PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Nieuw Guinea-conferentie wordt voortgezet DE BILT Ondanks de weigering om de sonvereiniteit over te dragen Kantlijn GEVECHTSPAUZE IN KOREA Vandaag J MOHAMMEDANEN BESTORMDEN GERECHTSHOF TE SINGAPORE PRIJZENBUREAU MIDDELBURG WORDT OPGEHEVEN VOORSPELT: 193e Jaargang - No.292 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de VeJde en F B. dra Boer. AdJ W de Pagter Hoofdred G Balllntiin Pi verv.: W. Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week t 3.90 p Kw.ft p p I 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 Dec. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 13 ct per mm. Minimum p advertentie f 2.50. (ngez mededelingen dubbel tarief. ■Clelne advertenties (max regels:» van l~5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 5& -60 tel 2355 4 lijnen tb.g.g 2361 of 2160) M'burg, i.ondense Kaai 29 tel 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel.2475 (b.g.p 2223» Oostbu:g Pr Mauntsstr 12. tel 102; Terneuzen Brouwerijstr 2. Zicrikzee N Bogardstr C 160. tel 26 Nadat Vrijdag het Indonesische voorstel betreffende de souvereiniteits- overdracht van Nieuvv-Guinea door de Nederlandse delegatie was afge wezen. hebben Maandagmiddag de beide delegaties opnieuw vergaderd. .Deze vergadering", aldus verklaarde de voorzitter van de Indonesi sche delegatie, minister Moh. Roem, „heeft de beide delegaties aanleiding gegeven om opnieuw een ernstige poging te doen om tot resultaten te komen." Het volgende communiqué werd Ui%efVvSrzitter van de Indonesi sche delegatie heeft op de derde ple naire informele bijeenkomst van Maandagmiddag, in antwoord op de Nederlandse mondelinge nota. welke Vrijdag werd overhandigd, een na dere uiteenzetting gegeven van het Indonesische standpunt, zoals dit is neergelegd in de Indonesische mon delinge nota van Donderdag j.l Deze uiteenzetting werd schriftelijk aan de Nederlandse delegatie overhan digd. De voorzitter van de Neder landse delegatie verklaarde, zich het recht voor te behouden, hierop ook namens de Nederlandse delega tie schriftelijk te antwoorden. Intus sen werd door de beide delegaties besloten, de wederzijdse standpun- Prins Bernhard sprak vloeiend Spaans en Philips kreeg een be langrijke order. Dat waren de koppen, die samen de inhoud van een bericht in de P.Z.C. van Maandag volkomen dekten. Maar wat dit zake lijke bericht nog niet kon doen, moge hier in de dagelijkse kantlijn wel eens even met nadruk gezegd worden. De Prins sprak vloeiend Spaans en hij deed voor ons tijdens die reis naar Latijns Amerika in het afgelopen voorjaar nog veel meer. Hij sprak er als afgezant der Nederlanden met de mensen in hun eigen taal en hij kweekte er good-will voor Nederland. De belangrijke order welke een Ne derlandse industrie uit Argentinië kreeg is er het resultaat van. Vlissin- getl bouwt reeds schepen voor Argen tinië. Philips gaat telexapparatuur ma ken en naar de nieuwe Argentijnse gezant in Den Haag verklaarde, zijn er meer opdrachten voor de bouw van scheoen te verwachten. Wanneer dit ten dele het gevolg is van de relaties, welke Prins Bern hard in Zuid-Amerika aanknoopte, hebben de Nederlandse industrie en het gehele Nederlandse volk alle te- den om hem dankbaar te -ziin. Moge de reis welke de Prins in Maart "51 opnieuw naar deze gebieden zal ma ken voor ons land en zijn export even gunstige gevolgen hebben. Zoiuist zijn verschenen de omzetcij fers voor de detailhandel van October jl. en deze tonen aan dat in tal van branches ten opzichte van September een belangrijke omzetda ling is ingetreden. Het Economisch Instituut voor de Middenstand .dat de ze cijfers publiceerde, wijdt deze te ruggang aan het feit, dat het deel /an de bevolking, dat in de voorafgaande maanden onder de dreiging van de gespannen internationale verhoudin gen tot hamsteren overging, thans weer begonnen is de in voorraad ge nomen goederen te verbruiken. Wan neer het Instituut met het trekken van deze conclusie juist is geweest, bewijst dit dat het met de hamster woede in Nederland ook od momen ten. waarop de internationale span ning tot een uitbarsting dreigt te lei den, nog al losloopt. In het tegenover gestelde geval zou men immers er ze ker niet zo snel toe overgaan het ge vormde voorraadje op te souperen. Dit is verheugend en geeft goede hoop. dat de Nederlanders ook bij de nieuwe hoge spanning, welke Decem ber reeds over de wereld heeft ge bracht, het hoofd koel zullen houden Het weekblad „Paraat" (P.v.d.A.) ontleent aan een Frans blad een beschouwing over fiscale fraude (belastingontduiking). waarin het mentaliteitsverschil in dit opzicht tus sen de Latijnse en de meer Noordelij ke volken in schrille kleuren getekend wordt: voor Frankrijk is deze fraude een gesel, die het staatsbudget van een derde deel van ziin inkomsten berooft; baking geeft aan deze vorm van diefstal haar bijna unanieme goedkeu ring en wie de fiscus bedreigt is geen ploert, maar toont intelligentie en handelsgeest. Hiertegenover schetst de correspondent dan met enkele voor beelden de Engelse mentaliteit: ..Het was in 1942. Men had mii in Londen een zeepkaart overhandigd een stukie karton met rechthoekige hokies. Ik rende natuurliik naar de eerste de beste winkel. Men gaf mij twee stukken zeep en de verkoper zette met ziin potlood twee kruisjes op de kaart. Ik liet niet na om. met dat critische en onuitstaanbare gezicht, dat Fransen graag in zulke gevallen trek ken. tot mijn Engelse vrienden de op merking te maken, dat zo'n rantsoe nering wellicht weinig zekerheid gaf. omdat het voldoende was de kruisjes met een vlakgom uit te vegen om on middellijk twee nieuwe stukies zeep te kunnen halen. Eén van mijn luis teraars antwoordde met een verras* gezicht: ..Maar dat zou een Engelsman niet doen". Het was waar en ik was niet erg trots op mijn overpeinzing". En hoe zou het met onze Neder landse mentaliteit in dit opzicht ge steld zijn? AD INT. ten aan een verdere informele be spreking te onderwerpen teneinde na te gaan. in hoeverre een mogelijk heid tot overbrugging bestaat. Deze bespreking zal plaats hebben Dins dagmiddag om 15 uur." IN DJAKARTA. Te Djakarta is Maandagochtend een speciale kabinetszitting gehou den ten huize van de minister-pre sident Moh. Natsir. Na afloop van de speciale zitting van het kabinet over de kwestie Nieuw-Guinea, verklaarde minister president Natsir aan Aiteta: ,,\Vij hebben het rapport van de bespre kingen over Irian bestudeerd en wü zullen de delegatie nader instrueren, indien zulks noodzakelijk wordt ge acht. Moh. Roem heeft de regering laten weten, dat de besprekingen over Irian zullen worden voortgezet. Moh. Natsir zeide, dat indien het probleem over Irian dit jaar niet kan worden opgelost, beide partijen voor een moeilijke situatie zullen komen te staan: .,Ik moet nogmaals met nadruk verklaren, dat er veel meer op het spel staat dan het grondgebied dat Irian heet. Indien er geen oplossing' kan-worden gevonden, dan ben ik pessimistisch." Minister Djuanda, die in Neder land de ministerconferentie heeft bijgewoond, had het rapport over Irian meegenomen. Moh. Natsir weigerde te spreken of vragen te beantwoorden of de re gering in overweging had genomen derden bij de oplossing van het pro bleem te betrekken. Hij zeide: ..Bei de standpunten zijn eigenlijk reeds vanaf April duidelijk, toen de Irian- commissie voor het opstellen van een rapport werd ingesteld. Neder- Surinaamse delegaties in ons land. Lichtveld beschuldigde oppositie van reëel communisme, Findlay lacht er om. Onder leiding van de heer D. G. Findlay, arriveerde gistermorgen een delegatie, die der oppositie van de Su rinaamse Staten in ons land, voor een bespreking van de moeilijkheden, die zich in de Surinaamse landsregering hebben voorgedaan. Een delegatie van de coalitie in de Surinaamse Staten onder leiding van minister L. Licht veld bevindt zich met hetzelfde doel reeds enkele dagen in ons land. Bij zijn aankomst in ons land ver klaarde de heer Lichtveld, dat zijn de legatie naar Nederland was gekomen om in hoofdzaak te spreken over de penetratie van het communisme in Su riname. Hij zette voorts uiteen, dat Suriname met het oog op het opvoe ren van het oorlogspotentieel in de V. S. een belangrijke rol speelt als le verancier van bauxiet. Hij beschuldig de de oppositie niet meer of minder dan een reëel gevaar te zijn voor de penetratie van het communisme in Su riname. De heer Lichtveld verklaarde, dat Suriname geen Finsterwolde zou wor den. De heer Findlay van de oppositie zei bij zijn aankomst in ons land: „Wij lachen om deze beschuldiging. Als wij van communisme beschuldigd worden moet er toch een basis voor zijn en de ze is er niet". De heer Findlay zeide nog. dat de delegatie van de oppositie, die thans naar Nederland gekomen is, alle be volkingsgroepen vertegenwoordigt. Hij bestreed de samenstelling van de de legatie der coalitie, die volgens em alleen beslaat uit mensen aan wie mi nister Lichtveld zijn wil kan opleg gen. land en Indonesië hebben elk een eigen interpretatie van de oplossing van het probleem Irian binnen een jaar na de souvereiniteits-over- dracht. Wat de Indonesische delega tie thans doet is te pogen om' de be staande impasse te doorbreken", al dus minister-president Natsir. die tenslotte zeide, dat de regering in voortdurend contact staat met de Indonesische delegatie in Den Haag. Zullen de Chinezen hun opmars staken? De gevechtspauze uan het front in Korea duurt voort. MacArthur heeft Maandag met generaal Stratemeyer, de bevelhebber van de luchtmacht, op de vliegvelden van Seoel en Hocngnam en onderhoud gehad met de generaals Walker en Almond. Bjj zjjn terugkeer in Tokio verklaarde MacArthur, dat de terugtocht aan de gevechtskracht van de verbonden troepen ,,over h^t algemeen weinig afbreuk" had gedaan De verliezen van de communisten noemde MacArthur „overweldigend." Zij verhouden zich tot die van de verbonden troepen als tien tot één. Aan de Westkust van Korea heb ben Zondag oorlogsschepen van het Britse gemenebest, Nederland en Zuid-Korea in sneeuwstormen en zware zee gepatrouilleerd. Vliegtuigen van de verbonden troepen namen Maandag grote co lonnes Noordkoreaanse burgers waar, die voor de communistische troepen naar het Zuiden vluchtten. Volgens piloten is de hoofdmacht van de Chinese strijdkrachten nog niet in Pjongjang. De Amerikaanse mariniers en in fanteristen, die zich een bloedige weg gebaand hebben van het Tsjo- sinreservoir naar de kust, hebben meer dan 5000 man aan doden en gewonden verloren. De Chinese com munisten zouden naar schatting in het gebied van het Tsjosin—stuw meer 20.000 man aan doden hebben verloren- President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft Maandag ver klaard. dat zijn regering zich zal verzetten tegen elk compromis, dat ten doel zou hebben de verdeling van Korea te handhaven. President Truman heeft zijn voor naamste economische adviseurs bij eengeroepen voor een bespreking in het Witte Huis, in verband met zijn plannen om de noodtoestand af te kondigen. Verwacht wordt, dat dit nog deze week zal gebeuren. De economie zal Opmerkelijke daling van goudprijs te Honkong. Een opmerkelijke daling van de goudprijs op de vrije markt te Hong kong vormde, naar men te Hongkong aanneemt, een weerspiegeling van het vertrouwen onder Chinese speculan ten, dat een wereldoorlog voorkomen zal worden. Kouwelijke hond stichtte brand. Een kouwelijke hond heeft brand veroorzaakt in een woning in Den Haag. De hond sleepte namelijk zijn mand zo dicht bij de kachel, dat de mand vlam vatte. Mand en vloer kleed werden verbrand. Stijgend aantal radioluisteraars. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 December 1.471,260 tegen 1.457.427 op 1 November. Op 1 November waren er 485.065 aangeslotenen op het radiodistribu tienet tegen 484.619 op 1 October, dan op semi-oorlogsbasis worden gebracht. De president zal door de maatregel niet veel extra bevoegd heden krijgen maar hij zal op die wijze het volk opwekken hem de steun te geven, die hij nodig heeft om een loon- en prijsbeheersing en mogelijk ook een beperkte rantsoe nering in te stellen. Te Washington beschikt men niet over aanwijzingen, welke erop dul den, dat de Chinese communisten be reid zijn hun troepen bjj de 38ste breedtegraad in Korea halt te doen houden. .is het 25(1 jaar geleden, dat oe Gregoriaanse tijdrekening werd ingevoerd. Attlee naar Londen teruggekeerd. Onmiddellijke bijeenroeping van Engelse kabinet. De Engelse minister-president Cle ment Attlee is gisteravond om 23.30 uur (Ned. tijd) per vliegtuig uit New York naar Londen vertrokken. Waarschijnlijk zal hij vandaag het Engelse kabinet bijeenroepen en ver slag uitbrengen over zjjn besprekin gen in Washington met Truman. In dien Attlee te vermoeid mocht zijn van de reis. is het mogelijk, dat zijn verklaring tot Woensdag wordt uitge steld. Het troepenschip ..Zuiderkruis" is op 8 December j.l. met 1096 opvarenden uit Tandjong Priok naar Nederland ver trokken. Ter gelegenheid van het 285-jarig bestaan van het Korps Mariniers heeft Z.K.H Prins Bernhard Maandag te Rotterdam een aantal onderscheidin gen uitgereikt Z.K.H. Prins Bernhard overhandigt sergeant-majoor der Mariniers J. C. Zimmerman het Bronzen Kruis. Links de drie andere gedecoreerden. Rechters konden het gebouw niet verlaten. Voor het Oppergerechtshof te Singapore is het Maandag tot gro te ongeregeldheden gekomen. Meer dan duizend Mohammedanen demon streerden voor het gebouw. Speciale polltieversterkingen drongen dc schreeuwende menigte terug. Al roep end „Allah is groot" en „wij willen Nad ra" (de Maleise naam van Bertha) bood de menigte weerstand tegen de met gummistokken bewapende pol itle. Op 'n gegeven moment ging de menigte tot de aanval over. Een regen van stenen hagelde neer op de po litie. Toen de menigte het Hof begon te bestormen werden ijlings de hek ken gesloten. Het duurde enige uren voor de rechters, pers en leden van het Nederlandse Consulaat het gebouw konden verlaten. Het zag er naar uit, dat de menig te de politie zou overmeesteren, doch zij kon zich. echter met knuppels zwaaiend vei-dedigen. Een Europese vrouwelijke fotograaf, die een opna me van de opstoot wilde maken, werd het toestel uit de handen gesla gen. De demonstranten droegen de vlag met groene ster en de halve maan van' do, Islam met zich mede, terwijl op spandoeken de vrijlating van Bert ha Hertogh uit het klooster werd ge ëist. Laat in de middag beheersten de oproermakers een deel van Ooste lijk Singapore, waar zij de Moskee omringden. Een politiewagen en twee Moeilijkheden bij resolutie „staakt het vuren". Nog geen tekst opgesteld. De dertien landen, die pogen een order „staakt-het-vuren" in Korea tot stand te brengen, ondervonden Maandag bij het opstellen van de daartoe benodigde resolutie moeilijk heden waardoor vertraging is ont staan. De moeilijkheden schijnen hoofdza kelijk de volgende twee punten te be treffen: 1 De samenstelling van de voorge stelde commissie, die, na het tot stand komen van een staakt-het-vuren, de politieke onderhandelingen zou moe ten voeren. 2 De aan de commissie te verstrek ken opdracht en het door haar na een staken van het vuren na te streven doel. Het bestreek Walcheren, de Bevelanden en Noord- Zeeland en behandelde 15.550 gevallen. Hevig beduimeld en met frivool omkrullende hoeken ligt het boekje met de voor zjjn dienst belangrijke overheidsbesluiten op dc tafel van het wnd. hoofd van het Prjjzenbureau te Middelburg, de heer A. de Poorte. Die con ditie is te verklaren: tien jaar lang is het ijverig gehanteerd, want zolang reeds bestaat dit bureau. Tot op de dag van vandaag heeft het niet min der dan vijftienduizend-vijfhonderd-vijftig gevallen te behandelen gekre gen! Het tegenwoordige Prjjzenbureau, dat een onderdeel uitmaakt van gemeentewerken, zal nu echter zeer spoedig worden opgeheven, naar alle waarschijnlijkheid reeds per 1 December a.s. De werkzaamheden startten des tijds in December 1940, toen het Huurprijsbesluit-1940 van kracht werd. De taak van het bureau was en is te controleren of de huren niet te hoog zijn. Daarbij bleef het echter niet. Na de afkondiging van het Huurprjjsuitvóeringsbesluit en het Huurbeschermingsbesluit in 1941, kreeg men namelijk in 1942 tevens 't Vervreemdingsbesluit onroerende za ken op tafel. Dit betekende, dat de ambtenaren van het Prjjzenbureau ook 'tot taak kregen bjj verkoop van huizen na te gaan of de koopsom niet te hoog was. Daarbij werd ge let op de waarde op 9 Mei 1940, ver meerderd met 25%. Eveneens moest men een oogje in het zeil houden bjj de vervreemding van bouwterreinen. In J43 kwamen daar voorts de land bouwgronden bij. De betrokkenen lichtten een aanvraag tot 't Prjjzen bureau, dat advies inwon van des kundigen-leden van de Grondkamer. Momenteel worden de verzoeken om advies rechtstreeks naar de Grond kamer gezonden. Men houdt zich bo vendien thans nog bezig met de con trole van huren en koopsommen bouwterreinen: voor bebouwd onroe rend goed geldt echter sedert 5 De cember 1948 geen stopprjjs meer. TUSSEN DE BUFFERS. Het Prjjzenbureau te Middelburg bestrijkt geheel Zeeland, met uitzon dering van Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1940 begon de heer De Poorte in zijn eentje, later kreeg hjj de assistentie van twee man en een typiste en nu is hij met één man overgebleven. Deze gaat straks weer over naar Gemeen tewerken, terwjjl het wnd. hoofd, die van 1917 tot 1923 ook secretaris is geweest van de toenmalige Huur- commissie Middelburg, met pensioen de dienst verlaat. De heer De Poorte verstrekte ons enige welsprekende cjjfers betreffen de het aantal tot nu toe behandelde gevallen: huren 4989, verkoop hui zen 7703, gronden 2858. „Wjj zaten taxi's werden in brand gestoken. De politie maakte gebruik van traangas om de menigte bjj de Moskee te ver spreiden. MILITAIREN NAAR STRIJDTONEEL. Een bataljon Britse militairen is opgedragen om de onlusten te helpen onderdrukken. Tijdens de ongeregeldheden werd de Deense afgevaardigde van World Health Organisation dr. Buus-Han- sen in zijn auto aangevallen. VANDAAG BESLISSING. De beslissing van het Opperge rechtshof of Bertha met haar moeder naar Nederland mag vertrekken of dat zij onder jurisdictie zal moeten blijven van het Britse gerecht totdat het beroep is behandeld, is aangehou den tot hedenmorgen. Toen Aminah 't rechtsgebouw verliet, drong de me nigte Mohammedanen om haar heen. Bertha en haar moeder woonden de zitting niet bij. Zij waren in het klooster gebleven. De Nederlandse autoriteiten, zjjn van oordeel, dat het Hof de uitvoe ring van het vonnis zal bekrachtigen. Er zjjn daarom reeds plaatsen in een toestel van de K.L.M-' geboekt onder de naam „mr. en mrs. J. Jones". De Nederlandse consul-generaal heeft het Hof verzocht Bertha voor een bezoek naar Nederland te zen den om te zien, hoe zij het vindt. Hij Ilse Koch simuleert PROCES WORDT ZONDER HAAR AANWEZIGHEID VOORTGEZET. Dokters hebben verklaard dat Il se Koch (de heks van Buchenwald) simuleert. Zij doet of zij krankzinnig is om haar proces In de war te sturen. Use Koch was gisteren niet aanwe zig bij de hervatting van het proces voor de rechtbank van gezworenen te Augsburg. Het was de eerste keer in het reeds 14 dagen durende proces, dat zjj niet aanwezig was. Ilse Koch zou naar een psychiatrische inrich ting in Augsburg zijn overgebracht. Na de medische verklaringen te heb ben vernomen, besliste de rechter, dat het proces zonder Kochs aanwe zigheid zou worden voortgezet. "V. Storm in glas water. Er is een storm van veront waardiging opgestoken onder de oudere middenstand-exami- nanten in den lande. De heer Wisman in Heerenveen heeft nl. van de minister van Ec Zaken een boek gekregen, om dat hij de oudste Candidaat was dit dit examen gedaan heeft. Zo werd het althans gezegd. Maar er zijn veel oudere, naar thans blijkt. Er zijn stoere zestigers, die na noeste studie het middenstand examen hebben gehaald en zij voelen zich achteruit gezet. Daar moet iets scheefs zitten zeggen zij. De oplossing van dit misverstand is middelerwijl van de zijde van het ministerie ge geven. Er is nl. niet één oudste examinant, maar er zijn er 47. In 47 plaatsen zijn de examens afgenomen en 47 oudsten heb ben het omstreden cadeau ge kregen. Waarom juist de Hee- renvener voor het voetlicht is gekomen, is een raadsel. ons. .Was de huurder tevreden, dan mopperde de verhuurder, was deze laatste in de wolken, dan deugde het weer niet voor de huurder. Wij moes ten er voor zorgen, dat de verhuurder zijn deel kreeg, maar er tevens oplet ten. dat de huurder niet te veel moest betalen. Partijen konden even wel in beroep gaan bij het Directo raat-Generaal voor de Prijzen. Er zijn echter maai- weinig prijzenbureaux in ons land, waarbij dat in de practijk zó weinig is geschied als bij ons bu reau. Het meest kwam dit nog voor met de huren, naar aanleiding van onze beslissingen betreffende ver koop van gronden en huizen is het slechts twee a driemaal gebeurd". „Éénmaal is een van de ambtenaren door een hoogst ontevreden „klant" met moord en doodslag bedreigd", zo 0besloot de heer De Poorte. „Maar ja, altjjd tussen de buffers", vertelde hij dat zijn zo de risico's van het vak!" stelde voor, haar in opdracht van het Hof voor de Engelse ambassadeur te geleiden, teneinde de ambassadeur in staat te stellen te beslissen over haar wens, in Nederland te blijven of naar Singapore terug te keren. Indien zij zou besluiten naar Singapore te gaan zo zei hij, zou hij maatregelen onder nemen haar te doen terugkeren. Maandagavond waren 15 Europeanen en 10 inheemsen in het hospitaal opge nomen met verwondingen. Twee cor respondenten van „Associated Press" werden aangevallen toen zij in een auto door het gebied van de ongere geldheden reden. De een kreeg een gebroken been. de andere wordt nog vermist. Een lid van de gemeenteraad werd bewusteloos in een gooi gewor pen. DODEN EN GEWONDEN. Ook op 10 km. buiten de stad op de weg naar Changi braken troebelen uit. Twee doden en één gewonde Europeaan werden buiten Singapore aangetroffen. Bij een charge van de politie, die met traangas werkte, stoorden de de monstranten zich niet aan het traan gas. Met de sarong over het hoofd lie pen zij door het traangas heen. Volgens een bericht van radio-Ma- lakka is Bertha Hertogh van het klooster waar ze verblijf hield, over gebracht naar een andere plaats in Singapore en staat zij onder bescher ming van de politie. Ten minste drie Europeanen zijn gedood, terwjjl 25 personen 15 Europeanen en Amerikanen en tien Aziaten werden gewond. De gewon den zijn in ziekenhuizen opgenomen. Aartsbisschop van Praag gearresteerd en weggevoerd Het nieuwsbureau van het Vaticaan heeft bevestigd, dat Josef Beran, aartsbisschop van Praag en Johan Vojtassak, bisschop van Spis, evenals honderden priesters in Tsjecho-Slo- wakije gearresteerd zijn. De aartsbis schop van Praag is met onbekende bestemming weggevoerd, aldus Radio Vaticaan. Jonge gezonde priesters zijn voor militaire dienst opgeroepen. Ontploffing aan boord van nieuw vrachtschip. Aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende nieuwe Neder landse motorvrachtschip „Kieldrecht" is in de nacht van Zaterdag op Zon dag door onbekende oorzaak een zg. donkeyketel ontploft. De 57-jarige donkeyman p. Panhuizen liep ernstige brandwonden op. De schade in ae machinekamer is zeer groot! Het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" zal 15 December uit Amsterdam met 1400 emigranten naar Australië ver trekken. WISSELENDE BEWOLKING. Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelijk in de kustgebie den. Matige, en langs de kust later vrij krachtige wind tussen West en Noord-West. In het binnenland kou de ochtend. Overigens ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1