PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chinezen bereid tot onderhandelen Geslaagde maisteelt in Zeeland D£ BILT Aziatische landen stellen een resolutie „staakt het vuren" op MARINIERS DOORGEBROKEN NAAR KOREA'S OOSTKUST Geraffineerde oplichters „verdienden" 81.000 SLECHTE OPBRENGST VAN CULTURES IN INDONESIË Goede toekomstverwachtingen van dit nieuwe gewas De Nieuw-Guinea-kwestie VOORSPELT: Ï93e Jaargang - No.291 Dagblad uitgave van de Cinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred G BalUntyn PI verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week f 3.90 p kw.. £r p p f 4.15 per few Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 Dec. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 1» ct per .Lm. Minimum p advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. cCleine advertenties traax «regels:) van 1—5 regels f l.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent ineer. Giro nr 359300 P Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walsti 58- -60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g of 2160) M'burg. l.ondt-nse Kaai 29. tel 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 <b.g.e 2228) Oostburg Pr Mauritsstr 12. tel 102, Terneuzen: Brouwerijstr 2. Zierikzee N Bogardstr C 160. tel 26 Ronde Tafel Conferentie over alle kwesties voorgesteld. De dertien Aziatische en Middenoostelijke landen, die een beroep op de Chinese regering hebben gedaan om de 38ste breedtegraad in Korea niet te doen overschrijden, zyn Zondagavond voor een spoedzitting bijeengeroe pen. De Indiase delegatie te Lake Success had nieuwe instructies van haar regering gekregen, die, naar men gelooft, voldoende bemoedigend zyn om een spoedzitting te rechtvaardigen. De spoedzitting werd bijeengeroepen om de laatste hand te leggen aan een resolutie, waarin, naar men aanneemt, zal worden opgeroepen tot een onmiddellijk staken van het vuren aan de 38ste breedtegraad. Men gelooft, dat de resolutie Maandag in de politieke commissie van de Verenigde Naties zal worden ingediend. Ofschoon de regering te Peking nog geen directe belofte heeft gedaan, dat zij haar troepen aan de breedtegraad zal laten halt houden, zijn er sterke aanwijzingen, dat zy dit zal doen. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen van de Ver. Naties heeft de regering van Peking verder bereid heid doen uitkomen tot het bijwonen van een Ronde-Tafelconferentie met de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië voor een alge mene regeling van de kwestie in het Verre Oosten. Peking zoii er echter op staan deel te nemen op voet van algehele gelykheid. Waarnemers interpreteren de voor waarde van deelneming op voet van algemene gelijkheid als een eis van toelating van communistisch China tot de V.N. China zou verder een gezamenlijke oplossing wensen van alle kwesties, met inbegrip van Formosa zowel als van Korea. Minister Acheson heeft Zaterdag in de Senaatscommissie verklaard, dat de V.S. beslist en sterk gekant zyn tegen elke politiek van verzoe ning door concessies in het Verre Oosten. Acheson had „de nadruk ge legd op de noodzaak dezelfde onwan kelbare houding te handhaven tegen agressie en imperialisme in het Oos ten als in het Westen". Verder zou Acheson de Senatoren verklaard hébben, dat er geen over eenkomsten tussen Truman en Att-lee tot stand waren gekomen, die niet in het gezamenlijk communiqué waren genoemd. In antwoord op vragen had de mi nister gezegd, dat thans 44 delega ties tegen en zestien vóór opneming van de Chinese communisten in de VN. waren. Acheson herhaalde, dat de V.S. alles in het werk zouden stel len om opneming van de Chinese communisten te voorkomen, doch dat de V.S. geen veto hiertegen zouden kunnen uitspreken. Generaal Kim il Soeng, de Noord- koreaanse premier, heeft in het her overde Pjongjang een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het Koreaanse volksleger, de partisanen en Chinese vrijwilligers het gehele gebied ten Noorden van de 38ste breedtegraad en een deel van het gebied ten Zui den er van hebben bevryd. De uiteindelijke overwinning zal ons zijn, zeide Kim, ofschoon nog bloedi ge strijd en opofferingen voor ons liggen. Kim deed een beroep op de parti sanen in Zuid-Korea om „de vijand de terugtocht af te snijden en de bruggen te vernielen, zodat niemand zal kunnen ontsnappen". „Noodtoestand" overwogen in de Ver. Staten. De Amerikaanse minister van De fensie, George Marshall, heeft Zater dag te Washington verklaard, dat de President „ernstig de aankondiging overweegt van een afkondiging van de nationale noodtoestand". Grote Drie willen met de Vierde praten. De vertegenwoordigers van Enge land. Frankrijk en de Vei'. Staten, die te Parijs beraadslagen over een ant woord op het Russisch voorstel inza ke een conferentie van de „Grote Vier-' over Duitsland, zullen waar schijnlijk accoord gaan met een der gelijke conferentie, aldus verneemt Reuter uit Parijs. Franco wil „eerlijk spel" over Gibraltar. Generaal Franco heeft in een inter view de kwestie Gibraltar aangeroerd, Franco verzocht om „eerlijk spel" ten aanzien van Gibraltar, doch ver klaarde. dat de Britse kroonkolonie „geen oorlog waard is". „Het is een vrucht, die rijp is en gereed om af te vallen", 'aldus Franco in liet inter view. Waarnemers te Madrid beschouwen Franco's verklaringen over Gibraltar als een stap om duidelijk te maken, dat met de Spaanse wensen rekening moet worden gehouden, indien Spanje zijn deel moet hebben aan de verde diging van West-Europa. Evacuatie bij nacht van 7000 gewonden. Harry Gold veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. De scheikundige Harry Gold, die be leend heeft verbindingsman te zyn ge weest in een Russisch atoomspionna- genet, is Zaterdag te Philadelphia tot dertig jaar gevangenisstraf veroor deeld. Gold had verklaard als verbindings man te hebben gefungeerd tussen dr. Klaus Fuehs, de veroordeelde Britse atoomgeleerde en Russische agenten- Hij zei tijdens het proces, dat hij „een verschrikkelijke fout" had be gaan. De Gaulle vraagt opnieuw om de macht. Generaal de Gaulle heeft Zondag avond in een redevoering te Rijssel aangedrongen op de vorming van een regering van partijlozen onder zijn leiding en algemene verkiezingen in Frankrijk. Na een somber overzicht te hebben gegeven van Frankrijks huidige toe stand verklaarde de Gauiie zich be reid als „enige uitweg" de macht op zich te nemen aan het hoofd van oen legering van partijlozen, „die de ziel van Frankrijk zal roeren". De Gaulle verklaarde, dat de leden- staten van het Atlantische Pact hun verdediging op „de verst vooruitge schoven linie" moesten organiseren, „Het Noordatlantische Pact moet alle Europese staten ten voordeel strekken en niet een van hen", zo zeide de Gaulle, hierbij doelend op Engeland. Frans vliegtuig met soldaten neergestort. Een Frans vliegtuig dat Senegalese soldaten van Frans West Afrika naar J w - ---- vervoerde, is Vrij dagavond m de streek van Bangoei op Congolees gebied verongelukt. Aan boord van het toestel bevon den zich ongeveer vijftig soldaten. Er zyn achttien overlevenden Drie bemanningsleden zijn gewond en in het ziekenhuis te Bangoei opge nomen. Ongewoon dodelijk ongeval op staatsmijn. Zaterdagmiddag heeft zich op de Staatsmyn Emma een zeer ongewoon ongeluk met dodelijke afloop voorge daan. Toen daar de ongehuwde 20- jarige postsleper R. G. Marcus uit Treebeek met een draaiboormachine een gat in de kool aan het boren was, werd zyn loshangende halsdoek door de boorstang gegrepen, met het ge volg, dat hem de adem werd afge- snoerd. In Neurenberg zyn de stoffelijke overschotten gevonden van 11 Nederlan ders, die gedurende de oorlog tot dwang arbeid werden veroordeeld. De Amerikaanse mariniers, de ze vende divisie en de Engelse comman dotroepen hebben de omsingeling van de Chinezen verbroken, hebben het gebied van Hamhoeng aan de Oost kust van Korea bereikt en bevinden zich thans in veiligheid. Het betreft hier meer dan 15.000 man. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt dat Canadese en Australische oorlogsschepen en een Amerikaanse oorlogsbodem er in zijn geslaagd zeven duizend gewonde militairen en burger vluchtelingen, afkomstig' uit het ge bied rondom Pjongjang, over zee weg te voeren. Dit is een van de gewaagd ste operaties geweest, die de verbon den oorlogsbodems in Koreaanse wa teren hebben uitgevoerd. Het was een evacuatie bij nacht, waarbij de deelnemende torpedoboot- jagers over een afstand van dertig mijl door een schoon geveegde vaargeul te midden van een mijnenveld moes' ten varen. De Chinese communisten hebben een Britse centurion-tank van 52 ton in handen gekregen. De gegevens over dit type tank zijn nog gedeeltelijk ge heim. De tank was bij het terugtrek ken van de verbondenen uit Pjong jang wegens een defect achtergelaten. De tank was wel door de bemanning in brand gestoken. VLUCHTELINGEN. Honderden angstige Koreaanse vluch telingen betalen tot 200 dollars per persoon voor een gevaarlijke overtocht in de nacht naar Japan in volgeladen bootjes, aldus meldt Reuters corres pondent uit Seoel. Er zijn meer vluch telingen dan de smokkelaars, die voor de overtocht zorgen, kunnen vervoe ren en de prijs stijgt bijna met het uur. Stromen rijke gezinnen uit rege- rings- en legerkringen komen in klei ne havens aan de Zuidkust van Korea bijeen om te trachten naar Japan te komen. Allen geloven zeker, dat'Zuid- Korea spoedig geheel door de Chinese communisten veroverd zal zijn. Zij schakelden ook hun vrouwen in. De Haagse politie heeft kans ge zien vier geraffineerde oplichters te arresteren, die met hun practijken 81.000 in de wacht sleepten, welke som opgemaakt werd met buitenland se reisjes, goed eten en drinken, enz. Aan een antiquair te Rotterdam be loofden zij een zending porcelein te leveren, waarvan zij de monsters toonden. Een van het viertal gaf zich uit voor vertegenwoordiger van een Belgische firma, die de goederen zou leveren. Om vertrouwen te winnen, weiden telefoongesprekken met Bel gië georganiseerd, waarbij de vrouw van een dezer heren gesprekken in het Frans voerde. De antiquair werd door deze „transactie" 12.000 ar mer. Een textielfirma te Amsterdam le verde het viertal voor f 40.000 textiel. Om geen argwaan te wekken, werd een klein gedeelte van het bedrag be taald. De stoffen zouden naar Duits land worden geëxporteerd: de echt genote van een der „kooplieden" fun geerde als secretaresse van een Duit firma. Mede door deze affaire gaat Amsterdamse firma haar onder gang tegemoet. Verder vertelden de oplichters aan twee Hagenaars, dat zij voor gesmok kelde effecten een afzetgebied had den. Om deze effecten onder te bren gen, zouden grote bedragen nodig zijn. maar de winst zou enorm zijn. In goed geloof gaven de Hagenaars be dragen van 10.000 en 17.000. West-Duitsland wil heffing op buitenlandse kapitalen. De Westduitse regering heeft bij dé Bondsraad een wetsontwerp ingediend volgens hetwelk van alle in West- Duitsland op de dag van de munther vorming (21 Juni 1948) aanwezige buitenlandse kapitalen 50 procent zal worden geheven als aandeel in de staatslasten. Het Parlement en de Bondsraad moeten voor Kerstmis be ginnen met hun beraadslagingen over dit ontwerp. De geallieerde autori teiten hebben reeds verzocht, de ka pitalen van onderdanen der Ver. Na ties niet door de maatregel te doen treffen. De West-Duitse minister van financiën, Fritz Schaffer, verklaarde op een persconferentie: „Ik heb dit geallieerde verzoek afgewezen en ik zal dat blijven doen, teneinde de vreemdelingen niet te begunstigen tegenover de Duitsers". Prins Berrrhard sprak vloeiend Spaans. BELANGRIJKE ORDER VOOR PHILIPS. De jnieuwe Argentijnse gezant in Nederland, de heer A. M. R. Valenzue- la heeft zijn geloofsbrieven aan de Koningin aangeboden. Prins Bern- hard, die bij de ontvangst aanwezig was. sprak de gezant in vloeiend Spaans toe. Daarbij werd ook gespro ken ovér het bezoek, dat. de Prins het volgertd jaar in Maart aan enige Zuid- Amerikaanse staten zal brengen. Zo zal hij zes dagen in Argentinië vertoe ven. Naar de heer Valenzueia mededeel de zijn op het ogenblik besprekingen gaande tussen zijn regering en Philips over de levering door Philips van te- lex-apparatuur aan Argentinië Met deze order is een bedrag van ongeveer 40 millioen gulden gemoeid. De nieuwe gezant verwacht ook, dat door zijn regering nog meer opdrach ten voor de bouw van schepen in ons land zullen worden gegeven. Rubberexport leverde voor één milliard Ned. guldens aan deviezen op. De opbrengst aan deviezen door export van rubber uit Indonesië was één milliard Nederlandse guldens, terwijl Indonesië in totaal, dus ook op ander gebied aardolie uitgezonderd voor 1.8 milliard gulden exporteert, aldus verklaarde de adviseur van het ministerie van Econo- minsclie Zaken te Djakarta, dr. ir. Prillwltz, die Zondag met de „Indra- poera" in ons land arriveerde. Hij zeide voorts, dat het dit jaar I heer Prillwitz is van mening, dat mogelijk geweest zou zijn om 350.000 ton ondernemingsrubber te produ ceren. doch dat door de huidige om standigheden in Indonesië slechts j 55 'r 'hiervan werd bereikt. De pro ductie van bevolkingsrubber was dit jaar echter boven verwachting, nl. 430.000 ton tegen een vooroor logse productie van 360.000 ton. De Ook de boeren in Zeeuwsch Vlaanderen gaan met hun tyd mee en ge bruiken op hun bedrijf de meest moderne landbouwmachines. Toch is er bijna geen enkel landbouwbedrijf waar de paarden geheel zijn opgedoekt en dat blijft erg verstandig. Mechanisatie is prachtig, wanneer de na tuur medewerkI zoals in de jaren '48 en '49 het geval was. Nu we een bijzonder nat najaar hebben, moeten de paarden weer hulp verlenen, daar er ook met de tractor niets is te bereiken. Op bijgaande foto, gemaakt is West Zeeuwsch Vlaanderen, ziet men hoe de tractor in de vette klei is weggezakt. Drie paarden waren er nodig om het Ijzeren gevaarte uit de modder te trekken. Het ploegen geschied de verder met paardenkracht. de totale, rubberproductie van Indo nesië niet veel lager is dan die^ van Malakka en dat. gezien de hmdige toestand. Amerika wil trachten het volgend j&dr tot één millioen ton synthetische rubber te produceren. De suikerproductie in Indonesië bedroeg het afgelopen jaar 285.000 ton tegen anderhalf millioen ton vóór de oorlog. De palmolie-op brengst bedroeg dit jaar 3,5e deel van de vóóroorlogse, te weten 150.000 ton. De opbrengst van de thee-cul tures was 350.000 ton. dit is 2/5e deel van de vóóroorlogse. KOFFIE EN TABAK. Negenduizend ton was de op brengst van de koffie en dit is een vijfde van de vóóroorlogse produc tie, aldus de heer Prillwitz. Dit jaar werd er 5000 ton Delitabak ge oogst met een opbrengst van 100 millioen aan deviezen. De vezel opbrengst, die 6000 ton bedroeg, wat 115e deel van de vóóroorlogse is, is van weinig betekenis, doch de eerstkomende jaren is een be langrijke uitbreiding te verwachten. Over de arbeideskrachten spre kend, gaf de heer Prillwitz als zijn oordeel, dat de ondernemingen van Sumatra's Oostkust, de tabakson dernemingen uitgesloten. 30.000 ar beidskrachten zouden kunnen ge bruiken. Dijkdoorbraak bij Zutphen. Vrijdag is in de gemeente Steende ren een bekisting tussen de oude Em- merdijk en de nieuwe dyk langs de uiterwaarden van de IJssel, bezwe ken. Daardoor is ongeveer 100 ha land overstroomd. Waarschijnlijk zal van de daar gezaaide rogge, gerst en tar we niets terecht komen. Direct,is men begonnen met het aanvoeren van zak ken zand. maar Vrijdagavond drong het water nog door de bekisting heen. „Jan van Galen1' eventueel naar Koreaanse wateren. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling Hr.Ms. torpedoboot jager „Evertsen", die thans in de Koreaan se wateren bpereert, in het komende voorjaar te doen aflossen door Hr.Ms, torpedobootjager „Jan van Galen". Dit schip ligt op het ogenblik in Den Helder. Of dit plan wordt uitgevoerd, hangt natuurlyk af van de ontwikke ling der militaire situatie. Dr. Bunche nam de Nobel-prijs in ontvangst. Onder grote belangstelling is Zon dag in de aula van de universiteit van Oslo de Nobelprijs voor de vrede uit gereikt aan dr. Ralph Bunche. de vroe gere bemiddelaar der V.N. in Palesti na. Onder de aanwezigen bevonden zich koning Haakon, kroonprins Olaf, kroonprinses Marthe en prinses Ragn- hild. Tot de genodigden behoorden ook Amerikaanse neger-officieren en lagere militairen met hun echtgeno ten. In zijn kort dankwoord schetste dr Bunche in de eerste plaats de grote betekenis van de prijs niet alleen voor hemzelf maar ook voor alle niet- blanke volken. Dr. Bunche bracht hul de aan de nagedachtenis van graaf Bernadotte en de leden van de ver zoeningscommissie voor Palestina van wie er tien hun leven hadden gege ven aan de edele zaak die zij dien den. De stijgende belangstelling onder de Zeeuwse landbouwers voor de maisteelt, kwam Zaterdagmiddag wel duidelylc tot uiting door de grote opkomst op de door de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid Beve land in „De Korenbeurs" te Kruiningen belegde maismiddag. Twee spre kers brachten verslag uit over de dit jaar in Oost Zuid Beveland op vry grote schaal genomen proef met de verbouw van mals en ir. W. Kake- beeke, directeur der N.V. Bathpolders, vertelde over de maisteelt in Amerika. middelde opbrengst 4923 kg. per ha. h 0,40, is 1969,20, zodat een winst is verkregen welke ongeveer overeenkomt met die van suikerbie ten. De opbrengst van tarwe e.d. is aanzienlijk minder. De mais heeft bewezen op haar plaats te zyn, doch spr. waarschuwde ervoor, in het be gin niet te grote oppervlakten uit te zaaien. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer I. Smallegange, bracht eerst de heer W. Balkenende, assistent van de landbouwvoorlich- tingsdienst, verslag uit over de er varingen tijdens de groei. De mees te percelen vertoonden een goede stand en gebleken is, dat bijv. ge makkelijk rode klaver als onder vrucht kan worden gebruikt ter voorkoming van onkruid. Bij het oogsten werd gebruik gemaakt van maiscolonnes, die over het alge meen goed werk hebben verricht. Bij de Coöperatie Wemeldinge werd totaal 15.36 ha. mais gedroogd. Hiervan werd 80.444 kg. mais af geleverd, dus 5237 kg. per ha. Tus sen de rassen onderling bleek wei nig verschil te bestaan, hoewel bij de vroege gele ronde CB korrel- mais soms rot en schieten tussen het schutblad voorkwam. De proef die de maiscluh Oost Zuid Beveland ondernomen heeft, mag daarom goed geslaagd genoemd worden. 1950 was een vrij gunstig maisjaar. Door de goede samenwer king lieeft alles een gunstig ver loop gehad. DE PRIJS. De kostprijs van 20 bedryven op Zuid- en N. Beveland bedroeg ge- j HET DORSEN EN DROGEN. De heer B. W. Alink, directeur gangen achter elkaar teruggebracht tot 14 Bij 75 van de mais lag het vochtgehalte tussen 33 en 38 9r. De practijk heeft laten zien dat de gele ronde CB korrel mais het er het minst heeft afgebracht. Spr. wilde dit ras daarom voor de markt niet aanbevelen. Trouwens voor '51 is hiervan geen zaaizaad beschik baar. DE VOORUITZICHTEN. De oogst '50, die op 13.000 ton geraamd werd, zal wel plm. 19.000 ton worden. Voor 1951 wordt een uitzaai van plm. 10.000 ha. geschat, met een totaal opbrengst van 50.000 ton- Daar in '49 nog 382.000 ton werd geïmporteerd, behoeft voor de afzet van de oogst '51 geen angst te bestaan. Over de prijs in 1951 valt uiteraard nog weinig te zeggen; in '50 was deze niet slecht, nl. van 43 tot 39. Verwacht wordt dat men 250 ton zaaimais nodig zal hebben, waarvan 125 ton uit Ame rika zal moeten worden geïmpor teerd. De heer Alink adviseerde zijn fehoor met klem ervoor te zorgen, at men op tyd over zaaizaad be schikt en tevens tevoren van droog- gelegenheid verzekerd is. DE TEELT IN AMERIKA. van de Coöp. Wemeldinge besprak hierna het dorsen en drogen der mais, hetgeen voor een groot deel door dit bedrijf is geschied. De proeven hebben uitgewezen dat het dorsen het best centraal kan ge beuren. Een maisdorser is beslist ongeschikt hiervoor. De beste resul taten zijn behaald met de Flöter- dorsmachine. De vroege gele ronde C.B.-korrel leverde by het dorsen meer moeilijkheden op dan de hy- Nederland zal men ongeveer het briden. De werkzaamheden voor de dubbele moeten hebben. Wanneer de telers bepaalden zich tot plukken van i stand te dicht is. gebeurt het vaak, de kolven. De proeven hebben dit j dat er planten komen zonder kol- jaar ook uitgewezen, dat het dro- ven. In Amerika is er ook een nei gen zowel in een torendroger (Wil- ging om kunstmatig te gaan dro- helminapolder) als in een cascade- I gen. doch dit geschiedt dan door in droger (Coöp. Wemeldinge) uitste-.de bestaande rennen warme lucht te kend kan geschieden. In de cascade- voeren. uu.u- 6„-droger is het vochtgehalte dat va- Na de pauze vertoonde ir. Kake- middeld 1000,69 per ha., en de ge- rieerde van 28.7 tot 38.5 in drie 1 beeke een aantal lichtbeelden over Vervolgens hield ir. W. Kakebee- ke een lezing over de maisteelt in Amerika. Vele van de hierin gedane mededelingen publiceerden wy reeds bij de terugkeer van ir. Kakebeeke uit de V.S. In Amerika worden 30 40.000 planten per ha. geteeld. In Maandag nieuwe bespreking? De Indonesische delegatie, die te Den Haag de onderhandelingen voert over de kwestie Nieuw-Guinea zal waarschijnlijk Maandag gereedkomen met het antwoord op de Nederlandse afwijzing van het Indonesische voor stel betreffende de sou ver einiteitso ver dracht. Verwacht wordt, dat het antwoord Maandagmiddag overhandigd zal wor den. GROTE MOEILIJKHEDEN? De Indonesische minister van finan ciën. Sjafruddin, heeft op weg naar huis te New York verklaard, dat hij grote moeilijkheden in de toekomst voorziet als gevolg van het feit, dat geen overeenstemming is bereikt over de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De anti-Nederlandse gevoe lens zouden in geheel Indonesië weer oplaaien. Een en ander zou een goed functionneren van de Nederlands-In donesische unie zeer kunnen belem meren. De minister arriveerde per vliegtuig uit Nederland. AMERIKAANSE STEM. Het dagblad New York Times wijdt een hoofdartikel aan Nieuw-Guinea. Het zou betreurt moeten worden, al dus dit artikel, wanneer in het Verre Oosten een nieuw geschilpunt ont stond nu de situatie daar reeds zo in gewikkeld is. De mening wordt uitgesproken, dat de Indonesiërs er goed aan zouden doen hun verlangens te matigen. De beslissing over Nieuw-Guinea dient ge legd te worden in de. handen van de bewoners, wanneer deze bewoners rijp zijn voor het nemen van zo*n beslis sing. Koninklijk paar in 1952 naar Zuid-Afrika? De Ned. Hervormde Kerk in Zuid- Afrika heeft de regering verzocht. Koningin Juliana en Prins Bernhard uit te nodigen ter gelegenheid van de Van Rieebeck-herdenking in 1952. Auto te water: 2 doden. Zaterdagmorgen is de 40-jarige aan nemer H. J. Wolting uit Dalen, ver moedelijk door de gladheid van de weg en de dichte mist, by Zwinderen met zijn auto in de verlengde Hooge- veense vaart gereden. Hij was op weg naar Hoogeveen om zijn arbeiders al daar loon uit te betalen. De heer Wol ting, die gehuwd was en vader van vijf kinderen, verdronk, evenals de naast hem zittende 20-jarige boek houder A. Plas uit Dalen. de verschillende Amerikaanse mais- machines, de silo's enz., waarbij hij gelegenheid had op diverse zaken nog dieper in te gaan. Aan net eind van deze interessan te en leerzame middag liet ook ir. v. d. Have nog het advies horen, vroegtijdig zaaizaad te bestellen, terwyl de heer Scheelede Putter getuigde van het grote nut dat deze middag had, welke in samenwerking met de kring O.Z. Beveland van de ZX..M, werd belegd. ZACHTER. Aanvankelyk in het Oosten van het land nog zwaar bewolkt met regen en een vry krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, overigens half tot zwaar bewolkt met enkele buien en een krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1