Zeeuwsch -Vlaamse Kamer van Koophandel geïnstalleerd Ir. C. A. L. Horstmann tot voorzitter gekozen MEEM 2ÈLF ré PROEF! Firma Dora van de Ven-Breda ZEELAND HEEFT DE GRIEP DE HARINGVISSERIJ BRENGT SPANNING IN BRESKENS NATIONALE BIJ VERKOUDHEID 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 JANUARI 1951 Ir. Horstmann: Vele vragen zullen aan de Kamer voorgeleg d worden. Gisteren vergaderde in Hotel Rotterdam te Terneuzen de nieuwe Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ter verkiezing van een be. stuur. Tot voorzitter werd gekozen ir. C. A. L. Horstmann te Sas van Gent, tot ondervoorzitters (ln alph. volgorde) de heren P. J. BJommaert te SI. Jansteen, H. A. A. baron Collot d'Escury te Hontenisse, D. Luteijn—dc lïegt te Oostburg en Hub. A. M. de Meyer te Terneuzen. De heer A. llen- drikse werd tot secretaris benoemd en de heren P. de Putter, A. C. Frede. riksen en L. F. Oppe tot ambtenaren in vaste dienst. Na de bestuursver- kiezing hield ir. Horstmann een rede, waarin hy o.a. wees op de vele vra gen, waarover deze Kamer zich zal moeten uitspreken. Ir. Horstmann herinnerde er aan. hoe voor het eerst in de geschiedenis der Kamers van Koophandel ook werknemers zitting hebben in het be stuur. Spreker roemde de samenwer king, die steeds in de vroegere Ka mer van Koophandel voor Zeeland had bestaan en zeide, dat in de toe komst voor het bespreken van alge mene belangen samenwerking met de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden op basis van pari teit noodzakelijk zal zyn. Uitvoerig ging de heer Horstmann in op de veelzijdige taak dev Kamer Zg is geboren ln een moeilijke trjd. waarin ons land een kreupele han dels- en betalingsbalans heeft, aldus spreker. Alleen door opvoering van de productie is onze toestand te ver beteren en niet door verlaging van de consumptie. Als voornaamste mid delen om tot Productieverhoging te geraken noemde snreker de mechani satie van de productiemiddelen aan schaffing van moderne anparatuur. verbetering van de vakbekwaamheid dei- arbeiders en uPbreiding van het ploegenwerk. In dit verband stipte de voorzitter nog even aan. dat thans ook in de Kamer samenwerking kan zijn met de arbeidersorganisaties. Deze samenwerking is van het groot ste belang, aldus ir. Horstmann. Advertentie Generaal Kruis spreekt te Middelburg De militaire verplichtingen van Nederland. - Naar wij vernemen zal generaal ihr. H. J# Kruis, chef van de Gene rale Staf, Woensdag 17 Januari voor leden van het departement Zeeland der Nederlandse Maatschappij v. Nijverheid en Handel in Middelburg een toespraak houden over de ver plichtingen van Nederland in ver band met het West-Europese pact. Deze bijeenkomst wordt gehouden in hotel „De Nieuwe Doelen." Spoorwegen duperen de vissers te Breskens Beperking van het visvervoer. De Nederlandse Spoorwegen drei gen de vissers te Breskens ernstige schade te berokkenen. Enige weken terug is er namelijk van de zijde van N. S. een order door gekomen, waardoor het visvervoer vanaf Vlissingen per trein aanzienlijk wordt beperkt, daar er na de speciale vistrein vanuit Vlissingen nog slechts drie treinen zijn aangewezen voor ver voer van vis tot een maximum van 12 kisten per trein. Daar de vissers van Breskens wat het binnenkomen betreft aan tij zijn ge bonden wordt het meestal te laat om de speciale vistrein van 17.51 te kun nen halen. Hierbij komt nog, dat de boot, die op deze trein correspondeert reeds om 15.40 uit Breskens vertrekt, 2odat de vissers al bijzonder vroeg moeten binnen zijn om deze verbin ding te kunnen halen. Voorheen was er steeds de volle me dewerking van het personeel der Spoorwegen, waardoor de mogelijk heid bestond om de gehele aanvoer vanuit Breskens te verwerken, zodat zendingen als regel nog dezelfde dag op bestemming kwamen. Door de laat ste maatregelen der Spoorwegen blij ven er slechts drie treinen over, tü. die van 18.29, 19.21 en 20.29, waarvan nog de trein van 18.29 vervalt, daar met de huidige bootverbinding dan ook de speciale vistrein van 17 50 kan worden gehaald, terwijl ook de trein van 22.21 in tegenstelling met voorheen niet meer voor visvervoer in aanmerking komt. Is alle vis 's avonds niet doorverzon- den, dan worden de zendingen opge houden tot de volgende dag 17.50. Door deze maatregelen wordt de ge hele visserij aan banden gelegd, daar de groothandelaren bijna geen vis meer kopen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de groothandelaars en de vissers; al het mogelijke in het werk stellen om deze maatregelen ongedaan te ma ken. Bekneld tussen muur en auto. Hoe gevaarlijk het is om met de be nen buiten de laadbak van een auto te komen is weer gebleken te Ooster- land. Mej. S. Stoutjesdijk zat op déze manier op de groente-auto van haar vader toen haar broer, die de auto be stuurde, het erf opreed. Zij geraakte met haar benen bekneld tussen de auto en een muur. Dokter Schutter verleende eerste hulp en achtte over brenging naar het Ziekenhuis Noord- gouwe noodzakelijk. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is dit gehele probleem nog belangrijker dan voor andere gebieden, want de ver wezenlijking van Benelux strandt immers op onze betalingsbalans. Hierin zal spoedig verbetering moe. ten komen wil België met een gelijk waardige partner in zee durven gaan. G ENT—TERNE UZEN Spreker bracht vervolgens het ka naal GentTerneuzen ter sprake, dat hij een levensader voor Zeeuwsch Vlaanderen noemde. Wat gaat er met dit kanaal gebeuren? Er zijn plan nen voor uitbreiding gemaakt. Zal Terneuzen als haven nog wel eens tot bloei komen Wat zal er terecht komen van de spoorwegverbindingen in dit gewest? Er zijn vragen te over, die aan het oordeel van de Kamer zullen worden voorgelegd, zo besloot spreker. Na deze rede verklaarde de heer Horstmann de Kamer voor geïnstal leerd. Bjj de rondvraag kwam de kwestie van het personenvervoer op de lijn TerneuzenMechelen ter sprake. Be sloten werd dat aan de bespreking, die vandaag te Axel wordt gehouden, zal worden deelgenomen door een delegatie uit de Kamer. De vergadering besloot tenslotte nog bij heroprichting van de Vereniging van Kamers van Koophandel en Fe- brieken in Nederland, tot deze vereni ging toe te treden. Steek eens naast Uw gewone sigaret ec Boston op en U zult constateren: BOSTON,de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en perfecte Militairen uit de West debarkeren te Vlissingea Zondag a-s. zullen, lag a-s. zullen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, te Vlissingen enkele militairen debarke ren van het m.s. „Oranjestad". De boot komt van Curagao en heeft, be halve de gewone passagiers, ook een zestigtal militairen uit de West aan boord. Onder hen bevindt zich de heer D. J. Koster uit Kapelle, die na een verblijf van ruim twee jaar in de West weer huiswaarts keert. Op veelvuldig verzoek zullen wij op Dinsdag 9 Januari a.s. van 10 tot 18 uur in het SCHUTTERSHOF te Middelburg, EXPOSEREN met een mooie collectie Bontmantels, Capes, Sfo'a's, Moffen, enz. tegen zeer gereduceerde prijzen. Een bezoek aan deze expositie kunnen wij U aanbevelen. Bevolking van fabriek en, kantoren en scholen gedec Imeerd. Een aanzieniyk deel van de Zeeuwse bevolking zit momenteel in de lappenmand. Deze ongelukldgen zijn het nieuwe jaar ingegaan met een hoofd, dat dreigt te barsten, benen, die als lood wegen, ledematen, die geniepig pijn doen, zy hoesten, proesten, niezen, kuchen, hebben het beur telings koud en warm, slikken grote hoeveelheden aspirinepoeder, benut ten alle schone zakdoeken van het gezin, kortomrvoelen zich allerellen digst. Epidemie, doch ziekte draagt onschuldig karakter. De griep-epidemie, die thans alom in West-Europa heerst, heeft ook in Zeeland duizenden voor korte tgd uit hun werk gehaald. Voor korte tijd, want och, de ziekte draagt slechts een zeer onschuldig karakter, al is dat voor de slachtoffers, die niet we ten, waar zij het zoeken moeten en met zichzelf geen raad weten, maar een schrale troost. De meesten hunner zijn echter na drie dagen of nog eerder weer uit de veren. Velen kunnen het wel zonder dokter af: zg weten, dat zg zichzélf met de aspirine en met „broeien" wel weer op de been helpen. Dat neemt niet weg, dat de huisartsen, zowel in de Zeeuwse steden als op het plat teland, het razend druk hebben; vaak zgn zij tot laat in de avond op pad om hun patiënten te bezoeken. GEHELE GEZINNEN OP BED. In sommige plaatsen heerst de griep zowat huls aan huis. Gehele ge zinnen liggen op bed; de leveranciers, de dokter en de postbode vinden de voordeur aanstaan en moeten zich zelf maar helpen. Ook op de scholen blijkt duidelijk, dat de ziekte een epidemisch karakter heeft aangeno men en nog meer is dat het geval in fabrieken, werkplaatsen en winkelbe drijven en op de kantoren. Zo is het aantal zieken op „De Schelde" te Vlissingen tot een re cord-hoogte gestegen. De griep heeft veroorzaakt, dat momenteel tussen de 400 en 500 personeelsleden gelijk tijdig absent zgn. Ook op de Vitrite Fabriek te Middelburg hebben zich abnormaal veel mensen ziek gemeld. Het Zeeuwse bedrijfsleven onder vindt tot nu toe van de griepepide mie evenwel heel wat minder over last dan dat van Noord-Engeland. Doordat 3000 havenarbeiders te Li verpool ziek liggen, wordt het lossen van schepen sterk vertraagd. Meer dan twaalf schepen liggen in de ri vier de Mersey op een ankerplaats Jongelui te Bruinisse staken onbewoonbaar verklaarde woning in brand. Vuurtje stoken is voor de jeugd nog steeds een zeer geliefde bezigheid, doch het wordt bedenkelijk wanneer dit verboden spel gebeurt in een dei- leegstaande onbewoonbaar verklaar de woningen. Toen enige jeugdige knapen in een woning aan het Kerkplein te Bruinis se met lucifers en papier aan hel spelen waren geweest sloegen al spoe dig de vlammen uit het dak en kron kelde de rook meters hoog boven de omliggende gebouwen. Gelukkig was niet alles kurkdroog en bovendien was het windstil. De brandweer, die in de korst mogelijke tijd ter plaat se was, kon door vakkundig optreden met enige slangen op de waterleiding, de belendende huizen buiten gevaar stellen en bad de brand zelf spoedig onder de knie. Een topgevel werd neergehaald na dat het dak grotendeels uit zichzelf was verbrand. te wachten totdat de drieduizend weer zgn opgekikkerd. Ook enige andere ziekten komen thans in Zeeland vooral bg de jeugd vrij veel voor, met name de mazelen, de waterpokken en de bof, zonder dat echter van een epidemie behoeft te worden gesproken. Hoeveel zal zij opbrengen? Hoeveel zal de haring opbrengen? Dat is de vraag, die byna dagelyks ln Breskens wordt gesteld. In de eerste plaats door de vissers die de vis aanvoeren, omdat zy vanzelfsprekend belanghebbenden zyn, doch daar naast is er spanning by de kooplieden en de vervoerders. Is er veel haring, dan is de spanning spoedig verdwenen, omdat de prys dan vry stabiel is. Is er echter te weinig haring, dan kan het gebeuren dat een koopman een gokje waagt en bevreesd dat zyn concurrenten de party in de wacht zullen slepen, de wyzer van de wyzerklok tot stilstand brengt op ccn prys die vry hoog ligt. Komt er die dag geen haring meer, dan heeft de koopman geluk, omdat dan de markt hoog zal zyn. Komt er ech ter een ruimere aanvoer, dan kan hy een strop hebben. De visser Is er in leder geval het beste mee Zo was het ook dezer dagen, toen wjj een kijkje namen aan de haven in Breskens. Bgna de gehele haring vloot was uit, toen een Bressiaander terugkeerde van de vangst nabg Duinkerken (want zover moet de ha ring gehaald worden), met 9 ton ha ring aan boord. Het was de eerste haring in het nieuwe jaar en het zag er naar uit dat de andere schepen nog geruime tgd zouden wegblijven. Er was spanning in de vismijn, welke eerst werd verbroken, toen de gehele party werd gekocht voor 31 cent de kg. Dus een gokje voor de handelaar, die verwachtte, dat hij de andere dag practisch alleen aan de markt in IJmuidén zou zijn. Voor de vissers intussen een goed begin van het nieuwe jaar, want een prgs van 31 cent, of een prfls van 10 cent is nog al een groot verschil. TIEN CENT .Een prgs van 10 centDaar voor is al heel wat haring gevan gen, haring, die door de vismeelfa- irieken wordt verwerkt, omdat de minimumprijs niet gehaald wordt. zijn nl. de handelaren in LJmui- Vlaardingen en andere centra, die deze minimumprijs, die meeste tijd de maximumprijs is, bepalen Wordt 16 cent niet gehaald, dan wordt de haring Ingehouden en gaat zg naar de puffabrieken. De vissers j De tweede grote stap vooruit Hulp bfj Ziekenhuis- Êj en Sanatoriumkosten! jj§ Onze eerste grote stap het periodiek genees- kundig onderzoek kent U reeds; nu komt g onze tweede grote stap! g De verzekeringen met o verlij densrisico, die g H thans worden geslóten, geven recht op een rente- g g loze lening (tot het bedrag van maximaal de g H premievrije poliswaarde!) niet alleen voor ope- g ratiekosten doch na ook voor de onkosten voortvloeiende uit opneming in een ziekenhuis H of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of behandeling van interne ziekten. g H Vraagt onze brochure waarin onze stappen H uitvoerig worden toegelicht. i LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. g 1 ROTTERDAM I rrrrrrrrrrrïfrrrrrrfrrf [EffMferg De grootste in Nederland krijgen dan echter maar 10 cent. De ze handelaren dwingen op deze wijze de vis naar Umuiden te brengen en trachten zo de kleinere vissersplaat sen uit te schakelen. Wanneer er immers in LJmuiden slechts 16 cent wordt betaald, is het voor de handelaren niet mogelgk om ook in Breskens 16 cent te betalen, om de eenvoudige reden, dat de ha ring naar Umuiden moet worden vervoerd en dit vervoer kost onge veer 3 cent per kg. Het gebeurt dat de vissers uit IJmuidén, Vlaardingen, ürk en Den Helder, die snelvarende en goede schepen hebben, dc haring naar IJmuidén brengen, wanneer in Bres kens de pr\js te laag ls. Zy lopen ech- ter de risico, dat intussen ook de pryzen in IJmuidén niet hoger zijn i en dan hebben zy een oponthoud van ongeveer 20 uren, in welke tyd zy anders weer in het Engelse Kanaal hadden kunnen zyn. Het blijft dtis steeds een gokje, vooral nu de ha ring zo ver weg biyft. GEEN BLIK Het zal vrg algemeen bekend zyn dat de haring bestemd is om te wor den gerookt, gezouten of voor de conservenfabrieken, om te worden in geblikt. Voor het verwerken tot Con serven, is het een eerste eis, dat de haring vers is. Daarom is het zo jammer dat een conservenfabriek in Breskens, die hiervoor uitermate ge schikt is, reeds geruime tgd stil ligt. Reeds eerder hebben wij de aan dacht op dit bedryf gevestigd, een bedrijf dat vele jaren conserven heeft gemaakt en steeds de beste waren heeft geleverd. Echter in glas. Glas is echter uit de mode en te duur. Door de eigenaar fs al het mogplgke geprobeerd om zgn bedryf weer op gang te brengen. De eigenaar krygt nl. geen blik, dat nog steeds een distributieartikel is, toegewezen en is daardoor tot werkeloosheid gedoemd. Waterlandkerkje In de Isolatie. Sedert enkele dagen is Waterland kerkje practisch geïsoleerd. In ver band met de gladheid en de slechte toestand van de weg. wordt de dienst Oostburg-Waterlandkerkje niet gere den, zoaat de enige verbinding van dit dorpje met overig Nederland de busdienst met IJzendijke is. Deze rgdt echter slechts tweemaal per dag In Waterlandkerkje voelt men zich door deze toestand zeer gedupeerd. Bovendien is de stopzetting van de busdienst op Oostburg geschied zon der voorkennis van of overleg met het gemeentebestuur. De nieuwe weg, waarover wij enige dagen geleden schreven, is dus weer zeer urgent. Griffier kantongerecht Oostburg geïnstalleerd. In een niet officiële zitting van het kantongerecht te Oostburg is Don derdag de nieuwe griflier. mr. N. J. Hoorweg, door de kantonrechter, mr. P. W. C. C. M. van Meerwgk, ge- installeert!. Daarbg waren o.m. aan wezig wethouder J. H. van Kampen, namens het gemeentebestuur van Oostburg, de kantonrechter-plaats- vervangers de heren J. Mys en J. C. van Remortel, het lid van de pacht- kamer, de heer A. Modde en de ad vocaten mr. G. Tichelman en mr. A. de Mul. Mr. van Meerwgk wees er op, dat mr. Hoorweg een geheel andere werkkring wacht en hg sprak de hoop uit dat de nieuwe griffier zich spoe dig in deze omgeving zou aanpassen. Ir. Tichelman sprak namens de Zeeuwse, meer speciaal namens de Zeeuwsch-Vlaamse bali en hoopte op een prettige samenwerking. Ook de heer Mys heette namens de plaats vervangende kantonrechters mr. Hoorweg welkom in Oostburg. Mr. Hoorweg dankte tenslotte voor de tot hem gerichte woorden. Het is, aldus spreker, voor mij een grote overgang van Indonesië naar nier, omdat alles nieuw voor mg is. Spre ker beloofde al 't mogelijke te zullen doen om zich aan te passen en vroeg daarvoor aller medewerking. Herbouw brandweer centrale te Vlissingen Benoeming tijdelijk wethouder. De gemeenteraad van Vlissingen zal vergaderen op Woensdag 10 Ja nuari a.s. Aan de orde komt de be handeling van de gemeente-begroting 1951. Voorts zal een tgdelgke wet houder worden benoemd in verband met de ziekte van wethouder M. A. van Popering. In behandeling komt ook een voorstel van B. en W. tot herbouw van de brandweercentrale op de hoek Van de Spieghelstraat Van Dishoeckstraat. Voor de herbouw van de centrale zal 12.900 nodig zyn en voor de bouw van een tweetal woningen bo ven de centrale en het herstel van een woning zal 20.600 nodig zijn. Aan de raad werden ter goedkeu ring aangeboden de begroting 1951 van de gemeentelijke instelling voor maatschappeiyk hulpbetoon (ge meentelijke subsidie 229.423, waar van 1410 voor de volkscredietbank, normale subsidie 185.342 en genees kundige verzorging van minvermo genden 165.335), de begroting voor- het Gasthuis (gemeentesubsidie 53.700, hetgeen 24.500 meer is dan vorig jaar, omdat nu het St. An- nahuis in exploitatie is voor bejaar den) en de begroting voor het bur ger-weeshuis (gemeentesubsidie 1900, hetgeen 300 minder is dan vorig jaar). Kaoaal Gent-Terneuzen Scheepvaartbeweging 1950. Opgeschut werden In 1950 totaal 1697 zeeschepen tezamen 2.389.253 brt. Afgeschut totaal 1686 zeeschepen te zamen 2 374.951 brt. In de haven van Terneuzen verble ven voor laden en/of lossen 183 zee schepen met een totaal van 248.389 brt. Te Sluiskil verbleven 19 zeeschepen met een totaal van 56.182 brt.; te Sas van Gent 49 zeeschepen met een totaal van 49.894 brt. Voor de binnenvaart werden opge schut totaal 15.316 binnenvaartschepen met een totale inhoud van 4.815.772 ton. Afgeschut werden totaal 15.074 bin nenvaartschepen met een inhoud van 4.991 856 ton. Ih de haven van Terneuzen verble ven voor laden en/of lossen 2691 bin nenvaartschepen, tezamen 647.172 ton. Voor Sluiskil waren bestemd 809 binnenvaartschepen met een totale in houd van 489.754 ton. REDERIJKERSKAMER. De Rederijkersvereniging te Oud- Vossemeer herdacht haar 80-jarig be staan met de opvoering van het stuk „Wilde Rozen". Advertentie verwarmen en verruimen Thermo-tabletten (Mijnhardt) de luchtwegen, genezen keelpijn en ne- men hoestprikkel weg. Doos40 -75ct. Zeeuwse groententelers in jaarvergadering. De Zeeuwse Groentetelersvereniging houdt Woensdag 10 Januari a.s. In het nieuwe gebouw van de Coöp. Veilings- verenigïng „Walcheren" te Middelburg haar jaarvergadering. Des morgens zullen de jaarstukken worden behan deld. tenvijl de heer M. Wattel, hoofd assistent van het Rijkstuinbouwconsu- lentschap verslag zal uitbrengen over de proefvelden en andere problemen van de groenteteelt zal bespreken. Des middags houdt ir. J. Sneep, we tenschappelijk onderzoeker bij het In stituut voor de Veredeling van Tuin- bouwgewassen te Wageningen een le zing over het doel en het werk van dit Instituut en over rassenonderzoek en nieuwigheden op het gebied van bladgewassen (groenteteelt), toege licht met lichtbeelden en gipsmonsters. Vervolgens zal de Zeeuwse rijkstuin- bouwconsulent, ir. W. van Soest enke le bijzonderheden geven over de groenteteelt in de Ver. Staten van Amerika, waarna tenslotte de film „Hoe wij werken" van de Coöp. zaai- zaadvereniging „West Friesland" te Wijdenes, zal worden vertoond. Houdt dat in de gaten 'tls voor onze so'daten! Eigenlgk waren wg van plan eerst morgen weer een verantwoording te publiceren, maar een grote verras sing noopt ons vandaag reeds een stukje te schryven. Wg hadden niet verwacht, dat op de dag, dat de op roep om de 1500 vol te maken, ver scheen. deze wens zou worden ver- vuld.Woensdagmiddag werden wij opgebeld met de mededeling, dat elf afdelingen van de Ned. Christen Vrouwenbond in Zeeland tezamen een bedrag van 150,54 bijeen hadden gebracht, waarmee wij plotseling bo ven de 1500 uitkwamen. Dat deze verrassing ons bracht tot publiceren van eenextra verantwoording, is begrijpelijk. Met veel genoegen publi ceren wg dan ook onderstaande ere- Itjst, waardoor de stand Woensdag werd gebracht op 1508.09. Bijeen gebracht werd door de afdelingen Goes 27.50, Wissekerke 14.89, Zierikzee 2.50, Nieuwdorp 10. Oostkapelle 23. Serooskerke 11.50, Coiynsplaat 11.40. Grijpskerke 13, Yerseke 13, Kamperland 10 en Kruiningen 13.75. Hartelijk dank. leden van de N.C.V.B., die hebben bg- gedragen tot dit prachtige resul taat. Maar, er is nog meer. Nóg tien afdelingen van de N.C.V.B. heb ben toegezegd te collecteren, doch konden hieraan in de laatste weken van 1950 geen gevolg geven. Zy zullen echter in Januari of Februari zorgen, dat een bedrag wordt afge dragen. Gezien bovenstaande op brengsten. mogen wij er ons wel vast van overtuigd houden, dat deze 10 afdelingen met elkaar kans zullen zien ook weer 350 bgeen te bren gen. Alle collectes van de N.C.V.B. worden afgedragen via mevr. de -TongBikk°r. Nieuwe Burg. Middel burg, die wg mede danken voor haar bemiddeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2