PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering der Verenigde Staten besprak algehele mobilisatie Washington overweegt een blokkade van Chinese kust Chinezen willen niet alleen over Korea spreken AMERIKAANSE ACHTSTE LEGER MET OMSINGELING BEDREIGD Bertha Maandag naar Nederland? INDONESISCH VOORSTEL OVER N.-GUINEA GELANCEERD Vandaag ZUINIGHEID MET VLIJT BOUWT HUIZEN ALS KASTELEN 193e Jaargang - No.289 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. 8. don Boer. AdJ W de Pagter. Hoofdred G. Ballintijn PI verv.i VV. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week. f 3.90 p kw.; £r p p. 1 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 Dec. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. Minimum p advertentie f 250, Ingcz mededelingen dubbel tarief, {lelne advertenties «max 8 regels:» van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 PZ.C. Middelburg. Bur VTlssingen Walstr 58—60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160» M'burg. i.ondense Kaai 29. tel 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel.2473 «b.g.g 2228) Oostburg Pr Mauritsstr 12. tel 102; Terneuzen Brouwerfjstr 2. Zierikzee N Bogardstr C 160 tel 26 l»e plaatsvervangende perssecretaris van president Truman, Early, heeft verklaard, dat algemene regeringsbesprekingen gehouden zijn over een al gehele mobilisatie. Niets was echter beslist. Er was eveneens „zeer in het algemeen" gesproken over een noodzake lijkheid om de nationale noodtoestand in de V-S. af te kondigen. Early zei- de, dat geen besluiten waren genomen én dat ook geen besluiten direct op handen waren. Bij de afkondiging van een noodtoestand zouden president en regering gevolmachtigd zyn om strikte economische controles uit te oefenen en de nationale hulpbronnen op basis van de noodtoestand te mo biliseren. Attlee en Truman richtten hun aandacht by hun besprekingen Donder dag wederom op het Verre Oosten. De besprekingen werden o.a. bygewoond door Dean Acheson, George Marshall, generaal Omar Bradley, veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Britse imperiale generale staf, lord Tedder, maarsclialk van de Britse luchtmacht en John Snyder de Amerikaanse minister v. Financiën. In Washington circuleren geruchten, dat binnenkort Dean Acheson zal aftreden als minister van Buitenlandse Zaken en zal worden vervangen door Paul Hofman, de vroegere directeur van de Marshall-organisatie. GEEN ONTRUIMING? Te Lake Success wordt thans in spanning afgewacht welk antwoord communistisch China zal geven op het verzoek van de Aziatische landen de troepen niet de 38ste breedtegraad te doen overschrijden. Er zijn aanwij zingen, dat de communistische dele gatie in Lake Success ht Koreaanse vraagstuk niet zal willen bespreken tenzij in het kader van een algemene regeling, waarin ook Formosa betrok ken is. Wat te doen indien de Chinezen een regeling weigeren? Van gezaghebbende zijde werd Don derdag te Washington vernomen dat de Amerikaanse regering de mogelijk heid overweegt van een blokkade van het communistische China door de verbonden vloot en het Instellen van sancties, indien «ie Chinese communis tische legers de 38ste breedtegraad zouden overschrijden. De besprekingen tussen Truman en Attlee zullen vermoedelijk tot van daag voortduren. De houding van Attlee en zyn raad gevers tegenover dit standpunt der Chinese communisten zou „minder standvastig" zijn dan die der Ameri kaanse regering, die geen besprekin gen met de vertegenwoordigers van Peking wil openen op een basis, wel ke tot concessies aan de Chinese com munistische regering zou leiden. Tru man zou erop staan, dat er met de Chinese communistische delegatie slechts over Korea zal worden ge sproken, terwijl de Britten bereid zyn met haar te spreken over Formosa, het toelaten in de Ver. Naties van het communistische China en diplo matieke erkenning van het bewind te Peking. Raad kreeg jenever en lolly's Op de zitting in de Renkum- se raad werd een St. Nicolaas- pakket binnengebracht dat fles jes jenever en lolly's bevatte. De jenever was bestemd voor de raadsleden, die in de vorige vergadering vóór de uitbreiding van het aantal vergunningen stemden en de lolly's waren voor de tegenstemmers, zo stond in een begeleidend schrijven. Goudsmokkelaar berecht. De 54-jarige Amerikaan A. B., die te Rotterdam binnenkwammet ruim 13 kg goud, welk goud in zijn bagage was verborgen en niet bij de douane was aangegeven, hoorde Donderdag morgen door de politierechter dat goud ter waarde van f 86.000.ver beurd verklaren .Hem werd boven dien een gevangenisstraf van negen maanden opgelegd. Hij behoorde tot een smokkelaarsbende. Corrupte Nederlandse elementen in Indonesië? „Als wij van de 100.000 auto's, die naar schatting voor de inval der Ja panners in Indonesië waren, er 15.000 hebben kunnen opsporen en aan de rechtmatige eigenaars teruggeven, is het veel", aldus mr. W. Veniet, gede legeerde van de raad van rechtsher stel in Djakarta, die Donderdagmor gen met de „Garoet" in Rotterdam arriveerde. De meeste tegenwerking by de op sporing, zo verzekerde mr. Veniet, werd ondervonden van corrupte Ne derlandse elementen, dikwyls nog be trekkelijk jonge mensen, die mis schien wel bij duizendtallen zijn ach tergebleven. De Larense garagehouder N. J. Ros Is veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Tien dagen geleden werd tegen hem 20 jaar met aftrek geëist. Shinwell, de Britse minister van Defensie heeft Donderdag in het La gerhuis met grote nadruk verklaard: Wij, noch de Amerikaanse autoritei ten denken ook maar aan een ont ruiming van Korea. Shinwell zeide verder, dat de toestand „vol 'gevaren en moeilijkheden" is. „Niemand weet hoe het zal aflopen". HET ENGELSE STANDPUNT. In de Politieke Commissie van de Verenigde Naties te Lake Success heeft de Britse afgevaardigde Austin opgemerkt, dat degene, die denken, dat de Verenigde Naties haar begin selen zullen prijsgeven, zich op tragi sche wijze vergissen. Wij zullen, zo zeide hij, ons doel om Korea vrij en onafhankelijk te maken niet laten varen. De politiek van de Ver. Naties diende- zo zei hij op de volgende doe len gericht te zijn: 1. De verzekering der veiligheid van de troepen der V.N. in Korea. 2. De strijdkrachten, die de Noord- Koreaanse „agressors" bijstaan, te doen terugtrekken. 3. Het Koreaanse conflict te beper ken tot Korea. 4. De gevechten tot een spoedig ein de te brengen op een voor de V.N. bevredigende basis. 5. Het geven van garanties, dat de V.N. niet van zins zyn de belangen of de veiligheid van Korea's buur landen te schaden. Nog te veel electriciteits- verbruik op de piekuren. Het ministerie van Economische Zaken deelt, in overleg met de vak groep electriciteitsbedrijven, ten aan zien van de noodzakelijke beperking van het electriciteitsverbruik in de piekuren het volgende mede: Het is gebleken, dat in enkele ge meenten tijdens de piekuren het ver bruik van electriciteit nog niet vol doende verminderd is om de levering van electrische energie tijdens deze uren veilig te stellen. Wanneer niet tot grotere bepex-king van het electri citeitsverbruik wordt overgegaan, zijn tijdens de komende donkere dagen en bij grotere koude, zonder twijfel moeilijkheden te vei-wachten. Indien men zich niet aan de voor geschreven bepalingen en wenken houdt, is het nauwelijks te vermijden, dat in bepaalde delen van het land ernstige storingen bij de levering van electriciteit zullen voox-komen. Paniekstemming in de Zuid-Koreaanse hoofdstad. Volgens Reuter pogen de communistische troepen, die vanuil Pjongjang in Zuidelyke richting oprukken, een schaarbeweging uit te voeren, om het achtste Amerikaanse leger te omsingelen. In het gebied van Koksan, een ongeveer 80 k.m. ten Zuid-Oosten van Pjongjang gelegen plaats, rukken grote aantallen Chinese communistische troepen in Zuidelyke en Zuid- Westelyke richting op. Deze bedreiging van de rechterflank der verbon den troepen gaat gepaard met een Chinese opmars uit het Noord-Westen. Vliegeniers melden dat een zeex j In de Zuid-Koreaanse hoofdstad groot aantal schuiten en andere vaar tuigen bij het ongeveer vyftig kilome ter ten Zuid-Westen van Pjongjang gelegen Tsjinnampo worden gebruikt om Chinese communistische ti'oepen de monding van de Taedong te doen ovex-trekken. De overgestoken Chine se troepen bevinden zich thans circa 40 kilonxeter ten Noord-Westen van Sax-iwon, dat het voornaamste cen trum voor wegen en spoox-wegen is in de nieuwe linie der verbonden tx-oepen in Noörd-West-Korea. Indien de Chinese coxnmunisten erin slagen een voldoend aantal troe pen over de monding van de Taedong te brengen, zullen zy in staat zyn bei de flanken van het achtste Ameri kaanse »eger te bedreigen. Zoals gemeld, zijn de eei'ste Ameri kaanse divisie mariniers, de zevende divisie infanterie en Bi-itse comman dotroepen ex-, na een week van felle strijd, in geslaagd door de omsinge ling der Chinese communistische troe pen te breken en Ivotori te bereiken, welke plaats eveneens door de tegen stander wordt belegerd. Ook aan de Westkust trekken de geallieerde eenheden in Zuidelyke richting. Zij worden ondersteund door vuur van eenheden van de vloot van het Britse gemenebest, die onder sneeuwstormen en op een zware zee opereren. De Nederlandse torpedo- boot jager „Evex-tsen" neemt aan deze operaties deel. Dinsdag heeft de raadsman van de partij-Aminah formeel appèl aangete kend tegen het vonnis van het Singa porese hof. Indien het hof dit beroep afwijst zullen naar verwachting de moeder en het kind Maandag per vliegtuig naar Nederland vertrekken. „Ondanks de uitspraak van het ge rechtshof te Singapore betreffende de teruggave van Bertha Hertogh aan haar moeder en het nietig verklaren van het huwelijk met Mansxxr Adabi. blijft zy in de ogen der Islamieten me vrouw Mansur Abadi", aldus de Indo nesische minister voor godsdienst aangelegenheden Seoel geraakten velen in paniek, toen het nieuws uitlekte, dat de regering en de leden van het parlement aan stalten maakten zich naar Poesan te begeven. Vele rijke families hebben de stad al verlaten en Donderdag groeide de vluchtelingenstroom aan met talrijke armeren. De Zuidkoreaanse Donderdag voor geheel Zuid-Korea de staat van beleg weer afgekondigd. •egering heeft xel Zuid-] Generaal de Lattre naar Amsterdam. Generaal de Lattre de Tassigny, de pas benoemde Franse hoge commis saris in Indo-China, is Donderdag avond van Parijs naar Londen gevlo gen voor besprekingen over de de fensie van de Westerse Unie. Verwacht wordt, dat hij Vrijdag uit Londen naar Amsterdam «ver trekt. Oekraiens meisje te Brussel ontvoerd. In de Russische ambassade te Brus sel bevindt zich een dex-tienjarig Oe- ki-aiens meisje, dat door een Belgi sche familie was geadopteerd en acht dagen geleden plotseling verdween, toen het met haar pleegmoeder op weg was naar de Brusselse binnen stad. De Belgische veiligheidsdienst houdt met een radio-auto de wacht bij de ambassade, want men meent met een geval van kinderroof te doen te hebben. De Russische ambassade deelde mede, dat het kind huilend op straat was aangetroffen, dat het aan val lende ziekte lijdt, dat het Russisch onderdaan is en in Rusland verpleegd moet worden. Evenals in Indonesië, waar In tegenwoordigheid van de Nederlandse mi litaire autoriteiten door de oudste in Indonesië aanwezige officier der 7 December divisie een krans werd gelegd op het ereveld Menteng Poelo, werden ook in Nederland op 7 December de gevallenen van de „7 Decem ber Divisie" herdacht. Namens de „Band Oud Strijders 7 December" werd een krans gelegd bij de Indonesische urn in het monument op het Dam- plantsoen te Amsterdam. Na de kranslegging werd een eresaluut gebracht; op de voorgrond rechts de oud-commandant van de le Divisie 7 December, Generaal Majoor H. J. J. W. Dürst Britt, Overdracht zou over ongeveer een half jaar moeten geschieden. Zou Australië in dat geval Nieuw-Guinea bezetten? De Indonesische delegatie lieeft Donderdag in de derde werkverga dering van de conferentie over de status van W.-NieuwGuinea schrifte lijk een voorstel van slechts 4 a 500 woorden ingediend. De Nederlandse delegatie heeft schriftelijk meege deeld hedenmiddag op'dit voorstel te zullen reageren. Het wordt niet uit gesloten geacht ,dat Nederland dan met een tegenvoorstel zal komen. Volgens het A.N.P. houdt het voor stel in, dat als basis voor een oplos sing van het probleem een verklax-ing door de beide delegatievoorzitters zou moeten worden afgelegd, dat de sou- vereiniteit over West-Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden voorgedra gen. De „Van Maarseveen-Roemverkla- ring"' zou uiterlijk op 27 December moeten worden afgelegd. De feite lijke overdracht zou na ongeveer een half jaar moeten plaats hebben. Vóór die tijd zouden de beide delegaties moeten onderhandelen over een aan tal afzonderlijke overeenkomsten be treffende de positie van Nederland en Nieuw-Guinea in cultureel, financieel- economisch en sociaal opzicht Over aard of inhoud van deze overeen komsten spreekt het voorstel zich niet uit OPVATTINGEN VAN AMERIKA EN AUSTRALIË. Het A.N.P. vernam van Indonesi sche zijde het volgende: In de reeds eerder gehouden ver gaderingen, is van Nederlandse zijde naar voren gebracht, dat men meen de te weten, dat Amerika het niet in ovex-eenstemming met zijn belangen in de Pacific zou beschouwen, indien de souvereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Ook heeft men de indx-uk gekregen, dat Australië in dat geval er niet voor zou terug schrikken Nieuw-Guinea te bezetten. Van Indonesische zijde wees men er op, dat dit een rechtstreekse aan val zou betekenen, die onmiddellijk een actie van de Veiligheidsraad zou uitlokken. Daarom wil men déze Aus tralische opvatting niet serieus ne men. Een lid van de Nederlandse de legatie heeft gewezen op de politieke moeilijkheden, welke in Nederland zouden kunnen ontstaan bij een even tuele overdracht van de souvereini teit aan Indonesië, aldus vernamen we van Indonesische zijde. Koningin ontvangt Indonesische delegatie. De voltallige Indonesische delegatie voor de conferentie van Nieuw-Gui nea is Donderdag door H.M. de Ko ningin in audiëntie ontvangen. Ook Prins Bernhard was bij de ontvangst aanwezig. ..is het 60 jaar geleden, dat Koningin Emma de eed aflegde als regentes en als voogdes van Koningin Wilhelmina. De Zeeuwen zijn spaarzame lieden! „Ze zeggen, dat zuinigheid met vlijt huizen als kastelen bouwt, maar ik breng het niet verder dan luchtkastelen en daarin kun je niet wonen", verzuchtte een man, die naast ons stond, toen wy de weelderige St. Nico- Iaas-uitstalling van een banketbakker bewonderden. „M'n portemonnaie is nü al zo plat als een marsepeinen scholletje en dan hebben we Kerstmis en Oud en Nieuw nog voor de boeg. Wie kan er in deze tjjd nu sparen?" liet hg er somber op volgen. Dnizenden mensen, die iedere maand nog maar nét een knoop kunnen leggen in de befaamde eindjes en die in December helemaal niet aan de knoop toekomen, zeggen het hem na, en tóch kan het, getuige het feit, dat het tegoed bij de spaarbanken nog steeds stijgt. Vooral de Zeeuwen zyn een spaarlustig volkje, dat het zelfs presteerde om in de ((dure) laatste maanden van het jaar méér in te leggen dan op te nemen bij de Nutsspaarbanken, 'n verschijnsel, dat zich in geen enkele andere provincie heeft voorgedaan! De directeur van de Nutsspaarbaak te Middelburg, de heer L. A. Schenk, toonde deze spaarzin aan met enkele welsprekende cijfers. Terwijl vrijwel alle paxüculïei-e spaarbanken in Ne derland, aangesloten bij de Ned. Spaax'bankbond, eeix terxxggang hadden gedux*ende de afgelopen elf maanden van 1950, steeg het tegoed van de spaarbank te Middelburg (inclusief het bijkantoor te Oostburg en het re sultaat van de zitdagen te Oostkapel- le) met rxiim zeven ton, dat van de Nutsspaarbank te Vlissingen (incl. de bijkantoren Souburg, Wolphaartsdijk, Goes, Axel. Zaamslag en Temeuzen) met ruim 4 \'z ton! De kleine bank te Tholen boekte een stijging van zeven mille en ook de Nutsspaarbank in Zie rikzee had een .oename. Wij vernamen voorts van de heer Schenk, dat ook het aantal nieuwe re keningen blijft stijgen, dat het aantal nieuwe inleggingen in Zeeland zelfs een zeer opmerkelijke stijging ver toond: de spaarbank te Middelburg haalt dit jaar wel 6 a 700, die te Vlis singen (met meer bijkantoren) is de duizend al gepasseerd. In tegenstelling tot vroeger komt het niet zo veel meer bedrag brengen; tegenwoordig worden dikwijls al direct enige honderden guldens ingelegd. Ten dele is dit te verklaren uit het feit, dat talrijke kleine beleggers momenteel wat hui verig zijn om effecten te kopen en liever genoegen nemen met een wat lagere rente. Dat in Zeeland in verhoudixig actie ver- gespaard wordt dan in andere provincies, is natuurlijk voornamelijk een gevolg van het feit, dat wij in een agrarisch gewest wonen, waar het le ven goedkoper is dan in de steden en waar de bevolking over het geheel ge nomen vrij welvarend is. Zo gezien, verwekt het dan ook weinig verba zing, dat zovelen regelmatig de drem pel van de spaarbank ovei-schrijden om hun tegoed weer wat te doen stij gen. Toch staan de directeuren van de Nutsspaarbanken nog wel eens voor aangename verrassingen. Het komt byv. in Middelburg voor, dat arbei ders vrij forse bedragen inleggen, dat kinderen uit eenvoudige gezinnen prompt iedere week een rijksdaalder afdragen. OOK DE JEUGD SPAART I Kerkbrand Willemstad voor rechtbank. RECHTER BOETE VAN 400.000 ZOU BILLIJK ZIJN. De schuldigen aan de kerkbrand te Willemstad, op 29 Augustus van dit jaar, stonden Woensdag terecht voor de Zevenbergse kantonrechter. J. S. uit Willemstad, die zonder lood gieter te zijn, loodgieterswerk had la ten verrichten door een knecht, kreeg honderd gulden boete. De knecht, A. L., die in strijd met het loodgieters- besluit met een open lamp op het kerkdak soldeerwerk had verricht, tengevolge waaxwan de kerk in brand vloog, kreeg 50 gulden boete. Een boete van 400.000 gulden, te betalen als schadevergoeding aan het kerkbestuur, zou billijker zijn meende de kantonrechter, die zeer vex*ont- waardigd was over het feit, dat noch de baas, noch-de knecht van het be staan van een loodgietersbesluit af wist. „Door uw schuld, uw slordigheid en een houding van „ik wil wel geld verdienen al ken ik niets van het vak" is de kerk verloren gegaan" zei de kantonrechter tot S. Rechtbank nam geen beslissing inzake bloedproef De Amsterdamse rechtbank, onder presidium van mr. J. Meihuizen, heeft geen beslissing genomen in de vraag, die mr. S. J. Timmenga als raadsman in een strafzaak, veertien dagen gele den, heeft opgeworpen inzake de bloedproef. Mr. Timmenga had in dit pleidooi betoogd, dat een autobestuurder, die onder de invloed van sterke drank verkeert, zijn vrijwillige toestemming voor het nemen van een bloedproef niet kan geven, omdat zyn wil in die toestand als gevolg van de drank kx-achteloos is. Mr. Timmenga was resumerend van mening, dat de bloedproef in strfld is met de letter en de geest van onze strafwet, waar deze het de ver horende autoxiteit verbiedt van een verdachte verklaringen te vei-krijgen, waaVvan niet gezegd kan worden, dat zy in vryheid zyn afgelegd. De ï'echtbank heeft Woensdag de aannemer, die veertien dagen geleden terecht stond, verooi'deeld tot twee weken gevangenisstx-af met ontzeg ging van zyn rijbewijs voor de tijd van één jaax-. Vex-dachte was door de kantonrechter destijds tot zes weken veroordeeld. De bloedproef had in zijn bloed een alcoholgehalte uitgewe zen van 1.75 promille, hetgeen geacht wordt te veel te zijn om een auto nog naar behoren te kunnen besturen. „Niet gebleken is", zo luidt het vonnis, „dat vei'dachte onder zodani- invloed van sterke drank heeft vei'keerd, dat hij geacht moet worden zijn toestemming voor de bloedpx-oef niet te hebben kunnen geven". In deze uitspraak is de rechtbank dus niet verder ingegaan op de stellin gen, die door mr. Timmenga naar vo ren waren gebracht. Sir Stafford Cripps, de onlangs af getreden Britse minister van financiën, zal wegens een tuberculeuse ruggemerg- infectie in een Zwitsers sanatorium zes maanden plat te bed moeten liggen. Onder de jeugd wordt hard gewerktO/T Q I I m het sparen populair te maken en.L/l. m I net succes. Alleen in Middelburg U I L I W. *"V-- w I voor, dat de spaarders iedere week of geaxena. om de paar weken trouw een klein om reeds doen tien scholen mee aan dé schoolspaaractie van de Ned. Spaar- raad; de kinderen krijgen in ruil voor hult dubbeltjes en kwartjes, welke zij aan meester of juffrouw afdragen, plaatjes, die zij in het boek van de Spaarraad over de reddingboten kun nen plakken. De Nutsspaarbank wordt van deze actie niet rijker, integendeel, moet geld op worden toegelegd, doch dit acht men geen bezwaar, om dat er een sociaal belang mee wordt (vervolg op blz. 2} VOORSPELT: OPKLARINGEN. Weersverwachting tot Vrijdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt en plaatselijk mist, maar in de loop van de dag opklaringen. Nog enkele ver spreide regen-, sneeuw- of hagelbui en Zwakke veranderlijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Noord en Oost. In de ochtend tempe raturen enkele graden boven nul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1