iWMsmm 1 Jo Fibbe POLDERHUIS TE MIDDELBURG IS GEREEDGEKOMEN Cadeau NOORDERKERK TE MIDDELBURG KRIJGT TWEE FRAAIE RAMEN Goes kreeg nog 10 woningen toegewezen Jimmy is aangekomen MOMENT VAN ONACHTZAAMHEID HAD NOODLOTTIG GEVOLG Nog geen grote werkloosheid in Yerseke door mosselparasiet HET VRIJE VAN SLUIS ZET HET HERSTELWERK VOORT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 DECEMBER 1950. Op 21 December wordt het door de Commissaris der Koningin officieel in gebruik gesteld Eeuwenlang zetelde Polderbestuur in de Abdij Advertentie. Het nieuwe Polderhuis van de Pol der Walcheren aan de Groenmarkt te Middelburg: zal op Donderdag 21 De cember door do Commissaris der Ko ningin in de prov. Zeeland officieel in gebruik worden gesteld. Ter gelegenheid van de opening van het Polderhuis over de inrichting waarvan wij reeds onlangs schreven heeft de archivaris van de Polder, de heer M. P. de Bruin, een beknopte historie van het Polderbestuur en zijn zetel samengesteld, welke in brochure vorm is verschenen. In de middeleeuwen had het bestuur van Walcheren geen vaste plaats van samenkomst; een polderhuls bestond er niet. Wanneer men bijeen kwam (hetgeen zeer weinig gebeurde) ver gaderde men in het Middelburgse stad huis. Sinds 1511 werd echter méér vergaderd eii de plaats van samen komst was nu een vertrek in de Abdij Het staat vast. dat het polderbestuur in 1574 in de O. vleugel resideerde, niet ver van de gebouwen, die 10 jaar geleden nog als polderhuis gebruikt werden. Een kleine 100 jaar later verhuisde de zetel naar het Abdijgedeelte. dat thans de Commissaris der Koningin tot woning dient. Op 8 Augustus 1805 kwam hierin verandering, toen vol gens het besluit van het Departemen taal Bestuur de staten van Walcheren zitting namen in het huis „Middel burg" aan de Zuidzijde van het Ab dijplein. Drie jaar later verhuisden zij Advertentie. WIJNEN Schilder verkocht zijn fiets tweemaal De 20-jarige schilder J. K. V., uit Kloetinge, werd Vrijdag door de Ar- rondissements-rechtbank te Middel burg veroordeeld tot 5 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest en voorwaardelijk terbeschik kingstelling van de regering met een proeftijd van 3 jaar. Enige tijd geleden had deze jonge man geld nodig en verkocht daarom zijn fiets aan de Goese rijwielhande laar Von D. voor een bedrag van f 30 Toen hij enige dagen later een fiets moest gebruiken, wilde hij Van D. vragen of hij het rywiel voor enige tijd kon huren. De man bleèk echter met vacantie te zijn. Aan een knecht deed V. het.voorkomen, alsof hij zijn fiets in reparatie had gegeven en nu terug kwam halen. Op deze manier kreeg hij weer de beschikking over het karretje, dat hij later andermaal verkocht, ditmaal voor f 17.50. De verdachte, die zich nog voor eni ge andere oplichtingen had te verant woorden. bekende alles. Hij vertelde moeilijkheden te hebben gekregen met zijn werkgever en daarna met een kwade kop te zyn weggelopen. Het resultaat van die onbezonnenheid was, dat hij in geldnood geraakte. Het von nis was conform de eis. z Nieuwe geneesheren voor „Vrederust" Het Bestuur van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland heeft be noemd tot geneesheren aan de Inrich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom, de heer J. O. van Rossum, arts te Am sterdam en de heer N. Gaasterland, arts te Leeuwarden. De heer van Rossum is per 1 De cember 1950 in dienst gekomen. Hij heeft in Amsterdam een assistent schap aanvaard om zich te specialise ren tot psychiater-neuroloog. Deze op leiding zal ongeveer vier jaar duren Daarna hoopt hij daadwerkelijk op de inrichting werkzaam te zijn als be voegd psychiater. De heer van Ros sum is lid van de Ned. Herv. Kerk. De heer N. Gaasterland komt per 1 Februari 1951 op de inrichting. Hij is momenteel waarnemend huisarts te Marrum. De heer Gaasterland behoort tot de Gereformeerde kerk. Jubileum op „Vrederust'' Vrydag vierde de heer G. Haver- hoek op de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom zijn veertig-jarig dienst jubileum. Namens de Vereniging tot Christe lijke Verzorging van Geestes- en Ze nuwzieken in Zeeland kwamen de voorzitter Ds. de Vries uit Goes en Dr Dikland, directeur, de jubilaris geluk wensen. Voorts waren er nog verschil lende cadeaux en felicitaties. Advertentie. Een pracht zeer handig: MANICUUR-ÉTUl, dat iedere dame in de tas kan dragen voor 135. In manicuur-étui's 25 soorten zelfs tot dik 30.—. naar de woning van de muntmeester aan de Groenmarkt. Tot dan toe had den bestuur en griffie slechts één ka mer tot hun beschikking gehad- Men kan zich voorstellen hoe bekrompen deze behuizing was. Dit had ten ge volg, dat de verschillende administra ties dooreen liepen. TERUG NAAR DE ABDIJ. In 1830 keerde het bestuur naar de Abdij terug en wel naar het huis „Vere" met aangrenzende gebouwen In dit complex, van het Rijk aange kocht, hebben bestuur cn griffie geze teld tot de ramp van Mei 1940 een groot deel van de Abdij. w o. het pol derhuis. vernietigde. Nadat een half jaar lang door de griffier drie vertrekken in Ter Hooge beschikbaar waren gesteld, werden op 28 October 1940 enige lokalen be trokken in het PZEM-kantoorgebouw. Ruim 10 jaar lang heeft men van de door de PZEM geboden gastvrijheid gebruik moeten maken, doch thans is het zover, dat weer een eigen woning kan worden betrokken, een modern en doelmatig ingericht huis in voor de Polder wel zeer vertrouwde omgeving Wij hebben zo'n idee dat St. Nicolaas veel nuttige geschenken zal geven. Een nuttig geschenk met een luxe cachet is een KERKO- OVERHEMD met 2 Trubenys- boorden, geheel dubbel voor pand, in 2 mouwlengten en ge maakt van doorweven popeline. In blauw, grys en beige, 22.50. VV1VEX, 2 Trubenjjs boorden, prachtige strepen 17.95 EFFEN* HEMDEN, in grijs, blauw, beige, wit en groen, 16.05 ihldeixtq^ St. Jacobsstraat 25, Vllssingen. Wij zijn hedenavond cn Maan dag tot 9 uur n.m. geopend. Loodsdienst gestaakt In de afgelopen week moest de be- loodsing driemaal gestaakt wórden. Ook gistermiddag moest de loods dienst ongeveer twee uren gestaakt worden. De windkracht varieerde in de nacht van Donderdag op Vrijdag van 7 tot 8. In verband met opname van ge- repatrieerden, is Goes alsnog bouw volume toegewezen voor 10 woningen met verminderde Rijksbijdrage. Het oorspronkelijke plan om achter de Zuidvlietstraa't 60 woningen te bouwen, kan hierdoor nu geheel ver wezenlijkt worden- Zoals bekend zijn er 50 reeds in aanbouw. Daar de bouw van deze 10 woningen volgens de prov. Directie van de Wederop bouw moet worden gezien als een voortzetting van de reeds in aan bouw zijnde complexen, is reeds toe stemming verleend tot de bouw als mede van de gunning aan de fa. J. M. J. Schrijver en Zn. De bouwprijs is iets gestegen. Aan de raad wordt thans voorgesteld een en ander te be krachtigen. Verder wordt voorgesteld aan de heren M. Koppejan en K. K. Maar- tense elk plm. 3 m2 grond aan de Kamperfoeliestraat te verkopen. Eerstgenoemde wenst dit om een achteruitgang aan het perceel Oost singel 172 te maken, terwijl de heer Maartense zijn terrein aan de ach terzijde wil recht maken. B. en W. vragen machtiging om gedurende 1951 zo nodig een of meer kasgeldleningen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste f 1 millioen te kunnen aangaan. Gebleken is, dat het bedrag van f 500.000 voor 1949 aan de krappe kant is. Ter vaststelling wordt nog aange boden een nieuwe verordening op de straatpolitie, ter vervanging van de verordening, waarin tijdens de bezet ting verschillende wijzigingen wer den aangebracht. De destijds aange brachte wijziging beogende een be perking van het gebruik van lei dingwater voor het schrobben van stoepen en trottoirs en voor tuinbe- sproeiïng, komt te vervallen.Op deze bepalingen wordt thans nl. door de N.V. Waterleiding Mij Zuid-Beve land geen prys meer gesteld. De overige wijzigingen blijven van kracht. Vlissingen - Middelburg. Het laat zich aanzien, dat de Ge reformeerde Kerk van Middelburg met deze ramen een zinvolle ver fraaiing van één harer gebouwen krijgt en zowel ontwerper als de toe-- komstige eigenaresse mogen geluk gewenst worden met dit geschenk. Zij werden ontworpen door glazenier N. de Regt Binnenkort zal in de Gereformeerde Kerk van Middelburg (Noorder- kerk) een tweetal fraaie gebrandschilderde ramen worden aangebracht, ontworpen en vervaardigd door de lieer N. de Regt, die destijds ook de ramen voor de Ned. Herv. Kerk te Zoutelande heeft gereedgemaakt. Het plan voor het aanbrengen van gebrandschilderde ramen in de Noorderkerk ging destijds uit van de koster van dit gebouw, de lieer Volkers, en dit plan werd overgenomen door de kerkeraad. Van gemeenteleden werden vele bijdragen ontvangen en zelfs werd eenmaal van een onbekende schenker een bedrag van f 1500 ontvangen. Het ligt in de bedoeling, om de ramen, die thans in bewerking zijn by de fa. Prins te Vlissingen, zo mogelijk vóór Kerstmis to plaatsen- De tarnen worden aangebracht ter weerszijden van de preekstoel. Men herkent in de voorstellingen de ver bondenheid tussen het Oude en het Nieuwe Testament, op symbolische wijze tot uitdrukking gebracht aan de bovenkant van beide ramen. In de eerste is namelijk de ster van Beth lehem aangebracht en in het tweede het Kruis van Golgotha. Op het rechtse raam is rechts bovenaan de figuur van Mozes afgebeeld, die een blik in het Beloofde Land mag wer- Sen en op het linkse raam ziet men ohannes op Padmos, die het Hemel se Jeruzalem mag zien. Op het eer ste xaam is de tekst: „Ziet, Ik zênd U als schapen in het midden der wol ven" uitgebeeld: een herder met zijn kudde tegenover verscheurende wol ven. Voor het tweede raam is geko zen de tekst: „De oogst is wel groot, maar de arbeiders zijn weinige". Men ziet hierop een veld met gerijpt graan, waarop slechts een enkele ar beider werkt. Beide ramen worden aan de on derkant afgesloten met de emblemen van de 12 stammen van Israël, zoals die opgetekend zijn in Genesis 49. De ontwerper heeft deze emblemen aangebracht als symbool voor Israël, waaruit later Christus en Zijn Kerk is voortgekomen. Vergaderingen van de C.B.T.B Maandag 18 December houdt de afd. Walcheren van de C.B.T.B. haar win tervergadering te Middelburg. De Bondssecretaris, mr. W. Rip zal daar spreken over de taak van dè Stich ting voor de Landbouw en over de nieuwe Pachtwet. De volgende dag. 19 December, komt de afd. Zuid-Beveland te Goes in le denvergadering bijeen, waar de voor zitter van de Friese C.B.T.B,, de he.er H. M. Gerbrandy het onderwerp „In zicht-Uitzicht" behandelt. Zaterdag 27 Januari houden de C.B. T.B. en C.J.B.T.O. hun jaarvergadering te Goes. Hier zullen het woord voe ren ir. H. Steur en Gerard Hoek van de NCRV. Afscheid bij de Rijkspolitie In het verenigingsgebouw te 's Heer- Arendskerke wex-d Donderdagmiddag afscheid genomen van de wachtmees ter le kl. der Rijkspolitie, M. G. J. Contant, die per 1 Dec. na een dienst tijd van 33 jaar met pensioen gaat. In de kring van zijn collega's werd de scheidende namens Overste G. H. van Helden toegesproken door kapi tein C. J. Deurloo. Namens de collega's sprak de groeps commandant. P. M. Dekker en namens de Chr. Politiebond wachtmeester le kl. C. J. van Overbeeke uit Wolfaarts- dijk. Beide laatstgenoemden lieten hun afscheidswoorden vergezeld gaan van een geschenk. Jimmy Brown naar Zeeland Gelukkig, beste Jimmy-vrienden: het is zover! Gisteravond zijn we zon der ernstige incidenten in Goes aan gekomen, en vandaag geven we de eerste voorstellingen. We willen nog even de aandacht op de volgende punten vestigen: De kaarten voor de Middelbv/rgse voorstellingen kunnen Dinsdag a.s. worden afgehaald van 24 uur in het Schuttershof en voor de Vlissingse voorstellingen Maandag van 5 tot 6.30 uur en Vrijdag van 5—6 uur in het kantoor van de krant. Het optreden wan Jimmy is vastge steld als volgt: vandaag te Goes, Woensdag te Middelburg, Zaterdag te Vlissingen en Zaterdag 16 December te Zierikzee. Data van andere voor stellingen volgen nog. Houdt dat in de gaten, 't Gaat om onze soldaten f 27.was de eerste verantwoording en inderdaad, de stroom waarvan we spraken begint langzamerhand te ko men. Een zeer verheugend feit is. dat men niet alleen in Zeeland meeleeft, maar ook ver buiten de grenzen van de provincie. Een eerste grote gift. kwam niet uit Zeeland, maar van een dame uit Gelderland, die f 25.— zond met de mededeling: ..Een kleine bij- drag. voor deze nodige zaak". Mogen er vele van deze „kleine" bijdragen volgen, dan zal de eerste f 1000. - spoedig bereikt zijn. Een andere gi ro-overschrijving van f 25.— kwam uit Oosterland. waaruit blijkt, dat men ook op Schouwen hartelijk mee leeft. Het moet zo worden, dat de stroom van giften dermate groeit, dat we dagelijks verantwoordingen moe ten geven, om by te kunnen blijven. Hier zijn de vanaf Donderdag bin nengekomen giften: mevr. D. te W., f 25.D. K. te O., f 25.mevr. W K. te K., f 10.mevr .v. R. te B., f 5.—; J. L. te S.. f 5.—: F. D. te Z„ f 3.—; D. de H. te K., f 2.50: P. V. te K., f 2.50: P. E. te B. f 2.50; C. P. B. te E.. f 2.50; Fa. A. v. W. en Zn. te M.t f 2.50; J. C. S. te V.. f 2.50; fam. J. A. te A., f 2.50; P. B. te St. L., f 2.50; S. v. W. te M.. f 2.—; N.N. te H.. f 1.—: P. de M. te K.. f 1.— .Totaalstand op Vryöagavond f 124.Hartelijk dank. Let op het gironummer 359300 tnv. de Prov. Zeeuwse Courant. „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Middelburg. Gereformeerd Verenigings gebouw Goes-Oost De kerkeraad van de Geref. kerk te Goes besloot dezer dagen in principe tot aankoop van ca. 3500 m2 grond in plan-Oost voor stichting van een ge bouw, dat gebruikt zal kunnen wor den voor predikdienst en verenigings- ai'beid. Op een Vrijdag 15 Dec. a.s. te houden gemeente-avond zal een en ander worden besproken. RECHTBANK MIDDELBURG Vrachtautochauffeur veroorzaakte dodelijk ongeval Op 16 Sepetember jJ. gebeurde op de provinciale weg Philippine-IJzen- dyke een ernstig verkeersongeval: een motorrijder botste in volle vaart tegen een vrachtauto en werd daarby zo zwaar gewond, dat hy vrywel on middellijk overleed. Gistermorgen stond voor de Middelburgse Arrondis sementsrechtbank de chauffeur van de vrachtwagen terecht onder be schuldiging door roekeloosheid en onachtzaamheid dit ongeval te hebben veroorzaakt. De man, de 56-jarige filiaalhouder A. van D. uit Hontenisse, vertelde, dat hij op de bewuste dag met zijn vrachtauto in de richting IJzendijke reed. Naast hem zat zijn dochter, die op zijn verzoek de autospiegel iets verstelde, daar deze niet geheel in de goede positie stond. Terwijl zij daarmee bezig was, lette Van D. even niet op de weg. De auto geraak te geheel op de linkerweghelft, ter wijl men een flauwe bocht naderde. Plotseling bemerkte de chauffeur de naderende motorrijder H., die een grote vaart had. Hy poogde, door het stuur om te gooien, een botsing nog te vermijden, doch slaagde daarin niet. De Officier van Justitie, mr. J. L. Andreae, zeide in zftn requisitoir, dat de verdachte rekening had moeten houden met de onoverzichtelijkheid van de weg. Hy achtte hem wel de gelijk schuldig aan het ongeval, maar wilde geen gevangenisstraf vragen, aangezien de gevangenis toekomt aan lieden, die morele tekortkomin gen hebben getoond. By Van D. was dat niet het geval. De eis luidde één maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en een boete van 100 subs. 30 dagen. De verdediger, mr. A. D. M\js te Rotterdam, geloofde niet, dat zijn cliënt de hoofdschuldige is geweest aan de noodlottige afloop van het ongeluk. Hij heeft zijn fout op de juiste manier pogen te corrigeren, doch terwyl hij dit deed. maakte ook H. een fout, door naar links te zwen ken. De raadsman vroeg vrijspraak. Uitspraak: 15 December. DRONKEN ACHTER »T STUUR De veekoopman P. van H. uit Groede werd door de Kantonrechter te Oostburg veroordeeld tot 500 of 3 maanden. 14 dagen hechtenis en in trekking van het rijbewijs voorw. met 1 jaar proeftijd, omdat hij dron ken een auto had bestuurd, alsmede tot tweemaal f 15 boete, omdat zijn auto geen verlichting had. De ambte naar O-M. was van dit vonnis in be roep gegaan, daar hij het niet eens was met een voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs. Uit generaal- preventievè overwegingen deelde de Toestand niet onrustbarend De gevolgen van het optreden van de mosselparasiet in de Zeeuwse wa teren begint zich scherper af te tekenen. Op de begroting van de gemeente Bruinisse werd een post uitgetrokken voor sociaal-economische hulp aan kleine zelfstandigen, met name aan de mosselkwekers, die zich door de parasiet hun broodwinning dit jaar voor een belangrijk deel vernietigd zien. Hoe is het nu in Yerseke gesteld Voordat de export naar Frankrijk werd stopgezet, was het hier zo. dat practisch geen arbeider te krijgen was. Boven verwachting, kon daar om nog niet van een grote werkloos heid worden gesproken. Men verkeert in Yerseke ook in de gelukkige om standigheid dat naast de mosselvis serij ook de oestercultuur wordt be dreven. Tot op heden heeft er zich daarom in deze gemeente nog slechts één persoon aangemeld voor de over- bruggingssteun voor kleine zelf- DE PLANNEN VOOR HET JAAR 1951 Aan de hoofdingelanden het. Vrye van Sluis zal op de algemene vergade ring, die op 18 December tc Oostburg gehouden zal worden, worden voor gesteld om goedkeuring te verlenen voor het uitvoeren van diverse nood zakelijke werken. Aan de Zeedyk te Groede, die reeds voor een groot ge deelte Is vernieuwd, zullen nog enkele verbeteringen wórden aangebracht. De paalhoofden in zee eisen dringend herstel en verscheidene van deze hoofden dienen verlengd te worden. Teneinde de beplanting van de duinen in stand te houden verdient het aanbeveling over deze duinen te Cadzand een kleipad aan te leggen. Ingezonden stukken, waarvan naam en adres van de afzender aan de redactie niet bekend zijn, komen niet voor plaatsing in aanmerking. Alleen als zulks wenselijk moet worden geacht, worden ingezon den stukken onder een schuil naam opgenomen. In het kader van het afwaterings plan moeten werken worden uitge voerd aan de watergangen, waarin verscheidene duikers zullen worden aangebracht. In 1951 zal worden be gonnen met het herstel van dertien bruggen, terwyl tevens voor herstel in aanmerking komen de stuw te Cadzand, de duiker te St. Kruis, de zeedyk ter hoogte van het Duivels- hoekje en enkele gebouwen. Ver scheidene onverharde wegen zullen verhard worden, terwyl de medewer king van het waterschap zal worden gevraagd voor de aanleg van een ter tiaire weg van Cadzand-dorp naar Cadzand-kust. UITGAVEN IN 1949. De rekening 1949 vertoont op de gewone dienst een batig slot van 81.215.terwijl op de buitengewo ne dienst 643-086,meer werd itft- gegeven dan ontvangen. Hiervan werd 296.835.— besteed aan de ver betering van de zeewering, terwijl 't restant uitgaven betrof o.a. voor het nieuwe polderhuis 100.000.oor logsschade 81.231.verbetering havens f 3611.herbeplantingen f 7870.en verbetering wegen 52.876. DE NIEUWE BEGROTING. De begroting 1951 voorziet op de buitengewone dienst in het herstel en verbetering der zeewering voor f 1.320,125.aankoop van een mo tor voor de peilboot f 2000.verbe teringen waterleidingen f 246.995. verbetering afwateringskunstwerken f 58.000.aanleg tertiaire wegen f 50.000.verbetering andere wegen f 50.380.herstel oorlogsschade f 497.500; aandeel in de kosten van herbouw brug bjj Nummer Eén f 10.500-en aandeel in de kosten van de herbouw Zwinbrug f 31.500. Als bfldrage aan de gemeente Water landkerkje voor dc verbetering van de weg WaterlandkerkjeYzendijke wordt voorgesteld f 2000.en voor de herbeplanting is uitgetrokken f 13.000.Het totaal-bedrag be loopt aan inkomsten en uitgaven f 2.376.024.—. Op de gewone dienst worden de kosten voor bestuur en personeel geraamd op f 155.738. het beheer op f 13.425; algemene werken f 12.790.—; onderhoud enz. zeewering f 82.597,—; afwatering f 220.038en wegen f 207.463.—; haven en weegbrug f 2342.— en ei gendommen f 8778.Voor rente en standigen. De loontrekkenden zijn tot voor enkele weken ook goed aan het werk gebleven. Nu de werkzaam heden in de landbouw vrijwel afgelo pen zijn, melden er zich wel meer arbeiders voor de D..UW. Momenteel zijn er ongeveer veertig, waarvan in normale tijden toch altijd weer een aantal naar de mosselcultuur kon „ovei-stappen". Een aantal Yersekse mosselvissers is ook naar het Noorden getrokken voor de bliek visser ij. Anderen ver toeven nog op de Waddenzee voor de mosselvisserij en wat de arbeiders betreft, vinden er verscheidene werk in de oestex-s. De moeilijke maanden Januari en Februari moeten echter nog komen. Wat deze brengen kun nen is een volkomen open vraag, doch wanneer dan intussen de export naar Frankrijk weer vry mocht zijn, is het wellicht mogelijk kalmpjes aan de winter door te komen. Voor het ogenblik is de toestand op Yerseke voor de mosselkwekers en hun arbeiders nog niet onrustba rend, zo verzekerde men ons van be voegde zijde. Weer stagnatie in de dienst Vlissingen-Breskens De harde Westenwind was oorzaak, dat in de veerdienst tussen Vlissin gen en Breskens Vry dag enkele diensten zijn uitgevallen. De boot wel ke om 2.40 uit Vlissingen vertrok en om drie uur te Breskens arriveei'de, is daar blijven liggen tot twintig mi nuten voor zes. Toen werd weer uit Breskens vertrokken. De reden van deze stagnatie vond haar oorzaak in de tijdelijke aanlegplaats in de haver van Vlissingen. Bij hoog water heeft de krachtige wind daar te veeil vat op hét schip om te meren. JIU JITSU-EXAMEN. Voor de tweede graad Jiu Jitsu slaag den om. J. Heeren uit Middelburg; C. J. v. Liere en J. M. van Liere uit Goes; J. Walhout en J. de Puijt uit Kapelle- Blezelinge; en A, v. d. Haver uit Yerse ke. aflossing is geraamd f 57.632.—, ter wyl aan kasgeld zal moeten worden voorzien In f 2.750.550.—. De dienst sluit met 'n onvoorzien van f 28.054. Het totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven beloopt f 3.289.095.Met de ingelanden der opgeheven poldérs en waterschappen zal worden verre kend 71.485.aan rente en aflos sing voor oude schulden en reglemen taire verrekeningen. officier die opvatting en wilde de straf in zoverre gewyzigd zien, dat de voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs zou worden veranderd in 4 maanden onvooi-waardelijk. Van H. zelf betoogde, dat hij zijn auto nódig heeft voor zijn werk. Een andere dronken chauffeur, de handelaar P. v. D. uit Sas van Gent, werd door de Kantonrechter te Ter- neuzen verooi'deeld tot 14 dagen hechtenis voorw., 4 maanden intrek king van rijbewijs én 500 boete. Ook deze man verklaarde in hoger beroep de wagen voor zijn werk no dig te hebben en dus zijn rijbewijs niet te kunnen missen. De Officier vroeg echter bevestiging van het vonnis. De bx-andstoffenhandelaar O. V. uit Nieuwvliet, was in beroep gegaan tegen een vonnis van de kantom-ech ter te Oostbux-g, waarbij hy wegens herhaalde dronkenschap veroordeeld werd tot 14 dagen hechtenis. V. vond deze straf te zwaar, maar de Officier achtte dit vonnis juist. GESLAAGD. Geslaagd te Leiden voor apothe kersassistente mej. A. Pusch te Vlis singen. FILMS VAN DE WEEK Verrassende Deense film De magie van Orson Welles' spel beheerst de film Cagliostro, de ma giër (Black Magie; regie: Gregory Ra- toff), welke deze week in de Electro- bioscoop te Middelburg wordt ver toond. De rol van de legendarische fi guur Cagliostro, hypnotiseur en char latan, belust op macht en bezeten door wx-aakzucht. was voor hem ge knipt en hij speelt haar met een gloed, die de andere acteurs en actri ces weg doet schrompelen. De film, welke grotendeels in Rome is opgenomen, is gebasseerd op één der romans van Alexander Dumas, die verhaalt hoe een zigeuner met be hulp van zijn hypnotische gaven steeds grotere macht verwerft en de ze gebruikt om de troon van Frank rijk te doen wankelen. Wanneer hij tenslotte met eigene wapenen wordt bestreden, vindt hij een roemloos ein de. Dit verhaal wordt kleurig!''verteld, zonder schroom voor romantische ef fecten. Gregory Ratoff maakte er een aantrekkelijke avonturenfilm van, volkomen in de stijl van Dumas. De verrassing van deze week is de Deense rolprent Kinderen van de straat (De pukkers unger; regie: Astrid en Bjarne Henning—Jensen), een fris en levendig verhaal over de massa-jeugd. De film vertelt van een avontuur van jongens en meisjes uit een grote stad, die met z'n allen een ten onrechte van diefstal verdachte, sympathieke concierge rehabiliteren. Terloops wordt de toeschouwer ex- van overtuigd hoe nuttig het is, wan neer een stad voldoende speelplaatsen heeft. Het verrassende van dit werk is het spel der kinderen. Eigenlijk mo gen wij niet van „spel" spreken; de rakkers deden niet anders dan zij ge wend zijn te doen, maar toevallig- was een camara op hun gericht. De ze natuurlijkheid is hartvei-kwikkend. Ook Tove Maës, wier creatie van Dit- te U zich nog wel herinnert, speelt in deze rolprent, waarmede de Denen eer inleggen en die thans in Alham- bra, Vlissingen, vertoond wordt. U moet er eens naar gaan kijken, maar neem vooral Uw kinderen mee! Wij bespraken reeds „Christopher Columbus", (Luxor, Vlissingen), een kleurig prentenboek, maar als film epos van één der grootste avonturen in de geschiedenis teleurstellend; een film met vele gemiste kansen; „Na de storm" (Schouwburg, Middelburg), een eerlijke Zwitserse poging om de maatschappelijke ontreddering in het na-oorlogse Oostenrijk te schilderen', doch te romantisch om voldoende te kunnen overtuigen. In alle theaters draait een voortref felijke en zeer volledige filmreporta ge van het koninklijk bezoek aan Lon den. In deze film worden zeven talen gesproken. De Franse film heeft de laatste ja ren een zware dobber, omdat in de meeste landen het Amerikaanse pro duct de markt veroverd heeft en ook het meest populair blijkt te zijn. Dit verschijnsel ziet men ook in Neder land: de eerste paar jaar na de bevrij ding werden hier zeer veel Franse rolprenten vertoond en deze werden veelal ook geapprecieerd, doch toen eenmaal de grote stroom van Ameri kaanse films was begonnen te vloeien, veranderde deze situatie geheel. Mo menteel is het zo, dat slechts zelden een nieuw werk uit de Franse studio's wordt geannonceerd. Toch heeft de Franse film ons nog wel iets te zeggen; wij behoeven slechts te herinneren aan recente pro- duetie's als „Manon", „Le diable au corps", „Au yeux du souvenir" en „La beauté du diable". Het is daarom ple zierig dat het Grand-theater te Goes deze week gelegenheid biedt ander maal een Franse film te zien en nog wel een gloednieuwe, die eerst kort in ons land rouleert Kruispunt der hartstochten (Carrefour des Passions; regie: Ettero Giannlni) is een sterke speelfilm, opgenomen in Rome en zich afspelend in Lissabon, waarin Viviane Romance, Fosco Giachetti en Valenti- na Cortese zeer goed spel te zien ge ven. Vermeldenswaard is het, dat men in deze rolprent niet minder dan ze ven talen hoort spreken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2