NIEUWS UIT ZEELAND VERBETERINGEN AAN DE HAVEN EN HET HAVENTERREIN NIEUWE WEGENVERKEERSWET IN WERKING Tito bevreesd. Een gedwongen Huwelijk DINSDAG 2 JANUARI 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COVRAN7 7 WALCHEREN Vlissingen AFSCHEID BW „DE SCHELDE." Vrydag 29 December werd in de timmerfabriek van de Kon. Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen afscheid genomen van de heer P. Schenkel, die de fabriek met pensi oen gaat verlaten. De heer Schenkel werd toegespro ken door baas Sohier, die in de eer ste plaats Schenkel feliciteerde met zijn kort geleden ontvangen Konink lijke onderscheiding (Nov. 1950) en met zijn 65e'jaardag. Spr. memoreerde in het kort het werk door Schenkel in de achterlig gende 40 jaar op „De Schelde" ver richt. Namens bazen, collega's en de leer school ontving Schenkel een rookta fel met rookstel, terwijl zijn vrouw een bloemstukje werd overhandigd. De heer Schenkel dankte voor de vriendelijke woorden en alle geef sters en gevers voor het mooie ge schenk. De Uniecollecte voor de scholen met de Bybel heeft te Vrouwenpolder f 53.98 opgebracht. ZUID BEVELAND Goes BONTE AVOND. Zaterdagavond gat het „Pirogo- Cabaret" met medewerking van „The Orpheans" in het Schuttershof te GoeS een Bonte Avond, waarvan de baten ten goede kwamen aan de bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers. De heer P. Franse uit Middelburg, voorzitter van deze bond, opende de avond en wees erop dat deze bond woidt gedragen door de Delangeloze medewerking van de velen, die het werk voor deze bond verrichten. De bond is een organisatie, waarin de leden alle voorlichting, steun en hulp krijgen, die zij nodig hebben. Het spreekt vanzeit dat geldelijke hulp. donatie's, extra giften, nodig zijn en dankbaar geaccepteerd worden. Dit geld kan dan besteed worden aan de landgenoten, die in 1940 op de bres stonden voor ons aller vaderland tegen de Duitsers en van de slachtof fers. die de politionele aclies in Indo nesië ons brachten. Spreker dankte tenslotte de medewerkers aan deze avond, inzonderheid de heer P. Ro- mijn. die zich met de samenstelling en algehele leiding van het programma had belast. Op zeer verdienstelijke wijze werd het enigszins gewijzigde programma daarna, afgewerkt. Kape'le handboogconcours. De Handboogsociëteit „Willem Teil" te Kapelle hield een concours op de; liggende wip. Hieraan werd deelgerio. men door 15 schutters uit 5 sociëteiten Höofdvogel H. A. Mol „Willem Teil" Kapelle: le zijvogel P Boonman Ba tavieren" Goes; 2e zijvogel W. A Reierse „Willem Teil". Kapelle; le Hoofdkal W. A. Reierse „Willem Teil" Kapelle; 2e Hoofdkal P. Boonman „Batavieren" Goes: le onderkal M Öeense „Batavieren" Goes; 2e onder- kal C. Rijk „Zeelandia", Ovezande; le klep P. Rentmeester „Willem Teil" Ovezande; 2e klep A. Sorber „Bata vieren", Goes; 3e klep L. de Haas Zeeuwsch Vlaanderen Cadzand JEUGDDAGEN „HEDENESSE". Door de jèugdgemeenteraad van „Hedenesse" werden zgn. jeugddagen georganiseerd voor de West Zeeuws- Vlaamse jeugd. De leiding berustte bij mej. Rie Vermet en de heer Han de Winde. Er* werd voorgelezen, ge volksdanst en verder aan zang en spel gedaan. Het enthousiasme bij de kinderen was groot. Sluis JUBILEUM P. A. STAAL. Vanmiddag wordt in het gemeente huis van Sluis een bijeenkomst ge houden ter herdenking van het feit dat vijf en twintig jaar geleden de heer P. A. Staal als gemeente-arts in dienst trad. RAAD AXEL Er komen 75 montage woningen. In de Donderdag te Axel onder voorzitterschap van burgemeester P. L. D. J. van üeveren gehouden raads zitting werd besloten tot aanvaar ding van het extra toegewezen con tingent van 75 montage-woningen. Daartoe zal een geldlening worden aangegaan, groot 775.000. Even eens werd aangenomen een voorstél tot aanvaarding van de extra toege wezen 19 woningen. Hiervoor zal een geldlening, groot t 190.000 worden aangegaan. Aan de heer J. de Co- ninck werd een perceel bouwgrond verkocht, gelegen in de Bankert- straat. Bij de rondvraag vroeg de heer Wondergem om voortaan bij sneeuw val meer aandacht te besteden aan het vrijhouden van brandkranen. j^genda MIDDELBURG. Vandaag Van Benthem en Jutting Expositie werk van Peter Glazene: en Cor de Wolfi; Electro: „Schaduw uit het verleden (18 jr.), 7 en 9.15 uur: Gildezaal KuiperspoortTen toonstelling Coloriet, 25 en 79 uur; Kunstmuseum Tentoonstelling Ger Jacobs, 1,305.30 uur. Morgen Concertzaal: Lezing* J J. de Kok over Zuld-Afrika. 8 uur; Ten toonstellingen: als vandaag; Electro: nis vandaag. 1 ZIEKENFONDSZAKEN. De K.A.B., afd. Vlissingen, houdt een ontwikkelingsavond, op Donder dag 4 Januari 1951. De heer A. Korteweg, administra teur van het Ziekenfonds „Walche- ren", zal een praatje houden over Zie kenfondszaken. Westkapelle de laatste bieten. Donderdag zijn de laatste bieten te Westkapelle weggevoerd. In totaal werden er 4.591.310 K.G. gewogen. Gapinge herbenoeming. In de kerkeraad van de Ned. Herv Kerk te Gapinge werden de heren H Luitwieler en M. Luteijn, resp. als ouderling en diaken, herbenoemd. Zij namen hun herbenoeming aan. O en W -Souburg TERAARDEBESTELLING M. DE NOOIJEK. Zaterdagmiddag werd op de be graafplaats te Oost-Souburg het stoffelijk overschot van de heer M de Nooijer, in leven machinestoker le klas in de electrfeche centrale der N.V. Prov. Zeeuwsche Electricitcits- Mij. te Vlissingen. door P.Z.E.M.-per soneel naar zijn laatste rustplaats gedragen. Aan de groeve wera het woord ge voerd door de chef Personeel der P. Z.E.M., de heer J. H. W. van'Beuze- kom, die namens bestuur, directie en bedrijfsleiding woorden van dank en waardering sprak voor de wijze, waarop de overledene gedurende een lange ?eeks van jaren de belangen van het bedrijf had gediend. Ds. Spijkerboer sprak een gebed; de oudste zoon dankte voor de laat ste eer, zjjn vader bewezen. RAADSSTUKKEN GOES Ziektekosten verzekering gemeetVeoersnneel. Woensdag 3 Januari a.s. komt de raad van Goes des avonds om 7 uur wederom in openbare vergadering bij een. Een viertal punten staat op de agenda. Het belangrijkste voorstel is dat tot het aanbrengen van verbeteringen aan de haven en het haventerrein. De fa. van Riessen heeft n.l, verzocht ca. 7595 m2 haventerrein aan de nieuve haven in erfpacht te mogen ontvan gen. daar het bestaande te klein is en uitbreiding aldaar niet mogelijk is .Om dit gevraagde terrein behoorlijk te ontsluiten en een voldoende opper vlakte te verkrijgen is het nodig dat daar een weg wordt aangelegd over het reeds in erfpacht uitgegeven ter rein aan de fa. de Dreu. Ook van het terrein, in gebruik bij de padvinders, moet een gedeelte in gebruik word.m genomen- Daar staat tegenover, dat aan de padvinders een aansluitend ter rein - aatt de Noordzijde van het oij hen in gebruik zijnde perceel kan worden afgestaan. Met de verschillen de belanghebbenden is over een cn ander overeenstemming bereikt. Do gemeente zal nu de volgende werken moeten uitvoeren: Langs het nieuwe terrein van de fa. van Riessen moet een aanleg- en los- of laadstei- ger van ca. 12 m. lengte worden ge maakt door de bestaande schuine wal kant recht op te zetten, terwijl over het terrein van de fa. de Dreu een weg moet worden aange'egd op zodanige wijze, dat deze geschikt is voor de aan- en afvoer van materialen, poor de aanleg van deze wèg ivordt hét ter rein van de fa. de Dreu -in tweeën ge deeld. waaroor het noodzakelijk is daarlangs 'een eenvoudige afheining te maken. Tntussen is door de fa Duvekot en Van Heel gevraagd om langs hun pak huizen aan de J. a v. d. Goeskade een nieuwe beschoeiing te maken, daar de hestaande totaal vers'eten is. Genoem de firma's zijn bereid van deze kosten 30 voor hun rekening te nemen. De directeur van gemeentewerken heeft alle kosten tezamen voor de ge meente geraamd op ongeveer f 22 000 welk bedrag kan worden betaald uit het nog resterende crediet van de ha ven. onbewoonbaar verklaring. De raad wordt voorts in overweging gegeven de woning a. v. Westerwijk- buurt 3 onbewoonbaar te verklaren met een ontruimingstermijn van 8 dg- gen. tijdelijke ziektekosten verzekering gem. personeel. Verder wordt voorgesteld de ge meente-ambtenaren die niet vallen onder de Ziektewet en het Zieken- fondsenbesluit. een tegemoetkoming ;e verlenen in de voor zich en hun ge- SCHOUWEN- EN DUIVEI.AND School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. De raad 'van Dreischor kwam onder voorzitterschap van burgemeester Vei- meulen bijeen. Besloten werd de ge- meenterekening 1949, de begroting 1951 van de gemeente en van de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken aan een raadscommissie ad hot ter hand te stellen. Deze zal een volgen de vergadering rapport uitbrengen Artikel 30. 2e lid der bouwveror dening werd gewijzigd. Het bestuur der Vereniging van bur gemeesters en secretarissen op Schou wen en Duiveland, verzocht in behan deling te nemen een ontwerp Ge meenschappelijke regeling voor het oprichten en instandhouden van een school voor Buitengewoon Lager on derwijs op dit eiland. Naai aanleiding daarvan stelden B en W. voor in principe te besluiten tot het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling hiervóór met-de ande re gemeenten op dit eiland. Op verzoek van de heer v. 4 Doe gaf de voorzitter in het kort een uit eenzetting van de strekking en inhoud dezer regeling en deelde mede. dat 't in de bedoeling ligt deze school op 1 September 1951 in exploitatie te ne men. Voor de voorbereiding is reeds een commissie benoemd, bestaande uit de voorzitter en secretaris van de Ver eniging van burgemeesters en secre tarissen en de burgemeesters van Kerkwerve en Dreischor. Het voor stel van B. en W werd met 6 stem men voor en 1 tegen aangenomen. Te gen stemden de heer den Boer. De heer J Boon te St. Annaland werd herbenoemd tot president-kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente al daar. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Uddel (hoofd de heer J. van Vliet) is benoemd de heer J. Hannewijk te Heinkenszand. zinnen te maken kosten, teneinde zich een redelijke geneeskundige verzor ging bU ziekte of ongeval te verzeke ren In de eoncept-tiideliike ziekte kostenregeling wordt bepaald dat de ambtenaar aanspraak heeft op vergoe ding van de helft van het bedrag dat hij per ka'enderjaar heeft betaald voor de verzekering tegen de kosten van geneesk. verzorging bij ziekte of ongeval voor zich en zijn gezin, tot een max. van f 50. Indien de ambte naar op aannemelijke gronden geen verzekering heeft gesloten, heeft hij aanspraak op vergoeding van de helft van de kosten per kalenderjaar aan geneeskundige verzorging bij ziekte of ongeval gemaakt, eveneens tot een max. van f 50.—. Als ambïenaar wor den voor deze verordening niet be schouwd. hi) die valt onder het .Be sluit geneesk. verzorging politie", hij die werkzaam is bij het onderwijs voor zover zijn bezoldiging van rijks wege is geregeld en hij. wiens werk zaamheden naar het oordeel van B. en W. geen volledige dagtaak opleveren. De verordening treedt in werking op 1 Ju'i 1950 en vervalt uiterlijk 1 Januari 1952. Tenslotte is er een voorstel tot het aankooen van een strookje grond aan de Leliestraat van de Wed. P. L. de Buck-Rijkse c.s. LAATSTE NIEUWS. Chinese aanval met 250.000 man. Bijna 250.000 man Chinezen en Noordkoreanen deden Dinsdag een dubbele aanval op de linies der ver bonden troepen. Zijv orderden aan de Westkust tot minder dan 28 K.M. van Seoel en vielen nabij de Oostkust aan. waar zij een onstandvastige verdedi ging ontmolten. In berichten van het front wordt gezwegen over bijzonderheden wat be treft het terugtrekken van de ver bonden troepen. Ook worden geen bij zonderheden verstrekt over de posities van de verbonden troepen. Ilse Koch heeft nooit Iets gedaan. Het proces tegen Ilse Koch, de we duwe van de voormalige comman dant van het concentratiekamp Bu- chenwald is te Augsburg hervat. Het proces werd op 12 December verdaagd voor een medisch onder zoek. Medische deskundigen ver klaarden, dat zij geestesziekte simu leerde om het proces te saboteren. Vrijdag werden elf getuigen, allen voormalige wachten van het concen- trtiekamp te Buchenwald, gehoord. Alle ell verklaarden dat Ilse Koch nimmer enige geïnterneerde bij de kamp-autoriteiten had voorgedragen om te worden gestraft, terwijl ze evenmw ooit iemand persoonlijk zou hebben mishandeld. Volgens deze elf getuigen had Ilse Koch nooit een rij zweep bij zich. Zij verklaarden allen te menen dat haar echtgenoot haai' nimmer toestemming zou hebben ge- 6even zich met de gang van zaken hel kamp in te laten. Toen een dezer getuigen, zekere Wemer Berger, verklaarde nimmer te hebben gezien dat een geïnterneer de werd mishandeld, sprong een ge tuige van het O.M. op, roepend: „Je hebt zelf eens gezegd dat deze mis handelingen volstrekt niet deugden". Berger, die onder ede .werd gehoord, handhaafde evenwel zijn getuigenis. Secretaresse keerde terug. Mej. Yvonne Bassaler, voormalig secretaresse van het Franse consu laat te Wroclaw (Breslau), die een jaar geleden op beschuldiging van spionnage tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld werd, is door de Poolse autoriteiten vrijgelaten en op het Parijse vliegveld aangekomen. De Franse na'ionale vergadering heeft Zondagochtend in vier stemmin gen haar vertrouwen uitgesproken in de regering Pleven. 4 Nieuwe procedure voor aanvragen rijbewijzen. De nieuwe Wegenverkeerswet, die 1 Januari in werking is getreden, brengt een aantal wijzigingen, waar van de meeste niet op korte termijn merkbaar zullen zijn. De oude rijbewijzen blijven geldig tot de datum van afloop. Daarna moet de houder 75 cent storten op Postgirorekening 124149 t.n.v. Cen traal Bureau Afgifte Rij vaardigheids- bewijzen Den Haag. en op de strook vermelden „Voor toezending genees kundige -verklaring". Deze verk'aring vult de aanvrager zelf in. Heeft hij een of andere kwaal, dan licht de huisarts dit op de achterkant toe. Op de achterzijde van de verklaringen van aanvragers van 60 jaar en oudei moet de huisarts bevest:gen, dat zij gezond zijn. Een arts op het Centraal Bureau beoordeelt de verklaringen en voorziet deze van zijn eventueel accoord. Er kan voortaan een tussen tijdse medische verklaring gevorderd worden. Heeft de aanvrager zijn ac- coordverklaring ontvangen, dan kan hij het aanvraagformulier op het po litiebureau halen en zenden naar de provinciale griffie. Het nieuwe rijbe wijs wordt automatisch (zonder nieuw rij-examen dus) op het oude verleend. Wel moet de aanvrager van het rijbewijs vermelden, welk soort rijbewijs hg verlangt. Een geheel nieuwe aanvrager moet 5,75 opsturen en kan niervoor alleen maar examen doen voor rijbe wijs A (motoren) en .B (personen auto's). Wil hij een rijbewijs hebben voor C of D (zwaardere vrachtau to's of autobussen) dan moet hij toch eerst B hebben en opnieuw 5 storten voor examen op de zwaardere wagens. In de toekomst zullen dus ook examens worden af genomen op vrachtwagens en bus sen. Verder is er een apart rijbewijs F voor invaliden, die een beschrijving „Bezetters" van Helgoland worden teruggehaald. De geallieerde Hoge Commissie in Duitsland heeft besloten maatre gelen te nemen" tegen de Duitsers, die op het eiland Helgoland aan land z(jn gegaan als protest demonstratie tegen het gebruik van het eiland als doelwit voor Britse oefenbomborde- menten. De Britse autoriteiten kun nen niet garanderen, dat er op Hel goland niet gebombardeerd ta. wor- aen. Er wordt een vaartuig in ge reedheid gehouden om de „bezetters" van Helgoland terug te halen. Volgens Duitse vissers wapperen er verscheidene Duitse. Europese en Helgolandse vlaggen op het eiland. De „bezetters" hebben zich een on derkomen ingericht in een gedeelte, ljjk vernielde grote schuilkelder van acht verdiepingen. Oma od bezoek. De oudste Spaanse vrouw, mevr. Rosa Munoz, geboren in 1830 en bij gevolg 120 jaren oud, is Zaterdag te Santa Cruz aangekomen. Ze komt van het eiland Gomera om een be zoek te brengen aan haar 50-jarige kleinzoon en vijf achterkleinkinderen. moeten geven van hun wagen. Bin nen vijf jaar na het aflopen van het oude rijbewijs heeft men gelegenheid dit automatisch te vernieuwen. Voorlopig kunnen de houders op hun oud provinciaal nummer blijven rijden. Wie een nieuwe auto koopt en nog een oud nummërbewijs heeft, kan daar nog gebruik van maken. Voor een geheel nieuw kentekenbe wijs moet men.voortaan naar de po litie en niet meer naar de provincia-, le griffie, zoals vroeger. Het nieuwe kenteken blijft bij de wagen als de eigenaar deze ver koopt, het nummer wordt dan op de nieuwe eigenaar overgeschreven. Dit nieuwe kenteken gaat 4 aan le ges kosten. Wie motor (al of niet met zijspan) wil leren rijden, kan bij de politie een aanvraagformulier voor een oefen vergunning halen. Deze vergunning blijft 30 dagen geldig. Proces K P.M. tegen Zuid-Mo'ukken voortgezet Pleidooien van beide partijen. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is het proces van de republiek der Zuid-Molukken contra de K.P.M. voortgezet met pleidooien van beide partijen. Het woord was allereerst aan de procureur der K.P^M., mr. Th. P. J. Masthoff. Deze voerde in een algemeen betoog aan. dat de republiek der Zuid- Molukken in April 1950 werd gepro clameerd door de Zuid Moiukkenraad. zonder dat enig plebisciet was gehou den of op andere wijze de volkswil was gepeild. De republiek is nimmer door enige andere staat erkend. De Ne derlandse regering is op het punt der niet-erkenning zelfs zeer positief ge weest. Gezien uit het oogpunt van het volkerenrecht voldoet de repu bliek der Zuid-Molukken niet aan de eisen die aan een staat gesteld moeten worden. Tenslotte voerde mr. Masthoff aan dat, indien de republiek der Zuid Mo- lukken een zelfstandige staat is, er sprake is van een conflict tussen twee zelfstandige buitenlandse staten. En daarmede kan de Nederlandse rechter zich nimmer inlaten. Dat is een zaak van de Nederlandse regering. Mr. J. H. W. G. de Pont. die even eens optrad voor de K.P.M. behandel de in een uitvoerig betoog de parle mentaire geschiedenis van het zelfsbe- schikkingsreeht. Hij meende, dat het zelfsbeschikki~gsrecht niet als recht vaardiging kan dienen voor het uit- roeDen der republiek van de Zuid Mo- lukken: Mr. dr. C. Berkhouwer, optredend namens de Zuid-Molukken. meende, dat de rechter niet getreden is in de politieke sfeer der overheid. Dr. Berk houwer stelde dat de Nederlandse re gering zich uitsluitend laat leiden door de feiten en dat polit'ëk ooportünlsti- sche motieven de houding der regering bepalen. Het staat de rechter echter vrij. indien daarbij verdragen worden geschonden, dit te constateren. Is de republ'ek Zuid-Molukken zo maar in het leven geroepen? Tot de vorming der republiek is besloten, nadat er overal volksvergaderingen waren gehouden, zodat wel degelijk de men:ng der bevolking was getoetst. De R.I. heeft unierecht en Nederlands tractatenrecht geschonden: dat mag de Nederlandse rechter constateren en hij mag medeplichtigheid daaraan door een Nederlandse maatschappij bestraf fen. Hogere pascagetarleven Lloyd en „Nederland". De Stoomvaartmaatschappij „Neder land" en de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd zullen de passagetarieven op de vaart tussen Nederland en In donesië v.v. verhogen. Na de hervatting van de passagiers, vaart op Indonesië zijn de passage- prijzen niet evenredig met de zeer sterk toegenomen bedrijfskosten j/erhoogd. Nu de exploitatie o.m,_ doof de geste gen brandstöffenprijzén opnieuw aan. zienlijk duurder is geworden, is een tarief verhoging niet te vermijden, al dus de maatschappijen. Deze verho ging is voorlopig beperkt tot circa 10 procent, doch indien de exploitatie kosten blijven toenemen zal een ver dere stüging der nassagetarieven in de oekomst niet kunnen uitblijven. Internationa'e landbouwdag te Utrecht. (Van onze Haagse redacteur) Op Maandag 5 Februari zal de Stich ting voor de Landbouw in Utrecht een buitenlandse dag organiseren. Op deze dag zal het internationale aspect van de landbouw en het international werk van de Stichting voor de Land bouw belicht worden. De inleidingen worden gehouden door de heren ir. C. Staf, Directeur-Generaal van de Landbouw. H. D. Louwes, voorzilter van de Stichting voor de Landbouw en mr. J. Linthorst Homan, voorzitter van de Marshallcommissie van de I.F. A.P. Hel wereldgebeuren De Sovjet-Unie en haar satellieten koesteren plannen om Zuid-Slavië te verzwelgen. Aan onze grenzen heb ben zij legers opgesteld, die tezamen 660.000 man tellen. Wij worden be dreigd- Deze woorden sprak maarschalk Tito deze week in een rede, die hjj hield bij het indienen van de begro ting in het Zuidslavische parlement. Van Juni 1940 tot 15 December 1950 hebben de Russische satelliet staten 1397 grensincidenten veroor zaakt, zo illustreerde Tito zijn. be toog. Volkomen in strijd met deze vij andige houding voert de Sovjet-Unie een belachelijke vredes-propaganda. Wanneer de Russen vrede willen, be doelen zg „houd je stil en wacht tot wQ je komen verzwelgen." Het is het laatste jaar wel duide lijk geworden, dat van enige ver wantschap tussen Moskou en Belgra- dro geen "sprake meer is, en de kans, dat ooit de breuk tussen Tito cn de Kominform hersteld zal worden is uitgesloten. Zelfs streeft Zuid-Slavië niet meer naar een onafhankelijke houding tussen Oost en West. Het land heeft de zjjde gekozen van het Westen, omdat dit de enige moge lijkheid is Russische agressie te over leven. Als gevolg daarvan is de ver standhouding tussen Zuid-Slavië en Griekenland de laatste maanden aan zienlijk verbeterd. Tito heeft zich te ruggetrokken uit het complot rond Griekenlands grenzen als gevolg waarvan er geen uitwijkplaats meer was voor de Griekse guerillastryders in de onherbergzame streken van Zuid-Slavië. Daardoor is het commu nistische verzet in Griekenland ook volkomen ineengezakt. Nadien is er tussen Belgrado en Athene een langzaam groeiende toe nadering ontstaan en nu de nood in Zuid-Slavië tengevolge van de mis lukte oogsten en de economische sa botage door de Kominformlanden werkciyk nijpend begon te worden, is ook Griekenland bereid gebleken om te helpen. Het hielp o-a. door het be schikbaar stellen van een doorvoer haven voor voedsel (Saloniki) toen Belgrado daarom verzocht. Nog niet alle veten zijn uitgevoch ten. Er zijn nog enkele pijnlijke kwes ties overgebleven. Daar is ten eerste die van de teruggave der Griekse kinderen, die nog steeds op een vol ledige oplossing wacht en ten twee de het vraagstuk van de Slavische minderheden in Grieks-Macedonië. Ook al heeft Tito verklaard,dat hg absoluut geen aanspraken maakt op Grieks-Macedonisch gebied wat inderdaad een grote vooruit gang betekent toch blijft hij op het standpunt staan, dat er daar een Slavische minderheid is, terwijl de Grieken nadrukkelijk volhouden, dat er daar geen Slavische minderheid is. De Britten hebben nu het voorstel gedaan het probleem zo op te lossen, dat men degenen, die van de gelegen heid gebruik willen maken, moet toestaan naar Servisch-Macedonlë te emigreren. Dit voorstel is in Athene heel gunstig opgenomen en zou bei de partijen recht doen wedervaren. Van een as Athene—Belgrado is tot nu toe nog geen sprake en het is al even voorbarig te spreken van een deelneming van Turkije aan een driezijdig militair verbond. Toch gaat het die richting uit en het zou wel eens kunnen zijn. dat op den duur Zuid-Slavië wordt op genomen in het Atlantische verdeai- gingsfront. Wilt gij ONDERWIJZER w oiden? Vraag dan NU nog ons nieuwe Prospectus (12de druk 1951) aan bij: RêSA - HILVERSUM Bekende Schr if lelijke cui sus) door: Mary Burchell li9 Toen gleed Teresa weg in een al gehele bewusteloosheid. En toen ze weer bijkwam, was Elliott ei niet meer. maar lag zij onbegrijpelijker wijs op een sofa in de „Studio" en de enige persoon binneg haar gezichts veld was de oude mevrouw Clark, die naast een enorme pot met bloemen zat te handwerken. Ze leek op iemand uit een droom en Teresa bleef haar een tijd aankijken, zonder er zich over te verwonderen, dat ze daar was. Toen herinnerde ze zich dat ze heel noodzakelijk Elliott moest spreken. Ze noemde dus zijn naam, maar verbaas de zich dat het woord door een snik begeleid werd. En nu helemaal als in een droom, kwam hij dadelijk naast haar staan en boog zich over haar heen. „wat is er, Teresa? heb je iets no dig?" „Ja. ik moet je Iets zeggen", fluister de Teresa. a „Heel goed". Hij nam haar hand in de zijne en de kracht en de warmte van zijn vingers stelden haar wonder lijk gerust. „Maar je mag niet te veel spreken". „Nee. het is alleenJe hoeft niet weg te gaan met Marcia. Je kunt je scheiding krijgen' „Wees stil jij", zei hij tamelijk bars. scheen hem te kennen en ze hoorde hem een verklaring mompelen. Iets over haar arm die gebroken was en „hoop in Godsnaam dat het niets ern stigs is" Toen begon de dokter haar te on derzoeken en vriendelijk toe te spre ken en weer werd alles wazig, voor namelijk dacht ze doordat iemand haar iets te drinken had ge geven. De volgende keer dat Teresa tot be wustzijn kwam, lag ze in een geheel vreemd bed. in een geheel vreemde kamer. Ook droeg ze een nachtjapon die niet van haar was, maar die zo prachtig geborduurd was, dat ze die onmiddellijk associeerde met de da mes Clark. Het werd nu alles helderder en het kostte haar geen moeite te raden, dat de Clarks zo vriendelijk waren ge weest haar bij zich te nemen na het ongeluk en dat men besloten had haar voorlopig niet te vervoeren- De ver bleekte foto's van groepen in uniform beschouwende en een vitrine met me dailles, deed haar de veronderstelling wagen, dat ze in de kamer lag die eens het heiligdom van de vrolijke kolonel was geweest. En ze voelde zich mot recht vereerd en dankbaar gestemd je gens de dames Clark. Ze kon zich nu duidelijk herinneren hoe het ongeluk gebeurd was. en ook K r meende ze Elliott goed aan zijn ver- 0, *r„b™ 1 stand te hebben gebracht, dat ze be- gend gaf hij haar een innige zoen op haar mond. „Maar het is waar!" Ze werd zenuw achtig en opgewonden bij de herinne ring aan het voortsnellen van hem en Marcia in, de rode en witte auto. Toen klonk het „ting" van de Studio deur en mevrouw Clark zei: „Daar is de dokter", als Iemand die een per soon op het toneel aankondigde. Teresa had in Malever nog nooit een dokter nodig gehad en hij was dus een vreemde voor haar. Maar Elliott reid was hem 2ijn zin te geven in de echtscheidingskwestie. Hij had haar weliswaar alleen gezegd stil te zijn, toen ze haar besluit had aangekondigd, maar ze dacht dat er nu voor hem toch geen twijfel meer kon bestaan. Daarna vroeg ze zich tevergeefs af waar Marcia zijn zou. En toen met een plotseling en hevig verlangenwaar Elliott zou zijn. Ze voelde hoe onzin nig makkelijk haar tranen kwamen, toen ze zich bewust werd. hoe groot haar verlangen naar hem was. Toen kwam juffrouw Sophia de ka mer in en zei: „O. dat is goed. u bent weer wak ker. En hier is een heerlijke kop thee voor u". Teresa glimlachte beleefd en pro beerde te gaan zitten. Maar ze merkte dat ze me,; haar linkerarm niets doen kon, omdat ze daar hevige pijn in had en de kracht ontbrak haar op haar andere elleboog te steunen. Juffrouw Sophia riep uit: .Nee, nee! u moet niet proberen te zitten. Ik zal u wel helpen". En toen werd ze vriendelijk door juffrouw So phia's arm ondersteund en kreeg zali ge thee te drinken en verrukkelijke zoete biscuits te eten. „O, dank u wel, dat was heerlijk", zei Teresa dankbaar. En toen, daör het moeilijk was iets anders te zeggen, dan waar ze van vervuld was:.„Waar is mijn man?" (Wordt vervolgd). KEKKNIhl'WS geref. kerk. Aangenomen het beroep naar de Geref. Kerk te Vlissingen ds. P. v. d. Schaaf tc Epe. geref. gemeente. Bedankt voor Dlrksland ds. W. de Wit te Middelburg. 3 Januari. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER U. NAP u. NAP 9.01 141 9.28 162 9.52 1.78 10.10 1.08 10.27 1.26 21.45 22.18 2242 22.58 23.15 1.62 1.83 1.99 1.29 1.49 LAAG WATER tl.—NAP NAP 2.42 3.09 3.46 348 ,3.53 J *5 1.56 1.71 1.08 1.33 15.26 15.55 16.30 16.17 16.28 1.6 1.91 2.06 1.42 1.69

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3