PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Militaire situatie in Korea zal wellicht onhoudbaar worden DEBILT r Mogelijk een tweede Duinkerken Rustige verkiezingen in West-Berlijn. Tijdelijke afremming der bouwactiviteit ALLES VAN NEDERLAND, MAAR NIETS VAN ENGELAND? ZWAAR WEER BRACHT VELE SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN ATTLEE ZAL AANDRINGEN OP ONDERHANDELINGEN MET CHINA VOORDRACHT VOOR BENOEMING VAN GRIFFIER DER STATEN VOORSPELT: 193e Jaargang - No.285 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer. Adj W de Pagter Hootdred G Balllntyn Pl verv.s VV. Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week f 3.90 p 6w ft p P 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 Dec. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. ptT mm. Minimum p. advertentie f 230. Ingez, mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels:) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 PE.C- Middelburg. Bur Vlissingen Walsti 58- -60- tel 2355 4 lijnen (b.g.g 1 of 2160) Wburg. l.ondtnse Haai 29. tel 2077 en 2 Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 b.g.g 2228) Oostburg Pr. Mauritsstr 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr 2. Zierikzee N. Bogardstr. C 160. tel 26 Verbonden troepen zijn begonnen met de ontruiming van Pjongjang. Er bestaat thans groot gevaar, dat de militaire situatie iu Korea voor de verbonden troepen onhoudbaar zal worden. Militaire waarnemers in Tokio verklaarden Zondagavond, dat de YN.- troepen de keuze hebben tussen een „Duinkerken" en een „Tobroek". Sommige officieren zinspeelden op de mogelijkheid, dat het gehele schiereiland ontruimd moet worden. Het innemen van een laatste verde digingsstelling zou weinig nut hebben, omdat de Chinezen toch steeds een veelvoud aan troepen kunnen stellen tegenover de Amerikanen. Deze of ficieren achten 't daarom 't verstan digst om het gehele leger een belangrijk deel van Amerika's militaire macht onder bescherming van vloot en luchtmacht te evacueren. Andere officieren achten het beter nog een bruggehoofd te handhaven bij een havenstad, van waaruit onafgebro ken aanvallen kunnen worden gedaan op de Chinese verbindingslinies. De ongunstige militaire situatie is volgens deskundigen te wijten aan de volgende factoren. 1. Het leger der V.N. van ongeveer 150.000 man stond tegenover min stens 250.000 man Chinezen en Noord-Koreanen; 2. De strijdmacht der V.N. was door de communistische wig in het mid den van het schiereiland gesplitst. 3. De Chinese communisten hadden tenminste nog 100 000 man gereed staan in Mandsjoerye, terwijl de on middellijk ter beschikking staande reserves van de V.N. beperkt waren tot 20.000 man op zijn hoogst. 4. De voordelen van de superieure mechanische uitrusting der verbonde nen vielen weg in het bergachtige terrein door de zeer grote mobiliteit van de communistische infanteristen; 5. Meer dan 20.000 man guerill'a's waren achter de frontlinies verspreid en hielden 80.000 man der verbonde nen bezig terwijl zij bovendien de aanvoerwegen bedreigden; 6. De zwakte van het Zuidkoreaan- se leger. PJONGJANG WORDT ONTRUIMD Zondag z(jn de verbonden troepen begonnen met de ontruiming van Pjong'ang de Noordkorea*>r,se hoofd stad De gehele dag weerklonken de exnlosies, veroorzaakt door het op blazen van m'litaire installaties. De Chinese troepen, die in over- weld'gende massa's over de bergen van het centrale front stromen, na derden Zondag de rechterflank van de verbonden troepen, die in een boog om Pjongjang zjjn gelegerd. In het bevroren Tsiosinbekken in Noord-Oost-Korea trachtten de Ame rikaanse mariniers en delen van de zevende divisie zich te ontworstelen aan de greep van ten minste zes Chinese divisies, die hen reeds vijf da<ren onophoudelijk aanvallen. In de laatste twee dagen zyn twaalfhonderd gewonde Amerikaanse soldaten per vliegtuig uit het Tsjo- sirhokken geëvacueerd. Drie Canadese toroedobootiagers en een Australisch schio natrouilleer- den Zondag voor de monding van de Jaloe de grensrivier tussen Mand- sjoeriie en Korea, om te voorkomen, dat de Chinese troepen over zee be voorraad worden. ER WAS GEWAARSCHUWD Een Frans blad heeft bericht dat de Chinese communistische minister van Buitenlandse Zaken destyds de Indiase ambassadeur te Peking had gewaarschuwd, dat China zou ingrij pen indien de Zuid-Koreanen de 38sto breedtegraad zouden overtrekken. China zou zich in dat geval op in drukwekkende wijze doen gelden. In Indiase diplomatieke kringen is dit bericht niet tegengesproken. Er werd op gewezen, dat de Indiase premier tweemaal de waarschuwing heeft doen horen, dat overschrijding van de 38ste breedtegraad misschien uitbreiding van het conflict zou kun nen veroorzaken. Shinwell, de Britse minister van Defensie heeft onthuld, dat Engeland dest\jds tegeu overschrijding van de 38ste breedtegraad gekant was en Renner in Zesdaagse stemde op zijn fiets. Zondag zjjn in West-Berlijn gemeen teraadsverkiezingen gehouden, die on danks bedreigingen van communisti sche zyde rustig zijn verlopen. Na het sluiten van de stembureaux bleek ongeveer 90 van de Westber- lijners te hebben gestemd. Blijkbaar wegens de aanhoudende regen was het stemmen in de ochtend en vroege middaguren vrij slap. Eerst toen de regen ophield, kregen de stem bureaux het druk met de talrijke kie zers, die zich op vele plaatsen in rijen voor de stemlokalen moesten opstellen Een der deelnemers aan de Berlijn- se zesdaagse, Werner Bunzei, heeft zijn stem uitgebracht zonder zijn fiets te verlaten. Daar hij krachtens het voorschrift niet van zijn fiets af mocht, heeft en verkiezingscommissie zich naar de wielerbaan begeven om Werner een stembiljet te verstrekken. Dank zij een parapluie. die als „hokje" dienst deed, vulde hij. terwijl hij een ronde reed, zijn biljet in. Daarna wierp hij het in de bus. Washington van dit standpunt op de hoogte had gebracht. Volgens Shinwell was MacArthur verder gegaan, dan te rijmen was met de oorspronkelijke doeleinden van de Koreaanse campagne. DE CHINESE VOORWAARDEN. Reuter seint, dat volgens kringen, die in nauw contact staan met de de legatie der Chinese communisten te Lake Success, de Chinese communis ten bereid zouden zijn tot een rege ling van het Koreaanse conflict, in dien men zou instemmen met een staak-het-vuren-lijn langs de 38-ste breedtegraad. Verdere voorwaarden zouden zijn; 1. Het wederinstellcn van het Noord-Koreaanse regiem en het spoedig daarna houden van verkie zingen in geheel Korea. 2. Het terugtrekken der Ameri kaanse zevende vloot uit de wate ren van Formosa en het afbreken van verdere steun aan generaal Tsjang Kai Sjek. 3. De onmiddellijke toelating van de Chinese volksrepubliek tot de Verenigde Naties en het erkennen van haar afgevaardigden als de wettige Chinese vertegenwoordi gers. Deze voorwaarden, zo verluidt ver der. zouden via de Indische gedele geerde aan de Westerse mogendheden bekend worden gemaakt. Sir Benegal Rau had Zondag een tweede onder houd met het hoofd van de Chinese delegatie, Woe Hsioe Tsjoean. 1 Januari weer mogelijkheid om rijksgoedkeuring te verkrijgen. Bij beschikking mogen van 4 De cember tot 1 Januari a.s. geen rijks- goedkeuringen voor het bouwen van woningen worden verstrekt. Dien tengevolge zal de afdoening van de plannen van degenen, die rijksgoed keuring hebben aangevraagd, of voornemens zyn zulks te doen, enke le weken vertraging ondervinden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft deze maatre gel getroffen, omdat het aantal in uitvoering zijnde woningen in de laatste maanden zodanig is opgelo pen, dat hierdoor een overbelasting van het productie-apparaat in de bouwsector dreigt. Deze afremming is uiteraard slechts tijdelijk. Na 1 Januari is de mogelijkheid om rijks- goedkeuring te verkrijgen weer open gesteld. Moh. Roem verklaarde, dat zijn land geen belangstelling voor Oost-Nieuw-Guinea of Brits-Borneo heeft. Oplossing moei mogelijk zijn. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Moh Roem. heeft te Londen medegedeeld, dat zijn land aanspraak maakte op Westelijk Nieuw Guinea, doch geen belang stel de in het Oostelijk deel van dit eiland of in Brits-Noord-Borneo. Hij verklaarde dit tegenover Reu ter na een algemene persconferentie voor zijn vertrek naar Den Haag in verband met de Nieuw-Guinea-confe- rentie, die Maandag aanvangt. Hü merkte op, dat een compromis de op lossing zou kunnen zyn van de vraag stukken, waartegenover Nederland en Indonesië gesteld staan. Baard van Sinterklaas vloog in brand. Toen Sint Nicolaas Zondag middag na een bezoek aan jeug dige vriendjes op de Haarlem merweg te Amsterdam weer vertrok, werd hem door de heer des huizes een sigaret aange boden. Sinterklaas stak deze di rect op. doch tot grote schrik van de Sint en alle overige aan wezigen, vloog daarbij zijn baard in brand. Sint Nicolaas kreeg enige brandwonden in het gelaat en moest een onvrij willig bezoek aan het Wilhel- minagasthuis brengen. Amsterdams schoolmeisje spoorloos. Een Amsterdams schoolmeisje van negen jaar, Elisabeth Droog, is nu al drie dagen spoorloos. Het kind ging Donderdag op weg naar school, maar is daar niet aangekomen. Alle naspo ringen zijn tot dusver vruchteloos ge bleven. Griekse schip „Metamorphosis" bij IJmuiden gestrand. Het /.ware weer van de afgelopen dagen heeft vele schepen in moeilijk heden gebracht. Het Griekse s.s Metamorphosis is Zaterdagochtend hij vliegende storm ten Noorden van de Xoorderpier van IJmuiden gestrand. Het schip lag midden in de branding en gaf noodseinen. Onmiddeliyk voer de „Neeltje Jacoba" de haven van IJmuiden uit en bracht de gehele bemanning, 28 koppen onder wie twee vrouwen en de Ne derlandse loods, behouden aan land. De marconist is bij de redding zwaar gewond geraakt. Hij hing met zijn be nen buiten boord toen de reddings boot tijdens het overnemen van de opvarenden tegen de scheepswand werd geslingerd. Een voet werd af- gekneld en de man brak een been. De logger Sch. 95 seinde later radio grafisch, dat zij met zwaar weer te kampen had en dat een stortzee over Pleven zal niet naar Washington gaan. Premier Attlee is Zondagavond met zyn staf per vliegtuig naar Washing ton vertrokken. Tevoren had de Britse minister-president een conferentie met de Franse ministers Schuman en Pleven en vervolgens met de belang- rykste ministers uit zyn kabinet. Op deze conferenties zyn de onderwerpen besproken, die Attlee met Truman zal aansnyden. De heer Roem meende, dat de con ferentie in Den Haag „een kwartier of een week" zal kunnen duren en dat men een oplossing zou kunnen vinden. Op de vraag of beide partijen nog onvermurwbaar waren of dat Indone sië bereid was tot een compromis, antwoordde de minister: „Wanneer men naar een conferentie gaat, moet men altijd bereid zijn het eens te worden. Zonder vergelijk zal er in het geheel geen oplossing zijn. De oplossing van de Indonesische kwes tie zelf was een compromis "en dat was een veel belangrijker vraagstuk dan de kwestie-Nieuw-Guinea', zo voegde hij hieraan toe. Minister Roem zei nog, dat er in het geheel geen sprake is, dat de Ver. Staten een militaire bases in Indone sië wordt toegestaan. Alleen de Ne derlanders hebben een militaire mis sie. ,In Indonesische kringen te Londen gaf men uitdrukking aan de vrees, dat de conferentie in Den Haag zou kunnen eindigen in een impasse. Er bestaat een mening, volgens welke men wat Westelijk Nieuw-Guinea be treft ten hoogste kan hopen op een souvereiniteitsoverdracht door de Ne derlanders na een periode, van bijv. tien jaar. Brandende trein in een tunnel. In de sneltrein Dijon-Madrid is in Noord-Spanje brand uitgebroken. De postwagon vatte vlam en de brand sloeg over naar twee andere wagons. De trein kwam door de noodrem tot stilstaan doch juist in een vier kilo meter lange tunnel waardoor 't red dingswerk bemoeilijkt werd. Vier per sonen zijn in de vlammen omgekomen en 17 werden gewond. In de tunnel, die zich met verstikkende rook vulde, ontstond paniek. Men slaagde er bytyds in de drie brandende wagons los te haken. De Joodse Hogere Burgerschool aan de voormalige Stadstimmertuin te Am sterdam, zal a.s. Donderdag worden her opend. Ten aanzien van de buitenlandse politiek van Indonesië zeide minister Roem. dat zijn land volledig onafhan kelijk wenste te zijn van beide „machtsblokken". Op een vraag of de betrekkingen met Nederland sinds de souvereini teitsoverdracht hartelijker waren ge worden, antwoordde mr. Roem, dat het bewijs hiervoor was. dat Neder land en Indonesië zo juist een tweede ministersconferentie hadden beëin digd, over de resultaten waarvan bei de partijen zeer tevreden waren. MANIFESTATIE TE DJAKARTA. Te Djakarta is Zondag een belang rijke manifestatie gehouden door ver schillende jeugdorgansaties. De mani festanten hebben een adres aan pre sident Soekarno en premier Natsir ge richt, waarin de inlijving van Nieuw- Guinea vóór 1 Januari a.s. wordt ge- eist. In Londen meent men, dat Attlee aan Truman zal voorstellen een re geling te ontwerpen om een einde te maken aan het Koreaanse conflict. Deze regeling zou inhouden: Stabilisering van de militaire toe stand en vervolgens onderhandelin- fen met China. Naar verluidt zyn de ritse ministers sterk de overtuiging toegedaan, dat de actie der V.N. strikt tot de oorspronkelijke doelstel ling beperkt dient te worden name lijk het tegenhouden van een oorlog en niet het beginnen van een nieuwe. Men gelooft, dat de Franse pre mier Pleven krachtig erop heeft aan gedrongen, alsnog een „bufferzone" in te stellen ten Zuiden van de Chi nese grens. Verdere onderwerpen, die tussen Attlee -en Truman besproken zuilen worden zijn: de Westduitse herbewa pening en de economische moeilijk heden als gevolg van de Amerikaanse politiek om grote voorraden grond stoffen aan te leggen. De leveringen aan Engeland blijven daardoor aan zienlijk achter bij de oorspronkelijke ramingen en daardoor kan ook En geland niet geheel meer aan zijn ver plichtingen voldoen. Pleven en Schuman zyn Zondag ochtend vroeg uit Londen te Parijs terug gekeerd. In antwoord op vra gen van journalisten verklaarde Ple ven dat er volledige overeenstem ming met de Britse regering is be reikt. „Er is geen reden voor opti misme of pessimisme", zeide hij ver der nog. In antwoord op een betref fende vraag verklaarde Pleven dat hij zich niet naar Washington zou begeven. Schuman zeide dat een der gelijk bezoek niet noodzakelijk was. het schip was geslagen, waardoor le den van de bemanning waren ge wond. Bij aankomst te Hoek van Hol land bleken er vijf gewonden te zijn. Drie van hen moesten naar een zie kenhuis worden vervoerd. De twee anderen waren licht gewond. De Vlaaraingen 142 liep tijdens de storm schade aan het roer op. Het schip was niet meer te besturen en moest door de sleepboot ..Ganges" Hoek van Holland worden binnenge bracht. Het 240 ton metende Nederlandse motor kustvaartuig „Texel", dat als vermist was opgegeven, is Zondag door de Duitse reddingsboot „Lubeck" bij de Oost-Friese eilanden aangetrof fen. Twee Duitse reddingsboten waren uitgevaren, nadat het schip bericht had uitgezonden, dat het zijn anker had uitgeworpen wegens storm op de Noordzee. Het Deense kolenschip „L P. Suhr" is Zaterdag ten Oosten van de vuurtoren Sandhammaren in de Oostzee gezon ken. Een ild van de bemanning kon worden gered. De overige twintig zijn vermoedelijk verdronken. Twee lijken zyn aangespoeld aan de Zweedse kust. Bij het Deense eiland Langeland is Zondagochtend het 1791 ton metende Noorse schip „Sig" op een mijn ge lopen. Het schip maakte zeer snel wa ter, maar door spoedige sleepboothulp en door ijverig pompen van de be manning kon het nog tijdig aan de grond worden gezet. De bemanning werd door een Duit se sleepboot overgenomen. Zondagmorgen is te Rotterdam de ontscheping begonnen van het troepen schip „Empire Brent". dat ongeveer dui zend passagiers, voor het merendeel K.N.IX..-militairen met hun gezinnen, had meegebracht. Nu reeds 17 Nederlanders in Bandoeng gearresteerd. In het kader van de veiligheidsac tie te Bandoeng zijn 126 personen ge arresteerd, namelijk acht Nederlan ders. enige Chinezen en verder Indo nesiërs. Onder de gearresteerde Ne landers bevindt zich de hoofdredac teur van de Preangerbode, mr. J. L. A. Visser. Reeds eerder werden 9 Nederlan ders in Bandoeng en omstreken aan gehouden, zodat thans 17 Nederlan ders zich in arrest bevinden. By een gewapende botsing te Sti- teureup werden 37 bendeleden ge vangen genomen. De geredden van het s.s. Metamorphosis. In het midden, bovenaan de Engelse stewardess. Een van de mannen heeft in zyn hand en ikon, voor stellende, de Heilige St. Nicolaas, het enige dat nog gered kon worden. Bovenaan staat mr. J. M. Pilaar, afdelingschef ter Prov. Griffie van Zeeland. Met een zekere spanning hebben velen in Zeeland uitgezien naar het moment, dat Gedeputeerde Staten de voordracht zouden bekend maken voor de benoeming van een Griffier der Staten van Zeeland. Zoals bekend heeft dr. B. D. H. Tellegen, die deze belangrijke functie zovele jaren op voortreffelijke wyze heeft vervuld, ontslag aangevraagd in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. Thans hebben Gedeputeerde Staten de leden van de Provinciale Staten bericht, dat de voordracht is opgemaakt. Deze vermeldt drie namen: bo venaan staat die van mr. J. M. Pilaar, referendaris en chef van de 2e af deling ten Prov. Griffie te Middelburg en daaronder respectievelijk die van mr. A. M. van Liere, laatstelijk resident-hoofd van het tydelyk be stuur te Soerabaja en van mr. H. H. Morison, laatstelijk resident van Me- nado. air. J. M. PILAAR Mr. J. M. Pilaar werd op 24 Juni 1902 te Goes geboren als zoon van notaris Joh. Pilaar. Hg bezocht het Sted. Gymnasium te Middelburg en studeerde rechten in Leiden. Op 16 Juil 1928 werd hij adj-commies ter Prov. Griffie te Middelburg op de 2e afdeling (verkeer en waterstaat). Op 1 Januari 1936 werd hy op die afde ling tot commies bevorderd en met ingang van 1 Januari werd hy be noemd tot hoofdcommies, chef der 2e afdeling. Op 1 April 1944 volgde de bevordering tot referendaris. Mr. Pilaar maakt verder deel uit van de rijkscommissie van advies voor de D.U.W. in Zeeland, van de Prov. adviescommissie inzake bouw volume weg- en waterbouwkundige werken, van de Prov. commissie be last met het onderzoek naar de mo gelijkheid van oprichting van zg. dijkringen, de Prov. Grenswyzigings- commissie en van de vaste commis sie voor de Prov. Planologische Dienst. Voorts is hij vertegenwoordi ger van Zeeland in de Nat. Lucht- vaartcommissie. Daarnaast bekleedt hij diverse functies op maatschappelijk gebied. Wy noemen die van voorzitter der afd. Middelburg van het Ned. Rode Kruis, voorzitter district Walcheren Demobilisatieraad, lid van de plaat selijke commissie „Steun Wettig Ge zag" en thesaurier van het Schutters gilde St. Sebastiaan. Mr. A. M. VAN LIERE Mr. A. M. van Liere werd geboren in 1904 te Kloetinge. Hy doorliep de 5-jarige HJ3.S. te Goes en studeerde vervolgens Indisch recht te Leiden In 1926 legde hij zijn doctoraal exa men af. In hetzelfde jaar werd hy als bestuursambtenaar uitgezonden. Hy verbleef achtereenvolgens op Suma tra, Celebes, Java en Flores en was van 1947 tot 1950 bestuursambte naar te Soerabaja. In Mei van dit jaar is hij gerepatrieerd. Hij woont thans te Bergen op Zoom. Mr. H. H. MORISON. Mi*. H. H. Morison werd in 1902 te Amsterdam geboren. Hy woonde tot 1920 in Haarlem, waar hij de handels, school afliep. Van 1920 tot 1924 stu deerde hij in Leiden Indologie. Laatst genoemd jaar vei*trok hij naar Ned. Indië, waar hij de verschillende be- stuursrangen doorliep- Hy diende in Menado en op Sumatra's Oost- en Westkust en was vóór de capitulatie voor de Japanners vier jaar secreta ris van de resident op Java. In 1946 werd hij benoemd tot resident van Menado. In April 1949 werd mr. Morison op zijn verzoek gerepatrieerd. Mr. Morison woont thans in Haar lem. Hy heeft een grote belangstel ling voor de Wet op de Materiële Oorlogsschade en wat daaruit voort vloeit en behartigt de belangen van vele gedupeerden. BENOEMING OP 16 JANUARI. Gedep. Staten van Zeeland hebben de leden der'Prov. Staten schrifte- lyk medegedeeld, na ryp beraad tot de slotsom te zyn gekomen, dat het aanbeveling verdient, wanneer de voorstellen, resp. tot het vaststellen van de provinciale begroting en tot het verlenen van eervol ontslag aan de Griffier en benoeming van zyn op- \olger, niet in de eerstvolgende ver gadering der Staten (19 Dec.) in be handeling worden gebracht De kwestie van ontslag en benoe ming komt aan de orde in een op 16 Januari a.s. te houden vergadering. Op 20 Februari wordt wederom een vergadering gehouden, tydens welke de begroting en enige nog in te die nen voorstellen in behandeling ko- tnen. West-Duitsland heft appeistop cp. De Westduitse regering heeft het invoerverbod voor appelen in West- Duitsland opgeheven. De appelstop was ingegaan op 18 September jL Deze opheffing houdt in, dat Ne derlandse exporteurs op oude in voervergunningen, die tussen 16 Oc tober en 1 November jl. zyn uitgege ven het betreft hier ongeveer 10.000 ton appelen naar West- Duitsland kunnen exporteren. Inmiddels is de eerste zending van dertig wagons de grens overgegaan. De pryzen voor deze zending waren zeer gunstig. Hoewel het quantum van 10.000 ton appelen reeds binnen 14 dagen zal zyn uitgevoerd, bete kent deze uitvoer een verlichting voor de Nederlandse fruitteelt. Dodelijke val van balcon. Op het Haarlemmerplein te Am sterdam is Zaterdagmorgen een 43- jarige aannemer van het balcon van een derde etage gevallen. De man overleed ter plaatse. Hy moest een reparatie aan een zijmuur verrich ten en had hiertoe op het balcon 'n tafeltje geplaatst. Tijdens het wer ken begon dit te wiebelen en de man sloeg er af. NU EN DAN BUIEN Geldig tot Maandagavond. Wisselend bewolkt met regen, ha gel of sneeuwbuien, matige en ty dens buien krachtige wind uit Wes- telyke richtingen. Iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1