WIE IN ZEELAND HEENGINGEN JIMMY BROWN, sportheld nol Een gedwongen Huwelijk EEN PRAATJE MET HET NIEUWE JAAR....!! fri^ ij tl Hoe Fikkie koning werd ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JANUARI. A J. Poelman te Wemeldinge, koster der Ned. Herv. Kerk aldaar, graf delver. 10 J. Boudeling, Heinkenszand, vee arts en hoofd vleeskeuringsdienst kring Heinkenszand. 11 W. van Liere, 'sHeer Abtskerke, oudrburgemeester dezer gemeente, oud-secretaris, gezworene van net waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke". 13 A. van Waterschoot, oud-dirigent van de fanfare „Weldoen door Vermaak" te Clinge, oud-onder- wljzer aan de R.K. school te Ka- pellebrug. 16 A. E. Langenhorst. Hulst, direc teur van de R.K. landbouwwinter- school aldaar, voorzitter Keurings dienst N.A.K. 24 D. J. de Bruine, magazijnmeester Gasbedrijf Goes. FEBRUARI. 3 R. de Mnynck, zakenman te Mid delburg, initiatiefnemer „Bomen- actie" Stichting Nieuw Walche- der te Middelburg. 5 P. M. Keim, Kapelle, was lange reeks van jaren penningmeester van de Chr. School te Kapelle-Bie- zeïïnge, leider van jeugdclubs. 8 J. L. Her.ogs, notaris te Middel burg. 10 C. P. Vogelaar, Krabbendijke. raadslid aldaar van 18941935, wethouder van 1917 tot 1923, oud lid van de Prov. en van Ged. Sta ten, oud-voorzitter Coöp. Boeren leenbank te Krabbendijke, oud ouderling Geref. Kerk Krabbendij ke, oud-bestuurslid A.R. Kiesver eniging, bestuurslid C.B.T.B. 13 Mr. F. B. Evers, oud-advocaat en procureur te Middelburg. 15 J. Kodde, oud-raadslid van Oost en West-Souburg. 22 J. A. W. Swart, Goes, oud-direc teur N.V. Wed. P. de Jongh's zaad- handel te Goes. 28 M. C. Boogert, Nieuwerkerk, sinds 1925 kassier van de Coöp. Boeren leenbank, penningmeester van de landbouw vereniging „Eendracht Bindt", kerkelijk ontvanger van de Ned. Herv. Gemeente. MAART. 9 J. J. Hennequin, oogarts te Goes. 10 Jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, oud-burgemeester van Brouwers haven en oud-griffier van de Pol der Walcheren. 21 C. Haverhoek, Krabbendijke, lid van de raad aldaar ran 1919 tot 1945, wethouder van 1935 tot 1945, oud-lid van de kerkeraad der Ge reformeerde Kerk. oud-bestuurslid A.R Kiesvereniging. 25 A. F. Hanssens, Stavenlsse, oud burgemeester dezer gemeente, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, plv. kantonrechter. APRIL. 3 H. MUI, Poortvliet, sinds 1930 voorzitter van de Coöp. Boeren leenbank aldaar. 8 Dr. ir. P, Verhagen, stedebouw kundig adviseur van het ministe rie van Wederopbouw en Volks huisvesting te Den Haag, destijds supervisor herbouw Middelburg. 14 B. Kramer, Wissekerke, gemeente ontvanger en ontvanger-griffier polders. 19 N. v d. Linde, Eikerzee, aanne mer van Waterbouwkundige wer ken, later secretaris van de regio nale aannemersbond, oud-voorzit ter van het bestuur der bijzonder* lagere school. MEL 12 C. Blommaard, raadslid te Kloe- tinge. 21 R. Oosterhuis, Vlissingen, hotel houder. 23 J. A. Raammakers, directeur Cen trale Dienst Bouw- en Woningtoe zicht in O. Zeeuwsch Vlaanderen, Terneuzen. 25 M. Dalebout, Noordwelle, lid van de gemeenteraad, lid van het bur gerlijk Armbestuur aldaar, hoofd ingeland van het waterschap Schouwen. 29 A. van Lu^k, afkomstig uit St. Annaland, overleden te Bergen op Zoom, Doctor honoris causa van de Utrechtse Universiteit. 31 H. den Engelsman, dichter-arbei- te Middelburg. JUNI. 3 J. Kolsen, veearts te Terhole, was meer dan 25 jaar leraar aan de landbouwwinterschool te Hulst. 4 Alf. van Deursen, Sluis, lid van de gemeenteraad. Hij vertegen woordigde het grensgehucht Heil- le, wethouder in .het eerste jaar na de bevrijding. 6 M. Wielema, sluismeester te Vlis- singen. 15 C. Dommisse, bureelchef Prov. Stoombootdienst, Vlissingen. 20 M. de Jonge, Krabbendijke, sinds 1939 lid van de raad, lid van de plaatselijke landbouwvereniging 23 B. J. van Oosl, Vriezenveen, oud Technisch Ambtenaar Prov. Wa terstaat te Tholen. 30 U. F. Auer, drukker-uitgever, Mid delburg. JULI. 8 Mevrouw A. D. HartjesNijland, enige jaren raadslid van Vlissin gen, bestuurslid van verscheidene verenigingen op politiek en sociaal terrein. 9 Anth. van Langevelde, St. Lau rens, oud-lid van de raad, oud kerkelijk ontvanger Ned. Herv. Gemeente. 10 J. Blanken, oud-bedrijfsleider Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin gen. 16 J. G. van Steenhuijsen. voorzitter van de voetbalvereniging „Zeelan- dia" te Middelburg. 18 H. P. Siegers, procuratiehouder, fa. John. P. Best, Vlissingen, be kend deskundige op het gebied van scheepvaart- en havenzaken. 19 Mr. H. A. Laman de Vries, griffier bij het kantongerecht Oostburg. 21 D. Kousemaker, Arnemuiden. boekhouder Ned. Herv. Kerk, be stuurslid Chr. Bewaar-, naai- en breischool, commandant brand weer. mede-oprichter en secretaris van de weegbrugvereniging „Ons Belang". Was 58 jaar lang zelf standig wagenmaker. 28 A. Blom Pzn. te Burgh, oud-ge meente-ontvanger van Haamstede, oud-kassier Boerenleenbank, ont vanger-griffier van de polder Westerenban van Schouwen, oud- ontvanger-griffier van de polder Burgh en Westland, secretaris pen ningmeester Burgerlijk Armbe stuur te Haamstede. AUGUSTUS. 1 E. C. Wierts van Coehoorn, oud commissaris van Politie te Goes. 6 IL J. .VI. van Raai e. Oost en West Souburg, oud-directeur van de Rotterdamse Bank te Vlissingen, consul van Denemarken, water consul van de A.N.W.B. 12 A. P. Houtekamer, Wemeldinge, was bekend oud-lid van de v.v. „Wemeldinge". G. J. Fermin, oud-lerares van de R.H.B.S. te Vlissingen. M. C. Wisse, onderwijzer Openba re Lagere School te Kapelle, voor zitter „Volksonderwijs", bestuurs lid Wielrennersclub. J. M. Krijger Sr., Bruinisse. gedu rende vele jaren ouderling der Ned. Herv. Kerk en voorzitter be stuur Chr. School, tevens oudste inwoner der gemeente Bruinisse. J. G. Meyer, gemeentebode te G roede. SEPTEMBER. A. C. de Onde, Noordwelle, mede oprichter en bestuurslid van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek Vlaardingen, ve le jaren bestuurslid van de Coöp. Beelwortelsuikerfabriek „Dintel- oord". Stampersgat, voorzitter van de Coöperatieve landbouwvereni ging „Ons Voordeel" G.A., voor zitter van het college van Com missarissen van de „Scheldebank" N.V. te Zierikzee, Ridder in de Orde van Oranje Nassau. C. Vermcule, Ovezande, van 1911 1945 lid van de raad dezer ge meente. van 19351945 wethouder, van 1917 tot 1946 lid van het Bur gerlijk Armbestuur, waarvan 1921 tot 1946 voorzitter. Gedurende 33 jaar lid van het R.K. Armbestuur. M. C. Eckhard', Yerseke, lid van de gemeenteraad, was gedurende 5 jaar (tot 1943) kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk, waarvan het laatste jaar oresident-kerkvoogd W. Hamelink, St. Jans'een, hoofd machinist der N.V. Waterleiding maatschappij ..Zeeuwsch Vlaande ren". bedrijfsleider van het pomp station dier maatschappij te St. Jansteen. Iz. Luteijn, Zuidzande, wethouder, ere-voorzitter van de Koninklijke muziekvereniging „Veronica", waarvan hij ruim 25 jaar voorzit ter was. Voorts was hij lange tijd bestuurslid van de plaatselijke af deling „Groene Kruis" en van de Wijkvernleglng. M. A. Mazure. Groede. oud-secre- taris-ontvanger der Kerkvoogdij der Ned. Herv Gemeente. J. de Weeze, Oosterland, oud-wet houder a'daar. A, J. v. d. Mo'en. Zierikzee, oud leraar R.H.B.S. aldaar. OCTOBER L. Francke, Domburg, dirigent van diverse koren in Domburg, Oost- kapelle, Serooskerke (W), St. Lau rens en Aagtekerke. Hij was voor zo/er bekend de enige di rigent in Zeeland, die steeds in Zeeuws costuum was gekleed. P. Vasseur, Cadzand, van 1923— 1949 lid van de raad dezer ge meente, oprichter Alg. Ned. Lartd- arb. Bond in West Zeeuwsch Vlaanderen, van 1928 tot 1940 se cretaris van de afdeling Cadzand van de A.N.L.B., van 19321940 voorziter van de afdeling Cadzand der S.D.A.P., oud-bestuurslid van de Onderlinge Ziekteverzekering. H. J. C. Berkel, machinist zuive ringsinstallatie te Oost en West Souburg, lid van de muziekvereni ging „Vlijt en Vo'haröing". A. J. de Looze, Zierikzee, oud di recteur, „Zierikzeese Nieuwsbode". A. W- Osté. Ritthem, ouderling Ned. Herv. Kerk. a'daar. H. J. Kersten, Goes, leraar Lyceum en R.H.B.S. te Goes en Vlissingen. W. P A. Brouwer, lid van Prov. Staten, gemeenteraad Zierikzee, actief bestuurslid van een groot aantal verenigingen. NOVEMBER. Carel Scharten, romancier, essayist en criticus, overleden te Florence, geboren te Middelburg. 63. Meneer Brown, zei de kellner, in de hall bij de hoofdportier zijn twee heren, die u persoon lijk even wensen te spreken, over een uiterst be langrijke zaak, die u bijzonder zal interesseren. Goed, zei Jimmy, ik kom. Hjj vond het eigenlyk heel gewichtig, dat men met hem iets van groot belang wilde bespreken. Hij stond op, veegde zijn lippen met zijn servet af en verliet de eetzaal. Meneer Goochem noch één der andere gasten sloeg daar acht op. Zij zaten veel te druk met elkaar te praten. Toen Jimmy in de hall kwam, traden twee heren met uitgestrekte armen op hem af. „Jimmy", zeiden zij, „hartelijk, héél har telijk geluk gewenst met je schitterende over winning op Kid de Kneuzer- Het was geweldig, het was de indrukwekkendste overwinning, die wij ooit in de boksring hebben zien bevechten". Wel een beetje verbaasd stond Jimmy Brown naar deze lofuiting te luisteren, want het waren Pat Poot en Mike Moker, die met brede lach op hun gelaat voor hem stonden 4 J. M. Dalebout, Haamstede, oud- voorzitter Burgerlijk Armbestuur, Haamstede, bestuurslid van de polder Burgh en Westland, voor aanstaand landbouwer. 13 P Daansen Wzn., Oostburg, aan nemer en oud-brandweercomman dant. 15 J. A. v. d. Eijnden. Zierikzee, oud raadslid 18 W. van Waarde, Driewegen, wet houder. president-kerkvoogd Ned. Herv. Gemeente, secretaris van de Raad van Toezicht Coöp. Boeren leenbank „Ovezande", raadslid se dert 1927. 19 L. B. van Nieuwenhuijzen, Ril- land-Bath, lid van de landbouw vereniging „Reïgersbergh" en lid van de veilingsvereniging „Krab bendijke e.o.". 19 W. Imanse, St. Laurens, oud-keur- mees'er vee- en vleeskeurings dienst. 21 Iz. van Dijke, Yerseke. oud-onder wijzer, oprichter van de muziek vereniging ..Mozart", van welke vereniging hij vele jaren voorzit ter en directeur was. Verder was hij ook enige tijd directeur van „E.M.M." te Kruiningen. DECEMBER. 2 J. Paauwe. Kruiningen. Was ge durende een groot aantal jaren sluisbaas van het waterschap Kruiningen. G. Sissingh, arts te Vlissingen. Kringcommissaris van het Ned. Rode Kruis voor Zeeland, bedrijfs arts-van de Kon Mij. „De Schel de". vooraanstaand figuur in tal van organisaties en verenigingen. 7 J. H. Krauwel. Goes, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. 14 M. de Koning, Bruinisse, agent van „Ce/emos". van 1924—1939 lid van de gemeenteraad, van 1927 af penningmeester van de Bond van Mosselkwekers in Zeeland. 14 W. J. Tbeune, V issingen. procura tiehouder Koninklijke Maatschap pij „De Schelde". door: Mary Burchell 118 Het was al laat in de middag, toen ze in de Hoofdstraat terug kwam. Maar ze wist nu met stelligheid wat haar te doen stond. Er zou geen onaangename scène zijn. Ze zou naar huis gaan en op El liott wachten en zodra hij thuis kwam zou ze hem kalm en zonder tranen zeggen dat ze sinds vanmorgen had nagedacht en dat ze besloten was, hem zijn vrijheid te geven. Ze hoopte niet dat hij zou infor meren wat haar van gedachten had doen veranderen of dat hij er nog met haar over zou willen discussiëren Het zou zoveel makkelijker zijn als het met zo min mogelijk woorden zou kunnen gebeuren. Ze wenste al leen, dat ze de dingen zo duidelijk had kunnen zien, toen hij met haar gesproken had aan het ontbijt Het had dat dwaze herhalen, dat ze niet van hem wenste te scheiden, kunnen voorkomen, en zijn onheilspellende „heel goed" waarmee hij haar verla ten had. Ze vroeg zich nu met onrust af, wat hij met dat „heel goed" bedoeld kon hebben. De toon beduidde, dat nu zij haar besluit genomen had, hij ooic niet zou aarzelen. En ze hoopte dat hij niets dwaas zou doen. voor ze hem gezien zou hebben en hem had kun nen verzekeren, dat alles rustig en zonder ophef te maken geregeld zou worden. Ze moest zich dus nu maar naar huis haasten vóór haar eigen wan kelmoedigheid alles weer zou kunnen bederven. Voor de „Studio" stond ze stil om te zien of er over de lange weg verkeer naderde. Terwijl ze dit deed, kwam er een enkele auto in de verte aan. Het was onmiskenbaar Marcia's crème en rode roadster. Züze'f chauffeerde en aaast haar zat Elliott. Ze reden n.et in ue richting van het huis van de Burderns noch in die van Marcia's eigen huis. Ze reden zelfs niet in de richting van de Gieterij. Ze recen zonder de minste twijfel naar het station. In een verschrikkelijk ogenblik van helderheid, wist Teresa, met zeker heid, dat ze haar besluit te laat ge nomen had. Ze had te lang geaarzeld. Tenzij ze hem nu kon doen stoppen, zouden ze dat doen. wat zij had wil len trachten te voorkomen. Zonder te aarzelen en zonder te denken aan het gevaar of de onzin nigheid van wat ze deed. ging Teresa de weg op en riep hun toe te stop pen. Zij hoorde de lange kreet van Mar cia's claxon, toen scheen de auto meer dan levensgroot voor haar op te doe men. Daarna kreeg ze ergens een ont zettende slag mee en werd ze aan de kant van de weg geslingerd. HOOFDSTUK XII. Teresa voelde zich eindeloos vallen en daarna gedurende lange tijd ergens blijven liggen. In waarheid, naar ze later begreep, duurde het slechts enkele seconden tot Elliott bij haar was, en evenals de auto leek ook hij meer dan levens groot boven haar te staan. Ze hoorde iemand verscheidene ma len haar naam zeggen. „Teresa. Te resa!" en na een tijd wist ze dat het Elliott was; het kostte haar alleen te veel inspanning om te antwoorden. Daarna werd alles verward en moest ze haar ogen sluiten. Maar weer was het zijn stem die haar wek te, zacht nu en schor door een rade loze woede naar het scheen. „Jou beest!" zei hij zacht tegen iemand. „Jou onbeschrijfelijk beest. Je had haar kunnen vermijden." (Wordt vervolgd). Wanneer een jaars wisseling plaats vindt wordt dit vaak voor- .gesteld door een oude man die, na een jaar van regeren, zijn macht overgeeft aan een jong kereltje. Dat is niet zo ver wonderlijk. Het oude jaar is heengegaan Alles wat erin ge beurde, zowei het goe de als het minder ple zierige, is onherroept lijk. Het staat vast en kan niet meer veran deren. Wanneer dan op 31 Dec. de klok middernacht slaat, doet een nieuw jaai zijn intrede. Niemand weet wat dat jaar zal brengen. Het is nog jong. Hel kan je in dat jaar mee of tegen lopen. Je kunt er natuurlijk zelf en ook hij zal als oude man zijn taak weer aan een ander over dragen. „Och" sprak het ke reltje 1951, terwijl hij trots zijn prachtige sjerp gladstreek. „Och, de tijd zal het leren. Ik ben alleen maar een tijdperk en ik moet maar rustig af wachten hoe of de mensen de tijd in *51 gaan gebruiken. Mijn mening is dal de jonge mensen het meeste met de hun geboden tijd kunnen doen. Vaak hoor je van ouderen de ver zuchting „als ik het nog eens opnieuw mocht doen, deed ik het anders". Ja. dat is nu wel aardig maai het belangrijkste van ons, jaren, is dat ei van leder maar éér. bestaat. Het is maai één maal 1951. Je krijgt als het ware iedere dag 24 uur en hoe beter je die tijd besteedt hoe meei profijt Je er later van zult hebben. Verknoeide uren ko men nooit meer terug en zijn verloren. Goed ook veel aan doen en daarom wens je el kaar geluk. Geluk en voorspoed en dat zijn goede wensen. Stel je eens voor dat het kleine kereltje 1951 echt bestond. Hoe zou hij over zich zelf denken. Hij heeft 365 dagen voor de boeg. Ook hij zal die alle maal moeten afleggen weggegooide tijd en voldoening heb je er niet van. Integendeel. En tenslotte moetje niet vergeten dat je boven in je hoofd een voorraadkamer hebt. Een ruimte die nooit vol is en waar je alles wat je leert netjes kunt opstapelen. Leren kan je over al. Alles bekijk je met oestede uren blijven altijd hun waarde be houden. Nu moeten jullie natuurlijk niet denken dat ik met „goed be stede uren" alleen •naar hard werken, studeren en saaie werkjes bedoel Niks er van. Weet je b.v. wat goed bestede uren «ijn? Slapen* Ja, na tuurlijk niet op school, maar 's nachts. Hoe beter je slaapt hoe fitter je overdag oent. En dan je best doen >m anderen te helpen. Het is niet vreemd dat je zoveel voldoe ning hebt van een spontaan verrichte goede daad ook al was het geen leuk werk. Je kunt b.v. je moeder een paar keer laten vragen of je wilt af drogen bij de vaat- was en dan met een zuur gezicht naar dc- keuken slenteren. Je kunt natuurlijk ook ongevraagd een thee doek pakken. Ja, en omgekeerd kan je stiekum in de keuken uit de jampot gaan likken of zoiets. Nou ja, dat moet je zelf weten maar het is je eigen ogen. Je vindt iets mooi of lelijk, goed of slecht, flink of laf en alles komt in je voorraadkamer met kennis. Als iemand zegt: „Had ik het vroeger maar anders gedaan!" valt daar niets meer aan te veranderen. Hij had het beter moeten doen in voorgaande jaren, jaren die niet meer terugkomen. Jullie staan nu aan het begin. Ik ben het nieuwe jaar 1951 en •.vanneer ik over 365 dagen een oud man netje ben, hoop ik dat jullie kunnen zeggen: „1951, je was een bes te". Gaan jullie met me mee? Ik wens jullie veel geluk!" 1951. Vol ongeduld zaten de kinderen aan tafel. Peter, Marianne en klein Jaapje. Nu kon moeder ieder ogen blik binnenkomen met de zo begeerde Nieuwjaarstaart. Om de tijd wat te verkor ten trok Peter baldadig aan Marianne's blonde vlechten, die hierop een lange neus tegen de plaaggeest trok, terwijl kleine Jaapje man haftige pogingen deed klei ne Fikkie, zijn hondje, een strik om te binden. Einde lijk ging de deur open .Hoe ra" juichten de kinderen, waarop Fikkie zenuwachtig begon te blaffen. Met een verhit gezicht sneed moeder de taart in parten. „Nu heb ik nóg eén verrassing!" lachte ze ge heimzinnig „Wat dan, mam? Toe vertel eens!" riepen de kinderen nieuwsgierig. „Luister dan goed", sprak moeder. „In deze taait heb ik een boon meegebakken. Wie die boon terugvindt wordt tot koning gekroond en mag uitzoeken welk spel letje we vanmiddag gaan doen!" Opgewonden en met hoog rode kleur aten de kinderen voorzichtig, hapje voor hapje van de taart en keken ter sluiks naar elkander of de kansen nog gelijk stonden. Naarmate de taart slonk, steeg de spanning aanmer kelijk. Plots gaf klein Jaapje een gil. Geschrokken keken Marianne en Peter op, doch inplaats van een gelukkig gezicht zagen ze tot hun gro te verwondering hoe het kleine broertje in tranen uit barstte. „Oh moeder", snikte Jaap je, „m'n taart.... Fikkie...." en huilend wees hij naar de grond. Daar slokte de hond net het laatste stukje taart, dat Jaapje had laten vallen, naar binnen, maakte een paar vreemde geluiden en daar rolde de bruine boon over de vloer. Even was het stil in de kamer, toen barstten de kinderen in lachen uit. Zelfs Jaapje lachte door zijn tra nen heen. „Fikkie is koning, moeder. Fikkie is koning!" Lachend haalde moeder de papieren kroon te voor schijn, doch daar wilde Fik kie niets van weten. Verach telijk, en met een gebaar van „geef mij maar liever taart" draaide hij zich om en nestelde zich in zijn mandje bij de haard. Met één oog keek hij stie kum over het randje, zag hoe Jaapje in zijn plaats tot koning werd gekroond en gerustgesteld sliep hij in. Op d* laatste van December Is het oliebollen-dag Da's een feest óók voor ons muisje, Kijk, hier maakt ze het beslag. Maar 't leukste van dat bakken, Is het proeven dat ze doet. „Mmmm!", kraait Mies. „Ja, dat smaakt lekker, Het beslag is zeker goed!" „Goeie grutjes, ik wist heus niet, Dat dit spul zo lekker was". Miesje, Miesje, niet zo snoepen, Gulzig zijn komt niet te pas! Nu gaat Mies de muis aan 't bakken, Oliebollen, groot en vet, Af en toe een mond vol suiker, Ja, ons muisje heeft wél pret!! En wanneer een oliebol niet Mooi genoeg is naar haar zin, Gaat ie vlug, bestrooid met suiker, Eén, twee, drie, haar keeltje in.' Eindelijk staat de schaal met bollen Opgediendmaar wat verdriet, Miesje heeft te veel gesnoept, Méér oliebollen lust ze niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 13