NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN jTgenda rn t/ Og/t SPOEDIGE OPHEFFING DER 0RGANISATIES-W0LTERS0M DE V.V.V. BURGH-HAAMSTEDE STAAT ER GUNSTIG VOOR CRITIEK OP DE BINNENLANDSE VEILIGHEIDSDIENST VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Propaganda-bijeenkomsf „Steun Wettig Gezag" Onder grote belangstelling werd Donderdagavond in het Schuttershof te Middelburg een propaganda-bijeen- komst gehouden van het Nat. Inst. ..Steun Wettig Gezag". De avond was georganiseerd door de plaatselijke af deling, waarvan de wnd. voorzitter, de heer P. Meliefste, het openings woord sprak. De secretaris van de Prov. Commis sie, de heer P. de Kam, hield een toe spraak, waarin hij wees op de geva ren van het communisme. Wij moeten er dankbaar voor zijn, zo zeide hij, dat de regering maatregelen heeft ge nomen om bij te dragen tot de af weer van die gevaren. Zij leven ech ter binnen onze grenzen, in de vorm van de vijfde colonne. De heer de Kam zette doel en or ganisatie van S.W.G. uiteen en sprak uitvoerig over de taak van de Nati onale Reserve. Ook Zeeland moet zo'n volksleger krijgen, dat in alle delen van de provincie paraat is. Het is nodig, dat Middelburg tenminste een compagnie levert, alsmede mannen voor de reserve-gemeentepolitie. De heer de Kam besloot zijn rede met 'n citaat uit het Zeeuwse volkslied en een krachtige oproep tot steun aan S.W.G. en toetreding tot de Nat Re serve. Voorts werd het woord gevoerd door ds. A. de Vries, Ned Herv pre dikant. Er zijn vele mensen, aldus spr., die oorlog en oorlogsvoorberei ding niet met hun geweten kunnen overeen brengen. Wij moeten met hen erkennen, dat oorlog het eerste wa pen van de boze is. dat ons hart zowel als Christus zich uitspreken tegen ge weld. Er wordt echter van ons ver langd een houding in te nemen ten opzichte van de huidige politieke ontwikkeling. Daarbij dringt zich de vraag op, of oorlog die in feite reeds is begonnen, rechtvaardig is. In ant woord op deze vraag zei ds. de Vries: „Wy moeten voortbouwen aan het bouwwerk van onze cultuur; wij moe ten een mannelijke vastberadenheid aan de dag leggen en niet in ons hoekje blijven staan. Wij moeten be seffen, dat het kostbaarste in de waagschaal ligt". In deze Dijeenkomst werd het eer ste deel vertoond van de Amerikaan se propagandafilm „Waarom wij vech ten". Goedkoopste aannemer bleek niet erkend te zijn De raad der gemeente Oudelande kwam in spoedvergadering bijeen. Aan de orde kwam de gunning van de bestrating/riolering- De laagste inschrijver was de heer J. Blok voor f 68.000. De ingewonnen inlichtingen omtrent deze persoon waren zeer wel bevredigend: gunning moest ech ter afstuiten op het feit, dat betrok kene niet als aannemer is erkend en niet in het bezit is van een vergun ning ingevolge de Vestigingswet. De mogelijk hieruit voor de aannemer en de gemeente voortvloeiende moeilijk heden konden niet worden geris keerd, temeer daar de betreffende or ganisaties reeds op een en ander had den geattendeerd. Na lang en rjjp beraad werd dan ook. zij het node, m.a.s. besloten het werk te gunnen aan de volgende in schrijver, de fa- Knuist te Goes, voor f 74.600. Middelburg KINDEREN DOEN GEZONDHEID OP De Stichting „Bio-Vacantieoord" zendt regelmatig zwakke, behoeftige kinderen van 6 tot 14 jaar naar het Bio-Vacontieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee, waar zij nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde kunnen opdoen. Ook het bioscoopbe zoekend publiek in Middelburg toont zich steeds bereid voor dit goede doel een steentje bij te dragen. Thans zijn uit de Zeeuwse hoofdstad acht kinde ren voor een verblijf van zes weken naar dit ideale vacantieoord vertrok ken. SPORTEVENEMENT OP T ZAND? De sportafdeling van de buurtver eniging 't Zand te Middelburg heeft het plan opgevat deze winter de leden en hun kinderen in de gelegenheid te stellen onder deskundige leiding in het oefenlokaaltje aan de Kerksteeg lichamelijke oefening te verrichten. Het ligt in de bedoeling van het be stuur omstreeks Koninginnedag 1951 een sportevenement op 't Zand te or ganiseren, waaraan alle groepen in al le leeftijden mee kunnen werken. Zo mogelijk zullen ook bekende krachten buiten 't Zand verzocht worden deel te nemen, teneinde de wedstrijden waar voor prijzen beschikbaar gesteld zullen worden attractiever te maken. ALWEER EEN WITTE KIP. De Commissaris van politie te Mid delburg maakt bekend, dat aan zijn bu reau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd en terug te verkrijgen. Zaterdag tussen 19 en 20 uur: huissleu tels, hondenpenning no. 330, snoer kra len, 1 pr. zwarte kinderhandschoentjes, rechter bruine kinderwant, witte dames- want, zak cokes, grijs kinderwantje, ge breide dames handschoen, 1 pr. witte wanten, blauwe bivakmuts, grijze hand schoen, nylonkous, bruin wantje, rol touw, nummerbord K 319, rode haarstrik, donkerbruine muts met gele rand, wol len vest met ritssluiting, snoer met blau we figuurjes, tres van lijkdienaar. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring ge houden: 1 pr. witte tuinschoenen; sjaal (groen gebl.); melkbussleutel; rood vul potlood; speld met rood knopje; rijwiel- pomp en snoer kralen; bus olie; bankbil-. jet; bruine portefeuille met inh.; bl. kin dermutsje; witto kip; rood wollen kin dersokje; ziekenfondsbonnen; groene sjaal met rood figuurtje; geruite sjaal; 1 pr. grijze handschoenen; 1 pr. grijze handschoenen; blauwe alpenmuts: ball- pointpen; blauwe alpinomuts; armband; broche: 75 stuks bosheesters; grijze cape; nagel garnituur; bruine portemonnaie m inh.; jongens portefeuille; kindershawl; groene rechter want; zandzak; grijs da mestasje met inh.; rechter beige hand schoen; rieten stoel; lapje wollen stof; zwarte turnschoen; zakje speculaas; mandje inh. conserveblikken; grijs kin derpetje; zwarte muts; blauwe kinder want; schort. MIDDELBURG. Vandaag Kunstmuseum: Toorop-ten- toonstelling. 1.305.30 uur; Electro: ..Cagliostro, de magiër", (18 jr.), 7 en 9.15 uur: Schouwburg; „Na de storm", (18 jr.), 8 uur. Morgen Kunstmuseum: Toorop-ten- toonstelling, 10—5 uur; Electro: „Cag- hof: Toneelver. De Vlissingse Brug, .Amor in de mosterd". 8 uur; Elec tro en Schouwburg: als vandaag. Zondag Kunstmuseum: Toorop-ten- toonstelling, lOü uur; Eelectro: „Cag liostro. de magiër", (18 jr.), 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Miss Pol ly en In de val", (a. 1,), 2.30 uur; „Na de storm", (18 jr.). 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: Kinderen van de straat, (a.L), 7 en 9 uur. Luxor: Christopher Columbus, (aJ.), 8 uur Beide bioscopen vertonen in het voorprogramma: Het Koninklijk be zoek aan Londen, Morgen: Alhambra: Als vandaag. Luxor: Als vandaag. 7 en 9 uur. Kievit Feestavond Korfbalclub Madjoe, 8 u Zondag: Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur. Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur. COMITÉ TOT BEHOUD VAN HET GARNIZOEN. Na het vertrek van de heer J. J. P. de Blécourt is tot voorzitter van het Comité tot Behoud van het Garnizoen te Middelburg, benoemd mr. J. A. Du- mon Tak, terwijl als nieuw lid tot het comité toetrad mr. J. A. Heyse te Middelburg. Zoutelande COLLECTE-OPBRENGST. De Unie-collecte voor de school met de Bijbel heeft te Zoutelande opge bracht 118.85. Vlissingen PROPAGANDAVERGADERING CHR. BESTURENBOND. De Chr. Besturenbond hield in het Concertgebouw te Vlissingen de jaar lijkse propaganda-vergadering. De voorzitter, de heer J. Marijs, opende na samenzang met gebed, waarna het woord werd gevoerd door de heer J. van den Burg uit Utrecht, secretaris van de Chr. Metaalbewerkersbond, die sprak over: „In de aanval". Spr. wees er op, dat de Chr. vak beweging nog vele vijanden heeft.. In de eerste plaats de vijanden binnen in ons: laksheid en Wereldgelijkvor migheid, waardoor onze actie geremd wordt. Het communisme noemde hij de grootste vijand en hiertegenover moet de Chr. Vakbeweging een posi tieve taak stellen door de arbeid te zien in de dienst van God. Voorts zei- de spr. dat nog vele Christenen onge organiseerd zijn. Dit mag niet zo blij ven. Gelukkig is de invloed van het C.N.V. groot. Op de jeugd moet een beroep wor den gedaan om haar krachten in te zetten voor het sociale werk. Medewerking aan deze avond werd verleend door de toneelgroep der C J.V. Met groot succes voerde deze het toneelspel op: „Het spook van de Vrij- burcht". Een mandoline-clubje zorgde voor een muzikale afwisseling. OPENBARE LEESZAAL VLISSINGEN. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen werd aangevuld met de volgende werken: Hofstra, Een sterke vrouw, wie zal haar vinden? Keyer-de Jongste, VroedvrouwenschoolLagerlöfHet meisje van de Veenhoeve; Macdonald, Mijn kwaal en ik; Schintz, Sneeuw- symfonie in ski-majeur; Vestdijk, De kellner en de levenden; Colette, La maison de Claudine; Raabe. Die Chro- nik der Sperlingsgasse; Brahms, A bullet in the ballet; Sjolochow, Virgin soil upturned. SEVT NICOLAAS OP BEZOEK. Op uitnodiging van de Vlissingse Middenstandscentralo brengt op Za terdag 2 December 1950, St. Nico- laas een bezoek aan Vlissingen. Te kwart voor twee zal de Sint aanko men te Vlissingen uit Koudekerke. Op de hoek van de Koudekerkse weg Pres. Rooseveltlaan, zal hij wel kom geheten worden door een com missie van ontvangst, bestaande uit 3 heren A. Geelhoed, J. P, Vente- vogel en J. Goedemondt. St, Nicolaas zal plaats nemen in een landauer, welke vooraf gegaan zal worden door de auto, waarin zich de commissie van ontvangst bevindt. Onder de vrolijke tonen van de Kon. Harmonie „Ons Genoegen", zal de rijtoer door Vlissingen een aanvang nemen, waarbij de Volgende route wordt gereden: Pres. Rooseveltlaan, Leeghwaterstraat, Hogeweg (door tuin van „Bethesda"), naar Sotte- gemstraat, Bonedtjkestraat, Sin gel, Scheldestraat, Paul Krugerstr., v d. Spieghelstr., v. Dishoeckstraat, (iangs het St. Josephziekenhuis), Glaclsstraat, Scheldestraat, Paul Krugerstraat, Badhuisstraat, Betje Wolffplein, C. Buskenstraat, Spui straat, Bellamypark, Nieuwendyk, Zeilmarkt, Emmastraat, Prinsenbos je. Willem m kazerne (hier zal St. Nicolaas de ouden van dagen een bezoek brengen en een cadeau uit reiken) vertrek via Prinsenbosje naar Hendrikstraat-Gravenstraat, Walstraat, Betje Wolffplein, C. Bus kenstraat, Spuistraat, Bellamypark (St. Annaschool, waar St. Nicolaas eveneens de ouden van dagen zal be zoeken en een surprise zal uitreiken), vertrek via Bellamypark naar Helle- bardierstraat (bezoek aan de ouden van dagen van het Gasthuis, even eens sunprise-uitreiking). Vertrek van het Gasthuis, door het Groene- woud, Achter de Kerk, Oude Markt, Lepelstraat, Vierwindenplein, Groe- newoud, Walstraat, Kleine Markt. Hier zal St. Nicolaas afscheid ne men van de Vlissingse Midden standscentra le en per auto in de richting Koudekerke vertrekken. Tijdens de gehele rytoer zal St. Nicolaas peperbollen en reclame strookjes voor de Vlissingse Midden standszaken uitstrooien. Tussen de ze stroken bevinden zich rose strook jes, die bijzondere waarde hebben. EEN KLEUTER ZONDER FIETSJE. De Commissaris van Politie te Vlissin gen. maakt bekend, dat ln het tijdvak van 22 November 1950 tot 29 November 1950, de navolgende voorwerpen aan zijn bu reau als gevonden zijn gedeponeerd: terra rode wanten, lipssleutel. grijze want. beige dameshandtas met inhoud, ceintuur, blauwe want. damesrijwiel, le deren schede, rood bruine kinderwant. groene kinderwant, bruine damesporte- monnaie, grijs zwarte handschoenen, wit jaeger want. En dat inlichtingen aan zijn burean zijn te bekomen van de adressen alwaar de navolgende voorwerpen zijn te bevragen: grijze bal, glas van horloge, zwarte vul len. paartumschoenen. foto-toestel, boodschappennetje, jaeger want, grijze want, riem, lipssleutel, driewielig fietsje, blauwe glacé handschoen, armband, gum mie overschoen, rode want, damespols- horloge, zilveren armband, capuchon, al pinomuts, kinderwant, damesportemon- naie, bruine bal, blauwe handschoen, bruine glacé handschoen, Frans lees boekje, want. O. en W.-Souburg JAARVERGADERING „ORA ET LABORA". In het jeugdgebouw van de Geref. kerk hield de Geref. Mannenvereni- ging „Ora et Labora" te Souburg haar jaarvergadering. In het ope ningswoord herdacht de voorzitter, de heer M. J. Contant, het overlijden van de heer J. Goédhart. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging 33 leden telt; de penningmeester had een batig saldo in kas. Ds. H. Veltkamp uit Middelburg sprak over het onderwerp „De toe komst van Israël". In een uitvoerig referaat ging spr. de moeilijkheden na, die er voor het oude volk zijn, met betrekking tot hun oude vader land. Er werden hierna verschillende vragen gesteld, welke door ds. Veld kamp werden beantwoord. Spr. sloot de vergadering met dankgebed. Advertentie. Over pantoffels gesproken St. Tlicotaas koopt die bij: Nw.BURCj MIDDELBURg -J Koudekerke VER. LAMMERENBURG Vrydag 1 December zal de Vereni ging Culturele Belangen „Lamme- renburg", te Koudekerke, in het Ge meentelijk Verenigingsgebouw, ge heel met eigen krachten, voor haar leden weer een ontspanningsavond geven. Opgevoerd zal worden, het to neelstuk: „Als moeder te veel is". De populaire V-C.B.-Band geeft haar medewerking, terwijl Zaterdagmid dag 2 December St. Nicolaas voor de kinderen der leden, de dag onverge telijk zal maken. 's Zaterdagsavonds, half acht. zal een voorstelling voor 't publiek wor den gegeven. Westkapelle FILMAVOND. In de Ned. Herv. Noodkerk te West kapelle werd een film van het zie kenhuis „Bethesda" te Vlissingen ver toond. Er was tamelijk veel belang stelling. Veere ZANGUIl v»lKING IN NED. HERV. KERK. Door de Chr. zangvereniging „Va lerius" te Veere werd onder leiding van de heer W. Gastr de tweede zang- Uitvoering gegeven in de Ned. Herv. Kerk. Het „Ave Verum" van Mozart werd op voorbeeldige wijze door mej. C. de Buck gezongen. Het kwartet trok de bijzondere aandacht in „Die winter is verganghen". De aanwezi gen, die het hele kerkgebouw vulden, hebben van dit programma bijzonder kunnen genieten. St. Laurens UITVOERING KLEINKOOR VAN ST. LAURENS. Donderdagavond gaf het Kleinkoor van St. Laurens een uitvoering in het vergaderlokaal te St. Laurens ten ba te van het Protestants Interkerkelijk Sanatorium voor Zeeland. Bij de opening spraken ds. van Til en bur gemeester J. W. van 't Hoff. Het koor bracht op uitmuntende wijze een aan tal liederen ten gehore, waarvan vooral de volksliedjes bij het publiek een gunstig onthaal vonden. Na de pauze was er declamatie en een schets in Walchers dialect van II. Sturm. De avond werd besloten met de „Provin ciale Rei" van Jan Morks en de „Ze vensprong" in Walchers costuum. Hedenavond wordt deze uitvoering herhaald. Advertentie. Een OVERHEMD van „Ventevogel" is een pracht St. Nicolaas-geschenk! effen en gestreept vaste en losse boord slappe en Tcubenys boorden van f 10.75 tot f 22.50. St. Jacobsstraat 25, Vlissingen. Officiële publicaties MIDDELBURG. VERZOEK OM VERGUNNING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van Commissie tot voorbereiding van een te stichten Ver. van vroege "poot- aard.bewaarders op het eiland Walche ren te Middelburg, om vergunning tot het oprichten en exploiteren van een pootaardappelbewaarplaats op perceel Nieuwe Vlissingseweg 50. Op 11 December a.s., des van. 10 uur, zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. TWEEDE KAMER Geen grote toeloop tot de middenstand (Van onze parlementaire redacteur) Wederom stond Donderdagmiddag de middenstand in het middelpunt der belangstelling van de Tweede Kamer, die ditmaal onder presidium van haar tweede onder-voorzitter, mr. J. Terpstra (A.R.), de behandelln:; der begroting van Economische Zaken voortzette. (De voorzitter, mr. dr. L. G. Kortenhorst was afwezig in verband met de teraardebestelling van zijn broer, en mr. L. A. Donker, de eerste vice-voorzitter, is ongesteld. De staatssecretaris van Economi sche Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, behandelde uitvoerig tal van door de leden aangeroerde midden standsaangelegenheden. In 1948 be droeg het nationale inkomen 12.2 milliard, terwijl de omzetten in de detailhandel in dat jaar 6.3 milliard beliepen. De heer v. d. Grinten deed uitkomen, er van doordrongen te zjjn, welk een belangrijke functie de mid denstand in het maatschappelijke bestel vervult, omdat hij voorkomt, dat er slechts een arbeidersstand en een werkgeversstand zou wezen. Maar juist daarom achtte hij een goede organisatie van de midden stand van het grootste belang. Hij hield een pleidooi voor het zo nutti ge Economische Instituut voor de Middenstand en gaf zijn visie op de credietverleningen. Wanneer zaken voor normale credletverlening niet in aanmerking komen, moet men de ze kerheid hebben, dat zij het te leen verstrekte kunnen terugbetalen. Hotelaccomodatie op Schouwen wordt uitgebreid In hotel „Het wapen van Burgh" hield de V.V.V. te Burgh een leden vergadering. In zyn openingswoord verwelkomde de voorzitter, jhr. R. Röell, in het byzonder de heer E. Smit. directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V. Vervolgens gaf hij een kort resumé van het werk in het afgelopen seizoen. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat de hotel-accomodatie in de omgeving van Burgh uitgebreid wordt, door de verbouwing van „Het wapen van Burgh", waardoor dit hotel belangrijk meer gasten zal kunnen plaatsen. Ook het stationsgebouw van de R.T.M. in Haamstede zal zodanig verbouwd worden, dat ook daar een behoorlijke logeergelegenheid zal komen. De kampeerwagens zullen voorzien worden van electrisch licht, terwijl ook een douche-cel zal worden aan gebracht. Aan de R.T.M. is vergunning verleend tot het exploiteren van een autobusdienst van het station der R.T. M. te Burgh, via het station te Haam stede en de Schouwse Boer naar de vuurtoren gedurende de zomermaan den in 1951. Ook de nieuwe motor- tram achtte hij een verbetering voor het verkeer op het eiland. Bij het slot Haamstede zal een nieuwe tennisbaan komen. Bij de vuurtoren zullen en kele zomerhuizen gebouwd worden. Uit het jaarverslag bleek dat het be zoek aan Schouwen weer belangrijk is toegenomen. De rekening wees aan in ontvang sten f 580.10. uitgaven f 399.82, alzo een batig slot van f 190.82, welk be drag aan het reservefonds voor even tuele reclame, zal worden toegevoegd en daardoor stijgt tot f 891.63. Tot leden van de financiële commis sie werden benoemd W. J. Flohil, L. M. Blom en H. v. Groeningen. De be stuursleden. jhr. A. v. Citters, C. Dijk man en J. D. v. Nieuwenhuizen wer den herkozen, terwijl in de vacature M. Fokker, de heer W. J. Flohil ge kozen werd. Hierna werd de begro ting voor het jaar 1951 door de voor zitter besproken en toegelicht en daar na z.h.st. goedgekeurd tot een bedrag van f 550.— met een post van f 27.72 voor onvoorziene uitgaven. De heer Smit deelde mee, dat ter stimulering van de vacantiespreiding aan de Bedrijfshoreca in het voor- en Scheepvaartberichten Aldabi p. 29 Nov. St. Pauls Rocks. Amsteldijk 28 Nov. te Galveston. Arendsdijk 28 Nov. te New York. Abbekerk 28 Nov. bij Elba Cape. Atlas 28 Nov. v. Gibraltar n. Napels. Akkrumdijk 28 Nov. van Hamburg naar Antwerpen. Albireo 30 Nov. te Rotterdam. Armelia 30 Nov. te Singapore. Almdijk 29 Nov. te Bremen. Blommersdijk 30 Nov. te Londen, Bor.aire 30 Nov. te Barbados. Boskoop 30 Nov. 15 u. te Antw., 1 Nov. te Amsterdam verw. Britsum 30 Nov. n.m. te Savona. Cameronia. 29 Nov. 400 m. W. Djakarta. Ceram p. 29 Nov. Messina (ut.); Coryda p. 29 Nov. Dover (uit). Duivendrecht 29 Nov. v. Montev. n. Da- Elmina 30 Nov. te Freetown (uit.). Etrema 29 Nov. te Ponce. Indrapoera 30 Nov. te Suez (th.). Kota Agoeng 30 Nov. te Padang (th.). Kota Baroe 30 Nov. te Singapore. Laertes 30 Nov. te Makassar. Mariekerk p. 29 Nov. Dondra Head. Marken 29 Nov. te Antw. (th.). Murena 29 Nov. te Suez. Orion 1 Dec. te Rotterdam verw. Oranjefontein 29 Nov. te Hamburg. Poelau Laut 30 Nov. te Penang (uit.) Polyphemus 29 Nov. te New York. Pr. Ph. Willem 29 Nov. v. Tunis n. Alex. Riouw p. 29 Nov. Gibraltar. Slamat 30 Nov, te Calcutta verw. Sibajak 1 Dec. v.m. te Sydnoy verw. Telamon p. 29 Nov. San Salvador. Tjibadak 28 Nov. te Dar es Salaam, Waterland 29 Nov. te Hamburg. Zeeland (L.) p. 29 Nov. Rasmadraka. Kunsthandel „RIE MINDERHOUD" Wandversiering Omlijstingen Nieuwe Burg 8, Middelburg. naseizoen een reductie van 10 pet. op de pensionprijzen is voorgesteld, het geen nader besproken zal worden. De heer Smit sprak er zijn vol doening over uit, dat V.V.V. Burgh— Haamstede er zowel financieel als mo reel goed voorstaat, waardoor deze vereniging er belangrijk toe kan bij dragen het vreemdelingenverkeer in deze omgeving te bevorderen. Hierna volgde sluiting van de ver gadering, J< Hoewel de credieten over verschil lende jaren lopen, kon spreker ver klaren, dat de stroppen tot nu toe meegevallen zijn. Het Dedrjjfsleven is zeer redelyk vertegenwoordigd op de beoordeling der credietverstrekking. Met nadruk bestreed de staatssec retaris het betoog van de heer J. Schilthuis (P.v.d.A.), als zouden er teveel ondernemers in een bedrHfstak zijn. Als belangrijkste mededeling In deze rede vermelden wy, dat by de Sociaal Economische Raad, waarin zulks in tegenstelling tot de woordvoerders der CML en A.R. volgens de heer v. d. Grinten het Christelijk Nationaal Vakverbond met 8 leden zeer goed vertegenwoor digd is ter fine van advies voor stellen aanhangig zyn tot opheffing der organisatie Wol tersom. De resterende gelden dier organi saties zullen aan de gehele bedrijfs tak ten goede komen. De staatssecretaris betwistte ten slotte nog, dat er in 't algemeen van een grote toeloop tot de midden stand sprake zou wezen. Ten hoogste is zulks by enkele bedryfstakken het geval, maar over het behoefte-ele ment zou het best gesproken kunnen worden bij de behandeling der nieu we vestigingswet voor het kleinbe drijf. Na re- en dupliek, waarbij geen nieuwe gezichtspunten geopend wer den, stroomde de Kamer leeg en ving de behandeling der afdeling Mynwe- zen aan. De begroting der Staatsmijnen werd z.h.s. goedgekeurd. De eind stemming over de begroting van Econ. Zaken werd aangehouden. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Souburg (2e predikantsplaats) ds. J. D. de Stop pelaar, vlootpredikant. PROF. WISSE HERSTELLENDE. De vroegere Middelburgse predikant prof. G. Wisse, die, zoals bekend ern stig ziek was. is thans herstellende. Hoewel hij nog geruime tijd rust moet nemen, is het niet uitgesloten, dat hij in- de toekomst zijn werk zaamheden weer zal kunnen hervatten. TWEEDE KAMER Minister zal klachten tot op de bodem onderzoeken De Tweede Kamer heeft gisteravond de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken voortgezet, waarbij uitvoerig werd gesproken over de nota inzake de burgeriyke verdediging. By de debatten hiervoor kwam allereerst de heer Ritmeester (WD) aan het woord, die verklaarde dat de nota hem geen bevrediging heeft geschonken. Zyns inziens wordt er ïn de nota al te zeer getheoretiseerd en voorts was spr. van oordeel, dat de organisatie van de burgeriyke verdediging veel te Iaat is. Ook werd van verschillende zijden critiek geoefend op de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De heer Ritmeester deed een beroep op alle burgmeesters om de organisa tie van de burgerlijke verdediging snel ter hand te nemen. Voorts wilde spr. gaarne vernemen waarvoor de Nationale Reserve gebruikt zal wor den. De heer Verkerk (A. R.) gaf uiting aan de ongerustheid, die in zijn partij en in grote delen van het volk bestaat. Hij verklaarde zich een warm voorstander van „Steun Wettig Ge zag". De heer Dassen (K.V.P.) kwam het gewenst voor, dat de bevolking zelfbescherming-minded wordt. De heer Welter (K.N.P.) had ook critiek en vroeg te overwegen de dienstplichtigen, die niet worden op geroepen, in te schakelen in het ap paraat der burgerlijke verdediging. De heer Beernink (C. H.) bepleitte het organiseren van een perscampag ne, gesteund door het draaien van een filmpje, teneinde de aandacht op het instituut Steun Wettig Gezag te vesti gen. WACHT NIET TOT DE UREN DES GEVAARS. Wat de burgerlijke verdediging aan gaat betreurde spr. het, dat de bevol king nog niet voldoende is voorge licht, wacht men tot de uren des ge- vaars dan is men te te laat. De heer Goedhart (Arb.) had voor al bezwaren tegen de leiding van de B.V.D. Men heeft niet de zekerheid dat de top betrouwbaar democratisch is. Ieder is het er wel over eens, dat de B.V.D. bittere noodzaak is. De dienst verstaat niet de kunst geruisloos te werken, zoals dat in het buitenland geschiedt. Als het met de B.V.D. mis mocht gaan. aldus spr., dan komt dat voor de verantwoording van de minister. Spr heeft het volste vertrouwen in de mi nister, maar deze stelt blijkbaar een onbegrenst vertrouwen in alles wat hem van de zijde van de B.V.D. wordt verstrekt. Voor sprekers fractie bestaan er zeer ernstige bezwaren tegen de B.V.D. MINISTER ZAL KLACHTEN ONDERZOEKEN. Hierna kwam minister Teulings aan het woord. De grote moeilijkheid van „Steun Wettig Gezag" vond spr. dat er niet genoeg vaart in is en dat het instituut niet genoeg wortel heeft ge schoten. De regering wil trachten te bereiken er goed vaart in te krijgen. Het is beter niet na te kaarten. De minister vond dat de heer Wei ter op te lichtvaardige wijze over doel en nut van de B.V.D. had gesproken. Klachten zal hij tot op de bodem on derzoeken. Spr. merkte op, dat uit het buiten land waarderende beoordelingen van het werk van de B.V.D. zijn ontvan gen en daarom vindt hij het onaan genaam, dat gezegd wordt, dat de dienst slecht is, hij kan dat niet ver dragen, ook voor de ambtenaren. De heer Gortzak (C.P.N.): Werken ze met ontslagen S.S.'ers? De minister: -- Neen. Tegen twaalf uur brak de heer Teu lings zijn rede at De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag. Heden overleed plotse ling, tot onze diepe droefheid, onze gelief de Moeder, Behuwd-, Grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tan te, Mevrouw MATHILDA PIETERNELLA VAN DER WEEL, Weduwe van de heer J. LOOISE, eerder Weduwe van de heer J. DE HAMER, in de ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam: Familie LOOISE Familie VAN DER WEEL Roosendaal, 30 Nov. '50 Bredase weg 34. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 2 December a.s. om 14 uur op de Algemene Be graaf - Dlaats te Roosendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7