PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toestand in Korea ernstig en critiek maar niet hopeloos, aldus McArthur Fusie van waterleidingbedrijven op Walcheren Deze week Vandaag ATTLEE ZAL ZONDAGAVOND NAAR WASHINGTON VLIEGEN DE BILT Chinese strijdmacht omvat thans 850.000 man ,Mdden-Zeeland" en „Vlissingen" worden thans één bedrijf KORTE PREDICATIE VOORSPELT: 193e Jaargang - No.284 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred G. Balüntijn PI verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week t 3.90 p kw.. fr p p t 4.15 per Kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 Dec. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels:) van 1-5 regels 1 l.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walst! 58--60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg, I.ondense Kaai 29, tel 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 <b.g.g 2228) Oostburg Pr. Mauritsstr 12. tel. 102; TerneuzenBrouwerystr 2. Zierikzee N. Bogardstr. C 160, tel 26 Amerikaanse divisie brak uit de omsingeling Generaal McArthur acht de toestand in Korea ernstig en kritiek, maar niet hopeloos. In een telegrafisch interview met een Amerikaans blad beklaagde hy er zich over, dat het de verhonden troepen niet is toegestaan militaire acties te ondernemen tegen de Chinese basis in Mandsjoerije. Hij noemde dit „een reusachtige handicap, zonder precedent in militaire operaties". De chef van McArthurs geheime dienst heeft in een verklaring medege deeld, dat de Chinese strijdmacht in Korea en Mandsjoerije thans 850.000 man omvat. Tenminste één der Chinese legers ter sterkte van ongeveer drie divisies, was geheel gewapend met Amerikaans materiaal, indertijd veroverd op de nationalisten. Een gevangen genomen Noordkore- aans verbindingsofficier had ver klaard, dat de taak van het Chinese leger was de troepen der V.N. binnen twee maanden achter de 38-ste breed tegraad te drijven. Het zou dan aan de Noordkoreaanse troepen overgelaten worden om van daar verder te strijden. De Noorakore- anen worden thans bij Manpodjin, een plaats aan de Jaloe gehergroepeerd. De chef van de geheime dienst ver klaarde verder, dat het offensief van de V.N.-troelen, dat vorige week werd ingezet, was bedoeld als „proef op de som" of de Chinese troepen aan hun zijde van de Jaloe zouden blijven. Er was echter „een nieuwe oorlog" ingeluid. De kansen om de Noordko reaanse troepen definitief te verslaan waren gekeerd. Op de vraag of het niet een gewaag de onderneming was om de 100 uuu man der V.N. in te zetten tegen de 180.000 reeds over de Jaloe Sjokken Chinezen, antwoordde de chef, dat dit de enige kans was om uit te maken of de Chinezen tot actie zouden over gaan. Anders hadden de troepen dar V.N. moeten wachten op een aanval op het voor de Chinezen gunstige ogenblik „en wij hebben ons er niet zo slecht van afgemaakt". De Chinezen maakten nu in niet ge- De gebeurtenissen, die zich deze week in het buitenland hebben vol trokken, behoeven weinig commen taar. Het is duidelijk, dat de wereld zich in een nieuwe crisis bevindt en dat niemand voorspellen kan, hoe de ze zich zal ontwikkelen. Voor Nederland was de in Den Haag gesloten Uno-conferentie van grote betekenis. Zij ving aan in een ijskoude sfeer, maar gaandeweg schijnt de stemming verbeterd te zijn en het resultaat was, dat op alle pun ten een accoord kon worden bereikt. Dit moge op zichzelf verheugend zijn, de ontwikkeling in Indonesië zelf is dat allerminst. Nog 27 dagen scheiden ons van de dag, waarop verleden jaar de Ronde Tafelconfe rentie werd gesloten. Deze R.T.C. be paalde, dat binnen een jaar de Nieuw Guinea-lcwestie zou worden uitge praat en het overleg moet nog be ginnen. Dit is opzichzelf genomen natuur lijk al allerminst gunstig en het is dan ook onzacht gezegd onbegrijpe lijk, dat de Nederlandse regering met het vaststellen van deze conferentie tot het allerlaatste ogenblik wacht. Reeds maanden lang verschijnen er in de dag- en weekbladen artikelen over Nieuw Guinea en de problemen, die er aan vastzitten. De regering begint het overleg echter op 'n ogen blik, waarop er nauwelijks tijd meer voor beschikbaar is. Zij plaatst al leen reeds daardoor zichzelf in een ongunstige positie en loopt zelfs de kans, dat zij wederom het parlement voor een voldongen feit zal moeten stellen. Of daarmede het landsbelang gediend wordt, mag worden betwij feld. In Indonesië immers wordt mede als gevolg van het lange uitblijven van een beslissing over Nieuw Gui nea de stemming voortdurend slech ter. Indonesië wil Nieuw Guinea heb ben. De bevolking wordt er door haar leiders van overtuigd, dat zij Nieuw Guinea hebben zal. Het is nu zover gekomen, dat er reeds met een boycot wordt gedreigd van alle Ne derlanders in Indonesië als Neder land moeilijkheden maakt Dat is al evenmin voor Nederland een gunstige uitgangspositie bij de komende conferentie. Maar nog on plezieriger is de situatie voor de dui zenden Nederlanders in Indonesië. Een blad als „De Telegraaf" gaf dezer dagen als de mening van zijn correspondent in Djakarta, dat een boycot van Indonesië door de Neder landers in de Archipel het enige wa pen tegen deze Indonesische actie zou zijn. Het gehele Indonesische le ven zou daardoor worden ontwricht. Wij vrezen evenwel, dat ook dit mid del averechtse gevolgen zou hebben. En dus wellicht erger zou zrjn dan de kwaal Met dat al ziet de toekomst er ver re van rooskleurig uit. Wij vrezen, dat zelfs de basis voor een gemeen schappelijk bestuur over Nieuw Gui nea wankel is geworden. ringe getale gebruik van het gat in de zwaar getroffen rechter flank. De generaal achtte het niet mogelijk de troepen der V.N. zo maar uit Korea te verdrijven. De Chinezen hadden de voordelen van een numerieke meerderheid, korte verbindingswegen en een goed wegen net. Het was aan te nemen, dat de be kwame Chinese generaal Lin Piao per soonlijk het bevel over het vierde veldleger in Korea voerde. Er bleven nog steeds Chinezen bin nenstromen. OMSINGELING VERBROKEN. De tweede Amerikaanse divisie, die Donderdag ten Noorden van Oehts- jon door de Chinezen was omsingeld, is volgens front berichten Vrijdag er in geslaagd zich weer bij de hoofd macht van het achtste Amerikaanse le ger te voegen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger verklaarde, dat de tweede divisie thans weer posities heeft inge nomen in de verdedigingslinie ten Noorden van Pjongjang en dat al haar eenheden nog intact zijn. Terwijl de grootste druk van het Chinese offensief nog in het Westen ligt, rukken de Chinezen snel op naar de Oostkust om te pogen de versprei de verbonden strijdkrachten in het Noord-Oosten af te snijden. De Chine zen waren Vrijdagavond nog 50 km. van de tweelingsteden Hamhoeng en Hoenguam. Het achtste leger, dat zich ten Zui den van de Tsjongtsjon heeft terugge trokken, heeft tijdelijk het contact verloren met de Chinezen, die op be voorrading moeten wachten. De steden Sïnanjoe en Anjoe aan de monding van de rivier zijn, naar men gelooft, verlaten, doch de poging van de tegenstander om de verbonden troepen in het Westen te omsingelen, schijnt verijdeld. Truman vraagt ruim 17 milliard voor defensie Conferentie met Congresleden President Truman heeft Vrijdag met de republikeinse en democratische lei ders van het Congres een bespreking gehad op het Witte Huis. Hij heeft liun meegedeeld, dat het land 16.8 milliard dollar nodig heeft voor de opbouw van de strijdkrachten en 1.05 milliard voor uitbreiding van de productie van atoomwapens. Deze cijfers werden aan verslagge vers meegedeeld door Congresleden, nadat zij een uur lang met de presi dent hadden geconfereerd. De cijfers zijn vervat in een verzoek van de president, dat vandaag aan het con gres zal worden toegezonden. Alles wijst er op, dat het Congres deze aangelegenheid met voorrang zal behandelen en het verzoek zal inwil ligen. Postbeambte uit de trein gevallen Vrijdagavond is de 58-jarige postbe ambte A. J. Vermeer uit Rotterdam ter hoogte van het station Heemstede uit de electrische trein Amsterdam Rotterdam gevallen. Met eèn hersen schudding en diepe hoofdwond werd hij naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Men vermoedt, dat de man bij vergissing de buitendeur iri-i plaats van de deur van het toilet ge- j opend heeft. .wordt de Nederlandse am- basadeur van Londen, jhr. mr, E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen 65 jaar. MORGEN is het 191 jaar geleden, dat de schrijfster Coosje Busken werd geboren. Militaire leiders van het Pact komen bijeen Vorming opperbevel zal worden besproken Zo spoedig mogelijk zulen de mili taire leiders van de landen, aangeslo ten bjj het Atlantisch Pact, bijeenko men om nogmaals de vorming van een gecombineerde strijdmacht in West- Europa te bespreken, aldus is te Wash ington verklaard. De benoeming van een opperbevel hebber volgens de algemene ver wachting generaal Eisenhower werd destijds uitgesteld, omdat men het nog niet geheel eens was over de gecombineerde troepenmacht. In Oc tober geraakte men in een impasse, doordat men er niet in slaagde het Amerikaanse en het Franse voorstel betreffende da herbewapening van Duitsland met elkaar in overeenstem ming te brengen. Labour-meerderheid tot zes gestegen Dc meerderheid van Labour in het Britse Lagerhuis is tot zes zetels ge stegen door het winnen van twee tussentijdse verkiezingen, een in Abertillrey in Wales en een in Zuid- Bristól. Pleven kreeg vertrouwen van Nationale Vergadering En Moch erkende fouten van zijn departement De Franse premier, René Pleven, heeft Vrijdagavond het vertrouwen van de Nationale Vergadering gekre gen. De motie van vertrouwen werd aangenomen met 347 tegen 184 stemmen. De regeringspartijen be halve enige radicalen en radicaalge- zinden stemden voor de regering, de vaardigden tegen. Ongeveer zeventig communisten en enige andere afge- onthielden zich van stemming. De Nationale Vergadering debat teerde opnieuw over een motie be treffende de houding van de minister van Defensie, Jules Moch, die de communisten voor het Hoge Ge rechtshof hadden willen dagen we gens onregelmatigheden in verband met de „zaak der generaals". In de motie, die door Pleven's partij, de radicaalgezinden, was ingediend, wordt hulde gebracht aan de „moed en onkreukbaarheid" van Moch en vertrouwen in de regering uitge sproken, wat betreft het volgen van een politiek van waakzaamheid in binnen- en buitenland. Moch. verklaarde, dat het waar was, dat er zekere fouten waren begaan door ambtenaren van zijn ministerie. Hij had echter pas later van deze fouten vernomen. In Nederland waren verder deze week de landbouwproblemen actu eelDe Stichting voor de Land bouw heeft duidelijk gezegd, dat het vertrouwen van de boer in de rege ring verloren dreigt te gaan. De Ne derlandse boer is de goedkoopste pro ducent in Europa maar wenst dan ook, dat de regering de bestaansze kerheid van de boeren, die zij be loofd heeft te garanderen, inder daad garandeert. Nu echter de rege- ging een verlaging van de melkprijs heeft afgekondigd, de aardappelprijs verlaagt, de graanprijs verlaagt en de varkensprijzen wil verlagen, wordt het de boeren te bar, omdat de prijs verlaging uitsluitend op de boeren wordt afgewenteld en alle andere pryzen omhoog lopen. De boeren be schouwen zichzelf als de ezels, die de lasten moeten dragen en zy krijgen daar genoeg van Minister Mansholt is een uiterma te deskundig minister. Hij heeft voor de boeren een grote belangstelling. Des ondanks schijnt hij het met de boeren aan de stok te krygen. En dat kan hem heel wat last bezorgen! Zeer waarschijnlijk zal ook de Franse premier naar Amerika gaap. De Britse minister-president Attlee zal Zondagavond met een Britse stratocruiser naar de Ver. Staten vertrekken voor zijn onderhoud met pre sident Truman. Attlee zal waarschijnlijk worden vergezeld door de chef van de imperiale staf, sir William Slim. Attlee had Vrydag een lang tele foongesprek met de leider van de oppositie, Winston Churchill. Een woordvoerder van het Franse departement van Buitenlandse Za ken heeft Vrijdagavond verklaard, dat minister-president Pleven „zeer waarschijn!ijk" ook naar Washington zal gaan. Pleven en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, zul len Zaterdag een bezoek brengen aan de Britse premier. doen. Politieke waarnemers te Wash ington zien enig verband tussen dit voorstel en het feit, dat Attlee reeds binnen 48 uur per vliegtuig naar Washington ging. Indien Truman en Attlee zouden besluiten een beroep op Stalin te doen om hen en de Franse premier ergens in Europa of Azië te ontmoeten, zou de vorm van deze sa menkomst de volgende week op de bijeenkomst van de vertegenwoordi gers der Westelijke mogendheden te Parijs besproken kunnen worden. Een eventueel voorstel aan Stalin zou dan als een antwoord beschouwd kunnen worden op het Sowjet-Russische voor- Men verwacht te Lake Success, dat Attlee voorzichtigheid zal aanraden bij de behandeling van de Chinese kwestie. Volgens de Amerikaanse journalis ten Joseph en Stewart Alsop was de eerste reactie van Truman op het nieuws over de communistische inval in Noord-Korea. een voorstel te doen tot het oversteken van de Oceaan om Stalin te ontmoeten en hem de keus te geven tussen vrede en oorlog. Tru- mans adviseurs zouden hem echter hebben aangeraden dit voorstel niet te Soldaten van de 24ste Amerikaanse divisie trekken bij Tsjongjoe voor de zware aanvallen van de Noord-Koreanen tenig (Radio-telefoto). Indonesië zal zich aan de zijde van Amerika scharen. De vice-voorzitter van het Indone sische Parlement, Tamboenam heeft ten aanzien van de wereldtoestand aan Aneta 't volgende medegedeeld: naar mijn overtuiging is de strikste handhaving van de neutraliteitspoli tiek de juiste houding, die Indone sië dient in te nemen. In het begin zullen, meen ik, zowel Amerika als Rusland Indonesië sparen, doch zo als thans de kaarten op tafel liggen zal uiteindelijk Indonesië de zijde van Amerika moeten kiezen. Salim, adviseur van het Ind- minis terie van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat zrjn regering alles in het werk stelt om de activiteit van een vijfde colonne in Indonesië te verhinderen. Drastische maatregelen zullen getroffen worden om iedere poging tot het verwekken van onlus ten de kop in te drukken. Zuiveringsactie in Bandoeng Vrijdag is te Bandoeng een zuive ringsactie gehouden, waardoor de ge hele dag het verkeer werd stil gelegd. De aanleiding er toe was, naar de correspondent van Aneta vernam, een gevecht tussen de APRI (het Indon. leger) en een grote bende, waarbij een soldaat en een Indonesisch burger werden gedood en een aantal bende leden gevangen werd genomen. Er werden bijna 50 arrestaties verricht. De heer Gerhard Reijnders, die in dertijd Domela Nieuwenhuis opvolgde als redacteur van „De Vrije Socialist", is Woensdag op 74-jarige leeftijd vrij plot seling in zijn woning te Heemstede over leden. De gemeenteraad van Vlissingen heeft Vrydag met algemene stemmen besloten twee overeenkomsten aan te gaan met de Waterleidingmaat schappij Midden-Zeeland, welke tot gevolg zullen hebben, dat de gemeen te-waterleiding van Vlissingen en de Waterleiding Maatschappij Midden- Zeeland, fusioneren. Daarbij is door B.en W. van Vlissingen het voorbehoud gemaakt, <lat over de rechtspositie en de arbeidsvoorwaarden van het personeel alsnog overleg zal worden gepleegd met het „Georganiseerd overleg ambtenaarszaken", en dat het resultaat daarvan aan de raad zal worden voorgelegd. De debatten over dit voorstel wer den geopend door drs. P. Theune (V.V.D.), die er bezwaar tegen had, dat voor de overname-balans (31 Dec. 1949) van de gemeente-water leiding de beslissing van het Verifi catiebureau te 's Gravenhage als bindend werd aanvaard by eventuele meningsverschillen en dat de verga dering van aandeelhouders der Wa terleidingmij Midden Zeeland kon be palen voor welk bedrag aan rente en aflossing op leningen de gemeente Vlissingen garant zou moeten zijn. De heer M. A. L. Beun (P.v.d-A.), onderschreef deze bezwaren. De heer M. van Rooijen (C.H.), vroeg inlich tingen over teruglevering van water, aan het waterleidingbedrijf te Mid delburg, welk water destijds geleverd zou zijn aan Vlissingen. Ook wilde hy ingelicht worden over de tarieven en wel in het bijzonder over de vraag of de tarieven van de Midden-Zeeland niet aanmerkelijk hoger zijn dan de thans in Vlissingen bestaande. Burgemeester mr. B. Kolff onder- schreef de bezwaren van de heer Theune niet. De overname-balans 1949 moet eerst door de gemeente raad worden goedgekeurd- Eerst als er daarna meningsverschillen zijn treedt het Verificatiebureau als arbi ter op. VLOTWERKEND LICHAAM Wat de vaststelling van de garan tie voor leningen betreft, bindt de raad zich inderdaad aan de beslis sing van de aandeelhoudersvergade ring, maar we moeten tot een vlot- werkend lichaam komen. Vlissingen heeft 24 van de 100 stemmen en de W.M.Z. is door gemeentebesturen op gericht, die aandeelhouders zijn. Men moet in dat college vertrouwen hebben. Bovendien is het reeds voorgeko men, dat twee gemeentebesturen be zwaren maakten tegen een garantie en wanneer zich zoiets voorgedaan zou hebben bij de verbetering van de drinkwatervoorziening voor Vlissin gen, dan zou zeker het komende jaar de watervoorziening nog niet verbe terd zijn. Dat risico dient vermeden te wor den. Spr. verzekerde aan de heer van Rooijen, dat uit geen enkel corres pondentiestuk is gebleken, dat er 'n verplichting tot teruglevering van water aan Middelburg zou bestaan. DUURDER WATER De tarievenkwestie is ingewik keld. Het tegenwoordige tarief te Vlissingen is goedkoop voor eer ste kubieke meters water en duurder b\j groter verbruik, om dat men het waterverbruik moest beperken. Het Midden-Zeelandtarief is iets duurder voor de eerste kubieke meters, maar goedkoper by ho ger verbruik. Het stimuleert dus een ruimer verbruik van water, Daarnaast houdt het M.Z.-tarief rekening met het oppervlak van de woningen. De heel kleine wo ninkjes zullen iets goedkoper uit komen dan thans, maar dit bete kent zeker niet, dat voor alle kleine gebruikers het water goed koper zal worden. B. en W. hebben van de Waterleiding Mij M.Z. verlangd, dat bij de invoe ring van het nieuwe tarief extra- overleg met hen zal worden ge pleegd. De heer Beun (P.v.d-A.) wilde de overgang van het Viissingse op het Midden-Zeeland-tarief binnen vier jaar voltooien, w.arbij dan wijksge- wijze gewerkt zal moeten worden. De heer J. Marijs (A.R.) had be zwaar tegen verhoging van de wa- terprys. Er wordt nu al gemopperd over het dure water. De burgemees ter lichtte toe, dat voor het meer- verbruik het W-M-Z.-tarief iets goed koper wordt. Nadat een voorstel-Theune tot wijziging van de fusie-overeenkomst niet voldoende was gesteund, werd 't voorstel van B. en W. met algemene stemmen aangenomen. ADVENT Juda, gij zijt het Gen. 49:8. Over enkele weken zien we ons bij vernieuwing geplaatst voor de over denking van het volheerlijke feit van Christus' geboorte. Naar de geboorte van Christus heeft de Oud Testamen- tische kerk met reikhalzend verlan gen uitgezien. Ook de gelovigen van het Oude Verbond konden buiten Christus niet zalig worden. Welk een duidelijk voorbeeld hebben we daar van in Jacob, die er stervende getuige nis van gaf dat zijn verwachting op de eeuwige zaligheid op niets minder gegrond was dan op de verdiensten van Christus, Die uit hemzou voort komen. Waar moest Jacobs verwach ting anders op gegrond zijn? Zélf werd hij in zijn naam reeds ge tekend in zijn aangeboren aard als 'n bedrieger. Ook op het deugdelijk ge drag van zijn kinderen behoefde hij zich niet te beroemen. Van zijn drie eerste zonen die zich zowel als al zijn andere kinderen rondom zijn sterfbed schaarden om zijn zegen te ontvangen, kon hij geen loffelijk getuigenis ge ven. Ruben, die als de eerstgeborene in. gedrag en wandel zijn broeders tot een voorbeeld had moeten zijn, was zelfs in het kwaad zo ver gegaan dat hij zijn vaders leger had beklom men. De handelingen van Simeon en Levi waren werktuigen van geweld. Neen, dit kwaad ts hen niet door Ja cob verweten op een toon van eigen gerechtige zelfverheffing. Jacob zelf was de boom die deze verdorven vruchten had voortgebracht. Hoe diep inoet het gevoel daarvan Jacob in zichzelf vernederd hebben, toen hij op zijn sterfbed lag. Als Ja cob hier op zichzelf zag, schoot er voor hem geen verwachting op de zalig heid meer over. Maar o dat wonder der Goddelijke genade dat hij hier Ju- da in het oog mocht krijgen en door het geloof mocht zien op die onover winnelijke Leeuw die uit Juda's stam zou voortkomen. Als een blijde jubel kreet van heilige geloofsverademing ontboezemde zich toen uit zijn be nauwd gemoed de uitroep: Juda, gij zijt hetZo kon een allesverzon- digd hebbende Jacob loch nog op zijn sterfbed getuigen: Op Uwe zaligheid wacht ik, Heere. Hebt ge ook evenals Jacob al een gegronde verwachting op de zaligheid gekregen? Bruinisse F. MALAN. Looddief drong transforma torhuisje binnen. EN KREEG STROOM VAN 10.000 VOLT DOOR ZIJN LICHAAM. Op het Mariniersplein in Amster dam troffen burgers een man aan schreeuwend van de pijn, veroor zaakt door zeer ernstige brandwon den aan handen, armen en voeten. Uit een ingesteld onderzoek bleek, ,dat de man een transformatorhuis je was binnengedrongen met de be doeling lood te stelen. Hy dacht dat het transformatorhuisje buiten ge bruik was, maar toen hy een lood kabel aanraakte, kreeg hij 'n stroom van 10.000 volt door zyn lichaam. Aankomst „Empire Brent" Het troepenschip „Empire Brent" wordt in de nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 December a.s. met repatri ërende troepen uit Indonesië voor Hoek van Holland verwacht. GUUR EN BUHGG Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Krachtige tot harde, aan óe kust tijdelijk weer tot stormachtig toenemende wind tussen West en Noordwest Iets kouder dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1