NIEUWS UIT ZEELAND IJZFNDIJKSE VEEMARKT IN OUDE GLORIE HERLEEFD JBmww. mss-ks WALCHEREN jT-genda NIEUW GEBOUW CHR. LYCEUM IN JANUARI AANBESTEED AKKERTJES ff MAANDAG 27 NOVEMBER 1950. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Interessante verkeersproef M.A.C. „Scheldegouwen" Zaterdagavond organiseerde de M.A.C. Scheldegouwen voor de eerste maal een practische verkeersproef voor leden en belangstellenden. In sa menwerking met de Middelburgse ge meentepolitie was een route door de stad afgepijld, waarin zich verschil lende verkeersmoeilijkheden voorde den. Bovendien moesten de deelne mers enkele opdrachten uitvoeren en deze opdrachten waren zo gekozen, dat de argeloze deelnemer tegen meerdere verkeersregels tegelijk zon digde. Op de kritieke punten langs de route stonden de mannen van de ge meentepolitie opgesteld, ditmaal niet om bekeuringen uit te delen, doch om strafpunten toe te kennen. Er waren 30 deelnemers, die om de twee minuten startten voor de route, welke ongeveer een kwartier rijden vergde. Deze 30 deelnemers maakten gzamenlijk 90 verkeersfouten, het geen niet ongunstig mag worden ge noemd. Het was een buitengewoon interes sante en leerzame proef, niet in het minst voor de organisatoren en de politie en de proef zal dan ook bin nenkort herhaald worden. De uitslag was: 1. J. Parent (Sou burg) en M. Uyl (Middelburg), 1 stro.; 2. R. v. d. Velde (Middelburg), 2; 3. J. v. Loo Middelburg), 4: 4. Dr. •T. C. Arends (Hansweert) en C. Wes terweel (Middelburg), 5; L. J. Maas (Vlissina-en), 6. KonijnententoonstelUng te Goes. Bü de Vrijdag en Zaterdag gehouden kontjnententoonstelllng te Goes, georga niseerd door de konilrten- en pluimvee vereniging „Zeelandla" werd door de keurmeesters het kampioenschap toege kend aan de jonge ram van N. Melleste uit Goes, terwijl de ram oud. Weener wit van A. A Clement, Arnemuiden re- serve-kampioen werd. Verdere prijzen verkregen o.a.: Haaskleur. ram jong: Th. Nuyten. Heerenhoek. 1 Z.G.; voedster jong: M Korstanje, Goes, 1 Z.G.: Kon. grijs, voed ster jong: G. J. Kramer, Woifaartsdijk, I Z. G.i ram oud wit: N. Melleste, Goes, i Z.G.; voedster oud: M. Stroosnijdei Vlissingen, 1 Z.G.; ram jong Vlaamse reus; N. Melieste, 1 Z.Z.G.; M. Kopmels, Woifaartsdijk. 2 Z.Z.G.; voedster Jong: M. Dalebout. Woifaartsdijk, 1 Z.Z.G.; J Flipse, Ritthem, 2 Z.Z.G; Voedster jong Loth, Zw. bont: D. Kats- man, Woifaartsdijk, 1 G.G.; ram jong: D Katsman, X G.G.; ram oud Fr. hangoor ijzergrauw: M. Korstanje, Goes, 1 G.G.; Kon. grijs ram Jong: M. Korstanje, X Z.G. Gr. Chinchilla: ram jong: Joz. Ver burg, Kloetinge, 1 Z.G. Gr. Zilver licht zw.: voedster Jong: A A. Crucq, Souburg, 1 Z.G. Weener, wit, ram oud: A, A. Clement. Arnemuiden, 1 Z.Z.G.; voedster oud: J. S. Versprille, Kats, 1 Z.G.; ram jong: A. A. Clement, 1 Z.G., voedster jong: P. Diele- man, Terneuzen, 1 Z.Z.G. Havanna: voedster oud: P. J. den Hol lander, Middelburg, X Z.G.; ram Jong: id.. Traditie van 100 jaar werd hervat. Het was Zaterdag precies honderd jaar geleden dat minister Thorbeeke aan de gemeente IJzendJjke vergunning verleende voor het houden van veemarkten. Deze veemarkten, of liever Toondagen waren hoogtepunten voor de gemeente en werden druk bezocht. In de loop der jaren werd deze belangstelling, als gevolg van concurrentie en tegenwerking, steeds min der en tenslotte verdween de veemarkt uit IJzendijke. Een besluit van de gemeenteraad om de veemarkt in IJzendijke weer officieel te herstellen, werd door de overheid niet goedgekeurd, waarop een commissie werd gevormd die ae organisatie van deze eerste najaars- markt verzorgde. Mede dank zij de bijzonder gunstige weersomstandigheden, is deze eerste toondag bijzonder goed geslaagd Al Advertentie. Ze hebben 112 schrijvers ge vraagd hoe zij hun romans schrijven. 107 hebben geantwoord: op de schrijfmachine 3 hebben geantwoord: met een vulpen 1 heeft geantwoordmet een ganzenveer 1 heeft geantwoordmet een sje bond Street Uitspraak tegen directie van Wilton Feyenoord. ,Pe Bijz. Raad van Cassatie heeft van de cassatie was gegaan tegen het vonnis van het Amsterdams Bijzonder Hof. M-, wcrd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar met aftrek van een overeenkomstig deel van de tyd in voorlopige hechtenis doorge bracht. benevens tot een geldboete V3r fH10r SUbj6 maanden hechtenis C. H. T. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek van een overeenkomstig deel van de tijd in verzekerde bewaring doorgebracht W. W. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een J3ar met een proeftijd van drie jaar. De raad was van oordeel, dat re- quiranten al te bereidwillig en zon der enig principieel verzet hebben gehandeld en aan bun bedrjjfsbelan gen te volstrekte voorrang hebben veleend boven de algemene belangen van het Koninkrijk. was de aanvoer dan ook niet zo erg groot, de kwaliteit, speciaal van het vetvee, was prima. De poging om de ze markt meer kleur te verlenen door het houden van een paardenmarkt, mag als mislukt beschouwd worden, daar de aanvoer practisch niets te be tekenen had. Ongetwijfeld staat dit in verband met de najaarskeuring voor paarden die 5 Dec. in Oostburg zal worden gehouden. OFFICII;LE OPENING. Voordat met de keuring werd be gonnen, heeft de burgemeester van IJzendijke, jhr. L. E. D. S. von Bön- ninghausen tot Heringhaven, ten ge meentehuize de tentoonstelling offici eel geppèlid, Er was voor de'Ze opéning grote belangstelling. Ónder de aanwe zigen merkten wij op, het lid van Ged Staten, de heer A. Hamelink, burge meesters van omliggende gemeenten en die van Eeckloo en Watervliet, de laatsten vergezeld van hunne schepe nen, voorts vertegenwoordigers van de Planologische dienst en van het E.T.I. en vertegenwoordigers van landbouw organisaties. Burgemeester v. Bönninghausen schetste eerst de geschiedenis van de veemarkt, waarna hy dank bracht aan do voorzitter van de regelingscommis sie de heer A. Temmerman uit Hoofd plaat en zijn medewerkers. De over heid. aldus spr., kan veel stimuleren, maar de veehouders moeten de markt in stand houden. Spr. wees op de toe komstmogelijkheden van IJzendijke in verband met de inpoldering van de Braakman en tevens op de gunstige ligging ten aanzien van België. De ac comodate van 't marktplein zal ver beterd worden en het gemeentebe stuur zal ai het mogelijke doen om in IJzendijke weer een bloeiende markt te krijgen, DE PROVINCIE. De heer Hamelink complimenteerde het gemeentebestuur en deed de toe zegging dat het Prov. Bestuur gaarne steun zou verlenen om een gezonde handel te bevorderen. Spr. wees er echter op, dat er van deze projecten met teveel naast elkaar moeten ko men. omdat dan afbreuk wordt gedaan aan het doel. De heer H. J. Colsen sprak namens de bond van vee- en varkenshandela ren als zijn mening uit, dat te IJzen dijke een veemarkt reden van bestaan heeft. Burgemeester Goedhals van Eeckloo achtte het noodzakelijk dat de Ned. en Belg. gemeenten nauw zouden sa menwerken aan de opbouw van een betere toekomst. Burgemeester v. Rosevelt van Schoondijke sprak de wens uit, dat de ze veemarkt zou mogen groeien en bloeien, tot bevordering van de wel vaart van IJzendijke en de gehele streek. Tenslotte zegde ook de heer C. Noordhoek uit St. Philipsland, namens de Bond van veehandelaren, alle steun toe. GOEDE HANDEL. Voor de keuring was grote belang stelling en naarmate de keuring ver liep. nam de handel toe, zodat vele die ren, ondanks het feit dat de prijzen momenteel weinig bevredigend zijn, van eigenaar veranderden. 1 Z.G. en voedster Jong: Idem, 1 Z.G. KI. Chinchilla: ram oud: J. van Lare, Schoondijke, 1 Z. G.; ram Jong: idem, 1 Z.G.; voedster Jong: Idem 1 Z.G. Kon. grijs: ram oud: J. Harlnek, Goes, X Z.G. Russ. voedster Jong: L. J .Janssen, Souburg, X Z.G. Rex Castor wit: ram oud: J. J. van Eenennaam, Souburg. X Z.G.; voedster jong: idem, X Z.G.; bruin: rara jong: J. A. de Ruysscher, Vlissingen, X Z.G voedster jong: idem, 1 Z.G. Pool R. O.: voedster oud: P. J. van Irem, Vlissingen, X Z.G. Contactbijeenkomst Gemeentebestuurders P.v.d.A. Het bestuur van het district Wal cheren van de Party van de Arbeid organiseerde Zaterdagmiddag voor de tweede maal een contact-byeen- komst van raadsleden en candidaats- raadsleden op Walcheren, ditmaal in Vlissingen. De vergadering, ohder voorzitterschap van de heer M. J. v. Poelje tc Vlissingen, was zeer goed bezocht en werd gekenmerkt door 'n zakelijke en op peil staande discussie. Als eerste onderwerp stelde de voor zitter aan de orde de kwestie van „onteigening en wat daarmede sa menhangt". Aan de hand van moeilijkheden, welke zich in de fuactijk van het ge meentelijk beleid voordoen, vertelde de heer M. A. van Fopering vele we tenswaardigheden, verband houdende met deze materie. Vervolgens werd de „watervoorziening in kleine ge meenten" besproken, waarbij wel uit kwam hoe dringend noodzakelijk een centralisatie van de watervoorziening op Walcheren is. De heer van Poelje sprak een slot woord en stelde de volgende byeen- komst van Walcherse raadsleden van de P.v.d.A. vast op Zaterdag 6 Janu ari te Souburg. OVERPLAATSING De Kon. Marechaussée's B. van Genderen en C. Uitenhoeve van de groep Breskens zijn per 1 December a.s. overgeplaatst respectieveiyk naar Sluis en Vlissingen. Najdorf heeft thans een punt voorsprong. Het programma voor de elfde ron de in het schaaktournooi te Amster dam vermeldde de voor de Nederlan ders belangryke Party DonnerEu- we. De Hagenaar speelde vrymoedig 1. e4 en het werd de gesloten verdedi ging van de Spaanse opening, waar- te verbeteren en toen hy bij de 27ste zet remise aanbood stemde Euwe met dit voorstel in. De verdere uitslagen waren; Trifu- 10; SzabadosTartakower v. ScheltingaStahlberg 0—1. De overige partyen werden afgebroken. De stand na de 11e ronde luidt: 1. Najdorf 9 pnt; 2. Stahlberg 8 pnt; 3. Reshevsky 7% pnt en 1 afgebr.; 4. Gligoric 6% pnt. en 1 afgebr.; 5. Euwe 6% pnt.; 6. Rossolimo 5Vi pnt. en 1 afgebr.; 7. en 8. Tartakower en O'Kelly 5>/2 pnt.: 9. en 11. Pilnik, Pirc en Gudmundsson, 5 pnt. en 1 af gebr.; 12 en 13. Donner en Trifunovic 5 pnt.; 14. van Scheltinga 4% pnt.; 15. 16. en 17. Szabados, v. d. Berg en Kottnauer 4 pnt.: 18. en 19. Golom- bek en Kramer 3',pnt. en 1 afgebr.; 20. Foltys 3H pnt. Middelburg verloor met 64 van Rotterdam. Het eerste tiental van de Schaak vereniging Middelburg heeft zich Zondag in de hoofdklasse wedstrijd tegen de Rotterdamse schaakvereni ging goed geweerd. Zoais verwacht wonnen de Rotterdammers, doch met een rgdeiyke 64 uitslag. De gede tailleerde uitslag is: H. Strooband—W. J. Mühring 0—1; drs. M. C. Verburgdr. K. M. Bergs- ma 01; K. MaartenseChr. Fei- ters P. M. de KleynH. Man nee 01; J. de BaareJ. F. W. Man nee HJ. Sinke—mevr. C. Rood- zant 0—i; P. D. de Zeeuw—F. A. van Welzenes 10; drs. J. Scheltens Damen 1i—li; A. Dobbelaar—J H. J. F. W. Meyer 1—0; J. L. Woud straH. Vijgeboom K. TREJN GEMIST ORANJEBOOM BIER! Ontslag-kwestie op Va»- Gelders Papierfabriek. By de Papierfabriek der fa. van Gelder Zonen N V. te Velsen zyn moeiiy'kheden ontstaan naar aanlei ding van het ontslag van 14 arbei ders. Er zyn besprekingen geweest met de vakvertegenwoordigers van de Unie-bonden en het Gewesteiyk Arbeidsbureau, doch tot dusver zon der resultaat. De veertien arbeiders zyn met ingang van j.l. Zaterdag ontslagen. Oorspronkeiyk liep het geschil over 32 arbeiders, van wie er 6 inmiddels ander werk hebben gevonden. Voor 2 is het ontslag ingetrokken en 10 kunnen in elk geval tot Maart 1951 aan het werk blyven. Vlissingen GEMEENTEREKENING 1948. B. en W.-wan- jé vaststelling >den de sluit met efeïi totaal" aan inkomsten van 4.958.520,49 en een bruto batig sal do van 57.284,97. Berekent men evenwel het netto saldo in verband met posten uit vo rige dienstjaren, dan blykt dat dit saldo uiteindelijk nadelig is. Er is 35.684,77 minder ontvangen dari uitgegeven. Dit nadelig saldo is in gevolge de voorschriften opgenomen op de rekening 1949 van de kapi- taalsdienst. B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor een nieu we verordening in te voeren op de heffing van hondenbelasting. Er zal nu een kohier van de hondenbelasting worden opgemaakt en daardoor zal juist geacht worden het politieappa raat met de controle te belasten. Aan de andere kant is controle onont- beeriyk, omdat het aantal aangiften, dat zonder controle binnenkomt aan- en W. willen nu de deurwaar der der plaatselijke belastingen, te vens contróleur van de vermakelyk- heidsbelasting ook belasten met de contróle op de hondenbelasting. Deze ambtenaar zal de gegevens voor het kohier verzamelen, maar daarnaast zal de aangifteplicht blij ven bestaan. In de Vlissingse gemeenteraad is meermalen aangedrongen op de aan leg van een rijwielpad langs de Oost zijde van de Koudekerkse weg. B. en W. delen thans de raad mede, dat de aanleg van ditpad zeer noodza- kelyk is. De kosten hiervan worden geraamd op 4590, zodat ten laste van de gemeente een bedrag van 1150 komt. B. en W. stellen voor te besluiten om aan de Oostzijde (zijde van Bethesda) van de Koudekerkse weg een rijwielpad aan te leggen tussen de Èadhuis- straat en de Hoge weg. JAARVERGADERING „JONGE KRACHT". Zaterdagavond hield de C. J. V. „Jonge Kracht" te Vlissingen onder leiding van haar voorzitter, de heer J. Dekker, een feestelyke jaarverga dering. Het jaarverslag gaf een overzicht van de werkzaamheden in het afge lopen jaar. Gedurende de winter- VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „De dijk is dicht", I 14 j„ 7 en 9 uur; Luxor: „Romance I in de Zuidzee", 13 j.a 8 uur. I Morsen: Alhambra: als vandaag: Luxor: I als vandaag; Concertgebouw: Chr. Zangvereniging „Hosanna". maanden werden verschillende lezin gen gehouden, terwjjl in de zomer periode de sport meer op de voor rond-stond- Hierna werd op vlotte wijze het toneelstuk „Het spook van de Vry- bürcht" opgevoerd, een geestig spel, dat door zyn komische situaties vele malen de aanwezigen deed lachen. Een dankbaar applaus en bloemen be loonden de medewerkenden. Een clubje van vyf meisjes zorgde voor een prettige muzikale afwisse ling. Ds. Maas sprak een kort slotwoord. 'lissingse gemeentepersoneel een uit stekende opvoering van het blijspel „Robbedoes getrouwd". Dit stuk is een vervolg op een reeds eerder door de vereniging gespeeld stuk. Alle rollen werden op goede wijze vertolkt. De heer J. Adriaanse en mej. P. Zwigtman lieten resp. als Louis Ter- laet en zijn vrouw Bob, bijzonder goed spel zien, dat hun echter werd vergemakkelijkt door de wel zeer prettige figuren, die zij moesten uit beelden. Doch ook de bezetting van de kleinere rollen, zoals die van de huisknecht (C. Bos), was in orde. Het décor en de aankleding van het toneel maakten een uitstekende in druk. Deze zeer geslaagde avond werd ge opend en gesloten door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. C. Dert. Tot slot was er een ge zellig bal. „DAAR ZIT 'T 'M IN" De Cabaretgroep van de Perso neelsvereniging der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", die Za terdagavond in het Scheldekwartier een opvoering gaf van de revue „Daar zit 't 'm in", had ditmaal bij zonder veel werk gemaakt van de costumes en alleen daardoor al maak te deze revue een verzorgde indruk. Bovendien slaagde men er over het algemeen wel in de teksten gezellig en vaardig voor te dragen, waarbij het werk van sommige cabarettiers de moeite waard was! De man, byv. die nu eens de winke lende echtgenoot was en dan weer het lucratieve baantje van „standjes incasseerder" toegewezen kreeg, ver dient zeker een woord van waarde ring voor zijn vlotte werk. De con ferences van Zwempie en Zwampie waren amusant, doch niet altijd geestig, een verwyt, dat niet in de al lereerste plaats Zwempie of Zwam pie treft, doch wel de tekstschrijver. Deze revue, waarmede de cabaret groep zeker eer mee inlegt, kan ech ter nog wel een strakker en vlotter tempo verdragen. Wellicht kan dat de volgende opvoering worden be reikt. Overigens moet men alle waar dering hebben voor de wijze, waar op hier door de Scheldemensen is ge werkt. Vereniging voor Chr. M.O. en V.H.M.O. hield Jaarvergadering te Goes. Niet onmogelyk is, dat men in Januari a.s. zal kunnen overgaan tot aanbesteding van het nieuwe schoolgebuow voor het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes, daar de Rijksgebouwendienst reeds aan de Minister in dien zin heeft geadviseerd. De bouwtijd wordt op 1 a l'/2 jaar geschat. Deze mededeling kon de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer J. La- port doen in de Zaterdagmiddag in het Schuttershof te Goes gehouden jaarvergadering. Na opening met samenzang, Schrift lezing en gebed, getuigde de voor zitter in zyn welkomstwoord tot de talryke aanwezigen, van de ryke ze gen welke God dit jaar de school heeft geschonken. Van de Minister van Onderwijs is de toezegging ont vangen dat hy de erkenning van de Gymnasiale afdeling zal bevorderen. Er is goede moed, dat de subsidie van 1 Januari 1950 af zal ingaan. Dit jaar werden aan de H.B.S.-afde- lingen de eerste eind-examens afge nomen, waarby slechts 1 candidaat moest worden afgewezen. Dit is een gelukwens aan rector en docenten waard. Een verzoek om een afd. Mid delbare Meisjesschool in te richten, werd afgewezen. Daar Rijks H.B.S.- en in Zeeland wel toestemming ont vingen, mankeert er volgens spr. nog wel iets aan de gelijkstelling. Ook voor een Chr. H.B.S. op Walcheren werd nog geen toestemming ontvan gen. Van de internaatscommissie zal binnenkort meer vernomen worden. De jaarverslagen van secretaris, penningmeester en curatorium en de diverse rapporten werden zonder meer goedgekeurd. Tot lid van de controlecommissie voor het nazien der boeken werd benoemd de heer W. F. Steutel te Goes. LEZING DR. G. WIELEXGA. Vervolgens hield dr. G. Wielenga uit Amsterdam een lezing over het onderwerp.Puberteitsmoeiiykheden en de practijk van het schoolleven." Spr. ging hierbij de taak en het doel van de school na en zette hierbij uiteen in hoeverre de school iets met puberteitsmoeiiykheden te maken heeft. Er heerst een opvatting dat voor de school het onderwyzen pri mair is, met een opvoedkundige ne venwerking. De volgens spreker jUiS' zen, doch haar voornaamste taak de opvoeding. Een scheiding tussen opvoeding en onderwijs is onmoge lijk. Een leraar voedt op, vormt ka rakter en draagt als Christen hier toe ook de verantwoordelijkheid. Uitvoerig ging spr. in op de gee lijke veranderingen welke zich inde puberteitsjaren bij ken. het kind voltrek- Verschillende vragen werden ge steld die door spreker werden beant woord. By de bestuursverkiezing werden herkozen de heren J. Laport, J. L. J. Bruynzeel, ds. S. Greving, J. C. Spaans, B. J. de Winter en gekozen in de vacature-C. Philipse: ds. W. C- van Burgeier, Kruiningen; vac.-J. Geelhoed: J. Huysse, Terneuzen; vac.- M. Elenbaas: D. M. Vermet, Zuid- zande en in de vac.: Evang. Luth. Kerk: ds. H. Johannes, Vlissingen. In zyn slotwoord wees ds. A. Grup- pen te Biezelinge er nog op, dat de ouders by het moeilijke werk van de opvoeding vooral aandacht moeten schenken aan de geesteiyke vorming en by dit werk vooral het gebed niet vergeten. Na een kort woord van de voorzitter werd de vergadering met samenzang en dankgebed besloten. Advertentie. rillerig lusteloos, Neem U toch in acht bij de eerste verschijnselen! Bestrijdt dadelijk di» opkomende griep! Neem één oïtweex^s AKKERTJES1 en ga vroeg naar bed!((/;^)) hc/pcn direct JT ^f Breskens DIEFSTAL OPGEHELDERD De Rykspolitie van Breskens heeft de diefstal opgehelderd van een scheepsdynamo, eigendom van v. H. De dynamo was ontvreemd door G. d. K. uit Breskens, die het apparaat, dat 'n waarde van pl.m. f 300 vertegen woordigde, voor 20 had verkocht. Veere CHR. ZANGVERENIGING. De Chr. Zangvereniging „Valerius' Veere zal itvoering ge- Middelburg Middelburger in hoofdbestuur van Volksonderwijs. Tot lid van het hoofdbestuur van de Vereniging „Volksonderwijs" werd tij dens een vergadering te Utrecht ge kozen in de vacature G. A. de Ridder, de heer A. de Jonge te Middelburg. WITTE KIP EN BOSHEESTERS GEVONDEN. De Commissaris van Politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende voorwerpen als -gevonden zijn gedeponeerd, welke Zaterdag tusser 19.00 en 20.00 uur kunnen worden afge haald: Hondenpenning, snoer kralen, di verse handschoenen en wanten, half mud cokes, bivakmuts, nylon kous, huissleu- Itel, rol touw, nummerbord K 319, rode haarstrik, kano. De volgende voorwerpen zijn bij parti culieren af te halen( inlichtingen op het bureau van politie): Witte turnschoenen. gebloemde shawl, sleutel van melkbus, rood vulpotlood, speld met rood knopje, fietspompje en snoer kralen, busje met olie, bankbiljet, br. portemonnaie, bril in étui. blauw kindermutsje, witte kip, rood kindersokje, zlekinfondsbonnen, groene shawl, grijze handschoenen, ge ruite sjaal, grijze handschoenen, blauwe alpino muts, ball-pointpen .blauwe alpi no muts, armband (kettinkje), rood brochje, bosheesters, grijze cape m. rood kapje, nagel-garnituur in étui, br. portemonnaie. kinder-portemonnaie, jon gens-portefeuille, kindersjaal, r. want (groen-wit), zandzak, grijs damestasje. ZUID-BEVELAND Algemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland. Het Algemeen Ziekenfonds Zuid en Noord-Beveland hield Zaterdag middag in „de Prins van Oranje" te Goes een algemene vergadering van verzekerden. In deze matig bezochte vergadering welke werd gepresideerd door de tweede voorzitter, de heer A. Buijs, werden 9 vertegenwoordigers met hun plaatsvervangers gekozen, nl. de heren C. K. Maartense, plv. T. Geen- se, Goes; M. Zwartepoorte, plv.: H. J. G, Clement, Goes; A. Schipper, plv.: C. de Nooijer, 's Heer Arendskerke; W. J. Raas, 's Heerenhoek, plv.: A. Menheere, Lewedorp; J. de Beste, plv.; J. Schipper, Oudelander A. Meeuse. Kapelle, plv.: Chr. Kole, Hansweert; L. Meyaard, Hansweert, plv. H. v. Kleunen, Biezelinge; A. Dek, Waarde, plv.; A. Jacobusse. Krabben- dyke; M. Broekhoven, plv.: M. de Waard, Colljnsplaat. Bij de rondvraag wees de admi nistrateur nog op de nieuwe regeling voor het ziekenvervoer, ingaande 3 Dec. a.s. Behoudens in spoedgevallen zullen geen kosten van ziekenauto of huurauto meer door het fonds worden betaald, wanneer dit niet tevoren schriftelijk of telefonisch is aange vraagd en het vervoer door het fonds zelf aan de vervoerder is opgedragen. BENOEMING De heer J. van Helden, onderivyzer aan de Chr. Uloschool te Yerseke, is benoemd tot hoofd ener Chr. school te Epe. KERKNIEUWS Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk. De Synode zette in haar zitting van Vryda'g de behandeling van Ord. 3 over de verkiezing van ambtsdragers voort. De grote moeilykheid is om 'n nieuwe weg te vinden, die geen kan sen biedt aan partyzucht en die toch de gemeenteleden betrekt in de ver- antwoordelykheid voor de keuze van ouderlingen en diakene. Na een langdurige discussie kwam de Synode tot de volgende conclusies: le. de mogeiykheid om aan de kerkeraad de machtiging te ge ven zich zelf aan te vullen, wordt niet geschapen (22 tegen 16 stemmen). 2e. de stemgerechtigde lidmaten in de gemeenten zullen om de 6 jaar kunnen beslissen over 3 vor- nwn..van.vftrlMfl>ing:-- a. de kerkeraad bied eeh tweetal de kerkeraad bied een tweetal candidaten aan uit de bij hem binnengekomen namen, waaruit de gemeente heeft te kiezen. b. de gemeente kiest vry uit ge stelde candidaten. c. de gemeente wordt verdeeld in een aantal groepen, die elk een ambtsdrager kiezen. 3e. alle verkiezingen worden in vergaderingen en niet door middel van de stembus gehou den. Een uitzondering daarop gemaakt wordt by de verkie zing volgens systeem 2a. In de gemeenten met wijk-kerke- raden kunnen de lidmaten van iedere wykgemeente afzonder lijk bepalen welke wyze van stemming zy wensen. 4e. de kerkeraden moeten de ge meente geesteiyk tot de ver kiezing voorbereiden. 5e. opzetteiyke wanbetalers kun nen hun stem niet uitbrengen. De Synode aanvaardt de mogelijk heid dat een predikant by de kerk- visitatoren kenbaar maakt dat hij van standplaats wil veranderen. Het preken op beroep biyft verboden. Bezwaren ryzen tegen de bepaling dat een gemeente, die niet aan al haar financiële verplichtingen vol daan heeft, geen autorisatie van een beroep krijgt. Na brede bespreking handhaafde de Synode deze bepaling. De Synode behandelde het grootste gedeelte van Ord. 4 over het aDosto- laat. Wijzigingen van principieel be lang werden hierin niet aangebracht. DS. G. DfiN BOER TERUG UIT INDONESIË. Zaterdag keerde met de „Water man" uit Indonesië in Nederland te rug ds. G. den Boer, Ned. Herv. pre dikant te Waarde. Ds. den Boer heeft ongeveer 114 jaar als veldprediker bij de troepen in Indonesië vertoefd. GEREF. KERK ART. 31 K. O. Bedankt voor Treebeek; J. J. Ar nold te Vrouwenpolder. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Amsterdam Centrum: F. J. Dieleman te Borssele. Zestig jarig bestaan Vrij Evangelische gemeente. Te Yerseke werd Zondagavond het 60-jarig bestaan der Vrij Evangelische Gemeente herdacht. De voorganger, ds. H. Timmerman, sprak naar aanlei ding van Joh. 7, daaruit de tekst: „En er was feest by de Joden". Na de pre dikatie voerden vele sprekers het woord. Ouderling L. van Steveninck, die reeds 23 jaar lid is van de ker keraad en de heer J. van Zweeden, herinnerden daarbij aan het verleden, burgemeester A. C. Willemsen sprak namens het gemeentebestuur en ds. de Goede sprak namens de zusterge- meente te Wemeldinge. De Gerefor meerde predikant uit Yerseke, ds Booij. woonde de dienst bij. Schrifte lijke gelukwensen waren ontvangen van de Gereformeerde Gemeente en het Leger des Heils. Ds. Timmerman dankte de sprekers. Het koor zong onder leiding van mej. C. Hillebrand enige liederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7