NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN ft WALCHEREN Sportveld en kinderspeelplaats voor Lewedorn in voorbereiding GEESTKRACHT VAN ONS VOLK MOET IN STAND BLIJVEN COMPROMIS-OPLOSSING OVER NIEUW-GUINEA VOORGESTELD Gefantaseerd verhaal over vliegkamp Deelen Afdelingsvoetbal voor dit weekeinde afgelast ZATERDAG 2 DECEMBER 1950. PROVINCIALE ZEEUW NE COURANT Middelburg INBRAKEN OP T ZAND. Een of meer inbrekers hebben de Middelburgse wijk "t Zand blijkbaar uitgekozen als operatieterrein. Reeds enige malen is bij bewoners van de'ie buurt nigebroken. waarbij geldsbedra gen werden weggenomen. Ook werd een poging tot inbraak gedaan, maar waarschijnlijk werd de dief gestootd want hij vertrok weer zonder iets mee te nemen. De politie stelt een streng onderzoek in. Tot nu toe ont breekt ieder spoor van de dader(s) ZUIGELINGENZORG-,.FILIAAL" Naar wij vernemen zal van Januari a.s. af éénmaal ii> de twee weken in het daartoe door <ie buurtvereniging 't Zand gratis beschikbaar gestelde clublokaal een „zitmiddag" worden gehouden van het consultatiebureau voor zuigelingen. Men verwacht, dat het bezoek van inwoners van deze Middelburgse buurt met haar babies aan het consultatiebureau hierdoor sterk wordt gestimuleerd. Tot nu toe is dat te gering in verband met- ie grote afstand, die de moeders moeten afleggen. Vlissingen HET LEVEN IN POLEN. In de Poolse club te Vlissingen hield de Poolse ingenieur-vlieger S Kasprzyk, die enige tijd geleden uit Polen ontsnapte een interessante le zing over „Wat zag ik in Polen?" Hij wierp in zijn lezing een fel licht op de Russische methoden en vertelde hoe hij de Poolse tragedie zelf had medegemaakt. De boeren worden zware belastin gen opgelegd en collectivisering wordt in de hand gewerkt, teneinde in le ven te kunnen blijven. Het is de be doeling, dat de levensstandaard laag wordt gehouden en zodoende alle mo reel en onafhankelijkheidszin te ver nietigen. Iedereen in Polen heeft tc lijden van de openlijke strijd tegen de kerk: evenwel nemen naar gelang de communistische terreur in Polen groeit, de manifestaties van het ge loofsleven toe. De benoeming vao maarschalk Rokossovski tot opperbe velhebber betekende een algemene achteruitgang in de algemeene situ atie; alle officieren van Poolse af stamming werden ontslagen en hun plaatsen door Russen ingenomen. Door deze maatregel werd het Poolse le ger de mogelijkheid ontnomen om ji> geval van opstand op te treden. Westkapelle NED. HERV. KERK. In de Ned. Herv. Kerk te Westko pelle werd tot ouderling gekozen de heer S. Minderhuod en tot diaken de heer A. van Sighem. Grijpskerke GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Grijpskt.jte zal op 5 December a.s. vergaderen. Aan de orde komt o.m. de behande ling van de gemeentebegroting 1951. Vrouwenpolder OUDEJAARSAVOND. Te Vrouwenpolder hield de Chr. Schoolvereniging haar Ouderavond. Na een openingswoord van de voorzit ter, de heer J. Janse, hield het Hoofd der School, de heer Wolff, een refe- i-aat over „Belangrijke veranderingen in ons schoolleven". Naar aanleiding hiervan werden enige vragen gesteld die duidelijk beantwoord en toegelicht werden. De onderwijzer, de heer Verhosff. leverde een bijdrage uit het schoolle ven „De claxon". Na de sluiting door de heer Wolf met dankgebed was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Zeeuwsch Vlaanderen Axel FILMAVOND CHR. LAND ARBEIDERSBOND. In de Chr. Bewaarschool te Axel werd een familiebijeenkomst van de N.C.L.B. gehouden. De voorzitter van de" N.C.L.B.-afde- ling, de heer K. Riemens Fz., wees op het bestaansrecht van de Chr. Vak organisatie en op de vele resultaten door haar in de loop der jaren be reikt. Toen een leuk tekenfilmpje was vertoond, werd do hoofdfilm ge draaid „De zon gaat op", die een beeld gaf van het leven van de land arbeider in 1912 tegenover dat van thans. Deze culturele film liet ook zien de droogmaking van de Noord oostpolder en de cultivering van de gronden aldaar. Terneuzen JUBILEUMAVOND K.R.O. De jubileumavond van de K.l die in het Concertgebouw te Teri. zen onder leiding van Ger de Roos werd gebracht is een groot succes ge worden. Fahtasio wist muziek te ha len uit letterlijk alle delen van een fiets en wat Pierre Duro deed, was geen goochelen, maar toveren. Peter Pikos, „de gewone man", was als con ferencier onverbeterlijk en het „Or kest zonder Naam" en de „Drie Mus ketiers" bleken hun faam ten volle waard te zijn. De tot do laatste plaats bezette zaal gaf voortdurend blijk van grote tevredenheid. De propagandist van de K.R.O., de heer L. Herman sprak voor de pauze een kort woord Na de pauze voerde de regisseur van deze hoogst interessante film, de heer Bollingino, het woord. Daarna werden nog vertoond filmpjes van de zomervergaderingen van de N.C. L.B. te Goes en in Frieslahd. De heer Riemens sloot deze bijeenkomst. RAAD 's HEER ARENDSKERKE Gemeentebegroting 1951 vastgesteld De raad van 's Heer Arendskerke kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. A. Elen- baas. Op voorstel van B. en W werd besloten alsnog de bouw van acht nieuwe woningen openbaar aan te be steden en niet onderhands te gunnpn aan C. Priem te Ovezande. De heren de Kooning en Verdonk (K V.P.) ver klaarden zich tegen dit voorstel. Aan Jac. Traas. M. Vermeule en J Ars zal een jaarlijkse tegemoetkoming worden verleend in do reiskosten voor schoolbezoek. Afgewezen werd het verzoek om subsidie van de Bond te gen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam. De rekeningen van de beide instel lingen van Maatschappelijke zorg over 1949 werden goedgekeurd. Tot lid van de instelling van Maatschappelii ke zorg te 's Heer Hendrikskinderen werd herbenoemd de heer J. Schippei Tot leden van de woonruimtecommis sie werden benoemd de heren J Beenhakker, P. Proost. A. Raas, G M. de Schipper en J, v. d. Weele. Afgewezen werd een zevental be zwaarschriften tegen aanslag reini gingsrechten. Van de Staat werden enkele parallelwegen. voormalige spoorweggrond, overgenomen. BESTRATINGS WERKEN LEWEDORP. TE Besloten werd zo spoedig mogelij'' de Schoolstraat te Lewedorp te be straten en te rioleren. alsmede de ver harding .van de betreffende oprit en aanleg van een nieuwe oprit naar de lichting station. De tarieven voor het gebruik van het gem. verenigingsgebouw in 's Heer Arendskerke dorp werden verhoogt, nadat de heer Lindenbergh (V.V.D hiertegen bezwaren had ingebracht. Het ambtenarenreglement en de ar beidsovereenkomstenverordening wer den aangevuld met een bepaling dat aan hen die wegens t.b.c. verhinderd zijn hun dienst te verrichten, geduren de twee jaar volledig bezoldiging wordt toegekend. Een tijdelijke ziektekostenregeling voor het gemeentepersoneel werd vastgesteld. Op grond van het reglement voor de burgerlijke instelling van welda digheid werden richtlijnen vastge steld voor de tegemoetkoming in d* verhoogde ziekenfondspremien vooi minvermogenden. Als grens Is ge steld de in de sociale bijstandsregelim» opgenomen uitkeringsnormen De zie kenfondsen worden zoveel mogeliji- ingeschakeld, zodat de betrokkenen zelf niet naar de Armbesturen behoo ven te gaan De heer Sandee <A. R. had bezwaren tegen deze regeling daar het z.i de mensen te gemakkelijk wordt gemaakt De heer Lindenberg merkte op. dat de mensen die het no dig hebben, toch wel komen. Z.h.s. werd de regeling uiteindelijk aangenomen. De vier uitbreidingsplannen met bij behorende bebouwingsvoorschrifteh werden vastgesteld met aantekening dat de heer Lindenbergh geacht wordt te hebben tegengestemd t.a.v. het uit breidingsplan "s Heer Arendsxerke. dorp. SPORTTERREIN LEWEDORP B. cn W. hopen spoedig te komen met een voorstel tot aanleg van een sportveld te Lewedorp. De voorzitter deelde verder mede. dat ook onder zocht wordt om op de zgn. Dee een plantsoen met kinderspeelplaats en een korfbalvcld aan tc leggen. Vervolgens kwam de begroting '51 aan do orde. De heer Verdonk hieid hierbij een algemene beschouwing, waarbij hij aandrong om in de toe komst meer woningen voor grotere gezinnen te bouwen. Voorts bracht hij hulde aan het dag. bestuur voor zijn beleid. Bij de behandeling van de begroting maakte de heer Linden bergh bezwaar tegen de verhoging van de presentiegelden voor de raads leden. De heer Sandee opperde hier- tgen eveneens bezwaren. Tenslotte werd de begroting vastgesteld. Bij de rondvraag wees de heer Meijakrd (P.v.d.A.) nog op de slechte toestand van de Havenweg, terwijl d<> heer Op 't Hof (C.H.) zulks deed t.a v. de Schippersweg. De heer Wisker- ke (C.H.) vroeg de wijzerplaten op de toren te 's Heer Arendskerke te verbeteren. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Bevallen. T. BoonBoon, z.; E. D Schreuder—v. d. Roost cl.; P. v. Slooten— de Bree. z.; C. L. Lorler—Geschiere. d.; J. SchutteDekker, d.; P. Schrijenberg— Bimmel, d.: M. J. GordeauBlom, d., J. Hulbregtse—Westerbeke. -d.: W. van Westen—Adelaar, d.: P. F Vader—de Waal, d. Ondertrouwd! J. van Leerdam, 23 j!%n E Teerlinck. 18 j.; W. C. Keuzenkamp 27 j. en N. Hubrechtscn, 25 j Getrouwd: W. de Schrijver. 27 J. en P Sturm. 29 J.; J. op 't Hof, 30 j. en D. Roose, 30 j. Overleden: J. van Hartingsveld, 67 J.; C. Jobse, 60 j.; C. A, Edelnian. 80 j.; A. Malgo, 91 j.: C. van den Berg 35 j.; D de Bree. 75 j.; A. M. Geldof, 88 j. VLISSINGEN. Bevallen: M. P. Alleljn—van Steen- kiste, d.: A. Tlessens—Renkema. 2.; M. J C de Roosde Seljn. z.: S. Brasser—Vos, d.; M. L. van Kaam—Hagenaar, d.; M. M. Bos—de Witte, z.; S. Klap—dé Jong. z. Ondertrouwd: P. Besuijen, 26 j. en P. S. de Rijcke, 20 j.: J. Lunenburg. 41 j. en G. van Scherpenzeel. 30 j.; F. Schroe- vers, 22 j. en J. A. van Hopijdonck, 19 j H. Schout, 37 j. en M. van Schijndel, 34 j. Getrouwd: L. de Jong, 27 j en J. J. Verijzer. 23 j.: G. Blok, 21 j. en A. q. Aarnoutse, 20 j.; J. de Ridder. 66 j. en A. Meerman, 58 j.; A. Jonckmap, 24 j. en G. Vervoorn, 18 j.; A J. Braat, 26 j. en C. M. Dhondt, 31 j. Overleden: M. C. de Jong. 76 j.; E. Ver hagen, 80 j. VOLLEYBAL OEFENWEDSTRIJDEN De Middelburgse Volleybal-club M.V.C., hoofdzakelijk bestaande uit leerlingen van de Rijks H.B.S-, speel de vóór het begin der competitie nog enige oefenwedstrijden tegen twee C.OA..K.-teams. M.V.C. II verloor van C.O.A.K. II met 15—17, 15—5 en 6—15 (1—2), terwijl M.V.C. I van C.O.A.K. I won met 15—10 en 15 -11 (2—0). Zaterdagmiddag om half drie speelt M.V.C. I zijn eerste competi tie-wedstrijd tegen Wilno (Vlissin gen) in de zaal van de Rijks H.B.S. Scheepvaartberlchten Aangekomen; 30 Nov.: Tarva van Tra- pani. Hinrlch Wilhelm van Antwerpen. Badzo van Hansweert. Crescendo van Hansweert. Sirius van Antwerpen. Navis van Antwêrpen. 1 Dec. Glashaven van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen: 30 Nov.. Boskoop van Curasao. Hasewint van Barry. Vrouwepolder van Lissabon. Es- caut van Rouen. Eendracht van Rotter dam. Alpha van Tynemouth. Hoop op Zegen van zee. Beverwijk van zeè naar Sas van Gent. Atlantjc van Londen. 1 Dece.: Aagledljk van Rotterdam. Johnny van Ipswich naar Gent. Arnedijk van Rotterdam. Vertrokken: 30 Nov.: Ioannis Momikus naar Saloniki. Tarva naar HarStad. Gepasseerd van Antwerpen: 30 Nov. Meerkerk naar Rotterdam. Deneb naar zee van Hansweert. Prins Alexander naar Hamburg. Muiderkerk naar Rotter dam. Averdljk naar Rotterdam. Orion naar Rotterdam 1 Dec. Boskoop naar Amsterdam. Arkeldijk naar New York. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Bij spoedgevallen is te Vlissingen te bereiken de heer J. Vader, arts te Vlissingen, Badhuisstraat 88, tel. 3472. Te Middelburg ls te bereiken de heer J. Z. S. Pel, arts, tijd. Singel- straat 29, tel. 2821. Voor Veere, Se- rooskerke en Oostkapelle is të berei ken dl*. Regnders Schilt, arts te Se- rooskerke, tel. K 1189212. Voor Zoutelande, Westkapelle en Koude kerke is te bereiken de heer H. Fri- ma, 'arts te Zoutelande, Duinweg 59, tel. K 1186—282. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek Ockenburg, Badhuisstraat 22, tel. 2066; Middel burg: Apotheek Nonhebei, Lange Delft 133, tel. 2538. EEN WELKOM GESCHENK is allerbeslist een prachtig Khaki-shirt. Gemaakt van een f(jne kwaliteit twill. Met twee grote borstzak ken en schouderepauletten. Gekleed voor de winter. Sportief voor de zomer. Speciale St. Nicolaas-prijs f 9.80 Herenmodehuis TWEEDE KAMER Minister Teulings gaf uiteenzetting over de Burgerlij ke Verdediging (Van onze parlementaire redacteur a.i.) „Het scdcrlandse volk dient het vertrouwen te hebben, dat alles van overheidswege gedaan wordt, om de geestkracht van ons volk In stand te houden. Mocht er onverhoopt een nieuwe, oorlog komen, dan dient de be volking het vertrouwen te hebben en te houden in de uiteindelijke over winning. Het binnenlandse front mag niet Instorten. Daartoe rekent de regering op de volle medewerking van de Kamer". Dat was de proratie, waarmede do minister %'an Binnenlandse Zaken, mr. F. C. J. M. Teulings, Vrijdagmiddag zjjn beantwoording op de rede voeringen over zijn begroting in de Tweede Kamer gehouden, sloot. Een belangrijk deel zijner rede was gewijd aan de burgerlijke verdediging en werd in feite ook een verdediging van het beleid van zijn departement. Hij kwam bij de dupliek tot deze po sitieve toezegging. Half Juli 1951 zul len de wetsontwerpen gereed zijn voor de burgerlijke verdediging. Na aan neming daarvan, zal men voorstellen kunnen Indienen om tot materiaalaan schaffing over te gaan, hetwelk in be trekkelijk korte tijd zijn beslag kan krijgen. Op de sterke aandrang van Den Helders oud-burgemeester, de heer G. Ritmeester (WD), beloofde die mi nister deze zaak in snel tempo te zul len aanpakken. Maar hij heeft daarbij veler medewerking nodig. De Com missarissen der Koningin hebben aan hun kabinet speciale deskundigen be noemd, maar uit sommige provincies heeft het departement de plannen der A-gemeenten en B-kringen voor de burgerlijke verdediging niet ontvan gen. Terwijl b.v. uit Friesland, Drente en Groningen reeds alle plannen bin nen zijn, is uit Gelderland slechts 1 fi ling-plan ontvangen. Ook Noord-Hoi land slaat een slecht figuur en uit Souverelniteit voor Indonesië en bestuur voor Nederland Volgens de Haagse correspondent van het Amerikaanse blad „Christian Sclense Monitor", heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Moh. Roem, tijdens recente besprekingen een voorstel in discussie ge bracht tot een compromis-oplossing inzake Indonesië. Het voorstel zou hierop neerkomen, dat Nederland de Indonesische souverelniteit over Nieuvv-Gtilnea erkent, terwijl daartegenover Indonesië een overeenkomst zóu tekenen, volgens welke het bestuur en de economie voor een bepaald aantal jaren in Nederlandse handen blijft. In deze periode zou Indonesië bij dragen in de kosten van het bestuur én zou voor Indonesiërs gelegenheid worden opengesteld deel te nemen in de investering en de ontwikkeling van het gebied. De Nederlandse regering heeft zich op geen enkele \v(jze aan dit voorstel gebonden, noch heeft het kabinet zhn standpunt uiteengezet. De Nederlandse ministers, met wie de heer Roem dit voorstel informeel besprak, toonden echter belangstel ling. Minister Lieftinck opperde nog een idee het V.N.-fonds voor techni sche bijstand voor minder ontwikkel de gebieden in het voorstel te betrek ken. Nederland en Indonesië zouden gezamenlijk het fonds om een jaar lijkse toewijzing tot ontwikkeling van Nieuw-Guinea verzoeken. Dit geld zou door Nederland beheerd worden onder passende garanties voor juiste besteding. Aldus zouden beide zijden voordeel hebben. Indonesië zou de po litieke overwinning van de uitoefe ning der souverelniteit over dit ge bied hebben. Nederland zou een uit weg voor zijn overschot aan techni ci en voor zijn koloniale ervaring hebben. Over de duur van een derge lijke overgangsregeling zou nog be slist moeten worden. De Indonesiërs denken aan een tiental jaren. De Ne derlanders in die van een halve eeuw - Verder zullen de Nederlanders ga ranties wensen, dat het plan niet ZONDAG 3 DECEMBER Ned. Herv. Kerk: Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Amemuiden 10 en 6 de heer Oskam, 2 ds. Smit; Biggekerke 10 ds. Witteveen, 2 ds. Muller; Domburg 10 ds. Theunissen, 7 ds. v. Willens waard: Gapinge 10 ds. de Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. v. Winterswijk; Kleverskerké 10 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Enker; 7 ds. v. Dijl; 't Zandt 10 ds. v. Dijl, 7 ds. Enker; Middelburg, Oostkerk 10 ds. v. Woerden, 7 ds. de Vries; Con certzaal 10 ds. v. Voorst Vader (H. D.)Barak Wederopbouw 10 ds. Don; Engelse kerk 10 ds- Smits Jeugd- kerk)Nieuw- en St. Joosland 10 en 2.30 (H.D.) ds. Pynacker Hordijk; Oost- en West Souburg 9.30 ds. Oost hoek, 11 ds. Kloosterman, 7 ds- Maas (H.D.)Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard: Rltthem 10 ds. Muller, 2.30 ds. Witteveen; Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; St. Laurens 10 en 2.30 cand .Eggendaal; Veere 2 ds. Otte: Vlissingen, St. Jacobskerk 10 ds. Hartjes, 5 ds. Maas; Engelse Kerk, (geen dienst); Noorderkapel 10 ds. Sickesz; Havendorp 10 ds- Maas; Nieuwe Kork 10 ds. de Vries, (Jeugd dienst) Vrouwenpolder 2 ds. de Boer; Westkapelle 10 leesdienst, 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.30 en 2.30 ds. Wagener. Eglise Wallone: Middelburg 11 dans l'Eglise Anglaise, monsieur le Pas teur Risseeuw. Geref. Kerk. Amemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuijzen; Domburg 10 leesd.. 2.30 ds. Pontier; Gapinge 9.30 en 2 ds. Veldkamp; Grijpskerke 10 en 2.30 cand. Bouma; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Middelburg Hofplein 10 ds. v. Til, 2.30 dr. Oussoren; Noorderkerk 10 dr. Oussouren, 5.30 ds. v. Til; Oost en West-Souburg 9.30 en 2.30 drs. v. d. Berg; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Dee- nik; Serooskerke 9.30 en 2.30 ds. v Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 9.30 leesd., 2.30 ds. v. ril; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwenpolder 9.30 en 2 ds. Pijlman; Westkapelle 9.30 ds. Pontier, 2.30 ds. Scheele. Geref. Kerk (Art. 31). Souburg 945 en 2.30 ds. Herwijnen; Vlissingen 4.45 ds. Herwijnen. Geref. Gein. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Amemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.: Meliskerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Middel burg 9.30. 2 en 6.30 ds. de Wit; Oost kapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesa.; Westkapelle 9 30. 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 3 ds. Meijering; Vlissingen 9.30 en 5 s Kraan. Ver. Vrijz, Herv. Middelburg 10.15 ds. Metz; Vlissingen 7 ds. Metz. Evan. Luth. Gem. Middelburg 10 ds. Johannes; Vlissingen 5 ds Johannes. Doopsgez. Gem. Middelburg geen dienst; Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. A post. Zendingsgcm. Vlissin gen Bakkersgang 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 In stallatie officieren, 4 Openl. samenk 7.30 Verlossingssamenk.; Vlissingen 10 Heil.dienst, 3.30 openl. samenk.. 7.30 Verlossingssamenkomst, o.l.v. Kapt. Ranselaar. slechts door de Indonesische afge vaardigden in Den Haag aanvaard wordt, doch ook door de politieke partijen in Indonesië teneinde een te leurstelling, zoals na de Ronde Ta felconferentie, te vermijden. Van hun kant zqn de Nederlandse leiders er in het geheel niet zeker van, dat e.en dergelijk compromis in het Nederlandse parlement, aldus de Christian Science Monitor, aanvaard zal worden. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 30 Nov.: Libia, Pol. Syria. Akkermans. Tunisia, Bosman. Belgia. David. Rhena- nia. v. d. Heerde. Tolo, van Teijfingen Toiler 4. van Lopik. Damco 91 van Nis pen, allen naar Rotterdam. Joma, Drles- sen. Harsle. v d. Molen, beiden naar AVnsterdam. Main 70. Lederer, naar Bre da. Lema. van Zanten, naar Velsen. Flo ra, Pot, naar Halmsberg. Elodie, Van Zanten. Scheldezonen, De Koning, bei den naar Kerkdnel. "Liena, Huizing. Gro ningen. De Hoop, Hoogeveen. naar Til burg. Levlna, Sakko, naar Gouda. Elisa beth. den Boer. naar Delft. Damco 92. Loog. naar Dordrecht. Jodefra, Snijders, naar Velsen. Liena. Kammerik, naar Lut- tclgeest. Machiensteen 19. de Reus. naar Luttelgeest. Eben Haëzer. Houtstra, naar Middelharnis. Adri. van Wijk, naar Ros- sum. Maria, de Koster, naar Wemeldin- ge. Verandering, Kranenburg, naar Ber gen op Zoom Germainla, de Lamper, naar Arkel. Pax, Bos. naar 's-Bosch. Cornelia, De Jong, naar Geertruiden- berg. Rozina Pieternella. den Breejen. naar Deventer Romanie. de Bolster, naar Goor. Paloma, Maes. naar Kerkdriel. Elfra. de Raad. naar Dordrecht. Time is Money, Riffaut. naar Utrecht. Ónderne ming. de Waal. naar Geertruiden bei g Bertus. Breure. Bertolt. Mochel. Hantd Kurier 6. Schepens. Polntre a Pitre. Vroombout. Duisburg, Bertholt. Willems- baart, den Haan. Damco 96, Olieslagers allen naar Duitsland. Carl Geldner. Rie mens. Kinderdijk. Stegers. Damco 31 Meijer. Damco 60, Wanders. Neska 2, Hoefnagel. Wallis, Polfllet. Klijbeck, Klassens. Albatros. Reijniers. Emy Haller, v. d. Berg, allen naar Basel. Attentio Grinwis Rheinunion 4, Vergauwen. Spes Salutis. Oomens. Clemence Joseph.: de Bakker. Volharding, v, d. Krult. Rio, Ruitenberg. Adrl. VersJchel. Diavolezza, Fortmann. Express 44. Kerle. Express 21 Fröhlich. Wilcor. van Meel. Hasütal, Ibach. Navexmotor 7, Van Heijgen. Te legraaf 16. Hoek. Neska 3. Staal. Chateau Montrose, Van Lent. Rhenus 97. Boiz Dirk Schouwstra, allen naar België. Motie tegen verhoging der topsalarissen De heren Tuin (Arb.), Schouten (AR) en Beernink (CH) Hebben een amendement ingediend op art. 2 van de afdeling ministerie van de thans bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde begroting van Binnenlandse Zaken. In dit artikel wordt f 18.700 uitgetrokken als salaris van de secre taris-generaal. In het amendement wordt voorgesteld dit bedrag te ver vangen door f 15.540, In de toelichting wordt gezegd, dqt de bedoeling is uit te spreken, dat de voorgestelde algemene salarisverho ging voor een aantal topfunctionaris sen bij alle departementen zal komen te vervallen. Voor bijzonder verdien stelijke hoofdambtenaren kan aldus de toelichting verder de nodige dif ferentiatie worden aangebracht door het toekennen van een bijzonder sa laris. Het bedrag van 15.540 is glo baal berekend door het voor 1950 toe gestane bedrag van f 14.000 te verho gen met 5 7c. Dit amendement zal in de vergade ring van a.s. Woensdag aan de orde komen. Politie zou er ongemerkt binnengedrongen zijn Dezer dagen zijn in een aantal dag bladen, voornamelijk in het Oosten des lands, berichten verschenen over een nachtelijke overval op de tech nische opleidingsbasis Deelen bij Arn hem. Volgens net verhaal zouden twee mannen van de Marechaussee geassisteerd door enkele leden van het Arnhemse politiecorps 't kamp zijn binnengedrongen en de aflos- sings-korporaal en de wachtcomman dant slapende hebben aangetroffen. Zij kwamen om een matroos te an es- teren. Zij zagen kans zonder dat ook maar iemand het bemerkte verschil lende sleutels van de gebouwen en zelfs een map met geheime stukken van het bureau van de commandant weg te nemen. Van officiële zjjde wordt medege deeld. dat dit verhaal op fantasie be rust. De autoriteiten stellen een on derzoek in naar de identiteit van de berichtgevers tegen wie streng zal worden opgetreden, Roofoverval te Amsterdam Vrijdagavond heeft een tot nog toe onbekende man een poging gedaan een eigenaar van een koffiehuis aan de Cruquisweg te Amsterdam te be roven. De man heeft de 65-jarige eigenaar van de zaak met een bijl deerlijk verwond, maar heeft zeer waarschijnlijk niets geroofd. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis vervoerd. Zuid-Holland bleef tot nu toe Rotter dam in gebreke. Uit Zeeland, dat 2 A-gemeenten en 6 H-kringcn telt, heeft alleen over een der laatste het ministerie nog geen plan bereikt. De uitwerking der wettelijke voor schriften moet wachten op het rap port der coördinatie-commissie. Het was minister Teulings in het algemeen niet mogelijk in deze hele materie de Kamer volledige opening van zaken te geven in verband met het geheime karakter van bepaalde onderdelen. Daarom wilde hij over wegen deze kwesties te behandelen met de Defensiecommissie uit de Ka mer, uitgebreid met enige andere Ka merleden. Minister Teulings verzekerde voorts uitdrukkelijk niets te weten over de zaak-Schallenberg. Hij beloofde in de archieven van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst te zullen doen nagaan, in hoeverre er daarin over deze ge ruchtmakende moord- en zelfmoord zaak iets te vinden is. Overigens noemde de minister deze aangelegen heid er een, die uitsluitend zijn ambt genoot van Justitie aanging. TOESLAG PENSIOEN. Bij de behandeling der afdeling Ambtenaarszaten kondigde de heer Gortzak een motie aan inzake Kerst gratificaties voor het overheidsperso neel. Minister Teulings wees deze sug gestie af evenalk een van dezelfde zij de bepleite verhoging van het invali diteitspensioen. Hij verklaarde, dat de vermindering van het grote aantal arbeidscontractanten in Rijks dienst op het ogenblik onderzocht wordt. In de loop van deze maand, zo kon digde minister Teulings, wiens begro ting Woensdag zal afbehandeld wor den aan. zal een wetsontwerp inge diend worden tot het verlenen van een toeslag op de pensioenen der ambte naren en beambten in overheidsdienst. Daarover is juist dezer dagen met minister prof. mr. P. Lieftinck over eenstemming verkregen. VOETBAL Alle wedstrijden van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. voor van daag en Zondag a.s. zijn uitgesteld. ZWEMMEN Nisuw record 3 x 100 meter wisselslag voor dames De Haagse Zwem- en Polo-club hield Vrijdagavond nationale zwem en waterpolowedstrljden. Het hoogte punt van deze avond was de geslaagde recordooging van de dames-ploeg van de RDZ op het nummer 3 x 100 m. wisselslag estafette. De dames Ria van der Horst. Nel Garritsen en Irma Schumacher brachten dit record op 3 minuten 43.2 sec. SCHAKEN Het schaaktournooi te Amsterdam Vrijdag zijn te Amsterdam alleen en kele afgebroken partijen verder ge speeld. De uitslagen hiervan luiden: SzabadosTrlfunovic MVs, Gud- mundsson—Van Scheltlnga" 1—0. Stahlberg—Szabados 10, Van den Ber"Kramer 10. MOTORSPORT „DE ZEEUWEN" OFFICIEEL ERKEND. De jonge motorclub „De Zeeuwen" te Middelburg is thans door de K N. M.V. officieel erkend. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Nieuwe Schans: J. A. Hebly cand. te Zeist; te Vriezveen. 3e predikantsplaats: F. H. J. Bik te Door- werthHeelsum te Kinderdijk (toez.): J. Hovius te Hogeveen. CHR. GEREF. KERK. Cand. C. Verhage van Middelburg werd te Broek op Akkerwoude be vestigd door prof. J. J. v. d. Schuit, met als tekst Coll. 3:16a. Des middags verbond h\j zich aan de gemeente met een woord uit Coll 1:28. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.). Bedankt voor Aalten-Doesburg- Doetinchem-Winterswijk; J van Pop- ta te Mussel. OUD-GEBEF. GEMEENTEN. Beroepen te Utrecht: J. v. d. Poel te Giessendam. Op het terrein van de onderzee dienst. aar. de Waalhaven te Rotterdam droeg de scheidende commandant, kapi tein ter zee A. Molenaar. Vrijdag het commando over aan kapitein ter zee O. de Booy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3