberliga per maand ma ximaal 300 gulden verdienen. Dat is wel wat te veel om te spreken van onafhankelijken of amateurs met ver goedingen, het is met semi-professio- nalisme het beste te omschrijven. Weliswaar verdient lang niet elke West Duitse eerste klasser dat maxi mum, maar juist daar wordt er aan de cracks „onder de tafel" het nodige extra gegeven. Wie begrepen heeft, dat in ons land volledig beroepsvoetbal met salaris sen van 600 gulden per maand en se miprofessionalisme met maxima van 300 gulden voor onze clubs onmoge lijk is, vraagt zich af. of we dan niet beter zouden doen het Zweedse en Belgische voorbeeld te volgen, nu de toeschouwers per jaar over het hele land toch meer dan drie millioen gul den aan entreegelden betalen. Inderdaad zullen enige verenigin gen, speciaal in het Westen van ons land, de in België en Zweden gel dende bedragen aan hun eerste elf talspelers kunnen betalen, doch voor de overgrote meerderheid der eerste klassers is het een absolute onmoge lijkheid. Het is onmogelijk om te zeg gen „laten we het eens proberen" want wie zich eenmaal op dit hellen de vlak gewaagd heeft, kan niet meer terug of dacht men, dat de spelers het goed zouden vinden als het club bestuur na een proefjaar meedeelde voortaan niets meer uit te betalen? EEN SYSTEEM MET GEVAREN. Aan dit systeem kleven gevaren. Ten eerste de kans dat er, zoals in België, stiekum veel meer dan het maximum betaald wordt, ten tweede de kans dat de spelers steeds meer gaan eisen, ten derdeoch, laten we ophouden. Het voordeel is, dat de clubs, die aan een speler geld gegeven hebben, moreel meer recht op hem hebben dan op een amateur, die door middel van zijij contributie toegege ven heeft, zodat de thans allerwegen als onbillijk beoordeelde K.N.V.B. be paling van drie maanden wachtttijd voor een amateur, die prof wenst te worden, rechtvaardig is voor spelers, die reeds door „gouden banden" aan hun club gebonden zijn. Als ze een maal geld uit de clubkas geaccep teerd hebben, kunnen ze zelfs niet meer naar een buitenlandse profclub overgaan zonder dat hun oude ver eniging een stevige schadeloosstelling ontvangt. De Belgische clubs maken daar gebruik van, de Zweedse niet, zodat er momenteel geen enkele Belgische beroepsvoetballer in Italië of Frank rijk is. terwijl de Zweden zich er bij tientallen bevinden, omdat ze geen In November 1928 liep de „Hoydal", een Noorse houtboot, tijdens een storm bij Koog op Texel op het strand. Nadat de lading was gelost heeft men ge tracht, zoveel mogelijk van het schip te slopen, doch het getij dwarsboomde deze plannen, en toen heeft men de zaak maar laten rusten. Geheel verweerd en begroeid met duizenden schelpdiertjes ligt nog steeds het wrak op de plaats waar het 22 jaar geleden strandde. De fantatische vorm, die het ln de loop der jaren kreeg, weerspiegelt zich in het bassin, dat rondom het wrak is ontstaan. EindhovenP.S.V. per televisie. Voor de tweede maal in de geschie denis van Philips' experimentele tele visie werd Zondagmiddag een voet balwedstrijd uitgezonden. In een stracl van 65 km. rond Eindhoven hebben duizenden de wedstrijd Eindhoven P.S.V. op het scherm in de huiskamer of in de etalages van handelaren kun nen volgen. In het gemeentelijic Sportpark te Eindhoven was op een hoge stellage een drietal camera's op gesteld. elk voorzien van drie ver schillende lenzen, zodat ook op grot'.* afstand een duidelijk beeld verkregen kon worden. De uitzending kon ge slaagd worden genoemd, al was de luchtsterkte van deze winterse Zon dag wel iets geringer dan de techni'.i graag hadden gezien. ZWEEFVLIEGEN TWEE NIEUWE WERELD- REOCRDS De Amerikaanse zweefvlieger Wiliam Ivens heeft op 30 Decem ber in de V.S. met zijn zweefvlieg tuig een hoogte van 12.800 meter be reikt, na een hoogtewinst op eigen kracht van 9140 meter. Het hoogte record stond met 10.210 meter op naam van de Amerikaan Robinson en het record hoogtewinst met 8050 meter op naam van de Zweed Pers- son. vergoeding aan hun oude club kos ten. A.F.C. VOOR BEROEPSVOETBAL. Merkwaardigerwijze ondervinden thans diverse Belgische cracks de na delen van hun „onafhankelijkheid". Ze zijn juist zo afhankelijk van hun club. dat die hen niet wil laten ver trekken en speciaal midvoor Mermans is danig ontevreden over het feit, dat midvoors van mindar kaliber zoals Appel. Brandes en Roosenburg in het buitenland zoveel kunnen verdienen; hij doet nu voor zijn club vaak zijn best niet Vroeger of later zal ook Nederland tot deze vergoeding moeten overgaan als een bijverdienste voor de spelers naast hun eigenlijke beroep, waarmee we dan het enige andere amateurland Denemarken in de steek zouden laten. Wat het K.N.V.B. bestuur van dertig jaar geleden erkende, kan men thans uit prijzenswaardig idealisme, maar met gebrek aan werkelijkheidszin niet negeren. Een enthousiast voorstander van profvoetbal vonden we kortgeleden in een der leidende figuren van een 100% amateursclub, namelijk de Amster damse tweede klasser A.F.C. „Bij een splitsing tussen profs en amateurs" zei hij. „is A.F.C. best tevreden om Boeren treuren om hun land, dat opgeofferd wordt aan atoom-stad. (Van onze correspondent) NEW YORK, Januari In het Zuidoosten van de Verenigde Staten, daar, waar South-Carolina en Georgia aan elkaar grenzen, rolt de Savannahri- vier haar trage golven naar do Atlantische Oceaan. Op de linkeroever van de benedenloop van deze rivier, ongeveer 25 km ten Zuidoosten van de stad Augusta, waren de blanke boeren met hun negerarbeiders op 28 Novem ber, op een even vredige raiddag als iedere andere, met de werkzaamhe den voor de vvinterzaaitjjd bezig, toen door de radio een bericht bekendge maakt werd, dat insloeg als een bom: de regering van de Verenigde Sta ten had besloten op dit gebied een geweldige fabriek op te richten ter ver vaardiging van het dodelijkste wapen, dat de mensheid tot nu toe bedacht heeft, de waterstofbom. Meer dan 1000 vierkante km grond zouden voor dit doel gekocht en 5000 mensen zonden hun grond en bodem of hun betrek king moeten verlaten.In het geheel heeft de regering voor dit project meer dan een kwart millioen dollar uitgetrokken. Als een lopend vuurtje ging dit be- den in de kruideniers- en manufactu- richt van akker tot akker en de een renzaak van Mike Cassels pleegt te na de ander liet als versuft de han den zinken waarom zaaien, waar tegen H.F.C., Hercules te „iet meer geoogst werd? - en spelen, dan wordt de zaak veel zui verder" VOETBAL P.S.V. nog ongeslagen. De toestand van de voetbalvelden na de recente vorstperiode was nog van dien aard, dat slechts enkele eerste-klassewedstrijden gespeeld konden worden. In de eerste klasse C verloor R.C.H. op eigen veld met 03 van Haarlem. In de eerste klas se D werden twee wedstrijden ge speeld. Chevremont won met 10 van Maurits en de derby in Eindho ven tussen Eindhoven en P.S.V. ein digde in een 12 overwinning voor P.S.V. De Philips-mensen zijn door deze kostbare overwinning nog steeds zonder een enkele verïiespunt. ZWEMMEN Irma Schuhmacher verbeterde Australisch record. In de tijd van 2 min. 30.2 sec. won Irma Schuhmacher tijdens zwemwed strijden te Sydney de 220 yards vrije slag. Zij verbeterde hiermee tevens het Australisch record op deze afstand met 2 seconden. HOCKEY Zuid-Afrikaanse hockeyers in ons land. De Zuid-Afrikaanse Hockeyploe- gen, die momenteel in ons land ver toeven speelden te Bloemendaal. De heren speelden met 44 tegen een B.M.H.C.-combinatie gelijk en de dames verloren met 3—4 van B.D.H.C. BILJARTEN Wevers kampioen hoofdklasse driebanden. Door zijn overwinning op Jan Swee- ring behaalde Bert Wevers uit En schede het kampioenschap van Ne derland, hoofdklasse driebanden. Hij behaalde tien matchpunten en een al gemeen gemiddelde van 0.696. We vers, die tevens houder van de Euro pese titel is, zal worden aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen in het tournooi om het Europese kampioenschap driebanden, dat van 8 tot 11 Februari te Antwerpen ge houden zal worden. Als tweede zal door de Biljartbond dokter Kok uit Zeddam worden uitgenodigd, die de tweede plaats behaalde in het tour nooi om de Nederlandse titel. TEAMWEDSTRIJD A.B.V.—A.B.C. De wedstrijd tussen de eerste drie tallen van de Vlissingse biljartclubs A.B.V. en AB.C. heeft tot nu toe wel een zeer spannend verloop. Wist A.B. C. in de vorige ontmoeting een 60 overwinning te behalen. Woensdag avond was het A.B.V. dat in haar clublokaal bij de heer I. v. d. Velde met dezelfde cijfers wist te winnen. Na vier ontmoetingen hebben beide clubs een gelijk aantal matchpunten. De uitslagen van Woensdagavond waren: I. v. d. Velde 220 F. Verhulst 234 J. Izeboud 160 J. v. d. Velde 122 W. v. Loenhout 160 W. Harting 90 22 46 10.00 22 32 10.63 23 63 6.95 23 26 5.30 17 30 9.41 Fraaie prestatie van Baarends. Te Utrecht werden de voorwed strijden gehouden voor het kampi oenschap van Nederland, ancre-ca- dre 38/2. Na een vrij matig begin wist de Goese biljarter Kees Ba- x-ends, door een zeer goed gemiddel de een plaats te bereiken in de fina le, welke van 18 tot en met 21 Ja nuari te Zwolle gespeeld zal wor den. De uitslagen waren: Van Leur Zondervan Berkelmans Baarends Wijdeveld 1985 65 1642 72 1621 64 1654 76 1533 73 30,53 22,80 25,32 21.63 21,00 AUTOMOBltlSME Zuid-Nederland-rit was een succes. Ruim 90 deelnemers startten Zondag te Dordrecht voor de 250-km. lange Zuid-Nederland rit. Deze rit was ge organiseerd door de bekende vereni ging „Vennerijden" te Oisterwijk. Dit was het eerste autosportevenement voor Nederland in 1951. Door de in gevallen dooi was het parcours goed te berijden. De rit werd een volledig succes, want alle rijders op twee xxa ai-riveer- den tijdig aan de finish te Oisterwijk. Winnaar werd de equipe D. Stibbe (Vught) en P. Zoontjes (Tilburg) met Ford. Zij liepen 68 strafpunten op. WANDELSPORT DE VIERDAAGSE Het bestuur van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft besloten de Internationale Vierdaagse afstandsmarsen dit jaar wederom te Nijmegen te houden, van 24 t/m 27 Juli a.s. WIELRENNEN Van Gelderen uit Sluiskil in de Ronde van Nederland. Dè navolgende zestien Neder landse renners hebben een uitnodi ging ontvangen om te starten in de ronde van Nedei-land: De Ruiter (Rotterdam), Wagtmans (Breda), Van Est (St. Willebrord), Schulte, (Den Bosch), Peters (Haarlem), Vos (den Bosch), Faanhof (Amster dam), Lambrichs (Bunde), Lake- Loos (Amsterdam), Smits (Amster dam), Lambrichs (Bundel), Lake- man (Amsterdam), Schoenmakers (Eindhoven) de Groot (Leiden), Van Gelderen (Sluiskil) en Savelsbei-g (Hoensbroek). De overige acht Ne derlandse renners zullen worden uit genodigd in overleg met de heer Ru de Grood. selecteur van de Neder landse equipe in de Tour de France. BRIDGE Drive Goese Bridgeclub. De uitslag van de Zaterdag in hotel Centraal te Goes gehouden drive van de Goese Bridgeclub luidt als volgt: Groep A: 1. Mevr. v. d. Bergdhr. Bom, Yerseke. 52 p.; 2. heren Hen driksReynoudt, Goes. 46 p.: Groep B: 1. dhr. en mevr. van Pallandt. Goes, 54 p.; 2. heren Wartenavan Goor, Goes, 49 p.; Groep C: Mevr. Frans- sen v. d. Puttemevr. van Heel, Goes, 53 p.; heer en mevr. Leuper, Goes, 48 TAFELTENNIS Internationale kampioenschappen. Te Parijs werd een aanvang ge maakt met de wedstrijden om de in ternationale tafeltenniskampioenschap pen van Frankrijk. In de eerste ronde werd de enige Nederlandse speelster Henny van Woezik reeds uitgescha keld. In de tweede ronde van het he naar het plaatsje Ellenton, waar men elkaar bij erg opwindende gelegenhe- ATHLETIEK VOORBEREIDINGEN VOOR HET SPORTSEIZOEN. De centrale training van het Dis trict Zeeland van de K.N.A.U is be gonnen. Op het strand van Westduin bij Koudekerke waren jonge mensen in trainingspakken Zondagmorgen be zig hun lichaamsconditie op te voeren tegen de tijd dat het wedstrijdseizocn weer aanbreekt. Niet alleen athleten, maar ook handballers van Marathon en Olympus waren druk in de weer. Zij die daar op een koude winterdag hun training begonnen, blijken dus wel uit het goede sporthout gesneden te zijn! Een „Fairehild C-179 Packet", uit gerust met hulpstraalmotoren, suist onder een scherpe hoek 't luchtruim in na een „proefaanloop" op het vliegveld van Hagerstown (Mary land) in de Ver. Staten. De hulp- straalmotoren stelden dit vrachtvlieg tuig in staat na een aanloop van renenkel won onze ladgenoot Cor du j slechts 140 meter los van de grond te Buy met 30 van de Fansman Pau- 1 komen, waardoor zich nieuwe moge- tou- Ijjkheden voor dit toestel voordoen. 69. Samen met inspecteur Dreumel en een paar agenten, begaf commissaris Slimkees zich per politieauto naar het Odeon-gebouw waar hij de portier eens danig aan de tand voelde. „Jë hebt gezien dat Jimmy Brown hier in de hall met twee heren heeft staan praten. Kende je die twee heren, portier?" vroeg hij op strenge toon. „Ken nen niet, meneer de commissaris", antwoordde portier Sleutelmans, „maar ze kwamen me wel een beetje bekend voor. 't Was net of ik ze wel eens eerder had gezien". „Hadden ze soms plat geslagen neuzen en aan elkaar vast gegroeide wenkbrauwen?" vroeg de commissaris. „Ja, wel een beetje", antwoordde portier Sleutelmans pein zend. De commissaris keek inspecteur Dreumel veelbetekenend aan en daarna wendde hg zich tot meneer Goochem en vroeg hem of deze in staat was binnen een half uur de foto's op te zeeken van alle tegenstanders van Jimmy Brown, waar van hij in de loop van de tijd had gewonnen. Me neer Goochem knikte haastig van ja en rende' weg. treffen. Vertegenwoordigers van de regering haasten zich de verontruste bevolking rechtvaardige prijzen bij de aankoop van de grond te beloven. Maar wat zijn hier „rechtvaardige prijzen?" Zo veel, zeiden de ambtenaren, dat jullie hier in de buurt weer nieuw land kun nen kopen. In de buurt wonen echter geen domme mensen; zij weten hun kans te benutten en wrijven in hun handen, omdat de grondprijzen van 30 dollar per morgen plotseling tot meer dan 100 dollar gestegen zijn, en nog lange tijd verder zulen stijgen. Zal de regering aan degenen, die men daar thans „displaced persons" noemt, de zelfde prijzen betalen? Vertegenwoor digers van de fix-ma E. I. du Pont de Nemours Cp., die de nieuwe fabriek zal oprichten en exploiteren, beloof den de werkloos geworden „farm hands" als bouw- en later fabrieksar beiders in dienst te nemen. Daar zitten ze nu allen in de win kel van Mike Cassels en storten hun hart uit. „Het doet mij zo'n pün", klaagt een oude weduwe met wit haar. „dat ik helemaal niet weet, wat ik zal zeggen. Al sinds het begin van de 18e eeuw wonen mijn voorouders hier en honderd jaar geleden werd Ellenton zelfs naar mijn grootmoeder Ellen ge noemd. Plotseling komt de farmer Hal Buford binnenstormen en vertelt: „Zojuist heb ik al mijn vee verbocht, meer dan 150 stuks. En weten jullie wat ik toen gedaan heb? Ik ben naar binnen gegaan en heb gehuild". Ill Augusta, de dichtstbijzijnde grote re stad. wordt niet gehuild. Daar ruikt men de „boom", die de investe ring van 260 miJlioen dollar met zich mede zal brengen. Dat is hetzelfde, zegt de Kamer van Koophandel, als wanneer er in onze stad tegelijkertijd 50 fabrieken opgericht zouden wor den. Men verwacht een snelle stijging van het aantal inwoners van 70.000 tot 100.000. Overal zijn al architecten aan het werk om op reusachtige vel den in plaats van maïs en sojabonen nieuwe huizen uit de grond te stam pen. Hier zal binnenkort de dollar rollen en de burgemeesters vragen zich bezorgd af. hoe zii de twijfelach tige elementen de baas kunnen blijven, die door de nieuwe „atoomroes" zul len worden aangetrokken. Want deze zullen slechts trachten met zo weinig mogelijk werk of zelfs helemaal zon der werk zoveel mogelijk geld te ver dienen en zij zullen het bord niet zien. dat men aan de ingang van de toe komstige atoombommen-werkplaats heeft geplaatst: „Weest gereed- Nooit is de mens de eeuwigheid en God's toorn zo nabij geweest!". (Nadruk verboden). IN 7 KORT j Tijdens internationale wielerwed strijden werd onze landgenoot Wim van Est in een achtervolging voor profs door de Franse kampioen Matteoli geslagen. De Duitser Unzicker heeft het in ternationale schaaktournooi te Hastings gewonnen. Het Nederlandse koppel Schulte— Peters werd zevende in een internationale koppelwedstrijd over 100 km te Antwer- pen. Een rugby-wedstrijd tussen Barce lona en het team van de Delftse studen ten, welke in Barcelona werd gespeeld, werd door de Spanjaarden met 15—3 ge wonnen. Het Belgische biljart kampioen schap driebanden te Brussel is gewonnen door Vingerhoedt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5