PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Londen en Parijs dienden per nota Moskou van re ipliek Suikerbietencampagne is zo goed als ten einde De BILT Beschuldigingen werden afgewezen GENERAAL EISENHOWER IN PARIJS AANGEKOMEN RUST WEERGEKEERD IN KAMP VAN AMB0NNEZEN AMERIKA WIL VEROORDELING VAN CHINA TOT „AGRESSOR" Er waren vele moelijkheden te overwinnen VOORSPELT: ;194e Jaargang - No. 6 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. Pi. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRUS 37 ct. per week, t 4.55 p. kw.; fr. p. p. t 4.30 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 Ct. .per mm. Minimum p. advertentie 2.at). Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels i 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur Vlissingen Walstr 56 €0. tel 2335 4 lijnen (b.g.g. 2851 of 2160) MTjurg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102; Terncuzen: Brouwertjstr. 2; Zierikzee N. BogarOslr C 160. tel 26. Waarom houdt Rusland grote troepenmacht op voet van oorlog? Frankrijk en Engeland hebben Vrijdag afzonderlijke nota's nar- Moskou gezonden, waarin de beschuldiging, dat beide landen de verdragen van vriendschap met de Sowjet-Unie hebben geschonden van de hand wordt ge wezen. Deze beschuldigingen waren vervat in Russische nota's van 15 De cember. Frankryk venvyt de Sowjet-Unie, dat zy een „ernstige situatie" schept door een grote troepenmacht op voet van oorlog te houden, welke troepenmacht een flink eind over de Westelijke grenzen is samengetrokken. In de volgende 9 punten zet de Franse regering haar mening uiteen: 1. Het is moeilijk aan tenemen, var. West-Duitsland als basis voor dat de Russische regering ernstig kan menen, dat de huidige politiek van de Franse regering in enigerlei agressief is jegens welk land dan ook. Frankrijk wil met alle ten dienste staande middelen de vreedza me betrekkingen tussen de staten bevorderen, heeft sedert het einde van de vijandelijkheden het grootste deel van zijn strijdkrachten gedemo biliseerd en al zijn krachten gewijd aan wederopbouw en economisch herstel. 2. De onmogelijkheid om tot een doeltreffend ontwapeningssysteem te komen is te ernstiger, omdat er sinds het einde van de oorlog een gróte wanverhouding bestaat tussen de strijdkrachten van Oost- en van West-Europa. 3. Het is voorts ernstig, dat be paalde vroegere bondgenoten van Nazi-Duitsland in Europa, die thans de bondgenoten van Rusland zijn, zich in geen enkel opzicht houden aan de beperking van hun strijd krachten. zoals bepaald in de vredes verdragen. 4. Nog voordat de wereldvrede door de ontwikkeling in het Verre Oosten ernstig werd bedreigd, moest Frank ryk constateren dat in Europa en speciaal in Duitsland een ernstige toestand werd geschapen als gevolg van de oprichting in de Sowjet-zone van gemilitariseerde eenheden, die het etiket van „bereitschaften" dra gen, maar in werkelijkheid in regi menten georganiseerd zijn en in het gebruik van artillerie en tanks wor den opgeleid. 5. Ónder deze omstandigheden moest Frankrijk wel maatregelen ne men om de veiligheid van het eigen land en van Europa te versterken en de mogelijkheid onderzooken van een Westduitse bijdrage tot de gemeen schappelijke verdediging. Frankrijk betreurt het, dat aan strikt defen sieve voorstellen door Rusland een agressief karakter wordt toegekend. Op dit gebied kan niet met twee ma ten genieten worden. 6. De Franse regering heeft nim mer een accoord getekend, dat niet strikt defensief is. Ook de in studie zijnde voorstellen tot deelneming van Westduitsland aan de gemeenschap pelijke defensie di-agen geen agres sief karakter. Zij beogen noch de vor ming van een Duits nationaal leger noch herstel van de Duitse oorlogs industrie. maar de vestiging van een collectief regiem van defensieve aard in een boven-nationaal kader. Frank- rijk zal zich verzetten tegen gebruik Groningen werd opgeschrikt door sirerve- geloei. De stad Groningen heel't Zaterdag avond een uur in spanning gezeten, toen alarm sirenes over de stad loei den. Men wist aanvankelijk niet. wat er te doen was en de Groningse poli tie kon de tientallen telefoontjes van zenuwachtige Groningers, die meen den, dat er iets ernstigs aan de hand was, nauwelijks verwerken. Honder den gingen op het geluid af en kwa men tenslotte voor de gesloten hekken van de Fries-Groningse suikerfa briek. waar een wachtisman de alarm sirene had overgehaald, omdat hij rookwolken zag opstijgen dit de kel derruimte van de fabriek. De Groninger brandweer, die het ergste vermoedde, rukte met groot materiaal uit naar de plaats des on- heils. Men bleek te doen te hebben met een binnenbrand in de kelder ruimte van de suikerfabriek, waar des middags gelast was. Enkele vonken hebben waarschijnlijk houtspaanders doen ontvlammen, waardoor ook en kele slangen, die naar een zuurstofcy- linder leidden, in brand geraakten. De rook, die hierdoor ontstond, was zeer zwaar en de brandweer kon met moei te de vuurhaard benaderen. Met en kele stralen óp de waterleiding wist men tenslotte erger te voorkomen. Landelijke fruitteeltdag over Amerika. De Ned. Fruittelers Organisatie organiseert Dinsdag 30 Januari a.s. in samenwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de Directie van de Tuinbouw te Utrecht, een landelijke fruitteeltdag over Amerika. Hier zullen de directeur van de Tuinbouw, ir. A. W. v. d. Plassche, de Rijkstuinbouw-consulent voor Zeeland en W. N.-Brabant, ir. W. van Soest, de Rykstuinbouwconsu- lent voor koelaangelegenheden, ir. T. van Hiele, de hoofdassistent van het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen, de heer Paardkooper en de hoofdredacteur van „De Fruitteelt", ir; Joh. Bos, vertellen over him stu diereis naar Amerika. 7. Rusland voert een politiek, die vijandig is jegens de Franse Unie. Zy gaf daar nog onlangs blijk van door Ho Tsji-Minh, die in opstand is tegen de wettige regering van Viet nam, te erkennen. 8. Als de Russische regering met dezelfde geest bezield is als de Fran se regering, dan moet het mogelijk zijn een uitweg uit de huidige moei lijkheden te vinden door middel van de thans beoogde vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken. Van haar kant is de Franse regering bereid elke poging om de internatio nale betrekkingen te verbeteren, te steunen. 9. Gezien het bovenstaande, moet de Franse regering categorisch alle verantwoordelijkheid voor het ont staan van de huidige moeilijkheden afwijzen. HET BRITSE ANTWOORD. Ook Engeland acht het wenselijk de in de Sow jet-nota geuite beschul digingen „duidelijk en ondubbelzin nig" te weerleggen en doet dat in vrijwel dezelfde bewoordingen als de Franse regering. Engelands houding ten aanzien van de Duitse hermilitarisatie bevat geen bedreiging voor de vrede, aldus de nota. Westduitsland,s deelneming aan de verdediging van West-Duitsland is „zuiver defensief". Het optreden van de Noordatlan- tische mogendheden komt voor ver antwoordelijkheid van de Russische regering- en het is ..onjuist en onge grond" om te verklaren, dat deze de fensieve maatregelen zullen leiden tot een herleving van het Duitse mi litarisme. Engeland zal verder onder geen omstandigheden dulden, dat West- Duitsland als basis voor agressie wordt gebruikt. Het Noordatlantiseh verdrag is uitsluitend gericht tegen gewapende agressie zelf. Engeland is vastbesloten om te werken voor een vreedzame regeling van-hangende internationale geschil len. Zweeds journalist in Amsterdam dood gevonden. De achttienjarige Zweedse journa list Soeren Carlsson uit Motala, die een bezoek aan Nederland bracht, is Zaterdag dood in zijn hotelkamer te Amsterdam aangetroffen. Het ver moeden bestaat, dat hij door gasver- stilcking om het leven is gekomen. Hij had des nachts een zogenaamd „gasduveltje" een gaskacheltje, dat geen afvoer heeft in zijn ka mer laten branden. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam overgebracht. Aan zelfmoord wordt niet gedacht. Kort voorbereidend bezoek aan Europa. Generaal Eisenhower is Zondagmorgen per vliegtuig in Parijs aangekomen voor een lcort bezoek aan Europa. President Truman, de ministers Aeheson en Marshall, de chefs der generale staven van de. Amerikaanse strijdkrachten en de hoofden van de diplomatieke vertegenwoordigingen van de meeste leden-staten van het Atlantisch Pact deden do generaal uitgeleide op het vliegveld van Washington. Er werd een saluutsalvo van zeven tien kanonschoten afgevuurd toen Ei senhower in het vliegtuig stapte. Ei senhower was vergezeld van zijn staf chef. lt.-generaal Alfred Gruenther. De generaal werd door hoge Fran se functionarissen, de drie Franse staf chefs en diplomaten op het vliegveld van Parijs, waar straffe veiligheids maatregelen waren genomen, ont vangen. Langs de weg naar Parijs wa ren eveneens veiligheidsmaatregelen genomen. Communistische journalis ten hadden geen toegang tot het afge sloten deel van het vliegveld waar het vliegtuig met de generaal landde Eisenhower verklaarde tegenover journalisten, dat hij in het midden van Februari zich tijdelijk in Parijs zou vestigen. Veldmaarschalk Montgomery is Zon dagmorgen te Parijs aangekomen, voor een onderhoud met generaal Eisenhower In een rede voor de Franse radio verklaarde de opperbevelhebber van het nieuwe Atlantisch leger onder meer het volgende: „Onze Noordatlantische Unie is machtig en beschikt over middelen op zee, te land en in de lucht. Er is niets, dat de landen van de Atlanti sche gemeenschap, wakker geschud en verenigd, niet kunnen tot stand brengen. Laten zij. die misschien in de verleiding zouden komen deze kracht te beproeven, de lessen van de geschiedenis goed overwegen. De zaak van de vrijheid kan nooit het onderspit delven. Onze taak is de vredp te bewaren, niet tot oorlog aan te zetten". Meisje door auto doodgedrukt. Tc Maarsbergen is een bestelauto tegen een boom gereden. Een 14-ja- rig meisje uit Leersum, dat met haar rijwiel op deze plaats stond te wach ten, werd tegen de boom gedrukt en overleed enige uren daarna in het ziekenhuis. De inzittenden van de auto, een chauffeur uit Nijmegen en 'n monteur uit Amsterdam, werden ernstig gewond. Mr. L. Tielenius Kruythoff in vrijheid gesteld. Blijkens een bij de familie Tielenius Kruythoff ontvangen bericht is mr. L. Tielenius Kruythoff, voorheen vertegenwoordiger van de Daerah Istimewa West-Borneo te Djakarta, die enige maanden geleden op last van de Indonesische regering was gevangen genomen, in vrijheid ge steld. Zaterdag kwam mr. Tielenius Kruythoff uit Djokjakarta te Dja karta aan- Ondanks de slechte weersomstandigheden verlenen de zeestrydkraeliten der Verenigde Naties de grootst niogelyke steun aan de op Korea strijdende troepen. Een overzicht van het „vliegdek" van het lichte Britse vliegdek- sehip „Theseus" tijdens de operaties in een zware sneeuwstorm aan de West kust van Ivorea. Vandaag regeringsantwoord in Indonesische parlement over Nieuw Guinea. In het kamp van de. Ambonnezen, die op (le dag vóór Oudejaar hun Nederlandse officieren neersloegen en volledig bewapend het kamp in drie trucks verlieten, heerst thans naar overste Van Santen aan Aneta me degedeeld heeft, volkomen rust. Volgens een mededeling van het Hoge Commissariaat in Djakarta hebben op eerste Kerstdag ook een aantal mi litairen met een truck het kampement verlaten, doch zy keerden enige uren later terug. van de Masjoemi deelde men aan Aneta mede. dat de fractie van de Masjoemi achter de regering staat. P.S.I.-kringen verklaarden, dat de socialisten hun houding ten aanzien van de twee ontwerp-moties nog niet kunnen bepalen, alvorens zij het antwoord van de regering heoben gehoord. Zondagochtend is te Djakarta door het plaatselijk comité Irian de aan gekondigde masa-bijeenkomst gehou den. De belangstelling daarvoor was zeer gering. Er waren niet meer dan 300 personen aanwezig. De waarnemend Hoge Commissaris, de heer Schuurman en overste Van 'Santen hebben Zaterdag deze kwes ties besproken met kolonel Limatoe- pang. In verband met de machtiging van de minister van Oorlog aan de be velhebber op Java om met geweld tegen de Ambonnese ex-K.N.I.L.-mi- ütairen op te treden, heeft de stich ting „Door de Eeuwen Trouw" ie Eindhoven een telegram aan de mi nister en de Staten Generaal verzon den, waarin dringend wordt verzocht de machtiging in te trekken. Zulk optreden zou volgens de Stichting geen steun vinden ln de wet en on rechtmatig zijn. DE N1EUW-GUINEA-KWESUE Vandaag zal de Indonesische rege ring de beschouwingen in het parle ment over Irian beantwoorden. De fractie van de Masjoemi kwam Za terdagochtend, in tegenwoordigheid van de minister-president, Moh. Nat- sir en de minister van Buitenlandse Zaken, Moh. Roem, bijeen. In kringen Landsminister Hewitt van Suriname zal aanblijven. In overeenstemming met de coali tie heeft landsminister Hervitt van Suriname, die zoals bekend op 3 Jan. j.l. tegelyk met landsminister Lichtveld ontslag vroeg toege stemd voorlopig aan te blijven en te helpen de lopende zaken af te doen. Hierdoor is aanvulling van het kabi net niet nodig. Het ontslag van de heer Lichtveld gaat deze week in. „Amerika mag Europa niet in de steek laten" Krachtig beroep van generaal de Gaulle. Generaal De Gaulle heeft Zondag op de dag van de aankomst van ge neraal Eisenhower in Europa op een masa-bijeenkomst te Nimes een krachtig beroep gedaan op Amerika „Europa niet in de steek te laten". „Ik doe een beroep op u, Amerika nen, Europa te verdedigen. Europa heeft U nodig, gy hebt Europa nodig. Gelooft mij, het behoud van Europa, zoals het thans is, is de voorwaarde voor uw eigen behoud". De Gaulle zag voor Frankrijk de grootste verantwoordelijkheid voor de herbewapening van het West- Europese vasteland. „Frankrijk moet 20 permanente divisies. 20 divisies in reserve, 5000 vliegtuigen en oor logsschepen tot een tonnage van 350.000 ton hebben", aldus De Gaulle. De Gaulle sprak zich uit voor on verwijld opnemen van Spanje in de Westeuropese gemeenschap en voor deelneming van Duitsland aan de Westeuropese defensie. Hij veroor deelde het Franse plan voor een Europees leger en pleitte voor een nationaal Duits leger. Actie bij de landen der Ver. Naties. De Amerikaanse regering is een diplomatieke campagne begonnen bij een groot aantaJ landen van de Ver. Naties om deze ertoe te brengen het commu nistisch China te veroordelen als „agressor". Verscheidene regeringen, ook de Nederlandse, hebben een nota ontvangen, waarin het Amerikaanse stand punt wordt uiteengezet. Amerika wil een collectieve actie tegen China op grond van de overwe ging. dat de Ver Naties de Chinese interventie in Korea niet mogen aan vaarden. Vermeden moet echter wor den, dat het tot een'algemene oorlog tegen China komt. Wel echter zouden economische sancties tegen China 'te overwegen Tsjechische uranium- gegevens naar Engeland gesmokkeld? OPZIENBAREND VERHAAL IN BRITS ZONDAGSBLAD Volgens het Londens blad „The People" hebben twee Tsjecho-Slowa- ken plattegronden van een Tsjecho- slowaakse uraniummyn naar Enge land gesmokkeld. Deze documenten bevatten dc volledige plattegronden en veel geheimen van de mijnen te Jachymov, die als één der grootste bronnen van de Sowjet-Unie voor atoommateriaal gelden, aldus 't blad. De twee smokkelaars zyn leden der Tsjechoslowaakse ondergrondse be weging. Zy hadden het er op aange legd, dat zy voor dwangarbeid in de mijn werden te werk gesteld, en ge bruikten een miniatuur-camera om documenten te fotograferen en sta len ook monsters erts- Toen zy op het punt stonden om te ontvluchten werden de twee man nen en een medeplichtige aangehou den en ondervraagd. De geheime po litie vond een monster erts in de zak van de medeplichtige, die met de ko gel werd terechtgesteld. Doch de andere twee werden vrijgelaten. De ondergrondse zorgde voor hun reis naar Londen. Nieuwe tarraregeling der V.C.S.-fabrieken. Waarschynlyk zal vandaag de Coöp. Suikerfabriek Dinteloord als laatste der drie V.C.S.-fabrieken afdraaien. Zevenbergen beëindigde de campagne reeds op Maandag voor Kerstmis en Roosendaal de dag voor Kerstmis. De campagne 1950 is er een geworden, die allen lang zal heugen wegens de moeilykheden, die zy zowel voor boer als fabrikant heeft medegebracht, zo merkt de voorzitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten in de V.C.S.-bo- de op. Van het begin af aan is de gang van zaken belemmerd door ongunsti ge weersomstandigheden. Er kon zodoende niet de gemiddelde dagcapaciteit worden behaald, welke werd gehoopt te bereiken. De V.C.S. verwerkte dit jaar naar schatting ruim 950.000 ton bleten. De tarra was dit jaar zeer hoog en zal over de gehele campagne niet ver van de 19% af liggen. Niet prettig voor de bietentelers, doch evenmin voor de suikerrabrikant. In het blad wordt berekend dat 15% of 150 kg. grond van iedere 810 kg. netto-bieten op de fa briek aankomt. Do totale hoeveelheid grond, die naar de V.C.S.-fabrieken werd aangevoerd, bedraagt dan ca. 173.000 ton of rond 100.000 M3. Een op pervlakte van één hectare zou hiermede 10 meter kunnen worden opgehoogd. Voor het vervoer van de grond-tarra wordt dit jaar ongeveer 600.000 uit gegeven, of rond 200.000 meer dan anders het geval is. Ten aanzien van het tarra-vraagr- stuk zal het V.C.S.-bestuur aan de al gemene vergadering een nieuw stelsel ter goedkeuring voorleggen. In tegen stelling met het thans geldende stel sel der tarra-verdubbeling, dat het karakter heeft van een straf-bepaling wordt bij deze nieuwe regeling uitge gaan van de gedachte, dat de leveran ciers van bieten met een hoge tarra aan de coöperatie zullen hebben te vergoeden de nadelen, die als gevolg daarvan worden veroorzaakt. Wan neer voor hoge tarra een korting óp de bietenprys wordt toegepast, ge grond op de kostenvermeerdering, is het tevens redeiyk om voor lage tar- ra-percentages een premie toe te ken nen. Voorgesteld zal daarom worden, om voor tarra's tussen 15 en 20'/,. geen korting of premie te doen gel den. Voor ieder procent boven 20 en bene den 15% wordt voorgesteld een kor ting toe te passen, resp. een premie toe te kennen van 0.15 per 1000 kg. bieten. Het ligt in de bedoeling dit nieuwe stelsel met terugwerkende kracht van toepassing te doen zijn voor de campagne 1950/1951. VERSTREKKING BIETENZAAD Ook voor de verstrekking van het bietenzaad is een nieuwe regeling ge troffen. Aan het voorschrift, dat Uit sluitend bietenzaad gebrikt mag wor den, dat vanwege de cöp. suikerfa briek wordt verschaft, werd de laat ste jaren slecht de hand gehouden. Dit had tot gevolg dat de hoeveelheid zaad welke moest worden besteld, tel kens moeilijker te schatten was, zo dat de fabriek soms met belangrijke hoeveelheden zaad van bepaalde soor ten bleef zitten. De leveranciers van bietenzaad zullen nu in het vervolg uitsluitend aan de suikerfabrikanten leveren. De bietentelers zullen volko men vry zijn in de keuze van de bie tenrassen, doch de fabrieken behou den zich het recht voor de telers ad vies te geven over de rassenkeuze. De ze regeling zal voor het eerst volledig gelden voor het bietenzaad voor de oogst 1952. UITBREIDING CAPACITEIT. Na de zware campagne 1949 zijn in de V.C.S.-fabrieken belangrijke wyzi- gingen aangebracht. In de fabriek te Dinteloord werd een nieuwe diffusie batterij geplaatst, voorzien van nieu we snijmolens, de electr. krachtinstal latie werd vernieuwd en versterkt en de verdamping werd uitgebreid. Deze werkzaamheden zijn een onderdeel van de uitbreidings- en vernieuwings plannen waarmee in 1948 werd begon nen. In 1952 hoopt men deze plannen (Slot op pag. 2.) zijn en verbreking der diplomatieke betrekkingen. Het is zeer de vraag of de Ameri kaanse actie succes zal hebben. Dj bij de Ver. Naties aangesloten Aziati sche en Arabische landen willen ove.- 't algemeen niet zo ver gaan als Washington. Zij voelen er meer voor alsnog een bemiddelingspoging te doen op grondslag van ontruiming van Ko rea door alle buitenlandse troepen on het houden van algemene verkiezin gen. Over de situatie aan het front in Korea werd Zondagavond het volgen de bericht: Rondom het verkeersknooppunt Wondjoe wordt thans hevig gevoch ten. Volgens het Amerikaanse achtste leger is Wondjoe nog in handen van de verbonden troepen. Bij de Westkust hebben de Noorde lijken Soevvon bezet, een verkeers knooppunt 25 km. ter. Zuiden van Seoel. Aan de Oostkust hebben dc V.N.-troepen de laatste stelling ter. Noorden van de 38ste breedtegraad prijsgegeven. De activiteit van de luchtmacht werd door slecht vliegweer bemoei lykt. Noord-Korea heeft bij de V.N. ge protesteerd tegen de „barbaarse mis daden van de Amerikaanse strijd krachten in Korea", In het bijzonder het bombardement van Pjongjang op 3 Januari. Werkster stal gouden medailles uit museum. In de loop van het vorig jaar wei den er in het gemeente museum te Den Haag vijf gouden medailles ge stolen. Thans is gebleken, dat deze medailles werden ontvreemd door 'n werkster, die belast was met het poetsen van voorwerpen, die in de kelders van liet museum liggen opge slagen. MINDER WIND Aanvankelijk flinke opklaringen maar later weer geleidelijk toene mende bewolking door enige regen, voornamelijk in het Westen van het land. Geleidelijk tot matig afnemen de Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1