PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Middelburgse gemeentefinancien verkeren in deplorabele toestand Bemiddelingspoging van de Aziatische landen vindt weerklank DE BILT Voorstel om 38ste breedtegraad tot demarcatielijn te maken Kantlijn VERLAGING MELKPRIJS BLIJFT GEHANDHAAFD FRANKRIJK LEGT ZICH NEER BIJ HERBEWAPENING DUITSLAND VELDTOCHT IN KOREA IN FEITE VERLOREN VOOR VER. NATIES Belgen willen geen haas! maken met de Benelux. Gemeentehegroting-1951 toont een tekort van f 218.000 Vandaag VOORSPELT: 193e Jaargang - No.288 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred G Ballintljn PI verv.i W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week t 3.90 p kw fr p p f 4.13 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 Dec. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 13 ct per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief, kleine advertenties (max 8 regels van 1—5 regels f I.- Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingcn Walstr 58—60. tel 2355 4 Ujnen <b.g.g I of 21601 M'burg, l.ondense Kaai 29. tel 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel.2475 (b.g.g 2228) Oostburg Pr Mauritsstr. 12. teL 102; Terneuzen: BrouwerUslr 2. Zierikzee N. Bogardstr C 160. tel 26 Geen militaire reden voor gebruik van atoombom. liet beroep van de dertien landen in Azië en het Midden-Oosten op de Chinese communisten en de Noordkoreanen om de 38ste breedtegraad niet te overschreden heeft in Londen en Parijs een gunstig onthaal gevonden. Te Parijs werd verklaard, dat Frank ryk het beroep ten volle ondersteunt. De dertien landen willen tevens de verzekering, dat omgekeerd de troepen der Ver. Naties de breedtegraad niet zullen overschreden indien de krijgs kansen zouden keren. Op deze wijze zou de breedtegraad als demarcatie lijn blijven dienen. Het is nog niet bekend hoe de Chinezen reageren op het beroep, dat on dertekend is door Afghanistan, Birma, Egypte, India, Irak, de Libanon, Pakistan, Perzië, de Philippijnen, Arabië, Syrië, Yemen, en Indonesië. Inmiddels hebben Engeland en de Ver. Staten in de algemene vergade ring der V.N. een resolutie ingediend, waarin het terugtrekken van de Chi nese troepen wordt geëist. Een andere poging tot bemiddeling komt van de Arabische Liga. De se cretaris-generaal van deze staten bond heeft voorgesteld, dat Truman en Stalin onder auspiciën van de Ver. Naties een conferentie zullen orga niseren om te trachten een basis te vindep voor behoud van de wereld vrede. De Amerikaanse legerstafehef, ge neraal Collins, heeft te Seoel ver klaard, dat er zijns inziens geen tac- tisch-militaire reden is voor gebruik van de atoombom in Korea. Generaal Collins verklaarde verder, dat het terugtrekken van.de verbon den legers uit Pjongjang ordelijk was geschied en dat het moreel van de troepen goed is. Hij prees „de uit stekende prestatie" van de man schappen van liet Britse Gemenebest en Turkije. Volgens Collins belem merde de nieuwe situatie in Korea de Lange tijd kan men een struisvogel politiek voeren en zijn hoofd in het .zand steken, om de onaange name dingen niet te zien. Op ten ge geven ogenblik wordt dat evenwel on mogelijk en komt de harde realiteit aan het licht. Vermoedelijk zal voor het meren- .deel van onze lezers het bericht over het uitstel van de Benelux-conferentie, die op 14 December zou beginnen, on begrijpelijk zijn geweest. Dat is met officiële mededelingen vaak zo. Daar om is het goed, om eens in eenvoudige woorden te zeggen, waar al die fraaie woordenomhaal op neer komt. In de gegeven omstandigheden voelt België bitter weinig voor een Benelux, omdat de.Nederlandse gulden te wei nig waarde meer heeft en omdat wij veel te veel in- en veel te weinig uit voeren, met andere woorden: omdat wij niet sober genoeg zijn. België be schouwt ons op dit ogenblik niet als een gelijkwaardige partner en heeft weinig lust om een blok aan zijn been te nemen Dat is voor ons roemruchte Neder land een bittere pil. Te meer omdat wij altijd een beetje hooghartig heb ben neergezien op de Belgische econo mie. Nu worden wij in e ;n niet nader te noemen kledingstuk gezet. En we zitten ermee. Helaas. Toen enige tijd geleden het bouw volume voor 1951 bekend werd gemaakt, bleek, dat Zeeland er het kaalst van alle provincies was af gekomen. Het is wellicht niet overbodig er nog eens de aandacht op te vestigen, dat de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw ricbtingscontingen- ten heeft vastgesteld, die gelden voor de periode 1951—1953. dus voor drie jaren. Voor de elf provinciën luiden deze contingenten aldus: 1951—1953 Jaargemiddelde defensieplannen niet. West-Europa Militaire waarnemers te Tokio zijn er echter van overtuigd, dat een vol ledige ontruiming van Korea door de verbonden troepen slechts kan wor den voorkomen als de Chinezen aan de 38ste breedtegraad halt houden of het vuren staken. Do Chinese communistische troe pen blyven gestadig oprukken naar de nieuwe verdedigingslinie der ver bonden troepen ten Zuiden van Pjongjang. Zij pogen evenwel niet in contact te komen met het inge graven achtste Amerikaanse leger. De nieuwe geallieerde linie loopt van de Westkust van Korea tot op ongeveer 65 kilometer in het binnen land. In het Oosten staat deze linie echter bloot aan vijandelijke aanval len. De in het centrum oprukkende Chinezen maken nu een zwenking naar het Westen, in een poging om de Oostelijke flank der geallieerde li nie te omtrekken. Woensdag bevon den twee Chinese communistische di visies zich in de nabijheid van de voornaamste geallieerde stellingen. Amerikaanse patrouilles verkregen evenwel geen contact met hen. Het is nog niet duidelijk of de ver bonden troepen daadwerkelijk zullen pogen stand te houden, indien de Chinese communisten tot massale aanvallen overgaan. De 10.000 Amerikaanse mariniers, die hij Hagaroe door Chinese, strijd krachten waren omsingeld, zjjn erin geslaagd de ring te doorbreken. De voormalige hoofdstad van Noord Korea, Pjongjang is door de strijd krachten van de Verenigde Naties verlaten. In lange colonnes vrachtwagens trekken de troepen Zuidwaarts. Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht 4622 4436 3820 10291 14207 9188 1541 1479 1273 3430 4736 3063 8032 11013 521 6678 4234 Noord-Holland 24096 Zuid-Holland 33042 Zeeland 1563 Noord-Brabant 20033 Limburg 12702 Deze cijfers gelden voor de totale woningbouw. En wij vinden, dat Zee land er kaal afkomt en zich maar be ter geen illusies kan maken over een snelle ontwikkeling in de komende drie jaren Minister s'Jacob heeft dezer dar gen aan de Eerste Kamer een mededeling gedaan, waaruit blijkt, dat er nog altijd bureaucraten onder de ambtenaren schuilen. Jacht- artikelen zijn luxe-goederen en aan behoorlijke invoerrechten onderhevig Onlangs arriveerde de eerste zending Amerikaanse jachtvliegtuigen voor het Nederlandse leger (per boot en netjes ingepakt). Weelde! zeiden de doua nemannen. die het spul moesten waar deren, jachtartikelen! En prompt hieven ze het invoerrecht! Bontjassen zijn natuurlijk ook weel de. En lederen vesten voor jeepchauf feurs zijn met bont gevoerd. Weel de! zeggen al wederom de douaneman nen. Hun oordeel zal worden gecorri geerd, zo deelde de minister mede. Maar intussen was het dan toch maar geschied! Regering ziet geen aanleiding haar standpunt te herzien. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de regering geen aanleiding gevonden haar standpunt ten opzichte van de melkprijs te wijzigen. Zoals bekend is deze prijs onlangs vastgesteld op 17 Vi cent. Woensdag heeft de delegatie van de Stichting van de Landbouw een onderhoud gehad met de minister president en de ministers van Economische Zaken, Financiën en Land bouw. Dit onderhoud heeft dus niet tot resultaten geleid. Intussen duurt de actie tegen de verlaging van de melkprys voort. De voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de heer F. den Hartog,heeft Woensdag tij dens de algemene vergadering: van de Maatschappy ernstige critiek uit geoefend op de regeringspolitiek. Hij achtte het zeer juist dat tegen de verlaging van de melkprijs een storm van protest is opgegaan. Het belangrijkste bezwaar van de heer den Hartog was. dat deze melkprijs verlaging de uiting zou zijn van een streven om de landbouw weer terug te drukken naar de positie, die hij in het verleden op zo voortreffelijke wjjze heeft bekleed, nl. die van dienstwillig en honorair dienaar van de rest onzer samenleving. De heer Hartog zeide te hopen, dat de regering aanleiding zal vinden haar standpunt te herzien. „Mocht dit onverhoopt niet geschie den, dan zal de georganiseerde land bouw zich nader moeten beraden of nog bepaalde stappen moeten worden ondernomen en zo ja, welke". Nederlandse suggestie voor herbewapening Duitsland. Berichten over een Nederlands be middelingsvoorstel over opneming van Duitse eenheden in een Atlanti sche' strijdmacht hebben zowel in Den Haag als in Bonn verrassing ge wekt. In Den Haag wordt erop gewezen, dat het hier een Nederlandse sugges tie betreft tijdens besprekingen te Lo*den en geenszins een voorstel aan de Duitse regering. Bondskanselier Adenauer heeft verklaard dat de Nederlandse sug gestie „uiterst vaag" is en dat het daarom misplaatst zou zijn nu reeds eeif standpunt in te nemen. „Door de eeuwen trouw" komt op voor Ambonnezen. Het hoofdbestuur van de Stichting „Door de eeuwen trouw" heeft zich met een telegram tot de ministerraad gewend. Hierin wordt de aandacht gevestigd op het plan om 4000 Am- bonnese KNIL-leden met hun gezin nen van Java naar Ambon over te brengen. „Door de eeuwen trouw" vreest, dat dit betekent, dat deze Ambonne- se gezinnen aan de Indonesische be zetter van een klein gedeelte van Ambon worden „uitgeleverd" en wijst erop, dat de Ambonnezen op Java slechts naar het vrije gebied van de Republiek der Zuid-Molukken wensen terug te keren. Tenslotte worden garanties gevraagd, dat aan deze wens zal worden voldaan. Tunnel ingestort aan helling van de Etna. Door een gasontploffing is Woens dag het dak van een 300 meter lan ge tunnel aan de Noordwestelijke helling van de Etna ingestort- Min stens zeven personen zijn onder het puin bedolven en omgekomen. Men vreest, dat er nog veel meer slacht offers zijn. Hoofdzaken van het Amerikaanse plan aanvaard. De Franse regering lieeft Woensdagavond besloten de voornaamste plin ten van het Amerikaanse plan tot herbewapening van West-Duitsland bin nen het kader van een Atlantische strijdmacht, aanvaard. De Franse vertegenwoordiger op de conferentie te landen tussen de plaatsvervangers der minister van het Atlantisch Pact heeft opdracht ge kregen zjjn verzet tegen het Amerikaanse plan te staken en de opgesteld'; aanbevelingen te tekenen. De Franse regering nam deze be slissing na langdurige discussies tus sen de ministers onderling. De socia listische kabinetsleden, in het byzon- der minister Mollet, verzetten zich hevig tegen het laten varen van het Franse plan voor een Europees le ger. Zij meenden, dat geen verdere concessies mochten worden gedaan aan de Amerikanen en dreigden zelfs uit de regering te zullen treden in dien een beslissing in andere zin zou worden genomen. Minister-president Pleven hield echter voet bij stuk en kreeg daarbij de steun van de meer derheid in het kabinet. Een woordvoerder van de minister president zei. dat de Franse regering zich by de Amerikaanse zienswijze had neergelegd om de herbewapening van West-Europa niet langer op te houden. Zoals bekend heeft de Amerikaans- Franse tegenstelling over de herbe wapening van Duitsla land de conferen tie in Washington tussen de minis ters van Defensie doen mislukken. De benoeming van een opperbevel hebber over de Atlantische strijd macht moest dientengevolge worden uitgesteld. Het Amerikaanse plan houdt in, dat er Westduitse brigades ge- Truman en Attlee bestudeerden de overgebleven mogelijkheden. Volgehs een communiqué na afloop hebben Truman en Attlee Woensdag vouruamelyk geconfereerd over eco nomische problemen in het bijzonder rijmverdeling van grondstoffen. De algemene bespreking over de crisis als gevolg van de Chinese interventie in Korea is thans beëindigd. Reuter verneemt, dat de adviseurs •van beide staatslieden thans de ver schillende mogelijkheden voor Korea bestuderen, waaronder: Een door beide partijen te aan vaarden order om het vuren te sta ken, waarbij de 38ste breedtegraad als wapenstilstandslinie zal worden aangenomen. 2. Het terugtrekken van alle ver bonden troepen uit Korea, evenwel met voortzetting van aanvallen door vliegtuigen en oorlogschepen op de Chinezen. De diplomatieke medewerker van de New York Times schrijft dat de Ver. Staten de volgende maatregelen heb ben voorgesteld indien Peking geen redelijke oplossing voor het Koreaan se geschil wil aanvaarden: Joegoslaaf schoot op zijn hosp.ta en doodde daarna zichzelf. In Eygelshoven heeft een Joego slaaf een poging tot doodslag ge daan op een landgenote bij wie hy inwoonde. De Joegoslaaf, een 55-ja rige gepensionneerde mijnwerker, die als een zonderling bekend stond, had van de vrouw de mededeling gekre gen, dat hij wegens gezinsuitbreiding een ander kosthuis moest zoeken. Hierover ontstond een twistge sprek, waarbij de Joegoslaaf zo opge wonden geraakte, dat hy een revol ver haalde en op de vrouw schoot. Misschien zal zij een oog moeten missen, maar direct levensgevaar be staat er niet. Na de aanslag sloot de dader zich op in zijn kamer en schoot daar zichzelf neer. De ergste sneeuwstorm in Centraal Spanje sinds 20 jaar heeft Madrid ge ïsoleerd en chaos in het weg- en spoor verkeer veroorzaakt. 1. Geen erkenning door de Westerse mogendheden van de door rood-Chi na gemaakte veroveringen. 2. Geen in williging van het verzoek van het communistische China om vertegenwoordiging in de- Ver. Na ties. 3. Het „op een beperkte schaal" blyven aanvallen van de door de Chi nese. communistische troepen bezette delen van Korea, hetgeen zou moe ten geschieden vanuit de daarvoor nog ter beschikking staande bases". Volgens de medewerker zyn Tru man en Attlee het erover eens, dat de veldtocht in Korea niet meer is dan een fase in de stryd tegen de communistische staten en dat die strijd op Korea in feite voor de ver bonden troepen verloren is. Attlee heeft in een rede te Washing ton verzekerd dat hy niet gekomen was om de V.S. te bewegen tot een politiek van verzoening tot conces sies. „Wij weten allen uit eigen bitte re ervaring dat een dergelyke politiek niet loont aldus Attlee. vormd zullen worden onder Duitse bevelhebbers, die echter ingeschakeld worden in het geheel van de Atlan tische strijdmacht. Er zullen onmid dellijk Duitse recruteringsbureaux worden ingesteld. De geallieerde com missie zal toezicht houden op de '.ver- ring. Er komt een Atlantische Hoge Commissaris, die in zeker opzicht de taak krygt van een Europese minis ter van Defensie. Proefneming moet worden voortgezet. Het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de juistheid ontkend van berichten, dat Neder land een verzoek heeft ingediend om nieuwe credieten binnen het kader van de Benelux. In de Belgische pers zijn gisteren vele commentaren verschenen op het uitstel van de Benelux-conferentie, waarin er de nadruk op wordt ge legd, dat de economische situatie nog niet rijp is voor een volledige Unie. Het blad „Le Soir" schreef: „De problemen van de waterwegen, de landbouw en de verschillen op de handelsbalans moeten nog worden opgelost". „Waarom de zaken overhaasten?" Het is zeker, dat met of zonder ver drag de Benelux na 1 Januari 1951 nauwelijks zal afwijken van wat zij thans is." Onder de huidige omstandigheden, aldus „Le Soir", zijn Belgische krin gen van oordeel dat het niet meer dan redelijk is dat België zich nog niet definitief verbindt met Neder land. De proefneming, die thans gaan de is, moet worden voortgezet en de Belgen moeten eerst weten of de Ne derlanders in staat zijn him econo mische toestand te saneren en hun fi nanciën in evenwicht te brengen. Zolang ook voor de betalingsproble men geen oplossing gevonden is. zal een formele Unie geen enkel voor deel brengen. Kraamkliniek wordt opgeheven Bouw van een nieuw zwembad gaat door Waterleidihgtarieven gaan omhoog. Was in vorige jaren de financiële positie van de gemeente Middelburg reeds verre van rooskleurig, de jaarlijkse begroting kon in ieder geval nog sluitend gekregen worden. Thans hebben B. en W. de raadsleden moeten berichten, dat van een sluitende gemeentebegroting voorshands geen sprake meer kan zijn. De heden verschenen begroting van 1951 toont een tekort van 218.000dat inmiddels is opgelopen tot 265.000. Dit tekort spruit volgens B. en W. voor een belangrijk deel voort uit een neiging van het Rijk tot objectivering van de diverse uitkeringen, het geen voor de door oorlogsgeweld getroffen gemeenten zeer betreurens waardige gevolgen heeft, alsmede uit de staging van lonen en prijzen. Men wil trachten het geraamde tekort geheel of ten dele te doen opvangen derhandelingen binnenkort geopend worden. Vooruitlopend op de resulta- door een verhoging van de Bijzondere Uitkering, waartoe de nodige on- ten daarvan heeft men het bedrag van de Bijzondere Uitkeringen met het volle tekort verhoogd. In een brief aan de Raad herinne ren B. en W. er aan, dat het sluiten van de begroting voor 1950 reeds met zeer veel moeite gepaard ging. Ook toen was het reeds onmogelijk een vastomlijnde financiële politiek te volgen, daar de diverse rijksuitkerin gen, die een belangrijk deel der ge meentelijke inkomsten vormen, hun grondslag vinden in een noodrege- ling, welke voor de toekomst geen enkele zekerheid biedt. Het is het voornemen van de regering de wer kingsduur van deze noodregeling met een tweetal jaren te verlengen. In de brief wordt verder gewezen op twee nadelige invloeden op de ge meentelijke financiën. Ten eerste de sterke neiging van het Ryk tot ob jectivering van de diverse uitkerin gen, die geen gelegenheid geeft om rekening te houden met bijzondere omstandigheden, welke zich speciaal ten aanzien van de getroffen ge meenten voordoen, ten tweede de stijging van lonen en prijzen. Voorts noemen B. en W. als oor zaken van het tekort de afschrijving op de kapitaaldienst opgenomen, in 1951 uit te voeren kapitaalwerken, verhoging subsidie kleuterscholen, kosten door het tegelijk gebruiken van het gothische deel van het stad huis en het nood-gemeentehuis, ver hoging kosten straatverlichting, ver hoging normen voor vergoeding voor aanschaffing en onderhoud der schoolbehoeften voor het l.o., sta king rentebijschryving en hertaxatie van in het grondbedrijf ingebrachte gronden, stijging nadelig saldo van Maatschappelijke Zorg en minder gunstige uitkomsten van bedreven en diensten. Er wordt een analyse gegeven van het tekort ad 218 000, waarvan wy de volgende nadelige verschillen ten opzichte van 1950 geven: stijging lo nen. salarissen en materiaalprijzen 12.265; kapitaalslasten en onder houd Stadhuis Markt 28.134; kos ten uitvoering herbouwfinanciering kosten brandweer 2100; kapitaals- lasten nieuwe zweminrichting 6780; styging kosten bouw- en woningtoe zicht 5000; meerdere uitgaven ten gevolge van kapitaalwerken open bare werken 23.433; meer onder houdswerken en styging lonen en prijzen O. W. 50.937: meerdere uit gaven onderwijsinstellingen 35.213; verhoging kleuterscholen 4772; meerdere kosten grondbedrijf 92.000; idem Maats. Zorg 48.600. IN WEZEN TOTAAL NADEEL GROTER. In wezen is het totaal nadeel gro ter dan 218.000. In 1950 werd op is hec 50 jaar geleden, dat Paul Kruger, de president van de Zuid-Afrikaanse Republiek, met groot enthousiasme in Den Haag werd ontvangen; viert de Nederlandse pia nist Conraad V. Bos, leermees ter van Margaret Truman, zyn 75e verjaardag; verzorgt de K.L.M., de eerste officiële emigranten- vlucht naar Nieuw Guinea. de z-g. „primitieve begroting" nog 70.000 geraamd wegens toevoeging aan de algemene reserve, terwijl dit in 1951 niet mogelijk is. Het werke lijke verschil bedraagt derhalve 288.000- Bovendien dient de dek king van ten laste der gemeente blij vende wederopbouwuitgaven in over weging te worden genomen. Voors hands wordt gerekend op een bedrag van 2 millioen gulden. Dit bedrag afgeschreven in 30 jaar, betekent 'n jaarlijkse last van rond 67.000. Als afschrijving werd uitsluitend ten be hoeve van het stadhuis reeds ge raamd een som van de gewone dienst met 47.000. Op de begroting gaan thans meer en meer de lasten drukken van in de laatste jaren ondernomen kapitaal werken. Bij deze posten blijkt steeds meer hoe door de oorlog getroffen femeenten onder zware financiële ruk komen te verkeren. Noodzake lijke vernieuwing brengt met zich mede, dat tevens verbeteringen wor den aangebracht, welke de sterk ge wijzigde omstandigheden eisen. Dit noopt tot kapitaalsuitgaven, die in niet getroffen gemeenten over een orden ver- HBH wel in een veel gunstiger positie dan de ge meenten, die door oorlogsgeweld ge troffen zijn. Het ware wel noodzake lijk, dat bij 'n financiële verhoudings regeling ook aan dit punt aandacht werd geschonken, aldus B. enW. (vervolg op blz. 2) langer tijdvak kunnen wore deeld. Zij verkeren dus wel TIJDELIJK REGEN Geldig tot Donderdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tus sen West en Zuid. Geleidelijk min der koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1