Het nieuwe Raadhuis voor Kapelle-Biezelinge Vanwaar het wild en gevogelte voor de Kerst-tafels? I 3?£ a,8 Wat het werd en wat het had kunnen worden ■- BODEMKARTERING VAN HET ZUIDWESTELIJK KLEIGEBIED Ganzen waggelen over straat! WAT ELDERS KAN MOET 00K IN MIDDELBURG KUNNEN! ZATERDAG 23 DECEMBER 1950. PROVINCIALE ZEEUWSECOURAN1 11 Ontwerp Frits Lensvelt was „aesthetisch niet verantwoord". Wie het wel meent met de schoonheid van Zeeland en haar bijgevolg wenst te behouden, zal het besluit van Gedeputeerde Staten om de Pro vinciale Schoonheidscommissie tot nieuw leven te wekken, niet anders dan toejuichen. Ook het feit, dat de Provinciale Staten deze plannen goedkeurden zal z^)n instemming vinden. Het enige wat hy betreuren zal, Is dat dit besluit niet veel eerder werd genomen. Ware zulks wel het geval geweest, de Zuid Bevelandse ge meente Kapelle-Biezelinge zou gespaard zyn gebleven voor het nieuwe gemeentehuis, dat volgende maand geopend zal worden. Gespaard zijn gebleven? Inderdaad. Het is zeer goed moge- lijk, dat dit nieuwe gemeentehuis er van binnen aardig uitziet. Uiterlyk evenwel is het op de plaats, waar het verrezen is volkomen misplaatst. Het staat op een juweel van een dorpsplein, met in het midden een der mooiste oude kerken van Zee land. De huizen rondom dit plein zijn weliswaar niet allemaal mooi, maar zy zijn bescheiden en de prach tige kerk met haar oude geboomte overheersten hen zodanig, dat het geheel buitengewoon mooi mocht worden genoemd. In deze landelijke oase van schoon heid is het evenwicht thans echter jammerlijk verstoord. Door het nieu we, koude, moderne gemeentehuis. Wat heeft de Provinciale Schoon heidscommissie - -mede te maken? zal men wellicb gen. Zy heeft er i verre mede te maken, dat er era ènder plan ge weest is voor het gemeentehuis van Kapelle, een plan, dat door deze Schoonheidscommissie werd goedge keurd, maar nimmer werd uitge voerd. Wy publiceren hierboven links een reproductie van het ontwerp van wijlen de architect en grafische kunstenaar Frits Lensvelt en van het gemeentehuis, zoals het er thans staat. Beide afbeeldingen spreken voor zichzelf, hoewel de foto van het nieuwe raadhuis nog flatteus mag heten. Kapelle mocht wensen, dat het ontwerp van Lensvelt was uit gevoerd! Waarom het niet werd uitge voerd EEN MF.PHW AARDIGE GESCHIEDENIS. Dat is een merkwaardige geschie denis. waren toegewezen, het ontwerp- Lensvelt uitgevoerd zou zyn. Dat deze materialen er niet waren, leid de er toe, dat er een kink in de ka bel kwam. Waar men zich echter over ver wonderen zal is, dat het ontwerp- Lensvelt, goedgekeurd door de Pro vinciale Schoonheidscommissie, door de toenmalige supervisor verworpen werd omdat het aesthetisch niet ver antwoord was, terwyl er een ontwerp voor in de plaats kwam, dat aesthe tisch heel wat minder bevredigt, dan het ontwerp-Lensvelt. Dit doet ons de verzuchting sla ken: Was de Provinciale Schoon heidscommissie maar eerder tot nieuw leven gewekt! De hierboven medegedeelde bizon- derheden vernamen wy van de archi tect W. A. Lensvelt te Epe (.Geld.), broeder van Frits Lensvelt. Deze vestigde onze aandacht er op, omdat hij eerherstel voor wijlen zyn broer rechtvaardig acht. Zou er een gemeentehuis zijn gebouwd, dat mooier was en ter plaatse meer harmonieerde met de omgeving, dan dat van zyn broer Frits, de heer W. A. Lensvelt zou geen aanleiding hebben gehad om iets te zeggen. Nu het ènders is, acht hy het bil- lyk, dat men naast het nieuw ge bouwde raadhuis ook het oorspron- kelijke ontwerp kan zien. Sinds de oorlog zyn grote gedeel- Een standpunt, waarmede men ten van het Zuidwestelyk kleige- kan instemmen en dat ons er toe bied jn wff wel bracht, beide bygaande foto's te pu- van de Zeeuwse eilanden heeft veel bliceren. In 1942 kreeg de heer Frits Lens velt, die verbonden was aan het Ar chitectenbureau der gebroeders F. en W. A. Lensvelt, opdracht om het ontwerp te maken voor een nieuw gemeentehuis van Kapelle. De door de Duitsers afgekondig de bouwstof verhinderde tijdens de oorlog de bouw van de nieuwe zetel van het gemeentebestuur, maar de plannen waren gereed, de goedkeu ring van de Provinciale Schoon heidscommissie hadden zij verwor ven, alles was bestedingsklanr. Frits Lensvelt overleed in 1945, maar niets lag meer voor de hand, dan dat na de oorlog zijn ontweip zou worden uitgevoerd. Het Ministerie van Wederopbouw had echter in 1945 geen materialen beschikbaar en ook m 1946 konden deze nog niet worden toegewezen. In die tussentijd was echter een supervisor aangewezen, do architect J. Roodenburgh, en deze achtte het ontwerp van wijlen Frits Lensvelt aesthetisch niet verantwoord. De supervisor ging met B. en W. pra ten en nam ten slotte de beschikking dat er een nieuw ontwerp moest worden gemaakt, waarvoor een keu ze moest worden gedaan uit andere architecten. Het Architectenbureau Lensvelt kreeg zijn werkzaamheden volledig betaald geld, dat dus voor de ge meente KapelleBfczelinge wegge gooid geld was. Het nieuwe ontwerp werd gemaakt en is uitgevoerd. FOTO'S ALS EERHERSTEL. Daarmede zou de geschiedenis uit kunnen zyn. Men kan zich op het standpunt i stellen, dat als er destyds materialen Het ontwerp-Lensvelt Kwaliteit der schorgronden In een vergadering der Vereniging van oud-leerlingen van de Ryks- landbouwwlnsterschool te Dordrecht hield Vrijdagmiddag prof. dr. C. H. Edelman uit Wageningcn, een rede over de bodemkartering van het Zuid westelijk kleigebied. hun ligging in het land is als die van de scnor- en plaatgronden. In vergelyking tot de zeekleigronden ai-,J- zij kali- Het nieuwe raadhuis van Kapelle-Biezelinge opgeleverd. De gronden van de oude kernen van deze eilanden vallen uiteen in kreekruggronden en poelgronden. De eerste zyn zave- lig en oppervlakkig ontkalkt, de laatste veelal zwaar en oorspronke lijk kalkarm afgezet. Door de in klinking van de veen-ondergrond zyn de poelgronden thans laag ge legen. De nieuwe zeekleigronden zyn ingedeeld in schorgronden en plaat- gronden. De schorgronden vormen de beste gronden van Nederland, kalkhoudend en met een vochthou- dende ondergrond. De plaatgronden lijken er oppervlakkig op, maar hun ondergronden zijn grofzandig en vaak dor. De plaatgronden ïyden dan ook aan verdroging. NIEUWE KAART. Op de nieuwe onlangs gepubli ceerde bodemkaart van Nederland 1 400.000 in vele kleuren zyn de gronden van het Oostelijk deel van ae Zuidhollandse eilanden en de klei gronden van Noord-Brabant als es tuarium gronden voorgesteld. Zij zijn roodbruin van kleur, tegen de Zeeuwse gronden grijs. Zij zijn voor- namelyk in zoet water afgezet, ech ter onder invloed van de getydenen van' gelijke ouderdom zijn arm Dit komt ten dele door de kali- armoede van de Maasklei, ten dele door de uitputtende cultuur van riet en griend voor de indyking. ERFENIS VAN ZEEZOUT. De oudere estuariumgronden lijken zodanig op de knikkleigronden, dat ze daarmede op de nieuwe kaart gelijk zyn gesteld. In het onlangs verschenen werk ..inleiding tot de bodemkunde van Nederland" van spreker is de theo rie ontwikkeld, dat dergelyke stug ge kleigror^t n-kalkarm zijn afgezet. Hun slech.j structuur is nog een erfenis van het zeezout. In alle leerboeken over de kennis van de grond staat te lezen dat de Nederlandse kleigronden 1 procent kalk in 25 Jaar (in het Zuiden om streeks 40 jaar) verliezen. Dit is onjuist. Vele kleigronden zijn oor spronkelijk kalkarm afgezet en men heeft de snelheid van de ontkalking sterk overschat. Men mag aanne men dat 1 procent kalk per eeuw uitspoelt. Het parlement van Beieren heeft de christen-democraat dr. Hans Ehard, als premier herkozen. (Van onze speciale verslaggever) GOOR, December Het is weer Kerstmis. En in de etalages der wildwin- kels zijn de laatste weken weer de aanlokkelijke tableaux van reebouten, hazen en konynen, van opgestapelde blikjes met gevogelte te zien geweest, aan en voor de deuren der poeliers hebben de vette kalkoenen en ganzen gehangen en hebben de kippen, eenden en hanen gelegen, allemaal uitstal lingen, welke steeds weer tal van kykers en kopers hebben getrokken. Vanwaar komt al dit wild en gevogelte? Is het alles binnenlands of ook buitenlands product? Ter beantwoording van deze vraag zijn wjj naar het verre Oosten gereisd, om een der grootste im- en exportbedrijven van ons land in ogenschouw te nemen. Als klein poelier vestigde zich nu by'na 70 jaar geleden de heer R. J. A. Moorman in het stille Overijselse stedeke Goor. Hij begon op beschei den schaal, want wild hadden wij niet in groten getale en ons gevogeltebe- stand was betrekkelijk gering. reeën en hazen uit Hongarye en pa trijzen en fazanten uit Mandsjoerye. Speciaal voor de Kerstdagen werden in de jaren 1925-1930 tienduizend ganzen voor de binnenlandse markt geleverd. De tweede wereldoorlog heeft als Thans kan zijn (enig overgebleven) j zove^e bedrijven ook dat van Moor- zoon als firmant der fa. Th. Moorman naan geheel stilgelegd. De Duitse er prat op gaan een der grootste„Wehrmacht legde beslag op de grossiers, im- en exporteurs in wild enorme koelhuizen, alle auto s wer en gevogelte van ons land te zijn. den gestolen en de heer Moorman Hy gaat er echter niet prat op en het bracht enige tyd in gevangenschap kostte Uw verslaggever zelfs enige m het concentratiekamp \ught door. moeite hem aan de praat te krijgen. °P 1 fH>nl v*? P0C>oden de Duit- Deze groothandelaar is een rustig,sers met trotyl het koelhuis op te noest werkend man, die niet graagblazen en zo dit mooie bedryf te ver- aan de weg timmert en liever onop- jpelen. De bevrijders, Canadezen en gemerkt zijns weegs gaat Polen, naderden evenwel Goor, waar slag op de kop en onbewogen werken de poeliers de volle manden af., die aangevoerd worden per vrachtauto. Andere mannen en jongens zorgen voor de verdere behandeling van het gevogelte. De afval gaat naar de de structiebedrijven te Winterswyk, waar er beendermeel uit vervaar digd wordt. Van April tot Augustus ls het sei- bezit er lang niet voldoende voor de vraag en bovendien zyn ze te duur voor de export) hazen uit Nieuw-Zee- land en fazanten uit Linz uit het on der Amerikaanse contröle staande -- deel van Oostenryk. Gevogelte wordt j jonge banen, van September thans uitsluitend uit eigen land be- f-0 November voor kippen, van Octo- b 1 ber tot Januari van fazanten. Op een grasveld van het 3 ha grote erf, dat voor uitbreiding van het be drijf beschikbaar is, lopen een 80-tal eigen 1 trokken. Hoewel in het kader der handels-1 verdragen met Oost-Europa byv. de JJ"1" -anzen uit Polen be- onze desbetreffende vraag, bedroeg de j April brand stichtten~in de geboüwen der firma. Gelukkig evenwel kon de gemiddelde omzet der firma 50 000 kippen en hanen per weck grotendeels export naar Duitsland en Italië. Daarnaast was er ook import van ganzen en kalkoenen uit Polen, ha zen en fazanten uit Denemarken, Bezoek aan militaire tehuizen. Het was op de dag af precies een jaar geleden, dat het Prot. Chr. Militair Tehuis aan de Amersfoortsestraatweg te Bussum werd geopend, toen we er vorige week Zaterdag binnenstapten. De omgeving was door de sneeuw herschapen in een sprookjesachtig landschap, waardoor het witte gebouw haast niet opviel Toen we eens hadden rondgekeken en gehoord, lioe er verbouwd was, voor het tehuis in de huidige vorm kon worden geopend, hebben we gevraagd, wat dat allemaal heeft gekost. Het bedrag bleek tussen 25 en "0.000 te liggen en op onze vraag, waar het geld vandaan kwam, luidde het antwoord, dat liet grootste deel door een actie in Bussum en met steun ook van de kerken in die gemeente was bijeengebracht. Toen hebben we gedacht: „Wat daar kan, moet toch ook in Middelburg mogelijk zyn." gevers en boekhandelaren zorgen, dat de beste lectuur ook in het te huis niet ontbreekt. Er is 'n „bar" wanneer we dit woord mogen bezi- fen voor de ruimte, waar de be- cerder de militairen van koffie, li monade, sigaretten e.d. voorziet, aanwezig in de grote zaal, zodat men alles by de hand heeft. De keuken is achter deze bar gelegen en prac- tisch ingericht. Uit het gebouw te Bussum was practisch alles aan hout gesloopt in de winter van 1944/'45. De ramen waren verdwenen en dichtgemetseld en het geheel had meer van een ruïne weg, dan van een behoorlijk huis. Men heeft het gewaagd, dit pand in te richten als Tehuis voor de in de Kol. Palmkazerne gelegerde militairen en toen we alles bekeken hadden hebben we voorgesteld, het geheel maar over te brengen naar Middelburg maar daar wilde men niet van weten, temeer, daar dit te huis bekend staat als een der mooiste In Nederland. PRACHTIGE WERKING. MEDE- We hebben verbaasd gestaan van de medewerking, die men heeft ge had bij de verbouw en de inrichting. Alles is voor de kostprys opge knapt en dat gaf een enorme kos tenbesparing. Er is een ruime zaal, waar een biljard staat en een pmg- pong-tafel, terwijl er ruimte genoeg voor enkele gezellige zitjes overblijft. Bovendien kunnen er bijeenkomsten worden gehouden en naast deze zaal is er een aparte leeskamer, waar een goed gevulde bibliotheek getuigt van medeleven. Zo nu en dan, zo vertelde de beheerder van het tehuis, de heer E. A. Volk ons, zendt men ons boeken en vooral uit- WOONRUIMTE. De woonruimte, alhoewel niet di rect groot, is voldoende voor de heer Volk en z'n gezin en bovendien hebben zy, die hun woning op de bo venverdieping hebben ingericht, een pracht uitzicht op de grote ver keersweg. In lichte kleuren geschil derd met grote ramen, waardoor het licht ruimschoots binnenvalt, is het een ideale woongelegenheid, waartegen de woning van de huisva der in Middelburg nog meer op een krot, dan op een behoorlijk huis ge lijkt. Een groot voordeel is boven dien dat de legerpredikant de ka pitein ds. P den Broeder zijn zit- slaapkamer in het tehuis heeft, zo dat die militairen, die met de geeste lijk verzorger willen spreken, nooit ver behoeven te zoeken Een combi natie van mogelijkheden dus, die ons als ideaal toelachte. HILVERSUM Van Bussum naar Hilversum met vuurgloed snel geblust worden. beroemde vette trokken zouden kunnen worden, is er in ons land zelf te weinig afzet voor en dan alleen maar gedurende de Kerstdagen, en Engeland en Ameri ka willen een certificaat van her komst hebben en weigeren wild of ge vogelte uit Hongarije en Polen. Barneveld levert de nodige kippen en hanen. Door het optreden van de pseudo-vogelpest, waarvoor het be dryf van de fa. Moorman gelukkig gespaard gebleven is (nog luttele weken geleden werden enige geval len van pseudo-vogelpest in Twente geconstateerd), stagneerde de aan voer geducht. Vroeger werden op één markt 300 kisten gevogelte, tezamen 15.000 stuks gewrocht. Medio Novem ber werd na de opheffing eerst van het ophok-, daarna van het markt- verbod te Barneveld weer voor het eerst geveild en de heer Moorman was er als de kippen bijal kocht hy maar een tiende van vroeger. Maar ons land is niet als Duitsland, Engeland en Amerika een gevogelte- land. Hoewel de prijs van het vlees zeer hoog is, beschouwt men kippen en eenden, om niet te spreken van ganzen en kalkoenen, als luxe en geenszins als volksvoedsel. Alleen het Joodse bevolkingsdeel, dat helaas na de oorlog tot een ge ring percentage is gereduceerd, was gewoon op de Sabbath kip te consu meren. Toch valt dit artikel niet onder het de bus is niet zo heel ver en daar om zijn we ook op bezoek geweest bij de bijna 65-jarige huisvader, de heer J. L. Nieuwenhuis, die het te huis in die gemeente beheert. Ondanks zijn hoge leeftyd was „va der" Nieuwenhuis, zoals hjj wordt genoemd nog vol enthousiasme voor het werk en hy sprak over de mili tairen als waren het kinderen uit z'n eigen gezin. Ook hy zit niet stil. Men staat verbaasd, wanneer men hoort, wat in deze gemeente evenals in Bussum al is bereikt. Er wa3 geen geld voor een piano en een orgel, maar de huisvader wist zowel aan beide instrumenten als aan het geld te komen. Bovendien kan Hil versum als een voorbeeld dienen voor een harteiyke samenwerking tussen de leiding van het garnizoen en het te'^i. Het St. Nicolaasfeest werd in de Kampementen gevierd en de huisvader moest het tehuis slui ten en de St. Nicolaasviering mee maken. Zo goed is zelfs de verstand houding met de commandant, de kol. Dobbenga. dat deze het tehuis 'n radio en pickup schonk. Men kent er natuurlijk ook geldzorgen, doch die zijn meestal van korte duur, want de heer Nieuwenhuis en de bestuursle den weten altyd wel een middel om uit de zorgen te komen. Gezellig, ruim voorzien van allerlei spelen, ook al weer dank zy veler medewerking een toneel eenvoudig maar doelmatig, dat alles typeert het Militair Tehuis in Hilversum. Het tehuis wordt te klein en er is een mogelykheid door middel van een uitbouw tot uitbreiding over te gaan. Zover was men echter nog niet, doch men wist al, wat het zou moeten kosten en men had ook al een plan om dit geld weer bijeen te krij gen. Hier geldt ook weer, dat de plaatselijke gemeenschappen weten, wat de militair toekomt en tot gel delijke offers bereid zijn. wanneer de ze door het bestuur van het tehuis of de huisvader worden gevraagd. NIET IN ZEELAND? Wanneer dit alles elders mogelijk Na de bevrijding begon de heer Moorman aanstonds aan de wederop bouw van zyn bedryf. zyn wagen park is echter teruggebracht tot 5 o auto's, maar 22 eigen spoorwagens van het garnizoen j zorgen voor het vervoer van levend gevogelte, waarvan er 4000 4500 stuks in elke wagon gaan. Het koelhuis, dat zich achter de drie woningen aan de Grootestraat idtstrekt en waarvan men het be staan zo in de hoofdstraat niet zou bevroeden, heeft een netto inhoud van niet minder dan 1200 m3, werkt met moderne Dieselmotoren en heeft een capaciteit van 1.500.000 kg gevo gelte en wild. De import heeft ten gevolge van de na-oorlogse situatie een wel zeer grote verandering, want belangrijke vermindering ondergaan. Van achter het IJzeren Gordijn wordt niets meer geïmporteerd. Wel komen er konynen uit Australië (ons land staan. Men was op de gemeenschap aangewezen, doch kwam voor elkaar. In Middelburg ls men niet enkel op de gemeente zelf aangewezen, doch men moet zich in heel Zeeland verantwoordelyk voelen voor het werk, dat in het Middelburg se tehuis voor de in de Zeeuwse hoofd stad gelegerde militairen wordt ge daan. Wanneer ieder dit gaat besef fen, dan zal de dag niet ver meer zyn, dat we voor het laatst een lyst van giften publiceren, omdat het doel voor Middelburg 15-000 (d 1 0.^.. de helft vay wat men in Bussum is, dan vragen we ons af, waarom kan moest byeenbrengen) dan bereikt is. dit niet in Middelburg, of waarom Laat Zeeland tonen dat het zyn niet in Zeeland. Bussum moet voor taak beseft en in korte tijd het bedrag eigen tehuis zorgen en kan moeilijk K"1TT~' het Gooi geheel inschakelen by. een actie, daar er anders moeilijkheden voor Laren en Hilversum zouden unt- bijeenbrengen. Het gironummer is en blijft 359300 t.n.v. P.ov. Zeeuwse Courant „Actie Bouw Militaire Te huizen Zeeland". ipen kalkoenen statig rond in afwachting van de slacht. En over het erf klinkt het gekakel van kippen, die men nog even de vrij heid laat, totdat ook zrj aan de beurt komen (Nadruk verboden) voedseltarief der omzetbelasting ook niet volgens de tabel, welke cf Tweede Kamer kortelings aannam. Trouwens minister Lieftinck heeft ook wild niet daaronder gebracht. Wanneer wij dan met de heer Moorman op het erf wandelen naar de enorme koelhuizen, waar, wanneer er ruimte is voor de regering geïm porteerd Argentyns bevroren vlees wordt opgeslagen evenals vlees en boter voor derden gekoeld wordt, om de installaties productief te maken, dan vernemen wij middellerwyl, welk een kwestie van- vertrouwen deze gehele wild- en gevogeltehandel eigenlijk is. Zeker de heer Moor man is een trouwe klant van onze KLM, om afnemers en leveranciers in verre landen te bezoeken, om nieu we relaties aan te knopen en oude te vernieuwen, maar de meeste zaken worden telegrafisch en telefonisch gedaan, waarbij op de kwaliteit van het te leveren artikel volkomen ver trouwd wordt. Wy huiverden by het betreden der koelhuizen, die zulks yselijke na men als Spitsbergen en Archangel dragen en waar temperaturen heer sen van -10 graden en -14 graden Celsius, maar het is merkwaardig hoe snel men, eenmaal zich er binnen bevindend, aan deze lage temperatu ren gewent. De firma Moorman ls leverancier van onze mailschepen, die over eigen koelinstallaties aan boord beschikken waarin ook het te exporteren gevogel te vervoerd wordt, zy exporteert naar Italië, België, Zwitserland, West-Duitsland en Venezuela. Wy wandelden door de 44 meter lan ge hall. waar de korven staan opge steld, die aan 60.000 stuks gevogelte Slaats bieden. Met een hamer kry'gen e kippen en hanen een verdovende Het wereldgebeuren. De ooievaar als probleem Een Amerikaans blad, de Milwari- kee Journal, heeft dezer dagen de vraag gesteld wat de meest explosie ve kracht is in de wereld. De atoom bom? De waterstofbom? Een toenemend aantal deskundi gen meent, dat het geen van beide is. Zij zeggen: het is de ooievaar en heb ben vele statistieken samengesteld om te bewijzen, dat de enorme bevol kingsgroei in de wereld de expansie van het communisme bevordert. Elke morgen, aldus een statistiek van een instituut voor bevolkingson derzoek, is de wereld 60 000 babies rijker. Indien deze groei in dezelfde mate birjft doorgaan, zal elke 70 jaar de wereldbevolking verdubbeld wor den en er is grote kans, dat het tem po van groei nog zal versnellen. Er zyn voorbeelden in overvloed. De bevolking van Porto Rico is in de afgelopen 50 jaar verdubbeld. Als gevolg daarvan is het levenspeil op het eiland laag. Door Amerikaanse hulp kan het sterftecyfer betrekkelijk laag gehouden worden, maar dat leidt tot verdere bevolkingsgroei en dus verdere daling van het levens peil. Japan, dat profijt trok van de Wes terse medische wetenschap, had een eeuw geleden een stabiele bevolking. Nu verdubbeld elke 33 jaar 't aantal Japanners en dat terwyl het met de natuurlijke rijkdom van het eilanden- ryk vrij mager is gesteld. Is 't won der, dat Japan goedschiks of kwaad schiks expansie zoekt om een deel van de overtollige bevolking te kunnen afvloeien. Java, het dichtst bevolkte gebied ter aarde, had in 1930 een bevolking van 31 milioen zielen. Binnen 50 jaar zal dit ver over de 100 millioen zijn. Als in India het geboortecijfer gelijk blijft en het sterftecyfer aanzienlijk kan worden gedrukt, zal het binnen een eeuw in -taat zijn een gebied te bevolken, v maal zo groot als de aarde. De Ver. Staten willen de Industrieel laag ontwikkelde gebieden in de we reld helpen om toestanden te voorko men, die groei van het communisme in de hand werken. Elke hulp echter leidt tot verlaging van het sterfte- en verhoging van het geboortccyfer en dus tot bevolkingsgroei. Juist "in deze landen zyn er geen remmen, die voortsDruiten uit verstandelyke over wegingen. Overbevolkte en sociaal laag ont wikkelde landen vormen gevaarlijke haarden van onrust en kunnen ge makkelijk ten offer vallen aan primi tieve massabewegingen. Hoe zal dat over 500 jaar zyn? We staan voor de keuze, heet het in een der publicaties, het geboorte- cyfer zal beheerst moeten worden of er zal op den duur een „bevolkings explosie" volgen. Het is een probleem van nu, niet een voor over 10 of 100 jaar Het communisme wacht niet tot de geleer den de getallen en de gevaren keu rig in statistieken hebben vastgelegd. Als de armoede en de sociale onrust te ver om zirh hebben heengerepen zal het te laat zijn. De actie van Rood-Ch'na in Korea heeft al geleerd, dat tegen legermas sa's. die kunnen putten uit een enorm mensenreservoir en onder leiders, voor wie een mensenleven weinig telt, overmacht in technische middelen niet helpt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 13