NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN MIDDENSTANDSPROBLEMEN VROEGEN DE BELANGSTELLING MATIGE OEFENWEDSTRIJD VAN HET NEDERLANDSE ELFTAL ddicoalffeinigend LAXEER-AKKERTJES DONDERDAG 30 NOVEMBER 1930. PROVINCIALE ZEEUWSE COÜRAN7 Geslaagde Marine-feest avond te Vlissingen In de met vlaggendoek versierde zaal van ..Concordia" te Vlissingen heerste Woensdagavond een vrolijke stemming. De Kon. Marine Walcheren hield hier een feestavond, waaraan medewerking werd verleend door de cabaretgroep van Ton van Maren uit Den Haag. De Lt. ter zee. Ie klasse, Ch. G. Lan- dré, opende de avond met enkele woorden van welkom, waarna boots man Braam de heren officieren met hun dames begroette. Hij noemde hun aanwezigheid belangrijk, omdat dit getuigt van de democratise geest en de goede verstandhouding die er be staat tussen 'officieren en minderen. Bootsman Braam constateerde met ge noegen, dat vele dames uit Vlissingen gehoor hadden gegeven aan de uit nodiging-om de avond met de Marine door te brengen en hij sprak de wens uit, dat deze eerste feestavond door meerderen gevolgd zou worden. Het programma, dat de cabaret groep bracht, zat goed in elkaar en werd met vaart gebracht. De verschil lende sketches en liedjes oogstten voel succes en vooral de bankseène kreeg een stormachtig applaus. De avond, die ongetwijfeld tot een succes mag worden gerekend, werd besloten met een bal. Geslaagde Jaarmarkt te Temeuzen Er was op de derde jaarmarkt van Terneuzen een grote aanvoer van vee waarvan de kwaliteit de toets der en tiek glansrijk kon doorstaan De hau adel. was levendig, waarbij goede prij zen werden gemaakt. Aangevoerd wo ren 450 stuks vee. benevens een tari,- tig varkens en ongeveer dertig paar den. Er was grote belangstelling uit kringen van de veehouders en vee handelaren. niet alleen uit Zeeuwsch Vlaanderen, maar ook van boven ni rivieren. Daarnaast waren ook de Bei- gen goed vertegenwoordigd, terwijl ook een groep rtalianen aanwezig was. Deze laatsten toonden bijzonden interesse voor de kalfvaarzen, waar voor zij goede prijzen betaalden, na melijk van f 800 tot f 1100. De prijzen van het vet vee varieerden van f 2.3U tot f 3 per kg., terwijl de prijs-dieren nog iets meer op brachten Ook <n fokvee was volop handel, zodat deze laarmarkt bijzonder goed genoemd mag worden De keuring had onder Leiding van de heer H. J. Colsen uit Sluiskil een vlot verloop. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen 1 (medicijnen), mej. W. van de Klippe te Vlissingen. Vlissingen VERHOGING VAN HEFFINGEN B. en W. van Vlissingen willen be paalde rechten voor het gebruiken van gemeentegrond enz. verhogen. Zy stellen nu aan de raad voor het vol gende tarief toe te passen: voor elk rijwielblok in het trottoir 0.50 per jaar, voor een tochtscherm 1 voor het uitstallen van winkelgoederen en het plaatsen van kisten 2.50 per m2 per jaar. voor een benzinepomp 20 voor een oliepomp 15 voor een lucht en waterpomp 10, voor een onder grondse benzine- of olietank 20, voor idem met pompinstallatie met leidin gen enz. 40. voor een bovengrondse al of niet verplaatsbare benzine of olietank 10, voor elk zonnescherm 1. voor een lamp, uithangbord, licht bak enz 250, reclametegels in trot toir van niet meer dan 10 dm2 2.50, voor elke 10 dm2 meer 2 50. voor een spandoek per dag ƒ1. per week 5 per maand 10. Voor een stand plaats voor boeken patates frites bloemen enz. per 15 m2 per dae f 2 on per m2 meer 0.15. 3 en 0.25 per maand 7.50 en 0.75 en per jaar ƒ80 BOUWCREDIET. Om de bouw van 14 duplexwonin- gen voor ..Gemeenschappelijk Belang" en 48 woningen plus 2 winkels voor „Volkshuisvesting" voorlopig te finan cieren, hetgeen in feite met kasgeld moet geschieden, stellen B en W. van Vlissingen aan de raad voor op reke ning-courant f 275 000 ad 3 per jaar op te nemen bij de Bank van Ned. Gemeenten, waarbij zodra dit cre'diet is opgenomen getracht zal worden een jaar-kasgeldlening voor hetzelfde bedrag maar tegen een rente van 1% per jaar af te sluiten. ST. NICOLAAS-KINDERI'EEST. Dinsdagmiddag werd door de bu'urt- vereniging „Walstraat—Korte Groene- woud" te Vlissingen in „Concordia" een St Nicplaaskinderfeest gegeven Het is een zeer geslaagd feest gewoi- den. De kinderen genoten vooral van de poppenkastvoorstelling en ook volgden zij met bewondering de goo cheltoeren van Adri van Oorschot Juétus Jesayes speelde op zijn accor deon vele Sinterklaasliedjes. Bij deze feestmiddag was onder meer wethou der L. P. van Oorschot tegenwoordig ULO-ONTSPANNINGSCLUB De ULO-ontspanningsclub gaf ter gelegenheid van haar éénjarig be staan, een bonte avond in het Con- cer.tgebouw. Een aardig programma werd door eigen krachten op een vlotte wijze afgewerkt. Een bijzondere plaats nam hierbij wel in de band „Amuse- mento", welke zeer verdienstelijk werk liet horen. Ook de korte schets jes vielen bij het zeer talrijke publiek zeer in de smaak, evenals het num mer zang en piano na de pauze. Een succes werd zeker het „Music. Music. Music". Ook de gymnastiek onder leiding van de heer Menheer verliep, op enkele kleine uitzonderin gen na, op vlotte wijze. Middelburg Advertentie Geen goede Sint voor een vrouw of meisje, wanneer 2e als geschenk nier een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. UH Htfl ZAKfcINLhVhA „OLD ENGLAND" IN NIEUW PAND Woensdagmiddag is met enige fees telijkheid het naar een nieuw ge bouwd pand overgebracht herenmo demagazijn „Old England" te Middel burg heropend. Talrijke bloemstuk ken een een druk bezoek van belang stellenden zetten deze gebeutenis ex tra luister bij Het nieuwe pand is opgetrokken aan de Lange Delft op de hoek van de Herenstraat en biedt „Old England zeer veel ruimte. Het voorste gedeel te is ingericht als winkel en maaki als zodanig een gezellige indruk, te: wijl daar achter enige grote paska mers liggen Een hypermoderne, doel treffende verlichting doet de artikelen beter tot hun recht komen. Boven dien beschikt ..Old England" thaus over vier étalages, die in de avond uren eveneens rijk verlicht zijn. DIERENDAG- OPSTELWEDSTRIJD. Kinderen uit de hoogste klasse van bijna alle Middelburgse scholen hebben deelgenomen aan een opstel- wedstrijd ter gelegenheid van Die rendag georganiseerd door de afde ling ZeelandNoord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. De prijsuitreiking werd niet alleen door de jeugdige prijswinnaars, maar ook door enkele ouders en schoolhoofden bijgewoond. De voor zitter van de afdeling, de heer E. J Glerum, reikte met een persoonlijk woord het bij de prijs behorende di ploma uit. dat bovendien recht geeft op een gratis lidmaatschap van de Jeugdclub. Honderden kinderen de den mee. de schoolhoofden selecteer-' den reeds de inzendingen en een commissie uit het bestuur koos ten- tenslotte daaruit de beste. De prijzen werden gratis beschikbaar gesteld. De uitslag luidde: le prijzen: Theo Snijders. Annie Moens, Adrie Floris- se, Louise Luyendyk, Annie Griep. Jeanne Verwey. Jeanne van Dalen; 2e prijzen: Adrie Jansen van Galen. Adrie Sturm, Mientje van Luck, Greetie Gelen, Lies Houmes, Wim Machielse, Carla Wermouth. Addy de Hooge kreeg een eervolle vermel ding. Een aantal andere kinderen ontving een troostprijs. De heer G. H. Luyendyk dankte na mens de ouders*voor het initiatief van het bestuur en het werk, voor 't slagen van deze wedstrijd verricht SCHIP IN AANVARING MET BRUG In de avonduren is een schip in aan varing gekomen met de Bailey-hef- brng te Middelburg Het, anker bleef haken en werd vervolgens op het dek gesmakt. Het schip kreeg lichte scha de. VROUWENBOND N.V.V. De Vrouwenbond van het N.V.V., afdeling Middelburg hield een tame lijk goed bezochte jaarvergadering. In het bestuur kwam een kleine wy- ziging, daar mevrouw Sinke om ge zondheidsredenen bedankt had. In haar plaats werd benoemd mevrouw Bliek .Na afdoening van de huishou delijke zaken hield de heer Buys, be stuurder van het NW, een causerie over het vraagstuk van lonen en prij zen. ST. NICOLAAS EN DE POLITIE. Zaterdagmiddag zal St. Nicolaas enige uurtjes doorbrengen temidden van de kinderen der ambtenaren van Ryks en gemeentepolitie te Middel burg. Vroeger had elk corps zijn eigen feestje, maar op voorstel van overste G. H. van Helden heeft men thans gezamenlijk de Sint uitgenodigd. Een andere attractie van deze feestmid dag, die gegeven wordt in zaal Mon- taan en om 2 uur begint, vormt een poppenkastvertoning. De kast is ver vaardigd door een agent der ge meentepolitie, de heer P Suurland de poppen door mej. A. Schout. O en W -Souburg De zendingscollecte in de Ned. Herv Kerk te Souburg heeft f 634.— opge bracht j^-genda VLISSINGEN. Gemeente-museum Vlissingen: Tentoon stelling 19de eeuwse schilderkunst. Officiële publicaties VLISSINGEN. VERLEENDE VERGUNNING VERLENGD B. en W. van Vlissingen, gelet op arti kel 32. 3e lid. van de Wet Autovervoer Personen; brengen ter openbare kennis, dat door hun college onder dagtekening van heden, de bil beschikking van 8 Mei 1950 aan de firma wed. J. de Muynck en Zonen ie Borssele verleende vergunning voor de uitvoering van groepsvervoer binnen de gemeente Vlissingen. uitslui tend van arbeiders van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde", is ver lengd tol. en met 31 December 1951. Vlissingen, 25 November 1950. VERZOEK OM VERGUNNING, B. en W. van Vlissingen, gelet op arti kel 45 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van G. C. J. de Valk, te Rotterdam, om ver lof tot de verkoop van zwak alcoholische drank in het klein (verlof A) voor de buneden-voorlocaliteit van het perceel Walstraat No. 27; dal van heden af gedurende twee we ken tegen het verlenen van het gevraag de verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht by hun college. Vlissingen, 22 November 1950. MIDDELBURG. WINKELSLUITING. B. en W. van Middelburg brengen te> openbare kennis, dat alle winkels ge opend mogen zyn tot uiterlijk 21 uur op 1, 2, 4, 21, 22 en 30 December 1950. Middelburg. 27 November 1950. Diamanten huwelijksfeest te Vlissingen Zoals wij reeds eerder meldden was te Vlissingen het echtpaar M. Balmc- kersBlaakmans zestig ;aar gctiouwd Dit diamanten huwelijksfeest in de Winckelmanstraat is in alle opgewekt heid gevierd en van heinde en ver wa ren kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen naar Vlissingen getogen om dit zeldzame jubileum mede te maken. Ook de buurt bleef niet lich ter en het muziekgezelschap „St. Cae- cilia" evenmin. Het laatste bracht het krasse bruidspaar een serenade, die vanzelfsprekend zeer op prijs werd gesteld. Namens de directie van de „Schelde" werden de heer Balmakers en echtgenote gefeliciteerd door ir N. C. J. van Delft. Bij de vele geschenken en bloemstukken, die het diamanten paar mocht ontvangen, bevond zich o.a. een bloemstuk van de gemeente Vlissingen en een fruitmand van de Kon. Mij. „De Schelde". Koudekerke Interieur van het gemeente huis zal worden veranderd Dinsdagavond kwam de raad der femeente Koudekerke in vergadering ijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. Dregmans. Bij de in- fekomen stukken was een adres van et bestuur van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam" om een subsidie be schikbaar te stellen. Hoewel B en W. niet afwyzend tegenover het werk van de bond staan werd, ondanks een beroep van de heer van Sparentak. dit stuk voor kennisgeving aangeno men. Een voorstel van B. en W. om op een subsidieverzoek van de Zeeuwse C.B.T.B, gunstig te beslissen, werd aangenomen. De subsidie zal worden aangewend voor de exploitatie van de Chr. Landbouwwinterschóol „Toorn- vliedt". Ten behoeve van een cursus tot op leiding van kleuteronderwijzeres werd een subsidie ad 60 verleend. De heer P. Flipse zag de subsidie liever niet toegewezen om het scheppen van een precedent te vermijden. De voorzitter hield een kort pleidooi, waarna de raad met het voorstel accoord ging Een wijziging in de bouwverordening werd aangenomen. Het gemeentehuis van Koudekerke zal een verbetering ondergaan, want de raad besloot dè toegangen naar de secretarie en naar de ontvangerskamer tc laten veran deren. Aan de gebr. Huvers zal de buffetruimte in het Verenigingsge bouw worden verhuurd. Daarna werden nog een 4e wijzi ging in de begroting 1950 en een le wijziging in de begroting voor 1951 vastgesteld. De rondvraag leverde niets op. Vrouwenpolder GEREF. KERK. Bij de stemming in de Geref. Kerk te Vrouwenpolder werd de heer W. Maas <als ouderling en de heer A. Louwerse als diaken gekozen. EERSTE KAMER Troepen in Indonesië dit jaar thuis Begroting van Oorlog goedgekeurd By de voortzetting in de Eerste Kamer van het debat over de begro ting van oorlog en marine zeide de heer De Dreu (P.v.d.A.) het op prys te stellen, dat de regering een ge ruststellende verklaring had gege ven over het handhaven van onze vloot. Hij had echter de indruk, dat het aantal duikboten aan de lage kant is. Voorts wenste hij een effec tieve bewapening van onze koop vaardijvloot. De heer Kerstens (KV P) vroeg of het niet hoog tijd wordt, dat er een ministerie van Bevoorra ding komt. De minister van Oorlog, de heer s' Jacob, zeide, dat vele reorganisa ties bij zyn departement nodig zijn. In ons militaire apparaat bestaat 'n gebrek aan snelheid in het nemen van een beslissing en dit zal nu die nen te veranderen. Het is de uitdrukkelijke bedoeling der regering de K.L.-troepen in Indo nesië vóór het einde van dit jaar hier of varend naar hier te hebben. De terugkeer is vertraagd door de nodige bescherming der Ambonne- zen. De bedoeling ls nu deze laatsten zo spoedig mogelyk naar andere plaatsen te vervoeren, waar zfj heen willen. Staatssecretaris Moorman zeide. dat onze marine goed is ingeschakeld in het internationale verband. Wy behoeven ons niets aan te trek ken van hetgeen een senator van een ander land buiten de Senaat zegt. De luchtmacht ontwikkelt zich be- hoorlyk. Er is veel animo en veel spirit. Met de opleiding in Amerika van piloten zijn de beste resultaten bereikt. De moeilijkheden liggen al leen op technisch terrein. Voor de landmacht bestaat ln hoofdzaak het personeelsprobleem. Het koi'Ds mariniers kan op zeer kor te termyn op de oorlogssterkte van 10.000 man worden gebracht. Aan de bewapening der koopvaar dijvloot wordt zo hard mogelijk ge werkt. als de materiaalvoorziening toelaat. De begrotingen werden zh.st. goed gekeurd. met aantekening dat de communisten tegen zyn. TWEEDE KAMER Minister van den Brink pleitte voor verdergaande industrialisatie (Van onze parlementaire redacteur). Onze minister van Economische Zaken, prof. dr. R. J. M. v. d. Brink, kan gerusteiyk het „enfant chéri" der Tweede Kamer genoemd worden gn wy doelen dan waariyk niet alleen op Zyne Excenlientles jeugdige leef tyd. Wanneer men de debatten over zyn begroting in eerste instantie ge houden, overziet, dan kan geconstateerd worden, dat zijn beleid bjj schier alle fracties instemming gevonden heeft, terwijl zelfs de critiek der com munisten by monde van de heren J. Hoogscarspel en J. Haken ten aanzien van de minister persoonlijk gematigd genoemd mag worden. Het was Dinsdagmiddag, voordat prof. v. d. Brink tot de verdediging van zijn beleid kon overgaan, al mid denstand wat de klok sloeg. Voorwaar deze belangryke groepering in ons maatschappelijk bestel behoeft zich waarlijk niet over gebrek aan belang- .ste'ling te beklagen. Alle fracties hebben sprekers in net veld gezonden, om aandacht te vragen, voor zover dat nodig was. voor vraag stukken als de prijs- en credietpolitiek de wettelijke regeling van het cadeau stelsel als een soort i'lovale concurren tie. de nieuwe vestigingswet en een ruime vertegenwoordiging van de mid denstand in centrale overheidsadvies colleges. Daarnaast kwamen nog speciale pun ten ter sprake. De Katholieke midden standsspecialist, mr. F. J, H, Bachg. vroeg een duidelijke verklaring over de vleesprijzen in verband met de vleesoorlog, welke hier en daar ge voerd wordt. Evenals de heer Welter (KN P.) be pleitte mr. dr. E. P. Verkerk (AR) de aanstelling van een directeur-generaal voor de middenstand en uitbreiding der toepassing van bijzondere mldden- standscredieten voor oprichting en uit breiding van middenstandsbedrijven De heer J G Suurhoff (P.v d A liet een waarschuwend geluid horen tegen -irbHdsverlpnfiing. De heer Bachg onderstreepte nop eens het door zijn fractie-voorzitter bii de algemene beschouwingen gehouden oleidooi voor de aanste.Ünp van een staatssecretaris van middenstandsaan •mlcgenheden. MINISTER ANTWOORDDE Minister van den Brink noemde, ^en algemeen beeld schetsend van het economisch beleid, de industrialisatie als een der kernpunten, omdat dit ge richt is op het voorkomen van con junctuurwerkloosheid. Evenals elders in de vrije wereld is ook ten onzent de productie hoger dan voor de oorlog maar door de ondervonden oorlogs schade en de groeiende bevolking staat Nederland voor een zwaardere taak dan de omliggende landen. In stede van verslapping der inves tering als ooor sommigen ..rpleit hl te de minist-r x-cer investeringen no dig, al kunnen sommige iiiUesteiJ of zelfs geheel opgegeven worden Maar nooit die Investeringen, welke voor werkloosheidbestrijding en onzo beta lingsbalans noodzakelijk zijn. Aan de hand van wel zeer overtu- gend cijfermateriaal demonstreerde prof. v. d, Brink de soms enorme oe- neming der consumptie per hoofd der bevolking, althans vergeleken met de jaren vlak voor de oorlog Hij noteer de daarbij een afneming van het ge bruik van boter (42^ van voor de oorlog), vlees en vleeswaren (79 thee, koffie en cacao (64 fruit (14 en aardappelen (86 De minister vees vervolgens op de verslechting der positie van ons land in deEuropese betalingsunie, maar een lichtpunt vormt de aanzienlijke toeneming der Nederlandse import vooral van levensmiddelen in blik in de Ver. Staten De totale export daar heen bedroeg in Oct. il 38 900 300 waarvan f 8 100 000 aan bloembollen Gebrek aan organisatie is de grond oorzaak der moeilijkheden, die zich met de middenstand voordoen en net zal de minister 'erheugen als de geor ganiseerde middenstand tot opbouw van organen kan komen. De interde partementale middenstandscommissie heeft thans enige tijd gewerkt. De ge dachte de staatssecretaris tot voorzit ter te benoemen, lokt spr wel aan Als de middenstand snel met organen over de brug k^mt hoopt spr., dat er een vruchtbaar contact gelegd kan worden. Zweedse eerste kiasser Haelsingborg met 20 verslagen De belangstelling voor de oefenwed strijd, die Woensdagmiddag in het Feljenoordstadion te Rotterdam tussen het voorlopige Nederlandse elftal en Haelsingborg werd gespeeld, was ge ring. Er waren dit keer nog geen 15 000 toeschouwers aanwezig, die ove rigens van een matige vertoning ge tuige zijn geweest. De wedstrijd tegen de sterke Zweed se eerste-klasser, waarin talrijke inter nationals meespeelden, was teleurstel lend ten aanzien van het vertoonde spel. De Zweden hadden niet byster veel zin om zich geheel te geven, ver moedelijk omdat zij aan het begin staan van een zware tour. Het tempo, waarin zij speelden, was laag. zo laag zelfs, dat men in bepaalde perioden van „sloom" mocht spreken. Het eigen aardige feit deed zich voor, dat zelfs toen Helsingborg achterstond, de gas ten het tempo niet verhoogden. Nederlands elftal voor de strijd tegen Frankrijk Wijzigingen op drie plaatsen na débacle van Deurne De keuzecommlssic van de KNVB heeft het Nederlands elftal, dat Zon dag 10 December ln het Colombes-sta- dion te Parijs tegen Frankryk speelt als volg4 sameneesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: de Jong (ADO) en Schijve- naar (EDO). Miflen: Van Schiindcl (SW). Ter- louw (Soarta) en Biesbrouck (RCH) Voor: de Graaf (Llmburria). van der Tuyn (IIDVS). Van Melis (Eindho ven). Lenstra (Heerenveen) en Cla- vin (ADO). Als reserves fungeren: Saris (BV>). Móhring (Enschedé). Stoffelen (Ajax) en Snoek (Eindhoven). In Ide oDStelling van het Nederlands elftal, zoals dat tegen Frankrijk bin nen de krijtlijnen zal treden, zijn in vergelijking met de opstelling waar mede de Oranjemannen van Belgie verloren met 7—2. weer drie wijzigin gen gekomen. Aanvoerder Stoffelen heeft ziin plaats moeten afstaan aan de Haarlemmer Biesbrouck. In tempo zal Biesbrouck het wel van de Ajax- man winnen en het is te verwachten dat de Fransen tempo als sterkste wa pen in het veld zullen brengen. Het aanvoerderschap is in handen gegeven van Rinus Terlouw. De voorhoede is eveneens gewij zigd. De HDVS-er van der Tuyn heeft de plaats van Snoek ingenomen, maar speelt rechtsbinnen, de plaats, die hij in Hermes DVS inneemt. Abe Lenstra is naar de linksbinnenplaats verhuisd. Inpiaats van Mertens van Willem II heeft men de meer geroutineerde Schijvenaar van EDO opgesteld, die we al meer in het Oranje-shirt gezien hebben. Wanneer ons elftal de gehele wed strijd in een hoog tempo kan spelen, is er tegen de Fransen misschien een kans. De Franse ploeg zal alles op al les zetten om revanche te» nemen voor de 41 nederlaag, die zij verleden jaar te Rotterdam leed. Juist dit langzame tempo was van zo groot belang ln deze oefenwedstrijd. Want tempo, hoog tempo, zal het be langrijkste wanen zijn. waarmede het Franse elftal de Oranjeheraden on 10 December in Colombes zal bestrijden. Of het Neder'andse elftal een hoog temno anderhalf uur zal kunnen vol houden. «'at ls nu juist de vraag en waarschijnlijk ook het zwakke punt van onze ploeg. Veel nieuws heeft de oefenwedstrijd niet gebracht. Opvallend was het zeer slechte plaatsen van de meeste spelers. Slechts Abe Lenstra maakte een uit zondering Hij was de grondlegger van het eerste doelpunt. Van het midden uit dribbelde Lenstra enkele passen naar voren, vervolgens plaatste hij het leder haarfiin. over het hoofd van de Zweedse linksback, naar de Graaf, zo dat deze in vrije positie gemakkelijk de bal kon voorzetten. Van Melis schoot eerst tegen een der Zweedse achterspelers aan. maar de bal sprong j terug voor zijn schoen en daarna ver- mocht keeper Svensson aan de kogel ni°ts meer te doen. (10). In de tweede helft passeerde de Graaf bij een doorbraak handig naar binnen, waarbij Lenstra het juiste in zicht bleek te hebben om. naar voren komend in een rush een hard laag schot te lossen, dat eveneens onhoud baar was voor de Zweedse doelman. (2—0). Abe kwam hierbij ten val en moest met een dij-blessure het veld verlaten. De Zweden handhaafden een zeer goed dekkingssysteem en de Neder landse spiers hadden vooral in de eer ste helft moeite om openingen te ma ken. hetgeen na de rust wat vlotter ging door het soms futloze spel van de tegenstanders. Hei aantal kansen, dat de voorhoede in de tweede helft kreeg, was vrij tal rijk. schutters ontbraken ook nu weer. Al won het voorlopig Nederlands elftal dus met 2—0. de generale repe titie kon toch ten hoogste betiteld worden met „vrij matig" Er zal jn Colombes veel en veel meer worden gevraagd van de spelers, wil men een redelijk resultaat voor het Nederland se elftal kunnen verwachten KERKNIEUWS. Generale Synode De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, die op „Woudschoten" wordt gehouden, werd voortgezet met de be handeling van Ord. 4, over het aposto laat. Bij de artikelen over de evange list ontspon zich een uitvoerige dis cussie. De evangelist, staande in de bediening, heeft als achtergrond een raad van bijstand. De vraag was o* een evangelist kan of moet zijn van de kerkeraad De Synode verwierp 't voorstel zulk een lidmaatschap onmo gelijk te maken, maar stelde het even min als eis. Het lidmaatschap blijft vrij. Bij Ord. 5. over het jeugdwerk en de zaken van kerk en school, kwam de vraag naai voren of de kerk hier duidelijk haai standpunt moet geven over het openbaar en het bijzondti christelijk onderwijs. Sommigen wil den de beslissing geheel aan de ouders laten, anderen hadden duidelijke voorkeur voor het christelijk onder wijs. Dit punt werd terugverwezen naar de commissie van rapport om te onderzoeken welke formulering net beste uitdrukt wat ln de besprekin gen naar voren ls gekomen: de kerstening van de school Dinsdag behandelde de Synode Ord 6 over de kerkdienst, Zy aanvaardde het voorstel, dat jeugddiensten voor buitenkerkeiyken en oecumeniscne diensten kerkdiensten zyn. De kostei zal benoemd worden door de kerk voogden na overleg met de gehele kerkeraad. Slechts drie leden verklaarden zich tegen het besluit, dat de Synode aan de raad voor de eredienst opdraagt een Friese vertaling van net kerk boek te geven. Deze zal dan in de diensten in de Friese taal - zowel in als buiten Friesland gebruikt kun nen worden. Eenzelfde opdracht zal worden gegeven voor een Franse, en indien nodig, een Engelse vertaling. De Synode behandelde vervolgen.- Ord. 7 over de opleiding en vorming van de dienaren des woords en Ord F over de bediening van de Heilige Doop wyzigingen van principieel be lang werden daarin niet aangebracht GEREF. KERKEN. Beroepen te Wapenveld G. Bouma te 's-Gravenhage; te Beetgum en te Oosternijkerk: L. Zwanenberg, res legerpredikant woonachtig te Middel burg. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Vlissingen: M. Draver te Drachten en K. J. Velema te Midwul da Oldambt Advertentie. werken eoer'. vers: oncir-i SCHAKEN Dr. Euwe speelde weer eens remise In de 14de ronde van het schaak- tournooi te Amsterdam won Najdorf na 29 zetten van Tcrtakower. Donner won van Kramer, Pilnik van Golom- bek. Remise werden de partijen O'Kelly -Euwe, FotysKottnauer, Pirc—Gli- goric en RossolimoVan den Berg, Drie partijen werden afgebroken, nl. TruffunoireGudmundsson. Stahl- bergSzabados en Van Scheltinga Reshevsky. Najdorf leidt nog steeds, nu met 1114 punt gevolgd door Stahlberg. die 9J,4 punt heeft met nog een afgebro ken partij. Reshevsky staat Jerdc. dr. Euwe vierde. Donner neemt de 12e plaats in. Van Scheltinga deelt met Gudmundsson de 14e en 15e. Van dc-n Berg bezet de 18e en Kramer de 20ste plaats. DAMMEN BOOGAARD VERLOOR EERSTE PARTIJ. In de gewestelijke kampioenschap pen (voorwedstrijden kampioenschap van Nederland) heeft de Zeeuwse ver tegenwoordiger W. Boogaard een slechte start gehad. Door een fout in het eindspel verloor hij nl. van de Limburgse kampioen Hassink. SCHAATSEN Kees Boekman begon het seizoen goed Woensdagavond ls de ysbaan van Hamar officieel geopend met een wed strijd over 500 meter, waaraan ook on ze landgenoot Kees Broekman heeft deelgenomen. Broekman, die een uit stekende conditie-training in de zo mermaanden achter de rug heeft, reed de 500 meter tegen de Noor Pedersen van Arendahl en noteerde 45.7 sec een uitstekende tijd, welke hoop geeft op een aanmerkelijke vooruitgang op het sprintnummer in dit seizoen. Broekman sloeg Pedersen royaal, ondanks het feit. dat zijn eindspuit op het laatste rechte eind niet zo sterk was De beste tijd van deze wedstrijd werd gemaakt door Magne Wahl met 45.1 sec., terwijl Ivar Mar- tinsen 45.3 sec. noteerde. ATHLETIEK Zeeuwse records erkend Door de Recordcommissie van het district Zeeland der KNAU zijn de volgende records erkend: Discuswerpen meisjes: 28.78 m., A. Belzen. Achilles. Middelburg Hoog springen meisies: 1 38 m A. v Belzen, Achilles, Middelburg. Kogelstoten: meisies: 11 06 i.. S v. Belzen. Mara thon. Vlissingen 25 km heren: H. Witte. Marathon, l uur 40 min. 49 sec Uurrecord heren: G W Dobbe- laere. Marathon. 17 km. 476.42 m 800 m. jun. 2 min. 6 sec., J. de Waart, Marathon. BOKSEN LUC VAN DAM SLAAT „WILDCAT" AMATO. Tijdens wedstrijden in de Dieren tuin te Den Haag heeft de Nederland se middengewicht kampioen Luc van Dam in een gevecht over 10 ronden op punten gewonnen van „Wildcat" Amato.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3