Paradijs voor vacantiegangers JIMMY BROWN, sportheld no. 1 AMERIKAANS BEZOEK AAN OUD-VOSSEMEER Zeeuwse Almanak IN TWENTHE OPEREREN SOMS 15 GEHEIME ZENDERS TEGELIJK Luchtreizigers worden verwelkomd met een borrel Boer Pietersen schoot in de roos. Consequenties van Korea DINSDAG 12 DECEMBER 1950. PROV IN ClALE ZEEUWSE COURANT S Amerikanen trekken naar de Caraïbische eilanden. (Van onze correspondent). New York, December. Amerika's reisbureau-wezen gonst van opwin ding over het „nieuwe" paradys voor vacantiegangers, dat men dlchtby huis meent te hebben ontdekt: het gebied van do Caraïbische Zee: Cuba, Haïti, Jamaica, Puerto Rico en de Dominicaanse Republiek. Zeker déze tropische streek leent zich vrywel uitsluitend voor winter- en lentevacan- tles, maar menig Amerikaan, die zich bewust is geworden van de kort stondigheid des levens geeft er de voorkeur aan er thans twee weken uit te breken. In de zomer ziet men wel weer verder. De publiciteit voor deze winter-res- sorten is inderdaad groots opgezet en de campagne heeft enige jaren ach- tei'een continu gelopen. Bovendien heeft men in het gebied van de Caraï bische Zee met ongekende energie gewerkt aan het bouwen van moder ne hotels, betere wegen en nieuwe winkelstraten. Waarop thans de beslissende publi- citeitsklap-op-de-vuurpijl is gevolgd: luchtreizigers en scheeps-passagiers, die op een dezer eilanden landen zullen worden welkom geheten met een glas rum. De bladen staan er vol van. Het moge de eerste druppel van dat nationale vocht zijn, dat de vacantie- ganger aan de lippen zet, maar pu blicistisch is dit de druppel, die de ,,public-relations"-beker doet overlo pen. De internationale situatie, aldus vreest menig Amerikaans reisbureau, zal het komend seizoen vele reislus tige Amerikanen ervan weerhouden ver van huis te gaan. De verwachtin gen zijn, dat het verkeer naar Euro pa zal tanen. (En het is maar een vraag, of een gratis glas „klare" uiteraard uitsluitend voor houders van Amerikaanse paspoorten bij aankomst op Schiphol of in Rotter dam deze dreigende daling in de gra fiek kan afwenden). Daarbij komt dan nog, dat het Ca raïbische gebied door de Amerikaan bereikt kan worden zonder eerst pas foto's en visa te regelen: men komt deze landen slechts binnen, vult een formulier in, betaalt een hele dol lar en een ongestoorde vacantie ligt voor de boeg. Ongestoord, uiter aard behalve voor zover de wereld situatie geen nieuwe wolken over de doorgaans zonovergoten stranden jaagt. EXCURSIES. De luchtlijnen hebben er veel toe bijgedragen dit verkeer te bevorde ren. Een aantal jaren geleden, ten einde de vliegtuigen 's winters beter te vullen, organiseerden de lijnen veertiendaagse excursies naar de Ca raïbische Zee tegen afbraakprijzen. De onregelmatige passagiersdiensten droegen er nog toe brj de prijzen ver der te drukken. Het resultaat was, dat de regering tussenbeide kwam en prijsregelend optrad. Doch geen méns zo slim als de mens. De lucht vaartmaatschappijen regelen thans uw hele vacantie voor u, inclusief een borrel om vijf uur en de fooi aan de huisjongen en ook dat voor een prik je. Aan de luchtvaarttarieven heeft men ditmaal niet kunnen tornen, doch door met plaatselijke hotels in de Caraïbische streek arrangementen te maken heeft men de hoteltarieven kunnen verlagen en de reiziger on dervindt daarvan de voordelen. Hij kan natuurlijk als hij helemaal het onderste uit de kan wil hebben belanden in een hotel met „stro mend" water, dat echter uit de keu ken in een pannetje naar boven moet wórden gebrachtMaar dat heeft hy dan aan zichzelf te wijten! Een voordeel van deze streken is vooi'ts, dat de Amerikaan geen inge wikkelde monetaire paperassen be hoeft in te vullen, noch zijn zakken behoeft vol te proppen met papier geld van allerlei vreemde waarden. De machtige dollar is welkom in Ja maica en Haïti of de Dominicaanse Republiek. Welke laatste twee met het oog op de goede „public re lations" en een onverminderde toe- ristenstroom hun eeuwig voortdu rende conflicten en aanslagen tot na der order hebben afgelast (Nadruk verboden). FRANKRIJKNEDERLAND. Tijdens een aanval der Fransen weet Nederlandse doelman Piet Kraak, hoog opspringend, de bal te bemachti gen. Geheel links Terlouw, tweede van rechts van Schyndel. Portret van President Roosevelt aangeboden aan burgemeester Maandagmorgen bracht mr. Palmer, de voormalige speciale assistent van president F. D. Roosevelt en thans voorzitter van de „Franklin D. Roosevelt Warm Springs Memoi'ial Commission" in Warm Springs, een bezoek aan Oud-Vossemeer, waar hij aan de burgemeester enige foto's aan kwam bieden als bewijs van dankbaarheid voor het geschenk, een copie van het wapen der Roosevelt's. Daarna begon het meer officiële ge. deelte. Mr. Palmer herinnerde aan het ge schenk van mr. van Kleffens, waardoor de banden tussen Amerika en Oud- Vossemeer hechter waren geworden. Hij noemde in dit verband het bezoek van mevr. Roosevelt aan Oud-Vosse meer. DE SCHOORSTEENMANTEL. Omstreeks kwart voor twaalf arri veerden de gasten voor het stadhuis, waar zij werden verwelkomd door burgemeester mr. J. J. Versluijs, In de raadszaal werden aan de gas ten de secretaris de heer W. v. d. Ploeg en de wethouders M. J. Daanen en P. van Driel voorgesteld. Vol bewondering waren de bezoe ker-s over de prachtige schoorsteen mantel waar o.m. het wapen der Roo sevelt's boven in de rij prijkt Het echtpaar Palmer was vergezeld van een schoonzoon mr. J. M. Cath en de dochter van mr. Palmer, die beiden Nederlands spraken. Het gesprek was geanimeerd. De burgemeester vertelde de geschiedenis van het stadhuis. Het beulszwaard werd getoond en ook daarover werden nog enkele aardige anecdote's verteld. MET EEN IJZERDRAADJE. Een vuurtje stoken op het strand en op dat vuurtje een oude pan met daarin de moeizaam vergaarde wul ken. Dat was een feest voor de jon gensdie niet thuis mochten komen met de onwelriekende lekkernij. Een ijzerdraadje of een speld had den ze by zich om de schelpen leeg te peuteren. Jaloers waren ze op de en kele jongensdie wel met een zak wulken naar huis gingen, omdat pa ze toevallig lustte en omdat pa je alle zonden vergaf van een nat pak af tot een gat in je broek als hij z'n wulken met peper en zout opgediend kreeg. Duizenden jongens hebben ze vroe ger op de Zeeuwse stranden gezocht toen ze geen stuiver waard waren. Waarom we er aan denkenf.... Omdat de Belgen stomverbaasd zijn over de Zeeuwen, die geen wulken eten en omdat ze er zelfs geld voor over hebben. We hoorden al prijzen van f 2.25 een kilo noemen Daar schrik je dan van en je denkt aan de kapitalen, die je had kunnen verdie nen met het vuurtje op het strand en het peuterende ijzerdraadje.... Men wil nog meer herinneringen aan Oud-Vossemeer hebben en daarom zal een getrouwe copie vervaardigd worden van de schoorsteenmantel uit het stadhuis en een beschrijving van alle familie-wapens, die de rand sie ren. Deze schoorsteenmantel zal dan een ereplaats krijgen in het grote mu seum dat aan de president zal herin- nex'en. Als teken van appreciatie voor het geschenk van mr. van Kleffens bood mr. Palmer de burgemeester een oorkonde aan met de foto van wijlen president Roosevelt, gemaakt in de kracht van diens leven; terwijl aan de andere zijde een afbeelding staat van het kleine witte huis waarin deze grote Amerikaan overleed. GEDENKBORD. Burgemeester Versluijs was diep on der de indruk van dit geschenk en zegde toe dat het een bijzondere plaats in het stadhuis zal krijgen. In zijn ant woord dankte hij mr. Palmer voor dit cadeau en bood daartegenover een van de twaalf gedenkborden van Delfts porcelein met het wapen van de Roo- sevelts, aan. Daarna werd de erewijn geschonken, waarbij enige toasten werden uitge bracht. Mr. Palmer vertelde nog hoe tijdens een diner president Roosevelt in een toast eens de wens had geuit dat hij in staat zou zijn om Oud-Vos- semeer, waarover hij zoveel had ge hoord en gelezen, ook eens persoonlijk te bezoeken. Na deze plechtigheid in het stadhuis werd nog een kijkje genomen in de Ned. Herv. Kerk, waar ds. van de Put ten de gasten rondleidde en hun de fraaie lichtkroon in de kerk en het zilveren doopvont met de inscripties toonde. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan het Roosevelt huis. waarna de gas ten afscheid namen en hun reis naar Den Haag terug maakten. 1 Ook een komische noot ontbrak niet bij het bezoek van mr. en mrs. Palmer aan Oud-Vossemeer. Toen de Amerikaanse gasten het stadhuis betraden stond bij de deur de gemeentebode de heer C. L. Niemands verdriet. Hij maakte schijnbaar met zijn lange zilveren ketting een zoda nige indruk op de gasten dat zij ik weet niet wat voor autoriteit in hem zagen. Met een „How do you do" kwam mr. Palmer met uitgestoken hand naar de bode toe die de toege stoken hand even hartelijk drukte. Pas toen zagen zij de burgemeester in de hal van het stadhuis staan. Later toen mr. Palmer duidelijk werd ge maakt wie hij het eerste had verwel komd, moest hij er daverend om lachen. Voorwaardelijke straffen Yoor uit Rusland teruggekeerde krijgsgevangenen. De Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank, gepresideerd door mr. B. de Gaay Fortman, behan delde gistermorgen een zevental za ken tegen de. ongeveer een maand ge leden, uit Russische krijgsgevangen schap teruggekeerde leden van de Waffen SS. De verdachten gaven allen toe. dat zij vrijwillig in vreemde krijgsdienst waren getreden. De officier van Justi tie, mr. L. W. N. N. Drabbe. eiste in alle zaken één jaar gevangenisstraf, welke niet ten uitvoer zal worden ge legd tenzij de verdachte zich binnen drie jaar aan enig strafbaar feit schudig maakt, en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. Uitspraak 18 December. Kapitale boerderij afgebrand. 28 STUKS VEE KWAMEN IN DE VLAMMEN OM Maandagnacht is te Zeyen in de gemeente Vries (Dr.) een kapitale boerderij afgebrand. Hierbij kwamen 28 stuks vee om het leven en ging de gehele oogst verloren. Van de in boedel kan niets gered worden, de inwonenden moesten zich, nog in nachtkleding in veiligheid stellen. De schade is ongeveer 50.000. De verzekering dekt de schade gedeelte lijk. Een oorzaak is nog niet bekend. Uitspraak in ballpoint-affaire. URUGUESE VENNOOTSCHAP IN HET GELIJK GESTEI.D De president van de arrondisse- ments-rechtbank te Rottei*dam mr. J. van Vollenhove, heeft uitspraak ge daan in de procedure over kogelvul penhouders, die vorige week in kort geding voor hem diende. De pres. heeft de Uruguese vennoot schap in het gelijk gesteld, maar fedaagde, een Rottei'dams winkel- edrijf mag tot 3 Januari a.s. zijn voorraad kogelvulpenhouders uit ver kopen, mits voorzien van een merk. Daartoe heeft de eiseres toestemming gegeven. Het Rotterdamse winkelbedrijf zal tegen dit vonnis geen beroep aante kenen. C. N. Kleyn commodore van H.A.L. vloot. Kapitein C. N. Kleyn, sinds 31 Oc tober 1950 gezagvoerder van het s.s. „Nieuw Amsterdam", is benoemd tot commodore van de Holland-Amerika Lyn vloot. Commodore Kleyn begon zijn car rière 40 jaar geleden, toen hij als 4e officier op de eerste „Nieuw Amster dam" in dienst kwam .bij de H.A.L. In 1942 werd hij aangesteld tot ka pitein van de ,.Edam" en hij heeft sindsdien het commando gehad over verschillende H.AL.-schepen. w.o. de „Sómmelsdijk", de „Volendam" en de „Veendam". Politie 'zocht naar drank maar vond wapens. De Haarlemse politie heeft tijdens een huiszoeking bij een 19-jarige buf- fetbediende van een Bloemendaals ho tel, die was ingesteld om een aantal vermiste flessen drank op te sporen, de verrassende ontdekking gedaan, dat deze buffetchef een hoeveelheid wapens en munitie in zijn huis ver borgen hield, die hij uit een militair kamp in de omgeving van Haarlem moet hebben gestolen. Bij twee andere jongelui, die even eens verdacht werden van diefstal van flessen drank, werden granaten en pa tronen gevonden. De politie onderzoekt thans of er nog derden in het spel zijn voor wie de wapens zouden kun nen zijn bestemd. Een actieve agent. Onmiddellijk nadat hy ontdekt had, dat zijn auto was gestolen, beide een Haagse medicus de politie op, die haar alarmapparaat in werking stelde. Een agent te Voorburg, die de boodschap opving, begaf zich naar buiten, om de auto aan te houden, wanneer deze Voorburg mocht passeren. Bij een stoplicht zag hy de bewuste wagen staan. Hy sprong er op af en nam de bestuurder, een Haagse monteur, mee naar het bureau. Daar legde de man een bekentenis af. Propaganda-film van de E.C.A. (Van onze Haagse redacteur) Boer Pietersen schoot in de x*oos, toen hrj met een aantal collega's be sloot een tractor en een aantal an dere landbouwwerktuigen aan te schaffen, die niet alleen het werk verlichten, maar ook de productie opvoeren. Die boer Pietersen is een Lim burgse landbouwer, een vooruitstre vend man, die een coöperatie op richtte tot gemeenschappelijke aan koop van landbouwmachines. die ons land, dank zij de Marshallhulp, kon invoeren. Deze aankoop kan tot een voor beeld van anderen strekken, wan neer het filmpje „Boer Pietersen schoot in de roos", dat onder de aus piciën van de E.C.A. door de cine ast Ytze Brusse werd vervaardigd., zijn reis door Nederland gaat ma ken om aan de boeren vertoond te- worden. Het is ongetwijfeld een geslaagde film, zoals wy hebben kunen consta teren tijdens de eerste vertoning voor een aantal genodigden in een Haags theater. De E.C.A. maakt ér reclame mee in Amerika, waar men wel eens graag wil zien, waaraan de Marshallhulp besteed wordt. In ons land kan het filmpje een aansporing zijn om de mechanisatie in de land bouw, nu daartoe de gelegenheid be staat, uit te bïeiden. Voor sommigen is het clandestiene zenden een harts tocht geworden. Wie in het nijvere textlelland Twenthe zü" radio aanzet, loopt alle kans in plaats van welluidende muziek een tumult te horen, alsof een eskadron Walkuren door de aether davert, üaar In Twenthe weten r.e dan, dat er weer een geheime zender aan het werk is. Soms zijn tussen het lawaai door enkele flarden muziek waarneembaar: een gramofoon- plaat, die een papa tegen betaling van een gulden voor zijn jarig zoontj»- draaien laat. In Almelo, Enschede, Hengelo, Losser, Markelo, Hcllendoom of waar de zender ook mag staan, lu istert men vergenoegd naar deze „muzikale" felicitaties on met voldoening wordt geconstateerd, dat die zender toch maar weer de P.TT. en politie durft trotseren. Ergens in de wolken echter dwaalt een vliegtuig blindelings rond, omdat de vlieger zyn positie niet meer peilen kan, of plotseling valt de automatische piloot uit. Ook dit doen de geheime zenders. Eén keer zelfs hebben zy zoveel storingen veroorzaakt, dat geen enkel vliegtuig op het vliegveld Twenthe landen kon. Over deze zenders en het kwaad, dat zy uitrichten, hebben mr. A. W. Rosingh. substituut-officier van Jus titie by de rechtbank te Almelo en de heer A. S. M. van Schendel. hoofd van de opsporingsdienst der P.T.T., een boekje opengedaan. De heer Van Schendel noemde de geheime zenders in Twenthe een on verklaarbare chronische ziekte. Het schynt. dat deze ziekte alleen in Twenthe kan bestaan. „Het clandestien zenden in Twen the is eigenlijk begonnen met de „Nachtegaal", een sterke reclame zender die in 193' kwam. Het wereldgebeuren. f Het is nu een kwestie van nakaarten geworden, waar het beleid van presi dent Truman, om Korea te hulp te in de aether j snellen, is gestrand. De Amerikanen missen de ervaring, die de Britten Heei Twenthe luisterde er naar en zich hebben verworven als leiders van toen de P.T.T. zich er mee ging be moeien werden e r weddenschappen afgesloten of de zender al dan niet zou worden gepakt. De ..Nachtegaal" werd tenslotte op de Westelijke wereld. Het is hoogst waarschijnlijk, dat Whitehall, louter en alleen om de afschrikwekkende mi litaire overwegingen van een campag ne zó ver van huis. Korea niet te hulp was gesneld, of ten hoogste symboli- een afgelegen boerderij ontdekt. De sche st,eun heeft verleend, zoals men zender zat kunstig verborgen in een voetenbankje, waarop een zieke boer tydpns de huiszoeking zyn voe ten rusten liet. Zo populair was des tijds die zender, <lat een politie-in- specteür die by de huiszoeking aan wezig was, na afloop niet naar huis drufde gaan, omdat zyn huisgenoten het oprollen van de „Nachtegaal" afkeurden. „Dat was in die dagen een spor tieve strijd", zei de heer Van Schen del. De P.T.T. (sans rancune I wist dc prestaties van de „Nachtegaal" naar waarde te schatten en gaf de eigenaar van die zender later een zendvergunning. De „Nachtegaal" echter bracht door de zoete winst die de reclame programma's opleverden -(de eige naar heeft er een radiozaak in Hen gelo van kunnen kopen 1 nog an dere clandestiene zenders in de lucht, die de overheid noodzaakten strengere maatregelen te nemen. De oorlog bracht een rustpauze maar na de oorlog begon het clan destiene zenden opnieuw. Er zyn da gen. dat er vijftien geheime zenders tegelijkertijd in de lucht zijn. Zij pi-oberen elkaar dan te overschreeu- wen en twisten hevig onderling, om dat de een de ander het bezit van 'n golflengte ontzegd. „Toch zouden zij rustig kunnen werken indien zij een zendvergunning aanvroegen. Men schynt echter de voorkeur te geven aan de spanning en het geldelijk ge win van het clandestiene zenden. De heer van Schendel meende zelfs, dat dit zenden voor sommigen een hartstocht is geworden waaraan al les wordt opgeofferd. Nog onlangs is iemand aangehouden, die, of schoon zijn gezin in zeer behoeftige omstandigheden vei'keerde. van zijn kinderbiislag voor duizend gulden een zender had gekocht. In de laat ste drie jaren zijn reeds 20 zenders ontdekt, maar het zenden gaat voort. C.B.T.B. teleurgesteld over verlaagde melkprijs. „GEEN ONDOORDACHTE MIDDELEN'. Eind vorige week vergaderde het dagelijks bestuur van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Ook de door minister Mansholt gehandhaafde ver laging van de melkprijs kwam ter sprake. Het dagelijks bestuur sprak zijn ern- stige teleurstelling uit over dit besluit. De motivering van de minister, om tot de verlaging van 18 et. tot 17*4 cent per liter melk te besluiten, kwam het dagelijks bestuur niet houdbaar voor. De CBTB is volgens het bestuur niet in staat om voor deze gang van zaken met betrekking tot de prijsvast stelling enige verantwoordelijkheid te dragen. Het dagelijks bestuur ver trouwt intussen dat de leden van de CBTB geen ondoordachte middelen zullen aangrijpen, om hun teleurstel ling over het besluit van de minister tot verlaging van de melkprijs kracht bij te zetten. 51. Scheidsrechter Tinus Telmeyer trok zich van het kabaal, dat in de grote zaal vijn het Ode- on lasbarstte, geen zier aan. Hij zag de neer Mike Moker als een zoete zuigeling in de armen van Pat Poot sluimeren en hij telde rustig tot tien, waarna hij op Jimmy Brown afstapte en diens rechter arm de lucht in stak ten teken van de zo juist behaalde knock out overwinning. De mensen in de zaal juichten Jimmy stormachtig toe, waar voor deze, door links en rechts kushandjes uit le delen, hartelijk dankte. Gerrit Goochem was snikkend in de ring geklommen, snikkend van ont roering en dankbaarheid natuurlijk en hij liet zich nu door de persfotografen samen met Jimmy in allerlei standen kieken. En tegen iedere verslag gever, die het maar wilde horen, zei hij: Jimmy Brown" is mijn ontdekking. Hij heeft graniet in zyn rechter vuist en uranium in zijn linker, maar deze laatste bewaart hy voor belangryker evene menten". indertijd aan Haile Selassie van Ethi opië heeft gedaan. De wereld had dit ongetwijfeld bestempeld als „kwade trouw", of de standaard-uitdrukking „perfide Albion" was weer herleefd. De Amei-ikanen, spontaner en naïever, tegelijkertijd, handelden echter emo tioneel. Het „fatsoen" was geschonden. Heel de wereld juichte Truman toe. En in de Verenigde Naties voteerde de overige democratische landen een steun, die grotendeels symbolisch was. Als die steun in de practijk groter was geweest, dan kan men veilig zeg gen, dat de huidige catastrophe even min had kunnen worden voorkomen. Indien Europa een leger van 100.000 man naar Korea had gestuurd, dan hadden de Chinezen ook die de baas kunnen worden door een paar hon derdduizend man méér over de grens van Mandsjoerije te sturen. En nu het er naar uitziet, dat de Koreaanse affaire in liquidatie is. kan men als enige lichtzijde het feit aanstippen, dat het vooruitzicht van een eindeloos uitmergelen der Amerikaanse strijd krachten in Korea voor het ogenblik niet langer als waarschijnlijk moet worden aangemerkt. De Amerikaanse verliezen in Korea die tot dusver tegen de 40.000 man zullen bedragen tegen 350.000 in wereldoorlog I en ruim 1 millioen in de afgelopen oorlog zijn zwaar geweest. Doch, louter objectief gespi-oken, heeft het Kore aanse avontuur deze natie minder ver zwakt dan Pearl Harbor in 1941; het bewustzijn van de Amerikanen, dat dit een tijd van crisis is, die op alle fron ten naast grote opofferingen ook grote dadgn vereist, is daarbij toegenomen. Het is, gezien de huidige internati onale constellatie, zinloos voor demo cratische landen, om met het Commu nisme en een aantal goed-bedoelende doch machteloze Aziatische staten in de Verenigde Naties te spreken over „mensenrechten". De horden van Chi na hebben geen besef van mensen rechten. Hoe tragisch dit moge zijn. dit is niet het ogenblik voor de Wes telijke wereld, om als zendeling op te treden. Eigen voortbestaan staat op het spel. De vraag rijst derhalve opnieuw (en oud-president Hoover heeft hier al maanden geleden het antwoord op ge geven) of het niet zaak is het huidig concept van de U.N.O. te vervangen door een gemeenschappelijk comman do van de democratische landen van West-Europa, het Westelijk halfrond en Australië en of men er niet goed aan zou doen een reeks louter regio nale groeperingen te scheppen, met daarboven een overkoepelend lichaam, dat op veel bescheidener wijze dan de U.N.O. de binding tussen deze groeperingen bevordert zonder echter de verheven doeleinden van de U.N.O. na te streven. Het is mogelijk, dat er regionale Aziatische groeperingen zijn, die daaraan zouden willen deelnemen. De vraag is echter, in hoeverre Azië, onthutst door de recente ontwikkelin gen, de moed en ook de innerlijke kracht heeft, om zich niet door de communistische horden onder de voet te laten lopen. Men maakt zich hier nl. in hoge mate bezorgd over de hou ding van landen als Irak en Iran. wier regeringen onder de druk der omstan digheden meer en meer naar Moskou schijnen over te hellen. Een dergelijk nieuw concept brengt derhalve met zich een inkrimping van Amerika's verantwoordelijkheden, mi litair. financieel en diplomatiek. Me nig Westelijk waarnemer te Lake Suc cess verklaart zich ervan overtuigd, dat het versterken van een Ameri kaanse strijdmacht in een (tegelijker tijd zichzelf helpend) Europa de Sov jet-Unie eerder zal weerhouden van een aanval op het Westen dan het lo ze dreigement van een atoombom in de wijde vlakten van Korea of Mand sjoerije. Het zijn de Amerikanen, die wijzen op de gevaren van een dergelijk be leid. Zij vrezen, dat de horden van het Oosten dan te zijner tijd voldoende door de communisten zouden zijn ge ïndoctrineerd, om als legioenen van een moderne Djengis Khan, Europa binnen te vallen. In hoeverre het hui dige Europese en Amerikaanse con cept met elkaar te verenigen is, zal rnen slechts uit de ontwikkelingen der komende weken en maanden kunnen opmaken. Een glasharde beslissing daaromtrent kon tijdens de besprekin gen tussen Truman en Attlee niet val len. En zo zij werd genomen, leende zij zich niet voor vermelding in het officieel communiqué der besprekin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5