Oskar Floss, leraar woont nu in Sluis uit Talinn, FRANSE BIOLOOG ONDERZOCHT WADDENZEE-MOSSELEN Ontheemde uit Estland in Rozenoordopgenomen 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 VROUW EN DOCHTER WONEN IN NEW-YORK. yy Tot 1944 was Oskar Floss ieraar edelsmeden aan de Ambachtsschool te Talinn (Estland) en nu na veel omzwervingen woont hij, 76 jaar oud, te Sluis in „Rozenoord", waar hy een kamertje deelt met een oude Russische boer. Dat is het lot van de ontheemde: hy brengt zyn laatste levensdagen door ver van huis. vereenzaamd in een vreemd land. Toen wij op een stille herfstmorgen Oskar Floss bezochten, was hïj alleen. Hij zat in het kleine kamertje aan tafel met wat paperassen, foto's en brieven, herinneringen aan vroeger en gelukkiger dagen. Op die morgen heett hy ons zijn geschiedenis verteld, dat tragische verhaal van vluchten, ziekte en kampen In 1896 werd in de Keizerlijke Gou- vernementsslad Reval het diploma smeden uitgereikt aan Oscar Floss, toen een jongeman, die zich voorna melijk toelegde op het fijnere sme den. Het was een tijd vol onrust en dreigende revolutie in het oude Cza- renriik, maar de jonge Floss ging rus tig zijn gang en beoefende zijn hand werk met gro'e liefde. In het rumoe rige jaar 1905 trouwde hij en nog geen tien jaar later brak de grote we reldoorlog uit, die de onafhankelijk heid aan zijn land zou brengen. Advertentie 'n Beetje tocht- kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kau! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed ts één van de genie- pigste oorzaken van Uw Rheumati- sche pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslap pen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstoffen in "t bloed zich vastzetten In hoeken en gaatjes Door dat ce voorkomen, tast ge Uw Rheumatische pjjnen btj de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruchenkuur. Geen prettiger kuur clan juist Kruschen iedere mor gen de kleine dosis. De resultaten voelt gc al gauw. Uw pijnen verdwe nen en die stramheid maakt plaats vooi dat prettig veerkrachtig jeug dig gevoel. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK. Benoemd tot hulppredikante te En schede (met standplaats Lonneker): mej. J. C. Schreuder, candidate te Haarlem. Beroepen te Driessum (toezegging): G. C, Roosendaal te Lienden: te Rand- wijk: W. Kranendonk te Hagestein te Deventer (toezegging), vacature D. T Los: M. G. Rosbergen te Franeker. Aangenomen naar Saaxum (toezeg ging): H J. Visser, candidaat te Gro ningen: naar Oost en West Souburg: J. D. de Stoopelaar. hulpprediker, wo nende te Wassenaar. Bedankt voor Klundert: G. H. van Kooten te Brandwijk; voor Meliszand (toezegging): J. T. Doornenbal te Oene. GEREF. KERKEN. Tweetal te Rotterdam Delfshaven vacature S. R. Smilde: T. H. van An- del te Vlaardingen en H. W. Wierda te 's-Gravenhage Loosduinen. Beroepen te Enumatil: D. J. Kruit hof. candidaat te Kampen; te Water graafsmeer Amsterdam Oost. vacature dr. R. Schiopers: A. W. Schaafsma te Rotterdam Delfshaven. Trein Brussel-Antwerpen op arbeiders ingereden. Zeven doden. Een electrlsche trein van de iyn Brussel-Antwerpen heeft Woensdag avond om 11 uur In de omgeving van Antwernen een groen van 7 Belgi sche arbeiders aangereden. Zes van lien werden op slag gedood, de zeven de Is in het hosnltaal aan zijn ver wondingen overleden. Tengevolge van de ronk van een andere trein hadden de arbe'dcrs de electrlsche trein niet zien naderen. HET SPOORWEGONGELUK POIX-ST. HUBERT Een Belgische spoorwegingenieur heeft verklaard dat het spoorwegon geluk te Poix-Sint Hubert te wijten is aan een veronachtzaming der sig nalen door de machinist van de snel trein B° zei-Den Haag en aan te gro te snelheid. Het aantal doden is inmiddels tot drie gestegen. Behal ve de machinist en de stoker is ook een 75-jarige Belgische dame. die ern stig aan 't hoofd was gewond, over leden. Belgische deskundigen schrij ven het betrekkelijk gering aantal slachtoffers toe aan de sterkte der geheel stalen Nederlandse rijtuigen, waarvan de romp vrijwel intact is ge bleven. AUTOBUS OMGESLAGEN, 25 GEWONDEN Een autobus met Nederlandse ar beiders die werkzaam zijn in de me taalbedrijven te Parayon is omgesla- fenop de hoofdweg Luik-Verviers. De 5 inzittenden zijn gewond, verschil lende ernstig. .Twee doden en drie gewonden bij auto-ongeluk te Barneveld. In de gemeente Barneveld is Don derdagavond een personenauto met vijf inzittenden in volle vaart op een stilstaande trailer gereden. De 28-jari- ge mej. H v d. K die voor in de per sonenauto zat. werd op slag gedood De 60-jarige mevrouw A P. had dus danige verwondingen opgelopen dat zij tijdens het vervoer naar het zie kenhuis stierf. Haar 16-iarige dochter werd zeer ernstig gewond. De ande ren kreaen lichte verwondingen. Alle slachtoffers woonden in Barneveld. In 1918 kregen de 2 millioen Estlan- ders hun eigen republiek en ook eigen onderwijs. Floss werd benoemd tot leraar aan de Ambachtsschool en 'oracht de jonge Estlanders liefde voor het edele handwerk bij. Toen in 1938 de Republiek Est'and twintig jaar be stond. vervaardigden leerlingen van de Ambachtsschool te Talinn onder lei. ding van hun leraar een prachtige Kan- delaar met drie armen als geschenk voor president Waldemar Pats. Floss laat ons een foto zien van dit werk stuk. dat destijds in de pers van zijn land uitvoerig werd besproken. Het is inderdaad een fraai stuk edeismeed- werk. Dan gebeurt het onverwachte: uit het mapje foto's en brieven valt een stuk papier, bedrukt met de na'ionale kleuren van Estland en de tekst van het volks ied van dit land. Floss vouwt het open en begint met zijn beverige stem te zin gen. Zijn armen bewegen op het rhv'hme en even glijdt er een glimlach over het oude gezicht. Dan stokt het lied de laatste woorden klinken a!s een snik, hij kan zich niet beheersen en met moeite brengt hy eejti paar stamelende woorden uit. waarin een onzegbaar leed trilt: „Das höre ich ja nie mehr Het is echter niet alleen het vader land, dat deze oude leraar moet mis sen, maar ook zijn gezin is uit elk aar geslagen. Vader, moeder, dochter en zoon zijn verspreid over de gehele wereld. De zoon raakte al spoedig in andere kampen en werkt thans in Ca nada, maar vader, moeder en dochter konden bij elkaar blijven. Eerst trok men op Bres^u aan. daarna ging het naar Oostenrijk, in de omgeving van Salzburg; van het ene kamp naar het andere. Toen kwam men in Geislin- gen terecht en hier werd Floss ziek Lang lag hij in het ziekenhuis, zonder dat hij opknapte. Ondertussen was toe stemming voor hem en zijn gezin af gekomen om naar Amerika te emigre ren. doch deze emigratie moest wor den uitgesteld, omdat d oude man nog niet hersteld was. Steeds opnieuw werd de datum van het vertrek ver schoven, totdat bekend werd dat uit stel niet meer mogelijk was. Floss was echter nog niet genezen. Zo kwam de scheiding: de vrouw, waarmede hij meer dan veertig jaar getrouwd was geweest en zijn 35 jari ge dochter vertrokken naar New York, ..Ik ben immers een oude man peinst Floss, „wie wist toen of ik niet vlug zou stenen, waarom zouden zij daarom niet trachten om in Amerika een nieuw leven te beginnen Nadat hij uit het ziekenhuis was. ont slagen werd hij op transport gesteld naar Ulm en vandaar naar Nederland, waar hij tenslotte in Sluis kwam. Onderhoudswerk van de provinc.'e aanbesteed. Namens Gedeputeerde Staten van Zee land werd op het kantoor van de Prov. Waterstaat te Middelburg de uitvoering van onderhoudswerk gedurende 1951 én 1952 aanbesteed. Er werd als volgt inge schreven: Eerste perceel, aanlegplaalsen op Schouwen-Duiveland: M. v. d. Velde. Bruimsse, i 8340; le perceel-a, veerdair. en steiger te Zijpe (raming f 2595 per jaar): S. de Vlieger, Zierikzee, f 2700 S. P. Wijsman. Zierikzee, f 2700; M. v. d Velde, Bruinisse, f 2537; le perceel-B drijvende aanlegplaats en overige wer ken te Zierikzee (raming f 5660 per jaar, S. P. Wijnen, Zierikzee, i 5890; M. Ber- revoets en Zn.. Zierikzee, f 5820; S. de Vlieger, Zierikzee, f 5830. Tweede perceel, aanlegplaatsen op Z.- Beveland (raming f 18.300 per jaar): P. J. Bourgraaf, Wemeldinge. 18.370; A. v. d, Straaten N.V., Hansweert, f 18.275; J. Hoogesteger, Wemeldinge, f 18.150; A de Bourgraaf, Wilhelminadorp, 17.800. Derde perceel, aanlegplaatsen op N.- Beveland (raming f 12.000 per jaar): A de Bourgraaf, Wilhelminadorp. f 13.250; A. v. d. Straaten. Hansweert. f 12.150; C. v. Hee, Kamperland, f 12.000; Gebf. Kievit, Colijnsplaat, t 11.990; J. Hoogeste ger. Wemeldinge, f 11.800. Eerste perceel, wegen op Schouwen- Duiveland. (raming f 47.055): W. v. d Berg. Bruinisse en P v. Dongen. Haam stede, f 46.300; A. M*. Wandel. Nieuwc- kerk, f 45.650; M. v. d. Velde. Bruinisse. f 44.980; J. Moerland, St. Annaland. voor f 44.900D. Rentier. Noordgouwe, f 44.444- A. J. Verjaal. Dretschor, f 42.890. Tweede perceel, wegen op Tholen (ra ming f 32.550 per jaar); J. Moerland. St Annaland. f 34.500; J. Vos. Tholen. 33.580; J. Vos. Tholen. f 33.580; W. v Vossen en Zn.. St. Annaland, f 32 950; A v. d. Werff, St. Maartensdijk en D. C. v d. Werff, Scherpenisse. f 32.880; P. Knuist, Tholen, f 32.800; J. v Vossen en K. J. Moerland. St. Annaland. f 32 538 Derde perceel, wegen op Zuid-Beve land (raming f 24.525 per jaar): J. Hoo gesteger, Wemeldinge. f 25.300. J. Moer land. St. Annaland. f 23500; Gebr. Knuist, Goes, f 23.830; F. Duynhouwer, Goes f 23.600. Vierde perceel, wegen op Noord-Beve land (raming f 17.090 per jaar): J. Moer land. St. Annaland. f 18500; Gebr. Kie vit, Colijnsplaat. f 17.700; J. D. Janse, Co lijnsplaat, f 17.695; J. Hoogesteger. We meldinge. f 17.480; F. Duynhouwer. Goes, f 16.800; derde en vierde perceel ver enigd: Gebr Knuist, Goes, f 40.730. Vijfde perceel, wegen op Walcheren (raming f 38.000 per jaar): L .J .Dekker Vlissingen. f 41.000; M. Wandel. Souburg, f 41.000; J. H. v. d. Ven. Vlissinger. i 39 970; C. v. d. Klippen, Vlissingen f 37.780; G. Wlskerke en Zn.. Nieuwdorp, f 37t700; Aanemingsbedrijf Zeeland. Mid delburg. f 37.600; P. J. v. d. Sande, Bres- kens, f 36.444. Autobus opengereten. Gistermiddag omstreeks half vijf werd een dienstbus der S.B.M. bij de halte Markt te Aardenburg aangere den door een Belgische vrachtwagen, beladen met veevoeder. Aan de over zijde van de daar ter plaatse nauwe straat stond een auto van de fa. P. uit Middelburg geparkeerd. De Belgische wagen wilde tussen beide auto's door rijden. doch de ruimte was te klein De vrachtauto ramde de bus, die aan de zijkant gedeeltelijk werd openge reten. In de bus ontstond onder de schoolkinderen en arbeiders een pa niek, doch alle inzittenden kwamen met de schrik vrij. De rijkspolitie heeft de zaak ln onderzoek. ALLEEN Daar zit hij nu op een kamertje met een Russische boer, met zijn herinne ringen. met brieven uit New York. De laatste, die hij ontving, was ge schreven door zijn vrouw, met grote onbeholpen potloodletters. ..Mijn doch ter was te moe om te schrijven zegt hij vergoe'iikend. Nog altijd heeft hij hoop ook nog eens naar Amerika te kunnen, als zijn dochter de overtocht verdiend heeft. „Ik oen- nog gezond, de dokter zegt het zelfzegt hij. ..alleen de adem wil niet altijd meer". Het eniest verlangen van deze oude man is ziin gezin terug te mogen zien. zijn land heeft hij af geschreven. „Dat kan niet meer VRIENDSCHAP. Hij krijgt tranen in zijn ogen als hij vertelt van de vriendschap, die nij in Sluis ondervindt. „De mensen ziin goed voor me" zegt hij, ..zoals die Duitse dame. die ik in Seislingen :n de kerk ontmoette en die me laler in het ziekenhuis bloemen bracht". Zo nu en dan schrijft ze me nog wel eens Ziet U", hij haalt een brief voor de dag „mijn beste vriend" staat er boven. Er zijn nog mensen, die wat voor een oude man doen Dan nemen v/e afscheid in het klei ne kamerije. Hij is weer de beheerste leraar, correct, coals hij wellicht vroe ger voor de klas heeft gestaan. Zijn handdruk is nog stevig. Zou hij vrouw en dochter nog wel eens terug zien Extra Jimmy Brown voorstellngen. Zoals wij reeds eerder mede deelden zullen in Vlissingen. Middelburg en Goes nog een aantal extra Jimmy Brown- voorstellingen worden georgani seerd. De data van deze voor stellingen zijn als volgt samen gesteld: VLISSINGEN: Woensdag 20 December; 1 en 3 uur. MIDDELBURG: Zaterdag 23 December. 12.30, 2.30 en 4.30 uur. GOES: Woensdag 27 December, 1, 3 en 5 uur. Er zal nog nader bekend wor den gemaakt welke kleur kaar ten toegang tot de diverse voor stellingen verlenen. Uitbreiding „Rozenoord" te Sluis. Te Sluis werd de uitbreiding en verbouwing van het Protestantse Te huis Rozenoord aanbesteed. De uit slag was: Fa. Geerdink, Bèrgen op Zoom 259.900.—; fa. Van Hoek, Delft 256.920.Bredase Betonmy. v.h. H. Vriends, Breda 255.875.— fa. Van der Wal en Woudenberg, Vlaar dingen f 251.100; fa. Christiaansen. Oostburg 249.950.fa. Muys en de Winter, Rotterdam 249950.— fa. Boele en van Eesteren. Den Haag 248.000.Aannemingsmy. Voor malen, Rotterdam 247.800.fa. Stegink, Vlissingen 247.200.fa- Van Rottum, Den Haag 242.000. fa. Korteweg, Breda 238.234. Auto vloog over de kop. Toen de heer J. O. uit Goes met zyn auto op de Ryksweg te 's-Heer Arendskerke reed, kwam plotseling uit een zijweg een andere auto, be stuurd door ce landbouwer J. L. G. uit Wolphaartsdyk, die verzuimde voorrang te geven. O. gooide het stuur om, ten gevolge waarvan de wagen van de weg af reed. over de kop vloog en met de wielen om hoog achter de berm terecht kwam. Het voertuig werd beschadigd, maar de bestuurder liep geen verwondin gen op. Hy stelde zich echter wel onder behandeling van zijn huis arts. VERJAARDAG ORANJEBOOM BIER! W. J. Theune 7 Even voor het ter perse gaan van dit nummer ontvingen wij het droeve bericht, dat te Zürich plotseling is overleden de heer W. J. Theune, alge meen procuratiehouder van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De teraardebéstering zal Maandag te Zürich plaats hebben. De heer Theune, die vele jaren aan de N.V. „De Schelde" was verbonden, bereikte de leeftijd van bijna 62 jaar. Als kerkelijk ontvanger heeft hij ook geruime tijd de financiële be langen van de Ned. Herv. Kerk te Vlissingen behartigd. Terwijl hij voorts gedurende enige tijd leraar in boekhouden aan de R.H. B.S. te Vlissingen is geweest. Zeven en dertig jaar geleden trad de heer Theune bi] de N.V. „De Schel de" in dienst als hoofdboekhouder, na dat hij tevoren in het bankbedrijf had gewerkt, het laatst als procuratiehou der van een bankkantoor te 's-Graven hage. Vooral in de moeilijke oorlogsjaren en kort daarna heeft de heer Theune zich grote inspanning getroost om me de te werken aan de instandhouding en wederopbouw van het bedrijf der N V. „De Schelde". Hii heeft ook in de somberste dagen zijn geboortestad Vlissingen niet verlaten en is steeds op zijn post gebleven. Nimmer is hïj een dag voor ziekte afwezig geweest en daarom treft het te meer. dat hii thans op een zaken reis voor het bedrijf, waaraan hij zich zo geheel gaf, plotseling overleed. Groot winkelpand te Middelburg. BOUW BEGINT DEZER DAGEN. Naar wij vernemen zal een dezer dagen begonnen worden met de bouw van een groot zakenpand aan de Lange Delft nabij de Segeerstraat te Middelburg. Dit pand, dat een voorgevel- breedte zal hebben van ongeveer 12% meter, wordt gebouwd voor rekening van de N.V. A. Kreymborg Co ter vervanging van het nood- bedryf op de Rouaanse kaai en zal ondermeer een grote winkelruimte en twee bovenwoningen omvatten. De bouw van dit pand is onder hands aanbesteed en gegund aan Sprangers Bouw- en Betonbedrijf N.V. te Breda. De architecten zyn de heren F. M- Kramer en Balabri- ga te Haarlem. EEN AETHER-FORUM Donderdag 28 December zal het bekende Vara-aether-forum naar Walcheren komen om een aantal vra gen te beantwoorden, die door Wal- cherse luisteraars zullen gesteld worden. Het forum bestaat ditmaal uit mevrouw StraalmanKremer en de heren A. Pleysier, D. van Btave- ren, terwijl de heer H. van Kuilen burg als voorzitter zal fungeren. De heer M. J. van Poelje te Vlissingen is aan dit viertal toegevoegd. De uitzending zal Vrijdagavond d.a.v. plaats hebben. De opnamen worden gemaakt in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Herverkaveling Walcheren kwam ter sprake. PRAATAVOND TE GAPINGE. De afdeling Gapinge van de C.B.T. B. heeft een praatavond gehouden. De leiding van de vergadering berustte bij de heer W. Louwerse. Een groot aantal vragen was inge stuurd, zowel principiële, organisato rische, technische als sociaal-econo mische. Gesproken werd o.a. over de hou ding van de C.B.T.B .tegenover de coöperatie en P.B.O. en de jüiste hou ding van de christelijke werkgever tegenover zyn werkgevers. Opbouwende critiek werd uitge bracht op de samenstelling van de be sturen van de lagere landbouwschool te Oostkapelle en de Landbouwhuis- houdschool te Middelburg. Als be zwaar werd geuit dat steeds weer de zelfde mensen benoemd worden. Natuurlijk kwam ook de Herverka veling van Walcheren ter sprake, ge sproken werd o.a. over het voor en tegen van de „wenszittingen". Hierbij werd de conclusie getrokken dat men zijn wensen wel mag uiten maar de belangen van zijn naaste hierbij in de gaten moet houden. De vergadering was van mening dat er by de technische uitvoering van de Herverkavelingswerkzaamheden wel eens onoordeelkundig tewerk wordt gegaan o.a. bij het draineren. Ter be- voegder plaatse zal hierop de aan dacht worden gevestigd. Van gedachten werd ook gewisseld over de prijspolitiek van de regering en het werk van de Stichting voor de Landbouw. Het was een leerzame vergadering die op hoog peil stond. De provinciale secretaris nam de beantwoording der vragen op zich. Met camera en jeep door Ierland. Deze week heeft de bekende tuin architect en landschapsdeskundige C. Sipkes uit Oostvoorne onder auspi ciën van de Z.V.U. in Zeeland enige lezingen gehouden over Ierland. „Met camera en jeep door Ierland" was de titel van zijn causerie, waarin hij vertelde van een tocht, enkele jaren geleden door het groene Eire gemaakl. Vooral door de talryke fraaie licht beelden van het Ierse landschap en van de merkwaardige plantenwereld werd deze lezing een boeiend ver haal van de schoonheden van dit merkwaardige land. De heer Sipkes trok vele vergeiykingen vooral wat de plantenwereld betreft met ons eigen land, met name met Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen, waardoor zyn lezing er toe bydroeg ook de schoonheid van eigen omgeving meer te waarderen. De lezing, die gehouden werd in Domburg, Oostburg en Vlissingen, trok telkens behoorUJk belangstelling. Besmettelijke Ziekten Over de week van 3 tot en met 9 December deden er zich in de provin cie Zeeland 3 gevallen van besmette- lyke ziekte voor, waarvan 1 te Vlis singen en 2 te IJzendyke. Het betro' bier allen gevallen van roodvonk. Van het resultaat niets bekend (Van onze Haagse redacteur). Naar wy vernemen heeft dezer dagen een Franse bioloog een bezoek gebracht aan Nederland om te onderzoeken of de mosselen van de Wad denzee geschikt zijn voor de import in Frankryk. Sedert in de Zeeuwse wateren het j uiterst kort geduurd en hij is door voorkomen van de beruchte mossel- gereisd naar Duitsland en Denemar- parasiet werd geconstateerd is de j ken om ook daar een onderzoek in Franse grens voor de mosselimport te stellen. uit Nederland gesloten. Het ligt voor de hand, dat hy een Dit betekent niet alleen een scha- rapport zal uitbrengen aan zyn re- depost voor de Zeeuwse mosselcul-gering, maar merkwaardig is. dat tuur. maar ook een nadeel voor de i hij de Nederlandse autoriteiten to- Fransen. die nu hun voortreffelyke mosselhapje moeten missen. De Franse bioloog heeft nage gaan of de Waddenzee-mosselen ook door de parasiet zyn aangetast en of ze wellicht in zijn land toege laten kunnen worden. Het verblyf van de bioloog heeft Advertentie Last van ipnuwpn? Mijn hardt'» Zenuwiahletteo helpen U er «verheen Openbare les M.'ddelburgse Zangschool. Voor het eerst sinds Juni 1939 gaf de Middelburgse Zangschool van de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk voor het Volk" Donderdagavond in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg een openbare les. Reeds ln 1883 werd met deze openbare lessen begon nen, zodat een vooroorlogse traditie weer in ere Ls hersteld. Terecht werd door de voorzitter van „Uit het Vo k voor het Vo!k". de heer L. A. Schenk, dit heugelijke feit bij de aanvang van deze openbare les gememoreerd. Met veel genoegen hebben de vele aanwezigen Donderdagavond deze openbare les bijgewoond. Allereerst schetste mevrouw E. Kuijier-Puijpe in korte trekken het doel van de Ge'a- rels-methode, waarna door klasse 1 a en b werd gedemonstreerd, wat daar mede kan worden bereikt. Deze resul taten mogen met ere worden genoemd: de jongens en de meisjes improviseer den zonder enige schroom een liedje, zongen betrekkelijk zuiver een hen onbekend versje „van het bord" en toonden hoe het handzingen wordt uitgevoerd. Tenslotte werden geza menlijk met de andere klassen enige canons en liederen gezongen. Dit eer ste gedeeHe van de openbare les was ongetwijfeld het meest geslaagde, om- dal hier de school aan het wérk was, zonder de indruk te wekken, dat de resultaten „aangeleerd" waren. Na de pauze werden twee cantates uitgevoerd, een van Catherina van Rennes (Oud-HoUands nieuwe tijd) en een van Geertruida van Vladderacken (Bloeipencantate). De leiding van dit deel dér openbare- les berustte by de heer Jan Kuiler. De uitvoering van beide cantaten getuigde van studie en veel voorbereidende arbeid. De pi anobegeleiding was enigszins aan de sterke kant. maar over het algemeen oogstte de heer KuUer met zijn zang- klassen veel waardering, evenals de sopraan soliste, mej Mandemaker. Aan het slot vdfc de avond waren er van de Kon. Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" en van de kinderen bloemen voor mevrouw Kuiler en voor de soliste. (de K.) Rob. Geraerds speelde de Camera Cbscura. Meer dan zeshonderd Middelburg se scholieren genoten Donderdag middag van een voortreffelijke solo toneelvoorstelling. die Rob. Geraerds op uitnodiging van de Z.V.U. in het Schuttershof hield. Hy bracht twaalf taferelen uit Hildebrand's nimmer verouderde Camera Obscura" evenaarde zijn solo-ORvoering van Dickens' „Scrooge en Marley". wel ke wy vorig jaar in Middelburg kregen te zien. Alle bekende figuren uit de „Ca mera" wist Geraerds met zyn knap pe acteerkunst, zyn verschillend* stemmen, zijn mimiek en zijn geba ren voor ons te doen leven Daar waren het onaangename mens uit de Haarlemmerhout. Keesie. het di akenhuismannetje de ruige veer- scliioner. de bombastische Kegge, de kostelijke familie Stastok en al die andere onsterfelyke lieden uit het brein van Bets, dierbaar gewonden bri het lezen, nog dierbaarder bij het zien. Alleen de arrogante, edrimoe- dige, alles zo goed wetende Hilde- brand zélf bleef een wat scWmmlge figuur, evenals dat in het boek het geval is. Terecht beloonden de melsies en jongens Geraerds na afloop met een 'daverend applaus: hri had hun een brillante toneelvoorstelling p-eboden. htl had hun tevens duidelyk ge maakt. hoe sprankelend nog de hu mor is in de „Camera Obscura", dat hoogtepunt van de ..copieer- kunst des dagelijksen levens." taal onkundig heeft gelr^.n van zyn bevindingen. Kloetinge zal tien woningen bouwen. De gemeenteraad van Kloetinge besloot Donderdagavond in een spoed eisende vergadering tot het bouwen van 10 woningen voor gerepatrieerden aan de Pr. Bernhardstraat. B. en W. werd machtiging verleend deze zaak verder af te werken. Voorts werd besloten tot definitie ve aankoop van een lijkkoets voor f 375. Het lopende contract werd op gezegd en algemeen waren de raads leden nu van mening, dat een en an der ook voor de burgerij een voordeel zal betekenen. Vrijdag 22 December a.s.. 7 uur, zal de volgende openbare raadsverga dering worden gehouden. Badhuis te Aardenburg. In de raadsvergadering van Aarden burg deelde de voorzitter mede, dat de bouw van een badhuis te Aardenburg is gegund en dat binnenkort met de bouw hiervan zal worden begonnen. De gemeentebegroting 1951 werd goedgekeurd met in de gewone dienst zowel aan inkomsten als aan uitga ven f 327 166,20 en in de kapitaal- dienst aan inkomsten en uitgaven f 2.490.086.46. Advertentie Scoop DEZE WEEI) HET ACTUELE FAMILIEBLAD.' BIJZ POLITIERECHTER Deviezen-overtreding. De Bijzondere Politierechter te Mid delburg behandelde de navolgende zaken J. D. P„ filiaalchef te Middelburg was met de Deviezenvoorschriften op de hoogte. Hy wilde met een paar mensen naar Knocke gaan om daar iets te gebruiken. Bij het passeren van de grens bleek, dat hy 200 tussen zijn kleren' verborgen had en toen men deze ontdekte, zelde hij. dat hii niet wist dat hri zoveel geld by zich had wel was hij sinds enige dagen een dergelijk bedrag kwyt De verklaring kwam de Politierechter wel erg ongeloofwaardig voor en hij veroordeelde de verdachte bij verstek tot 10 of 5 dagen, met verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen i 200. De bakker G. P. v. d. L te Goes werd vrngesoroken van de hem te- laste gelegde overtreding van het Buitengewoon Besluit houdingen 1945. Nieuwe inpolderingen mogelijk in Zeeland, (Vervolg van pag. i). De minister verklaarde in antwoord hierop: Nog steeds moet gelden, dat eerst tot vervanging van ae Hoek van Hol land door Vlissingen als af vaarthaven van de dagelijkse dienst van de.stoom vaartmaatschappij „Zeeland" op Enge land kan .worden overgegaan, indien zulks economisch verantwoord is te achten, hetgeen in de huidige omstan digheden niet het geval is. De resultaten van de touristendienst gedurende de afgelopen zomer tussen Vlissingen en Folkestone waren we derom teleurstellend en leverden een verlies voor de maatschappij op. Vele leden vroegen, of de Minister reeds tot een beslissing is gekomen inzake een reorganisatie van de finan ciering van de kustverdediging. Voor verschillende gebieden zyn de kosten wel zeer zwaar geworden. De minister verzekerde, dat met Ge deputeerde Staten van Zeeland over leg gaande is over een mogelijke wy- riging van de wet van 19 Juli 1870. in zake de eolamiteuze polders. De uitslag van dit overleg ware af te wachten alvorens ten aanzien van de financiering van de kustverdediging in het algemeen een standpunt wordt bepaald. ZUID-BEVELANDS KANAAL. Deze leden informeerden verder naar de toestand van de sluiswerken van het Zuid-Bevelands kanaal. Zy verwezen daarbij naar een correspon dentie „Uit Hansweert" in „Schutte- vaer" van 29 Juli, waaruit zou blijken, dat deze sluiswerken onbevredigend functionneren en onvoldoende be diend worden. Wat is de mening van de Minister over deze klachten en is hij bereid, indien ze gegrond zijn. te zorgen, dat er ten spoedigste verbe tering in de toestand komt? De minister was het niet met de aanmerkingen eens. Hy deelde het vo'gende mede: De herstellingswerken aan de - slui zen van het kanaal door Zuia-Eeve- land. die in de oorlog zeer zwaar heb ben geleden, zijn nog niet geheel vol tooid. Niettemin ondervindt ue scheep vaart van deze omstandigheden prac- tisch geen veriraging of andere hin der. Uiteraard heeft dit kanaal de by- zondere aandacht in verband met ae zeer grote rol, die het voor de inter nationale en nationale scheepvaart speelt. Het is te betreuren, dat door de correspondentie „Uit Hansweert" in „Schuttevaer" van 29 Juli 1.1. de onjuiste indruk is gewekt, alsof de sluizen van het kanaal niet bevredi gend functionneren en niet voldoende worden bediend. NIEUWLAND-VLISSINGEN. Tenslotte kwam in de memorie van antwoord ook nog de nieuwe weg Nieuwland—Vlissingen ter sprake. Gevraagd werd: Is de aanleg van de weg Nieuwland- Vlissingen spoedig te verwachten? De minister antwoordde, dat deze weg veor de naaste toekomst niet op het programma staat, daar andere Arbeldsver- I voorzieningen in het Rijkswegennet urgenter moeten worden geacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2