NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSE ^wm WALCHEREN f* genda 'n Verpakking Vol Verse TEGENSLAGEN BIJ BIJENTEELT IN W. ZEEUWSCH VLAANDEREN SNIPPERS ZWITSALETTEN MAANDAG 11 DECEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COÜRAN1 V.G.L.O. in Goes ioopt uitstekend. Het voortgezet lager onderwijs dat vooral op het platteland vaak nog moeilijk op gang kan komen daar er tenminste 20 leerlingen moeten zijn voor aanstelling van een aparte on derwijzer, is in Goes op bescheiden wijze gestart. In de Hervormde school aan de Nieuwstraat is men, voorlopig gecom bineerd met een andere klas, met een groep van elf jongens en meisjes be gonnen. Wanneer men nu na een paar maanden onderwijzer en leerlingen hoort, bevalt het allen uitstekend. De kinderen, die geen verdere op leiding aan H.B.S., Ulo of nijver heidsschool ontvangen, worden er toe gerust met een flinke dosis practische kennis. Alle vakken als natuurkunde, aardrijkskunde e.d. zijn meer afge stemd op de practijk van het dage lijkse leven. Ook wordt hun de eerste beginselen van boekhouden en handelsrekenen bijgebracht. Zij leren o.a. ook het gi- roverkeer spelenderwijs kennen, ter wijl verder een belangrijke plaats is ingeruimd aan handenarbeid. De jon gens timmeren er lustig op los en de meisjes verdiepen zich in meer inge wikkelde nuttige handwerken. Zelfs komt nu en dan de naaimachine in de klas en wanneer men straks in de nieuwe school aan de Kamperfoelie straat een eigeirïokaal krijgt, zal mo gelijk ook met eenvoudige kooklessen worden begonnen. Met ambitie wordt er door de leer lingen gewerkt en vol trots tonen zij hun werkstukken in de vorm van hoektafeltjes, houten naaidozen e.a Voor kinderen van 12 jaar werden reeds aardige resultaten bereikt. Het lijdt geen twyfel dat het V.G. L.O. ook in Goes en andere Beveland- se gemeenten in de toekomst meer terrein zal winnen. Kinderen die na de leerplichtige leeftijd voorgoed de schoolbanken verlaten, kunnen bij het V.G.L.O. dat ook vrijer is dan het gewone lager onderwijs nog veel kennis opdoen waarvan zij later pro fijt trekken. Middelburg DE EXPLOITATIE VAN HET GASTHUIS IN 1951. Verschenen is de exploitatie-begro ting van het Gasthuis te Middelburg voor het dienstjaar 1951. Deze geeft een totaal telling te zien van 469.322.25 (begr.-l950 ƒ410.449,59) en een nadelig saldo van 62.222,25 (ƒ65.699,59). Geraamd zijn baten aan verpleeg- gelden van 310-000 266.500) en aan geneesmiddelen van 24.000, 12.000). Van de geraamde lasten noemen wij salarissen geneeskundige verzorging 123.300 115.006); ge nees- en verbandmiddelen en ver- plegingsartikelen 34-000 20.000) salarissen huishoudelijke dienst 38.000 36.413,20); salarissen ad ministratie 10.561,90 8986.40). HERSTEL EN HERBOUW GEMEENTELIJKE OBJECTEN. In de kapitaaldienst van de Middel burgse gemeentebegroting voor 1951 staan de kosten van herstel en her bouw gemeentelijke objecten geraamd voor 1.380.000. Hieronder vallen Abdijtoren 250.000; Stadhuis 800.000; verbetering bestrating Markt en deel Noordstraat (zonder Marktplein) 65.000; aanleg trot toirs en klinkerbestrating in de St. Pieterstraat 20.000; herstraten en in de herbouwde binnenstad 35.000; aanleg straten, trottoirs en riolering- vernieuwing bestrating Plein 1940 23.000; vergoeding onteigende grond 70.000; rente onteigenings vergoeding 40.000; puinruimen 10.000; straatverlichting 6518; bij drage in de kosten dienst Herb. Mid delburg 13.000; diverse kleine ob jecten 11.623; vergoeding aan ge meentewerken voor te verrichten voorbereidende werkzaamheden 5008; bedrijven ƒ30.850. UITBREIDING STAMVERMOGEN BEDRIJVEN. De voorgenomen uitbreiding in 1951 van het stamvermogen van het Middelburg-se electriciteitsbedrijf be loopt 60.400 (begroting 1950 88.850), van het gasbedrijf 34.250 68.800) en van het waterleiding bedrijf 238.500 (58.101). SUCCES VOOR KONIJNENFOKKER. Op de grote nationale konijnen- tentoonstelling te- Veenendaal, waar voor in totaal 552 dieren waren in gezonden, behaalde de Havanna-fok ker P. J. den Hollander, lid van „Nut en Sport" te Middelburg, met Hav. ram oud 2e G., Hav. voedster oud 2e ZG., Hav. rammen jong lo ZC., 2e ZG., 3e GG. en 4e GG., met Hav. voedsters jong le ZG., 3e G. en 5e G. met drie ereprijzen. P.Z.E.M.-ST. NICOLAASFEEST. Zaterdagmiddag vierde de Perso neelsvereniging van de Prov. Zeeuw- sche Eléctriciteits-Maatschappij een St. Nicolaasfeest, in de koffiekamer van het P.Z.E M.-gebouw te Middel burg. Het zaaltje was tot 'n alle hoe ken gevuld. Er was muziek, er werd fors gezongen, en dienstige handen zorgden voor tractaties. De gooche laar Jamaco amuseerde de aanwezi gen kostelijk met zijn poppenkast. Het hoogtepunt was het bezoek van St. Nicolaas met z(jn knecht, die aan alle kinderen met een toepasselijk woord een pakje suikerwerk overhan digde. Het was een uitstekend ge slaagd feest. FEESTAVOND TRANSPORT ARBEIDERS. Twee bijzonder komische lieden, die zich bedienden van de namen Handy tools en „Crazy Crazy", en die hun nummertjes uitstekend verkochten, vormden de grootste attractie van een cabaretprogramma, dat Zaterdagavond Tiff-jf stampvolle Schuttershofzaal tc Middelburg voor leden van de Centra. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „De Blauwe Lagu ne", (14 J.), 7 en 9 uur. Luxor:: „Ge zworen Vijanden". (14 j.). 8 uur. Morgen: Alhambra: „De Man die my ge geven werd", (14 j.), 7 en 9 uur, Lu xor: „Spionnage op de Martinique" (18 J.), 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Bogardzaal: Alg. Bond v. Ouden v. Dagen, 2 uur; Electro: „Diamantstad", 7 en 9.15 u.; Schouw burg: „Romeo 1949", 8 uur: Van Ben- them en Jutting: Expositie werken van Peter Glazener en Cor de Wolff (t.m. 31 Dec.): Stadhuis Markt: Raads vergadering. 2 uur. Morgen Schuttershof: Natuurkundig Gezelschap, 8 uur; Electro: „De gentleman-inbreker" 7 en 9.15 uur. le Bond van Transportarbeiders werd opgevoerd. De Waikiki Hawaiians vertolkten de Westerse opvatting van Hawaiimuziek en schroomden niet nu en dan ook een sprong te nemen naar Tirol en Zuid- Afrika. Virtuoos bespeelde Antoine Faveur zijn accordeon; de combinatie van harmonica en orgel was niet steeds een muzikaal genot, maar het resultaat klonk wel feestelijk. Frans Vroolijk bleek de zoveelste afdruk van het conférencier-cliché te zijn met clean-shaven én zeer baardige grapjes Hij deed zijn naam echter geen oneer aan en had goede momenten, b.v. zijn weergave van een operavoorstelling. Tijdens deze feestavond, welke met een bal werd besloten, huldigde de bondspenningmeester de heren Ph de Rooij en J. Zwigtmans. die 25 jaar lid van de afdeling Middelburg zijn en deswege het zilveren insigne en een diploma van de bond ontvingen. De afdelingsvoorzitter, de heer J. de Wit te. bood het gezelschap-Vroolijk een fruitmand aan. DRIVE DE VERGENOEGING, MIDDELBURG. De uitslag van de Zaterdag door de sociëteit De Vergenoeging te Middel burg gehouden bridgedrive luidt als volgt: Groep I N.Z.: 3. Dhr. en mevr. Lou- wersc. 912. dhr. en mevr. Ballin- tijn, 103. O.W.: 1 dhr. en mevr. Brou wers, 832. mevr. Dronkers en dhr. Ouwehand 95%. Groep II N.Z 1. mevr. Schenk en dhr. Gabrielse 99; 2. de heren Groen en Simpelaar 107%. O.W.: 1. Mevr. Matthysen en dhr. Bleyenberg 97 p.2. de heer Dokheer Jr. en dhr. Heystek 106. Feestavond „Amor" In het Schuttershof te Middelburg wérd een feestavond gegeven van en voor de leden van „Amor". welke ori ginele naam gevoerd wordt door de personeelsvereniging der Belastingen te Middelburg. „Amor" vierde haar eerste lustrum met de opvoering van het toneelstuk „Als de poorten opengaan", waarvan het derde bedrijf het aardigste werd gespeeld. Tevoren hield de hoofdinsp. tit., de heer H. W. Colmjon, een rede, die de korte geschiedenis en de acti viteit van „Amor" belichtte en een ge lukwens uitsprak. Voorzitter A. K. Louws. die deze functie 5 jaar vervul de. ontving een boek. Hij* sprak het slotwoord en bood de dames-executan ten bloemen en de jongste actrice, de kleine Janny Blaauw, een presentje aan. Vlissingen „Op hoop van zegen". De Spoorweg Sport- en Ontspan ningsvereniging Vlissingen gaf in 't Concertgebouw een opvoering van 't toneelspel „Op Hoop van Zegen" van Herman Heyermans. In zijn ope ningswoord heette de 2e voorzitter van de vereniging, de heer B. C. Min derhout, o.m. welkom dr. Wynands Frans, directeur van de Toneel-Aca demie in Den Haag, die als deskun dig beoordeelaar van de Bond van Spoorweg Ontspanningsverenigingen optrad. Het toneelspel, dat geheel met eigen krachten werd opgevoerd, werd onder regie van de heer G. van Kor- tenhof uitstekend gespeeld. Vooral mevrouw van Kortenhof, in de rol van Kniertje, liet uitstekend spel zien. Telt men daarbij het feit, dat zy deze avond voor de eerste keer op de planken stond, dan dwingt haar optreden wel bewondering af. Alleen haar stem was voor de oude Kniertje, die zy moest uitbeelden, wel wat te jong. Ook Barend, haar zoon, (L. Groesser), liet uitstekend spel zien, evenals Simon, de scheepmakers knecht (L. M. van Vlijmen). Doch ook vele andere spelers wa ren heel goed. Jammer was het ech ter dat mej. de Leeuw in haar rol van Clementine, de dochter van de reder, wat uit de toon viel. Eveneens was dit het geval met de vrouw van de reder, Mathilde (mevr. Volkert). De reder zelf had misschien iets scherper, en daardoor duidelijker, kunnen spreken. Decor en verdere aankleding van het toneel waren goed verzorgd; de opkomst van het publiek was over weldigend, zodat de vereniging zeker op een geslaagde avond kan terug zien. Na afloop volgde een geanimeerd bal met medewerking van de band van de Spoorwegvereniging uit Roo sendaal. GEMEENTERAADS VERGADERING UITGESTELD. De gemeenteraadsvergadering te Vlissingen. welke op 15 December a.s. zou worden gehouden, is uitgesteld tot Vrijdag 22 December a.s., in ver band met de ziekte van twee wethou ders. In deze laatste vergadering zal het nog niet mogeiyk z(jn de begroting voor 1951 te behandelen. Prof. Bavlnck sprak over de Zendingsarbeki. In de Geref. Kerk te Goes heeft Zaterdagavond de bekende hoog leraar aan de Vrtfe Universiteit, prof. J. H. Bavinck, 'n rede gehou den over de perspectieven van de zendingsarbéid in deze tijd. Prof. Bavinck, die werd ingeleid door ds. Flinterman, is een eminent spreker, die zyn gehoor ongemeen weet te boeien. Op bezielende wyze wekte hy de broeders en zusters op juist nu de zeidingsarbeid te steu nen en daarmee Jezus Christus te dienen. Er gaat op 't ogenblik een storm over Azië en dus ook over Indone sië. een storm die een revolutie te weeg brengt in de harten van mil- lioenen mensen. De stilte van vroe ger, de gehechtheid aan oude vor men en gebruiken, het zich veilig wanen in de traditie van de voorvaderen, heeft plaats gemaakt voor een meer dynamische levenshouding. De Westerse denk beelden en oovattingen, waar van aanvankelyk slechts flar den doordrongen, heeft dusdanig in gewerkt op het denken en handelen van de Aziaat, dat hy in beweging is eekomen. Zal dit werelddeel ten slotte in de greep komen van het goddeloze communisme of is er juist in deze tyd van gisting een grote tank voor de Christenen weggelegd? Prof. Bavinck kwam op overtui gende wrjee tot bevestigingende beantwoording van deze laatste vraag. In Indonesië heeft tijdens de oor log de Javaanse Kerk een zelfstan dige positie ingenomen. Na de oor log bleken de Indonesische Christe nen ten volle bereid steun en lei ding van de Ned^-landse kerken te aanvaarden. De Kerken in het bij zonder ook de Geref Kerk mogen niet versagen en moeten zich meer dan ooit hun dienende taak bewust zijn. Na afloop van prof. Bavinck's rede die met grote aandacht werd gevolgd, was er samenzang en ge legenheid tot het stellen van vragen. GESLAAGD. Geslaagd te Delft voor het can- didaatsexamen werktuigkundig in genieur, de heer L. J. Brasser, vroe ger te Vlissingen. ST. NICOLAASFEEST. Zatredagmiddag 9 December j.l. heeft de Sint een bezoek gebracht aan de kinderen van de leden der Personeels vereniging der N.V. Kon. Maatschap pij „De Schelde". Er waren ruim 600 kinderen bijeen om hem te begroeten in het Scheldé-Kwartier. Vóór zijn komst voerde Bert Brug- mans Marionetten Theater het eerste gedeelte van het sprookje „De kleer maker en zyn drie zoons" op. En de jeugd maakte kennis met „Tafeltje dekt U", „Ezeltje strek U" en „Knuppel uit de zak". De opvoering werd door de jeugd met spanning gevolgd. Het hoogtepunt van de middag was de komst van St. Nicolaas en Zwarte Piet. Enkele kinderen werden in de gelegenheid gesteld liedjes voor Sint te zingen Zwarte Piet controleerde speciaal de verzorging van de han den. Tussen de bedrijven door werden uit volle borst St. Nicolaasliederen ten beste gegeven. Lekkernijen werden rond gediend en by het naar huis gaan kregen allen nog een pakket lekkernyen mee. De Personeelsvereniging kan weer op een geslaagde middag terug zien. EEN KILO GE WICHT LAG OP STRAAT. De Commissaris van Politie te Vlis singen, maakt bekend, dat in het tijd vak van 29 November tot 6 December 1950, de volgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: Diverse wanten en wantjes, lipssleutel (Veco), huissleutel, medaille (duiven of kanarie), «en kilogram gewicht, huis sleutel. duivenring, ceintuur, kinderwa gen. ceintuur voor winterjas en dat in lichtingen aan zijn bureau te bekomen zijn van de adressen alwaar de volgende voorwerpen zijn te bevragen: Beige kin dermuts. geruite zakdoek, grijs regen manteltje, diverse portemonnaie's lede ren werkzak met inhoud, een muntstuk diverse wanten en wantjes, zilveren arm bandje, turnschoen, ceintuur voor re genjas, sjaal, wieldop, huissleutel, plastic ceintuur, twee alpino mutsen, motor handschoen, kindersokje, zakdoekje, mantelceintuur, vulpen, twee sleuteltjes. Arnemuiden CHR. BOUW ARBEIDERSBOND Onder voorzitterschap van de heer C. Marteiin Bzn. hield te Arnemui- den de afdeling Christelijke Bouw ar beiders bond van het C.N.V. haar jaarvergadering in het verenigings gebouw. Na de jaarverslagen sprak de heer Koetsveld uit Goes over het onderwerp; „Zij die breken en Zij die bouwen" De uitslag van de competitiewed strijd bezorgde aan C. Blaasse een le en aan J. Tramper Jzn een 2e prijs. De uitslag van de spraakwaterval was alsvolgt F. Poortvliet en Z. C. Marteyn. Als juryleden fungeerden ds Veldhuyzen cn J. Bliek. Pryswin- naars van een taart, een fles wijn en een doos bonbons waren respectieve lijk D. Davidse. mevr. Poortvliet-Krn- ger en P. Ventevogel Czn. Nina Davidnova werd niet ontvoerd. 13-JARIG MEISJE WORDT GEREPATRIEERD Naar is gebleken kan in het geval Nina Davidnova, dat in België eni ge beroering heeft gewekt niet van een ontvoering gesproken worden. Het 13-jarig meisje stond acht da gen geleden met haar pleegmoeder op de tram. Op zeker ogenblik is het meisje met een stroom passagiers uitgestapt zonder dat haar pleegmoe der dit bemerkte. Een Belgische da me en heer ontdekten 't meisje, dat bij de tramhalte stond te schreien. Het kind sprak geen Frans, doch een Bijenbond vierde 30-jar.'g bestaan. De Bijenbond West Zeeuwsch Vlaan deren vierde Zaterdag zijn 30-jarig bestaan met een feestvergadering in café de Vuyst te Oostburg. De heer A. Hoolhorst die, uitgezonderd een kleine oorlogsonderbreking, al die 30 jaren voorzitter van deze bond is geweest, gaf een historisch overzicht van het wel en wee der vereniging in die 30 jaren. Spr. releverede de grote ten- toonsteling in 1928. die zelfs door mi nister Kan werd bezocht, de vele jaar lijkse excursies, zowel in eigen land als in België enz. Doch ook de tegen slag bleef niet uit. In 1934 werd West Zeeuwsch Vlaanderen geteisterd door de bijenwolfplaag. Weliswaar is men deze plaag te bo ven gekomen, maar de ziekte is nog niet geheel verdwenen. In 1936 dacht men de mijtziekte overwonnen te heb ben, doch helaas bleek dit niet het ge val te zijn en tot op heden is deze mijtziekte nog in West Zeeuwsch Vlaanderen. Deze ziekte is oorzaak dat de imkers zeer bevreesd zijn voor het koolzaad, anders zo welkom voor de bijen. De heer Hoolhorst sprak de hoop uit. dat men zal blijven zoeken naar middelen om die ziekte te bestrijden, hoewel door al die bestrijdingsmiddelen de liefhebberij voor het bijenhouden er niet op vooruitgaat. Spr richtte een ernstige waarschuwing om de bijen niet op Belgisch gebied te laten vlie gen. omdat de besmetting vandaar komt. Mocht de bestrijding, in samen werking met de Belgische bijenhou ders kunnen geschieden, dan is er kans op genezing. LAGE HONINGPRIJS. Het houden van bijen is thans nog alleen mogelijk voor hen die liefde hebben voor de bijen en getroffen worden door het mysterieuze van de bijen. Immers de honingprys is zeer laag. Australië levert honing voor 23 cent per kg. en in de winkels koopt men een pot honing voor 90 cent. Voor die prijs kunnen de imkers hun ho- Als notabel In de Ned. Herv. Kerk te Koudekerke werd herbenoemd de heer Chr. Schipper en benoemd de heer G. Lems, in de vacature Keyzer. De te Oostkapelle gehouden Klap roos-collecte heelt opgebracht f 32.21. Herbenoemd tot ouderling te St. Lau rens de heren W. Davidse en H. van Langevelde, tot diaken C. Geldof en C van Slooten en tot kerkvoogd P. Mesu. Samba, rumba, swing „middelen van agressie". In een tijdschrift, dat van achter het ijzeren gordijn Londen bereikte, staat te lezen, dat swing, samba, con ga, rumba, en boogie woogie „midde len tot agressie" zijn. Het tijdschrift, dat in Hongarije wordt uitgegeven, vertelt de jeugd, hoe zij dansen moet om „de imperi alistische invloed" te weren. Czardas, wals en polka zijn toege staan. tango .foxtrot en Engelse wals, hoewel weerspiegelingen van het ka pitalistische verval, kunnen met smaak gedanst worden, hoewel zij de verlangens der arbeiders niet vervul len. Er moet. zo zegt het tijdschrift, een socialistische danscultuur worden ge boren en het voorbeeld zijn de Sow- jet republieken. Boeren dreigden met represailles. MINISTER MANSHOLT SPRAK OVER DE MELKPRIJS. Minister Mansholt heeft op een bij eenkomst van de Overijsselse Land bouw Maatschappij te Zwolle voor on geveer duizend boeren een uiteenzet ting gegeven van de overwegingen die de regering er toe hebben geleid de melkprijs op 17.5 cent te stellen. Niet alle aanwezigen bleken door s' ministers woorden overtuigd te zijn. Er werd zelfs een motie ingediend, waarin gesproken werd van represail les die de boeren zouden nemen wan neer geen verhoging van de melkprijs zou volgen. Het bestuur van de O L.B wist de verhitte gemoederen te kalme ren, waarop de motie ingetrokken werd. Een omvangrijke fraude is aan het 'licht gekomen bij een Groningse verf fa briek. Personeelsleden lieten voorraden olie en verf door een loopjongen by zich thuis bezorgen. Reeds geruime tijd wer den deze diefstallen gepleegd. Vier per sonen werden gearresteerd; drie hebben reeds bekend. Advertentie taal waarvan dë beide Belgen ver- I "ihg n'et leveren. De heer Hoolhorst onderstelden dat het Russisch was. I schetste, hoe in 1944 ook de bijenteelt Omdat het meisje goed gekleed was practisch geheel kapot werd geslagen, meenden zij met 'n kind van een der hoe er na de bevrijding nagenoeg geen Russische diplomaten te doen te heb- kasten en geen volken meer waren, ben en zy brachten het dus naar de I Maar reeds op 16 Maart 1945 kwamen Sowjet ambassade te Brussel. Men de leden weer bijeen en besloot men vertelde daar dat het kind niet op de opnieuw te beginnen en thans heeft ambassade thuis hoorde, doch men zich met het geval zou bezig houden. I omdat het een minderjarig Russisch meisje betrof. Naar verluidt zou de Russische ambassade hebben besloten het meisje dat uit een kamp van verplaatste personen in Duitsland afkomstig is en vader nog moeder meer heeft te repatriëren. Het Belgische Ministerie beschouwt deze zaak zuiver van de juridische kant en aangezien het kind minder jarig is en de Russische nationaliteit heeft is het van mening, dat vooral oök wanneer het kind dit zelf wil. één repatriëring niet verhinderd kan Worden. 1 men weer een gezonde bijenstaat. Het aantal volken is uitgebreid en daarvan profiteren land. cn tuinbouw. Er is meer belangstelling gekomen voor de bijen en daardoor meer aandacht voor het beplanten van voor de bijen gun stige gewassen langs de wegen. Dat al les is van belang, aldus de voorzitter, maar voornamer is de geest van kame raadschap en daardoor de prachtige samenwerking. Tenslotte spoorde spr. de leden aan te werken voor uitbrei ding van bijenweiden, het streven naar een beter ras cn propaganda voor het honinggebruik want. aldus spr., een boterham met honing is voor de kinderen heel wat beter dan een bo terham met suiker. WEINIG GOEDE VLIEGDAGEN. Uit het jaarverslag bleek dat er dit jaar weinig goede vliegdagen waren en dat de honingopbrengst daardoor slecht was. Het ledental liep terug van 176 tot 160. De financiële positie is ge zond. De Rijksbijenconsulent, ir. J. Mom- mers uit Tilburg, betoogde dat W. Zw. Vlaanderen voor het consulentschap een echt zorgenkindje is door de mijt ziekte. Toch wordt spr. hier altijd vriendelijk ontvangen, ook al is hij gedwongen om bijenvolken af te ma ken. De leden hebben begrip voor de noodzaak daarvan. Spr. wenste de vereniging cn ook de voorzitter per soonlijk. geluk met dit jubileum. De bestrijding van de mijtziekte heeft reeds succes gehad, omdat het aantal besmette volken reeds is verminderd van 3 a 4 tot 1% terwijl de ziek te ook meer is ge'ocaliseerd. Ir. Mom- mers deed een dringend beroep op de bijenhouders, hun biien niet buigen West Zeeuwsch Vlaanderen te bren gen. omdat deze ziekte, die alleen hier heerst, dan verder verspreid zou wor den. Het zou dan practisch onmogelijk zijn van deze ziekte af te komen. Ai- leen door aller medewerking is gene zing mogelijk. Na dit officiële gedeelte bleven de talrijke leden nog geruime tyd in feeststemming bijeen. zitm rif- ANTI-PIJN TABLETTEN Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 8 Dec. Tomsk van Antwerpen. Dacosta van Wisbeck Houtman van Narvik. Gepasseerd naar Antwerpen: 8 Dec. Remmert van Rotterdam. Baarn van Cu rasao. Bernard V, van Hull. 9 Dec. Bel- latrix van Naklov. Brem van Lissabon. Vlissingen vertrokken: 8 Dec. Jaba naar Portsmouth. Tomsk naar Hamburg. Bessa naar Abo. Dacosta naar Gent. Gepasseerd van Antwerpen: 8 Dec. Öa- tavier III naar zee. Tomori naar Londen. Hilda naar Ipswich. 9 Dec. Corsica naar Plymouth van Gent. Cornelis naar Southampton van Gent. DAMMEN AAGTEKERKE II—ST. LAURENS 1 De damwedstrijd tussen Aagteker- ke H en St. Laurens I eindigde in een 911 overwinning voor St. Laurens I. Uit de neus van een vliegtuig gered. Tijdenshet proefdraaien van een .Thunderjet''-gevechtsvliegtuig te Detroit werd sergeant Robert Lewis door de luchtdruk de neus van het toestel ingezogen. Alleen zijn voeten staken nog uit het vliegtuig. Een werktuigkundige zag het ongeval ge beuren, pakte zyn voeten beet, zette zich schrap tegen de inlaatklep en trok hem er ongedeerd uit. De piloot had de motor stilgezet, omdat hy voelde, dat deze zwaar ging. De in houd van de zakken van Lewis werd het toestel ingezogen, de ritssluiting van zijn uniform gescheurd en zyn handschoenen werden binnenste bui ten gekeerd en afgetrokken door de luchtstroom. Truman boos op een muziekrecensent. „The Washington Daily News" heeft bericht, dat president Truman deze week een brief heeft geschreven aan een muziekrecensent, waarin hij dreigt „deze te zullen afdrogen", we gens een ongunstige critiek op de zang van zyn dochter Margeret Paul Hume, de recensent zei bij navraag dat hy Woensdag een brief van het Witte Huis ontving, getekend: „HJS. T.", de initialen van de president. De tekst kwam hierop neer: „Ik heb juist uw minne recensie gelezen. U spreekt als een teleurgestelde oude man, die nimmer succes heeft gehad. Ik heb u nooit ontmoet, maar pas op. dat u uit mijn handen blijft". Hume had geschreven, dat Marge ret Truman een zeer aantrekkelijke figuur op de planken was, maar niet erg goed kon zingen. Margéret Tru man twijfelde er aan, dat haar vader deze brief had geschreven. Aan de verslaggevers zeide zij, dat Hume een goed criticus was en het recht had te zeggen wat hy dacht. Menigte Mohammedanen bij klooster te Singapore. BERTHA HERTOGH GAF „PIANO- VOORDRACHT". Extra politiehulp werd Zondag te Singapore ingeroepen, toen een grote groep Mohammedanen by de ingang van het klooster, waar mevr. Hertogh en haar dochter verbiyven, böeen kwam. De menigte wachtte de gehele dag buiten het klooster, maar van een demonstratie was geen sprake. Toen mevr. Hertogh de menigte zag, brak zy in tranen uit, aldus meldt Reuter. Zo nu en dan zagen de Mohammedanen Bertha in een nieu we groene jurk en rode schoenen in de kloostertuin spelen. Zondagmiddag was er in het kloos ter een concert. Bertha gaf een „pia no-voordracht". Tot voor een week had zij nooit een piano aangeraakt. Zy speelde .Droog je grote bruine ogen" en „Je bent altijd in myn hart". De Mohammedaanse leiders te Sin gapore hebben gedurende het week end besproken, welke stappen er moe- ten worden ondernomen, indien het Hof hedenmorgen beslist, dat de uit voering van het vonnis niet uitgesteld zal worden. De inzamelingsactie van het Comi té „Bertha Hertogh" te Bergen op Zoom heeft tot nu toe ongeveer f 3500 opgebracht. ZWEMMEN R.D.Z. verbetert Nederlands record. 3 X 50 METER WISSELSLAG ESTAFETTE. In het Oostelijk zwembad te Rot terdam heeft een estafette-ploeg van de Rotterdamse Dames Zwemclub Za- j terdag een geslaagde aanval gedaan l op het Nederlands record 3x 50 meter wisselslag estafette dames. De ploeg, j die bestond uit Ria van der Horst (rugslag), Nel Garritsen (vlinder slag) en Irma Schumacher (borst- r-awl), noteerde een tijd van 1 min. 39.7 sec. Hiermede werd het oude record, dat sedert 28 April 1940 op naam stond van de Amsterdamse ver- eniving „De Meeuwen", met 1.7 sec. verbeterd. De R.D.Z. heeft thans alle Neder landse estafette records voor dames op haar naam staan. HOCKEY MIDDELBURG WON VAN H.O.C. De te Middelburg gespeelde hockey wedstrijd tussen Middelburg vetera nen tegen H.O.C., is door de Middel burgers met 31 gewonnen. GYMNASTIEK GESLAAGD VOOR PROEVEN IN KEÜRKLASSE. Door twee dames van de gymnas tiekvereniging Volharding te 'Goes, werd deelgenomen aan de vaardig- heidsproeven van het K.N.G.V. te Bergen op Zoom. Hierbij behaalde mej. B. Polderman 92% punt in de tweede graad, alhoewel 78 punten reeds voldoende waren. Mevrouw Harmsenvan der Kuyl. die de proe ven in de keurklasse aflegde behaal de 101% punt. Zij had voor het sla gen der proeven echter slechts 91 punten nodig. Beide dames hadden dus een ruim overschot. Volharding heeft nu twee leden die de proeven in de keurklasse aflegden. Bovendien heeft deze vereniging een lid dat op de selectiewedstrijden vol doende punten behaalde om in de Ne derlandse B-ploeg te- worden opgeno men. BRIDGE DE COMPETITIE. Voor de 4-tallencompetitie der O. Zeeuws Vlaamse le klasse luiden de uitslagen: Sas van Gent 3Terneu- zen I: 02; Sas van Gent ITer- neuzen II 2—0; Hulst II—Sas van Gent II 2—0; Hulst ni—Sas van Gent III 0—2; Hulst U—Temeuzen n, 11; Hulst HlTemeuzen I, 1—1; Hulst Hl—Hulst II, 0—2; Sas van Gent IIISas van Gent I, 20. Daardoor is de stand geworden; Hulst H 5 3 2 0 8 Sas van Gent II 4 3 0 1 6 Terneuzen I 5 2 2 1 6 Sas van Gent I 4 2 0 2 4 Sas van Gent III 6 2 0 4 4 Hulst Hl 5 113 3 Terneuzen H 5 113 3 Het 2e viertal houdt zich dus kra nig, terwyi de hoofdklasser Terneu zen I slechts de 3e plaats bezet. De krachtsverschillen in deze afdeling zyn heel gering: Hulst Hl speelde o.a. gelyk tegen Terneuzen I, terwyl Sas van Gent IH zelfs zijn le viertal klopte. PARENCOMPETITIE le KLAS: Na 2 zittingen luidt de stand: De heren Jurry en Verstraete (Temeu zen) 60.4%Echtp. de Jong (Hulst) 55,2%De heren Ranschaert en Ger- naerdt (Sas van Gent), 53,2%; De heren de Meurichy en v. d. Riet (Hulst), 53%; De heren Al en Reme- ry (Sas van Gent), 51,6%; Mevr. de Meurichy en de heer Boel (Hulst). 51.4%; Echtp. Jacobs (Sas van Gent) 50,6%de dames Jurry en van Pien- broek (Temeuzen), 49.2%; Echtp. Drok (Temeuzen), 47,5%; Echtp. Stouthamer (Sas van Gent). 46.9%; Echtp. Denie (Temeuzen). 41,6%.; Echtp. Mtlller (Terneuzen), 46.1%: Echtp. Thomaes (Terneuzen), 44,8%: De heren Ovemierre en v. Poppel (Hulst), 43,4%.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3