PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Generaal Eisenhower begin 1951 naar Europa Ontwikkelingsplan Zeeland werd hartelijk ontvangen DB BILT Industriële productie moet worden opgevoerd Truman weigert Acheson te ontslaan. Eisenhower opperbevel hebber der Westeuropese strijdkrachten „INDONESIË ZAL DE STRIJD OP ELEGANTE WIJZE VOEREN" HAAGSE RECHERCHE REKENDE OPLICHTERSBENDE IN Oplossing van problemen eist durf, volharding en optimisme Stagnaties door de mist. VOORSPELT: 193e Jaargang - No.299 Dagblad uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B. don Boei Adj W de Pagier Hoofdred G Ballintun PI verv.i W Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week t 3.90 p tew ti p p f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 Dec. '50 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. Minimum p advertentie t 2.30, Ingcz mededelingen dubbel tarief, kleine advertenties ima>. 8 regels van 1 -5 regels f L— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro ni 359300 P-Z-C. Middelburg. Bur Vltsymgen Walstr Sfr -60 tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 ot 2160» M'burg. ondt-nse Kaal 29 tel '2U77 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 tb.g.p 2228» Oostburg Pr Maurltsstr 12. tel. 102; Terneuxen Brouwertjstr 2. Ziertkzee N Bogardstr C 160. tei 26 „De vrede is het enig belangrijke probleem". „In de sombere tijden, die tvjj doormaken, kan ik TJ eindelek bemoedi gend nieuws mededelen", aldus de Belgische minister Paul van Zeeland Dinsdagavond in een radiotoespraak. „De vergadering te Brussel van de Baad van het Atlantisch Pact heeft alles bereikt, wat zy zich had voorge nomen". Tevoren was in een communiqué medegedeeld, dat generaal Eisenhower in het begin van 1951 zich in Europa zal vestigen. H\j zal de nationale eenheden, die onder zyn bevel vallen, organiseren tot een doel treffende verenigde strijdmacht. Unanieme overeenstemming werd bereikt over het eventuele aandeel van Duitsland in de gemeenschappelijke ver dediging. Bovendien zal een Atlantische Productieraad worden georgani seerd, waarvan de leider op dezelfde hoogte zou staan als generaal Eisen hower, ieder op zijn eigen gebied. Verwacht wordt, dat voor deze functie een Amerikaan zal worden aangezocht. Acheson heeft tijdens de conferen- I tie een uiteenzetting gegeven over de oprichting van het Atlantisch leger. I Hg verklaarde in dit verhand, dat het van wezenlijk belang is, dat de twaalf landen onmiddellgk de strijd krachten, waarover zg op het ogen blik beschikken, onder het bevel plaatsen van generaal Eisenhower. Washington zal zeer binnenkort be kend maken, dat de Amerikaanse strijdkrachten onder het opperbevel van Eisenhower zullen worden ge steld. Zeeuwse Staten aan het woord Bittere koude heerste Dinsdagoch tend in de Statenzaal te Middel burg, toen de Provinciale Staten in de tweede vergadering der tweodc zitting van dit jaar bgeenkwamen. Het decorum van de Statenzaal moge groter zijn, dan dat van de koffiekamer van de Concertzaal, wat de temperatuur betreft is het nieu we milieu geen vooruitgang. De onbehaaglijkheid was echter voor de Statenleden geen beletsel om zich met vuur in de stryd te werpen. Nauwelyks waren enige na- merstukkeh afgedaan, of de heren van der Feltz en Kodde (resp. C. H. en S.G.) spraken bij een overi gens onbelangrijk voorstel de vrees uit, dat Gedeputeerde Statenbezig waren zich bevoegdheden der Pro vinciale Staten toe te eigenen. De overgrote meerderheid der Staten leden deelde die vrees evenwel niet. Het volgende agendapunt, dat de batten opleverde, was het voorstel van Gedeputeerde Staten om geen subsidie te verlenen aan de Vlas- sersschool te Koewacht. Het was na tuurlijk een kolfje naar de hand van de Statenleden van bezuiden de Wes- terschelde Het nieuwe Statenlid, de heer E. Poppe (K.V.P.) toonde zich in zijn betoog met Gedeputeerde Schout (A.R.) een slagvaardig deba ter, die bovendien gevoel voor hu mor heeft. De heer Schout bleef hem echter de baas en hield de meer derheid der Statenleden op zijn hand. Met 2712 stemmen. De subsidiëring van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" bracht natuurlijk veel tongen in beweging. Niet voor niets is Zeeland beroemd om zijn paarden. Voor de derde maal kwam het voorstel van Ged. Staten tot verlaging van het subsidie aan de orde in de Provin ciale Staten. Voor de derde maal stelden Ged. Staten voor het subsi die te verlagen, maar ditmaal had den zg dit voor de paardenliefheb bers bittere pilletje van een zeer fraai verguldseltje voorzien De ver eniging zal nl. niet minder dan 1000 ontvangen voor de aankoop van medailles en andere prgzen. Zes sprekers verklaarden zich niettemin tegen de voorstellen van Gedeputeerde Staten en slechts vier steunden deze voorstellen. Het moest voor de niet-ingewgde dus even een dubbeltje op zijn kant lij ken of de haan der Gedeputeerden in deze „hengsten-kwestie" koning zou kraaien. Toen puntje bij paaltje kwam kraaide de haan echter inder daad Met 2118 stemmen beslisten de Staten, dat „Het Nederlandse Trekpaard" het inderdaad met een aflopend subsidie zal moeten stellen. De voorstellen van Ged. Staten om de Provinciale Schoon heidscommissie tot nieuw leven te wekken, ontmoetten nauwelijks enig bezwaar. En met voldoening kon bg de behandeling van de me dedelingen van G S. nopens het welvaartsplan geconstateerd wor den. dzi practisch de gehele verga dering achter het Welvaartsplan staat en dat Ged. Staten oprechte waardering tot uiting brachten voor de wijze, waarop zich het jonge E. T. L langs banen van geleidelijkheid op de juiste wijze ontwikkelt. Voor het overige liet de heer Lockefeer, die als Gedeputeerde over deze ma terie het woord voerde, er geen twijfel aan bestaan, dat het Provin ciaal bestuur naar beste krachten de industrialisatie zal bevorderen. F en verheugende noot in deze overigens vrij vlakke Statenzit- ting brachten de vragen van de heer J. L. Verhagen (V.V D.) over het bouwvolume Wel gaf de heer A. J. van der Weel (P. v. d. A namens Gedeputeerden te kennen, dat Zee land er, gezien de gegevens waarop de toewijzingen waren gebaseerd, er nog niet zo heel slecht is afgeko- Aeheson verklaarde verder, dat 't niet voldoende is om alleen maar troepen ter beschikking te hebben, deze moeten ook het nodige materi eel bezitten. Het is daarom nodig dat de industriële productie wordt ver sneld. De Franse minister van Defensie, Jules Moch, verklaarde in zijn ant woord aan Dean Acheson het er vol komen mee eens te zijn, dat snelheid betracht moet worden en een nauwe re samenwerking tussen de geallieer den tot stand moet komen. De Engel se minister van buitenlandse Zaken Bevin, verklaarde, dat Engeland de beste van zijn strijdkrachten ter be schikking zal stellen van het opper bevel. VERKLARING EISENHOWER „Dit wordt een periode van zeer grote 'verantwoordelijkheid voor de herenigde Staten. Dit moet een pe riode zijn van studie, zelfonderzoek en opoffering. Het grote wooi'd in Amerika dient „plicht" te zgn". Dit verklaarde generaal Eisenhower tij dens een perconferentie in St. Louis. „Slechts in eensgezindheid kunnen wij de idealen en beginselen handha ven waarmede wij willen leven". Op het verzoek van de fotografen om te glimlachen antwoordde Eisen hower; „Ik zie in deze tyden niet veel reden tot glimlachen". Hjj was in 'n ernstige stemming toen hy tot de journalisten sprak, aldus Reuter. „Heden ten dage is de internati onale vrede het enige belangrijke probleem", aldus zeide hjj. Op de vraag of hjj hoopvol was ten aanzien van de vrede antwoord de hij: „Wel, natuurljjk heb ik goede hoop. Doch het zal niet gemakkelijk worden en het zal alles niet zo vlug gaan". Marshall treedt niet af. Truman heeft tjjdens zijn perscon ferentie medegedeeld, dat Marshall zal aanbljjven als minister van de fensie. De president zeide n.l. naar aanleiding van een persbericht, dat bet niet aannemeljjk is, dat Marshall zjjn functie begin volgend iaar om gezondheidsredenen zou verlaten. „Staakt het vuren" maakt weinig kans. Het verluidt te Lake Success, dat de Commissie van Drie slechts gerin ge hoop heeft erin te zullen slagen een staken van het vuren in Korea te verkrijgen. In goed ingelichte lerin gen te Lake Success is men van me ning, dat de impasse volledig is. Anderhalf jaar voor oneerlijk postbeambte. De rechtbank te Amsterdam heeft de 55-jarige- vroegere P.T.T.-ambte naar J. A. van de P., wien ten laste was gelegd, dat hij gedurende de afge lopen drie jaar ruim f 18.000.— aan frankeerkosten, die door particulie ren voor frankering bij abonnement aan zijn loket werden voldaan, in eigen zak heeft gestoken, veroordeeld tot lVs jaar gevangenisstraf. Oneerlijke justitie-ambtenaren. De Officier van Justitie te Arnhem heeft van R. en Z. laten arresteren, die zich in him functie bij het parket van de Officier hebben schuldig ge maakt aan verduistering. Van R., die 1 Augustus j.l. ontslagen is, was o.a. belast met het teruggeven van overtuigingsstukken, nadat de Offi cier daaromtrent een beslissing heeft genomen. Van het feit, dat de be trokkenen soms verzuimden de afge feven stukken, waarin vaak geldsbe- ragen zaten, terug te vragen, heeft deze voormalige schrijver gebruik gemaakt door ze af te boeken en zelf te behouden. De tweede verdachte Z. heeft boete betalingen niet afgedragen. men. maartevens deelde de heer Van der Weel mede, dat net bevolkingscijfer in Zeeland zich gun stiger ontwikkelt, dan op grond van de bevolkingsprognose verwacht mocht worden. Op grond daarvan zal wellicht nog een correctie van de toewijzing mogeljjk worden. Gedeputeerde C Philipse (C.H.), die bij onstentenis van jhr. De Ca- sembroot de vergadering zeer goed leidde, sloot de bijeenkomst met een toepasselijk woord, preluderend op het Kerstfeest en de jaarwisseling. Eisenhower ....geen tijd om te glimlachen Zijn heengaan zou de afweer tegen het communisme verzwakken. President Truman heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hij „weigert" minister van buitenlandse zaken, Acheson, te ontslaan. Zoals bekend, was hier van republikeinse zjjde op aangedrongen. Indien het communisme de over hand zou verkrjjgen, zou Acheson een van de eersten zijn, die door de vjjanden van vrijheid èn Christendom neergeschoten zou worden, aldus verklaarde Truman. De aanvallen op Acheson waren reeds maanden gaande en zg beteke nen, dat de „krachtige, kloeke hou ding van het land tegenover commu nistische 'agressie verzwakt zou wor den". Truman riep de groep, die de Ame rikaanse buitenlandse politiek en Acheson aanvalt, op haar-alternatie ve politiek kenbaar te maken. Amerikaans vliegtuig met 37 man vermist. van de transportvliegtuig luchtmacht, dat tussen Een Amerikaanse Okinawa en de Philippijnen vloog, wordt vermist. Het had 37 man aan boord. Geen genezing maar epidemie. In de Indiase provincie Bihar is bg het dorp Rantalai een cholera-epide- mie uitgebroken, die reeds een zeven- honderdtal doden heeft geëist. De oorzaak van deze epidemie is. het toestromen van choleralijders uit alle streken van India naar de woning van een jonge herder in genoemd dorp, van wie de roep uitgaat dat hg de beschikking heeft over een won dergeneesmiddel tegen alle ziekten. Van overheidswege zijn de nodige maatregelen getroffen. Benoeming officieel bekend gemaakt. President Truman heeft Dinsdag of ficieel de benoeming van generaal Dwight D. Eisenhower tot opperbe velhebber der Westeuropese strijd krachten bekendgemaakt. Truman zegt in zjjn bekendmaking dat de on dervinding en bekwaamheid van Ei senhower hem bjj uitstek geschikt maken tot het aanvaarden van de verantwoordelijkheid, welke het be kleden van deze post met zich brengt. De benoeming van Eisenhower volgde snel op de Maandag door de Atlantische Raad genomen beslissing tot het samenvoegen van de Westeu ropese strijdkrachten voor de be scherming van Europa. Generaal Eisenhower zal waar schijnlijk tijdens een inspectiereis door Europa de troepen in Duitsland inspecteren. Ook zal hg dan nagaan hoe de stand van zaken bij de troep is in Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, Noorwegen, Ita lië en Portugal. Hongkong protesteert tegen Amer.kaanse blokkade. Het bestuur van de Britse Kroon kolonie Hongkong heeft de Britse Minister van Koloniën ver-zocht „de krachtigste stappen te doen bij de Amerikaanse regering", opdat „de Amerikaanse blokkade van Hong kong zal worden verzacht". Dit is Dinsdag door 'n woordvoerder van 't bestuur medegedeeld, die verder nog verklaarde dat de „blokkade" waar schijnlijk ernstige gevolgen voor de kolonie zou hebben en haar handel en industrie zou verlammen. Naar Hongkong en ook naar de Portugese kolonie Macao worden n.l. door Ame rikaanse schepen geen goederen ver voerd, omdat men vreest, dat deze toch in China zouden terecht komen. Maar vóór 27 December zou er een oplossing moeten zijn, die zijn souverein iteit over Irian erkent. Minister Moh. Roem, die Maandagavond met Moh. Yamin door president Soekarno werd ontvangen, heeft Dinsdag voor een voltallige vergadering van het parlement, die met gesloten deuren werd gehouden, een uiteen zetting gegeven over de besprekingen inzake Irian in Den Haag. N'a afloop van deze vergadering heeft de plaatsvervangende voorzitter van het parlement, de heer Tamboenan. aan Ancta medegedeeld, dat het parlement i.och suggesties, noch voorstellen zal doen aan de Indonesische delegatie op de Irian-conferentie. Wél zal het parlement de gelegenheid hebben aan de voorzitter der delegatie vragen te stellen. Ook indien de regering naar aan leiding van het rapport van minister Roem tot de conclusie zou komen, dat de onderhandelingen op een dood punt gekomen zijn. zal de regering aan het vertrek van Moh. Roem naar Nederland niets in de weg leggen. Indonesië zal de strijd om Irian op elegante wijze voeren", aldus deelde men in officiële kringen Dinsdagmor gen aan Aneta mede. In deze kringen zeide men, dat het mandaat voor de Irian-delegatie ongewijzigd zal blij ven. De regering blijft haar standpunt handhaven, dat op 27 December een oplossing dient te zijn gevonden, die gebaseerd is op het principe van er kenning van de Indonesische souve- reiniteit over West-Irian. Vermist vliegtuig m oerwoud teruggevonden. ALLE IXZITTEN'DEN GEDOOD, Alle zestien passagiers en de vier leden van de bemanning, die aan boord van de vermiste Dakota van de Air India waren, zgn dood aangetrof fen. Het toestel was Woensdag op een vlucht van Madras naar Trivan- droem vermist geraakt. In zware mist hebben reddingsploegen in het dichte oerwoud dagen lang gezocht tot zg de wrakstukken van het vlieg tuig op 250 km. ten Noorden van Trïvandroem aantroffen. Twee slachtoffers 75.000 afhandig gemaakt. De Haagse recherche heeft weder om een wijdvertakte en geraffineerde oplichtersbende gearresteerd, die zich gedurende twee jaar aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Een Rotterdamse zakenman en 'n Haagse dame waren hun slachtoffers en werden in de loop van deze twee jaar voor 750.000 gulden door de he ren opgelicht. Twee a drie weken geleden kwam de recherche hen op het spoor en ar resteerde zes man- Een zevende werd enige dagen geleden te Barcelona aangehouden. Om zijn uitlevering is gevraagd. Het was de recherche reeds gerui me tijd opgevalllen dat verschillende personen in café's in de Haagse bin nenstad en elders buitengewoon gro te verteringen maakten, teiwijl men zich afvroeg wat deze mannen eigen lijk uitvoerden. Het onderzoek leidde naar de Rotterdamse zakenman en de rijke Haagse dame. Er kwam aan het licht dat zij ettelijke malen be zoek hadden gehad van leden van dit complot, die zeer welbespraakt zijn en hen hadden weten over te halen gelden af te staan voor de zgn. finan ciering van een tapijthandel, het op richten van fabrieken voor sigaren aanstekers, kinderspeelgoed, schenk- kurken enz. Deze geraffineerde opzet gelukte zo goed, dat een der oplich ters op een gegeven ogenblik vier auto's had en een derde verdachte, reizen naar Parijs kon maken. Een van deze reizen is hem noodlottig ge worden, daar hg van daar uit een te legram stuurde naar zijn collega's met de vraag of zg hem wel goed op de hoogte vilden houden over de gang van zaken. Het telegram be landde bg de Haagse recherche, die inmiddels de meeste leden van de bende had gearresteerd Op een vraag naar de mogelijkheid van een eventuele annulering van de overeenkomst der rondetafel-confe rentie bij een mislukking der onder handelingen (waarvoor de laatste da gen in sommige Indonesische pers organen stemmen zijn opgegaan), zei de men in deze officiële kringen, het niet wenselijk te achten, dat Irian een reden zal vormen voor een eenzijdige opzegging der overeenkomst. Moh. Yamin zeide in een onder houd met Aneta, dat voor het Indone sische volk de kwestie-Irian even be langrijk is als die van Korea voor de wereld. Ten aanzien van Irian be staan er volgens hem drie mogelijk heden: mislukking, welslagen of een compromis. Aangezien de Indonesi sche eis absoiuut is, zal de Indonesi sche delegatie in de komende bespre kingen voor het alternatief staan: welslagen of mislukken, aangezien er in geen geval een compromis te verwachten is. ADRES AAN DE ST ATEN-GE NER AAL. De besturen van de Vaderlandse Kring, Rijksbehoud, Nationaal Jonge ren Verbond, Nationale Contact- en Werkgroep „Door de Eeuwen Trouw" en Nationaal Reveil, hebben een adres gericht aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, waarin zij de handhaving van de Nederlandsé sou- vereiniteit over West-Nieuw-Guinea bepleiten. De hoofdschotel van de gistermiddag in de Statenzaal te Middelburg ge houden vergadering der Zeeuwse Provinciale Staten was de mededeling van Ged. Staten over het in voorbereiding zijnde Ontwateringsplan Zee land. Deze mededeling werd voor kennisgeving aangenomen, echter niet, nadat van verschillende zijden instemming met het opstellen van dit plan was betuigd en nog een aantal suggesties was gedaan. Jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.), was de eerste m üe rij van spreners. Hg was daarover zeer te spreken, doch wees op de noodzaak, dat Exi en andere semi-overheidsinsteilingen niet ontgroeien aan de zeggenscnap van de staten. Overigens was hg er niet ongerust over, dat G.S. eenzelf de verlangen koesteren. De heer M. v. Himst (KVP), pleitte er voor, de werknemersorganisaties in te scha kelen bg het overleg over het plan. De heer P. G. M. Dikötter (KVP), noemde het plan een leidraad; het mag er echter niet toe leiden, dat geen belangrgke steun wordt ver leend aan particuliere initiatievi n, waar die zich ook mogen voordoen. Spr. was verheugd, dat thans ernstig gezocht zal worden naar een oplos sing voor het zoetwaterprobleem, maar hg oefende critiek uit op de z.i. gebrekkige samenwerking tussen ge meentebesturen betreffende de ver werking van afvalwater. Tenslotte vroeg hij G.S. te willen bevorderen, dat de plannen tot stichting van een strocellulosefabriek spoedig verwe- zenlykt kunnen worden. De heer P. Meliefste (AR), belicht te enige urgente arbeidsproblemen; zo dient in de nabge toekomst iets gedaan te worden ter bestryding van het Thoolse werkloosheidsvraagstuk en moet een uitlaat worden gevonden voor het arbeiderssurplus op Noord- Beveland. Hg noemde het voorts noodzakelgk, dat het ETI bg zgn ar beid voor Zeeland's ontwikkeling op een brede basis rust. PESSIMISME EN OPTIMISME Een zeer somber geluid Het de heer J. de Kruyter (CH) horen. Het kwam hem voor, dat het plan te groots is opgezet. Hij vreesde, dat nieuwe be dreven, wanneer zy al slagen, toch tengevolge van de belastingpolitiek der regering aan bloedarmoede zul len leiden en dat het voorgestelde Prov. Financieringsfonds daaraan niets kan verhelpen. De heer L. F. du Bois (Arb) was van mening, dat, wil men tot indus- I trieuitbreiding komen, eerst de wo ningbouw- en verkeersproblemen op- gelost moeten worden. Daarmee kan niet worden gewacht tot de voltooi ing van het plan. De Gedeputeerde, de heer A. L. S- Lockefeer (KVP), was verheugd over de instemming van de Statenleden en hun waardering voor het ETI, maar het speet hem ook défaitistlsche klanken te hebben moeten beluiste ren. „Wtf kunnen de grote proble men alleen oplossen, indien wjj grote durf, grote volharding en groot opti misme aan de dag leggen", zo zeide hy. Hij verzekerde de Staten, dat het plan t.z.t. zal worden overgelegd. Het is echter nog lang niet gereed. De heer Lockefeer kon de verzeke ring geven, dat bij de opstelling van het plan ook de adviezen van werk nemers- en werkgeversorganisaties worden ingewonnen. Met de heer Di kötter stemde hij in, dat, wil men tot industrievestiging komen, propagan da gemaakt moet worden. Ook op dit terrein zgn echter al grote vor deringen gemaakt. Men houdt in Den Haag rekening met de Zeeuwse wen sen! Dat de gemeenten zelf ook ac tief zijn, valt slechts toe te juichen. Ged. Staten werken stimulerend ten aanzien van het vuilwaterpro- bleem. Waar de belanghebbenden nog niet eens tot overeenstemming kon den komen, lgkt het 't college niet gemakkelijk veel bg te dragen tot de stichting van een strocellulose-fa- briek. Men volgt de ontwikkeling echter met grote interesse. Het plan- Tholen van het ETI komt spoedig gfereed. Het betoog van de heer De Kruyter achtte de heer Lockefeer niet geheel juist. Het Prov. Financieringsfonds zal zeker kunnen bgdragen, tot ves tiging of behoud van industrieën. Het plan is realiseerbaar, doch dan moet het ook zo goed mogelijk worden be studeerd. (Zie voor de overige punten, welke in de middagzitting werden behan deld, op pag. 2). Parlementaire Enquête commissie nog niet gereed. Aan het zesde verslag: „versla gen omtrent de stand van de werk zaamheden der enquêtecommissie re gelingsbeleid 1940-1945" is het vol gende ontleend: De werkzaamheden der commissie zyn nog niet voleindigd. Hoewel zjj haar best blgft doen om de haar op gedragen taak binnen de kortst mó- geiyke tyd te voltooien, ziet de com missie zich derhalve wederom ge noodzaakt verlenging te verzoeken van de tentlijn, binnen welke zij haar verslag moet uitbrengen. Het komt haar wenselijk voor, deze termgn te verlengen tot 31 December 1951. Het treinverkeer ondervond Dins dagavond door plaatselijke mistban ken vertraging. De banken lagen voor al bij Amsterdam. Rotterdam. Eind hoven. Gëldermalsen, Amersfoort en Utrecht, Bij dit laatste station deed zich het feit voor, dat aan één kant een bank lag, terwijl de andere zijde volkomen helder was. Schiphol zat van 's middags 5 uur af potdicht. Hevige brand dupeerde familie uit de Jordaan. Een uit zeven personen bestaande Amsterdamse familie is Dinsdagavond dakloos geworden tengevolge van een korte, doch felle, uitslaande brand, die haar woning in de Jordaan in de as legde. Tijdens deze brand toonde een glazenwasser een staaltje van moed door naar boven te snellen om een bejaarde bewoner van de derde étage, die ziek te bed lag, in veiligheid te brengen. De rookontwikkeling was echter zo hevig, dat hij vlak voor de derde verdieping niet verder kon en zich slechts van verstikking kon red den door een ruit in te slaan en op het dak te klauteren. De brandweer redde de zieke. De getroffen familie, die drie kinde ren heeft en twee aangenomen kinde ren van wie een meisje lam is was niet verzekerd. Jacob Maris-prijs 1951 voor Paul Citroen. De burgemeester van 's Graven- hage, mr. F. Schokking, heeft de Ja cob Marisprys voor de schilderkunst 1950 uitgereikt aan Paul Citroen voor diens vrouwenportret Eervolle vermeldingen kregen R. J. Drayer voor zgn schilderij „Het kanaal" "en S. Schröder voor diens portret van een jong meisje. Er waren dit jaai 250 werkstukken. Radio-Moskou meldt, dat bij de ver kiezingen voor de Sowjet te Moskou van het kiezerscorps is opgeko men en dat dexandidaten van de com munistische partij en van het blok der partijlozen 99.797c der stemmen hebben behaald. AANHOUDENDE VORST. Geldig tot Woensdagavond. In de vroege ochtend plaatselijk mist en hier en daar strenge vorst. Overigens enkele overdrijvende wol kenvelden en droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelnke rich tingen. Midden op de dag vrijwel nog overal lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1