Jimmy Brown veroverde de Bevelanden Geslaagde P.Z.C.-kinderfeesten te Goes Handschoenen. Zeeuwse Almanak De Walcherse waterproMemen VEERE KREEG Z'N KLAPBANK BERTHA HERT0GH WEER GOEDE MAATJES MET HAAR MOEDER? 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 DECEMBER 1950. Jimmy Brown, de held van de P.Z.C-kinderstrip, is na zyn vele beleve nissen van de laatste weken met Pat Ballpoïntbloc en zijn handlangers, Zaterdagmiddag zyn tournee door Zeeland met de Prov. Zeeuwse Courant begonnen. En hoe! Wie nog aan zjjn populariteit mocht twijfelen, heeft zeker niet zyn eerste optreden in het Goesse Schuttershof bijgewoond. De zaal heeft op haar fundamenten getrild van de enthousiaste toejuichingen, welke Jimmy ontving van de 1400 Bevelandse kinderen, die in drie voor stellingen getuige waren van zyn nieuwste avonturen. Het ziet er naar uit dat onze olyke aap in de komende weken op zyn tocht door Zeeland het succes dat Kappie cn de Maat vorig jaar oogstten, nog zal overtroeven. Wat hebben de kinderen en la ten we eerlijk zijn: ook de ouderen genoten van de belevenissen van de familie Brown, waar Brammie met zijn aapje Jimmy de boel op stel ten zetten en de dolste situaties schepten. Het begon al voordat het doek openging met het welkomst lied aan Jimmy. De stemming zat er direct in en de zaal daverde van het gezang der kinderen. Gegierd is er om de ondeugende streken van de kleine Jimmy in de kinderstoel en niet minder om de dolle capriolen op de fiets. Het hoogtepunt werd be reikt toen sportheld no. 1 ziin boks- talenten ten toon spreidde. We zullen er niet meer van vertellen, want dui zenden Zeeuwse kinderen verbeiden nog met spanning de dag waarop ook zij dit Jimmy-festijn kunnen bij wonen. De Bevelandse vriendjes en vriendinnetjes vonden het geweldig! Dat weten zij dan alvast. OOR SENT NICOLAAS Ja, en dan was er nog meer. Nie mand minder dan St- Nicolaas en zijn zwarte knecht deden de P.Z.C. de eer aan om deze kinderfeesten met een bezoek te vereren. Onder uitbundige toejuichingen schreed de goede Sint door de zaal, minzaam buigend en handjes gevend aan de peuters. En dan die zwarte Piet! Wat een grappenmaker, vonden de kin deren. Zoals altijd wanneer de Sint bij de P.Z.C. op bezoek komt. was de Advertentie. Op het laatste moment ontvingen wij onze hand schoenen, die wij sinds maanden in bestelling hadden. Een geschenk waar iedere man gelukkig mee is. In verschillende kwalitei ten nappa, met tricot en gebreide wolvoering. Van 14.95 tot 22.50 St. Jacobsstraat 25, Vlissingen. Wy zijn hedenavond tot 9 uur geopend. Zeeuwse Fruitteeltdag. De Zeeuwse Fruitteeltdag zal deze winter op Vrijdag 2 Februari a.s. wor den gehouden. Ditmaal zal de ziekte bestrijding in het middelpunt der be langstelling worden geplaatst. Als sprekers worden verzocht drs. Everhuis (bestrijding van bladrolleis in de fruitteelt), de heer M. v. d. Vree (spintbestrijding met minerale olie of parathion?), dr. D. Mulder (nieuwe inzichten over ..Kurk"stip) en ir. W van Soest (ziektebestrijding in Ame rika). NUTS 8P AARBANK Gedurende de maand November werd bij de Vlissingse Nutsspaarbank ingelegd f 194.066,40 en terugbetaald 222 097,21. Uen ontsparing dus van 28.030,81. In November van het vo rig jaar waren deze cijfers resp. f 129 813,47 en 246.421,70. Toen werd er dus 116.608.23 meer terugbetaald dan ontvangen. TREIN Vandaag geen Almanak van ons zelf, maar een geleende. In het a.1 weekblad Vrijheid staat een rubriekje Recht en Averecht, geschreven door iemand, die vaak in Zeeland komt Er staat nog al eens iets over Zeeland in. Zo deze week het volgende ver haak Laatst zaten wij in de trein, die ons van Amsterdam naar Vlissingen moest brengen Tegenover ons zat een jon geman, die bij Haarlem opeens hevig begon te snikken. Wij durfden hem niet naar zijn leed vragen, maar toen hij in Den Haag en in Roosendaal en in Goes en in Middelburg nog te snikken zat, konden wij onze nieuwsgierigheid toch niet langer be dwingen. Op het station in Vlissingen, toen hij uitstapte, klampten wij hem aan. Waarom huilde U deze hele reis?" vroegen wij. ,Jk ben in de verkeerde trein ge stapt", zei de jongeman. „Ik moest naar Zandvoort", grijze bisschop weer goed geluimd en na de geestdriftige aubade hem ge bracht, moesten natuurlijk ook en kele kinderen op het toneel verschij nen om hem een liedje toe te zingen. De kleinsten zonder schroom en de ouderen wat meer geïmponeerd, tra den de kinderen voor het voetlicht om voor een echte microfoon en met begeleiding van een grote accordeon, hun zanghulde te brengen. Aller aardigste tafreeltjes speelden zich hierbij af. De beloning bleef natuur lijk met uit, want alle debutantjes kregen behalve een hand van de Sint bovendien nog een fijne marsepeinen Jimmy. Daar kun je wel een liedje voor zingen en zo nodig een beetje angst voor overwinnen! Voor de tralies van de stevig ge sloten kooi achter het toneel, hebben we na afloop nog getracht Jimmy te interviewen. Helaas zijn we de apen taal niet machtig en dus konden we uit het gegrom weinig opmaken. Brammetje, zijn jeugdige baas, wist ons echter te vertellen dat de ken nismaking met de Zeeuwse kinderen Jimmy goed is bevallen. Hij vlast er al op om Woensdag te Middelburg zijn sporttalenten te laten zien. Dus dat belooft ook daar weer wat te worden!! Wy wyzen er nog op, dat vandaag te Vlissingen kaarten uitgereikt wor den in ons bureau, Walstraat, van S6.30 en morgen te Middelburg in het Schuttershof van 21 uur. Minister Mansholt spreekt voor de Z.L.M. 20 December ie Middelburg. In de Algemene Vergadering der Z.L.M., welke Woensdag 20 December in het Schuttershof te Middelburg ge houden zal worden, zal Z.E. de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt een rede houden. De agenda vermeldt o.m. een statu tenwijziging en de begroting voor 1951. BENOEMING Met ingang van 1 Februari 3951 is de heer A. Geelhoed te Kortgene als onderwijzer aan de o.l. school te Souburg benoemd. Bewering, dat bij Biggekerke verzilting zou zijn opgetreden, werd bestreden. De voorziening van Noord-Beveland. De behandeling in de afdeli-^en van de Provinciale Staten van Stee land van een door G.S. ingediend voorstel tot het aangaan van een geldlening ad. 2 miilioen ten behoe ve van dc N.V. Waterleidingmij. Mid den Zeeland, heeft geleid tot een aan tal opmerkingen en vragen van Sta tenleden. In één der afdelingen werd opge merkt dat het waterprobleem op Walcheren uitermate moeilijk is. De verzilting van het grondwater neemt toe. Te Biggekerke heeft men te diep geboord en moet thans de putten Ongeval te Bergen op Zoom. Arbaiders onder straatstenen bekneld. Zaterdagmiddag is bij de aanleg van de persleiding voor mijngas te Berger» op Zoom ee nernstig ongeluk gebeurd Enige werkmensen, die bezig waren een paar buizen aan elkaar te lassen, geraakte onder ee nbrok straatstenen, die in de werkput viel. Hierbij werd K. M. uit Breda ernstig gewond. Hij bekwam inwendige kneuzingen en hoofdverwondingen en werd per zie kenauto naar een ziekenhuis overge bracht Zijn toestand was niet buiten levénsgevaar. Een lasser die onder de buis terecht was gekomen had geluk, doordat de brok puin van ettelijke tientallen kilo's met een punt tegen de zijwand van de gegraven gang bleef rusten. Met veel moeite werd hij bevrijd. De politie stelt een onder zoek in. De provincie en de vereniging „Rijwielpad Walcheren". De afdelingen van de Prov. Staten van Zeeland behandelden het voorstel van G.S. omtrent het verlenen van een bijdrage aan de ver. Rijwielpad Walcheren in dc kosten van recon structie van het fietspad Vlissingen Groot Valkenisse en aan de beheer ders van toeristische fietspaden in de onderhoudskosten In één der afdelingen werd betoogd, dat het verzoek van de vereniging Rijwielpad Walcheren steunde op een cessie van de claim oorlogsschade door de vereniging aan de Provincie, zodat deze het risico te aanvaarden heeft ten bedrage van 10.000 als ge raamd bedrag. G.S. stellen thans voor een som van 4000 te geven. Ge vraagd werd. of het niet mogelijk is deze zaak. die van algemeen belang is, nog eens onder ogen te zien. Inderdaad hebben G.S. zich nader beraden, doch dit beraad heeft er niet toe geleid wijziging te brengen in hun voorstel m die zin, dat de Pro- vincie de claim wegens oorlogsschade van de vereniging overneemt. De be zwaren, welke zij in hun voorstel daar tegen naar voren brachten, me nen G.S. onverkort te moeten hand haven. Te minder bestaat er aanlei ding tot wyziging van het voorstel, nu de vereniging zich met de voorge stelde regeling kan verenigen. Lezing over maisteelt. De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting Oost-Zuid-Beveland, houdt in sa menwerking met de kring Oost-Zuid Beveland der Z.L.M. op Zaterdag 9 December a.s. een „Maismiddag" In deze vergadering zal o.a. ir W. Kake- beeke. directeur der N V. Bathpolders. een lezing met lichtbeelden houden over „De maisteelt in Amerika en in Nederland". Technisch ambtenaar P.Z.E.M. benoemd. Tot Technisch Ambtenaar bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici teits-Maatschapplj is benoemd de heer C. Broodman te Vlissingen. weer dempen, omdat het zoet water hoger zit. Het herstel van het pomp station aldaar kon niet worden toe gejuicht; het lid. dat aan het woord was. zag liever een overkoepelend or gaan van de Waterleidingmy. Zuid- Beveland met de Walcherse maat schappijen en de N.V. Midden Zee kind. Een ander lid informeerde naar de toekomstige voorziening van Noord-Beveland door de maatschap pijen en weer een ander lid spoorde het prov. bestuur aan zelf voldoende medezeggenschap te krygen in de waterleidingmaatschappijen. Van de zijde van G.S. werd geant woord, dat ten aanzien van het pompstation te Biggekerke advies is gevraagd bij het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening. Dit advi seerde voor instandhouding, als is het water van minder kwaliteit. Er moet voor moeilijke tijden' een reèe?ve zijn. De bewering, dat te Biggekerke ver zilting zou zijn opgetreden werd ten stelligste bestreden. PROBLEEM ZOMER 1952 OPGELOST. Samensmelting van de diverse maatschappijen is moeilijk, maar toch is met name op Walcheren op dit ge bied al iets bereikt. Het probleem zal eerst opgelost zijn, als de transport leiding is gelegd, waarvoor de geldle ning is bedoeld. Dan zal de opwek king in Ossendrecht met öpstuwing onderweg voldoende zijn om het Wal cherse probleem op te lossen. Naar schatting zal dit in de zomer van 1951 het geval zijn. De voorziening, van Noord-Beveland is in studie. Zustermaatschappijen overwegen de mogelijkheid om door tariefsverhogingen de voorziening van dit eiland te bevorderen. Gereformeerde mannen bijeen. Onder leiding van de heer A. de Klerk te Vlissingen werd te Goes een kadervergadering van het district Zee land van.de Bond van Gereformeerd» Mannenverenigingen gehouden. De bondsadministrateur, de heer A. Spar, hield een referaat onder de titel ..Waar blijven onze mannen". Spreker betoogde, dat er ook in de Gerefor meerde Kerken geestelijke lauwheid te bespeuren valt en dat velen zich onttrekken aan allerlei arbeid, die zeer noodzakelijk is. De Gereformeer de Mannenverenigingen nemen in het Kerkelijke leven een voorname plaats in, maar toch ontbreken nog teveel broeders op het appèl. Het gaat niet om de Bond of om de vereniging, maar het gaat om het bouwen aan de Gereformeerde Kerk, ten dienste van geheel ons volk. Ter wille van deze kerk moeten wij onze schouders onder dit werk zetten, aldus spreker. Hij noemde het een droevig verschijnsel, dat het altijd dezelfden zijn, die deze arbeid moeten verrichten. Spreker be sloot met een opwekking om trouw te zijn in de dienst van Gods Konink rijk. Verhoging subsidie Militaire Tehuizen. De afdelingen van de Prov. Staten van Zeeland oehandelden het voorstel van Ged. Staten tot verhoging van de subisidies ten behoeve van de Militai re Tehuizen te Middelburg. In één der afdelingen kon de voorgestelde verho ging van het subsidie voor het Pro testants Militair Tehuis aller goed keuring wegdragen hoewel de vraag rees, of de voorgestelde verhoging wel voldoende is, omdat niet ver wacht wordt dal alle oorlogsschade door het Rijk zal worden vergoed. (Jok In een andere afdeling werct een verhoging met 25 aan de lage kant geacht, in beide afd. werd voorts gevraagd of de subsidies over 1948 en 1949 alsnog zullen worden uitbetaald. Ged. Staten antwoordden,- dat deze subsidies ad 225 per jaar inderdaad reeds werden uitbetaald. Op een an dere vraag werd geantwoord dat de exploitatie van het R. K. Mil. Tehuis te Middelburg over 1950 naar ver wachting een tekort zal opleveren van 1197,34. Een iid van het college van G.S. deed de toezegging een verhoging Van het subsidie aan de Mil. Tehuizen te zullen overwegen. A.N.W.B. over de verkeersverlichting te Breskens. Zoals bekend zal de verkeersweg door Breskens worden verbeterd door de aanleg van een parkeerstrook en een tweezijdig rijwielpad. De totale breedte van de rijweg tussen de trot toirs zal dan 11 meter bedragen. Ook zal er een nieuwe verlichting worden aangebracht De A.N.W.B. heeft zich tot de gemeente Breskens gewend, met het verzoek de bestaande plan nen ten aanzien van deze verlichting te wijzigen daar gevreesd wordt, dat deze verlichting niet zal voldoen. De A.N.W.B.- -dringt- er op- aaiv~op—deze- zo belangrijke route doelmatige ver lichting aan te brengen, te meer daar verondersteld wordt, dat andere ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen het Breskense voorbeeld zullen volgen. De oesterexport. Ruim 80% naar België. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceerde de cijfers van de oesterexport over October j.l. Totaal werd uitgevoerd 196.172 kg met een waai'de van 444.991.—. Naar België ging ruim 80 van de export, name lijk 166.281 kg. (waarde 376.831). West-Duitsland nam af 20.303 kg 48.540.—). Ierland 224 kg 540.—). Frankrijk 343 kg 851.—), Engeland 7560 kg 14.664.Oostenrijk 7 kg 18.—). Zweden 11 kg 27.— Zwitserland 1438 kg 3580. Kastanjeboom bleek een lijsterbes Zaterdagmiddag is door de Zeeuwse studentenvereniging „Non Sordent in Undis" een kastanjeboom, waarom heen 'n klapbank is geplaatst, offi cieel aan het gemeentebestuur van Veere overgedragen. Te kwart voor twee trok een stoet van studenten in Jan Pleziers en open landauers Veere binnen eu z|j begaven zich naar het gemeentehuis. In de hal van het gemeentehuiswerden de reünisten door het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poorlugael, memoreerde, dat eerst een vermeende kastanjeboom was ge plaatst, want later bleek het een lijsterbes te zijn. Deze werd echter door een auto stukgereden, omdat er geen bescherming om heen stond. Nu liadaen de studenten het plan opge vat een echte kastanje te planten en deze te doen omgeven door een zes kante stenen klapbank. De burge meester overhandigde de praeses een knipsel uit de Provinciale Zeeuwse Courant, waarop een klapbank stond afgebeeld met 'n bijbehorend Zeeuws praatje. Hij hoopte, dat dit stuk zou worden opgehangen in het lokaal der studenten. Daarna werd de erewijn geschonken en de praeses, de heer Shethlage, stelde voor de aangeboden dronk te wijden aan-H.M. de Konin gin als Markiezin van Veere. De bur gemeester overhandigde vervolgens een kussen, waarop een grote schaar was gelegd, om het lint door te knip pen dat om de bank was gewonden. Toen het gezelschap het gemeente huis verliet werd op het carillon het ïo vivat gespeeld, welk lied door alle studenten staande voor het gemeen tehuis werd meegezongen. De tradio- neel aangeklede boerenpop, Dove Ko, werd door twee studenten voor de stoet uit gedragen en zo vertrok men naar het pleintje bij de Campveerse toren, waar de bank werd onthuld. BURGEMEESTER DANKTE. De burgemeester nam het woord en dankte de studenten voor het aardige geschenk. De praeses memoreerde daarna, dat het gezelschap op 4 No vember 1947 bij heel slecht weer een boom had geplant, doch de nalatig heid had begaan er geen bescherming om hèen te zetten, waardoor de boom ïerv. Commissie van Bijstand op Hedenesse bijeen. Secties brachten rapport uit. De Commissie van Bijstand van het Provinciaal Kerkbestuur der Ned. Hervormde Kerk in Zeeland, die in de betrekkelijk korte tijd van haar bestaan reeds uitstekend werk heeft verricht, wil in het volgende jaar gro te activiteit ontwikkelen. Daartoe is deze Commissie zeer onlangs uitge breid, waardoor meer aandacht en meer tijd kan worden besteed aan de arbeid, die tot nu toe te veel door het moderamen moest geschieden. Men heeft de diverse secties der commis sie uitgebreid "met figuren uit het ker kelijk leven, die met een bepaalde tak van arbeid op de hoogte zijn.In totaal zijn thans negen secties ge vormd. Zaterdag kwamen deze secties bij een op het Jeugdvormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand, onder voor zitterschap van ds. A. W. M. Odé. ten einde de nieuwe plannen van de Com missie te bespreken. Na een uiteen zetting van de voorzitter werd door de diverse secties afzonderlijk verga derd, en werden de richtlijnen van hét Moderamen besproken. 's Middags brachten de, secties rap port uit. Zo werd o.a. gerapporteerd door de secties „Kerk en School". „Kerk en Jeugd", „Inwendige Zen ding'. „Uitwendige Zending", „Docu mentatie". ,;Cultureel Werk", „Geeste lijke Volksgezondheid", en Diaconaal Werk". Deze rapporten zullen thans worden bestudeerd door het modera men der commissie. Huwelijk werd ongeldig verklaard, maar Bertha's „echtgenoot" wil wel zeven jaar wachten. De dertienjarige Bertha Hertogh, wier huwelijk met de onderwijzer Mansoer Adabi Zaterdag door het Hooggerechtshof te Singapore ongel dig werd verklaard, vertoeft nu met haar moeder in het klooster van de Goede Herder, waar zij haar Maleise dracht verwisselde voor een eenvoudi ge witte jurk, aldus meldde Reuter Zondagavond. Zij heeft haar trouw ring afgedaan en draagt het haar m vlechten. Volgens de kloosterzusters.Is zij.met. haar moeder, die op Bertha's verzoek de nacht in het klooster doorbracht, nu goede maatjes. Zij beweegt zich onder het oog van haar moeder nu vrijelijk tussen de andere meisjes in het klooster. Aminah heeft een koran en een ge bedskleed naar het klooster gezonden, waartegen de moeder-overste geen be zwaren had. Onder leiding van haar moeder heeft Bertha een breiwerkje ter hand genomen en aan de moeder overste vroeg zij of ze iets .aan mu ziek mocht doen. Bertha is ook met drie andere meisjes de kapel binnen geglipt om het orgel te bekijken. De meisjes hadden pret toen Bertha aan het instrument een toon wist te ont lokken. Meer dan honderd man politie was op het moment van de uitspraak bin nen en buiten het gerechtsgebouw aanwezig. Twee overvalwagens ston den buiten geparkeerd. Toen men Bertha vertelde. Ifoe de uitspraak luidde, barstte zij in tranen uit en vroeg zij baboe Aminah in het Maleis: „Wat ïoet ik nu doen". Man soer Adabi troostte haar. terwijl me vrouw Hertogh kalm, doch bevend terziid» stond. Aminah viel flauw en was na een uur nog niet bijgekomen. De rechter beval, dat het kind bin nen de jurisdictie van het Hof zal blij ven tot een beroep op de beslissing door het hof van appèl kan worden gehoord. Bij zijn betoog, dat het huwelijk on geldig was, zeide de rechter dat Ber tha niet als Mohammedaanse be schouwd kon worden, daar haar vader er nooit in had toegestemd, dat zijn kind het Mohammedaanse geloof aan vaardde. Ofschoon ik voldaan ben over het feit, dat Aminah Bertha met zorg en liefde heeft opgevoed en ik bereid ben de ongelukkige indruk, die zij als getuige op mij gemaakt heeft, voorbij te zien, kan ik niet blind zijn voor het feit, dat zij aandeel had in het schandelijke „huwelijk", aldus de rechter, die Aminah belastte voor de kosten. De raadgever van Bertha zeide dat hij Maandag beroep zou aantekenen. Mevrouw Hertogh verklaarde tegen over Reuter: „Ik ben natuurlijk blij, dat ik mijn meisje tenslotte heb terug gekregen. Over een poosje zal Bertha ook gelukkig zijn". IK KRIJG HAAR TERUG. Mansoer Adabi zei: „Uiteindelijk zal ik Bertha terugkrijgen. De uitspraak van het hof van deze kolonie zal niet de laatste zijn. Nadra (dc Mohamme daanse naam van Bertha) is mjj trouw en zal trouw blijven. Als het zo moet zijn, ben ik bereid op haar te wachten tot zij meerderjarig is. Dit zal slechts zeven jaar duren". Terug in zijn kleine woning vertel de Mansoer Adabi in een kamer, waar talrijke foto's van Bertha hingen, over het verloop van de behandeling in cl» i-aadskamer: „De rechter zei, dat No dra te jong was en dat haar ouder het recht hadden haar op te eisen Hij zei, dat zij haar pleegmoeder dar.!; baar moet blijven, drrh dat zij haai huwelijk moet vergeten Nadra protesteerde en zei, dat zij I heeft gehandeld. Mohammedaanse was en niet naar Christelijke ouders wildé gaan. Toen Aminah flauw viel, greep Na dra mij vast en zei, dat ze mij niet wilde veria (en. Tot haar moeder sprak ze: U bent hiervan de oorzaak. U gaf mij weg, toen ik nog een kind was en nu ik mijzelf ben, wilt u mij terugne men. Mansoer Adabi vertelde, dat Bertha weigerde mee te gaan, toen Maleise vrouwelijke poiltie-beambten tussen beide kwamen. Enkele detectives na men Nadra echter mee door een nau we gang. Ik zag. dat zij flauw viel. Toen ik probeerde naar haar toe te gaan, hield men mij tegen. Op de vraag of Bertha in verwach ting was, zei Mansoer Adabi: „Ik weet het niet". VREUGDE IN BERGEN OP ZOOM De uitspraak in het proces Bertha Herthog in Singapore is in Bergen op Zoom met enthousiasme ontvangen. Mr. Berrevoets, voorzitter van het comité .Bertha Hertogh", dat thans gedurende vier maanden een buiten gewone activiteit heeft ontplooid, was echter van oordeel, dat „de ellende nu mogelijk pas zal gaan beginnen". Hij verwacht nog een felle strijd van de tegenpartij, die niets zal nalaten om Bertha vast te houden. De behandeling van het hoger be roep zal naar zijn mening niet zoveel tijd in beslag nemen en daarom achtte hij het het beste moeder Hertogh in Singapore te laten, totdat de zaak ook in hoger beroep was behandeld. Ook bestaat de mogelijkheid, dat het pro ces nu naar Londen zal worden ver legd. Vader Hertogh toonde een grote blijdschap over de uitspraak, waarin hij de mogelijkheid zag, dat zijn vrouw en Bertha nu spoedig naar Bergen op Zoom zullen komen. Hij zou net prachtig vinden, als zij Dinsdag of Woensdag a.s. in Bergen op Zoom zouden aankomen, waarmede het ge legde van zijn vrouw, toen zij naar Singapore vertrok, n.l. dat zij Bertha voor hem en de kinderen als St. Nico las-cadeau zou meebrengen, bewaar- id zou worden. Uit de woorden, wel ke Bertha na de uitspraak in het Ma leis beeft gesproken, („Wat moet ik nu Taan doen?") maakte hij op, dat het kind tol dusver volledig onder dwang werd vernield. Nu is er een stenen klapbank om de boom aangebracht, en spr. hoopte dat aan de bank een lang leven beschoren mocht zijn. De oudste reünist, de heer Adriaanse knipte daarna het lint door en zo werd deze mooie gift officieel overge- dagen- De burgemeester aanvaardde namens het gemeentebestuur de boom met klapbank. Hij nodigde een der oudste ingezetenen van Veere in Zeeuwse dracht en wel Jo Ver linde uit, op de bank plaats te ne men. Dit voorbeeld werd gevolgd door de studenten, die ook nog een rondedansje om de klapbank maak ten. Vertellen we tenslotte nog dat voor deze gelegenheid alle studenten liet Zeeuwse insigne op hun jas had den gespeld in de vorm van een zil veren vijgeblad. Na afloop namen allen ir. de Schotse huizen deel aan een koffietafel en waarbij ook het voltallige gemeentebestuur van Vee re was uitgenodigd. Des namiddags werd in de boven zaal van de sociëteit De Vergenoe ging te Middelburg een drukbezoch te receptie gehouden, die gevolgd werd door een diner. Een lange bietencampagne? Voor die landbouwers die een late levering van suikerbieten hebben ge contracteerd, dreigt de bietencampag ne min of meer een strop te worden. Tengevolge van de hevige en aan houdende regenval is het rooien van de bieten op tal van percèlen zo niet onmogelijk dan toch zeer moeilijk ge worden. Diverse landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben nu nog vijf gemeten en meer bieten staan en deze percelen staan a's het ware on der water. Met ver'' »gen wordt dan ook uitgezien naar e.oog weer. Nu het eenmaal December is, dreigt nog een ander gevaar, namelijk dc kans dat er vorst zal komen. Dan zou de strop nog groter worden. De natte Novembermaand stagneert de werkzaamheden in de landbouw in hoge mate. Immers, zodra de bie ten van het land zijn verdwenen, moet dit geploegd worden en klaargemaakt voor een ander gewas. Het ploegen heeft nu echter weinig zin, omdat do voren door de regen worden dicht geslagen. Alles wijst er op dat de bietencam pagne dit jaar lang zal duren, temeer daar door de stormen van de laatste dagen ook de scheepvaart vertraging heeft ondervonden. Advertentie. Ze hebben 131 Sinterklazen gevraagd wat hun de meeste voldoening schenkt. 116 hebben geantwoord: de blijde kindergezichtjes 11 hebben geantwoord: bet draven op zon koude winternacht over de daken 3 hebben geantwoord: m"n ouderdoms pensioen 1 heeft geantwoord mijn Bond Street sigaret, na gedane arbeid. In alle ernstDe sigaret niet de record omzeil Grote vraag naar consumptie-aardappelen. De vraag naai- consumptieaardappe len was in de maand November van de zijde van de handel zeer groot. Vandaar dat de soorten bintje en ei genheimer in Noord-Zeeland zo goed als opgeruimd zijn. Het gevolg was dat de prijs die aan de landbouwer wordt uitbetaald steeg tot 10 cent per kg. Een abnormaal hoge prijs als men bedenkt dat de consumentenprijs niet hoger mag zijn dan 13 cent per kg. AUTO VERNIELD. De heer V. Jr. uit Middelburg; is Zaterdagmiddag toen hij op weg was van Rotterdam naar Den Briel, te Poortugaal met zijn auto in botsing gekomen met een andere auto. De auto van de heer V. werd daarbij ver nield. De heer V. werd met lichte verwondingen in een ziekenhuis te Rotterdam opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2