NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN N.0.-P0LDER MAG BESLIST GEEN „VERGAARBAK" WORDEN Jubileum dr. C. Stam. Krooibaas stond terecht. Uitbreiding gemeentehuis kan doorgang vinder.. Veere krijgt een nieuwe openbare lagere school. Nationale kampioenschappen op de lange baan. Minister sprak met de Surinaamse delegaties. Het incident te Bandoeng. Vier Duitsers „bezetten" Helgoland. Middelburgse IJsclub DONDERDAG 21 DECEMBER 1950. PROV IN ClALE ZEEUWSE COURANT 5 Herdenkingssamenkomst en receptie werden druk bezocht. Woensdag moclit dr. C. Stam, pre dikant der Gercf. kerk te Goes de dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden zyn intrede deed te Alteveer. Ter viering van dit jubileum werd gisteravond in de Gereformeerde kerk een samen komst gehouden, die zeer druk was bezocht. Ds. R. A. Flinterman opende de bij eenkomst met gebed, waarna hij de blijdschap en de dankbaarheid van de gemeente vertolkte. Het is, aldus spr een groot ding om 25 jaren achtereen predikant te zijn, om zo lang een ambt, dat zoveel geestelijke inspan ning vraagt, te bekleden. Spr. richtte daarop hartelijke woorden van geluk wens tot de jubilaris en zijn familie, maar dankte bovenal de Gever van al le goede gaven. Immers: jubileren Js geen verdienste maar genade van God. die zondige mensen in Zijn dienst ge bruiken wil. Namens de gemeente bood spr. als jubileumgeschenk een bankstel aan. GEDACHTENISREDE Dr. Stam hield vervolgens een ge dachtenisrede, waarin hij tal van her inneringen uit zijn 25jarige loopbaan memoreerde, zowel uit het Drentse heidedorp Alteveer, als uit de indus triegemeente Pernis en uit Goes. Veel liefde en hartelijkheid heeft de jubi laris overal ondervonden, zowel in de eigen gemeenten als in de evangelisa tie, de arbeid voor zending, jeugd werk, Chr. sociale arbeid en onder wijs. Dit alles geeft nog geen recht om te jubileren, want het is niet anders geweest dan het vervullen van een opdracht van God. Voor een predikant is vooral nodig sterke concentratie op de bijbel, een stil luisteren naar God naar de wil van de mensen. Spr hoop te, dat God hem nog verder zal willen sterken voor het bouwen van Zijn kerk. SPREKERS. Hierna werd nog het woord gevoerd door Wim de Jonge, die namens de catechesanten een ontbijtstel aanbood, ds. J. van der Leek te Kapelle na mens de classis Goes, ds. H. Veld kamp te Middelburg, namens de pro vinciale Synode en de Zeeuwse Kerk bode, ds. A. W. M. Odé namens de Ned. Hervormde en Christelijk-Evan- gelische collega's, ds. H. C. Voorne- veld te Pernis, die namens deze ge meente een karpet overhandigde, de heer H. Zomer te Alteveer, ds. Hoek stra te Rotterdam-Charlois namens deputaten voor de geestelijke verzor ging van ziekenhuispatiënten en de heer J. Laport namens de Christelijke onderwijsinrichtingen van Goes, De jubilaris heeft alle sprekers dank gezegd. De samenkomst, waarin een koortje van catechesanten een lied zong, werd door ds. Flinterman met dankgebed gesloten. Na afloop was er in de bijgebouwen van de kerk gelegenheid om dr. Stam en zijn familie geluk te wensen, waarvan een druk gebruik werd ge maakt, o.m. ook door B. en W. van Goes. Voor deviezen-overtreding. Er is wederom een krooibaas voor de politierechter te Middelburg ver schenen en daaruit blijkt, dat het krooisysteem een taai leven heeft in Zeeland. Zoals men weet is het systeem verboden, omdat door het werken in krooiverband ongewenste arbeidstoestanden ontstaan. Het sy steem berust hierop, dat de krooi baas een bepaald landbouwwerk aanneemt en zelf de loonverdeling met de arbeiders regelt. Bij de toepassing van dit systeem „kan het gemakkelijk voox:komen dat de krooibaas cle wettelijke bepa lingen ongewild of ook wel opzette lijk overtreed. Zo werd door de Po litierechter vonnis gewezen tegen P. F. de S., krooibaas te Koewacht, die vorig jaar voor een aantal Bel gische arbeiders z.g. loonverklarin- f" en had opgemaakt en deze valselijk ad ondertekend met de naam van een ander. Hij stond terecht voor het plegen van valsheid in geschrif te. Hy verlichtte met Belgische ar beiders in Nederland landbouwwerk- zaamheden. De Belgen moesten het verdiende loon naai- België kunnen uitvoeren en hiervoor moest hij een loonverklaring opmaken. Bij gebrek aan een deviezenverklaring had hij de verklaringen ondertekend met de naam van een man. die hiervoor wel verguuning had. Bij het verhoor van deze man, bleek dat hij geen toe stemming had gegeven. Tegen ver dachte werd een gevangenisstraf van drie maanden geëist. De raadsman van verdachte voerde aan, dat aan niemand enig nadeel was berokkend, maar de Politierechter veroordeelde de S. tot een maand •rngenis- straf. Middelburg MIDDELBURGERS KUNNEN SCHAATSEN. IJs en weder dienende opent dc Mid delburgse IJsclub vandaag de sproci- ijsbaan op de tennisvelden van het gem. sportterrein Nadorst. Deze baan zal dagelijks geopend zijn van 14—17 r en van 19.30—22 uur en zal 's KERSTWIJDIN GSDIENST. De Hervormde Vrouwenvereniging te Middelburg hield onder leiding van mevr. Don—Verboon in de Bogard- zaal een druk bezochte Kerstwijdlngs- dienst. Er werd een Kerstspel opge voerd, de adj. directeur van „Kinder- zorg", de heer L. Schlüter, hield een Kerstvertelling en mevr. De Vries— Goudkamp een Kersttoespraak, ont leend aan werk van de Deense predi kant Kaj Munk. Het programma ver meldde voorts declamatie en zang. KERSTMIDDAG NED. VER. VAN HUISVROUWEN Dinsdagmiddag heeft de afdeling Middelburg van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen in de Con- freriezaal van het Schuttershof een Kerstmiddag gehouden. De zaal was door een damescomité op keurige wij ze van kerstversiering voorzien. Mevr. Adi-iaanse-Bergansius droeg enkele kerstverhalen voor. mevr. E. Bonthuis-Dhont en de heer Fer- werda speelden kerstliederen en voorts werden gezamenlijk enige kerstliederen gezongen. De opkomst was bijzonder groot, zodat van een geslaagd initiatief gesproken mag worden. Geslaagd voor het examen diplama C II scheepswerktuigkimdige, de heer J. W. Baten, leerling van do de Ruyter- school te Vlissingen. 0 In het bericht over Hr. Ms. „Flores" in ons blad van Dinsdag wordt het logeer- schip van de Koninklijke Marine te Vlis singen abusievelijk „Leeuwerik" ge noemd. Dit moet zijn „Haarlemmermeer" UIT HET ZAKENLEVEN FA. M. VERBURG IN NIEUWE ZAAK. De bekende Comestlbleszaalc en grossierderij der fa. M. Verburg en Zoon te Middelburg heeft Woensdag haar nieuwe bedrijf in de Graven straat 1315 op feestelijke wijze ge opend. In Mei 1940 werd de zaak der Fa- Verburg, eveneens in de Gra venstraat, door het oorlogsgeweld verwoest. Ruim tien jaar heeft het geduurd eer er een nieuw pand was gebouwd, maar nu is het er dan ook een. dat klinkt als een klok. Dc co- mestibleswinkel is fraai en modern, voorzien van koel- en dicpvrieskas- ten. De magazijnen voor kaas, etc. zoutevis en stokvis zijn ruim en doelmatig, dc kantoren zijn eenvou dig, maar smaakvol, zodat het pand een aanwinst voor dë stad genoemd mag worden. RAAD DOMBURG. Officiële publicaties VLISSINGEN. OPHALEN VUILNIS IN VERBAND MET FEESTDAGEN. De Directeur van Gemeentewerken Vlissingen maaktbekend. dat in de wijk, waar de 25e Dec. vuilnis zal worden opgehaald, dit des Zalürdagmiddags d.a.v. zal geschieden en de wijk van de 26c Dec. wordt afgehaald des Woens dagsmiddags 27 Dec. De exploitatie van stranden enz. door Stichting „Badplaats- belangen''. Gisteravond besloot de raad van Domburg de stranden, tennisbanen en wandelboulevard in exploitatie te ge ven aan de onlangs opgerichte „Stich ting Badplaatsbelangen". In deze raadsvergadering 'deelde de burge- mtester mede. dat officieus bericht was ontvangen, dat de uitbreiding van het gemeentehuis doorgang kan vin den. Aan de gymnastiekvereniging Dom burg werd een subsidie van f 50 ver leend cn aan de C.B.T.B. een subsidie van j HO voor de land bouw winter- scnoól. Als onderwijzer aan dc open bare schooi werd benoemd de heer H. IJ. de Munck te Rilland. B. en W. wer den gemachtigd tot het aangaan van een kasgeldlening van f 323.000. Aan de heer vV. Bimmel werd 43 m2 grond in erfpacht gegeven. De raad besloot van de Centrale Suiker Maatschappij te Goes 2900 m2 achter het voormali ge tramstation te Domburg te kopen a f 0.30 per m2. Besloten werd tot wijziging van de precarioverordening voor de boden met dien verstande, dat de rechten van f 15 op 5 werd gebracht. De raad verleende goedkeuring aan een wijziging van het wegenverkeersre glement, waardoor de bevoegdheid van de raad om straten af te sluiten werd overgedragen aan B. en W. Het besluit, waarbij het „Groentje" aangewezen werd ais plaats, waai- de muziektent gebouwd zal worden, werd ingetrokken en als nieuwe plaats werd aangewezen het plantsoen ten Zuiden van de Hervormde kei'k. Medegedeeld werd. dat de nieuwe wagen van de reinigingsdienst over enkele dagen in gebruik zal kunnen worden genomen. Bij de rondvraag wenste de heer W. Bos, burgemeester en raadsleden een prettig Kcx-stfeest toe. Vlissingen KERSTFEEST DEK VRIJZ. HERV. ZONDAGSSCHOOL. In „Concordia" te Vlissingen werd Woensdag Kerstfeest gevierd door de Zondagsschool van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden. De avond werd geopend met een wel komstwoord van mevr. K. Note- DoomNijemanting, waarna direct werd overgegaan tot de opvoering van het lekenspel „Om de kribbe". Dit Kerstspel werd door de grotere kinderen op bijzondere aardige wyze voor het voetlicht gebracht. De korte tijd van voorbereiding in aanmerking genomen, slaagden zij er heel goed in, dit stukje altijd weer mooie Bij belse geschiedenis uit te beelden. Hierna vertelde mej. Schouten een Kerstverhaal voor de kleintjes. Met het zingen van „Stille Nacht, Heilige Nacht" werd gedeelte voor de pauze afgesloten. Na de pauze volg de het Kaarsjesspel, dat door de kleinsten werd opgevoerd. Enkelen uit dc groep zeiden een paar vers regeltjes op, waarna de kaarsjes, die zij in de hand hielden, ontstoken wer den. Na orgelspel en een Kerstver haal voor de groten, werd deze Kerstfeestviering met gebed en slot zang besloten. C.B.T.B.-vergaderingen. De CBTB vergaderde vorige week in Veere en in Kamperland. Op beide vergaderingen voerde de heer Knibbe het woord over het onderwerp: „Eigendom en Pacht". Tegenover het liberalistische en het socialistische standpunt, betreffende het eigendom, ontwikkelde spreker het standpunt dat wij als Christenen heb ben in te nemen lil. God is de enige eigenaar, wij zijn slechts beheerders, rentmeesters. Dit moet ertoe leiden, dat we innerlijk los zijn van onze aardse goederen. We hebben de taak om met onze aardse goederen God cn de naaste te dienen. Bij de keuze privaat of collectief be zit koos spreker voor het privaat be zit. Bij collectief bezit, en toenemende socialisatie neemt het verantwoorde lijkheidsbesef af, verdwijnt het per soonlijk initiatief en God wil juist dat we als verantwoordelijke mensen zul len leven. Waar het privaat bezit ver dwijnt. verandert de maatschappij in een tuchthuis. Aan de hand van meerdere voor beelden liet spr. zien dat we ons in een crisis van het eigendom bevinden. Met volledige erkenning van de over heid als Gods dienaresse, dienen we toch waakzaam te zijn en met wettige middelen onze Prot. Chr. invloed aan te wenden om een verdere uitholling van het eigendomsrecht te voorkomen. RAAD VEERE. Oude school wordt verbouwd tot kleuterschool. Onder voorzitterschap van burge meester jhr. I. F. don Beer Poortu- gaal kwam de raadder gemeente veere gisteren in vergadering bij een. Naar aanleiding van een voorstel om deel te nemen aan de stichting voor maatschappelijk werk en ge zinsverzorging op.het platteland van Walcheren, werd dooi verscheidene leden het woord gevoerd. De heer A. C. van Nieuwenhuyzen zeide, dat dit onderwerp in de April-vergadering ook ter tafel was gekomen, doch hij meende, dat er sindsdien Aveinig aan veranderd was en vond, dat de be zwaren die hij toen heeft geopperd, nog niet zijn weggenomen. Er wordt gezegd, dat het op 8 cent per inwo ner zou komen voor Veere, doch hij meende, dat indien er meer rationele maatregelen werden genomen, dit bedrag aanmerkelijk zou stijgen. Deze woorden werden door de heer J A. A. Mol onderstreept. De voor zitter antwoordde, dat voor die ge meenten, waar de diaconie er niet achter staat, het bedrag wel aanmer kelijk hoger zou komen te liggen, doch dat dit voor Veere niet het ge val zou zyn, daar er door diaconie per lidmaat een bedrag van 23 CQut zou worden gelieven. De heer D. Kasse meende, dat de gemeente hier toch wel stimulerend diende op te treden en vertrouwde, dat het bestuur van de Stichting de gemeente niet voor onverantwoorde uitgaven zal plaatsen. De heer S. Kodde meende, dat dit werk voorlopig nog in de kinder schoenen staat, maar vond toch dat de raad verplicht is hier .zijn steun aan te geven- Het voorstel werd tenslotte met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De voorstellen tot wijziging van de Vismijnverordening en tot het ver lenen van eervol ontslag aan de ge meentewerkman F. Giffard met in gang van 1 Febr. 1951 werden aan genomen. Bij de benoeming van een nieuwe gemeentewerkman werden 5 stemmen uitgebracht op de heer VV. de Buck Czn en 2 stemmen op de heer J. Barentse. Een voorstel om afwijzend te beschikken op een sub sidie-aanvrage van de ver. „Onze Ma rine", werd aangenomen, nadat de voorzitter zijn spijt hierover had be tuigd. NIEUWE SCHOOL Een voorstel om over te gaan tot da bouw van een nieuwe O. L. School cn tot verbouwing van het bestaan de schoolgebouw tot kleuterschool en vergaderlokaal werd aangenomen, hoewel de lieer P. Kasse liever zag, dat de oude school verbouwd werd en uitgebreid met een lokaal voor de kleuterschool en een gymnastieklo kaal. Door aftreden van de heer M, Cal- jouw als voorzitter van de Stichting ,,Fet Godshuis" werd de heer W. Wouters gekozen, terwijl als leden werden herkozen mevr. G. Verhoe venPeeman en de heer L. Meyers, De volgende voorstellen werden aangenomengesloten-verklaring van de Kapellestraat in één richting, wijziging van het ambtenarenx-eglc- ment en vaststelling uitgaven o.l. on- derwtys over 1949. By de behandeling van de begroting 1951 van het Godshuis, werd door de heer J. Mesu het beleid van het be stuur van het Godshuis afgekeurd. Dit raadslid vond, dat er wel wat kwistig met het geld werd omge gaan, vooral wat betreft de ver- pleegkosten van het 'Groene Kruis, net geld voor ontspanning voor ouden van dagen en te hoge kosten voor onderhoud van de tuin. De voorzitter was het met de heer Mesu eens en zei te zullen toezien. Bij de aanbieding van gemeente rekening, rekening gemeentelijk vis- mynbcdryf, die van het burgeriyk armbestuur en die van het Godshuis, werden de heren J. A. A. Sol en W. de Jonge gekozen tot leden van de commissie van onderzoek. By het einde van de vergadering dankte de voorzitter de wethouders, de secretaris en de raadsleden vooi de prettige samenwerking in '50. Spr. wenste de heren met hun gezinnen een prettig Kerstfeest en Oud- et- Nieuw toe. De heer A. C. van Nieu wenhuyzen beantwoordde deze woor den namens de raad. DAMMEN GEWESTELIJKE KAMPIOENSCHAPPEN. Voor de gewestelijke damkampioen schappen speelde de Zeeuwse verte genwoordiger W. Boogaard uit Mid delburg tegen de bekende Limburgse kampioen L. Hassink. Na in de twee- voorgaande partijen te hebben gefaald speelde Boogaard thans zeer goed, verkreeg positioneel voordeel, doch moest, wegens een uitstekende verde diging van de Limburger met remise genoegen nemen. Op 26 December a.s. speelt Boo gaard te Middelburg tegen de kam pioen van Noord-Brabant. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. De uitslagen van de 77e ronde van de voorwedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Zeeland, hoofdklasse, lulden: J. StroobandBisschop 20; W. Heijdra—J. Blom 0—2; J. van Strien A. v. d. Kreeke 0—2; M. C. Deur- looP. Maas 0—2; Joh. de SmetG. Luwema 20, De uitslagen van de 6e ronde van het damkampioenschap der eerste 1 klasse waren: j Meex-man—-Valkier 20; v. d. Berge van Dalen 0—2; de VosCorstanje 1—1; VinkeBrasser 20; Davidse— van Belzen 2—0. SCHAATSEN Zaterdag en Zondag In Zutphen. De Zutphense IJsvereniging heeft aan het bestuur van de Kon. Ned. Schaatsenrüdersbond voorgesteld bet Nederlandse kampioenschap op de lan. gc baan op Zaterdag 30 en Zondag 31 December uit te schrijven. In begin- i sel heeft het bestuur van de KNSB hieraan zyn goedkeuring gehecht. Op het terrein van de Zutphense IJsvereniging is reeds een 400 meter- baan uitgezet. Het ijs is prima en bij doorgaand vriezend weer zal dit kam pioenschap. dat sedert het seizoen 1941/1942 niet meer is verreden, on getwijfeld de beste Nederlandse rij ders aan de start zien. Het is niet uitgesloten, dat de lan- gebaan-rijders Kees Broekman, die in Noorwegen oefeixt. en Wim van der Voort en Aad de Koning, die in Vala- dalen in Zweden trainen, naar ons land terugkeren om aan de nationale titelwedstrijden deel te nemen. Inmiddels zijn, ijs exx weder dienen de. ook reeds verschillende provinciale kampioenschappen vastgesteld: Zater dag voor Zuid-Holland te Rottcrdom- Kralingen en Zondag voor Groningen te Veendam. Nationale wedstrijden zijn er vandaag in Kollum (Fr.), mor gen in St, Pancras (N.II.) cn Dinsdag op Wieringen. TWEEDE KAMER „Regering komt wel wat laat met de overweging hoe de huurverhoging gecompenseerd kan worden". In de Herv. kerk te Krabbendijke werd tot diaken herkozen, de heer Jac. Traas. 'ËRKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Soest: W. R. Ambrosius te Leerdam; te Nijega-Elahuizen: D- J. Froentjes, cand. te 's Gravenhage; te Pieterburen: W. Roggeveen, cand. en huppred. te Velsen. Bex-oepen (toez.) te St. Laurens W. A. Kalkman, candidaat t.d. H.D. te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Houwerzijl: N. van Haeringen te Veenhuizen; te Ensche de: A. Adema te Hoogeveen. Stichting van de Arbeid beperkt activiteit. Nu de Sociaal-Economische Raad zijn werkzaamheden heeft aangevan gen, heeft het bestuur van de Stich ting van den Arbeid besloten zyn ac tiviteit te beperken, ter vermijding van dubbel werk. Niettemin zal de Stichting van den Arbeid blijven fxmetionneren als toporgaan van het vrjje overleg tussen de centrale orga nisaties van werkgevers en arbeiders. Ook de bemiddelende taak van de Stichting van den Arbeid zal worden voortgezet. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid verwacht daai'by te kunnen biyven rekenen zo wel op de vertrouwde medewerking van de aangesloten organisaties als van de vakraden, die als onderbouw van de Stichting van den Arbeid in vex'schillende bedi-ijfstakken werden gevormd. Daarnaast zal de Stichting van dén Arbeid in voorkomende ge vallen van voorlichting en advies biy- ven dienen. De uitgave van het maandblad „Sociale voorlichting" zal worden voortgezet. De secretarissen van de Stichting van den Arbeid, de heren D. W. Or- mel en dx\ P. S. Pels zijn per 1 No vember in dezelfde kwaliteit overge gaan in dienst van de Sociaal Econo mische Raad. Begrip voor de moeilijkheden. Woensdagmiddag hadden de in Ne derland vertoevende delegaties van de coalitie en de oppositie in de Suri naamse Staten gezamenlijk een onder houd met minister van Maarseveen. waarbij tegenwoordig waren de verte genwoordigers van Suriname hier te lande, dr. Pos en de heer Jonkers, hoofd afdeling West-Indische zaken van bet departement. Na afloop der bUeenkomst, die ruim twee uur duurde, deelde de leider van de delegatie der oppositie, de heer Findlay. aan het ANP mede. dat de standpunten van de twee delegaties nogmaals uitvoerig werden toegelicht, doch dat men nog niet tot een bepaald resultaat is gekomen. Dc bUeenkomst zal vanmiddag worden voortgezet. In afwachting daarvan achtte de heer Findlay het niet opportuun thans mededelingen te doen over hetgeen tot dusver is besproken. Minister van Maarseveen. zo zeide de heer Findlay, is thans volkomen op de hoogte van de zaken waar het om gaat en toonde veel begrip voor de moeilijkheden naar aanleiding waarvan de delega ties naar Nederland zijn gekomen. De houding van de minister is zeer be- grijpend. De eerste postbestelling. Nadat de minister van Verkeer cn Waterstaat Woensdagmiddag in de Tweede Kamer nog enkele opmerkin gen had beantwoord over de afdeling Waterstaat van zijn begroting en de stemming hierover was uitgesteld, omdat nog steeds niet is beslist over de „topsalarissen", kwam de begro ting van het Zuideizeefonds aan de orde. Uit de debatten bleek, dat de Ka merleden het lang niet in elk opzicht nxet de minister eens zyn. Zo lxad de heer De Ruiter (CH, bezwaren to gen-de bebossing van cultuurgrond, die tienduizenden guldens per hecta re gekost heeft. Hij achtte overigens verdere ontginning, met name van de rietlanden, nodig. Zowel de heer Den Hax'tog (VVD), als de heer Van der Zaal (AR), toon de zich teleurgesteld over de memo- lie van antwoord, die h.i. geen dx:i- delyk inzicht geeft in het gevoerde beleid. De heer Van der Zaal sprak zelfs zijn verbazing uit over de „luchthartige" wyze, waarop ver scheidene vragen in de memorie wer den beantwoord. Een ander punt, dat de aandacht van verschillende leden had, betrof de toewijzing van nieuwe boerderijen. De heer Den Hartog wilde niet alle gegadigden doen oproepen, «naar eerst een vóórselectie toepassen, en de heer Engelbertink (KVP), sprak de hoop uit, dat de nieuwe uitgifte zodanig zal zijn, dat de Kamer er straks niet op behoeft terug te ko men. De heer Bieuwenga pleitte spe ciaal voor de belangen van de jonge boeren. Ook waren er enkele sprekers, die aandrongen op een spoedige gemeen telijke indeling van de N.O.-polder, of althans aanwijzing van een paai le den van de Poldercommissie voor 'n functie, 'overeenkomende met die van een wethouder. MINISTER SPITZEN ANTWOORDDE Minister Spitzen ontkende natuur lijk de hem in de schoenen geschoven luchthartigheid: de px-oblemen, waar over gesproken werd, zo zeide hy, zijn echter verx'e van nieuw cn daar om heeft een goed verstaander maar 'n half woord nodig. Naar aanleiding van een opmerking zeide do minister voorts nog, dat staats-exploitatie no dig blijft om ex-vai'ing op te doen. De kwestie van de gemeentelnke inde ling moet spr. aan zijn collega van Binnenlandse Zaken overlaten. De richtlijnen voor dc uitgifte in 1951 zyn nog niet bekend, maar de volgorde zal wel zijn: pioniers, bbna- •ptomers en anderen. Be kolonisatie ln dc Xoord-Oostpoldcr moet aan be paalde eisen voldoen. Daarom moet het aantal gegadigden beperkt ge houden worden. In geen geval mag de polder een vergaarbak zttn van personen, die elders hun bedryf door één of andere omstandigheid moesten verlaten. De vraag van de heer Engelbertink, of het mogelijk is de ex-fpachtscanon aanzienlijk te verlagen, in het bijzon der .voor kerken, scholen, winkels en werkplaatsen en de klacht van an deren over de hoge pachten zou de bewindsman aan prof. Lieftinck doorgeven. De heren Den Hertog en ir. Van Dis (St. Ger.), pleitten voor de vissers en brachten de Zuiderzeesteunwct ter sprake. Laatstgenoemde betoog de. dat de uitkeringen krachtens deze wet niet te schriel mogen zyn en be val wijziging van de wet aan, om haar beter aan haar doel te doen be antwoorden. Merkwaardig genoeg zette de mi nister uiteen, dat de vissers, die voor steun in aanmerking komen, eerst 'n uitkering ontvangen op grond van de Nooawet-Drees, en dat, wanneer blijkt, dat deze uitkering onvoldoende Prof. Gerbrandy mag interpelleren. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer verleende Woens dagmiddag aan prof. Gerbrandy ver lof tot het richten van vragen aan de minister van Oorlog en, voor zo ver nodig, mede aan de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, over cle wijze van afvloeiing en ver scheping van de ex-KNIL—militairen, met name de Ambonezen. De interpellatie zal vanmiddag wor* den gehouden. Stappen van het Nederlands^ Hoge Commissariaat. Een woordvoerder van het Neder landse Hoge Commissai'iaat te Dja karta heeft aan Aneta medegedeeld, dat door het Hoge Commissariaat on middellijk na ontvangst van het voor lopige rapport over de gebeurtenissen bij.een voetbalwedstryd te Bandoeng, stappen zyn ondernomen bij het Indo nesische ministerie van buitenlandse zaken. Do plaatsvervangende Hoge Commissaris, mr. Schuurman, heeft nadere inlichtingen gevraagd, waarbij hij te kennen heeft gegeven dat, in dien de toedracht van het incident zo Is geweest als zij in het voorlopige rapport is beschreven, er een zeer ern stig voorval heeft plaats gevonden. In dat geval zou de Hoge Commissaris moeten aandringen op maatregelen, waardoor in de toekomst dergeiyke incidenten vermeden zullen worden. Kerstboodschap van Truman. In een Kerstboodschap tot de Ame rikaanse strijdkrachten heeft presi dent Truman de hoop uitgesproken, dat de wereld in het nieuwe jaar dichter zou komen by de verwerkely- king van „haar drooom van vrijheid en rechtvaardigheid". is, krachtens de Zuidei-zeesteunwet een aanvulling gegeven wordt. Men zou eerder het omgekeerde verwach ten! P.T.T.-BEGROTING Ook de stemming over deze begro tingsafdeling werd aangehouden, waaxna de Kamer nog een begin maakte met de behandeling der F- T.T.-begroting. Hierbij ontwikkelden de hex'en Krol (CH), Verkerk (AR). Lucas (KVP), en Zegering Hadde: (VVD) bezwaren tegen verlating van de eerste postbestelling. De minister antwoord hierop, dat het hier een proef geldt, om na .e gaan of het personeel op deze wyze niet efficiënter en economischer kan worden gebruikt. Bestellingen vóór 9 uur 's morgens zou een te grote personeelslast betekenen. Bovendien is het zo, dat de meeste ontvangen reeds lang vóór 9 uur hun huizon verlaten hebben om naar hun werk te gaan. zodat een één of twee uur latere bezorging niet zo heel veel uit - maakt. In Amerika, - wordt slechts éénmaal per dag post besteld. SOCLALE ZAKEN Daarna werd overgegaan tot de begroting van Sociale Zaken. De heer Stapelkamp (AR) vroeg de aandacht van de minister bij het nader beraad over compensatie voor de huurver hoging van de kleine zelfstandigen. De heer Van den Bron (PvdA), meende, dat het tempo van de sociale maatregelen de laatste jaren aan merkelijk is vertraagd. Op sommige punten zouden wij in vergelijking met andere landen x-eeds zijn achter geraakt. De regering komt naar spr. mening wel wat laat met de overwe gingen hoe compensatie van de huur verhoging is te vinden. Hij spoort dc minister aan deze zaak breed op te lossen en er geen armenzorg van te maken. De heer Kort (KVP) zou gaarne een duidelijke uitspraak van de Ka mer zien. om de subsidiëring van de bureaux van beroepskeuze van con fessionele aard, gelijk te stellen mot die der Rijksbureaux. De heer Cornelissen (VVD), be toogde, dat de arbeidsproductiviteit zou kunnen worden opgevoerd indien de fabrieksinstallaties voldoende zou den woixlcn vernieuwd. De deviezen- positie laat dit echter niet toe. McArthur stelt censuur in Generaal MacArthur heeft Woens dag censuur op alle nieuwsberichten, radio-uitzendingen, tijdschriftartike len en foto's over de oorlog in Korea ingesteld. Zij willen de Britse bombarde mentsvliegtuigen afweren. Twee journalisten en twee studen ten, allen vroegere inwoners van Hel goland. zijn in een vissersvaartuig naar Helgoland vertrokken „om het eiland te sparen voor verdere bom bardementen door de Britse lucht macht. Zoals bekend, wordt het eiland reeds geruime tyd voor oefeningen met „scherp" gebruikt De bewoners zijn geëvacueerd, maar zij .hebben op ver scheidene manieren gepoogd weer in het bezit van hun eiland te komen, doch tevergeefs. Van Britse zijde is nog kort geleden officieel verklaard, dat er geen ander eiland is, dat voor bombardementen in aanmerking komt. Volgens functionarissen der grens wacht hebben de vier Duitsers een on derkomen gezocht in een schuilkelder om zich te beschermen tegen de op handen zijnde bombardementen van deze week. Zij hadden de witte vlag van Helgoland, de groene van de Raad van Europa en de vlag van de West-Duitse republiek gehesen „ten einde de Britse vliegtuigen af te we ren en de sympathie van andere vol ken te winnen". Drie Britse vaartuigen van de grens wacht hebben zich naar het eiland ge spoed. Nagekomen advertentie. Ingevolge overeenkomst tussen de werkgevers en werknemers in ^et bakkersbedrijf, zal er ^p DINSDAG 2e KERSTDAG GEEN BROOD WORDEN GEBAKKEN EN BEZORGD. De Coöperaties en de bakkers van Vlissingen, Souburg en Koudekerke. opent de sproei-ysbaan op de tennis velden van het gemeentelijk sport terrein Nadorst met ingang van Donderdag 21 December, (js en weder dienende, dagelijks van 1417 uur en van 19.3022 uur. TOEGANGSPRIJZEN Leden en huisgenoot-leden gratis mits geldige lidmaatschapskaart zichtbaar wordt gedragen. Niet-leden kUnnen lid worden 2.entrée en 2.50 contributie. Huisgenoot-leden, 18 jaar en ouder 1.—. beneden 18 jaar 0.50 contributie. Toegangsprijs nict-leden 0.50 per keer. De baan is des avonds verlicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7