Dertien schipbreukelingen kwamen in Vlissineeu aan wal MARTIN ERICH De „Martagon" stootte op een wrak en maakte snel water Vlissingen heeft een nieuwe motorspuit WAARHËËN? Gerestaureerde kerk van Tholen gedeeltelijk in gebruik Mr. Th. Portheine treedt af als rechtbankpresident. PROV. V0EDSELC0MMISSAR1S OFFICIER ORANJE NASSAU EXTRA WONING-CONTINGENT VOOR VLISSINGEN Terugkeer van de Marine Ger Jacobs exposeert. P. H. VUISTER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 DECEMBER 1950. Het relaas van de N ederlandse kek. „Van een paniek was absoluut geen sprake. Wel waren we wat zenuw achtig omdat we niet precies wisten wat ons te wachten stond, maar alles ging toch ordelik en rustig. Binnen enkele minuten waren alle lichten uil en stond de machinekamer geheel onder water". Zo begon het verhaal dat één van de schipbreukelingen van het Britse s.8. „Martagon" ons gisteravond deed in hotel Dekker te VUssingen. Er waren daar dertien opvarenden van de „Martagon", die, zoals \vjj gisteren leeds meldden, voor de Belgische kust op een onder water gelegen ob stakel is gevaren en toen onmiddellijk om hulp moest vragen. de veiligheidsklep van de ketels los te zetten, doch ook dit bleek niet meer mogelijk, omdat deze klep al onder water was verdwenen. Wonder boven wonder hebben zich hierdoor geen ongelukken voorgedaan. Op het dek werden intussen de drie reddingssloepen m gereedheid gebracht en buiten boord gezet. Over deze drie sloepen werden de bezittin- fen van de bemanning verdeeld, doch ér. van deze sloepen begaf het vlak nadat hij te water was gelaten. Een guitaar en een cither vonden daar door een roemloos einde in dè wilde zee. De Belgische loodsboot, dat onge veer 1 Vz uur in de nabijheid bleef, nam 11 leden van de bemanning aan ooord. o.w. zeven Arabieren. Vlak Hierna verscheen de eerste sleepboot, ae „Goliath", die direct vast maakte en op order van kapitein Tipplë werd koers gezet naar Rotterdam. Ook de sleepboot „Zeemeeuw" maakte spoe dig vast. AAN DE GROND GEZET. Maar weldra bleek, dat het niet mogelijk zon zijn Rotterdam te halen, waaroi) besloten werd koers te zetten naar Vlissingen. Dat was acht nnr in de morgen» maar tegen negen uur was het ondanks het feit, dat door een bergingsvaartuig van Direct bg de ingang van het hotel bleek reeds, dat we aan het juiste adres waren. Een grote olievlek was eens een deurmat geweest, in de hoek van de hal lagen een stapel op elkaar geworpen plunjezakken en koffers, alles dik onder de stookolie. En we dachten in de gelagkamer een groepje terneergeslagen schip breukelingen te vinden Maar niets was minder waar dan dat Met opgewekte gezichten zaten daar achter talloze lege en volle gla zen schuimend bier, koppen koffie en sandwiches drie machinisten, de scheepstimmerman,de kok en de 2e kok, de eerste bediende en enige le den van het dekpersoneel. Ook een Nederlander bleek in dit gezelschap aanwezig. Het was de kok, de heer J. Essen uit Rotterdam, die ons het een en ander vertelde over de gebeurtenissen van de afge lopen nacht. Het schip voer op normale snel heid aldus deze Rotterdammer toen we opeens een hevige schok voelden, mmlddellijk gevolgd door een zwaar gekraak en het scheurend geluid van metaal. De „Martagon" lag ogenblikkelijk stil en direct werd van de brug de order gegeven de machines te stoppen en de olietoe voer naar de ketels af te sluiten. Ook moesten.de waterdichte schot ten zo vlug mogelijk worden geslo ten, doch dit gelukte maar ten dele. Het water stroomde met zo'n grote krachi, naar binnen, dat het onmoge lijk bleek enkele deuren te sluiten. Op de vloer van de machinekamei lagen wat planken om de stokers te vrijwaren tegen het uitglijden op de stookolie. Deze planken nu waren op de een Oi andere wijze, tussen de vloer en hét waterdichte schot ge raakt, waardoor het niet meer mo gelijk was dit te sluiten. Het meeste water stroomde door de tunnel (de gang waardoor de schroef-as loopt) de machinekamer binnen. Binnen de drie minuten was het water in de machinekamer zo hoog gestegen, dat het om de dynamo spoelde en weinige ogenblikken daar na gingen dan ook alle lienten tege lijk uit. Tot dat moment had de marconist nog kunner seinen, maar toen moest hij op zijn noodinstallatie overscha kelen. Intussen werden verscheidene vuurpijlen afgeschoten om de reeds in aantcht zijnde loodsboot uit Oostende duidelijk te maken, waar het zinkende schip zich bevond. Eén van de machinisten ging nog maals naar beneden om te traenten Demonstratie op de Houtkade. Het Kerstmannetje heeft dit jaar de gemeente Vlissingen wel een bij zonder mooi en prae.isch cadeau ge schonken. Het was een spiksplinter nieuwe brandweerauto, die gebouwd was door de Ia. Bikkers in Rotter dam en Vrijdagmiddag door die fir ma afgeleverd werd. Deze nieuwe motorsptxit onder scheidt zich van zijn voorgangers door de geheel dichte uitvoering. De manschappen, welke anders altijd aan de zijkant van de wagen In de open lucht moeten zitten, kunnen nu plaatsnemen in een geheel afgesloten cabine. De cabine wordt afgesloten met aan beide zijden twee openklap pende deuren. Ook het materiaal is waardoor b.v. de slangen niet_ rneei opgeborgen in afgesloten ruimten, hebben te lijden door de weersom standigheden en dus ook niet meer zo gauw verteren. Er kunnen 12 straaipijpen worden aangesloten op de wagen en voor het oppompen van het water is er in totaal lo meter aan slangen beschikbaar. De wagen zelf kan voor het bieden van „eerste hulp" in een tank, welke onder de manschappen-zitplaatsen is aangebracht, één ton water vervoe ren. Verder zijn er ook weer in af gesloten ruimten, twee vaten met een schuimvormende vloeistof en appa raten met z.g. koolzuur-sneeuw om benzine-, olie- en electriciteitsbran- den te blussen. was uitgelegd, waarbij bleek dat tal van snufjes, zoals verlichting en een voudige inschakeling waren aange bracht. werd aan de Houtkade voor het stadhuis een demonstratie gege ven Onder druk van vele atmosferen werd het water huizenhoog opge spoten. zo zelfs dat de arbeiders ir het Droo^dnk nat werden. Ook werden hier de verschillende mondstukken, waarbij een sproeistuk, gedemonstreerd. ie gemeenteraadsvergadering, wel- ke juist op (lat tijdstip werd gehou- den werd even onderbroken en bur gemeester Kolff en de raadsleden konden van nabij met deze prachtige nieuwe aanwinst voor de gemeente kennismaken. 1 v. d. Tak zwaar gepompt werd du id olijk geworden, dat ook Vlissin gen niet meer te bereiken was. On geveer zes m\jl ten Zuid-Westen van Zeebrugge werd het schip toen aan de grond gezet. De „Martagon" helde zwaar naar achteren en het achterdek lag onge veer een halve meter boven de zee spiegel. De leden van de bemanning, ene wij in het hotel Dekker spraken, konden dan ook heel gemakkelijk overstappen op de reddingsboot „Pre- onder commando van schipper Slis. sident Wierdsma" uit Breskens, die om 2 uur de „Martagon" bereikte Deze zette de schipbreukelingen in Vlissingen aan waf. Vol lof spraken de mannen over de behandeling, die zij aan boord van de reddingboot on dervonden uadden. KERST-CAKE. De bootsman vertelde nog, dat de kok gistermorgen het bjj een klein olielichtje heeft klaar gespeeld in de keuken een volledig ontbijt van ha vermoutpap, gebakken eieren met spek, brood en koffie en thee. klaar te maken. Ook een Christmas-cake, oorsoronkelilk bedoeld voor de Kerst dagen, werd omdat ze anders toch achtergelaten moest worden, in het donker opgepeuzeld. Toom de „President Wierdsma" de „Maragon" verliet, waren aan boord nog de kapitein en de drie stuurlie den. alsmede enkele andere leden van de bemanning achtergebleven. Voor deze negen mensen zou voorlopig geen gevaar bestaan, zo meende men. Direct na de aanvaring werden enkele peilingen verricht, waarbij bleek, dat zowel achter als voor 60 voet water stond. Men vermoedt dat de „Martagon" op het wrak van de .Christiaan Huvgens" .is gestoten en daardoor over bijna dé gehele lengte werd opengescheurd. Het schin ver voerde -teénkolen van Philadelphia naar Rotterdam. Vannacht om half twee was men nog steeds bez'g met pomnen. Ge tracht zal worden het schm te dich ten, en indien mogelijk, de Schelde opvaren. Mocht, dit niet gelukken, dan zal men de „Martagon" zeer waarschijnlijk de haven van Zee- brmrge binnenslepen. - Intussen zitten de-dertien mannen 'n Vlissingen: zij hadden als enive wens „To be at home on Christ mas Maar of dat zal lukken -Vfe CONCERTGEBOUW >if °N V! I S 51NGEN VQ Maandag en Dinsdag, le en 2e Kerstdag? Natuurlijk naar het bekende Radio Dans- en ShowórkéSt VAn (Jit en toch thuis door de gezellige sfeer, 'n Kusje onder de mistletoe. Champie en die winnen wij' natuurlijk. Pistache ieder kaartje eindigend op nul of 'n vgf. Gereserveerd is onz<? tafel tot acht uur. Bijzondere kerkdienst van de Ned. Herv. Gemeente. In een bijzondere kerkdienst van de Ned. Herv. Gemeente van Tholen werd Vrijdagavond een gedeelte van de gerestaureerde Grote kerk te Tho len in gebruik genorfieh, Onder de vele aanwezigen bevond zich o a. burgemeester en wethouders van Tholen. Na de opening door ds B. G. A. van der Wiel werd gezamen- Eerste bromfietsdiefstal voor de rechter. De bromfietsen zijn thans zó inge burgerd, dat ook de zwijntjesjagers er belang in gaan stellen. Vrijdag morgen behandelde de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg de eerste bromfiets-diefstal. Hieraan had zich schuldig gemaakt de 23-jarige werkman P. F. J. V. uit HontènisBé. Volgens zijn verklaring was hij in Augustus j.l. naar de ker mis te Kloosterzande geweest. Toen hij 's avonds laat naar huis terug wil de keren, had hi) echter zijn fiets niet meer kunnen vinden- Onder de in vloed van spiritualiën had hij toen maar een andere fiets gepakt en eerst de volgende ochtend had ni) ge merkt, dat daarop ook nog een hulp- motor zat. Toen herinnerde hij zich ook pas, dat hij de vorige avond eigen fiets bij een oom had gestald maai hij durfde de gestolen brom fiets niet meer terug te brengen HU. had het ding een paar maanden in zijn schuurtje verborgen en daal- na wielen en motor op zjjn eigen xy- .viel gemonteerd. De Officier van Justitie eiste 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 1 maanden voorwaardelijk met 2 jaai proeftijd en ondertoezichtstelling. De raadsman, jhr. mr. Van Nispen tor Sevenaer, voerde aan, dat V. niet oe- wüst had gestolen en bepleitte cle mentie. Uitspraak: 5 Januari. In hoger beroep stond terecht de chauffeur A. C. S. uit Axel, die door de kantonrechter te Terneuzen ver oordeeld was tot geldboeten van 15 val zou hebben veroorzaakt. S. be toogde echter, dat hl) niet In over treding was geweest, maar de offi cier achtte hem schuldig en vroeg bevestiging van het beroepen vonnis. Blijft ie Middelburg wonen. Bij Koninklijk Besluit is op zijn ver zoek aan mr. Th. Portheine, met in gang van 1 Maart 1951, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van president van de arrondissements-rechtbank tc Middelburg, onder dankbetuiging voor de vele gewichtige door hem in rech terlijke betrekkingen bewezen dien sten. Mr. Portheine, die de rechterlijke macht verlaat in verband met het bc-, réiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd geboren te Deventer, waar hij lager en voorbereidend hoger onderwijs ontving. Hij studeerde aan de rijksuni/ersiteit te Utrecht en pro moveerde in 1907. Iii December 1914 werd hij benoemd tot substituut-griffier bij de arrondis sementsrechtbank te Middelburg en hij zou daar zijn gehele carrière door brengen, hetgeen bij de rechterlijke macht tot de grote uitzonderingen be hoort. In 1925 werd hij benoemd tot rech ter, in 1934 tot vice-president en in 1943 tot president. Bij de behandeling van talrijke za ken voor de rechtbank deed de heer Portheine zich niet slechts kennen als man van grote bekwaamheid oij het geven van leiding aan de zittingen, maar ook als een humane figuur aan wie het wel en wee van de mede mens sterk ter harte ging. In de loop der jaren bekleedde hij tal van functies in verenigingen en ook nu nog heeft hij in diverse be sturen zitting. Zo is hij raad van de Polder Walcheren en voorzitter van de Nutsspaarbank. Naar wij vernemen stelt de heer Portheine zich voor ook na zijn pen- siocnering in Middelburg te blijven wonen. Hij voelt zich in de provincie Zeeland voortreffelijk thuis en ver wacht mag worden, dat hij als hij straks zijn functie bij de rechterlijke macht heeft neergelegd voor de col leges, waarin hij nog zitting zal hou den, veel waardevolle arbeid in het belang van Zeeland zal verrichten. De heer D. W. Lindenberjh treedt 31 Dec. als zodanig af De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland, de heer D. W. Lin denbergh te 's Heer Arendskerke, is door HM. de Koningin bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Llndenbergh, een in Zeeland zeer geziene, uiterst werkzame figuur, heeft naar wij vernemen, pe.r 31 December, in verband met zijn leeftijd, ontslag gevraagd als Prov. Voedselcommissaris. Hij wordt als zodanig opgevolgd door ir. J. D. Dorst, die tot Maart 1947 Provinciaal Voedselcommissaris was en toen secretaris werd van do Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Vermoedelijk houdt de terugkeer van ir. Dorst tot zijn oude functie verband met de inkrimping van het arbeidsterrein van de Stichting voor de Landbouw. De heer D. W. Lindenbergh, gebo ren te Wemeldinge in 1883 en thans dus 67 jaar oud, is een Zeeuw in hart en nieren. In 1906, op 23-jarige leef tijd, vestigde hij zich als landbouwer te 's Heer Arendskerke op de boer derij „De Panhoeve". Niet alleen was hij in zijn vak een prominente figuur, maar weldra bleek, dat hij ook voor t organisatieleven bijzondere gaven had. Hij heeft deze in zjjn werkzame 7 ven volledig kunnen ontplooien en daardoor in Zeeland een zeer belang rijke rol gespeeld. Zijn prettige ka rakter maakte, dat hg vele vrienden verwierf, zijn sterke gezondheid en gelukkige gezinsomstandigheden maakten het hem mogelijk een zeer groot aantal functies op eervolle wij ze te vex-vullen. DE CRISISCONTROLE De aanloop voor de tegenwoordige functie van de heer Lindenbergh be gon in 1931, toen hij benoemd werd tot controleur van de Tarwewet. Kort daarop volgde zijn benoeming tot controleur bij de Centrale Crisis Controle Dienst en later bij de CCD, waarvan, de heer Lindenbergh in* 1947 hoofdinspecteur was. Toen de heer Dorst aftrad, werd hij diens op volger als Provinciaal Voedselcom missaris. In Maart 1947 had het bureau van de P.V.C. nog 240 man personeel. De GEMEENTERAAD VLISSINGEN. De gemeenteraad van Vlissingen besloot In zijn zitting van Vrijdag me dewerking te verlenen voor de bouw van 70 woningen, die aan Vlissingen zijn toegewezen voor industriebouw en die in exploitatie zullen komen bij de vereniging Volkshuisvesting. Voorts werd besloten tot de bouw van 7 duplexwoningen, die zjjn toegewezen ten behoeve van gedemobiliseerden en die in exploitatie zullen komen by de bouwvereniging Gemeenschappe lijk Belang. De heer L. P. van Oorschot (P.v d. A wees er op, dat dat contingent in dustriewoningen ook voor andere in dustrieën dan de Schelde kan worden gebruikt. Die industrieën moeten zich dan bij Volkshuisvesting aansluiien. Ook de heer M. A. van Poelje (P.v.d. A.) legde hierop de nadruk. De burgemeester verklaarde, dat on derzocht zal worden of de huuropzeg- ging van de woningdienst is uitge gaan. DE MARINE. lijk gezongen psalm 150 vers 1 en 2, waarna de president-kerkvoogd, de heer P. J. Droogers, de openingsrede uitsprak. Spreker wees erop, dat de restaura tie van het kerkgebouw nog niet ge heel is voltooid en gaf een opsomming van het geen nog moet gebeuren. Het zal nog vele jaren duren, voordat het bedehuis in zijn geheel weer in ge bruik kan worden genomen, zo zeide de heer Droogers. Hij schetste in kor te trekken het verloop van de restau ratie. In November ,1946 was de toestand van het gebouw zo gevaarlijk, dat er ingegrepen moest worden. Toen werd met de restauratie begonnen. Spreker dankte de architect, de heer N. v. d. Kloot Meijburg, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het gemeentebe stuur voor hun medewerking. Thans kan men met Kerstmis een gedeelte van de gerestaureerde kerk in gebruik nemen, waardoor het doel, dat mep zich dit jaar had gesteld, is verwerke lijkt. Spreker besloot met een opwekking tot de gemeente om door trouwe op komst er aan mede te werken, dat het gebouw geheel kan worden gerestau- reerd. Hierna overhandigde de héér Droo gers de kanselbijbel aan ds. B. G. A van der Wiel, die de bijbel daarna op de kansel legde. Ds. v. d. Wiel bedien de het Woord naar aanleiding van de tekst: Ik zal dit huis met heerlijk heid vervullen en In deze plaats zal ik vrede geven". Na de predicatie dankte ds. v. d Wiel namens de gemeente allen, die aan de totstandkoming van de restau ratie hadden medegewerkt. Namens de classis Zierikzee werden gelukwensen aangeboden door ds de Lindt uit St. Philipsland, namens de ring Tholen door ds. Brons uit Scher nenlsse. Burgemeester mr. A. J. v. d Hoeven sprak nam«n* het gemeentebe stuur. Ds v. d. Wiel dankte de spre ker*. waarna gezongen werd psalm 7? vers II. Vermeldt zil tenslotte .dat de koster «en Damboek aanbood. Te Utrecht slasgde voor het doc toraal examen geneeskunde tweede gedeelte mei. wT v. d. Klippe te Vlis singen. De burgemeester mr. B. Kolff deelde mede, dat aan het eind van het 'jaar nog enig bouwvolume voor de indus trie over was, waarvan thans aan Vlissingen een portie is toegewezen. Op korte termijn zal nu beslist moe ten worden over de bouw van 70 wo ningen. Deze woningen zullen ge bouwd moeten worden voor personeel van de N.V. De Schelde, Vepriig zul len er verrijzen aan de President Roo- sevelt'aah Noordzijde en dertig ten Noorden van het Ravestevn-plein-wo. nlngcomplex langs de Hogeweg. HUUROPZEGGING. De heer J. Marijs (A.R.) wees er on, dat deze woningen weer kleiner ziin dan vorige comnlexen en dat de douchecel onthree'ct. Ook wees sur er oo. dat door de Ver. Volkshuisvesting aan bewoners, die niet tot het Schel- depersoneel behoren de woninghuur is oogezesd. De woningtoestand is nog slecht en het is moeilijk andere woningen te vinden. Spr. betreurde het. dat ook ze'fs aan weduwen van Fohelde-mcn- sen de huur werd opgezegd. Hij vraagt de ui'ertte soepelheid. De heer J. Post fP.v.d.A)) waar deerde de extra-toewijzing van 70 wo ningen. Spr. hoopte ook voor volgen de jaren on zu'ke extraatjes. Hii had overigens bezwaar tegen het ontbre ken van een douchecel en tegen de lessenaarsdaken op de bijbehorende schuurtjes. MARINE-WONINGEN. Spr. wees er on. dat voor de terug keer van de marine ook woningen no dig zu"en zijn en r»am aan. dat voor 60 gezinnen gezorgd zal moeten wor den. waarvoor een extra-contingent bouwvolume wellicht verkregen kan worden. Tegen de huuroozegging van Volks huisvesting-woningen had sor ernstig bezwaar. Het had hem bevreemdt, dat do gemeenteMjke wonlngd'^nst deze otv^ggingen heeft uitgevoerd. Het opzeggen van woningen aan ar beiders. die niet 'anger in dienst van De Schelde zjjn. liikt. naar spr's me- ning oo een strafmaatregel. Er zijn zelfs twee leden van het gemeenteper- soneel, door deze maatregel wor den getroffen. Snr. wees ér on. dat Sche'de-oerso. neel ook in woningen van de nartiru- liere hoiiwve»-enioingen wordt onder gebracht en dat al'een met medewer king van het gemeentebes'nu*- door Volkshuisvesting" eebouwd kan wor den. De huuronzeocing mag naar spr's mening niet geduld worden. B. EN W. BESLISSEN. De heer M. J. Corveleijn (K.V.P herinnerde er aan. dat B. en W. uit eindelijk beslissen over de woning toewijzing. De verenigingen kunnen slechts zover gaan als B. en W. wen sen. Wethouder W. Poppe (A R.) ver klaarde, dat de huuropzegging aan het gemeentebestuur bekend was Vóór de oorlog was 't steeds zo, dat men bij vertrek an De Schelde ook de woning ontruimde. Het is nu zo dat men kan verhuizen als men daar aan wil meewerken, maar men kan ook een afwijzend standpunt innemen De burgemeester lichtte toe, dat door het bezuinigen op de bouwkosten (ministeriële opdracht) de douchecel len zijn vervallen. Getracht zal worden voor de lessenaarsdaken op de schuur tjes nog andere daken te krijgen. daarop volgende jaren brachten een natuurlijke inkrimping van het ar beidsterrein mede, waardoor het per soneel tot 64 personen kon worden beperkt. Het bureau wordt in stand gehouden met het oog op de wellicht komende moeilijke titjdeh. VELE FUNCTIES Het is ondoenlijk om in kort bestek een opsomming te geven van de vele functies, welke de heer Lindenbergh uitoefent. Wij vermelden, dat hij voorzitter was van de beide Landbouwtentoon stellingen in Goes in 1919 en 1929, welke resp. door H.M. Koningin Wil- helmina en Prins Hendrik en door Prins Hendrik alleen werden bezocht. Sedert 1912 is de heer Lindenbergh bestuurslid van de keuringsdienst van de Z.L.M., later van de NAK- voor gewassen te velde. Hij is sedert laren bestuurslid van de Zeeuwse Coöperatieve Kunstmestfabriek en voorzitter van de Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaardlngen. Sedert 1916 is hij voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank te 's Heer Arendskerke, waarvan hg mede op richter was en sedert verscheidene laren voorzitter van de Raad van Toezicht ven de Coön. Centrale Raif- feisen Bank te Utrecht. De heer Lin- denb°rgh is lid van het dag. bestuur van d« Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent, sedert 1921 lid van de Raad van Commissarissan van dé P. Z.E.M. en thans lid van het dagelijks bestuur. Sedert 1915 is hg voorzitter van het Burg. Armbestuur te 's Heer Arendskerke en president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. Tenslotte vermelden wij, dat de h°er Lindenbergh dükgraaf. is van het Waterschap 's Heer Arendsker ke en voorzitter van het Waterschap van de ontwatering door de sluis in de Piet. STATENLID De heer Lindenbergh is ontelbare laren raadslid van 's He«r Arends kerke, was ko'-te tgd wethoude*1 en naakt sedert 19A 6 voor de V.V.D. deel u't van de Prov'nciale Staten. In Aug. 192S werd de heer Lin denbergh beno-md tot ridd«r in de o"de van Oranie Nassau. Thans, bg zn'n aftreden als Prov. Voadselcom- m'eearis volgde zjjn bevordering tot Officier. Vobr de huisvesting van de marine mensen zal een ex.ra-woningcontim gent worden gevraagd. Er is reeds contact met het ministerie van mari ne opgenomen. In dit verband deelde de bur gemees er nog op enkele vragen van de heer J. L. de Wit (A.R.) over de terugkeer van de mari ne te Vlissingen mede, dat het aanvankelijk in de bedoeling lag een gebouw te plaatsen op het terrein aan de Oostzijde van de eerste binnenhaven. De marine komt nu eerder dan ver wacht we-d en daarvoor wordt de Heemskerk te Vl'ssingen ge- stationneerd met 20 otticieren, 40 onderofficieren, 400 man schappen en vermoedelijk 5 h 600 man personeel in opleiding. Het schip krijgt ligplaats aan de Westzijde van d6 eerste bin nenhaven. Er komen enige zeer voorlopige ops'allen. Plannen bestaan om een ter rein ten Noorden van de Prins Hendrlkweg voor de marine aan te kopen. Gelden daarvoor zijn reeds op de begroting van ma rine voor 1951 uitgetrokken. De Heemskerk komt eind Februari. In antwoord op verdere vragen van de heer De Wit deelde de burgemees- ster nog mede. dat wat betreft de Marshall-hulp voor herbouw van het Brittannia-hotel opnieuw overleg ge pleegd zal worden door de commissa rissen. Nagegaan zal worden hoe thans de voorwaarden zijn. De bebouwing van de Singel het vroegere terrein van Levenslust -- zal eveneens de aandacht van B. en W. hebben. Er ziin in de laatste weken tal van bouwplannen en herbouwplan nen bij de gemeente ingediend en daaruit zal voor het komende jaar een keuze worden gedaan We'licht komt daarbij ook de bebouwing van de Sin gel aan de orde voor middenstandswö- ningen. De raad hechtte tenslotte zh.s. ziin goedkeuring aan de bouw van de 70 i woningen en de 7 duplex-woningen. KUNST. KUNSTMUSEUM MIDDELBURG Ter ere van de 85ste vex-jaardag van de nestor der Zeeuwse schilders, Ger Jacobs uit Vlissingen, organiseert de Vei-.'Voor de Kunst te Miode.burg een expositie vau zijn wex*k in het Kunst museum aldaar. Jacobs. Belg van origine, bij het uit breken van de eerste wereldoox-log naar Nedei-land gekomen en hier ge bleven, is een schilder met onbetwijfel bare kwaliteiten. Men behoeft op deze tentoonstelling. Welke een vijf cn twintigtal doeken omvat, slechts stil te staan bij de twee prachtige zonson dergangen om dit te beseffen. Zij ziin, mooi en mild van stemming, goed ge zien en goed geschilderd. .Verrassen der evenwel zijn enkele riviergezich ten en met name het doek met de hoogaarzen, dat moderner is, van vi sie, maar ook van kleur. Er is verder een stoel, met prachtige b'auwen en bruinen, die even aan Van Gogh hei- ixinert, maar toch te veel eigen karak ter heeft om als epigonenwerk te wor den betiteld. Trouwens: Jacobs Is geen epigoon. Naast de Jxierboven opgesomde kwa liteiten treft in het werk van deze schilder bovendien de zeer knappe techniek. Jacobs weet wat hij met zijn materiaal kan bereiken en hoe hij het moet bereiken. Hij heeft een vaardige hand van schilderen, een technisch meesterschap, dat bewondering af dwingt. Jacobs heeft in Zeeland velen tot schilderen gebracht. De reden daarvan wordt verk'aard a's men zijn land- schanoen bekijkt. Hij weet ook de uit beelding van het eenvoudige iets eigens te geven. Hii weet een stem ming goed vast te houden. En juist die eenvoudige, ieder voor zich knap geschilderde landschappen moe'en in spirerend werken op anderen. Met na me deze eigenschap is het 'vermoede- deliik. die- Jacobs tot een goed leer meester maakte. Hii heeft velé be scheiden leerlingen, die uit hun schil deren levensvreugde en levenskracht putten en dat kan waar'ijk niet van vepl schi'ders worden gezegd. Het is goed gezien van de Ver. Voor de Kunst deze tentoonste'ing te orga niseren Velen zullen deze gelegenheid aangrijpen om met het werk van Ja cobs kennis te maken, of de vroegere kennismaking te hernieuwen. .Het ver dient deze aandacht zeer zekér. ACCOUNTANT - BELASTINGCONSULENT (Lid Var#r v. Bel. CY»r»«- BREDA» Nieuwe Glnnekenstraat 30, Telef. 8127. Thans «w»k '"sfcig t<> HULST - Burg. v. Waasberghestraat 58. Tel. 103.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2