PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toch nog overeenstemming bereikt op Beneiux-conferentie Zeeland ging vooruit in 1950 D£ BILT Landhouwprotocol 1 Jan. in werking Deze week Generaal Ridjway vol vertrouwen over Korea AMERIKA MAG ZICH NIET AAN VERPLICHTINGEN ONTTREKKEN Er wacht nog veel werk! VOORSPELT: 193e Jaargang - No.306 Dagblad uitgave van de firma Provlnaale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter. Efoofdred. G. Ballintyn PI verv.s W. Leertouwer er. H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week t 3.90 p. Kw fr p p. 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 Dec. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm Minimum p advertentie i 2.30. Inge*, mededellngan dodbei tarief. Kleine advertenties ima 8 regels) van 1 -» regels i I.-. leoere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van «Ut Blad 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VUsstngen Walstr SB 60. lei. 2355 4 lijnen ib.g.g. 288) of 2160). M'burg Londense Kaal 29. tel. 207? en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2473 tb^.g 2223); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102: Terneuzen Brouwertjstr. 2; Zienkzce N. Bogardstr C 160 tel 28. Permanente delegatie zal prijsontwikkeling geregeld volgen. Na een twee-daags ministeriële bespreking op het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Den Haag, zjjn de delegaties van België, Nederland en Luxemburg tot overeenstemming gekomen met betrekking tot het in Octo ber te Luxemburg gesloten landbouwprotocol. Dit zal op I Januari 1951 in werking treden. De besprekingen verliepen in een prettige sfeer. De ministers van Landbouw van België en Nederland, resp. de heren Heger en Mansholt, hebben na af loop der besprekingen, die eerst om loop der besprekingen, die eerst om 6 uur Vrijdagavond een einde na men, meegedeeld, dat zij zeer ver heugd waren over de resultaten der besprekingen. Deze werden in con structieve geest gehouden en met vol begrip voor de betekenis van de internationale weerslag, die deze zouden hebben. Zij deelden mee. zich er van bewust te zijn een bijdrage te hebben geleverd om de bestaansze kerheid van de landbouwers en de werkers in de landbouw te vergroten. Teneinde het doel te verwezenlij ken, dat men zich in het landbouw protocol heeft gesteld en dat bestaat in het verzekeren van de bestaansze kerheid van de landbouwproducenten door middel van het vaststellen van minimum prijzen en van hun toepas sing hebben de delegaties nauwkeu rig omschreven voorwaarden gesteld. WAT OVEREENGEKOMEN IS Öp de conferentie is men o.m. het volgende overeengekomen. Een per- De laatste week van het jaar loopt weer ten einde. Vol hoop werd deze periode van twaalf maanden begon nen. Met een ongekend hew ge inter nationale spanning eindigt het. Zal Korea, dat de onverwachte noodlot tige wending bracht, in de komende twaalf maanden tot 'n wereldconflict leiden Twee daden van agressie werden op aanstichten van Moskou gepleegd: de Noord-Koreanen vielen Zuid-Korea binnen, de Chinezen kwa men de Noord-Koreanen te hulp, toen deze practisch verslagen waren. Tegen deze dubbele agressie zijn de Verenigde Naties te wapen-gelopen en de grote vraag is nu maar, in hoeverre het nog niet opgegeven streven naar een vreedzame oplos sing van dit geschil succes zal heb ben. Niemand is klaar voor een oorlog. Iedereen zal pogen tijd te winnen. Alleen de Russen zijn gereed, maai of zij het daarom jp een oorlog zul len laten aankomen, is allerminst zeker. Stalin en de zijnen zijn be hoedzamer diplomaten dan Hitler en de zijnen waren. Tot dusv?; hebben zij al diens fouten vermeden. Als Moskou zijn doei bereiken kan zon der oorlog, zal het zeker geen oorlog riskeren. Er is dus geen reden om met al te veel pessimisme 1951 in te gaan. Een gematigd optimisme, een vurige oop, dat de dreigende storm voorbij trekt, is zeker gerechtvaardigd. Deze week bracht verder geen grote sensaties. Het mislukken van de Nieuw Guinea-conferentie en de Benelux- crisis waren wel de voornaamste feiten. De Benelux-besprekingen hebben na de impasse van Donderdag toch een wending ten goede genomen. België en Nederland sloten een land- bouw-accoord (en Luxemburg natuur lijk ook), dat weliswaar de Neder landse landbouw enig voordeel brengt, maar toch ook ten doel heeft om ae Belgische landbouw te be schermen. De Belgische regering wei gerde aanvankelijk om het landbouw- accoord af te kondigen, maar is ten slotte. na geruststellende Nederland se verzekeringen, van dit standpunt teruggekomen. Merkwaardig. De Benelux-gedach- te lééft onder de drie volkeren Maar als het er voor Je regering op aan komt practische resultaten te berei ken, dan gaat het niet vlot. Hoe lang is het nu al weer niet ge leden. dat het Noord Atlantisch Pact werd gesloten? En waar zijn de practische voorstellen, behalve de benoeming van generaals? Het eeuwige bezwaar doet zich weer voor, dat alles wat mer. col lectief wil bereiken, afhangt van de goede wil en de draagkracht van allen afzonderlijk. En als het er by souvereine staten om gaat iets te laten glippen van de eigen souverei- niteit, ach, dan ls het aantal bezwa ren eindeloos groot Zal de Benelux begin 1951 Inder daad een illusie blijken En hoe zal het gaan met de Ne derlands-Indonesische Unie, nu Nieuw-Guinea niet op 27 December aan Indonesië werd overgedragen? Laat ons het gematigd optimisme huldigen, dat ook voor de internatio nale situatie aanvaardbaar werd ge acht. En moge 1951 een laar worden dat vrede en welvaart zal brengen aan de ganse menshheid een over drijven van dreigende stormen een Ommekeer ten goede Moge bet zo zjjn, dat wji ons 1951 dankbaarder manente delegatie van de drie lan den zal belast worden om de prijs ontwikkeling geregeld te volgen. De vaststelling, welke door deze delegatie volgens de gebruikelyke Drocedure van de commissie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening wordt gedaan, met betrek king tot de werkelijke prijzen, die be neden het vastgestelde niveau lig gen, brengt automatisch met zich mee, dat het importerend land de bevoegdheid heeft de import van de oroducten, waarvan de pryzen onder het minimum liggen, stop te zetten. Dit in afwachting van een beslissing, welke de commissie, die binnen drie dagen bijeenkomt, kan nemen of van de beslissing, welke de conferentie der ministers zal kunnen nemen met Confectiefabriek uitgebrand. ARBEIDERS KONDEN ZICH MET MOEITE REDDEN. Een felle brand heeft Vrijdagmiddag een confectiefabriek te Denekamp in as gelegd. Het vuur greep met een ge weldige snelheid om zich heen, zodat het personeel op de fabriek werk ten ongeveer 80 man zich slechts met de grootste moeite kon redden. Voor het uitbreken van de brand werd een ontploffing gehoord, waar door men een steekvlam zag. Wat de oorzaak hiervan was, is nog niet be kend. betrekking tot de problemen, die haar worden voorgelegd. Op dezelfde wjjze zaï een mogelijk herstel van de prijzen op het vastge stelde niveau, automatisch aan net exporterend land de bevoegdheid ge ven de uitvoer weer op te nemen. De regering van het importerend land dat daarbij belang heeft, zal vry zyn elke maatregel te nemen in het geval dat een minimum prys niet wordt toegepast en of wanneer geen unanieme oeslissing wordt genomen. Deze maatregelen kunnen zyn een eventueel contingenteren of de stop zetting van de invoer van de desbe treffende producten, voor het geval dit land deze onontbeerlijk acht voor het beveiligen van zyn belangen. De regeling met betrekking tot de arbitrage zullen nog niet van kracht zyn, dan na goedkeuring van het pro tocol door de parlementen van Bel gië en Luxemburg. Franse regering stelde de vertrouwenskwestie. De Franse minister-president, Re ne Pleven, heeft Vrijdagavond de kwestie van vertrouwen gesteld ten aanzien van het voorstel van de re gering om 140 milliard francs aan nieuwe belastingen te heffen voor de financiering van 't herbewapenings plan. De stemming voor het vertrouwens votum zal In de nacht van Zatei-dag op Zondag aanstaande plaats kun nen hebben, aangezien er volgens de grondwetsbepaling voordien een volle dag moet verlopen. Tevoren had de nationale vergade ring met 416 tegen 180 stemmen het voorgestelde totaal-begrotingsbedrag voor militaire uitgaven ad 740 mil liard francs aanvaard. „Verrassende aanval" op de V.S. vrijwel onmogelijk. De leider van de Amerikaanse bur gerverdediging, Millard Caldwell, heeft Vry dag te Washington ver klaard dat volgens zijn mening het Amerikaanse radarwaarschuwings- stelsel een verrassende luchtaanval óp de Ver. Staten „vrijwel onmoge- lyk" zal maken. „Ik ben geneigd de mogelijlcheid van een volslagen ver rassende luchtaanval op de Ver. Sta ten uit te schakelen", zeide hy. Koningin en Prins ook naar Sankt Anton. De drie Prinsesjes, die op het ogenblik van een wlntersportvacautie in Sankt Anton genieten, hebben Vrijdagmiddag een telefoontje van hun moeder, Koningin Juliana, gekre gen. De Koningin vertelde haar dochtertjes, dat zij Zaterdag ot Zon dag met de Prins naar Sankt Anton hoopte te komen. Dat Beatrix. Ireentje en Margriet met dit telefoontje in haar schik wa ren, behoeft geen nader betoog Gas met halve ct. duurder? Industriekolen zijn in prijs gestegen. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de prijzen van industriekolen worden verhoogd in verband met stijging van de prijzen van geïmporteerde koïen. In verband hiermede is aan de gas bedrijven toegestaan de kolenprijzen- verhoging door te berekenen tot ten hoogste een halve cent per kubieke meter gas. JOHN FOSTER DULLES Foster Dulles steunt Trumans buitenlandse politiek. John Foster Dulles, een vooraanstaande Republikeinse leider, heeft Vrijdagavond in een toespraak te New York, de buitenlandse politiek ver dedigd, zoals die wordt gevoerd door president Truman en minister Acheson. Met deze rede stelde Dulles zich dus tegenover die Republikeinen, die er op zinspelen, dat Amerika zich uit West-Europa zal terugtrekken. Het is uitgesloten, dat de Ver. Staten zich zouden kunnen bepalen, tot een ver dediging van het Westelijk Halfrond. De houding dergenen, die dit be pleiten, draagt ln zichzelf reeds de kiemen des verderfs, aldus Dulles. Aanval van Noord-Koreanen. De nieuwe opperbevelhebber van t achtste Amerikaanse leger, generaal Ridgway, heeft Vrijdag op een pers conferentie verklaard volledig ver trouwen te hebben in het eindresul taat van de strijd der verbonden troepen in Korea. De generaal legde deze verklaring af na terugkeer van een driedaags bezoek aan het front. Indonesische delegatie naar Djakarta vertrokken. MR. ROEM TUSSENKOMST VAN DERDEN NIET NODIG. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Moh. Roem, is Vrijdag, vergezeld van leden en ad viseurs der Indonesische delegatie ter Nieuw-Guinea-conferentie, naar In donesië vertrokkeft. De zaakgelastigde van Pakistan heeft minister Roem een bezoek ge bracht om over de conferentie te spreken. Mr. Roem heeft voor zijn vertrek verklaard, dat derden het centrale probleem der souvereiniteit niet kunnen oplossen. Goede diensten van derden zijn voor ons alleen aan vaardbaar, aldus mr. Roem, als dit zou geschieden op basis van souve- reiniteitsoverdraeht aan Indonesië. Mr. Roem verwees in dit verband naar zyn verklaring aan het slot van de conferentie waar „wij goede diens ten van de U.N.C.I. in feite hebben afgewezen". Pinguïns op het Belgische strand. Op het Belgische strand bij Oostende zijn volgens een Reu- ter-bericht pinguïns aangetrof fen, die zich door de vroege kerstgasten gemoedelijk op de „schouder" lieten kloppen en zelfs in de armen lieten nemen. De pinguins zijn vogels, die veelvuldig in de Poolstreken voorkomen. Maximum-prijzen voor aardappelen Voor consumptie-aardappelen zijn na 1 Januari 1951 de volgende maxi mumprijzen vastgesteld: Zandaardap- pelen 12 cent. Februari 13 cent. Maart 13% cent. April 14 cent. Mei 14% cent en Juni 15 cent per kg. Voor klei- aardappelen worden deze prijzen 2 cent per kg. hoger. Deze prijzen gelden bij aflevering aan consumenten in de winkel. Voor thuis bezorgen mag hoogstens één cent iraer i herinneren zullen, dan wij het 1950 1 per kg. extra in rekening worden ge- zullen doenbracht. Tydens deze inspectiereis heeft ge neraal Ridgeway gesproken met de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee, verscheidene Zuidkoreaanse mi nisters, de opperbevelhebber van het Zuidkoreaanse leger en bevelhebbers van verschillende geallieerde eenhe den. Berichten van het front wijzen er op, dat Noordkoreaanse divisies een aanval zyn begonnen. Er zijn geen berichten over deelneming van Chi- nesche troepen aan deze aanval. De Noordelyken hebben het cen trale gedeelte van het front van de verbonden troepen ingedeukt. Sommige eenheden van de V.N. trokken ongeveer vyftien k.m. terug en een bataljon in zyn geheel meer dan vier k.m. Er wordt melding ge maakt van grotere concentratie van communistische troepen aan het cen trale en Oostelijke front. Een Noord-Amerika' dat werkeloos zou toezien hoe de barbaren de baker mat der Christelijke beschaming onder de voet zouden lopen en ontheiligen, zou geen land zijn dat zichzelf zou kunnen verdedigen". „De Sowj et-Unie", vervolgde Foster Dulles, „is inwendig kwetsbaar. Er zijn in Rusland twee maal zoveel po litieke gevangenen als leden der com munistische partij. En deze partij zelf wordt verteerd door achterdocht en wederzijdse verdenking. Dit kan een der belangrijke punten worden, welke aan de .Sowjéts als afschrikwekkend vooruitzicht kunnen worden voorge houden, indien zij er aan.zouden den ken een algemene oorlog te ontkete nen. Zou de Sowjet-Unie tot openlijke aanvalsoorlog oesluiten, dan bestaai er slechts een doelmatige verdediging: de tegenaanval tot het uiterste. Wij zullen in geval van oorlog niet blindelings mogen vertrouwen op het slagen van een bepaalde vorm van oorlogsvoering of op het alles over heersende succes van bijna nog niet gebruikte wapens. Een aanval der Sowj ets zou oj alle mogelijke wijzen moeten worden beantwoord, waarbij onze tegenaanvallen met de grootst mogelijke soepelheid en bewegelijk heid en op verrassende wijze zouden Etna werkt weer. Vrijdag is het opnieuw tot donde rende ontploffingen gekomen in de Etna, wat er op wijst dat nieuwe uitbarstingen mogelijk zijn. Te Mes sina werden twee aardschokken waargenomen. Twee stromen lava lopen thans de berg af met een uur snelheid van 60 meter. moeten worden uitgevoerd. De plaats waar wij onze strijdkrachten willen samentrekken, moeten niet gekozen worden uit het oogpunt van de beste verdedxging, doch uitgaande van de overweging van waaruit wij het beste kunnen opereren, om de weermacht van de aanvaller te verslaan". „De oorlog", aldus zeide Foster Dulles neg, „kan zeer onvriendeiyk zijn tegenover despotische heersers, die stelselmatig het individuële ini tiatief van hun onderdanen hebben vernietigd. De betrokkenen weten dat en vvjj kunnen hen helpen dit steeds duidelyker te zien". KORTE PREDICATIE ZAL HET GOED ZIJN? Zal het goed zijn als Hij u zal onderzoeken? Job. 13 9, Op de Oudejaarsavond zijn kerk en loereld het nog al roerend eens. Te samen zingen zy in duet het bekende: Uren, dagen, maanden, 'jaren, die als een schaduw heenvliegen en te samen kunnen ze niets bestendigs hier bene den ontdekken, zelfs „geen voetstap die beklijft." Maar als het bekende lied gezongen is, gaan kerk en wereld uit elkaar in heel verschillende richting. De een vindt dat er nu ruimte gekomen is voor oliebollen en wat er verder zo al by de laatste dag van het jaar be hoort, naar het gebruik der vaderen, dat heet terug te gaan tot ver achter het begin van onze jaartelling en de ander.... is eigenlijk verlegen met de viering van de laatste avond van het jaar. Wat is het verschil tussen deze avond en andere? Hebben we niet iedere avond ons zelf te onderzoeken? en is er niet elke avond reden om te belijden: Vader ik heb gezondigd te gen de hemel en voor U? Zal het goed zijn, indien Hij U zal onderzoeken? Job heeft aan zijn vrienden in de hoofdstukken 12 en 13 iets te verwij ten, n.l dal zij onrecht spreken ter ere Gods; dat zij Gods voorspraak willen zijn; dat zij partijdig Gods z\jde kiezen. Job weet iets van de ondoorgronde lijke almacht Gods, die rijksgebieder3 ledig heenzendt; die de rechters het verstand beneemt; die de banden van koningen losmaakt; die priesters ledig heen zendt; die sterken ter neder werpt; die over edelen verachting uitgiet; die volken verheft en ze te gronde richt; natiën uitbreidt en ze wegvoert (12 17-23); voor Wien wij sprakeloos staan en niets te zeggen hebben, noch tot onze, noch tot Zijne rechtvaardiging. Zo staan we dan ook aan het einde van dit jaar, in een stervende wereld, waaruit wij ons niet met een enkel gebedeke kunnen redden. We kunnen alleen nog maar hopen op de verge ving der zonden. Kerstfeest en Oudejaar zijn geluk kig heel dicht bij elkaar. Op de Ou dejaarsdag mogen we stamelend her halen, wat we op het Kerstfeest heb ben leren zingen: O, Heer Jesu, God en mense maak mij vrij door Uwe banden, maak mij rijk door Uwe nood, maak mij blijde door Uw lijden, maak mij levend door Uw dood. Zo alleen is het goed. H. Berouwvol'e inbreker stuurde bankbiljetten terug. Dezer dagen bezorgde de post op het politiebureau te Enschedé een pak ket, inhoudende bankbiljetten met een totale waarde van f 2393,50, die naar een ingesloten brief mededeelde af komstig waren van een inbraak, wel ke drie weken geleden was gepleegd ten huize van de slager G. W. D. te Enschedé. De dief deelde in een brief mede, dat het bijgaande bedrag beslist alles was, hetgeen hij had meegenomen. „Ilij (D.) wil nog meer hebbën dan hij kwijt is. Het is geen diefstal. anders had ik wel meer weggenomen", aldus de brief, die niet ondertekend was. D. beweert echter, dat de dief nog f 300 onder zijn berusting heeft. Wie de briefschrijver is, blijft nog een mysterie. De recherche heeft verschil lende personen, die onder verdenking stonden schrijfproeven laten afleggen, maar dit leidde niet tot succes. Voor lopig blijft de identiteit van deze be rouwvolle dief een geheim. Het jaar 1950 is voor de provincie Zeelaud een jaar geweest van vooruit gang. Dat ging niet opzienbarend en niet met grote sprongen. Het ging met tegenvallers hier en teleurstellingen daar, maar wanneer voor dit ge west de balans wordt opgemaakt aan het eind van 1950, dan is die balans positief. Het provinciaal bestuur op 5 Juli 1950 hernieuwden de Staten het vertrouwen in het zittende college van gedeputeerden worstelde met financiële moeilijkheden, maar het kon veel tot stand brengen. De verbete ring van de wegen werd voortgezet. Voor een intensieve electriflcatie en een betere drinkwatervoorziening werden belangrijke maatregelen geno- De strijd tegen de erfvyand de zee, eiste weliswaar grote offers, maar de hoop is gerechtvaardigd, dat in 't komende jaar uit 's ryks kas grotere bydragen voor het onderhoud van de bedreigde zeeweringen worden toe gestaan. De gemeentebesturen konden in 1950 hun taak naar behoren vervul len en verscheidene gemeenten slaag den er in belangryke arbeid op het gebied van sociale zorg, hygiëne, volksonderwys enz. te verrichten, waardoor werkelijke vooruitgang werd bereikt. SOCIALE RUST De sociale verhoudingen in de Zeeuwse samenleving waren goed. Ernstige arbeidsconflicten deden zich niet voor en de werkgelegenheid was bevredigend. Zeeland mag zich ge lukkig prijzen met een uiterst laag werkloosheidscyfer en het moge dan waar zyn, dat grote groepen in onze samenleving slechts een sober be staan hebben, er is voor vrijwel allen toch arbeid en brood. Dat is verheugend. In 1950 is het ook duidelijk gewor den, dat de slag om de wederopbouw van Zeeland, een gewonnen slag is. Er moet nog veel gebeuren, maar dat kan in gestadig tempo worden afgedaan: het haastwerk is voorby. Economisch had Zeeland een goed jaar. De landbouwresultaten waren redeiyk, de fruitteelt gaf ondanks een lichte kentering geen reden tot klagen. Handel en bedrijf konden zich allerwege handhaven en de grote industriële Dedryven van Zeeland werkten op volle kracht. Een zware ramp trof de mosselvissers, maar de overige takken van de visserij boden een redeiyk tot goed bestaan. Op onderwysgebied tekende zich een rustige ontwikkeling af, waarbij misschim mag opgemerkt worden, dat de onderwysvernieuwing biyk- baar niet zo opvallend is als sommi gen aanvankelijk meenden. ORDE De criminaliteit ln Zeeland bleef laag. Er deden zich geen ernstige misdaden voor. Enkele slot-affaires van de byzondere rechtspleging wer den afgedaan en in dit verband mag wel geconstateerd worden, dat men heel weinig meer over politieke de linquenten hoort praten. Hun zonden mogen dan al niet vergeven zijn, ze worden blijkbaar geleidelijk verge ten. Het vreemdelingenverkeer was ln 1950 bevredigend, al wórdt er voor komende jaren op 'n drukker bezoek gehoopt. Overigens bleek ook by de Zeeu wen zelve de reislust groot. Zij ver lieten gaarne voor enkele dagen of weken hun provincie om elders in Ne derland of in het buitenland rond te zien. EMIGRATIE Hoewel de verknochtheid van de Zeeuw aan zyn geboortegrond groot is, heeft die hem nooit belet elders een bestaan te zoeken. Ook thans is de bereidheid Zeeland te verlaten groot en zyn er onder de emigranten, die naar ande re werelddelen reizen een vry groot aantal bewoners van Zeeland. In de komende jaren zal waarschynlhk de ze drang naar emigratie nog toe men. Het kerkeiykleven in Zeeland bleef zich in 1950 bewegen langs de aloude banen. De Statenverkiezingen brach ten geen politieke verschuivingen van betekenis en bevestigden het stati sche karakter van de Zeeuwse sa menleving. Wat wel toenam ook door het intensieve contact tussen de delen van de provinciewas het Zeeuwse saamhorigheidsbesef. Men wordt zich voortdurend meer en beter be wust. dat de bevolking.van de provin cie Zeeland een eenheid vormt. Als uiting daarvan mag de verschijning van 't Zeeuws tydschrift genoemd worden. Ook de Zeeuwse tentoonstel ling te Gent dient in dit verband te worden gememoreerd. (vervolg op blz. Prins Hans von Liechtenstein in Lindau gearresteerd. VERDACHT VAN SMOKKELARIJ. Naar eerst thans bekend is ge worden is op 22 December te Lindau in Baden, prins Hans von Lichten- stein gearresteerd op verzoek van de douane in de streek by het meer van Constance. De arrestatie houdt verband met het ontdekken van een uitgebreide smokkelaffaire in Zwitserse horlo ges. Meer dan twintigduizend Zwit serse uurwerken zouden uit Lichten- stein naar Duitsland znn gebracht in auto's van het prins el ijk huis die di plomatieke priviléges hebben De verdenking viel hoofdzakelijk op de persoon van prins Hans. die op 22 December werd aangehouden toen hy in een sportauto de Duits-Ooster.ryk- se grens bij Lindau passeerde. Voor de rechter van instructie ontkende de prins aUe medeplichtigheid aan de smokkel van horloges, die volgens hem georganiseerd was door een chauffeur van het huis Lichtenstein. Op een borgstelling van twintigdui zend mark in de plaats waarvan de auto als onderpand werd geno men werd de prins vrijgelaten. Het parket van Loerrach handhaafde echter zijn arrestatiebevel en prins Hans werd ten tweede male gearres teerd, thans in het station van Lin dau, toen hy de trein München Zürieh wilde nemen en overge bracht naar de gevangenis van Loer rach, waar hij ondervraagd zal wor den. De vermiste Kron'ngssteen. Een Schots blad heeft brieven ont vangen. waarvan de schrijvers bewe ren de kroningssteen uit Westmin- ster-Abbey weggenomen te hebben en waarbij teruggave van de steen aan geboden wordt onder voorwaarde, dat de steen in Schotland blijft. Bij het dreggen in de Serpentine in Hydepark heeft men sl°chts een grote safe en een tuinstoel gevonden. Joego-Slavië beëindigt staal van oorlog met Duitsland. Joego-Slavië heeft besloten de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. Dit besluit zal echter niets afdoen aan de bepalingen in een eventueel te sluiten Vredesver drag, aldus heeft minister Kardelj Vrijdag medegedeeld. MEER WIND. Geldig tot Zaterdagavond. In de ochtend ln de Zuidelijke helft van het land op %*ele plaatsen nog strenge vorst en hier en daar mist. Overigons matige tot lichte vorst en op de Waddeneilanden temperatuur om het vriespunt Aanvankelijk over drijvende wolkenvelden en overwe gend droog weer Later toenemende bewolking met ln het Westen van h«t land kans op enige sneeuw. Zwakke tot matige en langs He kust later to* vri1 krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1