De Zeeuwse banken van lening A WALK IN THE SUN JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Vroeg ere graven van Holland en Zeeland steeds in geldnood Zeeuwse Almanak EMIGRATIE MOET VRIJ BLIJVEN Oprechte en aangrijpende oorloosfilm DONDERDAG 21 DECEMBER 1950. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Met kloppend hart en schnwe blik gaan wij de lommerd, alias bank van lening, binnen. Wtf zouden niet graag willen, dat anderen wisten, hoe vaak wij daar komen en wat wy daar in pand geven. De graaf van Holland en Zeeland kende onze scrupules niet, maar hy bon dan ook meer verpanden dan enkele, zuinig bewaarde familiesieraden. By de geldschieters, die oorspronkeiyk uit Lombardye, in Noord-ltalië kwamen, en vandaar de naam lombarden droegen, was de graaf kind aan huls, een verwend en veeleisend kind weliswaar. Hy had hen hard nodig en zy konden het ook niet buiten hem stellen, want slechts met zyn toestemming en tegen betaling van een jaarlijkse pachtsom, konden zy zich in zijn lan den vestigen. De lombarden hadden hun kantoren in alle Zeeuwse en Hollandse steden, ja zelfs in kleine, stille plaatsen. 's Graven kleinodiën en sieraden waren meer uit dan thuis. Om beur ten berusten zy by geldschieters te Middelburg, bij de lombarden te Delft en in Dordrecht, of in de lommerd te Bergen in Henegouwen, die door Moyses en Baernaerd, jood en chris ten, gezamenlijk werd beheerd. Hoe de graaf in hun handen was gevallen, is niet moeilijk na te gaan. De inkomsten van zijn bezittingen waren nauweiyks voldoende om de kosten van zyn kostbare hofhouding te dekken en zyn ambtenaren te be talen- Als één van zijn dochters huwde, kon hy de bruidschat niet op brengen, noch de verplichtingen na komen, die in het huwelykscontract waren vastgelegd; wilde hij de keizer bezoeken, met heel zyn hofstoet, dan kon hy de x'eis- en verblijfkosten niet betalen; als hy ten oorlog wilde trek'.-^n, een oproerige stad moest bedwingen, of het kasteel van een weerspannig edelman wilde belege ren, wist hy niet hoe hy zyn leger scharen moest uitrusten, vervoeren en van proviand voorzien. In al die gevallen kon hy echter een beroep doen op de steden, en tot hen een bede om hulp richten, die ook byna altyd werd verhoord. In de wereld krijgt men echter niets voor niets. De steden vroegen even beleefd om een wederdienst en hun rechten en vrijheden breidden zich steeds meer uit. NIET GOEDGEEFS. Goedgeefs waren de kooplieden in de steden niet, want zij kenden maar al te zeer de waarde van het geld. Het resultaat van zo'n bede was geen gift, maar een lening, die weer terugbetaald moest worden. Pogin gen om tussentydse leningen te slui ten, gelukten ook niet altyd, zoals graaf Aelbrecht in Middelburg on dervond. Daar men wist dat hy het geld met handenvol de vensters uit smeet, zag men de komst van het nobele gezelschap met gemengde ge voelens tegemoet. De rekenboeken van Middelburg spreken er zeer openlijk over, dat men de pogingen van de drie dubieuse debiteuren graaf, gravin en gravenkind tot het lenen van grote sommen, afkocht met geld en geschenken. Niet vaak ging een landsheer cr toe over om zyn bezittingen te ver kopen, want daardoor verminderde hij voor goed zijn toch al niet toerei kend inkomen. Alleen een zo lastige en hardnekkige schuldeiser als de abt van Middelburg, slaagde er in, zijn grondbezit ten koste van de grafelijke domeinen te vergroten. VOORSCHOTTEN. Veel liever trachtte de graaf voor schotten te krijgen van zyn eigen ambtenaren, zijn rentmeesters en baljuwen, op de inkomsten, die nog geïnd moesten worden. Zodoende geraakte hij steeds die per in de schuld, en de lombarden moesten telkens uitkomst brengen. Het geld was nog zeer schaars en daardoor was de rentevoet naar on ze begrippen ongewoon hoog. Als de landsheer honderd goudstukken leen de, moest hy er honderd en negentig terugbetalen. Hèm kon men de huid niet over de oren halen, zyn onder danen echter moesten een intrest op brengen, die wy nu zouden omschrij ven als woekerrente in het kwadraat. In het jaar 1461 bepaalde de markies van Bergen op Zoom „de lombaer- den en sullen niet meer hebben, ofte nemen, dan van eenen ponde grooten Brabandts twee en een halven groo ten Brabandts ter weecke". Als wy gaar. rekenen, blijkt dat de pandge ver vier-en-vyftig procent jaarlijks aan intrest moest betalen, en wy kunnen er verzekerd van zijn, dat deze bepaling een einde maakt aan nog veel ergere practyken. ZEER GEHAAT. Vandaal' dat de lombarden zeer gehaat waren, en zo nu en dan drin gend bescherming nodig hadden te gen hun ontevreden cliëntèle, die de bank wilden plunderen en hen om Wilde brengen. Dank zy de uit geldnood geboren vriendschap van de graaf, werd hen die bescherming steeds verleend. Als de „houder van de tafele van lee- ninghe", kortweg „tafelhouder" ge- POTDICHT. En nu kan men in Londen beweren wat men toil, een rasechte Londense „fog" kan niet dikker en lastiger zijn, dan de Walcherse fog waar we op de ze Woensdag mee zitten te tobben. Geen hand voor ogen! Geen boom op een afstand van meer dan twintig me ter zichtbaar! De kinderen gaan naai school. Dag moe! Moe staat aan de deur. Ze kijkt haar kroost na. Zullen jullie goed uitkijken? roept ze nog zorgelijk. Dan slaat de mist om de kleuters heen. Ze zijn nog vlakbij, maar al on zichtbaar, opgelost in de koude nevel Hoe het op de Zeeuwse rivieren is? Ze varen zo lang mogelijk, met en zonder radar. Maar het kan ook te bar worden met een mist als deze De Prov. Stoombootdiensten gaven het Woensdagmorgen tijdelijk op tussen Breskens en Vlissingem Hoe kon het anders? heten, verlof kreeg om zich ergens te vestigen, dan werd in de acte concessie van uitbuiting is een juis ter woord nadrukkelyk vastge legd, dat hy met zijn gezin en zyn bedienden onder de speciale hoede van de graaf stond. Zelfs als deze lieden ver buiten hun boekje gingen, kon dat nog door de vingers worden gezien. Voor geld en goede woorden werd het menige overtreding en misdaad vergeven, zo dat ze opnieuw konden beginnen met een schone lei en een gerust ge weten. Zy maakten daar allerwege zo'n misbruik van, dat in keizer Kareis tyd, de landvoogdes Margaretha van Savooy, die het goed meende met de armen, en door wyze raadslieden ter zijde werd gestaan, met één penne- streek alle banken van lening in de Nederlanden wegvaagde. Dat besluit werd in 1510 genomen, maar dank zij hun geld en hun relaties, keerden de lombarden weer spoedig terug. STEDELIJKE CONCESSIES Zo bleef alles by het oude, tot in het begin van de tachtigjarige oorlog de rechten van de Spaanse koning vervielen, en de steden het heft in handen namen. De Staten van Hol land en Zeeland bepaalden al spoe dig, dat elke stad het recht had om zelf voorwaarden op te stellen voor het oprichten en het vernieuwen van de concessies van de banken van le ning. Tevens stelden zij een ambte naar aan, om toezicht te houden op alle bankhouders. Bij het zoeken in de bankboeken ging deze ambtenaar zyn boeken te buiten, en na enkele jaren wanbeheer werd hij ontslagen. Ook de controle over het beheer der banken kwam daardoor aan de ste den. Meestal gingen zij er alleen toe over om na het vaststellen der be palingen hun bank aan de meestbie dende te verpachten. Soms namen zy evenwel, op het voorbeeld van Am sterdam, zelf het beheer in handen en werd de bank een stadsinstelling. Dat was het geval in Middelburg (1636), in Vlissingen (1645) en in Goes (1771). In Veere was de bank zelfs een prinselyke instelling, daar. de Prins van Oranje, haar als heer van Veere sinds het jaar 1605, door zyn ambtenaren liet beheren. Het eigen beheer bleek niet altyd voordelig. In Middelburg leed de bank zulke zware verliezen, dat men blij was dat een geldschieter het ri sico wilde overnemen, en ook in Vee re keerde men na een eeuw terug tot het systeem van verpachting. In Zeeuwsch-Vlaanderen ging. het weer anders toe. Als wingewest stond dit land rechtstreeks onder de Staten-Generaal, die, wanneer ze dat wilden, leenbanken in de staden kon den oprichten en verpachtten. Dit deden ze ook in Sas van Gent (1730), in Axel (1739) en in Terneu- zen (1739), terwyl in de oude stad Sluis het octrooi voor de tafel-van lening vele malen werd verlengd. In één zaak trokken al deze in stanties een vaste en schex-pe lyn. Het was voorgoed gedaan met woe kerrenten en trucs van lombarden. De banken waren er nu ten behoeve van de burgers, in plaats dat deze een gewillige prooi van de bankhou ders waren. Daar zorgden de stren ge reglementen wel voor. JACQUES R. W. SINNINGHE. Chinese communisten, krijgsgevangen gemaakt in Noord-Korea worden onder geleide van Amerikaanse soldaten weggevoerd. Geen regeringsorganisatie! (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, December Met het inzicht van de regering in het te voe ren emigratiebeleid, zoals z(j dat vastgelegd heeft in de desbetreffende Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer, kunnen wy ons niet verenigen, zo deelde de heer T. Cnossen, directeur der Generale Stichting Landbouw Emigratie ons mede. De regering zegt in deze Memorie van Antwoord o.m., dat er waarborgen aanwezig moeten zyn. dat een van regeringswege te be palen emigratiebeleid In het raam van wet en conventie gevolgd wordt, af gestemd op de gesteldheid van de arbeidsmarkt en van de nationale econo mie. Dit betekent, volgens de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, dat in het beleid van de regering, zoals dat tot dusver gevoerd werd, wei nig verandering komt. De overheid, i.e. het Rijksarbeidsbureau ziet in de emigratie een soort van interna tionale arbeidsbemiddeling. Hiermee kunnen de particuliere emigratie organisaties niet instemmen. Vol gens hen moet het belang van de emigrant vooropstaan en niet het belang dat Nederland bij zijn al of niet emigreren heeft. Emigratie is een zedelijke daad van de vrye bur ger. De ovei'heid, aldus het bestuur der Centrale Stichting Landbouw Emigratie, is van oordeel, dat voor- namelyk diegenen moeten emigre ren vooi' wie op de Nederlandse arbeidsmarkt geen plaats meer is. Sinds het Ryksarbeidsbureau gelei delijk de bevoegdheden van de Stich ting voor de Landverhuizing heeft overgenomen, is men ook volgens deze opvatting te werk gegaan. GESCHIKTHEID. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie verzet zich hiertegen. Zij is van oordeel, dat de geschiktheid van de emigrant om in het vreemde land voor zich en zyn gezin een goed bestaan te scheppen het belangrijk ste is en dat in dit opzicht het landsbelang moet wyken voor het individuele belang van de emigrant. Met het oog hierop is de Centrale Stichting gekant tegen het voorne men van de regering om subsidie per emigrant te geven. Zy is bang, dat daardoor slechts diegenen een kans hebben om te emigreren, die in Nederland „overcompleet" zijn. In de afgelopen jaren is dit reeds in sterke mate het geval geweest. De meerderheid van de naar Aus tralië geëmigreerde personen be stond uit ongeschoolde arbeids krachten. Voorts vrezen de particuliere emigratieorganisaties, dat de samen werking met de regering, die door de regering toegezegd werd, toch fen en de onbenullige, ringende gesprekken nen, die zolang al op Geen verheerlijking van heldenmoed ditmaal. Oorlog; geallieerde invasie in Italië. Tijdens een landing op het strand by Salerno wordt een peloton soldaten slachtoffer van een plotselinge aanval, waardoor de bevelvoerende luitenant gedood wordt. De sergeant, die het commando over moet nemen, sneuvelt korte tijd later op het strand. En terwyi het op orders wacht, wordt het peloton door laag vliegende ma chines bestookt en lydt nieuwe verliezen. Maar de mannen komen tot zich zelf en gaan op weg naar hun doel: 'n boerdery fi mijlen uit de kust. Voor ze halfweg zijn zakt him derde commandant van die ochtend geestelijk in een onder de druk der verantwoordelijkheid. Een andere sergeant neemt het be vel over en weet ae troep voor paniek te behoeden. Na herhaald contact met vyandelijk materieel bereikt de troep zijn doel. De boerdery, midden in een open veld omringd door een 4muur, ziet er rustig uit. Pas als een verkenningspatrouille op mooi'ddadig vuur wordt onthaald, wordt het dui- deiyk, dat 't huis wemelt van Duit- sers. Maar de mannen, voor wie een terug niet meer mogelijk is, zetten door. De troep splitst zich en weet na enige manoeuvres de boerdery te bezetten. Maar van het hele peloton is dan nog maar een handjevol man nen overgebleven. Een der soldaten schryft een brief naar huis; we hebben daarnet een brug laten sprin gen en een boerdery genomen. Het was zo makkelyk... zo vreselyk mak kelijk Dit is het verhaal van de film .,op- mai's zonder genade", waarvan de oorspronkelijke en karakteristieker titel luidt „A walk in the sun" een wandelingetje in do zonGeen verheerlijking van heldenmoed dit maal en geen streven ook om het oorlogsbedryf nog een glans te ge ven: alleen 'maar een onbarmhartig wandelingetje in de zon naar een eigenlijk belachelyk onnozel doel, dat voor het winnen of verliezen van de oorlog geen enkel gewicht in de schaal legt ,.A walk in the sun" is het drama van de gewone soldaat, de naamloze onder millioenen andere naamlozen, die allemaal hun opdracht te vervullen hebben zonder, het grote verhand te kunnen zien. Kleine on beduidende mensen geen helden, maar fatsoenlijke lieden, die hun plicht doen omdat dat de kortste en enige weg naar huis is voor fatsoen- lyke kerels Regisseur Lewis Milestone laat ons hier niet de buitenkant van de oorlog zien. met spectaculaire hero ïeke gevechten, maar enkel en alleen registreert hii het effect dat de oor log heeft op de gewone soldaat, wiens dulden en dooi-zetten .omdat het nu eenmaal mopt" van even grote tragi sche en herio^che zin is als de erken de heldendaad. Met ..A walk in the sun" zjjn .G. I. Joe" en Battleground" van Well- aaann totnogtoe de enige oorlogsfilms in deze geest: alle drie werkelijk mo numentale oorlogsfilms, doortrokken van de realiteit van het krygsbedryf en aangrypend als getuigenis van simpele menselyke tragiek. Een van drieën is niet beter dan de andere maar wel legt „A walk in the sun'' feller de mengeling bloot van heroïs me en absurditeit, waarin de oorlog voor de gewone soldaat resulteert. Voor een oorlogsfilm gebeurt er in „A walk in the sun" maar heel wei nig. BOEIEND Niettemin weet deze film van het begin tot het einde met genadeloze intensiteit te boeien. In de gedragin- ;en en de onbenullige, hun angst weg- Sm mar BMPng< wezen zyn geweest, dat ze eigenlijk van deze man- op elkaar aanj niets meer te vertellen weten, hebben regisseur Milestone en scénarioschry- ver Robert Rossen byzonder sugges tief de dreigende spanningen gete kend, die een txuep soldaten in on bekend vyandelijk gebied ondergaat. Deze spanningen houden de film voortdurend in haar greep en in deze spanningen toont de film ons steeds mensen geen „sterren" in soldaten pak, ook al spelen hier talryke be kende acteurs in mee, zoals Dana Andrews, Richard Conté, Lloyd Brid ges of John Ireland, maar werkelyk mensen uit de realiteit, zoals we ze allen kennen. Dat dit bereikt werd is wel de grootste verdienste van Milestone. Regie, spel, camei'avoering. montage van beeld en geluid integrerend on derdeel van ae dramatische sfeer is een gezongen ballade van Earl Ro binson staan in deze film op een uitzonderlyk gaaf peil. Als filmische prestatie verdient „A walk in the sun" reeds ten volle de onderschei ding Film van de maand. Temeer echter, omdat onder de voor-treffelijke vorm een werkelyk belangryke in houd leeft: een getuigenis van de waarden van menseiykheid verdedigd door de menselijke absurditeit van de oorlog in al haar glansloze naakt heid en bitere heroiek te tonen LONG-SHOT. Amerikaanse minister van het leger In Duitsland. Frank Pace, de Amerikaanse mi nister voor het Leger, is Dinsdag uit Brussel te Frankfort aangekomen voor besprekingen met generaal Har dy, de opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa, en andere Amerikaanse bevelhebbers in Duitsland. Hij was vergezeld door generaal Collins, de stafchef van het Ameri kaanse leger. Op de vraag van journalisten, of hy hoopte, dat in het volgende jaar een voldoend grote macht in West- Europa zou worden gevestigd om een agressor te weerhouden, antwoordde genex-aal Collins: „Ik hoop, dat er volgend jaar Ame rikaanse versterkingen naar Duits land zullen worden gebracht en ik hoop. dat een voldoend sterke macht in West-Europa kan worden opge bouwd". Vrijstelling verplichte betaling luisterbijdrage. Zij, wier inkomsten een door de di recteur-generaal der P.T.T. in over leg met de minister van sociale zaken vast te stellen bedrag niet overschrij den, kunnen van de verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage worden vrijgesteld. De hiervoor gelden ie normen wor den met ingang van 1 Januari a.s. ver hoogd. niet die omvang zal hebben, ais zij hODen. Dit wordt opgemaakt uit het feit. dat de regering het stand punt van het Ryksarbeidsbureau voor een deel heeft overgenomen, al verklaart zij daarbij, dat aan de par ticuliere organisaties een ruime plaats in de organen voor emigra tie zal bljjven ingeruimd. Hierby wordt er op gewezen, dat het werk, dat door de particuliere organisaties wordt verricht, de regering uitgaven bespaart, aangezien dit uit eigen fondsen betaald wordt. De Centrale Stichting Land bouw Emigratie is ervan over tuigd, dat de regering de voor naamste stem in alle kwesties de emigratie betreffende moet heb ben. maar zy verlangt voor de particuliere organisaties grotere verantwoordelijkheid en vergaan de mede-uitvoering, omdat zy van mening Is. dat slechts dan gezorgd kan worden voor een goede voorlichting, voorbereiding, selectie en nazorg voor de emi granten. REGERINGS COMMISSARIS. De Centrale Stichting voor de Landbouw Emigratie hoopt, dat de regeringscommissaris voor Emigra tie, wiens benoeming binnenkort te venvachten is, het belang van een uitgebreide deelneming van de par ticuliere emigratie-organisaties zal inzien. Temeer, daar naar schatting in 1951 niet minder dan 40.000 per sonen, indien er voldoende vervoers mogelijkheden zyn, zullen emigre ren. Men venvacht, dat 22 000 emi granten naar Australië zullen gaan, 10.000 naar Canada. 2000 naar Nieuw-Zeeland en de overigen naar Zuid-Afrika en enkele andere lan den. Ruim 1P 000 hiervan zyn manne lijke arbc' krachten. Sinds 1947 is het aantal emigran ten, dat per jaar naar het buiten land vertrok, sterk gestegen. In 1947 vertrokken 5000 personen, in 1948 15 000, in 1949 14.500, in 1950 ca. 20.000. 59. Jimmy vermaakte zich dol met Kid de Kneu- zer die zo zyn best deed zyn naam alle eer aan te doen. ,,'t Is een brave jongen", dacht-ie. „Kyk 'm toch eens zijn best doen. Hy heeft geen vuisten genoeg om my op m'n gezicht te trommelen. Hy werkt zich zo in het zweet dat ik gewoon mede- lyden met hem kryg". Intussen zat meneer Goo chem zich naast de ring te verbijten. „Wat man keert 'm toch, wat mankeert 'm toch?" fluisterde hy in zich zelf. „Hij laat zich als een stokvis be- beuken en intussen blyft-ie als een halve dwaas staan lachen zonder een vin te verroeren en &ls hy eens een poot uitsteekt dan fiéit-ie meer dan hy stoot". Meneer Goochem begon van de zenuwen op zyn nagels te kluiven en telkens als Jimmy in zyn hoek terugkeerde na afloop van een ronde raasde hy zo tegen zijn pupil, dat de mensen in de zaai het konden horen. .Ach wat", lachte Jimmy, „waarom zal ik die goeie Kid tot pap slaan? Ik hoef toch niet altyd te winnen. Die brave knul legt my toch niks in de weg". Toen meneer Goo chem dé.t hoorde, scheelde het maar weinig of hij ging van alle ellende van zijn stokje. Het wereldgebeuren. De juiste man De benoeming van generaal Dwight D. Eisenhower tot opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten is overal in het Westen met instemming, en vrijwel nergens met tegenkanting begroet. Dat bewijst wel voldoende welk een vertrouwen de militaire ca paciteiten van Eisenhower inboezemen en meer nog. hoe gezien zijn persoon lijkheid is. Het best nog komt dit tot uiting door-een vergelijking met een ander uiterst bekwaam Amerikaans generaal MacArthur. Benoeming van McArthur tot opperbevelhebber in het Westen, gesteld dat daartoe de moge lijkheid aanwezig was. zou in vele kringen op verzet zijn gestuit. Be kwaamheid alleen immers is niet vol doende. McArthur is een autoritaire figuur, die zich bij zijn beslissingen te veel laat leiden door politieke denk beelden, die lang niet altijd gedeeld worden door de verantwoordelijke staatslieden. Dit martiaal en doortas tend optreden mag op grote groepen fascinerend werken de sterke man trekt altyd het leidt anderzijds tot conflicten en misslagen. Heel anders is de figuur van Eisen hower, wiens brede glimlach wyst op gemoedelijkheid en openstaan voor andere meningen dan de zijne. Eisen hower is bij uitstek geschikt verzoe nend te werken indien zich conflicten voordoen over de te volgen strategie. Dat heeft hem zo'n goede bevelheb ber doen zijn over ale geallieerde le gers in Europa tydens ae invasie. In het conflict tussen Roosevelt en Chur chill over het scheppen van een twee de front, over een invasie in de Bal kan of in Europa, koos Eisenhower de zijde van de president. Maar toen een maal de beslissing was gevallen slaag de hij erin ook de commandanten, die een andere strategie voorstonden, loy aal aan zich te binden. Zijn gezag steunt niet in de eerste plaats op de bevelende macht, die hem krachtens zijn functie is toebedeeld, maar op het vermogen anderen te inspireren en voor zich te winnen. Wie zijn boek „Kruistocht door Eu ropa" leest, merkt op elke pagina weer, dat Ike de kunst verstaat met mensen om te gaan. Er is meer, dat Eisenhower zo po pulair heeft gemaakt en dat is zijn vermogen het harde militaire werk, dat de geest vaak dreigt af te stompen, te paren met een zekere mate van ide alisme en humaniteit. Eisenhower is niet de vakman, die het militaire als zijn handwerk be schouwt en zich verder over de zin van de strijd niet bekommert, noch de Pruisische houwdegen, voor wie eer, carrière, geboorte en valse pathos de drijfveren zijn tot handelen. „Ike" heeft altijd iets van de burger in zich gehouden. Hij is een van de weinige militairen, die in het handhaven van de vrede en het voorkomen van een nieuwe ramp het hoogste doel van staatsmanswijsheid ziet en zijn uitla tingen en redevoeringen daarop al- stemt. Krijgshaftige taal en sabelge- rammel is hem vreemd. Kenmerkend is, dat hij na het ein de van de vijandelijkheden in het bur gerlijk leven is teruggekeerd en presi dent is geworden van de Columbia- Universiteit te New York. Hij be schouwde zijn taak als volbracht. De ontwikkeling na de oorlog en de zich toespitsende tegenstellingen heb ben hem tot een nieuw militair bevel teruggeroepen. „Ike" is zeker de aan gewezen man om dit zeer belangrijke bevel in handen te nemen. Er zijn weinig generaals, die tegelijkertijd kunnen bogen op een voortreffelijke militaire carrière en op populariteit en aanzien in de burgermaatschaopij. wanneer zij niet in uniform gekleed zijn. De afgelopen jaren hebben beide grote partijen in de Ver. Staten ge tracht Eisenhower over te halen zich candidaat te stellen voor het presi dentschap, in de hoop op die manier gebruik te kunnen maken van zijn pooulariteit Eisenhower, wiens kansen om geko zen te worden hoog zijn aan te slaan, weigerde dit steeds. Het zou niet ver wonderlijk zijn geweest indien hij ge zwicht was voor de aandrang te din gen naar de hoogste functie in zyn land. „Ike" heeft echter ingezien, dat zijn capaciteiten op ander texrein la gen dan dat der politiek en achteraf is hij daarvoor te prijzen. Het heeft in elk geval de Atlantische Raad het zoeken bespaard naar een opperbevel hebber, die voor alle Westerse landen aanvaardbaar is. Minister van Schaik naar de West. De minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik, zal op 2 Ja nuari voor een kort bezoek naar de Nederlandse Antillen vertrekken, ver gezeld door de heren mr. W. C. L. van der Grinten, staats-secretaris van Economische Zaken. Mr. W. H. van Helsdingen en mr. P. G. Hoog houdt. Hetzelfde gezelschap bracht twee jaar geleden een bezoek aan de Ne derlandse Antillen en Suriname ten einde de interimregeling voor te be reiden. Dr. Wibaut opvolger van mr. van Heuven Goedhart. Nu mr. G. J. van Heuven Goedhart benoemd is tot Hoge Commissaris van de Ver. Naties voor vluchtelin genzaken, zal hy als internationaal ambtenaar uit zyn officiële Neder landse functies moeten treden, in clusief zyn lidmaatschap van de Eerste Kamer, met ingang van 1 Ja nuari a.s. Ds. F. Wibaut te Amster- dam staat op de lijst om hem op te volgen. Brief van Truman aan Esenhower. President Truman heeft generaal Eisenhower Dinsdag in een brief ver zekerd, dat het gehele land" zich „van ganser harte" achter hem schaarde in zyn nieuwe functie van geallieerd opperbevelhebber in Euro pa, .,De gebeden van alle vrijheidslie vende volken vergezellen U" aldus Tr-uman. De president verklaart, dat hy het verzoek van de Noordatlanti- sche landen om de benoeming van ge neraal Eisenhower tot opnerbevelheb- ber ziet „als een plechtige belofte van hun volledige en ondubbelzinnige steun aan Uw inspanningen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5