1950: het jaar van de 38ste breedtegraad Nu de huren werkelijk omhoog gaan Zij, die heengingen Vraagteken dreigend boven de wereld jÊÊÊ Afzonderlijke voorschriften voor inwoning en onderhuur WOENSDAG 27 DECEMBER PROVINCIALE ZEEUWSE COVRAN1 9 Het Westen heeft de pas versneld ^Negentienhonderdvyftig zal in de geschiedenis wel bekend blijven als het jaar van Korea. De door de konde oorlog tocb al zo gespannen zenuwen van onze samenleving kregen een extra-schok, toen op 25 Juni de Noord- Kor eauen er per procuratie in dit hoekje van de onrustige wereld waar een stut piestige van het Westelijke blok der Verenigde Naties en van Ame rika lag een hete oorlog van maakten. De constructie was uiteraard an ders: naar geijkt model was het een binnenlandse aangelegenheid der Korea- nen. Voor de rest van de wereld was 't agressie jegens een door de Verenigde Naties (althans de Westelijke meerderheid) ingestelde staat, en we weten wltt dc gevolgen ervan zijn geweest. Dit alles moge zich in de tweede helft van het jaar hebben afgespeeld, het betekent geenszins, dat niet reeds in de aanvang het weerlicht van dit Aziatische onweer (dat. ook als Korea geregeld wordt, nog lang niet afge trokken is) aan de horizon zichtbaar werd. Het jaar was nog maar zeer jong, toen de Sovjet-Unie en Peking China een verdrag van vriendschaj en wederzijdse bijstand sloten, waai- bij niet alleen afspraken ten aanzien van handel, spoorwegen en havens werden gemaakt, maar ook werd be paald, dat wanneer een der verdrag sluitende partijen door Japan ..of een daarmee verbonden mogendheid" werd aangevallen, ae anaere partij onmid dellijk militaire hulp zou verlenen. Ongeveer terzelfdertijd erkenden zo wel Rusland als Peking-China het be wind van Ho Chi Minh, die een groot offensief tegen Frankrijk en de Viet nam aankondigde. Voorts waren er berichten, dat Rusland be'angrijke militaire leveranties aan China deed, dat Russische militairen op strategi sche centra verschenen, dat China zich voorbereidde op een verovering van Formosa, kortom er was een gro te diplomatieke en militaire bedrij vigheid, die wees op een voortgezette expansie van het communistische Chüna als exponent van het Sovjet- Russische imperialisme, zich óók richtend naar het Verre Oosten. Er werd in de eerste helft van het jaar veel gespeculeerd over de vraag of China in de gewone betekenis van het woord een satelliet van de Sovjet- Unie was geworden. Het antwoord op die vraag zou in belangrijke mate de houding van de Westelijke staten be palen, die in het spel van aantrekken of afstoten met dubieuze factoren re kening moesten houden. In ieder ge val trokken enkele, zoals Engeland (en Nederland) uit het niet te loo chenen feit, dat Peking het bewind over 450 millioen Chinezen vast in handen had, de conclusie, dat deze regering, welke ook haar politieke kleur mocht zijn en of ze al dan niet een instrument in handen van Mos kou moest worden beschouwd, er kend diende te worden. Het verschil in opvatting te dien aanzien tussen de West-Europese mogendheden en de Verenigde Staten (wier diplomatieke en militaire experts in snelle opeen volging studiereizen naar het Verre Oosten maakten) bleef doorwerken tot op de belangrijke conferentie tus sen Truman en Attlee, waarbij men het over vele dingen eens werd, maar niet over die verdere consequentie van de feitelijke toestand' toelating van Peking-China tot de Verenigde Naties en uiteraard óók vervanging van de vertegenwoordgier van de Kwomintang in de Veiligheidsraad door een gedelegeerde van commu nistisch China. EEN LES. De hele benadering van het Azia tische vraagstuk lag trouwens in een verschillend vlak. Voor de nauwlet- tenue toeschouwer was ciat al vóór de Koreaanse oorlog duidelijk geworden Vele uitspraken van Amerikaanse autoriteiten verontrustten de West- Europese regeringen, temeer omdat ei een onlosmakelijk verband bestaat tussen de nog maar in statu nascendi verkerende Atlantische (en Europese) defensie en de diplomatieke en mih- tiare strategie in het Verre Oosten, waar de Sovjet-Unie het Westen, maar waar ae dovjei-unie net westen, maar 0m toch nog weer in te gaan op met name Amerika, zo gretig tracht Russische voorstel, overleg te ple "7.-. 1 - te binden. Ze heeft daarbij een aan tal troeven in handen, die de emo tionele Amerikanen gemakkelijk ver lokken tot een gewaagd spel, waarbij de Britten echter hun poker-face niet verliezen. De ervaring, thans op het Aziatische vasteland opgedaan, heeft intussen de Verenigde Staten toch blijkbaar ook aan het peinzen ge bracht en geleerd, dat de militair- technische vervolmaking haar hoog ste nuttig effect niet oplevert in een orthodoxe land-oorlog, waarbij in de wijde ruimten massalegers worden in gezet, voor wie de waarde van het mensenleven niet geldt. Het is niet slechts een les voor het heden, het is een les voor de toekomst. Onder al dit opzienbarend gebeu ren hle.d men zich uiteraard voortdu rend bezig met de \raag wat de be doeling is van het Russische Politbu reau. Die vraag hing ook over dit jaar weer als een sombere dreiging, vóór en na Korea. Korea is geen verschijn sel op zichzelf. Het is slechts een fa cet, of zoals president Truman het uitdrukte: „het gevaar in het Verre Oosten is slechts een deel van het we reldpatroon' De Sovjet-Unie heeft ook in 1950 grootscheepse vredescampagnes op touw gezet, maar daardoor is het Wes ten niet gerustgesteld en kan het ook niet gerustgesteld worden zolang de Sovjet-Unie haar bewapening en die harer bondgenoten opvoert tot ver boven normale vredesbehoeften. En wanneer er dan ook allerlei, op het oog tegemoetkomende en vredelieven de, suggesties worden geuit zoa" beperking van de bewapening tot op een derde kan dit niet leiden tot de geruststel'ing van het Westen, om dat de ongelijke verhoudingen blijven bestaan. En dit zoveel temeer, waar de Sovjet-Unie zelf zich niet daadwerke lijk mengt in hei wereld-gewoel. In onverklaarde oorlogen laat ze haar voorhoeden deelnemen aan een soort van volksbewegingen, welk proces zich overal kan herhalen waar de ke ten zwakke schakels toont, in Indo- China, in Iran, in Irak, enir Duitsland. Wordt dit proces onderbroken wan neer de Verenigde Staten gehoor ge ven aan het beroep, dat Wisjinsky in October in de politieke commissie der Ver. Naties op Amerika deed om de „nieuwe po'itiek van hardheid" te la ten varen? Dit is geen politiek, gericht op vrede, zo betoogde hij. „Indien gij enige bereidheid zoudt tonen om geen belemmeringen op ieders pad te wer pen, zoudt gij wel'icht overeenstem ming kunnen bereiken, maar gij wijst de koek af zonder hem zelfs te proe ven". En hij vervolgde: „Gezaghebben de Amerikaanse personen verklaren, dat slechts macht indruk kan maken op de Sovjet-Unie. Welk een grove misvatting! Er zal nooit een tijd ko men. dat de Sovjet-Unie voor iemand op haar benen staat te triUen. De Sovjet-Unie streeft naar samenwer king en trachtte altijd haar mede-on derhandelaars halverwege tegemoet te komen". GEEN AARZELING MEER. Hierin nu schuilt naar Westelijke opvatting of een bewuste misleiding óf een zó fundamenteel verschil van visie, dat elke basis voor vruchtbaar overleg wegvalt. Ruslands diplomatie heeft waarlijk niet al een Amerika en West-Europa, maar alle democratische landen contre coeur op een hoop ge dreven en zo er nog enige aarzeling was, is die in het jaar 1950 wel geheel verdwenen. Het is typerend, dat een man als Henry Wallace zich in dit jaar ge noopt voelde te verklaren: „Millioe- nen onder ons, die op een bepaald ogenblik Rusland halfweg tegemoet wensten te komen, hebben thans hun verlangen naar een compromis prijs moeten geven". Toch \.""zen de grote drie zulk een compromis niet a priori van de hand, getuige de bereidheid om toch nog weer in te gaan op het :he voorstel, overleg te plegen, maar dan niet alleen over Duitsland (dat óók alweer een deel is van het patroon), maar over de hangende pro blemen in wijdere zin, dat wil dus in feite zeggen over het wereldprobleem, welks oplossing slaat of valt met de wil om tot een compromis te komen. Hier rijst weer dat dreigende vraag teken, dat ook dit jaar en door de loop der gebeurtenissen meer dan ooit een donkere schaduw wierp over al ons streven naar economisch herstel, naar een groter welstand, naar sociale verbeteringen, kortom over alle vre- desbedrij vigheid. Zolang deze onzeker- i heid blijft bestaan, voelt het Westen zich gedrongen zijn defensieve kracht, waaraan het sinds het einde van de wereldoorlog in tegenstelling tot de Sovjet-Unie maar matige aandacht had besteed, te versterken. En wat zich nu in Korea afspeelde, legde er temeer nadruk op. Was tot dusverre de samenbundeling van krachten van wat men gemeenlijk noemt de vrije wereld meer theoretisch dan practisch, of op zijn gunstigst gezegd hoofdzake lijk van voorbereidende en organisa torische aard geweest, nu begon men overhaast de „blauwdrukken" in op bouwwerk om te zetten, hopende dat het niet te laat zal zijn en verwach tende, dat met de groei van die kracht ook de stabiliteit in de wereld zal toe nemen. niet om de Sovjet-Unie op haar benen te doen trillen, maar om even stevig op de benen te staan als de Sovjet-Unie. Tegelijk echter be treurende, dat zóveel inspanning moet worden besteed aan een zo on productief doel als bewapening, waar door het levenspeil onvermijdelijk wordt teruggedrukt. WEINIG VOORUITGANG. Intussen stuitte de totstandkoming van een collectief verdedigingsstelsel op tal van bezwaren en voor het groot ste deel gaf het afgelopen jaar nauwe lijks enige voortgang van betekenis te zien. Er was wel een druk verkeer van hoge autoriteiten en er waren tal loze vergaderingen op het hoogste en op lager niveau, maar dat alles had weinig practisch effect. De ingewik kelde situatie legde vele struikelblok ken op de weg naar militaire „inte gratie", zoals ze dat ook deed op die naar de politieke en economische in tegratie van West-Europa. We behoe ven nauwelijks te herinneren aan de hardnekkige worsteling van Frankrijk om de onaagename consequentie te ontgaan, die de politieke ontwikke ling, voor wat de herverschijning van Duitsland als politieke en militaire macht in Europa betreft, met zich bracht. Het was ook hier weer Korea, dat de deur dicht deed en Frankrijk zich gewonnen deed geven. Duitsland doet dat niet zo gauw. Het weet. dat het in dit spel der krachten zijn sou- vereiniteit spoediger herwinnen zal dan onder andere omstandigheden het geval zou zijn geweest en in de loop van 1950 incasseerde het stuk voor stuk zijn fiches, terwijl het reeds zijn hand uitstrekt naar andere van groter waarde. Tevergeefs heeft Frankrijk getracht langs de weg der integratie plannen het economische leven van de West-Europese landen dermate verweveifjfiittfl(|HHÉBHÉ|ifiM Truman's uitlating over de atoombom deed minister-president Attlee besluiten ijlings naar Washington te vliegen om de crisis te bespreken. bouw alsnog nivellerend werken, al liggen de kaarten thans ongetwijfeld anders. WREVEL. Amerika zag dit alles ietwat wreve lig aan. Zowel ten aanzien van de economische samenwerking, nog steeds belichaamd in de O.E.E.S. die zich echter in toenemende mate met de coördinatie van economische en be- r - wapeningsbedrijvigheid bezighield turopese lanmn oermate het gebied van de defenaie daarmede de tegenstel- het zich aan het zo simpel schij- lm gen en het gevaar van herleving nende adagium van de éne ruimte, van enigerlei bedreiging zouden vei- M echtcr verschillend is van die dwijnen. By een rustiger ontwikkeling I m Amerika. Intussen werd de vrees, zou dit wellicht ge.ukt zijn En mis- j d t de versterking van het republi- schien -_als er tijd overblijft - kan keidse eleme„t in het Amerikaanse Congres bij de verkiezingen tot een zekere verwaarlozing van de Europese belangen zou leiden, door Korea weg genomen. Zelfs Taft sprak zich gerust stellend, zij het gereserveerd, uit. Te genover de astronomische bedragen, die Amerika thans aan zijn bewape- het plan-Schuman en dat van de land- Wie denkt hy voor de gek te houden, is de vraag van het V.X.-mannetje, dat een plan voor de „vrede door ontwapening" in de hand houdt en tege lijkertijd kykt naar het zwaarbewapende Rusland, dat verborgen is achter het masker en een mantel, waarop te lezen staat „Vredesoffensief." ning (en aan een verdere ontwikke ling van de atoombom en de water stofbom. welke weer zozeer de aan dacht hadden) besteedt, heeft trou wens de militaire en economische steun aan Europa een geheel ander accent gekregen. Andere gebeurtenissen in het afge lopen jaar (de Belgische koningskwes tie, de ontwikkeling in Joegoslavië, in Griekenland, in Spanje, in Oostenrijk, in Egypte, in het midden-Oosten, in Afrika en vele andere) hadden tijde lijk wel de oelangstelling, maar ze werden toch steeds weer overscha duwd door die éne grote worsteling, die ons denken en leven beheerst, om dat we begrijpen, dat het lot van on getelde millioenen en ons eigen tot ermee is gemoeid. Het is de tragiek, die onze geest verduistert, dat, terwijl we in vrede willen werken, we op de scheiding van dit jaar na zo korte tijd alweer aan de rand van een oor log leven. Bekende figuren uit het buitenland JANUARI. Nadjamoeddin, Oud-minister-pre sident van Oost-Indonesië. Generaal Henri H. Arnold, Opper bevelhebber van de Amerikaanse Legerluchtmacht gedurende de tweede wereldoorlog, 63 jaar. George Orwell, bekend Engels ro- manschrijver, 46 jaar. Wassili Kolarof, premier van Bul garije, 73 jaar. FEBRUARI. Prof. dr. G. R. Minot, winnaar van een Nobelprijs, 64 jaar. MAART. A. Lebrun, Oud-president van Frankrijk, 78 jaar. Heinrich Mann, Duits schrijver, sedert 1933 in Amerika, 78 jaar. Dr. A. Dempster, physicus en ont dekker van het uranium 235, 63 jaar. Prof. Harold Laskl, 56 jaar. Engels politicus en oud-voorzitter van de Labourpartij. Sir Norman Haworth. Winnaar van een Nobelprijs voor scheikun de, 67 jaar. Leon B nm, Frans socialistenlei der, 77 jaar. Nestor van het West-Europese So cialisme. Aanvankelijk liberator (Van*onze parlementaire redacteur). Nu de eErste aKmer de verlaging van de inkomsten- en van de loon belasting heeft goedgekeurd, zodat zy op 1 Januari 1951 kan ingaan, zal op dezelfde datum ook de Huurwet in werking treden. De belastingver laging was namelijk aan de hurverhoging gekoppeld, aangezien deze als compensatie bedoeld is voor ivat men meer aan huishuur zal moeten gaan betalen. \vy hebben indertijd een uiteenzetting van de betekenis der nienwe Huurwet gegeven. Dat was in Juli, toen de Tweede Kamer haar aanvaard had. Nu de huurverhoging voor de dein- staat en enige algemene maat regelen van bestuur ter uitvoering ervan op het punt staan te versche nen, willen wö nogmaals beknopt aan de hand van de wet en van de uitvoeringsbepalingen uiteenzetten, waaraan de huurders en verhuurders toe zjjn. Nadrukkelijk maakt de wet on derscheid tussen de huurprijzen van woningen en bedrijfsruimten, die een zelfstandig geheel vormen (hoofdhu- De Ver. Naties hebben dit jaar vooral belangstelling getrokken in verband met Korea en China. De Russische afgevaardigde Jacob Malik trachtte herhaalde ma'en de Chinese nationalistische gedelegeerde van zijn zetel vervallen te verklaren. Dat lukte niet. De handen van de Westerse gedelegeerden gingen omhoog om Maliks voorstel te verwerpen. ren) en de prijzen van gedeelten van woningen en van gedeelten van be drijfsruimten (onderhuren of deelhu- ren). Voor de onderhuren zijn af zonderlijke voorschriften vastgesteld. INWONING. Tot dusver was het op grond van de Huurprijsuitvoeringsbeschikking 1948 aan verhuurders geoorloofd een toe slag te leggen op de huurprijs, ingeval de huurder inwoning verleende aan personen, die niet behoorden tot zijn gezin. De toeslag varieerde van 5 tot 30%, al naar gelang van het aantal inwonende personen. Deze regeling vervalt bij het in wer king treden van de Huurwet. In de plaats daarvan komt een nieuwe re geling, die in het kort neerkomt op het volgende: indien de huurder meer dan drie personen bij zich laat inwonen, die niet behoren tot zijn gezin, dan wordt de huurprijs van de woning verhoogd met: 4% ingeval vier of vijf personen inwonen; 3% ingeval zes of zeven perso nen inwonen; 13 ingeval acht of meer personen inwonen. Staat de huurder als pensionhouder of kamerverhuurder voor de betrok ken woning ingeschreven bij de Be drijfsgroep Horeca, dan bedraagt de toeslag steeds 13 dus ongeacht het aantal medebewoners. Deze regeling geldt ook, wanneer de hoofdbewoner geen huurder, maar zelf eigenaar is. Zij is eveneens van toepassing, wanneer op of na 1 Janu ari 1951 een woning door de eigenaar (niet zelf hoofdbewoner) rechtstreeks aan meer dan één gezin wordt ver huurd. ONDERHUUR. De wet schrijft geen huurverhoging voor in de gevallen, waarin men een gedeelte van een woning of bedrijfs ruimte (bijv. een of meer kamers) heeft gehuurd, hetzij van de huurder (onderhuur) hetzij rechtstreeks van de eigenaar (deelhuur). In plaats daar van zegt de Wet, dat in dergelijke ge vallen de huurprijs voor het gehuurde gedeelte tot de huurprijs van de gehe le woning of bedrijfsruimte in dezelf de verhouding moet staan als het ge- bruiksgenot van het gedeelte staat tot het gebruiksgenot van het geheel. Heeft men dus de helft van de woning gehuurd, dan betaalt men de helft van de huurprijs. Bij de beoordeling van de onderlinge verhouding moet men niet alleen rekening houden met de grootte van geheel en gedeelte, maar moet tevens rekening worden gehou den met andere hoedanigheden, die het „gebruiksgenot" bepalen, zoals ligging, gerief, aantrekkelijkheid. Een nauwkeurige maatstaf is hiervoor niet aan te geven, partijen zullen het met elkaar moeten zien eens te worden. In geval degeen, die het gedeelte heeft Verhuurd (dus de hoofdhuurder of de eigenaar) zelf hoofdbewoner is of, in geval van een bedrijfsruimte, zelf hoofdgebruiker, mag hij de onder- huurprijs verhogen met 20 Deze 20 wordt hem gegeven als vergoe ding voor het ongerief, dat hij onder vindt, doordat hij een deel van zijn woning of bedrijfsruimte aan anderen heeft afgestaan. Ook bij de onderhuren en deelhuren worden alle huurprijzen naar boven afgerond op een veelvoud van vijf cent. danser. S Verkiezingen in de Nederlandse Antillen. Deze week zijn er in de Nederlandse Antillen verkiezingen gehouden van de Staten. Volgens voorlopige uitslagen krijgt de Democratische Partij 4 zetels (3), de Kath. Volkspartij 2 (1), de Natio nale Volkspartij 5 (4) en de Curagao- se Onafhankelijke Partij 1 (0). Het aantal zetels werd uitgebreid van 8 tot 12. Voor de Bovenwindse Eilanden kan nog geen uitslag worden gegeven. en bekend figuur in de Parijse salons aan het- einde der vorige eeuw. Door de Dreyfus-affaire vriend geworden met Jean Jaurès en „bekeerd" tot het socialisme. Pas na de moord op zijn vriend Jaurès en het uitbreken van de eerste wereldoorlog actief politi cus geworden. APRIL. Victor NUinski, Russisch ballet- 59 jaar. MEI. 3 M. Travailleur, stichter van het persbureau Belga, 79 jaar. JULI. 5 Mevr. Bael, schoonmoeder van Koning Leopold. 1 Evangeline Booth, oud-leidster van het Internationale Leger des Heils, 84 jaar. I W. L. Mackenzie King, 75 jaar. Bijna 20 jaar eerste minister van Canada. Leider van de Canadese Liberale partij. Vurig strijder voor het verkrijgen van een eigen plaats van Canada in de wereld, doch steeds met behoud van de Rijksband. Leider van het Cana dese volk in oorlogstijd en per soonlijk vriend van wijlen presi dent Roosevelt. Togo, Oud-minister van Buiten landse Zaken van Japan, 68 jaar. AUGUSTUS. Julien Labrat, voorzitter van de communistische partij in België, vermoord bij relletjes om terug keer van Koning Leopold, 55 jaar. I Ernest Wiechert, Duits schrijver, 63 jaar. I Prof. D. Anzilatti, Oud-president van het Internationaal Gerechts hof, 83 jaar. SEPTEMBER. Veldmaarschalk Jan Christaan Smuts. 80 jaar. Medestrijder van Paul Kruger, grondlegger van het autonome Zuid-Afrika als deel van het Brit se imperium en van een politiek van verzoening met Engeland. Tij dens de eerste wereldoorlog leider van de campagne in Oosi-Afrika en stichter van de Royal Air Force. Vurig verdediger van de Volken bond. Tweemaal minister-presi dent van Zuid-Afrika. Tijens bei de wereldoorlogen lid van het Britse oorlogskabinet. Prins Erik van Denemarken. Oud oom van Koning Frederik, 59 jaar. OCTOBER. A. M. Del Silva, Oud-ministerpre sident van Portugal, organisator van de revolutie van 1910, 78 jaar. Koning Gustaaf V van Zweden, 92 jaar: Oudste monarch van Europa, re geerde 42 jaar en elf maanden over Zweden en slaagde er in do Zweedse socialisten met de mo narchie te verzoenen. Nam in 1914, toen de liberale regering geen gel den wilde voteren voor vlootuit- breiding, zelf het initiatief voor een particuliere inzameling, Slaag de er in Zweden buiten twee we reldoorlogen te houden. Als „Mr. G" bekend sportsman. NOVEMBER. George Bernard Shaw, 94 jaar. Engels auteur, bekend door zijn vele en zeer veel gespeelde toneel stukken. Maar niet minder door zijn scherpe en vaak geestige uit latingen. Winnaar van de Nobel prijs voor litteratuur in 1926; In zijn latere jaren bekend om zijn welwillende houding tegenover het communisme. Carlos Delgado Chalbaud, presi dent van Venezuela, vermoord. Prof. F. Munk, Duits natuurkun dige, 72 jaar. Hedwig Courts Mahler, schrijfster van een groot aantal veel gelezen romans, 83 jaar. DECEMBER. Charles Ross, perssecretaris van president Truman. Sardar Patel, vice-president van India. 75 jaar. Kardinaal Graf von Preysing, bis schop van Berlijn, 78 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5