De stuurman van de „Cumberland" zag torpedo-bellenbaan M«ï7Vl(«tP I Stoffelen en Rijvers boden zich te koop aan JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Toen gebeurde er ieis vreemds Nederland leverde de meeste spelers aan Frankrijk MTTFHRl/IS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 DECEMBER 1950. Wui.stoomden in Zuidwestelijke richting. Juist vóór het ingaan van de nacht waren wy over bakboord de Se.vehell eilanden gepasseerd en de wens vun aUc opvarenden was, véór Oudejuaravond te meren aan de kade van Durban. Dc oude „Cumberland" haalde na haar laatste reparatie met ge mak dertien knopen, zodat we een goede kans maakten. Maar dc Indische Oceaan bü Madagaskar was in December 1941 nou niet direct een bed vol rozen, en verder laat ik het er maar bij. We hadden, om zo tc zeggen na het verlaten van TJIIatjap met dc schuit stikvol vluchte lingen. waaronder veie gewonden, niet veel tyd gehad om op verhaal te komen Tol overmaat van ramp was die morgen van de 24ste December dc ouwe ziek in kooi gebleven. .Een beetje koorts, 't zal wel weer gauw over zijn", voegde liü mji toe. toen ik 's morgens zijn orders in ontvangst ging nemen. Maar wp wisten wel beter. Op onze vlucht uit Indlë was taU twaalf dagen niet uit de kleren geweest en of we hem nu al vertelden dat hü. met zijn malaria-aanvallen, zich wat meer in acht moest nemen, hy was bijna niet van de brug af geweest. Kapitein Post was er een van de oude stempel; züo lijfspreuk was: Niet veel praten, maar doen. schijnbaar niets bemerkt werden we omgeven door een dichte, witt-j mist. die koud en klam om ons hing. Verbaasd zagen de roerganger en ik elkaar aan: hoe was dat ineens moge lijk? Had één van de uitkijken niet kunnen waarschuwen? Plots flitste het door mijn brein: Als deze mist een beetje aanhield, hadden we een kleine kans die onderzeeboot kwijt tc raken. Dc witte damp scheen zich als een sluier overal aan te hechten; ik rilde van kou in m'n dunne tropenuniform. Het was een prachtige avond. Als het geen oorlog was geweest hadden we onze Kerstboom wel aan dek kun nen optuigen, maar nu, met het ge vaar van die verwenste duikboten hadden wc het liever maar wat don leurder gehad Zo nu cn dan klonken uit de passagiersverblijven brokken van Kerstliederen. Na twaalf dagen varen waren de mensen in de ver onderstelling, het gevaar nu wel ont vlucht te zijn. En wjj lieten hen maar in die waan. Tegen een uur of tien kwam de marconist op de brug en vertelde, wéér een SOS te hebben opgevangen. Door storing was de plaatsbepaling niet duidelijk doorgekomen, maar volgens hem kon het getorpedeerde schip niet ver van ons verwijderd j zijn. Wij wisten, dat we in een gevaar lijke zone waren'; uitkijken was de boodschap. Er stonden er twee op ie bak. één in liet kraaiennest en twee aan stuur- en bakboord achteruit. De jongens hadden een zware tijd maar wisten dat hut om ons leven ging; iedereen werkte mee naar vermogen. Om twaalf 'uur "s nachts, juist voor ik mij naar de brug wilde begeven voor dc hondenwacht, liet de kapitein mij roepen. Toen ik zijn hut binnenstapte, zag ik direct, dat zijn toestand niet verbe terd was. Zijn ogen gloeiden in het geelbleke, vermagerde gelaat. Onrus tig wriemelden zijn vingers aan de deken. ..Bosman" zei hij. ..ik heb je laten roepen met tegenzin, omdat ik weet dat jullie je rust wei nodig hebben. Maar de zaak is deze; ik ben zoeven wakker geworden uit een benauwde droom. Het zou te lang duren om je al die onzin te vertellen, maar kijk uit en wees op je hoede, zoals je nog nooit op je hoede bent geweest. Ik heb het gevoel dat er iets gaat gebeuren vannacht". Hij gaf mij de hand en viel na eni ge ogenblikken in een onrustige slui mer. Op de brug waren geen bijzonder heden. De uitkijken betrokken hun posten en na korte tijd was ik weer alleen met dc roerganger. Ik was gaan ziften op stuurboords brugvleugel, waar de steward me een kop koffie had gebracht. Ik dacht na over de vreemde waarschuwing van kapitein Post. Het konden natuurlijk koorts hallucinaties zijn, maar het moest de ouwe wel zéér aangegrepen hebben. Enfin, we zouden wel zien. We maakten keurig onze dienst- vaart van dertien mijl en ik vertrouw de op ons goed gesternto, maar wat wès ik moe Tegen drie uur in de morgen dc steward had juist m'n derde kop kof fie boven gebracht klonk plotse ling een stem uit de voormast: „At tentie!. vermoedelijk een periscoop op drie strepen over stuurboord". Wel allemachtig! Snel greep ik mijn kijker. Jaweleen dunne, witte streep met hier en daar wat schuim- belien achter zich aan, bewoog zich voort in dezelfde lijn als ons schip. Even ging er een rilling door mij heen. Danterwijl ik meende de schok van de inslaande torpedo reeds te voelen, gaf ik scherp bakboord roer, waarna ik de machinekamer waarschuwde het hoogstmogelUke Terwijl ik my nog verbaasde om deze, als uit de hemel gevallen mist bank, klonk plotseling de roep van één der uitkijken op de bak: „Zeil schip, recht, vooruit, komt recht op ons af". De man gilde meer dan ik ver staan kon; maar ik begreep dat er onmiddellijk gehandeld moest wor den. Met een ruk trok ik de telegraaf op „volle kracht achteruit" en gaf een lange stoot op de fluit. Nog vóór de schroef de vooruitstu- wende kracht overwonnen had. stoof er een ouderwetse driemastbark rake lings langs ons heen. Zó dicht voer zo langs ons, dat wij ondanks het duis ter vrij duidelijk de eigenaardig ge klede bemanning konden onderschei den. Vermoedelijk een Finse graan- bark, dacht ik, maar wat deed zo'n oud zeilschip in oorlogstijd' op de In dische Oceaan? Ik begreep er niet3 van. Volmer herstelde zich het eerst van de schrik. Hij zei, op de bark wijzend: „Dat is niet pluis, Stuur". „Wat dan?" vroeg ik belangstellend. „Nou. hij scheert ons met een tien- mijls vaart met volle zeilen voorbij en er is geen asie wind en hoorde u dat zingen?." Scherp luisterde ik. Ja, nu hoorde ik het ook. Over bet water klonk een hymne die mU bekend voorkwam. Dat was iets uit mijn kinderjaren! Plotseling herinnerde ik mij de me lodie. het klonk als het „Kyrië-Elei- son" (Heer ontferm U onzer), dat ik als kind meermalen had meegezon- igen. Van over zee klonk nu ook ge ratel en geklapper van zeilen, die mij zeer vertrouwd in de oren klonk. Dit was een Nederlander! Hij riep: „Hebt ge hulp nodig?" De bark had bijgedraaid en lag nu, met klapperende zeilen, ongeveer vijf tig meter van ons af. Het schip was opgetuigd als een fregat, vanaf de buitenkluiversboom tot aan de be zaansgaffel en aan de vlaggelijn wap perde de oude prinsenvlag. Ik stond verstomd, maar weer klonk de stem over het water; „Hebt ge hulp nodig?" Ik greep de scheepsroeper en antwoordde, dat zij voorzichtig moes ten wezen, want dat er een onderzee boot in de buurt was. Maar de stem zei. dat zij gestuurd waren om ons te begeleiden en of wij zo goed wilden zijn onze koers maar te vervolgen. Wij hebben toch geen oovlogssche pen met zeiltuig meer?, dacht ik, maar veel tijd om te piekeren werd mij niet gegeven. Op de fokke-, grote en bagynenra waren hun mannen al in de weer en spoedig was de bark onder zeil. Ik kon niet goed besluiten wat te doen, maar ik dacht: beter een oud escorte dan helemaal niets en na de roerganger mijn orders te hebben ge geven, zette ik de telegraaf weer op „vol vooruit" en daar .stoomden we weer, richting Durban Tegen vier uur kwam mijn aflosser en nadat ik hem het hele relaas ver teld had. glimlachte hij ongelovig en wees recht voor ons uit. De mist was opgetrokken en in het licht van de komende dag zag ik een Engelse torpedojager, die ons zonder Iets te zeggen ons in konvooi had ge nomen. Verbluft greep ik naar mijn kijker, maar hoe ik de omgeving ook afzocht, van een zeilschip was geen spoor t,e kennen. „Prettige Kerstdagen en we hopen ze het volgend jaar thuis te vieren", sprak mijn aflosser, terwijl i hij mij op de schouder klopte. Sprakeloos liep ik naar mijn hut. J maar ik kon toch die ochtend niet j in slaap komen. DIT V/CC/2isi,4'-tA UW WAARBORG Beroepsvoetbal trekt talentvolle amateurs. (Van onze sportmedewerker). Het streelde ons vaderlandse hort, toen we onlangs in een Parijse krant een artikeltje lazen over de handelsbetrekkingen tussen Neder land en Frankryk, waarin gememoreerd werd, dat Nederland en Dene marken samen de eerste plaats bezetten bü de in Frankrijk goederen importerende landen en dat by een ander import-artikel ons land niet slechts een gedeelde eerste plaats had, doch onbetwistbaar aan het hoofd ging van alle naar Frankryk exporterende landen. Onze trots ver minderde echter, toen we merkten, dat deze eerste plaats niet sloeg op deviezen opleverende artikelen als boter of kaas doch op beroepsvoetbal lers, waaraan minister Llcftlnek geen cent verdient hoogstens wat be lastingguldentjes, als later de betrokken spelers naar Nederland terug-' keren en dan in de vermogensbelasting vallen. Er zijn op het ogenblik, dat we dit schrijven zestien Nederlandse ex-ama- aantal omwentelingen te maken. Door j teurs als beroepsvoetballer verbonden aan Franse clubs en misschien zijn Stoffelen en De Graaf daar nog bij gekomen tegen de tijd, dat deze regels in druk verschijnen. Maar ook met deze zestien staat Nederland verre bo venaan als leverancier van voetbal lers. We hebben bij de achttien Fran se eerste klasse-clubs eens nagegaan, hoeveel vreemdelingen ze hebben en zijn daarbij gekomen tot 48, zodat dus bijna elke club zün toegestane aantal van drie buitenlanders heeft. Daarvan zijn elf Nederlanders (do vijf anderen spelen in tweede klassers) en het dichtst op ons volgt Zweden met ze ven man. ZE LEVEN „HOLLANDS". Hoe leven nu onze landgenoten daar in den vreemde? Arie de Vroet en Piet Steenbergen, die we onlangs in hun woning te Le Havre opzochten, zijn er best tevreden; ze hebben abso- raijn kijker volgde ik de schuimstreep op het spiegelgladde water dat door geen rimpeltje hoe klein ook, bewo gen werd. Ook het schuimspoor ver anderde van koers! „Ze hebben ons gezien", zei Vol mer, de roerganger, en in de stilte, die hier op volgde, meende ik zijn kunstgebit te horen rammelen. Als gefascineerd staarden we bei den naar de smalle schuimstreep en bijna automatisch veranderde ik weer van koers. Even leek het of de peris coop onder de zeespiegel verdween, maar neen, daar was ze weer en nu aan bakbord. Volmer begon te vloeken „Hebben die varkens dan helemaal geen respect voor gewonden en vrouwen en kinde ren?", vroeg hjj ruw. Ik bedacht met een schok dat ik he lemaal vergeten was alarm te maken. Maar toen gebeurde er in weinige ogenblikken Iets vreemds. Binnen en kele seconden, zonder dat ik erop be dacht was ook de uitkijken hadden luut geen spyt, dat ze dc grote stap ge waagd hebben. De beide Nederlandse huisgezinnen de familie De Vroet heeft twee kinderen, de Steenbergens zijn pas jn het huwelijk getreden, toen. eind Juli het prof contract met le Ha vre getekend was - wonen samen in een aardig villatje, dat de club voor hen beschikbaar heeft gesteld en de dames doen samen het huishouden, waarbij ze „op zijn Hollands" koken, omdat de Franse keuken haar niet erg bevalt. In hun gemeenschappelijk huis houdboekje noteren de dames hun da gelijkse inkopen zelfs in guldens en centen in plaats van in francs- Zowel de familie De Vroet als de familie Steenbergen heeft in Frankrijk een smaakvolle en weinig benzine ver slindende vierpersoons auto gekocht, gelijk vrijwel alle Nederlandse prof voetballers daar gedaan hebben. Ze kunnen zich een auto permitteren. „Want", zei Arie de Vroet tegen ons. verdienen goed, al is het leven hier duurder dan in Nederland, we leven zuinig om wat over te houden aan het einde van onze voetballoop baan, als we weer naar Nederland te ruggaan orA ons gespaarde geld te ste ken in het cafébedrijf, waar we beiden uit voortkomen. In Nederland had ik er nooit aan durven denken nog eens in mijn eigen auto te rijden". Men ziet het: ze zijn best tevreden en menige jonge voetballer in ons land droomt hen na te volgen. „Aan iedereen vertellen ze niets voor be roepsvoetbal te voelen", zei Piet Steenbergen over die Nederlandse amateurs, „maar aan ons vragen ze, hen vooral niet te vergeten, als we er gens een kansje voor hen zouden zien". STOFFELEN BOOD ZICH TE KOOP. Soms zelfs bieden ze zichzelf aan, zoals Rijvers en Stoffelen bij de Ra cing Club de Paris deden. Het Franse sportdagblad „L'Equipe" schreef daar- club. ons, dat hü onverwacht bezoek had gekregen van Kees Rijvers met ei>n tolk, waarbij de N.A.C.'er zijn diensten offreerde voor vijf miliioen francs (f 55.000). „Maar je begrüpt toch wel dat, als hy zelf vijf miliioen vraagt, we hem niet meer dan drie nifllioen bieden", voegde de zakelyke R.CiP. bestuurder er tegen ons glim lachend aan toe. Toen Rij vers' aanbod uitlekte, de den ook andere Franse profclubs een bod en het werd tenslotte 3,2 miliioen (f 35.000), waarvoor hij zijn contract met St. Etienne tekende. Maar ook hier mag men niet zeggen, dat Franse scouts ons land leegplunderden, de Nederlandse amateurs bieden zich zelf aan, zo verleidelijk schijnt het prof voetbal te zijn. DE KEERZIJDE DER MEDAILLE. De spelers, die dromen een rijkbe- taald beroepsvoetballer te worden vergeten echter één ding: niet ieder Nederlander is mentaal geschikt voor proefvoetbal. ook niet voor de weelde van veel geld te verdienen in een be roep zonder toekomst, evenmin om zich in het buitenland aan te passen. Zwakkelingen, die maatschappelijk in over onder de kop: „Stoffelen. de half- Z i «iTvt™ n n ,,ji=n back met de bril" is zelf zijn diensten 2^ ««v „ic JïïnS aan de R.C.P. komen aanbieden" bet zi(rh -00k "ï5 ™etbalprot geen onbe- volgende: „Toen hij met zijn club Ajax in Parijs arriveerde voor de vriend geen j zorgde oude dag kunnen verzekeren. We schatten, dat De Harder vorig sei zoen 18.000 gulden verdiend heeft, maar het zou ons .verwonderen, als er nog een dubbeltje van over was. En voor Nederlandse epelers verbaasd te I 5cnk cons aa? B"kliuys, die ook zon- vo!,t«vnrS»S: lukkig ook andere typen. De rustig levende en spadende De Vroet en toemden t mermans wil zich in Nimes verder be kwamen in de Franse handelscorres pondentie, teneinde het Mercuriusdi- ploma, waarvoor hij in Den Haag stu- Men kan aan de R.C.P. toch lastig i deerde, na terugkomst te kunnen ha- verwyten, dat ze scouts heeft uitge-1 len en Ryvers vertelde ons, toen we zonden om Stoffelen tc „kopen". Vier hem een week voor Frankrijk—Neder- maanden tevoren vertelde Riraet Jr.,j land spraken op een Parijs' voetbal een ander bestuurslid van deze Parijse 1 veld, dat hij aan het bestuur van St. schappelijke wedstrijd tegen de R.C.P. scheen Stoffelen in verband met zijn voorliefde der Franse clubdirecties reau van de R.C.P. en bood zijn dien sten aan. „We willen u wel op proef nemen tot aan het einde van het sei zoen", jHÜM naam der clubdirectie aan de Neder- lander, die een week tijd kreeg om daarover na te donken". Etienne gevraagd had hem een baan tje voor de middaguren te bezorgen, aangezien hy er tegenop zag na dc ochtendtraining niets meer omhanden te hebben. Omat zijn echtgenote, die een blijde gebeurenis tegemoet ziet, pas eind Januari uit Breda kan ko men, begreep hij heel goed, dat hü an ders na zijn reeds om twaalf uur 's middags beëindigde dagtaak gauw met zijn ziel onder de arm zou lopen in St. Etienne, waar iedereen zoveel beter cn vooral zoveel sneller Fraixs spreekt dan hijzelf, die sinds begin November, toen hij zijn contract tekende, er ijverig schriftelijke cur sussen in is gaan volgen. Ledigheid is nu eenmaal des duivels oorkussen; voor een ongetrouwd spe ler en voor degene, die, zoals Den Boer zijn vrouw in Nederland achterlaat, is het bestaan als beroepsvoetballer in Frankrijk zeker niet aan te raden en voor een getrouwd speler is het de grote vraag, of zün vrouw zich wel aan het Franse leven kan aanpassen. De kinderen vinden het altijd best. die leren hun Franse vriendjes gauw genoeg verstaan en de manier, waar op een Frans buurjoggie aan de zesja rige zoon van De Vroet vroeg; „Leo, kom je boiten spelen?" bewees, dat de vreemde talen ook vice-versa geleerd worden, zij het dat de ui-klank van het woord „buiten" voor een buiten lander wat al te moeilijk is! Mr. M. J. ADRIANI ENGELS. (Nadruk verboden) „Grappenmakers'' bestalen Stichting 1940 1945. Voor de Haagse rechtbank zün Don derdag straffen, variërend van drie tot twee jaar geëist tegen vyf ver dachten, een Amsterdamse politie agent/met 30 dienstjaren en een gezin van 15 personen, een Leidse kantoor bediende, een rijwielhersteller en twee Amsterdamse zware jongens, die allen betrokken zijn geweest bij een in Juli 1049 gepleegde diefstal in het Leidse kantoor van de Stichting 19401945, waarbij ongeveer f 58.000 werd ont vreemd. Van dit geld is vrijwel niets teruggevonden. Een employé van het Leidse kantoor der stichting vertelde de rijwielher steller en de politieagent, dat er op zijn bureau „een massa geld voor het oprapen lag". Gedrieën hadden zij „voor de grap" plannetjes geraamd, hoe zij dat geld zouden kunnen be machtigen, maar al spoedig werd het ernst en werd contact gezocht met een paar zware jongens. Zij sloegen hun slag toen de directeur van het Leidse kantoor op een avond afwez was. Advertentie 61. „Denkt-ie dat ifceen kalf ben in de gedaan te van een aap!" bromde Jimmy, terwijl hy na de gong voor de negende ronde weer uit zün hoek kwam. „Maar daarin verglst-ie zich toch een beetje, 't Mag dan geen onaardige snurker zü'n, maar door mijn beste vriend laat ik mij nog niet beledigen. Jimmy zwaaide even met zijn rechter vuister flitste ietsen tóen sloeg Jim my de brave Kid de Kneuzer dwars door de tou wen van de ring dio afknapten als draadjes sa jet Het volgende ogenblik kwakte 't lichaam van kid de Kneuzer met een dreunende slag midden op de tafel van de verslaggevers, die zelfs geen tyd hadden hun inktpotjes te redden. Het was even doodstil in het Odeon, maar toen brak er zo'n rumoer los, dat het gebouw op zün grond vesten stond te trillen. „Leve Jimmy Brown, de grootste knockouter ter wereld", schreeuwde een kalf", mompelde Jimmy, die de scheidsrechte) opgewonden meneer. „Zo dat Is beter dan een zijn rechterarm aanbood, opdat deze hem in de hoogte kon steken. Toen.'meneer Goochem dit fijnzinnige gebaar zog, biggelden tranen van dankbaarheid over zijn wangen. kniit niet slapen ran de rheumatiek U wentelt zich in Uw bed en de knagende pün verlaat U niet. Wilt U rustig slapen neemt dan 'n Witte Kruispoeder en de ellendige pijn verdwijnt. Uitgerust, monter en opgewekt wordt U wakker. Voeden (0.90p, doosje 12st. Cachets f0.90,, koker 12st. lab: fl.73,, 24st. I Tabi. f0.90„ 12st. Bil apothekers en drogisten POEDERS»CACHETS TA BIE TTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4