Zestig militairen uit de West debarkeerden te Vlissingen Na twee jaar dienst eindelijk huistoe l)w arbeid is U te veel! "WITTE HRUIS" WETHOUDER VAN MIDDELBURG HARTELIJK GEHULDIGD RILLAND KREEG EEN FRAAIE KLEUTERSCHOOL Ds. HOORWEG SPRAK OVER DE PSALMBERIJMING-HASPER S? 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 JANUARI 1951 „Oranjestad" liep op eigen kracht de haven binnen. Soldaat Jan Nieuwersteeg is electricien in Bruinisse en heeft twee jaar lang wachtjes geklopt tussen de cactussen van Curacao. Dat was stom vervelend werk en daarom is hy maar wat bltf, dat hjj over enkele weken weer stopcontacten kan monteren in Bruinisse. Zondagmiddag hing Nieu- wersteeg met een aantal wapenbroeders over de verschansing van het mo torschip „Oranjestad", waarmede h\j uit de West repatrieerde. Ongeveer zestig manschappen van de Koninklijke Nederlandse Landmacht kwamen namelijk met dit schip naar Nederland, na een diensttijd van twee jaar in de Nederlandse gebiedsdelen in Amerika. Het was ongeveer twaalf uur, toen de „Oranjestad" de haven van Vlis singen niet zonder moeite binnen kwam. Menigeen aan boord en aan de wal hield zyn hart vast, want door het ontbreken van sleepboothulp moest de „Oranjestad" op eigen kracht binnenlopen en daarvoor is vooral wanneer er zo'n stevige wind staat als gisteren een behoorlijke portie zeemanskunst nodig. Gelukkig liep alles goed af en mede dank zij het uitstekende werk van de zeeloods G. Spuij werd er geen averij gemaakt. Al met al duift-de het echter nog enige tijd voordat de „Oranjestad" veilig aan de kade lag. Tijdens het manoeuvreren met de boot hingen de jongens over de ver schansing en zorgden zelf voor de muziek bij deze ontvangst: zij zon gen dwars tegen de koude wind in. Spoedig na het meren gingen de autoriteiten a-n boord voor de be groeting, kapitein A. V. Vosveld van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en de kapitein H. Vader van de inspectie van het verkeerswezen, de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff en de Com missaris van Politie, de heer C. v. d. Mark. Ook was aanwezig kolonel J. Diepenbrugge. Deurwaarder benoemd. Bij beschikking van de minister van Justitie is benoemd tot onbezol digd deurwaarder bij de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg en het kantongerecht aldaar, ter standplaats Goes, de heer M. Loeve, candidaat- deurwaarder te Rotterdam, in de plaats van de heer J. M. de Kok, aan wien eervol ontslag is verleend. AFSCHEID WND. HOOFD PRIJZENBUREAU. Zaterdagmorgen heeft het vrywel veltalige personeel van de Dienst van Gemeentewerken te Middelburg af scheid genomen van de heer A. de Poorte, wnd. hoofd van het in liqui datie verkerende Prijzenbureau te Middelburg, die in verband met deze opheffing de gemeentedienst gaat ver laten, doeh inmiddels is aangesteld als taxateur van het Grondbedrijf. De heer De Poorte werd toegespro ken door de directeur van Gemeen tewerken, de heer A. J. W. Mathijssen, die zijn verdiensten in het licht stel de en hem dankte voor de aangename samenwerking en vriendschap gedu rende een lange reeks van jaren. Uit naam van het gehele personeel bood hij de scheidende ambtenaar een ge schenk in de vorm van een vulpen aan. Ook de wethouder van Gemeente werken, de heer L. J. van 't Westen- de, richtte hartelijke woorden tot de heer De Poorte en haalde enige oude herinneringen op. Hij liet zijn woor den vergezeld gaan van een cadeau. Tenslotte werd het wnd. hoofd van het Prijzenbureau toegesproken door zijn naaste medewerker, de heer A. C. Izeboud en door de boekhouder van Gemeentewerken, de heer J. M. Geljon. Hij dankte tenslotte voor de hem gebrachte hulde en voor de ge schenken, waarna men nog enige tijd in gezellige kring bijeen bleef. Einde suikerbieten campagne in zicht. vervolg van pagxna 1) te voltooien, waardoor de dag-capaci teit zal zijn opgevoerd tot ca. 6000 ton. Aan de faoriek te Zevenbergen werden de ontvangst-terreinen gemo derniseerd, terwijl door het bijplaat sen van 'n verdamppan en door'n om bouw aan de malaxeurs een bespa ring van brandstof en het behalen van een beter rendement werd nage streefd. Aan de fabriek te Roosendaal werd eveneens te Zevenbergen 't boe- rengor vernieuwd en voorzien van een spuit-installatie. VERDERE UITBREIDINGS PLANNEN. Intussen heeft het bestuur der V.C. S. zich nog beraamd over een uitge breid project van voorzieningen, die in de komende jaren yodig zijn, om de productie aan te passen aan de eisen, die daaraan voor de toekomst beho ren te worden gesteld. Voor de fa briek te Dinteloord omvat dit de vol tooiing van de vernieuwings- en uit breidingsplannen. Voor een doelmati ge productie is het noodzakelijk de fabriek te Zevenbergen in te richten voor de productie van wit-suiker en van droge pulp. In de fabriek te Roo sendaal die in bedrjjf zal moeten blij ven, dient het ketelhuis en de diffu sie vernieuwd te worden. Dit veel om vattende werkprogramma waartoe 't bestuur eind 1950 besloot, zal in drie a vier jaar worden voltooid. HET BAFFINADERIJBEDRIJF. Terwijl de V.C.S. op het gebied der raffinering voor de binnenlandse voorziening achteruitgesteld werd, konden te Dinteloord en Roosendaal belangrijke hoeveelheden voor het buitenland worden geraffineerd. De V.C.S. behaalde wat dit betreft in 1950 een hoogterecord. De oplossing, die voor 1950/51 aan het raffinaderij- probleem zal worden gegeven is nog niet bekend, ,Ik zal het kort maken, jongens", zei kapitein Vosveld en de jon gens mompelden Instemmend. „Welkom in Nederland, en ik hoop, dat de verwachtingen, die jullie thans koesteren, in ver vulling gaan!" Na deze korte begroetingswoorden werd direct met de debarkering be gonnen. De commandant tijdens de overtocht was de eerste luitenant E. G. Oehlers. „Een geschikte man", vond één van de soldaten, „hij was bijna de gehele reis zeeziek NOG EEN ZEEUW Behalve Jan Nieuwersteeg was er nog een Zeeuw aan boord, namelijk de soldaat D. J. Koster uit Kapelle. Hij was waarschijnlijk één van de eersten, die zyn familie ontmoette, want op de kade werd hij opgewacht door een zwager. Koster wilde zo spoedig mogelijk proberen in zijn oude vak terug te komen, want hrj vond de fruitteelt beter dan gewe- renpoetsen. Merkwaardige zaken sleepten som mige knapen met zich mee. Eén liep met een grote opgezette hagedis, een ander sjouwde met een groot model van een zeilschip en nummer arie had heel onmilltair zijn baret vci-wisseld met een enorme panama hoed. I»e debarkatie verliep vlot: binnen het uur waren alle formaliteiten ver vuld en konden de jongens met bus sen huistoe. Omstreeks half drie werd de tros van de „Oranjestad" weer los gesmeten en vertrok de boot na dit korte oponthoud uit Vlissingen's haven. Advertentie. Uw arbeid vlot niet omdat U ge plaagd wordt door een barstende hoofdpijn. Dat hoeft niet. Neemt een Witte Kruispoeder en de hoofd pijn verdwijnt direct. Witte Kruis montert U op en U doet weer opgewekt Uw werk. Poedersf0.90p. doosje 12st. Cachets f0.90koker 12st. Tabl. f 1.7524st. hl. /0.90,. 12st. apothekers en drogisten POEDERS «CACHETS -TABLETTEN De heer L. J. Geers (65 jaar) door moderne vakbeweging In de bloemetjes gezet. Bescheiden werker, die Yeel tol stand heelt gebracht. De heer L. J. Geers, wethouder van Middelburg, is Zaterdagmiddag in een geheel gevulde Schuttershofzaal door de moderne vakbeweging in Zeeland hartelijk gehuldigd in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftyd. Deze huldiging kwam voor de jari ge volkomen onverwacht en de voor zitter van de Middelburgse Besturen Bond, de heer J. Goossen, kon et dan ook zijn voldoening over uitspreken, dat men „Leen", zoals zijn vrienden hem noemen, „nu eens te pakken had". De heer Goossen herinnerde er aan, dat de heer Geers zich altijd wat ach teraf hield, hoewel hij zeer 'veel en zeer belangrijk werk voor de vakbe weging heeft verricht. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij hem een zilveren sigarettenkoker en een actetas aan. Nadat de heer A. Buys uit Tilburg namens het N.V.V. had gesproken en een viertal boeken had overhandigd, kreeg de burgemeester van Middel burg, mr. dr. N. Bolkestein, het woord. Deze zeide de heer Geers nog maar Advertentie. tOOSENDAAL HOLLAND TUINHOUT BELGIË Rijwielpad langs de weg TerneuzenSas van Gent. Vorige maand meldden wij dat de A.N.W.B. voor de vierde maal sedert 1938 (thans in combinatie met de ge meentebesturen van Terneuzen en Sas van Gent) tot de minister van Verkeer en Waterstaat het verzoek had gericht om een vrijliggend rijwiel pad te laten aanleggen langs de rijks weg Terneuzen—Sas van Gent De A. N.W3. verneemt nu van het ministe rie, dat nog in de loop van dit jaar inderdaad enkele gedeelten van het pad in orde gemaakt zullen worden. Als de financiën het toelaten wordt het rijwielpad dan in 1952 voltooid. Het is zeer te wensen dat dit goede voornemen ten uitvoer gebracht zal kunnen worden, want het rijwielver- keer langs deze weg is op de spits uren zeer intensief en de huidige ver keerssituatie buitengewoon onbevre digend, aldus de AN.WJ3. kort te kennen, maar te weten met hoeveel opgewektheid hij het ondank bare werk der woningverdeling iedere dag weer verrichtte. De heer H. v. d. Meer feliciteerde de jarige namens de Vlissingse metaalbe werkers en bood een boek aan; ver-' volgens sprak hij namens de Bestuur dersbonden Vlissingen en Goes en overhandigde ook uit naam van deze organisaties boeken. VELE SPREKERS. VELE GESCHENKEN. Onder aanbieding van fruit- én bloemenmanden, boeken en rookgerei, wensten vervolgens nog de navolgen de heren de heer Geers in hartelijke bewoordingen geluk: J. M. Geljon na mens de A.B.V.A., K. Sloover mede namens de modern georganiseerde bouwarbeiders, J. Wisse namens de grafische .werkers, De Troye namens „Mercurius", H. Joziasse namens de metaalbewerkers. W. de Ruyter na mens de zangvereniging „De Volks stem" en de meubelmakers. Van Leen namens de Bestuurders Bond Goes, A. Buis, wethouder te Goes en J. Westerweel als vrienden, en ande ren. De heer Chr. Bank memoreerde, dat „Leen" zelfs in de tijd, dat hij werkloos was, geen vergoeding wenste aan te nemen voor zijn werk ten be hoeve van de vakbeweging. De heer Geers dankte tenslotte zeer onder de indruk voor deze overweldi gende huldiging. Men bleef hierna nog enige tijd gezellig bijeen. Velen maak ten van de gelegenheid gebruik om de jarige de hand te drukken. Hengstenkeuringen In Zeeland. OP 15 FEBRUARI A.S. Uitgaande van de afd. Zeeland van de Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard" zullen deze maand weer de keuringen van hengsten voor dekking worden gehouden, nL 24 Januari te Hulst en Axel, 25 Januari te Oostburg en 26 Januari te Goes. De Centrale Hengstenkeuring te Goes is bepaald op Donderdag 15 Fe bruari a.s. Dit jaar geen nieuw wijkgebouw voor Goes? Zoals bekend heeft de afd. Goes van het Groene Kruis plannen om dit jaar een nieuw wijkgebouw annex badin richting te stichten. Naar wy vernemen ls echter dezer dagen gebleken, dat voor Zeeland slechts één wykgebouw, nL voor Ril- land-Bath, op de urgentlelUst-1951 ls geplaatst. Er zullen alsnog pogingen in het werk worden gesteld om dit jaar ook voor Goes bouwvolume te verkrij gen. Repatriërende militairen Met het troepentransportschip „Vo- lendam", dat vermoedelijk op 17 Ja nuari te Rotterdam aankomt repa triëren o.m. de volgende Zeeuwen: C. Francke, Domburg; F. I. A Haver land, Aardenburg; J. C. Jansen, Tho- len; C. J. van Nienkerk, Poortvliet; J. C. Verdunnen, Lamswaarde; A Ka- sander en gezin, Middelburg; A Hoo- gervorst en echtgenote, Noordwelle; H. M. Menu, Kloosterzande; L. B. Reraerij, Westdorpe. Zoals bekend lig gen de volledige lijsten op onze bu reaux te Vlissingen, Middelburg, Goes, Oostburg en Zierikzee ter inzage. Actie tegen import van Franse zaaioesters. Aan de bevoegde autoriteiten ls dezer dagen een verzoekschrift over handigd, waarin wordt betoogd, dat de invoer van Franse zaaioesters. zo als die de laatste jaren geregeld ge schiedde, niet meer wenselijk wordt geacht, daar er in Zeeland voldoende zaaioesters aanwezig zullen zijn, ter wijl bovendien de Franse zaaioesters sterk zijn aangetast door de polydora en dus gevaar opleveren voor het Zeeuwse product. Practisch alle kleine kwekers en ook de meeste grote verzenders-han delaars hebben spontaan hun instem ming betuigd met dit verzoekschrift. Het resultaat, in 1950 behaald niet geïmporteerde zaaioesters, was zeer matig, nadat men in 1949 goede tot zeer goede uitkomsten had verkre gen. De slechte resultaten van dit seizoen hebben er niet weinig toe bij gedragen, dat velen zich spontaan achter de actie tegen de import plaatsten. Wegen afgesloten UITSLUITEND VOOR ZWAAR VERKEER. Op en nabij de provinciale weg MiddelburgVlissingen zijn thans de houten borden geplaatst, waarop het kenteken kan worden aangebracht, dat hij in verband met de z.g. „opdooi" voor zwaar vqrkeer is afgesloten. Tot nu toe is-het echter niet noodzakelijk gebleken tot deze afsluiting over te gaan en er bestaat een goede kans, dat dit ook in de komende dagen onnodig zal zijn. Naar wij vernemen heeft de Her verkavelingscommissie Walcheren Za terdag besloten een aantal wegen voorlopig voor voertuigen met een asbelasting van 1,2 ton en zwaarder gesloten te houden. Het betreft hier de volgende we gen: Zuidwatèring: Segeersweg, Schroeweg, de Reyersweg, de Molen weg te Oost-Souburg en de Zaai- hoekweg; verder de Duinweg te Kou- dekerke, de Bosweg te Veere, de Zuidwerfweg, de Slikweg, de Kadet- weg, de Broeksweg en de Meiwerf- weg, alle te Gapinge, de Zoekweg van Vrouwenpolderseweg tot Huysmans- weg, de Scheiweg nabij Vrouwenpol der en de Secretarisweg te Vrouwen polder. EN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wegens het gevaar -voor opdooi ls ook de provinciale verbindingsweg tussen West- en Oost Zccuwsch- Vlaanderen gesloten voor asdrukken, groter dan 1200 kg. Tevens is op verscheidene wegen in Oost-Z.-Vlaanderen zogenaamd „be perkt verkeer" ingesteld. Zeeuwse Fruitteeltdag op 2 Februari. Vrijdag 2 Februari a.s. wordt te Goes de jaarlijkse Zeeuwse Ontwikke lingsdag voor de fruitteelt gehouden. Zoals bekend zal de ziektebestrijding die dag het onderwerp zijn. De heer M. van de Vrie zal spreken over de spintbestrijding. drs. H. H. Evenhuis over de bstryding van blad rollers en het fruitmotje, dr. D. Mul der over nieuwe inzichten betreffende de bestrijding van kurkstip en ir. W. van Soest over de ziektenbestrijding in Amerika. De laatste lezing zal worden toege licht met lichtbeelden. Dank zij enthousiaste samenwerking der bevolking. Een beetje bedremmeld stapte Zaterdagmiddag de kleine Anneke den En gelse aarzelend naar voren om de voor de Rillandse kleuters zo belangrijke handeling te verrichten: de opening van de nieuwe kleuterschool op de hoek van de Burg. van Gorselstraat en de Vliedbergstraat. Anneke was zich nog niet zo bewust van het gewichtige ogenblik. Verlegen zocht zjj de hoede van Mama weer, die haar daarop maar een handje hielp om het lint door te knip pen. Docli toen stapte zy parmantig de school binnen en vanmorgen zyn 87 glundere kleuters haar gevolgd. Zaterdagmiddag was een der loka len echter nog het domein van de ou deren, want ae opening van een zo ebouw, als resultaat van een dige samenwerking van de bevolking, mag niet onopgemerkt voorbygaan. Nadat het bestuur met genodigden en ouders zich in het Her vormd Jeugdgebouw had verzameld en de thee had gebruikt, werd naar het schoolgebouw gewandeld, dat ook wat exterieur betreft, weer een aan winst is voor de nieuwe Rillandse woonwijk. Na de symbolische opening verenig de men zich in een van de twee loka len, waar na het zingen van Ps. 136:1 en 26, de voorzitter van het school bestuur, ds. C. den Engelse, Ned. Herv. predikant aldaar, een openings rede hield. Spr. herinnerde aan de voorgeschiedenis. Voor de oorlog had men een kleuterschool in een lokaal van „Ons Huis". Dit gebouw moest na de bezetting geheel verbouwd en vernieuwd worden en doet thans dienst als Herv. Jeugdgebouw. Als kleuterschool werd het echter afge keurd. Vele besprekingen zyn ge voerd en daar hét om de kinderen van ons volk gaat, lag het in de lijn van de nieuwe Kerkorde en de her leefde Ned. Herv. Kerk, dat hier voor deze kerk een taak lag om een bin ding tot stand te brengen in de be volking, aldus spr. Grote financiële offers zyn nodig geweest en nog is men er niet. Spr. getuigde van de grote dankbaarheid tegenover God, die dit werk deed luk ken, en wekte tenslotte allen op de kleuterschool een goed hart te biyven toedragen, zoals dit in de laatste maanden is geschied. Vervolgens in stalleerde ds. den Engelse met enke le woorden het hoofd der school, mei. W. J. C. Geldof en haar helpster, mej. H. J. Windhorst, waarna beiden „Dat 's Heren zegen op U daal" werd toe gezongen. GELUKWENSEN. De burgemeester van Rilland Bath, de heer J. A. de Goffau, wenste daar op de vereniging geluk met de tot standkoming van dit gebouw. Hg stel de het op prijs, dat in zijn gemeente thans een kleuterschool is, welke vol doet aan de eisen. Hoewel de school uitgaat van Ned. Herv. zijde, is zij toegankelijk voor kinderen van alle prot. gezindten. Aanvankelijk ston den enkele groepen nog wel afzijdig, doch spr. meende dat nu wel alle twrj- fel verdwenen zal zijn. Voorts bracht hij het bestuur hulde voor zyn door tastend optreden en stelde deze school welke door samenwerking tot stand kwam, ten deze als voorbeeld. De opziener van het kleuteronder wijs, mej. H. J. Glasz sprak eveneens haar vreugde uit over ae opening van deze school en uitte haar bewonde ring voor wat hier op een dorp is be reikt. Tenslotte schetste zy nog het Het uitzicht op samenwerking met de Ned. Herv. Kerk niet hopeloos. Uitgenodigd door de classis Goes van de Geref. Kerken sprak ds. L. Hoor weg Jr. van Haarlem voor vele ambtsdragers, organisten en belangstellen den over „Psalmvernieuwing". Dè leiding van deze byeenkomst berustte by ds. Flinterman te Goes, die zyn blijdschap er over uitsprak een zo uitermate deskundige als ds. Hoorweg welkom te mogen lieten. Spreker hoopte, dat veel wanbegrip over deze zaak zal worden weggenomen. De psalmvernie uwing, aldus ds. Hoorweg, is de vervuiling van een wens, cue ai meer dan een eeuw leeft. Spreaer wees op de invioea van c-ai- vyn op het psaungezang in de kernen der relormatie en benancielde voorts de psaunounael van Datneen. Naast het vele goede, aat in deze psalmen lag, waren er ook gebreken, p was namelijk verzuimd aeze bundel op te bouwen uit de Hebreeuwse tekst en er was met de aard der melooipën geen rekening gehouden. Daaraoor weraen ze onzuigoaar. Toch aeea aeze bundei twee eeuwen dienst. Toen kwam de berijming van 1773, door de Staten Ucneraai aan de kerken opgeurongen. Deze psalmen ademen de geest van ae tijd. de leer van God, deuga en onster- feiijkneid (ps. 14) en ale van het deugdzaam ieven (ps. 1). EEN NIEUWE BERIJMING. Reeds spoedig werd gevraagd om een nieuwe Psalmberijming. Op de Synode der Ned. Herv. Kerk van 1672 werd gerapporteerd, dat 1773 niet voor verbetering vatbaar was en dat ge wacht moest woroen op particiier ini tiatief. In de kring der atgescneiden kerken werd in ae classis Goes om streeks 1840 reeds op een andere be rijming aangedrongen. In dit verband beüanaelde spreker ook het werk van de di\ A H. van Minnen, dr. Kuyper en dr. de Moor. Toen ontstond in 1936 de berijming van ds. Hasper. Deze ge noot grote belangstelling en zelfs had de R.K. Kerk geen bezwaar. Deze be rijming is door deskundigen van ver schillende kerkgenootschappen nauw keurig onderzocht en bestudeerd. Dit had tot gevolg, dat de „Psalter 1948" ontstond. Hierop konden opmerkingen worden gemaakt en het eindresultaat kwam in 1949. Deze bundel 1949 werd door de Synode der Geref. kerken „defini tief" aanvaard met dien verstande, dat de kerken nog gelegenheid hebben kleine wijzigingen voor te stellen. Vervolgens behandelde ds. Hoorweg de verhouding van de andere kerken tot deze bundeL Er ls nog gelegenheid om mede te werken aan een definitie ve eindredactie. Het nitzicht voor sa menwerking, ook met de Ned. Herv. kerk, is niet zo hopeloos als men soms denkt Op deze rede volgde een uitgebrei de bespreking, waaruit bleek dat er zeer veel belangstelling voor deze zaak bestond. De vergadering werd door ds. Hoor weg met dankgebed gesloten. Zondagavond sprak ds. Hoorweg over hetzelfde onderwerp in de Geref. Kerk te Kapelle. Honderden Middelburgers tegen griep ingeënt Aan de lopende band in de Vitrite-Fabriek. Ruim driehonderd personeelsleden van de N.V. de Vitrite Fabriek te Middelburg zyn Zaterdagmorgen „aan de lopende band" Ingeënt tegen griep. Eén der artsen van de Medische Dienst van N.V. Philips-Elndhoven, die geassisteerd werd door enige ver pleegsters, had zich geïnstalleerd in de fabriekscantine en liet de dames en heren, die zich wilden laten vac cineren, langs zich paraderen .De in enting geschiedde met het nieuwe anti-griepmiddel, Influenza-virus-vac- cin, dat ook gebruikt is bij de mas sale vaccinatie in de Philips-fabrie ken te Eindhoven. De personeelsai deling van de Vitrite zal de uitwer king nauwlettend bestuderen. In tegenstelling tot wat een alarm erend bericht in een landelijk och tendblad wilde doen geloven, blijft de griep op Walcheren van vrij onschul dige aard. Bij informatie bleek ons, dat geen enkele patiënt in het Gast huis te Middelburg behoefde te wor den opgenomen. belang van een mooie en goede kleu terschool zoals hier, voor de ontwik keling van de kleuters. De schoolarts voor O. Zuid Beve land, dokter A. Looyen uit Goes, bood ook zijn gelukwensen aan, wees op de waarde van het kleuteronderwijs en verklaarde blij te zyn destyds als „boeman" te zyn opgetreden, door 't verenigingsgebouw voor kleuterschool af te keuren. Vervolgens spraken nog de aannemer de heer C. J. v. d. Zan- de, de heer M. van Pul, die namens de werkers, die in hun vrije tyd belange loos de frc.aie schoolmeubeltjes ver vaardigden, dit meubilair overdroe en tenslotte het schoolhoofd, mej. Gel dof. De voorzitter, ds. den Engelse, bracht daarop in zyn slotwoord allen dank die op enigerlei wijze hun me dewerking hadden verleend by de tot standkoming van dit gebouw. Na dankgebed werd de samenkomst be sloten met het zingen van Gezang 214 :1 en 3. Hierna was gelegenheid tot het be zichtigen van dit geheel uit steen op getrokken en keurig ingerichte schoolgebouw. Het bevat twee ruime, lichte lokalen, voorts keurige toilet ten en buiten twee grote stenen zand bakken. Evenals vele ambachtslieden en de architect, de heer J. Tramper hun werkkracht en vrije tyd ter be schikking stelden, waren zelfs gratis tractoren en wagens afgestaan om 't zand in Brabant te gaan halen voor het vullen van deze bakken. Middelburgse predikant voorganger in Amerika Dr. A. H. Oussoren neemt beroep naar Hoboken (N.Y.) aan. Naar wy vernemen heeft dr. A H. Oussoren, predikant der Gereformeer de Kerk te Middelburg, het op hem uitgebrachte beroep van de Christian Reformed Church te Hoboken by New York (Ver. Staten) aangenomen. Node zal de Gereformeerde Kerk te Middelburg dr. Oussoren, die haar ge durende zestien jaren als voorganger diende, uit haar midden zien vertrek ken. Dr. Oussoren nam in het gods dienstig leven in Middelburg een be langrijke plaats in en. zijn werk voor de Zending was tot ver buiten Zee land, ja tot over onze grenzen bekend. Het zal dus geen verwondering baren, dat de mededeling van de aanvaarding van het Amerikaanse beroep Zondag zeer veel opzien baarde. Wij voerden met dr. Oussoren. die met zyn gehele gezin in het voorjaar hoopt te vertrekken, een kort gesprek over de grote verandering, die weldra in het leven van hem en de zijnen zal intreden. Ik zie in dit beroep wel zeer sterk de leiding Gods, zo zeide dr. Oussoren. Van jongs af aan heb ik mij sterk aangetrokken gevoeld tot de Angel saksische wereld en een van nnjn har- tewensen is destijds geweest een En gelse gemeente te kunnen dienen. Nu gaat deze wens, zij het op andere wij ze, toch in vervulling. Bovendien zal mijn werk in Hoboken voor een be langrijk deel zendingswerk zijn, en daarnaar gaat myn hart in het bizon der uit. Na mijn doctoraal heb ik mij gespecialiseerd op de Zending en mijn proefschrift handelde daarover. Natuurlijk aanvaard ik dit beroep naar Hoboken met vreugde, maar an derzijds valt het scheiden mij zeer zwaar. In de jaren 19041909 woonde ik al in Zeeland. Mijn vader was toen predikant in Zeeland. In 1930 werd ik zelf predikant in Ambt Vollenhove, maar in October 1934 kwam ik naar Middelburg en in de zestien jaren, die sindsdien verstreken, hebben mijn vrouw en ik hier vele vrienden gevon den en ben ik Zeeuw onder de Zeeu wen geworden. Voor mijn vrouw was dat niet nodig. ZU is een Zeeuwse en werd geboren in Ellewoutsdijk. Of zij het in Amerika moeilijk zal hebben? Men zegt, dat de overgang voor Zeeu wen zwaarder is. dan voor anderen. In ieder geval is zij vol goede moed. Dr. Oussoren zal in Hoboken onder meer ook de leiding krijgen van het Zeemanshuis. Daar plegen ook vele Nederlanders te komen. Het contact met landgenoten zal dus niet geheel verbroken worden. Benoeming ir. G. de Regt bij G.E.B. Rotterdam te verwachten. Naar wy vernemen is de benoe ming te venvachten van ir. G. de Regt, hoofdingenieur bjj de N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteit Maat- schappy te Middelburg, tot adjunct directeur van het Gemeentelijk Elec- trieiteitsbedryf Rotterdam. Ir. de Regt is sedert 1928 werkzaam by de electriciteitsvoorziening van Zeeland. Vooruitzichten kuilvisserij niet veelbelovend. Nu de vorstperiode weer achter de rug is maken allen, die de kuilvisse rij beoefenen, zich weer gereed om uit te varen. Enigen, die reeds deze week hun kuil ever boord zetten, de den dit zonder succes. Er werd niets gevangen en gevreesd wordt dat ten gevolge van de vorst de bliek uit on ze zeegaten is vertrokken en de Noordzee weer heeft opgezocht. De vooruitzichten zün dan ook niet mooi. De yie haring is nog niet :n onze om geving gesignaleerd, terwijl het ver bod om daarop te vissen voor hen «Me tot dusver deze visserij niet ukogfMp* den, nog niet is opgeheven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2