Volgende maand aanbesteding van Protestants ziekenhuis Terneuzen W> mm Wateroverlast op Walcheren De bouw kart in twee jaar gereed zijn Suikerfabricage in Sas van Gent. KON. ONDERSCHEIDING VOOR IR. W. L. GHIJSEN UIT MIDDELBURG ■51 >Sf. ONTVANGSTEN MIDDELBURGSE BIOSCOPEN BLIJVEN DALEN Boeren ernstig benadeeld door het onderlopen van landerijen a PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 Inrichting trekt belangstelling in brede kring. Waarschijnlijk zal nog de volgende maand de bouw van het nieuwe Pro testantse ziekenhuis voor Zeeuwsch-Vlaanderen worden aanbesteed en wanneer de bouw niet teveel stagnatie ondervindt, kan binnen twee jaar deze nieuwe Inrichting In exploitatie worden genomen. Dan zullen de jnrenlango voorbereiding en het gestage werk van do Stichting Protes tantse Ziekenzorg „Zeemvsch-Vlaanderen" met succes zijn bekroond. Wel iswaar betekende do verlening van de bouwvergunning door het ministe rie van Sociale Zaken op 6 April van dit jaar reeds een grote stap vooruit, maar vanzelfsprekend kan men pas met het eigenlijke werk de zieken zorg beginnen, als de ziekenhuisplannen zelf gerealiseerd zijn. Het heeft lang geduurd, voordat het zover was. Reeds vóór de oorlog be stonden er plannen om te Terneuzen tot de stichting van een Hervormd Ziekenhuis te komen, doch na 1945 bleek al spoedig, dat samenwerking met andere Protestantse gezindten noodzakelijk zou zijn, wilde men een redelijke kans hebben om tot bouw to kunnen overgaan. Mede dank zij het energieke werk van ds. CflSlmier, destijds Hervormd predikant te Ter neuzen, kwam men in Februari 1947 tot oprichting van een „Stichting Pro testantse Ziekenzorg in Zeeuwse lv Vlaanderen". Deze Stichting ging on middellijk aan het work om tot spoe dige verwerkelijking van de plannen voor een eigen ziekenhuis te komen. Men had hierbij succes, want nog het zelfde jaar op 25 November 1947 kwam de principiële beslissing van minister Drees, dat in Terneuzen een Protestants ziekenhuis kon komen. Reeds sinds 1903 bestond in deze plaats een klein ziekenhuis met een geringo capaciteit, dat werd geëx ploiteerd door een neutrale vereniging. Toen nu de beslissing van minister Drees bekend werd, besloot de Stich ting dit kleine ziekenhuis over to ne men. teneinde dit als „noodinrich- ting" te exploiteren totdat de nieuw bouw gereed zou zijn. Dit noodzie kenhuis heeft thans een capaciteit van 45 bedden, totaal onvoldoende om al lo patiënten van Protestantsen huize uit ZeeUwsch-Vlaanderen onder te brengen. architect. Inmiddels was ook contact opgeno men met de architect J. P. Kloos uit Haarlem, die in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds enkele opdrachten had uitge voerd. Deze ontwierp een plan voor een ziekenhuis, dat veel lof oogstte bij de regeringsinstanties, die bij de goed keuring waren betrokken. Het duurde evenwel nog een jaar, voordat alle weerstanden en het waren er vele 1 overwonnen waren en pas op 6 April 1950 kwam de definitieve toe stemming af. Deze lange periode van voorberei ding heeft ook nut gehad, want het ls daardoor mogelijk geworden het pro ject op allerlei wijze te toetsen, zo dat tenslotte een welhaast volmaakt (Vervolg van pag. 1). Ais we de „Coöperatieve" binnen gaan, komt de weemakende lucht van de suikerbiet,, die wij nog zo goed herinneren uit de hongerwinter, ons tegemoet. In de bietengoot beneden ons kolkt het spoelwater. De peeën worden terdege gewassen en geschud (er mag geen smetje op blijven) en met een Jacobsladder omhoog gevoerd. Vla een weegapparaat verdwijnen de peeën met veel geraas in de snijma chine en begint eigenlijk de eerste be werking. Een roterende schijf met messen, zo scherp als een scheermes, snijden de bieten in lange, smalle lichtgele linten: het snijdsel. Dat snijdsel gaat op een transportband naar één van de interessantste afde lingen van de fabriek: de diffusrebat- terij, In deze batterij van cylinder- vormige vaten wordt het snijdsel met warm water uitgeloogd. Dit procédé kan men het best vergelijken met het ^trekken van thee in een enorme thee pot. Wat na het uitlogen overblijft is pulp. van donker naar licht. Het diffusiesap, dat donker van kleur is, wordt afgevoerd naar gTOte verdampingsketels. De hitte hier is zo intens, dat de arbeiders schaars ge kleed lopen. Om het sap mooi blank te krijgen wordt een chemische reini ging toegepast, die bestaat uit het o. m. toevoegen van kalken, koolzuur en zwavel. Het resultaat is frappant. Het sap, dat eerst donker was stroomt, na gefiltreerd te zijn. lichtgeel uit tien tallen kranen. Indrukwekkend is do weg van biet naar suiker. Verbijste rend is het te zien hoe uit de eens zo grauwe pee een goudkleurige vloeistof stroomt. Maar het grootste worden moet nog komen Verder gaat de gouden stroom door een wirwar van leidingen de fabriek in naar het kookstation om ingedikt te worden. In de vacuumketels kolkt het bietensap schuimend voor de peil glazen. Door dit inkoken ontstaan kristallen en stroop: een kleffe, licht bruin gekleurde massa. het wonder. En op deze afdeling in de „Coöpera tieve" gebeurt het wonder- De licht bruine substantie glijdt In een be paalde hoeveelheid in een centrifuge een trommel, die misschien 1000 cf meer omwentelingen per minuut maakt, de stroopdelen worden met de enorme snelheid door de geperforeer de trommelwand geslingerd en wat overblijftdo suiker, hagel wit en droog! Enkele tientallen meters verder zwaaien de vierdubbelwanrtige papie ren zakken met ieder 50 kg. suiker door de lucht. Per dag verlaat tweehon derd en twintig duizend kilogram sui ker de fabriek naar de voorraadzol ders. Uit zijn hokje, waar de zoete last zwevend de lucht in gaat, turft de douane de balennauwkeurig en met spiedend oog! geheel is ontstaan. Geen wonder, dat er voor het plan in het gehele land grote belangstelling bestaat, zowel in medische kringen als in die van bouwkundigen en men mag aanne men, dat deze belangstelling bij de voltooiing van het gebouw eerder toe dan zal afnemen. Hot bouwterrein ligt op een gunstig en rustig punt tussen de oude stad en de nieuwere wijken aan de Oostzijde van Terneuzen, dient bij de Schelde, waarop de hogere ver diepingen van de inrichting een riant uitzicht hebben. Reeds eerder gaven wij een be schrijving van de inrichting van het ziekenhuis, zodat wij kunnen vol staan met een korte uiteenzetting. Het zal plaats bieden aan 142 patiënten en daarnaast nog 67 bedden bevatten voor het personeel. Vrijwel alle spe cialisten zullen de beschikking krij gen over een moderne inrichting, waar allerlei onderzoeken en behan delingen plaats kunnen vinden, ook op therapeutisch gebied. Het ligt in de bedoeling met de andere zieken huizen in Zeeland zoveel mogelijk sa men te werken, voornamelijk bij het gebruik van onrendabele apparaten. Het gaat er de Stichting niet om te concurreren, doch integendeel om te trachten de exploitatie rendabel te houden. Er is een sluitende begroting opgezet, die weliswaar voor het eerste jaar een klein nadelig saldo vertoont, dat echter wordt opgevangen in het tweede en derde jaar. Natuurlijk sluit deze begroting alleen „op papier" en zal later moeten blijken in hoeverre theorie en practijk elkaar dekken. De begrotingscijfers zijn evenwel op; al lerlei wijze getoestst, zodat aangeno men mag worden dat zich geen grote verschillen zullen voordoen. DE FINANCIERING. Voor de financiering van de bouw en inrichtingskosten moet de Stichting zelf 4/7 opbrengen. Voor het overige 3/7 deel, waarvan het Rijk de aflos sing en rente garandeert, omdat dit gedeelte onrendabel wordt geacht, heeft de Stichting reeds op gunstige voorwaarden middelen ter beschik king gekregen. De financiering van het rendabele 4/7 deel, ter grootte van 2.150.000, geschiedt als volgt: eerste hypothecaire lening van 700.000. obligatielening 450.000 en een on derhandse lening, gegarandeerd door de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande ren 1.000.000. Al deze leningen zijn reeds voltekend. De eerste intekening was zelfs van H. M. de Koningin. Zo zal Zeeuwsch Vlaanderen bin- nonkort de beschikking hebben over drie uitstekende ziekeninrichtingen. twee R.K., n.l. de bestaande In Sluis kil en Oostburg en een Protestants, het nieuwe te Terneuzen. De ziekenzorg in Zeeuwsch-Vlaan deren zal daardoor zeer gebaat zijn. Sujkerbietencampagne loopt ten einde. De suikerbietencampagne loopt ten einde. Naar verwachting zullen de fabrieken te Sas van Gent in de laat ste week van dit jaar „uitdraaien". In de suikerfabriek te Zevenber gen hoopt men eind van deze week of begin van volgende week klaar te zyn. van de weersomstandigheden hangt het af, wanneer de fabriek te Roosendaal de campagne zal kunnen beëindigen. Blijft het niet-vriezend weer, dan zal de fabriek vermoedelijk tot na Kerstmis blijven draaien. Treedt vorst in, dan zal de fabriek voor de Kerstdagen de werkzaam heden beëindigen. De Dinteloord draait het langst. Zeer waarschijnlijk zal het hier enkele dagen na Nieuw jaar worden. Zeer matige bliekvangst. De bliekvisserij op de Grevelingen en andere wateren rondom Schouwen was vorige week wel iets beter, maar toch waren de vangsten aan de zeer matige kant en was het weer dikwijls te ruw om te vissen. Betere vangsten worden gemeld van de Wester-Schel- de en daarheen vertrokken dan ook een aantal vissers, voor wie de vis serij op de Waddenzee te ver is, maar de vangst in Grevelingen en aan grenzende wateren niet genoeg ople vert. De eerste haring. De eerste haring van dit seizoen werd Maandag te Breskens door en kele Urker vissers binnengebracht. De vangst bedroeg ca. 8 ton. Zeventigjarige werd toegesproken door minister In 't Veld Druk bezochte receptie in Den Haag. Tijdens een receptie, welke in Den Haag werd gehouden, is op zeer har- lelijke wijze de heer ir. W. L. Gliijscn, directeur van de Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co te Middc burg en van dc Dwarsligger en Hardhouthan- del N.V. Alberts-Gips In Den Haag, gehuldigd in verband met lie* berei ken van de 70-jarige leeftijd. Hü werd o.m. toegesproken door de minister van Wederopbouw en Vo kshulsves- ting, mr. dr. J. in 't Veld, die hem tie versierselen van de Orde van Oranje- Nassau overhandigde. De receptie werd gehouden in het kantoorgebouw van de N.V. Alberts- Glps en was zeer druk bezocht. Tot degenen, die de zeventig'arige Middel burger kwamen complimenteren, be hoorde de minister van Wederopbouw •bed is ook voor Ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloz&verjng. Verlagfng vermakelijkheidsbelasting verzocht. Noodzaak geschapen goedkope films te betrekken. De heer H. H. A. Wöhleivonderne mer van de Electro- en Schouwburg- bioscopen te Middelbiirg. heeft een adres aan de gemeenteraad gericht, waarin hij aandringt op verlaging van de vermakelijkheidsbelasting op film voorstellingen. Deze belasting be draagt thans 35 pet., terwijl de belas ting op voetbalwedstrijden, e.d. slechts 20 pet. beloopt. De ontvangsten van de Middelburg se bioscopen ondergaan een steeds verdere daling. Voor het lopende jaar zal de teruggang naai' schatting ten minste 10 pet. bedragen ten opzichte van 1949. In het adres wordt naar vo ren gebracht, dat het naar algemeen heersende opvattingen juist is om het bezoek aan de theaters bij een dalen de tendenz der 'conjuctuur te stimu leren door lagere entréeprijzen, maar dat deze noodzakelijkerwijze moeten steunen op een lastenvermindering by de theaterexploitatie. Reeds thans is als gevolg van de buitengewoon hoge vermakelijkheids belasting van 35 pet. de noodzaak ge schapen om goedkope filmprogram ma's te betrekken, daar de vertoning van hoogstaande films gepaard gaat met grote risico's. De heer Wöhler betwijfelt het, of de gemeentekas bij de heffing van de thans geldende belasting gebaat is, wanneer als gevolg daarvan het be zoek blijft afnemen. Door de stijgende kosten kan een lastenvermindering van de exploitatie thans niet verder wórden doorgevoerd. De lonen en sa larissen van het personeel, de pro- grammaprijzen, de verwarmingskos- ten, onderhoudsprijzen, enz. blijven zich in stijgende lijn bewegen. de kaartjesrollen. Voorts wordt opgemerkt, dat de ver- Hoge boete geëist tegen oesterkweker. overtreding deviezenbesluit Voor de Bijz. Politierechter te Mid delburg stond Dinsdag terecht de oesterkweker J. C. S. uit Verseke, te gen wie in verband met overtreding van het Deviezenbesluit 1945 een geldboete van f 4000. subs. 6 maanden werd geëist. Op 19 December zal schriftelijk vonnis worden gewezen. In 1945 voer S. geregeld met mos selen naar België. Dit geschiedde mei geldige papieren, maar de verdachte liet de lading aanstampen, zodat pei reisje 100 tot 800 kg. meegenomen werden. Dit kon gemakkelijk, omdai de C.C.D. een vast gewicht per m2 had aangenomen. De extra partij were in Antwerpen verkocht voor 2 fr. pei kg. Bovendien had S. vele duizenden francs geleend bij herbergiers in Ant werpen en voor het geld huishoude lijke artikelen, acht tapijten, e.d. ge kocht. De verdachte ontkende de mos selen frauduleus te hebben uitgevoerd Wel gaf h(j toe in België zonder ver gunning over vreemde valuta te heb ben beschikt. De officier achtte hem echter schuldig aan het hem ten las te gelegde. In verband met deze zaak stonden tevens terecht dTi. uit Cllnge en W uit Yerseke, die resp. werden veroor deeld tot f 150 en f 80 boete. makelijkheidsbelasting in Zierikzee Terneuzen, Sas van Gent, Hulst en IJzendijke 20 pet bedraagt en dat ook in Oostburg een verlaging van 35 pet. tot 20 pet. werd doorgevoerd. In ons land zijn reeds meer dan 100 gemeen ten tot verlaging overgegaan. Ook wordt aangevoerd, dat overal in het land ue kosten van do entrée- kaartenrollen door de gemeenten wor den gedragen, behalve in Middelburg en Roermond, waar de exploitanten deze kosten voor eigen rekening moe ten nemen. Op grond van dit alles wordt ver zocht de vermakelijkheidsbelasting te verlagen tot een rodelijk en dragelijk percentage en het daarheen te willen leiden, dat de aanschaffingskosten van entréerollen door de gemeente wor den gedragen. Aan brandwonden overleden. Dinsdagmorgen vroeg is mevrouw D. G. te Goes, die Maandag in brand geraakte na het reinigen van haar kleren met benzine, in het ziekenhuis Oostwal aan dé bekomen verwondin gen bezweken. Zeeland krijgt te weinig kuikens. Dinsdag vergaderde in hotel Cen traal te Goes de V.P.Z. met de Zeeuwse opfokkers en broeders, o.m. ter bespreking van de kuikentoewij- zing voor 1951. Zeeland kreeg 230.000 kuikens voor volgend jaar toegewezen. Hoe wel dit wel 11.000 meer is dan vo rig jaar, is dit aantal nog te weinig om de Zeeuwse pluimveestapel te verjongen en in stand te houden, daar slechts op 40 (ca. 90.000)' jonge hennen kan worden gerekend. De vergadering „.bëSlqot daarom aan het Bedrijfschap voör Pluimvee en Eieren te De Bilt een telegram te zenden, met het verzoek de toe wijzing te verhogen. Getracht zal worden ook de Prov. Stichting voor de Landbouw voor deze zaak te in teresseren. Besloten werd te trachten by de keuringen van de 9-weekse hennen vóór aflevering een certificaat dooi de V P.Z. te doen afgeven. De prijs voor de 9-weekse hennen kon nog niet worden vastgesteld, met liet oog op het eventueel in werking treden van de Benelux, hetgeen mo gelijk een stijging van de voeder- prijzen tengevolge kan hebben. De V.P.Z. zal ook trachten alle Zeeuwse pluimveehouders opgave te doen van de in deze provincie wer kende opfokkers en broeders, om zo mogelijk te kunnen bereiken dat al len hun kuikens by de Zeeuwse op fokkers en broeders bestellen. In verband met de in andere delen van het land voorgekomen pseudo-vogel- pest, kan het voor de pluimveehou ders ook van groot belang zijn dat zij hun kuikens hier betrekken ter wijl bovendien de Zeeuwse zaak hier mee gediend is. en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld. Deze sprak ir. Ghysen in harte lijke bewoordingen toe en schetste in het bijzonder diens grote verdiensten nk de bezettingstijd, toen ir. Ghij- sen de rechterhand was van mi nister Ringers voor wat betreft de houtvoorziening en als zodanig zeer verdienstelijk werk in het belang van de bouwnijverheid en de herbouw heeft vericht. Ook prees mr. dr. In 't Veld de verdiensten van de heer GhiJ- sen als directeur van één der 'ang- rijkste houthandels in ons land en hij wenste hem van harte geluk met zijn 70a vrrjaardag. Onder grote instemming van alle aanwezigen deeüde de minister vervol gens mede, dat he*. Hare Majesteit heeft behaagd ir. Ghysen te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Hij overhandigde hem de ver sierselen van deze onderscheiding. VELE ANDERE SPREKERS. Nog tal van andere personen voer den het woord. Helaas was de presi dentcommissaris der N.V., prof. dr. J. P. Wibaut uit Amsterdam, wegens ziekte verhinderd de plechtigheid bij te wonen. In zijn plaats sprak mevr Wibaut de zeventigjarige toe. Ir. A. A. Brevet uit Middelburg voerde het woord als mededirecteur van de N V. te Middelburg, de heer P. Ressenaar uit Den Haag als mededirecteur van de N.V. Alberts-Gips. Ook vele andere sprekers richtten woorden van gelukwens tot ir. Ghij- sen en uitten hun bewondering en waardering voor zyn arbeid. Tot deze sprekers behoorden verscheidene pro minente figuren uit de houthandel wereld. Ir. Ghysen mocht vele fraaie ge schenken in ontvangst nemen; zo werd hem namens Philips een radiotoestel aangeboden. Ook waren talrijke bloemstukken bezorgd; zy verander den de zaal, waarin de zeer geani meerde receptie werd gehouden, in een ware lusthof. „Baby-s tter" sloeg zijn slag Te Middelburg stond Dinsdag te recht de 58-jarige landbouwer C. de E. uit Noordgouwe. Deze man haalde op 19 Juni J.l. een bedrag van f 150.— uit de toonbanklade van zijn buur man, de slager Q. Hij had van Q. de huissleutel gekregen om gedurende diens afwezigheid op de baby te pas sen. Bovendien had De E. van de schaap herder L. van B.. ruim f 500 gestolen, toen deze op 18 Augustus met zijn ge zin naar Zierikzee was om het aldaar ter gelegenheid van het lconinklyk bezoek afgestoken vuurwerk te bekij ken. De verdachte wist, waar de huis- Sleutel van Van B. lag en hij was er ook van op de hoogte, dat er niemand thuis was. Het geld had hij grotendeels aan zyn vrouw gegeven, die zich dan ook we gens heling had te verantwoorden. Beiden werden door de Politierechter veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf onvoorwaardelijk en 4 maan den voorw. met een proeftijd van 2 jaar. Reeds verschillende percelen tarwe verongelukt. Het Is voor de bevolking van het YValcherse platteland de laatste tyd In het geheel geen kunst om met natte voeten thuis te komen. De ab normale regenval gedurende dit najaar heeft de landerijen doorweekt en hoewel de meeste suikerbieten zyn geruimd, ondervindt de boer van ui dit vocht toch zeer veel overlast én scliade. de ontwatering van Walcheren te verbeteren, zo z<?ide h(j. Dit werk wordt bemoeilijkt, wanneer het ge maal te Middelburg veelvuldig pompt, daar dan het waterpeil in de vesten te snel daalt Er wordt daarover geklaagd en natuurlijk met het volste reent, al geldt ook hier de wijsheid, dat de mens de natuur niet kan verande ren. Regenkoning Pluvius heeft zich van' critiek nimmer iets aangetrok ken! Vele landbouwers oefenen dezfe critiek echter niet uit op hem, doch op de technische dienst van de Pol der Walcheren. Vanzelfsprekend verwijt men de Polder niet, dat er zo'n ongekend grote hoeveelheid re gen op het eiland is neer geple maar wel stelt men de dienst sloten j is gestegen, dat landerijen on derliepen. Volgens deze critici zou bij de bemaling te veel rekening z(jn: gehouden met het baggerwerk inde Middelburgse vesten. op voltj: kracht De ingenieur van de Polder Wal cheren, Ir. A. G. Wiersma te Mic^ delburg, tot wie w(j ons om naden Inlichtingen wendden, bestreed dc juistheid van deze beschuldiging. In derdaad werd op tijden, dat net wei- behouden Toen echter de hoeveelheid regen water steeds groter werd, aarzelde men niet om het gemaal zo inten sief mogelyk te laten werken, zo werd ons medegedeeld. „Sinds 1 De cember malen en spuien w(j wat w(j kunnen", aldus lr. Wiersma. „Dal niettemin wateroverlast voor aansp kelljk, dat op tal van i '"^temm wateroverlast biyft be- plaatsen het water in de sloten zó komt eenvoudig daardoor, h< ngen wendden, d van deze 1 werd op I nig regende, wei rekening met het uitbaggeren van de vesten welke arbeid een onderdeel uitmaakt van de herverk«ve"»'g8werkz"'>mhe- dat de capaciteit van onze lozings middelen niet in verhouding is met de abnormale hoeveelheid regen." „Wjj zien van die lozing niet veel" zeggen echter de verbolgen boeren. In bepaalde gedeelten van Walche ren is het inderdaad droevig met de 'oestand van de landeryen gesteld. Met name is dat het geval in de tchcllach en de laag gelegen gron- len ln de „Veerse hoek" en de „St. t-iaurense hoek." „Verschillende percelen met tar we zün al hopeloos bedorven en ook •tan net grasland is schade berok kend", Ttp'de ons de hoofdassl- tlngsdlenst, de heer J. - - G. van Liere --- vervolgde: „Ik ben er met do boeren van overtuigd, dat de Pol der Walcheren veel en veel te laat ls begonnen met intensief bemalen." VIJVERTJE WERD MEER. Ook in Vlifasingen en omgeving heeft men last van overtollig wa ter. Zo heeft het vyvertje in de tuin van het ziekenhuis „Bethesda" zich dermate uitgebreid, dat ingegrepen diende te worden. De brandweer is thans doende het overtollig water in de riolen te lozen. Daartoe ls een spuitwagen ingeschakeld. Het peil van het water in de wa tergang is tot abnormale hoogte ge stegen, tot ongerief van omwonen den. Bij de Koudekerkse weg staan vele schuurtjes ln het water. De daar te velde staande wintergroente zal wel afgeschreven moeten wor den. Werkloosheid in de landbouw neemt toe. Nu de suikerbieten alle zUn gerooid, en ook reeds veel aardappelen zyn geruimd, zyn het in Noord Zeeland practisch alleen nog de uien die ter verzending gereed worden gemaakt, welke aan losse werkkrachten in de landbouw werk geven. De werkloosheid neemt dan ook snel toe. Alleen in de specifieke land- bouwdorpen is deze nog van weinig betekenis, maar in de andere plaatsen melden zich thans velen by het kan toor der Arbeidsbemiddeling. zy die thans werkloos worden, kunnen echter direct geplaatst wor den by de DUW, hetzy op Walcheren, hetzy op Schouwen-Duiveland, waar egalisatie- en afwateringsobjecten on- den en één van de middelen is om I stent by de RIJksIandbouw-voorlicïi- i derhanden worden genomen. KUNST. El.se Cserfalvi en Oéza Frid. „Een Jeugdig, hoogst begaafd violis te", aldus werd Elise Cserfalvi in het Z.V.U.-programma aangekondigd en de niet zeer velen, die haar Dinsdagavond in Goes hoorden spelen, zullen onmid dellijk toegeven, dat deze Hongaarse inderdaad zeer begaafd is. Toch mag hier het adjectief „jeugdig" niet ach terwege blijven, omdat juist deze jeugd een onmiskenbare invloed heeft op haar spel. Dat verleent aan het musiceren van Elisè Cserfalvi ener zijds een grote charme, maar aan de andere kant is er het gevaar, dat de kern van het uit te voeren werk niet altyd wordt benaderd. Aan dit gevaar kon Elise Cserfalvi zich niet geheel onttrekken, hoewel haar voorname toonvorming en haar bijzondere tech niek dit niet al te zeer aan het licht deden treden. Haar programma viel in twee delen uiteen: het eerste bevatte de Handel- sonate in E en de solo-sonate in g van Bach en het tweede werken van Brahms, Kodaly, Bartok en Paganini. Met name in het eerste deel trok in de allereerste plaats het technisch kun nen en de fraaie toon van de violiste de aandacht, doch pas in het tweede was Elise Cserfalvi de volmaakte mu sicienne. Brillont klonk de sonate van Brahms in d. prachtig het mysterieuze Adagio van haar landgenoot Kodóiy en sprankelend Bartok's Roemeense dansen. Bijzondere waardering moet men ook hebben voor de pianist Geza Frid. die op voorname wijze begeleid de. Het concert werd besloten met een knap gespeelde „Hexentanz" van Pa ganini, waarna het pub'iek staande dankte. Namens de Z.V.U. werden bloemen aangeboden. de K. Unieke Decembet aanbieding/ voor de Dames DAMES WINTERMANTELS (als bovenstaande afbeelding) van zuiver wollen velours in diverse tinten 49.75 Prachtige sortering zuiver wollen JAPONNEN alleraardigste modellen in grote verschoidenheid van kleuren vanaf 29.75 Speciale aanbieding van 'n bijzondere kwaliteit, zuiver wollen HEREN ULSTERS vanaf 69.75 Kamgaren Costuums 2-delig Yanaf 79.75 Losse Inknoopbare wollen voering 19.75 LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG Crematie G. Siss.*,ngh. Abusieveiyk werd in ons verslag van de crematie van het stoffelijk overschot van de heer G. Sissingh vermeld, dat namens het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis de heer Wilkens het woord voerde. Dit moest zijn jhr. G. M. Verspyck. De plechtigheid werd door ds. W. C. F. Metz met gebed besloten. Gr.'ffier Kantongerecht Oostburg benoemd. By K.B. is benoemd tot griffier van het kantongerecht te Oostburg mr. N, J. C. Hoorweg, te Wassenaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2