Veel werd in 1950 op Walcheren tot stand gebracht Met herverkavelingsarbeid en herbouw werd flink opgeschoten GROENVOERSILO'S VERRIJZEN OP HET ZEEUWSE LAND Zeeuwse Almanak ons op ïcCuxp DE BODE Afwachten VRIJDAG 29 DECEMBER 1950. PROVIHClALb. '6 h. k U W 6 L LOU RAN7 S Middelburg kreeg een nieuwe burgervader, de Kon. Mij. De Schelde een zeer belangrijke opdracht. De bewoners van Walcheren kunnen met voldoening, met grote vol doening terugzien op 1950. Op alle posten waren zij paraat, hard heb ben zij geploeterd om hun eiland welvarender te maken en de resultaten van die verheugende activiteit bleven niet uit: op velerlei gebied, maar met name op het gebied van herbouw en herverkaveling, traden in het nu byna verstreken jaar geweldige verbeteringen in. Ja, zelfs kan met vreugde worden vastgesteld, dat, alle kleine teleurstellingen ten spjjt, het ergste leed geleden is.Indlen op deze vvyze voortgegaan wordt, zal het niet zo heel lang meer duren, of men zal moeten turen om nog de sporen van de oorlog te kunnen ontdekken! Het gigantische werk der herver kaveling kwam min of meer in een beslissend stadium. WH doelen hier niet in de eerste plaats op de om vangrijke cultuurtechnische arbeid, op de uitbreiding van het net van waterlopen en voor Walcheren on gekend fraaie wegen evenmin op de bewonderenswaardige verbetering van de Seisweg, wel echter op de het onmogelijk maakt dringend nood zakelijke werken aan de oeverver dediging uit te voeren en er werd dan ook besloten andermaal een be roep op de minister te doen. Goed nieuws kwam er bij voort during van het wederopbouwfront. In Middelburg schoten nieuwe za- kenpanden als paddestoelen uit de 0, grond; de Lange Delft is thans gro- toebereidselen voor de uitgifte van tendeels volgebouwd en na een hi de verkavelde gronden. In het na- aat van 8 jaar kwamen ook aan de jaar was de hei-verkaveling van de Markt de bouwarbeiders weer in ac- I Domburg beleefde op 11 Januari Zuidwatering zóver gevorderd, dat tie. Vlissingen werd eveneens met j een hevige brand die de villa Som men de rechthebbende boeren kon menig fraai winkelpand verrijkt. merhof in de ps legde, op het strand seerde op 4 November in Middel burg en Vlissingen een Benelux- boomplantdag; Middelburg's 'toe komstig recreatieoord Toorenvliedt en het Nollebos te Vlissingen wer den beplant en onderwijl werden de banden met onze Zuiderburen nog wat nauwer aangehaald. GRENSWIJZIGINGSSENSATIE. Ook de Walcherse plattelandsge meenten waren regelmatig in het nieuws." Het voorstel van Ged. Sta ten tot wyziging van de grenzen en opheffing en samenvoeging van een aantal gemeenten verwekte zeer veel verontwaardiging en vond maar in enkele gemeenten instemming. Een beslissing is in deze nog niet gevallen. In Souburg werden de dorpskerk en het verenigingsgebouw ..De Zwaan", die beiden voortreffe lijk zijn gerestaureerd, in- gebruik genomen en werd begonnen met de bouw van een nieuw zwembad, ter wijl de gemeente ook een goekoop bouwplan introduceerde. Het caril lon van Veere kon dank zij een royale gift worden gecompleteerd, de ge restaureerde Herv. kerk en de Schotse Huizen werden op plechtige wijze geonend en Zeeuwse studenten uit Leiden boden Veere een klap- bank aan. Ook in Zoutelande werd de herstelde dorpskerk plechtig In gebruik genomen, Grijoskerke ODen- de een aardig dorpshuis en in West- kanelle werden de gevpUenen her dacht tijdens de onthulling van een gedenkteken op 30 Sept. Dit laat ste gebeurde in Middelburg op 6 November. uitnodigen hun verlangens kenbaar Helaas konden op Walcheren nog te makenop 30 October begonnen niet voldoende woningen worden in Souburg de z g wenszittingen. gebouwd. In Middelburg verrezen 'n Ook buiten Zeeland volgde men moderne meisjesschool, een land- deze ontwikkeling met grote belang- bouwschool een BL.O.-school en 'n stelling. Zo kwamen e'nd Januari nieuwe RK. kerk, Vlissingen kreeg buitenlandse Iandbouwexnerts een een nieuwe loodsenwacht, een huïs- krjkie nemen en op 25 Mei kwam houdschool, een kantoorgebouw voor minister Mansholt zich van de de Stoombootdiensten en een nood- stand van zaken op de hoogte stel- I kerk voor de N. H. gemeente, ter- len. Vrijwel alle Walcherse boeren I wijl begonnen werd met de bouw (die tussen haakjes een behoorlijke van de Zeevaartschool en van de oogst van hun land konden halen), PZEM-centrale, en voorts werd de tonen zich warme voorstanders van I bouw aanbesteed van een nieuwe van wij hier slechts de voornaamste de herverkaveling. Ook in 1950 was kerk te Westkapelle en van een j kunnen noemen: Jan.: Vliss. Lees- een aantal hunner bereid hiervoor hypermodern rusthuis te Oostkapel- i gezelschap 100 jaar; .Apollo". Dom- een offer te brengen: door het plaat-Ie. In Middelburg werd een begin burg, 50 jr.; Maart: Bond van Sme- sen van hun handtekening gaven zij gemaakt met de afbouw van het denpatroons afd. Walcheren, 50 jr.; van Oostkpoel'e snoeide on 12 April een reuze^hasi aan in Koudekerke werd het landgoed Ter Hooge ver bouwd tot rusthuis en pis zodanig op 19 Mei geooeud en in Westkapelle •mnk op 31 .Tuli na een aanvaring de Am 20. De vissers van Arnemui- den konden weer naar hun eigen have" varen dopi^ zy (je vernieuwing van de Az-nebrug. VELE JUBILEA. Rijk was 1950 aan jubilea, waar- te kennen de dierbare geboortegrond vaarwel te widen zeggen om in de Noord-Oostpolder opnieuw te begin nen. Op 12 Juni werri overgegaan tot een tijdelijke verpachting van Zea land's iongste landbouwgebied de Sloenolder Uit het feit. dat zich niet minder dan 350 gegadigden meld den. kan worden opgemaakt, hoe groot de landhonger is. LANDBOUWONDERWIJS. Dat de Walcherse landbouwer er niets voor voelt om in te domme len, bleek tal van keren. Op 15 Maart werd het prachtige complex van de Coöp. Veilingsvereniging te wil- Middelburg geopend en daarmee de men niet volstaan want op 26 Zeer zorgelijke toestand van de ge- Aug. werd tevens besloten een gro-mccnte-Gnnnciën. De hogrotïng-1951 ter bewaarplaats te stichten Het had een tekort van f 265.000 en ook landbouwonderwijs werd niet verge- ,yie van Vlissingen was niet slu'tend ten: In Middelburg werd op 16 Oct. te krijgen. Niettemin hebben beide 6011 n C^TB-landbouwhuishoudschool, I gemeenten een attractief plan nn Q M/vtr nnn PDTD n stadhuis en van de Lange Jan. .Goed Wonen". Vlissingen! 30 jr.; Het onvergetelijk Koninklijk be- U.D.Izangver.. Souburg. 60 jr.: zoek, dat ook op Walcheren innige I Kweeklust, Middelburg 30 jr.; Apr. blijdschap bracht, had voor de Chr. Kleuterschool Olacisstr.. Vlissin- Zeeuivso hoofdsfad nog een bijzonder gen. 50 jr.; Mei: Chr. Kweekschool, accent, omdat bij deze gelegenheid het subliem gerestaureerde Gothi- sclie deel vau het Stadhuis en de niet minder fraaie Statenzaal weer in gebruik werden gesteld. Een an der hoogtepunt vormde de benoeming van mr. dr. N. Bolkestein tot bur gemeester van Middelburg. Deze werd op 3 Juli geïnstalleerd, waar mede aan het lange wachten op een opvolger van de betreurde vorige burgemeester een eind was geko men. Helaas werd mr. Bolkestein al dadelijk geconfronteerd mot een Het Koninklijk bezoek aan Zeeland was wel een der hoogtepunten in 1950. De prinsesjes kwamen in alle slilte eveneens naar Zeeland. Prinses Beatrix en Prinses Irene in afwachting van de komst van Konin gin en Prins. Middelburg, 40 jr.; Juni: R.K. Ar beidersvereniging, Vlissingen, 60 jr.; Aug.: „Ons Genoegen", Vlissin gen, 60 jr.; Vlissingse Brandweer. 30 jr.; Sept.: Westkapelle's Dames koor. 30 jr.; De Broederband, Vlis singen. 40 jr.; Oct. „Excelsior", Middelburg 30 jr.; Kon Mij „De Schelde", 75 jr.; CJMV. Westkapel le, 60 jr.; Nov.: Julianaschool, Sou burg, 40 jr.; Ger. school, Vlissingen, 60 jrZusters Salzkotterinnen. 75 jr. in Vlissingen. GEDENKWAARDIGE FEITEN. Wij doen tenslotte nog een greep uit de grote hoeveelheid gedenk waardige feiten: April: Afwaterings kanalen uit de 14e eeuw met wichel roede in Middelburg ontdekt (3); Vissersschip Am. 15 uit haven van Vlissingen gestolen (22); Drieling in Middelburgse woonwagen gebo ren (25); Mei: 500 Walcherse Rode Kruismensen te Middelburg onder scheiden (1); Kunstmuseum te Mid delburg heropend (20); Engelse toe- ristendienst terug naar Middelburg (27); Juli: Dr. A. H. Oussoren uit Middelburg naar Amerika als Ned. vertegenwoordiger op congres van orthodoxe Christenen (14); Sport- ontmoeting Middelburg--Amers foort (8—9); Opening Speeltuin 't Zand (22); Vlissingse raad besluit tot verbetering voorhaven (31); Aug.: Jeugdherberg Vlissingen geo pend (1); Noodcafé te Middelburg boven hoofden van klanten afge broken (2): Nov.: Rusthuis Chr. Oer. Gem. Middo'burg geopend (17); KaDDer va" Eén te Middelburg ver- baliseerd (20). Rond 500 gebouwd in twee jaar tijd. Het ziet er naar uit dat binnen enkele jaren op practlsch iedere Zeeuwse boerderij van enige betekenis, twee of drio groenvoedersilo's aanwezig zullen zijn. Immers, gemakkei yker werken, geringere ver- ILezen en aanmerkelijk grotere kansen op een goed product, zjjn factoren, die op een goed geleid landbouwbedrijf ook voor de bewaring van het vee voeder niet verwaarloosd mogen worden. zeer hoge waarde bezit. Om in cijfers uit te drukken, op het proefbedrijf van de Centrale Suiker Maatschappij te Eist kwam men tot een voeaer- waarde van rond 800 per h.a. Hoe wel dit wellicht aan de hoge kant Ijjkt, biyken er hier toch wel zeer grote mogelijkheden voor de boer te ggen. GESTORTE SILO'S. Bij het gehakselde inkuilen waarbij het fijngesnipperde loof een vloeibare substantie wordt zijn de platen- en blokkensilo's echter niet sterk genoeg gebleken om de druk te weerstaan, vooral met de platen- silo's zijn de resultaten slecht. Een aantal is reeds bezweken. Daar ook voor het inkuilen van pulp de platen- en blokkensilo's niet zo geschikt zijn, mag hieruit wel geconcludeerd wor den, dat de Zeeuwse boer verstandig zal doen wanneer hij in de toekomst uitsluitend gestorte silo's laat plaat sen. Hoe ging het tot voor enkele jaren op de Zeeuwse eilanden? Het bieten- loof werd veel direct aan het vee ver voerd herinnert U zich nog dat bijsmaakje aan de melk? en voor de rest werd het ingekuild. Ook hak te men wel de koppen van het blad. Het loof bleef dan op het land achter als groenbemesting en de koppen werden afzonderlijk aan het vee ge geven. De laatste twee jaren zyn echter met subsidie door boeren op vele kleine bedrijven groenvoeder- silo's gebouwd. De hiermee opgedane ervaringen waren zo gunstig, dat ook grotere boeren ertoe overgingen om een groot aantal silo's te bouwen. En zo verrezen er op de Zeeuwse eilan den niet minder dan rond SOOstuks. Alleen in de Zak van Zuid Beveland bleef men tot dusver nog wat achter. DRIE TYPEN. Ieder kent wel de betonnen bak ken op de boerderijen. Er zijn echter drie typen, nl. blokkensilo's, platen- silo's en gestorte silo's. Het eerste type is opgebouwd uit betonblokken van ca. 30 x 50 cm. en de platen- silo's uit betonnen platen van plm. 70 cm. breedte. Beide typen worden met rjzeren banden by elkaar gehou den. "De gestorte silo's daarentegen zijn uit éen stuk en worden goed De- wapend, ter plaatse gestort. Voor het inkuilen van bietenkop pen en blad in normale toestand, blij ken alle drie typen zeer goed te vol doen. Volgens de moderne ensilatieme- thode de zgn. Hardeland-methode dient het bietenloof echter gehak- seld ingekuild te worden. Met een gaffelschudder worden dan de grond en andere verontreinigingen uit het loof geschud, waarna het loof in de hakselmachine komt, die het fijnge snipperd in de silo blaast. De op deze manier geënsileerde bietenkoppen en -blad blijkt door het vee zeer graag genuttigd te worden, terwijl de boer vrijwel verzekerd Is, dat het voer een op 9 Nov. een CBTB-landbomvwin- terschool en op 27 Nov. een Chr. lagere landbouwschool van de Z. L. M. met veel luister geopend De Walcherse fruit- en groentetelers ga ven acte de présence op de aantrek kelijke tentoonstelling „Walcherens Groei", welke in September in Mid delburg vele bezoekers trok. De 21e December was voor de Polder Walcheren een vreugdevolle dag. Toen kon eindelijk het "Polder huis te Middelburg, met de bouw waarvan in 1942 gestopt moest wor den. officieel in gebruik worden ge nomen. Overigens bleven de Polder ook in 1950 zorgen niet bespaard. Het bleek, dat de financiële toestand In het afgelopen jaar werd een begin gemaakt mef, de afbouw van de Mid delburgse Lange Jan. De steigers wer den hoger opgetrokken NOGMAALS: WITTE MUS. De witte mus, die de laatste weken in Zeeland gesignaleerd wordt, is niet piepjong. De P.Z.E.M.-monteur uit de buitendienst te Lewedorp deelt mede. dat vier jaar geleden de technische ambtenaar L. Wondergem en de heer J. Bordui aan de Timansweg te 's-Hee- renhoek al een witte mus ontdekten .De mus is niet spierwit, maar geel, licht-crème-kleurig De P Z.E.M.-mannen vermoeden met een albino te doen te hebben, gelo ven dat het dier ook geen witte jon gen krijgt en.... denken, dat de mus nu verder vliegt dan vroeger en daar om in verschillende delen van Zee land gesignaleerd wordt. Dat laatste wil er bij ons niet goed in. Wij geloven namelijk niet, dat mussen ver vliegen. Ze blijven veelal waar ze zijn. Weet Barend Zwerfmans het niet? vranen de PZ E.M.-mensen. Wjj zijn er benieuwd naar en geven de vraag aan Barend door. een snorteentrnm in netto, terwijl in Middelburg volgend iaar een nieuwe zweminrichting wordt gebouwd. VREUGDE IN VLISSINGEN. Zowel in Veere als in Vlissingen werd begonnen met de vernieuwing van de sluis. De haven van de Scheldestad (die in Mei met een ernstig watertekort had te kampen) werd druk gebruikt: reeds op 9 Au- gu stus liep het duizendste schip in j 1950 binnen Ook op de werven van 1 de Kon. Mij. De Schelde" die haar 75e verjaardag vierde werd hard gewerkt. „Jagersfontein", .,Ca- rimaré". ..Colombie" en de prov. boot „Prins Bernhard" konden wor den overgedragen maar de grootste vreugde bestond in Vlissingen naar aanleiding van een zeer belangrijke opdracht, die op 4 April bekend ge maakt werd. tw. de bouw van een modern Zweeds passagiersschip. Was de Vlissingse jeugd lange tijd vervuld van hun eigen kinderstad en van de twee zeehonden, die mevr, J. Sissingh opvoedde de volwasse nen vernamen met grote voldoening het bericht, dat hun stad weer een marine-onleiding zal herbergen: de kruiser Jacob van Heemskerk komt met 360 konpen naar VPssinfen. En om nog even in de stad van De Ruy- ter te blijven: behalve .de stranding van de nodige schenen on de Wes*er- schcide. vormden ook'de stagnaties in de dienst Vlissingen-Breskens in verhand met renaratie-werkzaamhe- den een onderwerp van gesnrek In Juli werd een n'euw heiood.aingsac- coord van kracht. In deze^de maand ontdekte men on de wevf van De Schelde" maar liefst 1200 kg ex plosieve stoffen (in de onmiddellijke omgevjrif waarvan arbeiders vijf iaar hadden gewerkt) en brachtén Engelse jantjes een vlootbezoek. MIDDELBURGSE BRUG-MISèRE. In Middelburg was de nieuwe sta- tionsbrug voor velen een bron van ergernis; de opening moest steeds weer opnieuw worden uitgesteld we gens te late levering van de electri- sche apparatuur. Ondanks deze brug-misère werd Middelburg toch zeer druk bezocht door toeristen (die evenmin de Walcherse bad plaatsen versmaadden!) en door... congressisten. Tweeduizend jonge ren vierden er het 20-jarig bestaan van de Ned. Chr Jonge Boeren- en Tuindersbond, de V.U.-dagen werden er gehouden (tijdens welke het Ka merlid J. Schouten benoemd werd tot eredoctor) en voorts waren er o m. congressen van landhuishoud kundigen. tandartsen, ingeniuers. Ger. mannen en smeden. „Uit het Volk Voor het Volk" had zeer veel succes met de Zeeuwse huisvliitten^onn- stelling ..Bezige handen" en de Flo- ralia-actie voor de schootieugd. Tal rijke toeristen bezochten het Zeeuws Oorlcgsmvcum dat in de Vleeshal van het Stadhuis een waardig on derkomen vond nmar zij werden teleurgesteld in de originele ma quette van het geïnundeerde Walche ren daar deze niet werkteOok de Middelhnrgenp betreurden dit: zij waren er ech'er niet rouwig om dat per 1 April de Distributiedienst een z«chte dood had. De noe steeds zeer actieve stich ting „Nieuw Walcheren" organi-' Bodes bin der overao; mee' vrachtauto's uutgerust te- ge woor dig, en 't gae' mach tig gauw van stad nae 't durp en wee' terug En aolles wa'n mens zo'n bit je nodig eid, of nie bepaeld no dig, ma' toch graeg eid, dat aelt de bode of ie bestelt et en ie briengt et mee. Da's 'eel ge- weun, za'n ieder dienke, en da' is 't ok. Ma' de mense in stad, die kun onmeugelek tvete wa' zo'n bode vo' ons bute betekent. En 'qe 'n goeien bode, (en den onzen is 'n bovesten besten) 'n belang- rielce plaesse innimt, in onzen kleinen saemelevienge. En zo'n bode die as van Vao- der op zeune mee de mense van 't durp meeleeft, die eid'n nog beteren kiek op ons as ons op den bode.' Vroeger ao' de bode zo'n lan ge laege sleperswaege, mee'n dekzeil op iezere beugels as'n grote waggelende tente opwie. len, en die goeng aolle morges stapvoets nae' stad. 'n Eel groot paerd da' «ut z'n elge bie vaste klante goeng stiV. Ie stae, trok de karre aoltied mee 't eigeste gangetje nae stad 'en wee' terug. Onzen bodt kon aolles, wist aolles, dee aol les en docht om aolles! Ajijn asd'r noe is 'n medalje ,,vo' verdienste" of vo' „moea beleid en trouw" bestoeng vi' bodes! Dan zou ik zegge; da' moe onzen bode noe 's Ik èèn dag stae' luustere nae' z'n opdrachte, ma 't is vee' de moeite! En zo zot ka' je 't nie opnoeme, of de bode doetet vo' je, mee'n ernstig gezicht van 'n getrouw mens da' z'n plichte kent en doet. Bode 'ier is de portefulje vo' de boek'andel in stad enne deze geite breing je wé's even bie me zwaeger nest 't uusje ten aolven eè! 't Komt in orde! As de vrouwe van de notao- ris 'n nieuiv corset mog dan was 't; „bode je zurgt dr wé vo' ee! Zeker mevrouw! en mee 'n tik van z'n vienger tegen ze pette, "t komt inorde. En mee gedempte stemme d'r achteran; mee' van die diengers d'r an ze ker en dan wee 'ard op; ze ker Mevrouw, ruile a't nie past neturelek, jae da' spreekt 't komt in orde Mevrouy)! Ie zeide 't zo zeker of a't n't zellef goeng passé! Bure zei; bode brieng je nog is 'n mooi boek vo' mien mee? Ma' dienkt deran: ze moete me- kaore kriege an't ende 'oor! Aors moe 'k 't glad nie Zeker 'oor bure, 't za'nie mekeere! Bode brieng je morge'n room- taerte mee? Zei de vrouwe van den dokter, je weet wé, vrucht jes derop en roosjes van gespo- te suker enne glad van boven mee 't woord „gefielseteerd" d'r op! Afyn je ivete wé ee! 't Komt in orde Mevrouw! Bode.' 'n treinkaeretje nae' Amsterdam, twidde klas vo' mèrrege vo' Domeni, zei 't meis je da' aestig uut de pastorie kwam gelope! Zeker me kind, je zei ma' tegen Domeni; d'r 'ordt an gewérkt! Bode! zeid den annemer, be- taelt is even vier'onderd guide vo' mien bie den Notaores tn stad, ik ik gin tied om ier weg te gae' vandaege. Zeker 'oor, 't komt in orde! Aolles ko' je mee dien bode meegee 'a was 't je'n eige! Jae je'n eige! Wan d'r was gin busse, dus je mog, a' je da't wouw, tussen de pakjes ok mee nae' stad, 'n paerdedeken over je kniën en dan ma' wachte tot- da' je der was! En 't kostten evenvee' as 'n pakje! Bode dezen nieuwen 'oed klemt m'n 'ood, ik moe 'n ru- meren dus je briengt wé 's 'n groteren mee eè! Zeker Meester 't komt in or de! Bode, mien nichte gae' trou we en enik wete glad'-nie wat a'k is zou kunne gee'! Toe, je lope toch wé's deu' d'ofdeelien- ge „mms' oudeleke artiekele" bie V. en D., aenoe je kiek ma's ee! Zeker vrouwe, 'n sniebone- meuletje of zo? Nee, die ei'ze a, ma' zo ies mag 't w weze, dus je kiek ma's Zeker vrouwe, me zu' ons besten doe'. Bode miemschoonmoeder gae: morrege mee julder mee nae station, ze moe nae' Goes 'oor ma' je kiek wé's of as ze dei. goeien trein nimt Enne, il wou twi plaesse in de biejes- koop vo' van aeven', ma' nie U vee voren an 'oor! En as du vent mee gerookte paelienk d'. wee staet, op de mart, brieng; dan is 'n aollef kilo meemid- ielsoorte Bode, twi meter druve-goed. enne 'n paer kaeretjes stopwol vleiskleure! Toe da' wete je wé ee! Wou 'k toch nie vrouwe, 't komt goed 'oor! En de bode, ernstig as aoltled, nam aolle boo'schanpen an en 't kwam aoltied goed ok. 's Achtermiddegs kwam de bode wee t'uus. Ie spanden zen paerd uut, gaf 't 'n klap da' d'n wist; noe kan 'k gae', en stap vo' stap doodkalm goeng 't paerd alleenig nae' de weië, 't ekken nest 't euletje kon 'n zelf open doe'. De bode goeng dan om de kof fie nae' de vrouwe, en naedien begon 't rondbrienge deu' 't durp. Ier mevrouw, is de kinder- waege van je zuster, mee de kompelemente en de bokkien- ge en de taeretjes legge onder in 'oor! Dus dan wete je 't ma' Nee, nee, den kleinen kom mor rege mee z'n moeder! Dag me vrouw! Goeien 'aeven Mevrouw, en 'ier is je nieuwe concert 'oor! Ze aodde enkel ma' rose mi! Ma' eigelek staet et nog mooier ok as groen of blauw ee! Enne, Meneer is t'uus zeker? Mooi, dan 'oor ik morrege wé, of 't goed was ee! Dag mevrouw! N'aeven, buurman, je schoon moeder zag bie 't station 'n vrouwe die as ok nae' Goes mog dus zumme mae' anneme da't gelukt is? En de biejeskoop was uulverkocht, ma 'in den schouw burg spele ze ok 'n mooi stik, dus dae' 'k ma' plaesse geno me, zeker wé goed ee! En de paelienk was nie vee' moois 'oor, nee ik ma' gestoomde me- kreele meegebrocht, da's ok lek ker, kiek is drie stik en nog goeiekoper as paelienk of weet je! En bure, kiek toch is wa'n dik boek vo'je vuuftien cente! Enne, de verlovienge d'r in, gae' ao' mae' an-uut, an-uut! Net as 't 'aevenlichte, zoma' uut z'n eige! Dus je za, geniete mens! Enne den goeien 'aeven' meis je, zeid'n an de pastorie bellen de, zei ma' tegen Domeni: as- teblieft en ier is 'n kaeretje vo' morrege nae' Amsterdam twid de klas, nie roke, achteruut rië, en an 't raempje zitte! In orde zeker dag'oor! Enne, vrouwe kiek is! Vo'nich te! 'n pront gankspiegeltje mee 'n kleerebostel d'r onderan. 't kost zovee weinig en 't toont nog 'eel wat ee? Vin j'ok nie? Juust daerom. En meester 'ier is je nieuwe panama, da's wa' beters as da' dopje van van 'ochen ee! En kiekt d'r is in.' Je kan d'r wé 'n kop brune bonen in meene- me, en 't stae je nog netjes ok! Zei noe zellef! Wa' za' de vrouw groos weze! Ka' je begriepe, 'n man mee zo'n 'oed! Da' was noe één dag, en dan te dienke da' dien bode a' tegen de vuufiig jaeren bode is en b'aolve de zundaege (wan dan rie 't nie) nog nooit één dag eid overgesloge! Wa' zeid' ik ok wee an 't be gin? Moed, beleid en trouw! geloo'k ee? Wa' dienke julder d'r is van? BESPIEGHELAER. Het wereldgebeuren Hoe staat het met de ontwikkeling in Korea? De aanvankelijke vrees, dat het onverwachte Chinese offen sief tot een volkomen debacle zou leiden van de legers der Ver. Naties, is niet gerechtvaardigd gebleken. MacArtnurs' troepen heoben stand kunnen houden achter de 38ste breedtegraad, niet zozeer doordat het offensief gestuit wez'd, dan wel door dat de Chinezen eigener beweging hun opmars hebben gestaakt om zich te hergroeperen. Alleen de geslaagde ontruiming van het bruggenhoofd te Hoengnam een „Duinkerken" in het klein is een succesvolle on derneming geweest, die de kracht van de vloot heeft doen blijken. De vraag is nu: zullen de Chinese troepen de breedtegraad overschrij den of zjjn de gestelde doelen be reikt? De tydens de Kerstdagen ver wachte tweede grote aanval is uit- febleven, zodat de onzekerheid over e verdere Chinese plannen is bly- ven bestaan. Er zijn evenwel aanwijzingen, dat de Chinese communisten, overmoedig geworden door de militaire succes sen, van enige verzoeningsgezindheid niet meer weten willen. De poging van de Aziatische landen onder lei ding van India om Peking te bewe gen tot een wapenstilstand zyn op niets uitgelopen. Na enige weken van aarzeling, waarin een recht streeks antwoord uitbleef, hebben de Chinese communisten het voorstel botweg afgewezen. Als argumenten werden aangevoerd, dat China niets met de voorstellen van de Ver. Na ties van doen wil hebben zolang het niet als lid wordt toegelaten tot de wereldorganisatie en dat de Amerika nen alleen aansturen op een wapen stilstand om tijd te winnen en aldus een nederlaag in Korea te voorko men. Van dit laatste is wel iets waar. Als de militaire situatie niet zo precair was zou Washington er niet aan gedacht hebben medewer king te verlenen aan een mogelijke I order „staakt het vuren". Algemeen wordt aangenomen, dat de Chinese troepenmassa's, ongeacht de verlie zen, in staat zyn de strydkrachten der Ver. Naties uit Korea te verdrij ven. Wat dan? In dat geval zijn de Chinezen de „agressors" en kunnen de Ver. Naties onmogelijk zich bij de situatie neerleggen, zonder tegen maatregelen. Welke actie is echter tegen China te ondernemen? Een blokkade van de kust of bombarde menten op Chinese steden? Een al gemene boycot om China economisch zoveel mogelijk schade toe te bren gen? Het is een moeilyk probleem, waarmee de delegaties der V.N. veel te stellen zullen hebben. De actie in Korea dreigt militair op een mislukking uit te lopen, zelfs al zou nog enige maanden stand ge houden kunnen worden. Toch is er geen sprake van een echec der V.N. e aanval der Noord-Koreanen heeft in elk geval teweeg gebracht, dat de niet-communistische landen vas ter aaneen zijn gesloten en onder lei ding van de Ver. Staten een steed3 sterker wordend front vormen. Moskou heeft geleerd, dat een uit daging niet meer onbeantwoord blijft en de tijd van München, toen uit pure angst voor een conflict elke aanvals- daad gevolgd werd door een toege ven, voorbjj is. De Ver. Naties heb ben het gebracht tot een gezamen lijke militaire actie om een aanvaar de resolutie kracht by te zetten en dat is meer, dan waartoe de machte loze Volkenbond ooit in staat is ge weest. De fraaie Herv. Kerk van Zoutelande werd in het afge'open jaar in gebruik genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5