Mosselcultuur staat thans voor moeilijke jaren Manchester jassen HACCOU SNEEUW STAGNEERT VERKEER IN ZEELAND HET VERKEER IN ZEELAND Kamer ran Koophandel voor Zeeland. Rapport van dr. Korringa over de „Mytiiicola Intestinalis" NEEMT MONUMENTENZORG TE VEEL HOOI OP DE VORK? KR EOFLAVON :,r inTr, wLü P. H. VÜISTER Walcherse boeren met bezwaren tegen verzekering. Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soldaten! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 DECEMBER 1950. De laatste maanden is er veel geschreven over de aanval van de paarsiet Mytiiicola Intestinalis op de Zeeuwse mosselcultuur, doch tot na toe was het officiële rapport, dat hierover werd uitgebracht door de bekende bio loog, dr. P. Korrlnga, nog niet gepubliceerd. Dit is thans geschied door het ministerie van Landbouw en Visserij en hoewel de hoofdzaken uit dit rapport reeds bekend waren, zyn er toch enkele bijzonderheden, waarover tot op heden weinig was geschreven. Belangrijk is vanzelfsprekend de con clusie van dit rapport, die weliswaar niet optimistisch is, maar toch ook weer niet alle hoop op voortzetting van de Zeeuwse mosselcultuur laat varen. Zolang er geen goede chemische bestrijdingswijze tegen deze parasiet beóvaa^, cuUuii ul\ x-uhiUqci, i.tCii lenng moeten trekken uit ervaringen, in frankrijk opgeaaan, waaruit bnjkt dat mosseiculuiur zeer wel mogenjk is in een chronisch met de Mytiiicola besmet terrein. In een dergelijk ge bied moet echter het niveau van pro ductie worden gevonden, waarbij de besmetting zó bescheiden blijft, dat de mosselen redelijk groeien en een behoorlijk visgewicht krijgen. Een belangrijk middel daartoe is 't sprei den van de cultuur en het aanleggen van percelen in gebieden, die tot dus verre geheel of nagenoeg geheel vrij zijn van de parasiet Mytiiicola. Langs deze weg wordt reeds hard gewerkt. Zodra de oude haarden van aantas ting zo dun bevolkt geraken, dat vele larven van Mytiiicola er niet in sla gen een mossel te vinden, neemt de kans toe, dat ook daar de mosselen beter groeien en vetter worden. Dit is nu reeds in de Zandkreek te zien en dr. Korringa verwacht, dat dit vol gend jaar op nog groter schaal zal blijken, daar veel jong goed afgestor ven is en het niet waarschijnlijk lijkt, dat deze verliezen door uitzaaien van jonge mosselen van elders gecompen seerd zullen worden. De kwekers zelf zullen experimen teren, zowel op nieuwe terreinen als in de oude haaiden. „Wij zullen trach ten de wetmatigheden, die de uit breiding van Mytiiicola bevordert, beter te leren kennen, opdat wij juiste adviezen kunnen verstrekken bij het zoeken naar nieuwe wegen in de Zeeuwse mosselcultuur" aldus dr. Korringa. „Veel van de oude zekerheid is voorlopig verloren, daar ook bij een vrij lichte aantasting locaal fatale aantallen larven zich kun- Advertentie. Bij guur weer en huishoudelijk werk voor Uw handen (Slot van pag. 1). In dit verband deelde de heer Kammeraad mede. dat het in de be doeling ligt de Kamer voor de eilan den te laten vergaderen op 3 Janu ari a s. Spr. dankte de leden van de aftredende Kamer en van de Raad van Bijstand. Een speciaal woord van afscheid richtte de v>eer Kammeraad tot de ZeeuwsCh-Vlaamse leden, en hij noemde daarbij de heer Horst- mann. die hij leerde kennen als een actief, bekwaam en scherpzinnig be- StmirpUd. De heer Kammeraad zwaaide lof toe aan het personeel van het kan toor te Terneuzen. dat onder leiding van de heer Hendrikse veel werk voor de Kamer hee<t verrmM. Teneinde de nieuwe Kamers zo spoe dig mogelijk te doen functionneren zal en 3 Januari (for de Kamer voor de Zeeuwse eilanden (met irbegrin van ^holen en St. Ph-'Hosland) een voorzitter met. twee onde'woorzit'ers worden gekozen en zal tot de for mele benoem'ng van een secretaris en verder personeel worden overge gaan. SAMENWERKING Nadat het aftredende lid. de heer J Laoort een afscheidswoord had ge sproken hij noemde daarbij nog in het bijzonder de secretaris, de heer A. de Jonge, informeerde de heer J. H. Roose naar de mogelijkheid van or ganisatorisch esamenwerking tussen de beide nieuwe Zeeuwse Kamers. Hij zou dit in de opbouw van de Kamers tot uitdrukking willen brengen. De voorzitter, de heer Kammeraad. twijfelde niet aan deze samenwer king, maar zij is een kwestie van de nieuwe besturen. Voor de Zeeuws^h-Vlaamse leden spraken daarna de heren ir. C. A. L Horstmann en H. A. A. bai*on Collot d'Fs-urv woorden van da«k voor de ganisatorische samenwerking tussen van boven de Westersehelde. Er is nimmer een wanklank geweest en ook als straks twee Kamers in Zeeland bestaan, dan zal er toch naar ge streefd worden de gemeenschappelijke problemen ook gemeenschappelijk op te lossen. Ook de mogelijkheid voor gemeenschappelijke vergaderingen is aanwezig. De nieuwe Kamer voor Zeeuwsch Vlaanderen zal haar eerste vergade ring houden on 4 Januari a.s. Nadat een foto was gemaakt van de leden ve^ameide de „oude" Kamer van Koophandel zich voor de laatste maal aan een gemeenschapnelijke lunch, die zeer geanimeerd verliep en waarbi.i de voorzitter nog gelegenbe-d had nrii'pnd te snreken over de bij zondere wijze, waarop het lid van de Kamer, de heer Verwer te Goes, steeds de lunches voor de Kamer verzorgde. nen vestigen, maar een ieder, die in de zee werkt, is wel vertrouwd met vele risico's. Er zullen stel lig nog moeilijke jaren komen, voordat de cultuur in zyn nieuwe vorm en nieuwe uitbreiding weer gestabiliseerd is, maar er is al tijd kans, dat een goed bestrij dingsmiddel gevonden wordt, dat de cultuur weer zal kunnen op stuwen tot het oude niveau van productie en kwaliteit", aldus besluit het rapport. DE HERKOMST. Dr. Korringa gaat uitvoerig in op de afkomst van de Mytiiicola. In het begin van deze eeuw werd de para siet in de Middellandse zee gemeld, doch nimmer werd iets bekend van nadelige gevolgen voor de mosselen. Plotseling werd Mytiiicola intesti nalis nabjj Cuxhaven (Duitsland) ge vonden en wel in 1938. Bij nader on derzoek bleek, dat hij reeds in Wes telijke richting langs de Duitse Wad- denkust voorkwam, maar dat de mosselgebieden vóór de kust van Sleeswijk-Holstein nog vrijliepen. Van schade aan de mosseien toegebracht, werd niets vermeld. Wellicht is Myti iicola naar de buurt van Cuxhaven gebracht met een schip, begroeid met mosseien, afkomstig uit de Middel landse Zee. Later zou ons blijken, dat schepen, gelegen in de haven van Toulon, snel met mosselen begroeid geraken en dat daarin Mytiiicola veelvuldig voorkomt. Bij informaties in 1950 ingewonnen in Duitsland bleek, dat Mytiiicola reeds was opgedrongen tot aan de Nederlandse grens. Hoewel het uiter aard zeer wel mogelijk is, dat enig Duits vaartuig deze parasiet reeds ja ren geleden naar de Zeeuwse wateren heeft overgebracht, acht dr. Korrin ga het toch waarschijnlijker, dat de besmetting met onze wateren op an dere wijze heelt plaats gehad. Juist omdat de Zandkreek de eerste haard van Mytiiicola bleek te zijn en op de percelen aldaar zaad van diverse her komst wordt uitgezaaid en omdat by navraag bleek, dat men hier reeds in de zomer van 1948 reden tot klagen meende te hebben, acht hij 't waar- schijmyk, dat Mytmcoia met mossel zaad is overgebracht naar de Zand kreek, vermoedelijk in het voorjaar van 1948. De Zandkreek, dicht met jonge mosselen bezet, ondiep, dus met weinig water naar verhouding van de hoeveelheid mosselen, welk water met het getij heen en weer stroomt en vrijwel niet ververst wordt, is een ideaal gebied voor een eerste ontwikkelings-phase van een parasiet als Mytiiicola, die als kleine planktonische larve zijn toekomstige j gastheer moet zien te bereiken, waar de Zandkreek Zoeken naar een bestrijd.'ngsmlddel wordt voortgezet. bij de kansen in zeer gunstig liggen. By navraag bleek nu, dat ver scheidene vissers in het grensgebied in het uiterste Oosten van de Gronin ger Wadden mosselzaad hebben ver zameld en dat daarbij het verloop van die grens niet steeds nauwgezet in acht werd gnomen. Voorjaar 1949 zyn verscheidene partijen mossel zaad uit het Kauseld.ep tui omgeving naby Borkum aangevoerd, maar ook reeds in 1948 werd een party zaad uit die hoek aangevoerd en juist in de Zandkreek uitgezaaid. De betrok ken kwekers treft uiteraard geen blaam, daar zij slechts him best de den voldoende mosselzaad te verza melen en geheel onbekend waren met de risico's, die daaraan verbonden waren. DE BESTRIJDING. Voorts gaat dr. Korringa uitvoe rig in op de pogingen tot bestrijding van de parasiet, die tot nu toe wei nig succes hadden. Op grond van de tegenwoordige kennis over Mytiiicola. opgedaan in Zeeland en in Frankrijk, meent dr. Korringa te mogen concluderen, dat terugkeer tot liet vroegere produc tie-niveau en de vroegere kwaliteit van de Zeeuwse mosselen alleen dan mogelijk is als een goede chemische of physische be- jc.-ijüingswijze voor Mytiiicola of zyn larven kaïn worden ontwikkeld. Het onderzoek zal in deze richting wor den voortgezet. Men moet niet uit 't oog verliezen, dat ook de Zeeuwse oestercultuur een ernstige crisis heeft doorgemaakt toen slipper en schelpziekte niet te stuiten leken en de cultuur met algehele ondergang bedreigden. Hoewel er veel tijd voor nodig is geweest, is tenslotte zowel van de schelpzfkte als van de slip per een zwakke plek gevonden, die chemische bestrijding tot een succes maakte en opbloei van de oes tercultuur verzekerde. 14 karaats gouden pen. Volledige schriftelijke garantie. Verkrijgbaar in vele briljante kleuren en modellen van f. 12.75 toe f. 24.50 bij kantoor- boekhandel en vulpenzaken. Er viel gisteren niet minder dan 11 cm. De wereld ziet er wondermooi uit, wanneer het heeft gesneeuwd en als er niet zoveel narigheid bykwam zoals moeilijkheden voor het ver keer, natte voeten en ander minder prettige zaken, zou men byna wen sen, dat er de gehele winter door een klein laagje sneeuw over de Zeeuw se landen was gespreid. Gisteren kon men echter niet meer spreken van een klein laagje: het Meteo-station noteerde te Vlissingen zelfs een sneeuwval van niet minder dan II cm. De gevolgen bleven niet uit. Het verkeer werd op allerlei wijzen be lemmerd en al spoedig waren tal van wegen spiegelglad. In West Zeeuwsch Vlaanderen waren de dor pen Hoofdplaat en Waterlandkerkje de gehele dag geïsoleerd voor zover het openbare vervoersmiddelen be trof, In IJzéndijke kwamen er drie auto's achter elkaar in een sloot, te recht en te Sint Jansteen twee. Op Walcheren waren de buslijnen MiddelburgAagtekerke en Middel burg—Vrouwenpolder de gehele dag gestagneerd en ook moest de bus dienst GoesMiddelburg om 7 en 8 uur 's avonds uitvallen. Te Middelburg kwamen op de Noordweg twee auto's met elkaar Advertentie. TZrian verkoudheid^ Een spoorwegklacht en enkele bezwaren tegen de Provinciale Stoombootdiensten. Bespreken door Kamer van Koophandel. In de Vrijdag gehouden vergadering van de Zeeuwse Kamer van Koop handel te Goes zijn een aantal ver- keersvraagstukken aan de orde ge weest. In de eerste plaats heeft de heer Aug. de Meijer (Terneuzen) aandacht gevraagd voor het slechte onderhoud van de spoorlijn naar Terneuzen De ze vroegere Belgische lijn levert ver lies op voor de N.S. en spr. vreesue dat men door bezuiniging op het on derhoud dat verlies wil drukken. Ver scheidene wegwerkers zyn met pen sioen gezonden en anderen zijn ovei- geplaatst. Ook worden de kranen aan de haven slechts spaarzaam onderhou den en bleek er onlangs geen geld beschikbaar voor reparatie van een daarvan. Spr. vroeg zich af of de N S misschien zo snel mogelijk van de zaak af wil. In elk geval zou hij een uitspraak van de N. S. wensen of zij het plan heeft haar taak in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen goed te vervul len. Ir. C. A. L. Horstmann herinnerde er aan, dat de president-directeur van de Ned. Spoorwegen heeft toe gezegd de status quo te zullen hand haven. Nu zien we afbraak en daarte gen verzetten we ons. Er is geschre ven naar het departement en naar t hoofdkantoor van de N. S. te Utrecht, maar antwoord kwam niet binnen Een openhartige mededeling hoe de zaken staan, zou bijzonder op prijs gesteld worden. De heer M. P; de Jonge Lughten zegde toe deze kwestie bij de directie van de N. S. naar voren te zullen brengen. De heer J. H. Roose waarschuwde in dit verband voor het streven naar al te grote monopolieverlening aan de N. S. Enkele leden van de Kamer had den ook bezwaren tegen de Provin ciale Bootdiensten. De heer Luteij» in botsing en by de Watertoren reed een vrachtauto tegen een per sonenwagen. Beide malen was de materiële schade gering. Te Souburg op de N. Vlisslngse weg botsten twee auto's tegen elk aar. Ook nu was er weinig schade. Gedupeerd waren ook de land bouwers, die nog suikerbieten op het land hebben staan, omdat het nu immers onmogelijk is deze van het land te halen. In Breskens was daardoor aan de haven geen aan voer. hoewel er scheepsruimte voor handen was. In Goes ondervond het verkeer weinig stagnatie. Als gevolg van de gladheid gebeurden er drie kleine aanry din gen met auto's op de West- wal, de Dam en by de veiling. In alle drie gevallen ontstond enige materiële schade. Het ziet er naar uil, dat voor ons land een periode van winters weer is begonnen. Indien de wind tijdelijk naar het Oosten zou draaien wordt echter geen koude lucht aangevoerd, l\ i\ t. i l. v v/ it j daar het in Midden- en Oost Eu- Rusland tot vry ver naar het Noor den zelf dooi voorkomt. Zilveren jubileum dr. Stam. Woensdag 20 December a.s. zal dr C. Stam, predikant der Geref. Kerk te Goes, zijn zilveren ambtsjubileum herdenken. Zijn eerste gemeente was Alteveer (Dr.) Op 9 Januari 1929 ver trok hij naar Pernis en kwam daarna op 7 April 1946 in zijn huidige ge meente. De waardering en hoogach ting voor het werk van de jubile rende predikant strekt wel verdere dan tot de leden van de gemeenten welke hij als trouw eb toegewijd herder en leraar mocht dienen en nog dient Grote bekwaamheid en kenni3 bezit dr. Stam ten aanzien van de re gering der kerk. De classis Goes vaar digde hem dan ook steeds af naar de particuliere synode en vorig jaar maakte hij tevens deel uit van de Generale Synode van Den Haag. Dit voorjaar zag dominee Stam zijn the- ologisch-wetenschappeliike studie be kroond met de doctorstitel. Woensdagavond a.s. zal de Geref kerk te Goes dit jubileum in een bij zondere dienst herdenken. De jubila ris zal een gedachtenisrede uitspre ken, terwijl na afloop een receptie zal worden gehouden, waar gelegenheid zal zijn mevr. en dr .Stam, die ook hun zilveren huwelijksfeest vieren geluk te wensen. Overdracht boscomplexen op Walcheren. laar wy vernemen zal de Herver- k /elingadienst Walcheren te Mid delburg per l Januari a.s. de beplan ting van de boscomplexen te West- kapelle, by Rammekens en langs de Walcherse kust In beheer en onder houd overdragen aan Staatsbosbe heer. te Breskens met de veerboot mee wi1- len niet aan boord van die boot kun nen wachten op het vertrek, maar eerst vijf minuten voor de afvaart worden toegelaten. De heer H. A. A. baron-Collot dTls- cury had hetzelfde opgemerkt b(J de Zondagsdienst op het veer Kruin in- genPerkpolder. De heer de Jonge Lughten klaagde over de ontoereikende verwarming van de veerboot „Emma" op de lijn HoedekenskerkeTerneuzen en de heer M. Doeleman H.J.Zn. had de zelfde klacht voor de boot, die do dienst op Zierikzee ónderhoudt. De heer Collot d' Escury vond de behandeling van de automobilisten die bij de veren over de Westersehelde veerkaartjes moeten kopen, weinig beleefd. De kaartjesverkoper komt niet langs de auto's, maar blijft in zijn hokje zitten en laat soms de auto mobilist wachten. Er zouden ook tien- rittenboekjes komen, maar men hoort er niet meer van. De voorzitter, de heer Kammeraad. zegde aan de leden toe, dat deze kwesties met de bevoegde instanties besproken zouden worden. vroeg zich af waarom de mensen, die krijgen. Fietspad Terneuzen-Sas van Gent. De ondervoorzitter van de Zeeuw se Kamer van Koophandel, ir. C. A L. Horstmann, vestigde de aandacht van het bestuur dezer Kamer op he: ontbreken van een fietspad langs het kanaal TerneuzenSas van Gent De materialen voor de aanleg daarvan, zyn begin 1949 reeds aangevoerd doch de uitvoering van het werk is tot heden achterwege geblqyen. Deze kwestie is thans zeer urgent gewor den als gevolg van een tweetal dode lijke ongevallen binnen één week. Na een onderhoud met de hoofdin genieur-directeur van de Rijkswater staat kreeg het bestuur van de Ka mer van Koophandel de toezegging dat getracht zal worden de nodige gelden voor de aanleg beschikbaar te Scherpe criiiok van Zeeuwse Statenleden. Bij de behandeling in de afdelin gen dor Zeeuwse Prov een voorstel van G.S. bijdragen in de herstelkosten van monumenten, hebben enige leden vry scherpe critiek uitgeoefend op Monnmentenzorg, welke instelling, zoals één hunner opmerkte, geen middel meer is, doch doel dreigt te worden. In één der afdelingen vroeg een lid. hoe het komt, dat G.S. geen voorschotbetalingen verstrekken, hoewel in 1939 het tegendeel werd beslist Hij zette uiteen, dat de kerk- voogdy van de Ned. Herv. Kerk te Tholen van G.S. de mededeling heb ben ontvangen, dat de uitbetaling van het subsidie in de herstelkos ten na beëindiging der werkzaam heden zal geschieden. Aangezien deze restauratie wel een tiental jaren zal duren, is het zeker aldus dit lid. dat de kerk staten van i voogdy in grote financiële moeilijk- betreffende j heden zal komen te verkeren, indien Zware straffen voor dronken chauffeurs in hoger beroep. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg deed Vrijdag de volgende uitspraken: De filiaalhouder A. D. te Hontenisse werd veroordeeld tot 1 maand gev.str. voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, alsmede tot 100 of 25 dagen. Hij werd schuldig verklaard aan het ver oorzaken van het dodelijk verkeerson geval op 16 September 1.1. op de weg van Philippine naar IJzendijke. Uitspraken hoger beroepzaken: P. v. H., veekoopman te Groede kreeg f 100 of 25 dagen, 4 maanden in trekking rijbewijs en 14 dagen hech tenis voorwaardelijk met 1 jaar proef tijd, omdat hij in de avond van 12 Juli 1.L in dronken toestand zijn wagen had bestuurd, terwijl bovendien deze wagen zonder licht reed. Voor dit laatste feit kreeg hij bovendien nog een geldboete van f 15 of 5 dagen. Met uitzondering van de straf werd het beroepen vonnis bevestigd. P. v. D., handelaar en vertegenwoor- ger te Sas van Gent, had eveneens zijn wagen bestuurd, terwijl hy niet goed nuchter was. Ook hy kreeg 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met 1 jaar proeftyd, 100 of 25 dagen en 4 maan den ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. Ook hier werd het beroepen vonnis bevestigd, met uitzondering van de straf. De brandstoffenhandelaar I. V. uit Nieuwvliet kreeg 14 dagen hechtenis voorwaardelyk met 2 jaar proeftyd wegens openbare dronkenschap. Het beroepen vonnis werd met uitzonde ring van de straf bevestigd. „De Schelde" gebruikt stroom van eigen maaksel. Dat het voor een grote industrie als de Kon. My. „De Schelde" te Vlissin gen uiteraard een belangrijke stroomgebruiker zeer moeilijk is aan de eis van de stroomverbruiksbe- perking gedurende de piekuren te vol doen, is begrijpelijk. De fabriek heeft immers volop werk, zodat de piekuren niet gemist kunnen worden. Verschui ving der werkzaamheden van de on derscheidene fabrieksafdelingen kan evenmin worden toegepast, daar dan het autobusvervoer van de werklieden onmogelijk meer geregeld zou kunnen worden. Vervroegde sluiting van de kantoren kan evenmin worden over wogen, daar kantoren en werkplaat sen dezelfde werkuren hebben. Nietemin ontdekte de „Schelde"-di- rcctie een mogelijkheid om, met be houd van de normale gang van zaken, de belasting, die de fabriek geduren de de piekuren in de centrale en op het net van de P.Z E.M. veroorzaakt, te verlagen en wel door in de piekuren een gedeelte van deze belasting „voor eigen rekening te nemen". Men kan dit door een zeker e'ectrisch vermo gen in eigen dieselcentrale op te wek ken. Bovendien blijft de directie waakzaam tegen nodeloos stroomver bruik in die uren. Indien dus de Vlissingers 's morgens vroeg en in de namiddag de verlich ting van kantoren en fabriek van .De Schelde" zien schitteren en de machi nes horen gonzen, mogen zij bedenken, dat het hiervoor nodige vermogen „eigen maaksel" is en dus niet ten las te komt van de openbare stroomvoor ziening. Het feit. dat hier grote kosten wor den gemaakt om het algemeen belang te dienen, kan voor ieder een aanspo ring zijn. zelf ook zuinig met stroom om te springen. Elke kilowatt i3 wel kom, in fabriek, winkel en woonka mer. Oud-burgemeéster Van Woelderen biedt gelukwensen aan burgemeester Kolff. De oud-burgemeester van Vlissin gen, de heer C. A. van Woelderen, heeft aan burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen per telegram zijn gelukwensen aangeboden niet de te rugkeer van de Koninklyke Marine. Wedstrijden in Zeeland afgelast. Alle voor Zaterdag 16 en Zondag 17 December vastgestelde voetbalwed strijden in de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. (de vroegere Zeeuwse Voet. balbond) zijn in verband met de ge steldheid der terreinen afgelast. Ook zullen de hockey-, handbal- en korfbalwedstrijden in Zeeland geen doorgang vinden. Afge'ast zijn voorts de voetbalwed strijden in de afd. Den Haag van de K.N.V.Bin de afd. Nijmegen, de afd. Leiden en de afd. Utrecht. geen voorschot wordt verleend. Het zelfde lid bracht naar voren, dat z.i. de heren van Monumentenzorg te veel hooi op hun vork nemen. Hij verduidelijkte deze mening met een frappant voorbeeld. Onder lei ding van Monumentenzorg worden „ergens in Zeeland" restauratie werkzaamheden uitgevoerd op een plaats, die op grote afstand van de openbare weg is gelegen en wear dus nooit iemand komt, terwijl de belanghebbende eigenaar schatryk is. G.S. hebben geantwoord, dat er voorschotten worden betaald, indien daarom wordt gevraagd. Op 28 Fe bruari 1948 is op verzoek van het gemeentebestuur van Tholen een voorschot verleend op het subsidie in de restauratiekosten van 5400 voor de kerk en van 7450 voor de toren. Nadien heeft men geen ver zoek om voorschot meer ontvangen. Zover men kon nagaan is nimmer bericht, dat geen verder subsidie zou worden verleend, of dat geen voorschotten meer zouden worden verstrekt, In een andere afdeling .verklaar de een lid, dat de leden van Monu mentenzorg het niet altyd eens zyn en dat daardoor wel eens grotere kosten ontstaan. Hierop antwoord den G.S., dat geen enkele bijdrage wordt betaald dan nadat de minis ter heeft bericht, dat met het on derhavige werk is begonnen. Of er geld door de technische uitvoering wordt weggegooid kan het college niet beoordelen. Men wees er nog op, dat er een Monumentenwet wel ke de gehele materie van Monu mentenzorg wil regelen, in voorbe reiding ls. Advertentie. BEVA, alle maten, 45.50 P.Kvanaf 39.75 al meer dan 50 jaar St. Jacobsstr. 7, Vlissingen. ACCOUNTANT - BELASTINGCONSULENT (Lid Verg v. Bel. Cons.) "DA, NieuwGinnekenstraat 30, Telef. 'A27. Thans ook gevestig te HULST - Burg. v. Waesberghestraat 58. Tal. 103. Komen nu ook in aanmerking voor plaatsing N.O. Polder. Naar wy vernemen beeft de directie van de WIerin"ermeer (N.O. Polder) thans voor de Walcherse boeren, die principiële tegenstanders van verzeke ring zijn, de mogelykheid geopend zich aan te melden als candidaat voor plaatsing op een bedrijf in de Noord- Oost-Polder. Tot nu toe werden zU hiertoe niet in de gelegenheid gesteld. Voorwaarde is echter, dat de jaar- ïyks verschuldigde pachtsom bij voor uitbetaling wordt voldaan en Jat de candidaat met principiële bezwaren bij het financieel onerzoek door de Pelderdirec'.ie de bewijzen overlegt, dat hij nimmer een verzekering; van welke aard dan ook, voor zijn perso neel heeft afgesloten. Degenen, die geen personeel in dienst hebben, die nen een verklaring af te leggen, dat zij op generlei wyze goederen of per sonen hebben verzekerd. Deze week verscheen er een pessi mist, evenwel met een gift, want zo pessimistisch was hy nu ook weer niet. Hij beweerde, dat wij aan het eind van de week wel zouden zijn uit geput en er niets meer te verantwoor den zou zijn. Wy hebben er hartelijk om gelachen en voorspeld, dat de stroom van giften, vooral rond de Kerstdagen, eerder zal toenemen, dan afnemen. Was onze voorspelling te ge waagd of zal men tonen, dat ons opti misme gewettigd is? De eerste stap in de goede richting is al weer gedaan, want wij zijn vandaag weer bijna 100.— hoger dan Donderdag. Dit kwam mede dank zy de aangekondig de gift van f 25.— van de C.O A K. te Middelburg, die wy mochten ontvan gen. Behoudens deze gift is er ook nog f 6 25 binnengekomen van de Chr. Ge ref. Jeugdvereniging te Middelburg, die deze week de jaarvergadering hield. Hier komt de verantwoording: fa. de V. te M. f 10 E. C. v. D. te G. f 10.-, fam. W. te O. f 10.—. J. H. K. te M. 5 J. B. van M. te G. 5.—. M de B. te M. f 5 D. W. te Gr. f 3.—. mej. N. K. V. te M. f 3.—. de H. te S. f 2,50. door bem. van ds. S. te M. f 2.50, G I. te K. 2,50. Wed. F. D. te W. t 2.50, Q. T. te G. f 2.50. J. T. te M. f 1.—, J. F. W. M. te M. f 1.—, D. J. v. D. te G. f 1.—. Ziedaar onze waslijst voor vandaag en wij laten niet na u nog eens op het hart te binden: Heeft u nog niets ge zonden? Laat onze militairen niet m de steek en zendt nog vandaag een bij drage on ons gironummer 3593% t.n.v. Prov. Zeeuwse Courant ..Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Mid delburg. De totaalstand kwam door deze verantwoording op f 645.—.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2