H accou EEN PAARDENFOKKERS-FEEST Werk- Kleding P.K. BEVA K.L.M. Vlassershangar afgebrand, schade 85.000 DE SCHELDE-RIJNVERBINDING De waarde van de krant Sir William Dentaleye reist met ons mee NA-SCHADE AAN GEBOUWEN OP WALCHEREN Geslaagde St. Nicolaasveiling te Krabbendiike Auto kwam onder veerpont terecht PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 „Rust Roest" hi W. Zeeuwsch Vlaanderen bestaat 40 jaar Het zal Dinsdag 5 December a.s. druk worden in Oostburg. Dan zullen daar de beste paarden uit het landje van Oadzand verschijnen om te defile ren voor een deskundige jury. Deze 14e najaarskeuring van 3 /2 jarige paarden, waaraan tevens is verbonden een keuring voor veulens, U/2 -jarige paarden en hengsten met afstammelingen, zal ditmaal een feestelük karak ter hebben, omdat de organiserende ve reniging, het bekende „Rust Roest", op die dag tevens het 40-jarig bestaan zal herdenken. Er zullen ongetwijfeld vele oud-ge- dienden uit paardenfokkers-kringen aanwezig zijn om oude herinneringen op te halen Voor het merendeel zul len het prettige herinneringen zijn omdat de verhoudingen in ..Rust Roest" altijd goed zijn geweest en om dat deze vereniging in al die jaren zo heel veel heeft gedaan voor de paar denfokkerij. VROEGE KEURING Er werden, voor dat ..Rust Roest" was opgericht, ook reeds paardenkeu- ringen georganiseerd door de vereni ging ..Het Nederlandse Trekpaard", de vereniging die ook nu nog ieder jaar de voorjaarskeuringen door het gehele land organiseert, maar in die jaren gingen er toch stemmen op voor eei. vroegere keuring der jonge oaarden Speciaal de keuring van veulens met de „vaders" achtte men noodzakelijk om de kwaliteit van het stamboekma teriaal op te voeren. LANDBOUWONDERWIJS In de eerste jaren van 1900 kwam er ook in West Zeeuwsch Vlaanderer al meer dan 50 jaar St. Jacobsstraat 7 - Tel. 2667 VLISSINGEN steeds meer belangstelling voor het landbouwonderwijs en het waren de actieve veeartsen Lucieer uit Oost burg en Louter uit IJzendijke, die be grepen dat. wilde de paardenfokkerij in deze streek op een hoger peil ge bracht worden, aan de fokkers meet kennis moest worden bijgebracht. De beide veeartsen organiseerden daarom samen een cursus in paardenkennis, welke cursus veel "succes had. Het waren de oud-leerlingen van deze cursus, onder aanvoering van de heer A. J. Lako uit Zuidzande. die het initiatief namen tot de oprichting van een vereniging, met het doel. ieder na jaar een keuring te organiseren. De opzet slaagde volkomen, want bij de vergadering, die 8 September 1910 te Oostburg werd gehouden, wa ren velen aanwezig De heer Lako. die deze vergadering presideerde, zette het doel van de nieuwe organisatie uiteen en met algehele instemming werd tot de oprichting van „Rust Roest" besloten. In de achterliggende 40 jaren is „Rust Roest" een goede bekende ge worden. Met ruim 300 leden is de ver eniging kerngezond en de jaarlijkse keuringen dragen er veel toe bij, de kwaliteit van het fokmateriaal te ver beteren en tc demonstreren. Het vlassersbedrijf van J. M. D. te St. Jansteen is Dinsdagmiddag door een brand geteisterd. De vlammen verwoestten een hangar en de zich daarin bevindende vlasbewerkings werktuigen, alsmede een grote hoe veelheid bewerkt en onbewerkt vlas. De schade is begroot op 85.000 Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. De hangar was eerst kort geleden gebouwd, nadat de schuur, die vroe ger op deze plaats stond, door storm was verwoest. De brandweer kwam ter plaatse, toen het vlas reeds in lichterlaaie stond en moest volstaan met het be schermen van in de nabijheid staande vlasmij ten. Belgische kamerleden stellen eisen aan Nederland. Tijdens de Dinsdag gehouden vergadering van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft oud-minister van der Straeten-Waillet (CVP) o.a. verklaard, dat het zwakke punt in de Benelux de Schelde-Ryn- kwestie blijft. Deze kwestie, aldus spreker, moet in Beneluxgeest worden opgelost. Ook de heer Delwaide (C.V.P.) wenste, dat in het kader van de Benelux een oplos sing gevonden zou worden voor het probleem der waterwegen. „Het Schel- deregiem en de Schelde-Rijnverbin- ding maken weliswaar geen deel uit Kunt U uw krant missen? In het weekblad „De Uitkijk" la zen wij het volgende verhaaltje over de waarde van de krant. Het blad schrijft: „Er zijn mensen, die het liefst krant en radio zouden afschaffen om in volmaakte rust van de ene dag in de andere te kunnen leven. De inwo ners der Amerikaanse stad Pitts burg (680.000 inwoners) hebben ont dekt, dat zij een krant niet kunnen missen en dat zij, als zij het zonder moeten stellen, nog zenuwachtiger en gejaagder worden dan zij nu al zijn. Er was in die stad namelijk een drukkersstaking uitgebroken en drie weken lang verscheen er geen enkel plaatselijk dagblad. Een der gevol gen daarvan was, dat de omzetten in de winkels met de helft teruglie pen. De Pittsburgers kregen geen advertenties te lezen, ze wisten niet wie er geboren, getrouwd of gestor ven was, wie er een jubileum vierde en de bloemenwinkels bleven al met een met grote, onverkochte voorra den. zitten. Ook het bezoek aan bioscopen, schouwburgen en cabarets vermin derde sterk, de mensen wisten niet wat er te zien en te beluisteren vieL Zij bleven thuis. Omdat zy de prijzen die de ene winkel vroeg niet konden vergelijken met die van concurrerende zaken, werden de huismoeders koopschuw, men kocht byna uitsluitend de meest onmisbare levensmiddelen, liefst per dag en in korte tijd zaten de winke liers in zak en as. Men probeerde door de radiostati ons in te schakelen uit de moeilijkhe den te geraken. Men riep de hele dag door het plaatselijk nieuws om, las de prijzen af van verschillende arti kelen in diverse zaken, maar het gesproken woord vervliegt, het gedrukte blijft. Er kwamen wel kran ten uit andere steden binnen. Men stond bij de kiosken in de rij, rukte elkaar de kranten uit de vingers en bood tot zeven gulden voor één en kel exemplaar. Na drie weken werd de staking op geheven. De Pittsburgers hadden ondervon den, dat zij het toch niet zonder hun plaatselijke kranten konden stellen en de talrijke winkeliers waren er meer dan ooit van overtuigd, dat ad verteren hun omzetten op peil houdt". van de Benelux, doch zij beslissen ven wegen", aldus spreker. Het is over het welslagen ervan. Zonder een degelijke oplossing zal deze kwestie als een hypotheek op onze unie blij- voor hem, naar hij verder opmerkte, politiek ondenkbaar een unie met Ne derland tot stand te brengen zonder dat het probleem der waterwegen wordt opgelost. Het liberale Kamerlid Koninckx was van oordeel, dat de Nederlanders te veel „commercant" zijn in de on gunstige betekenis van dit woord. „Reeds eeuwen vechten wij voor de ScheldeRijnverbinding en nu wij aan de vooravond van de unie staan, moet deze aangelegenheid beslist wor den geregeld", zo zeide hij. Hij besloot met de woorden: „Beloften noch ver dragen volstaan, want het verleden heeft ons wantrouwend gemaakt. Eerst als de schop in de aarde staat zullen wij geloven dat Nederland ons een kanaal wil geven en kunnen wij de Benelux aanvaarden". Nieuwe landwegen in de Oostwatering van Walcheren Door de HerverkavelingscommissSe Walcheren werd gisteren te Middel burg aanbesteed het maken van land wegen met klinkerverharding in de Oostwatering van de Polder Walche ren (totale lengte plm. 5900 meter). De volgende inschrijvingen kwamen binnen Govert van Oord. Kruiningen f 119.990; Eland en Volkert, Vlissin- gen, f 120.000; J. D. Janse. Colyns- plaat, f 122.700; Jasper van 't Verlaat en Zn., Hardinxveld, f 122.800; Gebr van Oord. Werkendam, f 129.129; Ge br. Geldof, Seroogkerke, f 129.900. De gunning is aangehouden. Verbetering gedeelte weg Hulst-Nieuw Namen Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland werd gisteren ten kantore van de Provinciale Waterstaat te Middelburg aanbesteed de verbete ring van de weg Hulst-Nieuw Na men, met zytak naar Clinge (grens, wegvak Lange Nieuwstraat, gedeelte in de gemeente Clinge (lang 2002 meter). Er werd als volgt ingeschreven: G. van Oord, Kruiningen, 53.777; K. Lucasse en G. Sponselee te Wals oorden 55.600; A. Sponselee en J. Lucasse, Kloosterzande 56.000; Ge broeders dc Bokx, Terneuzen 56.900; C. D. de Ruflsscher, Bier vliet 57-100; J. Moerland, St. An- naland 59.780; J. Hoogesteger, We- meldinge 59.800; J. de Oude en K. dp Oude, Biervliet 62.475; P. de Regt, Terneuzen 63.900; P. Mollet, Hoofdplaat 64.000; W. J. de Bruyn, Terneuzen 64.000; M. Wandel, Sou burg 64.055; P. B. Huberts, De Bilt 65.000; J. H. van de Ven. Vlissin gen, 66 279; L. v. d. Klippe en J. la Gasse, Vlissingen 71.000. Een prachi cadeau Buitengewoon mooi model damestasje in een pracht af werking en uitvoering voor slechts f5.25 In damestasjes een sortering van 100 modellen en kleuren tot ongeveer f 40 - JO FIBRE Vlissingen Middelburg. Opvarende van Panamees schip verdronken Eerst nu is bekend geworden, dat van de drie opvarenden van het Pa namese s.s. „Hellenic Chryssoula", die na de aanvaring met het Argentijnse s.s. „Salta" Zondagochtend ter hoogte van Walsoorden overboord sprongen, er één is verdronken. Bliekvangsten onbevredigend In de week van 20 tot 25 Novem ber werden geen mosselen uit Zee land geëxporteerd. De bliek vangsten waren in de Zeeuwse stromen onbe vredigend. Op de Waddenzee was de vangst beter, ofschoon slechts enkele dagen kon worden gevist, tengevolge van het ruwe weer. Jimmy Brown naar Zeeland De foto hiernaast is van Sir William Dentaleye, de be kende ontdek kingsreiziger, die tegenwoordig een drukke praktijk heeft als particu lier detective. Hij werkte vroeger wel samen met Sherlock Holmes en is een huis vriend van Paul Vlaanderen. Sir William, die zo als men weet hel vorig jaar het bekende Schallen- dal-rysterie oploste, maakt dit na jaar een tournee met het circus, om dat de directie bang was, dat con currenten de beeldschone trapeze werkster en kleuterstoel-acrobate Ro lando Krulsneusky zouden ontvoeren. Na rijp beraad besloot de circus-di rectie Sir William beier bekend als Gunnybill te vragen oj hij met ons mee wilde reizen teneinde er zeker van te zyn dat Jimmy veilig in Zee land aan zal komen. Gunnybill vond het uitstekend en zo stapten we met zijn drieën in de trein. Sir William tikte de conducteur op zijn schouder en fluisterde met zijn basstem: „Lis ten, boy, we willen tijdens de reis niet gestoord worden, begrepen?" en liet de conducteur een politiepenning zien. „Komt-in-prde-m'neer", knikte de conducteur en blies op zijn fluitje. Langzaam zette de trein zich in bewe ging en daar ging het op Zeeland aan. We voelen ons erg rustig, maar we zouden het niet geweest zijn als we gezien hadden, dat Pat. Ballpointbloc twee onguur-uitziende kerels een aantal dollarbiljetten gaf en dat ze met z'n drieën in een auto sprongen en wegreden. Oei, oei Mededeling van de minister van Wederopbouw. De minister van wederopbouw ën volkshuisvesting heeft in zijn memo rie van antwoord op vragen, welke Tweede Kamerleden stelden naar aan leiding van de begroting 1951, ook en kele Zeeuwse zaken aangeroerd. KERK EN TOREN. Enkele Kamerleden hadden inlich tingen gevraagd over een strafzaak, die door de Middelburgse politierech ter werd behandeld. Deze rechter be sliste namelijk, dat personen, die zon der vergunning waren begonnen met de herbouw van een kerk niet straf baar waren, omdat de overtreding van het K. B. van 7 Mei 1945 houdende voorzieningen betreffende de weder opbouw. niet bij een wettelijke bepa ling is strafbaar gesteld. De minister heeft aan deze Kamer leden het volgende geantwoord. De door sommige leden bedoelde strafzaak, waarin de Middelburgse Politierechter in Augustus j.l. vonnis wees, betrof ife herbouw van een kerk en toren: hoewel slechts voor een ge deelte van dit werk de vereiste goed keuring was verleend, was toch met het gehele werk begonnen. Waar deze zaak thans in hoger beroep aanhangig is bij het Gerechtshof te 's-Gravenha- ge, meent ondergetekende zich van het geven van een oordeel te moeten onthouden. Enkele Kamerleden informeerden naar de rol, die de architecten-com missies spélen in verschillende delen des lands. De minister heeft hierop geant woord, dat de commissies advies ge ven voor de keuze van een architect bij wederopbouwwerken en als advies- Houdt dat in de gaten, 't gaat om de soldaten. Hier is dan de eerste verantwoor ding an de giften, die tot gistermor gen op onze giro-rekening voor het Prot. Chr. Mil. Tehuis te Middelburg zijn binnengekomen. Het zullen, we nemen dit graag aan, de eerste drup pels zijn van een grote stroom, die nog volgen moet. De eerste verantwoording luidt: P. B. te M. 10.—, J. T. te B. f 4.—. fam J- te K. 2.50, C. E. D. te W f 2.50, C. B. te G. f 2.50, W. S. te Z. f 1.50. J. de H. te S. f 1.— en J. M. te G. 0.50. Samen dus 24 50, waardoor dé totaalstand op f 27.— wordt ge bracht. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat organisaties, die meer wil len weten over het werk van „Pro Rege", zich tot ons kunnen wenden Zowel de legerpredikant als bestuurs leden van „Pro Rege" zijn graag be reid in iedere gemeente, waar men dit wenst, bijeenkomsten te beleggen. Was U het gironummer al weer ver geten? Dat is niet zo heel erg. want hier is het: Giro 359300 t.n.v. Prov. Zeeuwse Courant „Actie Bouw Militaire Tehui zen Zeeland" te Middelburg. Wanneer mogen we ook uw gift in onze kolommen vermelden? Filmpje over Walcheren draait In Amerika Een zestien centimeter filmpje over de wederopbouw van Walcheren is een van de niet commerciële films, die de E.C.A. op het ogenblik in de Ver enigde Staten laat verspreiden. Deze film en soortgelijke rolprenten uit Frankrijk, Italië ert Oostenrijk werden gemaakt als onderdeel van het voorlichtingsprogramma der E.C A, Deze filmpjes worden thans in hon derden scholen, universiteitsbibliothe ken en clubs vertoond en worden ook per televisie uitgezonden. Drieduizend kratten „gezondheid" gingen grif van de hand Dit jaar geen Kerstveilingen In de grote veilinghal van „K.E.O" te Krabbendijke was Woensdag weer een groots spel van kleur en geur te genieten. Drieduizend kratten ver pakt fruit stonden in twaalf rijen uitgestald, in afwachting van de ko pers die in de mijnzaal geen plaats je onbezet lieten. De rode, frisse kleuren van de Jonathans en het diepgele van de Golden Delicious en hoe alle andere rassen ook mogen heten, gaven een feestelijke aanblik aan de hal. Er was een echte feeststemming op deze zeer druk bezochte St. Ni colaasveiling van de veilingsvereni ging „Krabbendtjke en Omstreken". De veilingdirecteur, de heer Note- boom, liet als St. Nicolaas „himself" met een rokertje en koffie met spe culaas rondgaan en de kopers waren ook al in ae gulle stemming door hogere prijzen te betalen dan de laat ste dagen 't geval was. Burgemees ter J. Vader, de wnd. Rjjkstuinbouw- ter J. Vader, de wnd. Ryksutinbouw- consulent ir. B. Vrflhof met enkele assistenten, afgevaardigden van prov. afzetcommissie en andere Zeeuwse veilingen gaven een offici eel cachet aan dit festyn. Voordat de klok begon te draaien sprak de veilingdirecteur, ingevolge de wens „liever een goede sigaar, dan een lange toespraak", een kort welkomstwoord. Hy getuigde met waardering van het werk van de keurmeesters, de heren v. d. Guchte, Robijn en de Punder, die alle party en naar kwaliteit, verpakking en sortering waardeerden. Hierna was de daad aan de kopers- Zevenhonderdvyftig maal riep de mijnmeester de „koop" af en evenzo- vele malen brachten de handelaren, die zelfs van boven de Moerdyk wa ren gekomen, met een druk op de knop de mijnklok tot stilstand. En terwyi de aanwezige telers hun producten vaak tegen goede pryzen van de hand zagen doen, ontvingen enkele veilingbestuursleden nog een groep Goese dames, die de gelegen heid hadden aangegrepen om op deze hoogtijdag een bezoek aan de veiling te brengen. Kortgeleden werd nl. voor de afd. Goes van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een lezing over het fruit gehouden en daarby was de gedachte geopperd om een veiling te bezichtigen. Na ongeveer drie uur veilen kwam de laatste party onder de klok en konden veiling, telers en kopers vaststellen dat de Krabbend ijkse St. Nicolaasveiling weer geslaagd was. Naar wy vernamen, zullen de an dere Zeeuwse vellingen dit jaar geen Kerstveiling houden. DE PRIJZEN De volgende pryzen werden uitge reikt: C.O. „Vredehof", Krabbenay- ke 94 p.; zilveren medailles: G. A. v. Nieuwenhuyzen en M. Versprille, beiden Krabbendyke, elk 92 p.; prijs voor grootste party van één ras: C- O. „Vredehof"; prys voor kwaliteit: C.O. „Vredehof"; mooiste verpak king: le pr.: C.O. „Vredehof"; 2e pr.: M. Versprille; prys voor teler voor hoogste opbrengst per kg (Doyen- né du commice, 1.35) C.O. „Vrede hof" en prys voor koper voor hoogst betaalde pry's per kg: M. Hertog, Bergen op Zoom: prys voor hoogst bestede bedrag (plm 2000): M Smits, Hilversum; prys voor hoogst aantal kg gekocht fruit (4475 kg): L. J. v. Langevelde, Krabbendyke. instantie optreden, wanneer er ver schil van mening is of een architecto nisch ontwerp aanvaardbaar is. De arbeid van deze commissie is echter in een zevental provincies, waartoe ook Zeeland behoort, niet meer van betekenis. DE NA-SCHADE. Een Kamerlid wilde weten of in 1951 het onderzoek naar de na-schade aan gebouwen op Walcheren nog prac- tische betekenis heeft. De minister antwoordde hierop: Het onderzoek naar de oorzaken en de middelen van bestrijding van de z.g. na-schade op Walcheren is nog niet afgelopen. Te verwachten ls, dat dit onderzoek nog veel studie en be trekkelijk hoge ui'gaven zal vorderen, alvorens de meest in aanmerking ko mende methoden zijn gevonden om verder woekering in de muren tegen te gaan. Ernstig ongeval te Breskens Gisteravond omstreeks half zes is er by de aanlegplaats van de veer dienst Vlissingen-Breskens te Bres kens een vry ernstig ongeluk ge beurd, waarby echter geen persoon- ïyke ongevallen zijn te betreuren. Tydens het laden van de „Konin- fin Wilhelmina" is waai'schijniyk de oot door de hevige wind enigszins van de wal afgedreven, met het ge volg, dat de brug, waarop toen twee auto's stonden, te water is geraakt. De eerste auto, welke een duw kreeg van een daar achter staande wagen, kwam onder de boot terecht. De eigenaar van deze auto, de heer S. uit Middelburg, bevond zich op dat moment op de boot, De andere wagen, die op de brug bleef staan, kreeg waterschade en de bestuurder de heer A. uit Amsterdam, liep een nat pak op. De dienst werd voor het verdere verloop van de avond gestaakt. Een bergingsvaartuig heeft de auto van de heer S. op het droge gebracht. Lijk gevonden bij graafwerk By graafwerk voor een nieuw te bouwen huis te Breskens, stuitte men op het ïyk van een Duitse sol daat. Van gemeentewege zal voor een herbegrafenis worden gezorgd- Othello buiten het theater De serie culturele filmvoorstellin gen in de Schouwburg te Middelburg is Woensdagavond voortreffelijk ge start met de vertoning van de Ameri kaanse rolprent „A double life", een superieur werk, waarin film en toneel een gelukkige synthesehebben ge vonden. Het dubbel leven wordt geleid door een befaamde Broadway-acteur, die nog steeds houdt van een actrice, van wie hy reeds twee jaar gescheiden is. Tezamen met haar speelt hij „Othel lo" en hij gaat zó op in zijn rol, dat zijn eigen persoonlykheid zich oplost in die van Shakespeare's ziekelijk-ja- loerse edelman. Zo komt hij er bijna toe zijn ex-echtgenote, die naar zij* idee een verhouding heeft met de perschef van het theater, te vermoor den, maar in plaats van haar, doodt hij een kellnerinnetj'e. Wanneer hij ziet. dat dit misdrijf is opgehelderd, maakt hy de laatste acte van „Othel lo" tot grimmige realiteit door op het toneel zelfmoord te plegen. Op sublieme wijze heeft de regis seur, George Cuhor, dit drama ver weven met het toneelstuk van Sha kespeare wellicht het sterkste, ooit geschreven en fascinerend is de vertolking van de hoofdrol door Ronald Colman, een creatie, die vol maakt genoemd mag worden en die terecht bekroond werd. Hartstochte lijk, geladen spel, waarin al de ihner- lijke conflicten van Othello zich cfoen gelden op de planken, maar ook bui ten het theater. Signe Hasso is een gevoelige Desdemona. De uitzonder lijk goede bezetting van de byrqllen, de aanwending van het geluid en de vaak frapante camera-Instellingen dragen er mede toe bij deze rolprent te maken tot een hoogtepunt van de moderne cinematografie, dat film- en toneelliefhebbers in gelijke mate aan spreekt. F. A. R. Comité Zuid-Nederlands Sanatorium opgericht Het moderamen van de Interkerke lijke Protestantse Stichting „Zuid- Nederlands Sanatorium" besloot in de grotere gemeenten van Zuid-Ne derland „comité's van actie" in te stellen, die tot taak hebben het werk ter plaatse te stimuleren. In verband hiermede werd in Mid delburg een vergadering gehouden met personen uit verschillende Ker ken onder voorzitterschap van ds. P. van Til, voorzitter van het modera men. Deze gaf een overzicht van het werk en besprak de plannen voor de toekomst. Daarby kwam duidelijk naar voren, dat, wanneer het sanato rium op dit ogenblik klaar zou zijn, een 250-tal bedden bezet zou zijn. Het biykt dus wel. dat er in geheel Zui delijk Nederland behoefte wordt ge voeld aan deze inrichting. De verole- ging geschiedt nu veelal thuis, doch uiteraard voldoet dit niet. De hoop werd uitgesproken, dat zo spoedig moeeliik met de bouw kan worden beeronnen. By stemming werd d3. J. Risseeuw tot 'voorzitter van het plaatselijk co mité gekozen, de heer J. Lorier tot secretaris en mevrouw D. H. Gast- Koning tot penningmeesteresse. Het comité bestaat verder uit mevrouw K. Louwerse-de Vries en de heren W. Heyiiger, J. G P. Lindenburg. D. de Lange en C. Verschuure. Uienexporl begonnen De uienexport naar Engeland is weer begonnen. Er werden op het ka naal door Zuid-Beveland reeds vyf coasters geladen nl. de Badzo Inspé, Hollandia, Mado en Deneb.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2