NIEUWS UIT ZEELAND SI GREPEN UIT MIDDELBURG'S BEGROTELIJKE BEGROTING SANATOGEN VERHOGING TOPSALARISSEN Teveel bekwame krachten vertrekken BERTHA ZO NU EN DAN NOG WEL WAT OVERSTUUR Belasting op de pensioenen van Indonesische ambtenaren £nel en $ecuur LAXEER-AKKERTJES DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip „Dorsetshire" verm, aankomst Rot terdam 18 December zullen onder staande Zeeuwen repatriëren: A. Meerholtz en echtgen-, Gissin gen; L. W. Steenbergen en gez. Hein- kenszand. Met het troepentransnortschip „Cy- renia", dat vermoedelijk 18 Decem ber te Rotterdam aankomt zullen re patriëren: J. Wanst en echtg. Vlis singen: P. M. Corveleijn, Vlissingcn; A. A, do Ronde, Vlissingcn; M. Woes- tijne, Middelburg; A. C. vers tra ate, Vlissingen; J. Coppens, Retranche- ment; G. W. van Driel, Vlissingen; L. D. Geerso, Middelburg; A. Opperhui- zen, Vlissingen; P. Visser. Hans- weert; L. W. Voets. Tholen; E. Reyn- liout. Goes; J. C. Suurmond, Sou burg; P. Griep, Vlissingen; A. Mar tens, Ovezande; C. F. Trap, Vlissin gen. Granaten gevonden. Nog steeds komen cr aanmeldin gen binnen over het vinden van gra naten en ander oorlogstuig. Woens dag werd aangifte gedaan dat een granaat was gevonden in do Diome- depolder in een weiland, terwijl te Eede bij het ploegen van bouwland 3 granaten op drie verschillende per celen werden gevonden. De mijnop- ruimingsdienst werd gewaarschuwd. De kuilvlsserij teleurstellend De kuilvlssery, zowel op de Zeeuw se Stromen als op de Waddenzee en in de zeegaten aldaar leverde de vo rige week weinig op. Het weer was de meeste dagen zo ruw, dat niet kon worden gevist. Auto werd op trottoir geschoven. Te Biervliet speelde zich Woens dagmorgen een gecompliceerde aan rijding af. De heer J. C. C. reed met zijn auto in de oude stad en wilde afremmen om voorrang te verlenen aan een auto. die bestuurd werd door de heer I. J. B-B. uit Groede De auto van de heer C. gleed evenwel door en drukte de wagen van de heer B het trottoir op, waar dit voertuig rakelings langs een dame heenschoof, die met haar kindje op een autobus stond te wachten. De auto nam een fiets mee en kwam uiteindelijk tegen de muur van café Baerdemaekei* tot stilstand. De beide bestuui'ders van de wa gens bleven ongedeerd. De politie onderzoekt de oorzaak van het onge- val I Valse vrachtbrief te Goes aangeboden. DE VLIEGER GING NIET OP. De Goese gemeentepolitie heeft in samenwerking met de spoorwegre cherche zekere B. uit Goes aangehou den wegens valsheid in geschrifte en poging tot oplichting. B. die employé was van de A.T.O., had van een fictieve zending' een vrachtbrief opgemaakt en verzekerd vooi 1500.De zending kon na tuurlijk nooit op de plaats van be stemming aankomen en zo meende B- dus op een goedkope manier aan 1500.— te kunnen komen. Een cn ander trok echter de argwaan. B. werd aangehouden en bekende ten slotte een valse vrachtbrief te heb ben geschreven. Middelburger zond opstel naar Belgische Congo. In het kader van de uitzendingen van de O.T.C.-club door de zender O.T.C. te Loopoldvillo (Belgische Congo) wordt morgen een gedeelte van het avondprogramma in het Ne derlands gewijd aan Walcheren. Dit geschiedt van 7.10 uur tot 7.45 uur, waarschHniyk in de vorm van een z.g. „aetlier-bezoekje". De OTC-clUb zendt uit over golflengte 30 71 meter. Deze uitzending is tot stand geko men naar aanleiding van een door een inwoner van Middelburg aan de programmaleiding gezonden opstel over Walcheren. Sinterklaasfeest In het Arbeiderskamp. Dank zy veel voorbereidende ar beid die werd verricht door de lcamp- beheerder, de heer J. v. d. Lee en de heer J. C. Oversteegen met hun staf werd er in 't Arbeiderskamp te Sou burg Dinsdagavond opgewekt Sinter klaas gevierd. Vanzellsprekend was de Sint zeli ook aanwezig en deelde kwistig geschenken .uit, Hy kon en kele geschenken uitdelen, die hij voor dit doel van H.M. de Koningin had ontvangen. Zoals altyd bleek hij goed op de hoogte te zyn van de gewoonten der kampbewoners. Een van hen, die wel eens in zijn bed ligt te roken, kreeg b.v. een groot brandblusappa- raat cadeauDe stemming in de cantine was uitstekend, zodat ook dit jaar het Sinterklaasfeest uitstekend geslaagd kan worden genoemd. De avond werd geopend door de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. C. Oversteege. De heer P. Klupper verzorgde het muzikale ge deelte. Behandeling door de Raad op 22 December. De twee lijvige boekdelen, die de raadsleden van Middelburg heden op hun tafel hebben gekregen, geven eon volledig beeld van de toestand der gemeentelijke financiën, een bijzonder somber beeld, zoals men elders in dit blad kan lezen. Het in de begroting voor 1951 vermeide tekort van 218.000 is Inmiddels reeds aangezwollen tot een som van 265.000 en er is weinig perspectief voor een gunstige wijziging van de toestand in de eerstkomende jaren. Naar wij vernemen zal de raad op 22 December bijeen komen ter behandeling van de „begrotelijke begroting", waaruit wij hier onder nog enige cijfers vermelden. Opening nieuw statior. te Vlissingen. Het nieuwe station te Vlissingen zal niet, zoals oorspronkelijk was vastgesteld, op 22 December worden geopend, doch op 18 December a.s. Trein uitgevallen. Tengevolge van de slechte weers omstandigheden sneeuw, ijzel, enz. is de trein, die gistermorgen om D.17 in Gissingen moest aankomen, uitgevallen. Deze trein had namelijk zoveel vertraging, dat handhaving hiervan nog ernstiger stagnatie tot gevolg gehad zou hebben. Steun voor mosselkwekers? De Eerste Kamer heeft Woensdag' middag behandeld de begroting voor het landbouwegalisatiefonds over het dienstjaar 1950. Daarbij vroeg de heer Kievit (Arb.) bijzondere aandacht voor de moei lijke positie van de mossetkwekers. Minister Mansholt natwoordde. dat hij alle aandacht zal schenken aan de moeilijkheden van de mosselkwekers Met de betrokkenen zal overleg ge pleegd worden. Het ontwerp werd z.h.s. aangeno men. De gewone dienst geeft een totaal te zien van 6.614.297,96, de kapl- taaldienst 'n totaal van 9.574.052 37. De meeste hoofdstukken van de ge wone dienst vermelden een nadelig slot, dat voor het algemeen beheer op 239.422,86 wordt begroot, voor de openbare veiligheid op 118.432.44 voor volksgezondheid op 15.748,04. voor volkshuisvesting op 59.433,17 en voor openbare werken op 231.848.90. Uit deze hoofstukken kunnen wij nog aantippen, dat de to tale kosten der politie 195.620 be dragen, waarvan het Ryk 170.741,20 voor zyn rekening neemt (de perso neelssterkte is gebracht op max. 30 man), dat aan marktgelden ƒ.9000 zal worden ontvangen en aan bégra- fenisrechten 11.000. Het totaal nadelig saldo lager on derwijs wordt begroot op 70.084,61, dat van het bijz. 1. o. op 69.736,36. van het middelbaar onderwijs op 40.479, van het hoger onderwjjs op 64.829 en van het nijverheidsonder wijs op 58 706. Do kosten van het gymna sium worden geschat op 86.224 (v. j. 76.686,61), die van de sport terreinen op 6845 5269). De raming van de opbrengst der belastingen bedraagt 808.046 v. j. 648.740) en van de algemene uitke ringen uit het gemeentefonds f 1.036 290, 796.048). Dc blondere uitkering werd vastgesteld op 265.000. verhoogd met 25%, geeft totaal 331.250. Het totaal van de vaste schuld per 1 Januari 1951 bedraagt 11.355.355 (rente 347.940; 'aflossingen 370.363). GEMEENTEBEDRIJVEN Voor het electriciteitsbodrijf is een winst geraamd van 42,455,85, voor het gasbedrijf een winst van 3415 en voor het waterleidingbedrijf een winst van 9007,93. De stroomaan- koop is begroot op 363,367, dc stroomverkoop op 527.517, de aan koop van steenkolen voor de gasfa briek op 233.200, de opbrengst van licht- en kookgas op 269.300, van muntgas op 68.600 en van cokes op 91.850 do water opbrengst op 180.000. Voor het electriciteitsbe- drijf was vorig jaar een winst ge raamd van 52.807,77, voor het gas bedrijf een verlies van f 11.667,87, voor het waterleidingbedrijf 'n winst van 29.512.26. De begroting van gemeentewer ken toont een batig saldo ad 23 61 i'v.j. verlies 11.12). De ontvangsten voor werkzaamheden en leveranties verricht door de gemeente, zijn ge raamd op 334,211. Van de te ver richten buitengewone werken noe men wy vernieuwing van bestrating Markt. Plein '40 en St. Pieterstraat en aanleg uitvalsweg toil* 90.000). Seisslngel-Abat- De uitkeringen van dc gemeente wegens nadelig saldo aan Relnigings- en Ontsmettingsdienst zijn resp. ge raamd op 9yT766 en 1967. De op brengst van dc rechten voor ophalen van huisvuil is begroot op 27.500. De Slachthuis-Keuringsdienst heeft een geraamd verlies van 19.925,52. MAATSCHAPPELIJKE ZORG De subsidie van de gemeente tot dekking van het nadelig slot op de begroting van de gem. dienst voor de Maatschappelijke Zorg is begroot- op 307.952,(3. De kosten van alg. be boer zijn geraamd op 38.790. van uitkeringen aan werklozen op 138.800 van alg. maatschappelijke zorg op 259.431. van alg. gezondheidszorg op 15 017 en van de kraamkliniek op 36.891 waar tegenover 29 212 aan baten). Het nadelig saldo van de burgerlijke instelling v. d. maatschap pelijke zorg is begroot op 249.764. De begroting van het Gasthuis heeft een slecht slot van 58.964, die van het Oude mannen- en Vrou wenhuis der Godshuizen een nadelig slot van 5610 en die van het Burger weeshuis een batig saldo van 4630. SCHAKEN Partij NajdorI Stahlberg opnieuw afgebroken. Woensdagmiddag zyn de afgebro ken partyon uitgespeeld uit de 17de ronde. De resultaten waren: Golombek—Trifunovic 0—1; Gli- g'oric—v. Scheltinga '/2Gud- mundssonO'Kelly De partijen NajdorfStahlberg en SzabadosReshevsky werden op nieuw afgebroken. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 5 Dec. Bever wijk van Sas van Gent. 6 Deo, Snefjelcl van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen: 5 Dec. Keizersgracht van Rotterdam. Brlnda van Londen. Hilda van Londen. G Dcc. Blommersdijk van Londen. Jnba vnn Londen. Vlissingen vertrokken: 5 Deo. Hoop op Zegen naar Norrkoplng. Canopus nnar Lissabon. Koningsdiep naar Rostock, Dec. Beverwijk naar Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen: 5 Dec. Flandria naar Le Havre. Arnedyk naar Golf van Mexico. Hydra naar Amster dam. Aniasus Fluvlus naar Ipswich, Bls- caya naar Wismar. 6 Nov. Lacra naar Middelfavt van Terneuzen. WALCHEREN Middelburg AFZETTING SCHOOLPLEIN VERWERIJSTRAAT De eigenaardige situatie bij dé school aan de Verwerijstraat te Mid delburg heeft tot gevolg, dat regel matig klachten binnenkomen over overlast van de jeugd, die zich op ge makkelijke wijze achter de tuintjes van de daar l!e:gende woningen kun nen begeven. B. en W. menen voor dit probleem een oplossing te hebben gevonden, door een nieuw hek te doen plaatsen, haaks op de Verwerij straat, waardoor de achterpaden van de bewoners van liet schoolplein kun nen Worden afgesloten. Hiervoor is een crediet gevraagd van 850. DOMINé DOET DE AFTRAP Zoals bekend wordt Zaterdag a.s. een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het eerste elftal van Middelburg en het sterke Nederlandse militair elf tal ten bate van het Prot. Militair Tehuis te Middelburg. Naar wij ver nemen zal ds. A. de Vries, voorzitter der plaatselijke afdeling van „Pro Rege", de aftrap verrichten. Vlissingen Serooskerke KERKELIJKE VERKIEZING Tot ouderling in de Gereformeerde Kerk te Serooskerke (W). zyn geko zen de heren K. Coppoolse Pzn. en P. Tavenier en tot diaken de he ren P. Provoost en W. Louwel'se Hzn. Grijpskerke Begroting 1951 vastgesteld. De gemeenteraad van Grypskerke kwam bijeen ter behandeling' van de gemeentebegroting 1951. Deze begro ting werd vastgesteld met aan in komsten en uitgaven 71.592,01. ter-, wyi de post onvoorzien is geraamd op 924 en de bijzondere uitkering op 6500. Op de begroting 1950 was dit bedrag op 2500 gesteld, doch zonder verhoging van deze rijksbijdrage was het niet mogelijk de begroting 1951 sluitend te krijgen. De kapitaalsdienst sluit op een be drag van 133.894.2,0. De raad be sloot voorts de commissie tot wering van schoolverzuim te herbenoemen. Koudekerke WINTERPROGRAMMA „ORANJEVERENIGING". Het Winterprogramma van Oranjevereniging te Koudekerke werd onlangs vastgesteld en is ook ditmaal attractief. Vrijdag a.s. zal ds. Enker van 't Zandt spreken over „Israël". Voor Januari staat op het program ma „De dyk Is dicht" en op de jaar dag van H,M, de Koningin zal een toneelstuk worden opgevoerd. Westkapelle FILMAVOND Uitgaande van het R. Katholiek thuisfront, werd voor de Marine af deling te Westkapelle Maandagavond een filmavond gegeven. Als hoofd film werd vertoond: „De sti-yd om de atoombom". ST. NICOLAASFEEST Alle scholen te Westkapelle werden bezocht door St. Nicolaas. Aan dc kleuterschool bracht hij Maandag en aan de beide andere scholen Dins dagmiddag een bezoek. Na afloop werden per taxi zieke kinderen be zocht en cadeautjes uitgereikt. Officiële publicaties RIJBEWIJZEN. Van de zijde van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt er op ge wezen, dat als gevolg van het in wer king treden van het nieuwe wegenver keersreglement op 1 Januari 1951. het voor de tijdige afgifte van een verklaring van lichamelijke en geestelijke geschikt heid voorshands noodzakelijk zal zijn. een aanvraag daartoe bij het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen, zeer tijdig in te dienen. In verband hiermede is het voor houders van rijbewijzen, waarvan de geldigheids duur in de maand Januari 1951 ver strijkt. van belang zich reeds gedurende December bij dc Provinciale Griffie te doen voorzien van een nieuw rijbewijs. GEMEENTE-MIDDELBURG BEGROTING 1951 Burgemeester en Wethouders van Middelburg mal*:n bekend, dat do gemeente-begroting 1951 op de ge meente-secretarie (afd financiën) voor 'n ieder ter inzage ligt cn tegen betaling dor kosten algemeen ver krijgbaar wordt gesteld. TIJDELIJK EENRICHTINGSVERKEER GRAVENSTRAAT. B. en W. van Middelburg brengen ter openbai-e kennis, dat met ingang van C December in verband met bouwwerk zaamheden, een tijdelijk éénrichtings verkeer wordt ingesteld voor de Gra venstraat, voorzover betreffende het ge deelte gelegen tussen de Markt en de Zusterstraat en met dien verstande, dat een inrijverbod geldt komende van af de Markt. Gezondheid met lepels. Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, want Sanatogen ic zuivere kracht en wordt gretig door bet verzwakte lichaam opgenomen. Het Zenuwsterkende Voedsel TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). AH SiflUrklans-surpriie kregen dc leden van de JAveede Kamer Woens dagmiddag een agenda van 38 punten aangeboden. AH pepernoten lagen verscheidene daarvan voor hen uitgespreid; de dames en heren besteedden er weinig aandacht aan, zodat de snip-verkouden voorzitter mr. L. G. Kor- tenhorst ze in snel tempo kon binnenhalen. Ztf hadden een formeel karak ter en werden zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Meer tijd vergde de voortgezette behandeling vnn de begroting van Binnenlandse Zaken voor '51. Minis ter mr. F. G. C. J. M. Teulings had nog enige sprekers te beantwoorden. Hij deelde daarbij o.a. mee, dat als er een ziekenfonds voor de ambtenaren komt, ook de pensioengerechtigden daarvan zullen profiteren. De kwes tie van de toekenning van een va- cantietoeslag aan de ambtenaren is nog in de salariscommissie ad hoe aanhangig. DE ZUIVERING. Bijzondere aandacht genoten de zo genaamde F 221'ers, dat is een be paalde categorie van overheidsdiena ren, die wegens hun houding in de bezettingstijd zijn „uitgezuiverd". En kele Kamerleden wilden de mogelijk heid van revisie van de uitspraak her openen en de afdeling geschillen van De opbrengst van de oogstcollecte in de Ned. Herv. kerk te Wissekerke en Geersdijk bedroeg f 1600. Haar pop moest beslist „Aminah" heten. Mevrouw Hertogh en Bertha wa ren Dinsdag te gast op een Sint Nico- laasfeest, dat Nederlandse vrienden in het klooster „De Goede Herder" gavên. Bertha was zeer vrolijk. Zij werd overladen met cadeaux. Van haar moeder kreeg zy een gebloemd rose jurk en een zalmrosc van de kloosterzusters. Een van de zusters, Moeder Colum- ba, zeide aan een correspondent, dat Bertha's gedra sinds Maandag zeer verbeterd was. Een of twee keer pruilde ze en zei: „ik heet niet Ber tha, maar Nadra". Moeder Columba zeide daarby: „wij houden van haar, omdat zy zo trouw is aan haar Ma- leise vrienden". De laatste dagen heeft Bertha niet gezegd, dat zij Aminah wil zien. Maar toen men haar vroeg, hoe zij de póp, die haar moeder haar heeft ge geven, zóu noemen, antwoordde zij: „Aminah". Bertha schynt nu zorgelozer dan haar moeder, die erg naar Holland verlangt en bezorgd is over de moge lijkheid, dat de uitspraak van het hof Maandag haar zal beletten Bertha mee naar Nederland te nemen. BERTHA TOCH NIET GELUKKIG? Twee Maleise verslaggevers deel den Woensdag mede, dat Bertha te genover hen in tranen was uitgebar sten, waarby ook haar moeder en enige kloosterzusters aanwezig wa ren. Bertha vroeg. „Waar is mijn moeder nu. Maakt zij het goed? Help mij toch. Ik ben hier niet ge lukkig". Deze verslaggevers, van wie één vrouwelijke journaliste is, die Ber tha goed kent, zeiden voorts, dat Bertha naar buiten vloog om hen te Republiek Indonesië werkt tarief uit. Nog niets bekend vón de hoogte. groeten. In het klooster had zij tien minuten lang gesnikt en weigerde zy getroost te worden. De kloosterzusters verzekerden de journalisten, dat het Mohamme daanse bidkleed en de Koran, die Aminah gestuurd had, aan Bertha waren gegeven. Zij ontkenden, dat het kind gedwongen werd een jurk te dragen inplaats van haar Maleise dracht. Voorts deelden de zusters mede. dat Bertha „geheel vrywilllig" met haar moeder geknield scheen te hebben voor een Mariabeeld. Bertha kreeg geen godsdienstonderricht, zo zeiden zij nog. Naderhand deelde de moeder-over ste aan Reuter mede, dat zij na dit voorval naar Bertha's kamer was ge gaan. Het meisje zei haar: „Ik heb erg lelijk gedaan. Ik was brutaal, maar ik wil excuus maken". De moe der-overste zei, dat Bertha nog „erg overstuur" was. Zij voegde hieraan toe, dat het haar erg zou verbazen, als Bertha niet nu en dan overstuur zou raken, nadat zij acht jaar een ander leven had geleid. Woensdag werden stappen onder nomen om de pers van het klooster weg te houden. Advertentie. uuerken teoen vers topping (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, December. Zoals wij dezer da-gen schreven, is onder de In donesische ambtenaren, die in Neder land verblijven en hier van hun pen sioen genieten, ongerustheid ontstaan over de dreiging van een door de Re- publik Indonesia op hun pensioenen te heffen belasting. Deze belasting komt er inderdaad, aldus heeft men ons bij Informatie bij het Hoge Commissariaat van Indone sië bevestigd. Het land. dat de pensi oenen uitbetaalt in dit geval Neder land heeft volgons het internationa le recht de bevoegdheid daarop een belasting te heffen. Nederland 'deed dit in de vorm van een loonbelasting. Het bedrag, dat oils land op deze wij ze inde. werd echter in zijn geheel aan Indonesië teruggestort. Aangezien men deze methode omslachtig acht. is besloten, dat Indonesië zelf dc belas ting op de pensioenen zal gaan heffen. Zo lang het tarief daarvoor niet is vastgesteld, vordert de Indonesische regering thans reeds een bedrag, dat overeenstemt met de Nederlandse loonbelasting. Later kan dan een ver rekening volgen. Mocht het Indonesi- schc tarief hoger, worden dan het Ne derlandse, dan zal het verschil alsnog moeten worden bijbetaald. Besluit de Indonesische regering tot een tarief gelijk aan het Nederlandse loonbelas tingtarief. dan verandert er voor de pensioentrekkenden in materieel op zicht dus niets. Op het ogenblik is men druk bezig met het opstellen van de adviezen voor de Indonesische regering, die zeer vermoedelijk in 1951 met haar de finitieve tarief voor dc dag zal komen. Omtrent de hoogte daarvan kon men ons nog geen enkele inlichting geven. De Nw.-Guinea-conferentie Dinsdagmiddag en Woensdagmid dag hebben de Indonesische en Ne derlandse delegaties voor de oplos sing van het vraagstuk Nieuw Gui nea hun eerste vergaderingen ge houden. De besprekingen hadden hoofdza kelijk een oriënterend karakter. Naar in delegatiekringen verwacht wordt zal de Indonesische delegatie Donderdagmiddag een voorstel ter oplossing formuleren. Waar zijn onze schepen Abbekerk 6 v.m. te Cochin verw. Alchiba 5 v. R'dam n. Narvik. Aldabi p. 6 Lissabon. Alhena 6 te Montevideo verwacht. AÜoth 5 v Alegre n. Rio Grande. Alkald 6 te Las Palmas verwacht. Almkerk 5 te Suez, thuisr. Amstelstad 6 te Suez, thuisr. Arendskerk 6 te Sydney. Armilia 6 te Singapore. Atlas 6 te Livorno. Bengkalis 5 v Djakarta n. Aden. Blommersdyk 6 te Antwerpen, thuisr Boissevain 6 te Santos verw. Boskoop 6 te Hamburg. Britsum 5 v. Savona n. Casablanca. Caltex Delft p. 6 Finisterre. Caltex Nederland 6 te Rotterdam. Caltex Utrecht p. 8 vun. Gibraltar. Calt. the Hague 6 v. Suez n. Rastan. Delfshaven 5 v. St. Vincent. Esso Amsterdam 5 v. Aruba n. Pernis. Esso Den Haag 5 v. Aruba n. Vado. Garoet 7 8 u. te Hoek v. Holl. verw. Gr. Beer p. 6 Makassar n. Nw-Gulnea. Ilecubn 6 te Pta Cardon. Helicon 4 v. Turksell. n. Laguarl.a Hercules G te Hamburg. Hos G te New York. Indrapoera p. 6 Gibraltar. Jagersfontein p. <5 Guardafui. Jupiter p. 6 Kp. St. Vincent. Leuvekerk 5 te Basrah. Maashaven p. 6 Lissabon. Maaskerk 5 v. P. Amboln n. Loblto. Orestes 5 v. S. Antonio n. Montevideo. Overijsel p. 5 Lissabon. Pr. Willem V 6 v.m. te Valencia v tw Rijnland 6 van. tc Stajai verw. Salatigu 5 te Basrah. Sarangan 5 te Suez, thuisr. Stad Alkmaar p. 5 Geitungen. Stad Maastricht p. 5 Kp. St. Vincent. Stad Vlaardingen 6 te Eradne. Sumatra 5 v. Norfolk n. Galveston. Tabian p. 6 Guardafui, thuisr. Talisse p. 6 Minicoy. Trompenberg 6 te New Orleans verw. Van Riebeeck 5 v. Djakarta n. Singap. Veendam 6 v. Southampton, thuisr. Weltevreden 6 te Colombo. Zeeland (L.) 6 v.m. te Bahrein. Zuiderkruis 6 te Djakarta. bestuur van üe Raad van State als lichaam aanwijzen, dat de regering in dit late beroep adviseert. De minister moest daarvan echter niets hebben. Hij was namelijk van oordeel, dat men zeker niet mag zeg gen, dat het zuiveringsbeleid onjuist is geweest. De communisten kwamen daarna met drie moties. De eerste verlangde opneming van een vacantietoeslag in de rechtspositieregeling van het over heidspersoneel, de tweede een Kerst gratificatie en de derde een toeslag van 10% op de pensioenen der amb tenaren. Minister Teulings was voor de Kerstgratificatie niet te vinden en wat de pensioentoeslag op korte termijn aangaat, zeide hij. dat deze niet bij de regering in overweging is en ook niet mogelijk is. DE TOPSALARISSEN. In September is bij Koninklijk Be sluit een aanzienlijke salarisverho ging toegekend aan ongeveer 200 van de hoogste Rijksambtenaren, o.a. aan de secretarissen-generaal van de de partementen en aan de directeuren van verschillende diensten. Deze ver hoging met terugwerkende kracht be droeg gemiddeld 26%. De regering had daarvoor uiteraard haar goede reden, voornamelijk hierin bestaand.e dat het particuliere be drijfsleven, dat grote salarissen be taalt, de beste krachten naar zich toe trekt, waardoor de overheid voortdu rend de kans loopt, dat bekwame ambtenaren haar dienst verlaten. Bij een aantal leden van de Twee de Kamer vond dit systeem Woensdag middag, toen er uitvoerig over is ge sproken, instemming. Maar anderen, die het onderscheid met de schriele 5% van de overige ambtenaren en andere loontrekkenden, wat te bar was, kwamen er tegen op. De socia listische heer J. Tuin had zelfs een mede door dr. J. Schouten (A.R.) en mr. H. K. J. Beernink (C.H.) onder tekende motie ingediend, ongeveer hierop neerkomende, dat de bijzon dere verhoging ongedaan wordt ge maakt. De heer Tuin erkende, dat sommige functionarissen met het oog op hun bijzondere bekwaamheden en presta ties een hoger salaris moeten verdie nen, dan hun rechtens toekomt, doch hij wilde differentiatie, dus elk geval op zich zelf beoordeeld zien. Gaat men de topsalarissen over de gehele lijn verhogen, dan verbreekt men de juiste verhoudingen, niet alleen tus sen de hoge functionarissen onder ling, maar ook ten opzichte van de lagere organen. Dit was een redenering, waarmede de heren Schouten en Beernink zich verenigen konden, maar de heren Cg. J. I. M. Welter (K.N.P.), H M. J. Das sen (K.V.P.) en mr. P. J. Oud (V.V. D.) dachten er anders over. De heer Gortzak (C.P.N.) had in het algemeen geen bezwaar tegen sa larisverhoging, maar hier worden de verhoudingen scheef getrokken. De minister verdedigde uitvoerig het gevoerde beleid. Direct na de bevrijding moest het systeem van de toelagen ai worden toegepast om bekwame mensen vast te houden. De Kamer wilde, dat de represen tatiekosten geïncorporeerd werden in de salarissen. Thans verdwijnen de toelagen. Het gaat om een technische herziening en het toeval wil. dat die gelijk gepubliceerd werd met de 5%. maar de beslissing over de herziening Was in het kabinet al genomen in Januari j.l. Spr. verzocht met veel klem het amendement Tuin niet aan te nemen, want aanvaarding zou de regering in een onmogelijke positie plaatsen. Doorlopend gaan voortreffelijke krachten heen. De verdere behande ling wordt uitgesteld tot Donderdag middag één uur. In de avondvergadering werd behan deld het wetsontwerp houdende rege len omtrent voorlopige voorzieningen ten aanzien van bedrijfsregelingen (wet schorsing bedrijfsregelingen). Een voorstel van de heer Janssen (K.V.P.) dat de minister slechts tot schorsing kan overgaan na een com missie te hebben gehoord, w.-rdt over genomen. Het wetsontwerp werd z.h.s. goed gekeurd. Daarna kwam aan de orde de wet op de bescherming van Staatsgehei men. De heer Burger (P.v.dA.) hoopte, dat de toepassing van de bevoegdhe den, die aan de kroon gegeven zullen worden, voorzichtig zal geschieden. De heer Stokvis fC.P.N.)) vroeg waar de feiten zijn, die aantonen, dat het Nederlandse gemenebest bedreigd wordt door spionnageorganisaties. Hij vreesde voor een politiestaat. De heer van der Feltz (C.H.) meen de. dat ieder met het ontwerp kon instemmen. Na een korte verdediging door de minister van justitie werd het z.h.s. aangenomen met aantekening, dat de heer Stokvis tegen was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7