NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN R 12! films van de week ƒ!- genda ERNSTIGE GASONTPLOFFING TE BERGEN OP ZOOM BOUWACTIVITEIT IN ZEELAND WAS IN 1950 HOOG NEEM'eÈLF DE PROEF! WOENSDAG 3 JANUARI 1931 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR AN 1 I „AlgtWieen v'issersbelane" vergaderde. De mosselkwekersvereniging „Al gemeen Vissersbelang" te Bruinisse. hield haar jaarvergadering in het „Veerhuis" onder leiding van de voorzitter, de heer A. Verspoor. Aan het begin dezer vergadering bracht burgemeester Van djn Berg. namens de Commissaris der Koningin in Zeeland de bijzondere dank over van het Koninklijk Paar voor de wijze waarop de vissersvloot haar hulde had betuigd tijdens het Ko ninklijk bezoek aan Zeeland. In zyn jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer D. de Koning, dat in het algelopen jaar weer enige mo derne mosselvissersvaartuigen het verouderde houten type had vervan- g Hij herdacht de overleden leden, Ai..Her, De Waal en De Koning en stond stil bij de ramp die de mossel- cultuur had getroffen door het optre den van de parasiet Mytillcola in- testinales. De rekening van de penningmees ter, de heer M. A. Jumelet, sloot met een batig saldo van 216,25. De aan de beurt van aftreden zyn- de bestuursleden, de heren W N. Hoogerheide, Jac. de Waal Lz en H Jumelet, werden by acclamatie her kozen. Bij de rondvraag drong de heer H. Jumelet er op aan, dat nu de Wie- ringer vissers in Zeeland dezelfde rechten hebben gekregen als de Zeeuwen en erkend mosselkweker zijn, aan de Zeeuwen dezelfde rech ten zullen worden gegeven, wat be treft. mosselzaadvissery op de Wad denzee, waarbij de Wieringers nog al tijd een voorsprong hebben. De afge vaardigde naar de vergadering van de Stichting voor de Zeeuwse visse- rijbelangen zou dit punt op de ver gadering ter sprake brengen. De plannen tot sanering van de mossel percelen en wederopbouw van de mosselcultuur blijken in een verge vorderd stadium te verkeren. Middelburg JUBILEA EN AFSCHEID BIJ DE VITRITE. In de cantine van de N.V. De Vitri- te Fabriek le Middelburg kwamen di rectieleden en vertegenwoordigers van het personeel bijeen teneinde enige werknemers te huldigen in verband met hun 40-jarig of 25-jarig jubileum Veertig jaar in dienst waren de heren F. Adriaanse, A. C. Ryken en A. Wolf. terwijl de heren A. Huysman en Ch H. Schutte een kwart eeuw in het oe- driif werkzaam waren. De directie complimenteerde hen met dit jubileum en bracht hun dank voor hetgeen zij gedurende vele jaren in het belang van de vennootschap hebben verricht. Deze woorden gingen vergezeld van een enveloppe met in houd. Ook de voorzitter van de perso- neelraad bood zijn gelukwensen aan. Naar gelang van de afdeling, waarin zij werkzaam zijn, werden de jubila rissen gefeliciteerd door hun afdelings chef en naaste medewerkers, terwijl cadeaux werden overhandigd Nadat door enkele jubilarissen een dank woord was gesproken, bleef men nog enige tijd bijeen. Hierna ontvingen directeuren en Advertentie Bij rheumatiek: R 12 bestrijdt rheumatlsche ontste kingen en werkt snel pijnstillend. Met R 12 Is het mogelijk het voor een doeltreffende behandeling van rheuma tiek benodigde aantal tabletten zonder bezwaar in te nemen. Het preparaat werkt snel. daai dc actieve stof in een korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zon der onaangename of schadelijke neven verschijnselen de ontsteklngshaarden bestrijdt en de ziektekiemen iangs na tuurlijke weg uit het lichaam verwijdert. R 12 wordt aanbevolen tegen spier-, zenuw- en gewrlchtsrhcumatiek. ischias, spit. lumbago, verkoudheden en pijnen. kuurver pakking, (nh. 45 tab'etten Gld. 3.20 Verkrijgbaar bij apothekers en drog sten. tegenwoordigers van het personeel i drietal werkers, die op 1 Januari Het e'nde van een schot. De film-van-de-week is De laatste reis (The hasty heart; regie: Vincent Sherman), die in Alhambra te V.issin- gen wordt vertoond. Een jonge Scnot- se militair wordt, een dag vóór het einde van de oorlog, in Birma gewond. In het hospitaal blijkt, dat hij ten do de is opgeschreven, doch zelf weet hij daar niets van. De andere soldaten in de ziekenzaal besluiten om zijn laat ste levensdagen zo vrolijk mogelijk te doen zijn, hetgeen echter niet meevalt, daar de Schot een onmogelijk karak ter schijnt te hebben. In werkelijkheid is het hem zijn gehele leven tegenge- lopen en heeft hij nimmer enig geluk f;ekend. De vrienden weten hem ech- er wat blijdschap te brengen. Wel keert zijn oude somberheid en stug heid terug, wanneer hij op de hoogte geraakt van zijn werkelijke toes.and. maar uiteindelijk triomfeert toch de vriendschap. Een diep-menselijke, uitzonderlijk sterk gespeelde film. Richard Todd, een nog jong acteur, maakte van de Schot een onvergetelijk type. Patricia Neal en Ronald Reagan zijn zeer goed als een verpleegster en een Ameri ka mse militair. Een goede speelfilm gaat ook in Electro, Middelburg. Schaduw uit 't verleden (Silent Dust; regie: Lance Comfort) schildert de blinde toewij ding van een blinde vader voor zijn zoon. die hij als een held vereert, doch die in werkelijkheid een grote schurk is, Uiteindelijk komt het tot een conflict, dat adembenemend is Stephen Murray steekt met kop en schouders uit boven de andere mede- spe'enden in zijn rol van de blinde vader; hij doet ons daarin onvoor waardelijk geloven. Echt Amerikaanse humor brengt Yscoman, kfjk uit (The good humor man; regie: Lloyd Bacon), waarin de komiek Jack Carson de zonderlingste escapades uithaalt als een onhandige ijscoman, die er n'ettemin in slaagt een bende schurken in handen van de politie te spelen. Wat hij tevoren alle maal moet doorstaan, wel, ge kunt het zien in Luxor, Vlissingen. vertej een drietal werkers, die op het bedrijf met pensioen hebben ver laten. Het waren de heren M. P. Si- monse, N. Jansen en Joh. van Helle man, resp. 47, 45 en 30 jaar in dienst van de Vitrlte. De directeur, de heer B. A. Hesse- link, richtte woorden van dank en waardering tot dit drietal en sprak de hoop uit. dat het nog vele jaren in goede gezondheid van een welverdien de rust zal mogen genieten. Hierna voerden de voorzitter van de perso- neelraad en verschillende sprekers, die nauw met de betrokkenen hebben sa mengewerkt, het woord. vlissingen DE BRUG GEMIST? Zaterdagavond zag de groenten- handelaar L. te Vlissingen. toen hy om ongeveer 12 uur 'a nachts naar huis ging. een man in enigszins vro lijke stemming lopBn op het ijs van de watergang naby de Hoge weg Toen de man iet midden van de watergang had bereikt, zakte hy door het y's en verdween in de diep te. Tezamen met zijn schoonzoon, wist L. de man weer op het droge te brengen. Bij een der omwonenden verleende dokter van Kooten eerste hulp, waarna de drenkeling naar ziin vvoning kon worden gebracht. Hij beweerde door de duisternis mis leid, de brug te hebben gemist. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren was het 25 jaren geleden, dat de heer P. de Rijcke als boekhou der in dienst trad bij de C.V. De Vey Mestdagh te Vlissingen. Hij werd me: zijn echtgenote op het met bloemen versierde kantoor ontvangen en daar bij toegesproken door zijn directeur de heer Kulk. die zijn hoge plichtsbe- trachting prees en zijn wensen deed I vergezeld gaan van een cadeau onder couvert, terwijl hij daarbij nog een mooie ets voegde van de St. Jacobs- toren te Vlissingen. Door kantoor- en technisch perso neel werd hem. bij monde van de héér Leuvelink, een prachtige schemerlamp aangeboden. Na de gebruikelijke erewijn, werd nog enige tijd in gezellig samenzijn doorgebracht, waarna de jubilaris in de gelegenheid werd gesteld, de verde re dag in huiselijke kring door ie brengen. DE KINDERPOSTZEGELS. Door het comité Kinderpostzegels te Vlissingen, werd van half Novem ber tot eind December verkocht aan postzegels voor ruim 2000 aan prentbriefkaarten voor 1000 Dit is vooral wat de briefkaarten betréft, voor een gioot deel aan de hulp van de schoolkinderen te danken Het co mité hoopt In de komende laren de medewerking van nog meer scholen te krijgen en daardoor de opbrengst die ten goede komt aan het misdeel de kind van alle gezindten, nog te vergroten. Het comité is dankbaar jegens allen, die hun tyd en moeite dit jaar weer voor dit mooie doel wil den geven! Oostkapelle LANDBOUWJONGEREN. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum, hield de L.J.Q., afd. Oostka pelle en omstreken, eèn vergadering In café ,De Vriendschap", onder voorzitterschap van de heer T Poppe. Tegenwoordig waren de heer Cevaal, algemeen voorzitter en lr. Bos, alge meen secretaris. De heer W. van Liere hield een In leiding over emigratie, terwiil de se cretaris een 5-jarig venslag der ver eniging in dichtvorm gaf. Enige voordrachten werden gehouden en verscheidene sprekers bodep geluk wensen aan. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra:' „De laatste veis". (14 7 cn 9 uur; Luxor: „IJsco- man, kijk uit". (14 j.), 8 uur. Morgen: AlhambraAls vandaag; Luxor Als vandaag. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 30-12 Jumel- ges van St. Nazal re. Abel Tasman van Cardiff. Nogot van Antwerpen. Acherès van Gent. Triton van Gent. Paola U van Antwerpen. 31/12: Rocket van Bos ton. Pamir van Antwerpen. Kortenaer van Gent. Barends van Antwerpen. Cas tor van Hansweert. 1/1 Wega van Par Irak van Antwerpen. Apollon van Ant werpen. 2/1 Kari van Sfax. Vlissingen vertrokken 30/12 Jumeiges naar Gent. 31/12 Abel Tasman naai Ant werpen. Martagon naar Antwerpen. Pa ola II naar Rotterdam. Pamir naar Berwick. Acheres naar Lissabon. Ro.-- ket naar Antwerpen. 1/1 Barends naar Rostock. Castor naar Londen. 2/1 Wega naar Brussel. Gepasseerd naar Antwerpen 30/12 Corona van St. Nazaire. Spes van Du b'.in. Arendsoijk van New Vork. Adm de Ruyter van zee. 31/12 Setas van zee. Alhena van Las Palmai. Mlzsr van Lon den. Pinguin van Denemarken. Goldhlnd van Londen. Java van Barrow. Maraat V van Queensborough. Coeu vati zee Coolhaven van Casablanca. 1/1 Navis van Liverpool. Sarangan van Rotterdam 2/1 Winsum van Rotterdam. Union van Barry. Lieve Vrouwekerk van Ham burg. WIena van Gent. Vrouwenpolder ZANGUITVOERING. Op Nieuwjaarsdag gaf de Chr. Zang vereniging A.D V.E.N.D.O. te Vrou wenpolder. voor een zeer talrijk pu bliek haar 5e openbare uitvoering. De voorzitter, W. /os. heette alle aanwe zigen hartelijk welkom, waarna het programma werd afgewerkt. Dat er goed gezongen wérd bleek uit het hartelijk applaus. De voorzitter wekte op tot toetreding van jonge le den. Ds. de Boer sloot met dankgebed deze goed geslaagde middag. Te Vrouwenpolder werden de ne ren A. Sturm als ouderling en W Wondergem als diaken herkozen in de Ned. Herv. Kerk. Oomburg Tot onderwijzer aan de O. L. School te Domburg is benoemd de heer H. P de Munck, thans onderwij zer aan de O. L. School te Rllland- Bath. Rumoerige Nieuwjaars viering in Den Haag. POLITIE MOEST ER MET GUMMISTOK AAN TE PAS KOMEN De viering van de jaarwisseling is in Den Hang niet bepaald rustig ver lopen. Op verscheidene plaatsen in deze gemeente nam de „viering" een zeer baldadig karakter aan. Er werd met stenen, flessen, jjzer en stukken ys gegooid. Zelfs portieren van auto's werden opengerukt, overal vlogen de knetterende „rotjes". Het begon hier en daar met het verbranden van Kerstbomen op de straten. Vooral in de Ravenstein- straat was het een „brand"-punt. Op een ogenblik bleek het nodig, dat de brandweer en de politie er heen snel den om erger te voorkomen. Er wer den enige schoten gelost, die niet voor de viering van het nieuwe Jaar warén bestemd, maar die als waar schuwing waren bedoeld. Ook zag de Solitie zich enige malen gedwongen e menigte met de gummistok uit een te drijven. Een 16-jarige Jongedame liep daarbh een klap op, die haar een lichte hersenschudding bezorgde. In de Perponcherstraat had een 22-jarige korporaal slagkoord in han den, om daarmee de feestvreugde wat te verhogen. De ontploffing, dit dit slagkoord veroorzaakte, kostte enige ruiten van een zestal woningen, terwijl voorts een voor- en achterruit van een aldaar geparkeerde auto het begaven. In de Van Ostadestraat kreeg een 31-jarige man, die zich aan de zijde van de politie had geschaard, een klap van een onbekende op het hoofd. De man kreeg 'n lichte hersenschud ding en moest naar huis vervoerd worden. Onderwijzers niet bij het N.V.V. In ons blad van gisteren vermeld den wij, dat In een congres van de Ned. Onderwijzersvereniging te En schede het besluit was gevallen om de N.O.V. eventueel aan te sluiten bij het N.V.V. Dit door het A.N.P. ver strekte bericht blijkt onjuist geweest te zijn. Naar men ons mededeelde, werd in deze vergadering juist met overweldigende meerderheid van stemmen besloten geen aansluiting ie zoeken bij het N.V.V. De N.O.V. besloot tot oprichting van een bureau voor sociale opvoeding, zo mogelijk in samenwerking met andere organisaties van onderwijzers en lera ren. Het doel is de jeugd weerbaarder te maken tegen de gevaren, die de de mocratie bedreigen en haar begrip voor de Westerse cultuur te bevorde ren. Ook nam de vereniging een rap port over vacantieproblemen aan. Hierin wordt aanbevolen, de scholen in Juli en Augustus te sluiten als leer- instituut, doch niet als opvoedingsin stituut. De leerkrachten zouden dan bU toerbeurt een maand vacantie krijgen en de andere maand zou beschikbaar zijn voor de opvoedende taak op school. 573: een triest cijfer! VELE (TEVEEL) JONGE KINDEREN KOMEN DOOR ONGEVAL OM HET LEVEN. In 1949 stierven in ons land vol gens de tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 573 kin deren van 0 t.rn. 4 jaar door een ongeval. Van deze 573 kinderen wer den 135 het slachtoffer van een ver keersongeval. 174 kwamen om door verdrinking (veelal in putten e.d.), 118 door verstikking (o.a. in de wieg door stikken in kussen, in box of kinderstoel door ongevallen met tuig of band) en 59 tengevolge van brand wonden (door lekkende of te warme kruiken, vallen :n een teil met heet water e.d.). Het cyfer 573. op zich zelf reeds triest genoeg, spreekt nog sterker, Indien men weet, dat het bv. meer dan het dubbele bedroeg van het aantal In 1949 aan kinkhoest overleden kinderen in deze leeftijd en meer dan driemaal zoveel als 't aan tal. dat tengevolge van diphterie stierf. De thans over de eerste negen maanden van 1950 beschikbare cij fers geven geen gunstiger beeld. Reeds zijn 456 slachtoffers van 04 jaar geregistreerd. Mogen deze cij fers er toe by dra gen het verantwoor- delykheidsgcvoel van ouders en ver zorgers te stimuleren. Advertentie. GELUKKIG NIEUW 1 AAK ORANJEBOO voorbygangers, en door de luide Explosie In Buta-gas- magazijn: 5 gewonden. Dinsdagmorgen omstreeks half tien weerklonk in het pand van de fa. Vocts In de Cromwielslraat te Bor gen op Zoom, waarin een Butagas mugazyn is gevestigd, een hevige ontploffing, waardoor tal van ruiten werden vernield. In de montage werkplaats waren enige werklieden bezig en in deze ruimte moet de ontploffing zy'n ge beurd. Vyf leden van het personeel liepen min of meer ernstige brand wonden op. Maximaal aantal woningen gebouwd Het jaar 1950 is een topjaar geweest voor de woningbouw in Zeeland. Dat blijkt uit de cijfers, welke de provinciale directie van de Wederop bouw en Volkshuisvesting in Zeeland ons ter beschikking stelde- Er wer den in 1950 totaal 1783 woningen onderhanden genomen, waarvan 547 inet verminderde ryksbijdrago, 450 simplex en 18 duplexwoningen. Het totaal van 1768 ls het hoogste, dat tot dusver in Zeeland werd bereikt. van ruim voor be- In dat jaar werd goedkeuring ver leend voor bouwwerken tot een be drag van 39,6 millioen. Voor 1949 was dat cijfer 38,8 millioen. maar in werkelykheid zy'n deze twee cy- fers niet vergeiykbaar, omdat in 1949 voor tal van werken, die in 1950 reeds buiten de rijksgoedkeuring vie len nog zo'n goedkeuring nodig was. Bovendien was de aannemingsprijs in 1950 lager dan het voorgaande jaar. HERSTEL OORLOGSSCHADE. Het herstel van oorlogsschade is thans in een rustige sfeer gekomen- Er is in 1950 nog slechts voor 900.000 verwerkt, tegen 3 mil lioen in 1949. Wanneer we hierbij aantekenen, dat sedert de bevrijding tot 1 Jan. 1950 aan herstel oorlogsschade ruim 56 millioen gulden in Zeeland werd be steed, dan spreekt dat cyfer voor zich zelf. WONINGBOUW. Wat de woningbouw betreft werd in 1950 totaal goedgekeurd de bouw van 488 woningen op Walcheren (5,1 millioen gulden), 488 woningen op de Bevelanden (circa 5 millioen), 729 woningen in Zeeuwsch Vlaanderen (ruim 8 millioen) en 58 woningen in Noord Zeeland (circa 700.000). Het totale bedrag voor woningbouw be liep ruim 18 millioen gulden. Sedert de bevryding werden in Zee land gebouwd of herbouwd 8797 wo ningen en 2170 noodwoningen, daar van waren 6114 woningwetwoningen. Walcheren had het leeuwenaandeel van de nieuwe woningen met 4308, daarna kwam Zeeuwsch Vlaanderen met 2913, de Bevelanden met 2031 en Noord Zeeland met 715. ANDERE WERKEN. Wanneer we hier aan toevoegen, dat voor weg- en waterbouwkundige Steek eens naast Uw gewone sigaret ee Boston op en U zult constateren: BOSTON,de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en perfecte mildheid. Diensttijd In België wordt twee jaar. De Belgische regering heeft aan de Kamer van Vólksvertegenwoordigers een wetsontwerp voorgelegd tot her ziening van de wet op de militaire dienstplicht. Op grond hiervan wordt de duur van de dienstplicht, die iot nu toe 25 jaar bedroeg, op 15 jaar ge steld. Het ontwerp stelt verder de ac tieve diensttijd op twee jaar vast. waarbij ls bepaald dat de minister van Defensie de bevoegdheid heeft de dienstplichtigen met onbepaald verlof te zenden tussen de 12de en 24ste dten8tmaand, indien de omstandighe den dit veroorloven. „Bezett.'ng" van Helgoland duurt nos voort. Het hoofd van de Duitse mijnenop- ruimdienst te Cuxhaven, von Blanc, is op last van de Britse bezet:ing«. autoriteiten ontslagen, omdat hij her haalde malen heeft geweigerd schepen ter beschikking van de Duitse politie te stellen voor de verwijdering van de „bezetters" van Helgoland. Dinsdag bevondeh zich ongeveer 15 demonstranten op het eiland. Twoe Britse patrouilleboten, die de afgelo pen drie dagen met Dui'.se politie aan boord naar Helgoland vertrokken zijn hebben hun bestemming niet bereikt Het ene vaartuig kreeg een defecte schroef en het andere liep aan de grond. werken een totaal bedra] 6 millioen werd verwerkt, dryfsbouw 7,3 millioen, voor scholen 1,2 millioen, voor kerken 730.300, dan geven we nog niet de volledige cyfers, maar heeft men toch een in druk van de grote bouwactiviteit. Nog even vermelden we de boerde rijen douw. Er werden in 1950 aanbe steed en gegund 112 boerdsryen en 1 gedeelte van een boerderij. Er kwa men gereed 33 boerderyen en 99 ge deelten van boerderyen. Het bouwbe- drag, waarvoor goedkeuring werd verleend bedroeg in 1950: 3.7 mil lioen. BIJZONDERE GEBOUWEN: Tenslotte volgt hier nog een op somming van de byzonderedouw wer ken, waarvoor in 1950 goedkeuring werd verleend. Kerken en Kerkelyke gebouwen in 1950 te Schoondyke: Herbouw pasto rie Ger. Gemeente; Oostburg: Verho ging kerktoren Ned. Herv. Kerk; Breskens: R.K. Noodkerk; Domburg: Restauratie toren Ned. Herv. Kerk: Westkapelle: Herbouw Ned. Herv. Kerk plus wykgebouw; Zuidzande: Ned. Herv. Kerk; Eede (Aarden burg): Herb. R.K. Kerk; Zierikzee: Restauratie Ned. Herv. Kerk; Brui nisse: Herbouw Ned. Herv. pastorie; Renesse: Restauratie Ned. Herv. Kerk; Uzendyke: Herbouw R.K. Verenigingsgebouw; Ellewoutsdyk: Herbouw Ned. Hen'. Kerk plus con sistorie; 's-Heer ArendskerkeGer. pastorie Lewedorp; Rilland-Bath Kerkje Vry Evang. Gem. Bath; IJzendyke: Afbouw R.K. Kerk. Nieuwbouw, Herbouw en uitbrei ding van scholen in 1950 werd ge en tameerd te Middelburg: Chr. B. L. O. School, Lageweg Poelendaeleweg; Gemeentelijke B.L.O.-school Piet Heinstraat (Semi permanent); Vlis singen: Betonskelet en paal-funde- ring; Zeevaartschool; Verbouwing school Groenewoud; Westkapelle O. L. S.; Breskens: O.L.S. en Bijz. L.S.; Schoondljke: Bijz. L.S.; Waterland- kerkje: O.L.S.Oostburg: Am bachtsschool; Goes: O.L.S-; Rilland- Bath: Kleuterschool; Oost- en West Souburg: Uitbr. O.L.S.; Ouwérkerk: O.L.S-;^s-Heer Arendskerke: Lagere Landbouwschool; Hulst: R.K. Jon gensschool; Vlissingen: Semi-perma- nente Kleuterschool. Voorts werd nog goedgekeurd de bouw te Aardenburg: Raadhuis en Zwembad; Sluis: Brandweergebouw; Verpleeghuis met wykgebouw; Rust- huls Rozenoord; Axel: Badhuis; Wa tergasfabriek L'Azote 350.000; Clinge: Uitbreiding Textielfabr. Cli- tex 231.000; Hontenisse: Verbete ring Haven Walsoorden 182.000; St. Jansteen: Uitbr. pomp- en filter- Hulst: Verbouwing en uitbr. Raad huis; Biggekerke: Herstel oorlogs schade en verb, pompstation Drink watervoorziening 305.000; Oostka pelle: Rusthuis; Vlissingen: Bankge bouw Robaver; Nieuwbouw en uit breiding by „De Schelde" 600.000; Centrale P.Z.E.M. Oost Souburgse- weg; Middelburg: Stadhuis 2e ge deelte 1.080.000; Herbouw Badhuis; Oost- en West-Souburg: Zweminrich ting; Goes: Fabriekscomplex „Spaar- stroom" 350.000; Laboratorium en kantoor Centr. Suiker My.; Schakel station P.Z.E M. 650.000; Uitbr. koelhuis en emballageloods V.V. 's- Heer Arendskerke: Gemeentciyke Verenigingsgebouw; Kortgene: Graansilo. Frultkoelhuls; Wissenker- ke: Aardappelbewaarplaats; Krab- bendijke: Koelhuis en uitbr. Veilings gebouw; Yerseke: Badhuis; Haam stede: Bemalingsgebouw enz. Water schap Schouwen 277.000; Groene Kruisgebouw; Nieuwerkerk: Ge- meenteiyk Verenigingsgebouw; Poot- aardappolbewaarplaats; St. Philips- land: Pootaardappelbewaarplaats Scherpenlsse: Pootaardappelbewaar- plaats; Zierikzee: Aardappelbewaar plaats. Omwonenden I die opgeschrikt werden door slag, kwamen snel te hulp en wisten vele gas cylinders in veiligheid te brengen, waardoor erger werd voor komen. Direct werd de politie cn de brand- weei gewaarschuwd. Twee gewonden, n.J. de chef-nion- ceu; J. Blommerde uit Halsteren en J. van Dyk uit Tholen hadden zeer ernstige brandwonden aan het ge zicht en ledematen opgelopen, terwijl de heren J. van Loon, P. Knop en P. Kruft, alle drie uit Bergen op Zoom, aan het hoofd en handen brandwon den bekwamen! zy werden door enige leden van het Rode Kruis en een dokter voor lopig verbonden en daarna naar het Algemeen Burger Gasthuis gebracht. De brandweer was met de motor- spuit ter plaatse en bestreed het vuur met schulmblussers. Na ruim een uur was het gevaar bezworen. De politie stelde een onderzoek naar de ooi-zaak in. Er werd vry veel schade aange richt. welke echter door verzekering wordt gedekt. KERKNIEUWS NED. HERV. KERKEN. Beroepen te Spolwyk (toezegging) J. Eikema te Zaandam. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ten Post-0verschild: J. D. Kruithof, candidaat te Kampen. Bedankt voor Amsterdam-OWater graafsmeer, A. W. Schaafsma te Rot terdam Delfshaven. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Gouda: J. G. van Minnen te Huizen (N.H.). Advertentie. Die slopende Kheumatiek maakt U humeurig en ziek maar oovendien raakt Uw hele gestel p* van ondersteboven. Ga toch zo niet -erder drijf die slopende pijnen uit Uw leden Met Kruschen' Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, voor U doen Met Kruschen voert ge de bloed zuiverende organen precies datgene toe wat ze nodig hebben om weer met ieugdi?e kracht te kunnen functionne- ren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden die nu oorzaak zijn van Uw .ergende jijn, worden langs natuurlijke weg afge voerd regelmatig en radicaal. SCHAKEN Dr. Euwe en Piln'ft wonnen te Luzern. Dr Euwe heeft tezamen met de Ar gentijn Pllnik het Kersttournooi te Luzern gewonnen. In de laatste ronde speelden de beide meesters na span nende strijd remise. De eindstand van het tournooi is: 1 en 2 Euwe en Pilnik 3Vs pnt.; 3 en 4 Christoffel en Giustolisl 3% pnt.; 5. 6 en 7 Blau, Grob en Kupper 3 pnt.; 3 Kaliwoda 1 pnt. WIELRENNEN Italiaans koppel wint Zesdaagse te Munster. Het Italiaanse koppel Rigoni-Ter- ruzzi heeft de Zesdaagse van Miin- ster gewonnen met 2 ronden voor sprong op de gebr. Hoermann (Dtsl.) Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Rigoni-Terruzzi (Italië) 305 pnt, op 2 ronden; 2. gebr. Hoer mann (Duitsl.) 133 pnt; 3. Vooren- Holthoefer (Ned./Duitsl.), 325 pnt; op 5 ronden; 5. Bakker—Van Beek (Nederland), 146 pnt, op 10 ronden; - - (Ned./r Lakeman—Zims 210 pnt. l./Duitst), SCHAATSEN Fries* IJsclubs en KNSB. Vier Friese IJsclubs hebben besloten voor het lidmaa;schap van de Noorder IJsbond te bedanken én toe te treden tot de K.N.S B. Dit betekent, dat de verdeeldheid, welke nu ruim een jaar in de Friese ijssport heerst, vermoe delijk spoedig zal zyn opgeheven. De Noorder IJsbond werd opgericht toen de Bond van Friese IJsclubs zich bij de K.N.S.B. aansloot. Sommige clubs vreesden namelijk, dat de oe- langen van de Friese korte baan bij de K.N.S.B. niet veilig zouden zyn. Nagekomen advertentie. Heden overleed, zocht en kalm. onze innig ge- liefde Moeder, Rehuwd- en Grootmoeder CORNELIA KLOOSTERMAN, Wed. van MAGHlEL IN T ANKER, in Je ouderdom van 75 Jaar en 9 maanden A.K. INT ANKER. W. J IN 'T ANKER. S. C. IN T ANKER— ZANDEE MACHIEL. KEES. WIM. Schore, 31 Dec. 1950. De teraardebestelling zal plaats heoben op Donderdag 4 Januari 1951. des middags om 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3