Jimmy Brown KAPPIE en de Jooren Olifant Nieuws uit Zeeland NAAR ZEELAND Ben gedwongen Huwelijk - KLANKEN uit de AETHER Verfransing PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 NOVEMBER 1050. WALCHEREN CONCOURS-COMBINATIE De Concours-combinatie Walcheren hield haar jaarlijkse vergadering waarop de behaalde diploma's voor het vliegseizoen 1950 werden uitgereikt. Kampioenschap vittsse behaalden de duiven van: 1. A. Rottier te Vlissin- gen, 2. L. van Sorge te Vlisslngen en 3- A. van Keulen te Vlissingen. Kampioenschap vitesse behaalden de duiven van: 1. P. van Sabbe te Mid delburg. 2. A. v. d. Berge te Middel burg en 3. A. van Leulen te Middel burg. Kampioenschap jonge duiven behaal den de duiven van: l. C. Mommaas te Vlissingen, 2. D. v d. Berge te Vlissin gen en 3. P. van Sabben te Middelburg. Voorts werd besloten deze winter een grote C.C.W.-tentoonstelling te or ganiseren. waarop vele mooie kampi oenduiven te zien zullen zijn. Vlissingen De DIERENBESCHERMINGS FILM. Enige tijd geleden werd te Vlissin gen de Dierenbeschermingsfilm ver toond en de belangstelling bleek toen zo overweldigend, dat veie scholieren geen plaats konden krijgen. In ver band daarmede zal Woensdagavond a.s. in het Scheldekwartier deze film opnieuw worden vertoond. Advertentie. Pyn9 Pyn9 Pyn Waarom lijdt U pijn Hoofdpijn, rheuraatiek, zenuwen, griep. Ja, waarom eigenlijk, wanneer een Witte Kruispoeder U er af kan helpen. Een eenvoudig en probaat middel, dat pijnen verdrijft, U op montert en een gezonde opgewekt heid terug geeft. Poeders f0.90p, doosje list. Cachetsf0.90,, koker 12st. Tabl. fl.73„ 24st. Tabl. f 0.90,. 12st. 'ij npothek«r» en drogrliten Middelburg DE ONTWIKKELING VAN HET STOOMWERKTUIG. Voor de vereniging van Leerling- Scheepswerktuigkundigen sprak te Middelburg de heer E. Visscher, di recteur der Machinistenschool over de historische ontwikkeling van het stoomwerktuig. De leerlingen van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen zorgden ter af wisseling voor enige muziek. Na het openingswoord door voorzitter volgde het eerste optreden van de zangclub der Rijkskweekschool onder leiding van de heer Schüve. De heer Visscher voerde de aanwe zigen naar Alexandrië in de tijd van voor Christus. Vervolgens werden de aanwezigen vergast op verschillende merkwaardige feiten, welke zich in de loop der tijden hebben voorgedaan bij het zoeken naar een geschikt stoomwerktuig. In de 18e eeuw is pas een bruikbare machine uitgevonden en deze machine wordt nog steeds verbeterd. Een en ander werd met zeer interessante lantaarnplaten ge- illustreerd. Daarna volgde het tweede optreden van de zangclub. De heer Braam, vertolkte de gevoe lens van de aanwezigen, toen hij aan het einde van de avond dank bracht voor de boeiende en leerzame cause rie. De heer de Jonge, directeur dei Kweekschool sprak zijn bijzondere waardering uit voor het gebodene en bracht de waarde van het gelegde contact naar voren. Tot slot werd het Wilhelmus gezongen. STREEK VERGADERING NED. HERV. GEMEENTEN TE MIDDELBURG. Op initiatief van de Zendingscom missie der Ned. Hervormde Gemeen ten op Walcheren weïd in de Bogard- zaal te Middelburg een streekvergade- ting gehouden van de Hervormde ker keraden van Walcheren onder leiding van ds. J. van Woerden te Middelburg. Ds. J. P. Mackaay uit Haarlem, ver tegenwoordiger van de Generale Syno de voor wat de uitwendige zending betreft, belichtte uitvoerig de huidige situatie van de Zending in Indonesië Hij schetste de moelijkheden onder de gewijzigde omstandigheden, doch meende, dat voor défaitisme dat ook in de offervaardigheid der gemeenten zijn weerslag zou kunnen vinden géén plaats is. Ook onder het nieuwe regime blijft de zendingstaak van de Kerk onveranderd. tijdens 't slechte jaargetijde met BUURTVER. T ZAND. In het Schuttershof te Middelburg gaf de buurtvereniging 't Zand een welgeslaagde feestavond. De voorzit ter, de heer B. Jacobsen, heette in zijn openingswoord o.a. wethouder A. J. Berenpas, mr. J. Hornstra van de Stichting Zeeland en besturen van „Uit het VolkVoor het Volk" en enkele buurtverenigingen, welkom. De avond werd op verantwoorde wijze verzorgd door het cabaret „De Mallelanders', onder leiding van Ba rend de Jonge. Deze hield met con ference, een geestig liedje en een praatje de stemming er goed in. De Happy Cowboys, Jack en Joe zongen en speelden enkele cowboy-gongs en negerliedjes. De bekende goochelaar Jamaco, verbaasde de aanwezigen door zün onnavolgbare manipulaties en het Mallelanders Jodel-trio in leu ke Tirolerpakjes, zongen en jodelden enkele liedjes uit de bergen. Enige vlot gespeelde schetsjes voltooiden het program van deze gezellige ,Zand"-avond. Westkapelle RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vat) Westkapelle )mt Dinsdagmiddag om 2 uur in vergadering bijeen. De agenda ver- O. en W.-Souburg CHR. BESTURENBOND. In het kader van de jaarlijkse. No- vember-actie hield de Chr. Besturen bond te Souburg een spréék- en zangavond. De heer P. A. v. d. Putte leidde de avond in en sprak een kort openingswoord. De heren C. Bras penning, bestuurder Chr. Bedrijfs groepen Centrale en H. Koetsveld, be stuurder Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond, spraken resp. over: „De vijand wederstaan'-" en „In de aanval". Ter afwisseling werd gedeclameerd dooi de heer W. N. de Jong. Het Evange lisatiezangkoor verleende zijn mede werking onder leiding van de heer A. J. Fey. Koudekerke RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Koudekerke zal op Dinsdagavond 28 November te half acht in openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staan onder meer: een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Ie wijzi ging der begroting 1951, en tot het verlenen van een subsidie aan de Zeeuwse C.B.T.B. voor het exploite- 'ren van de Chr. Landbouwwinter- school Toornvliedt. Oosikapelle „DE HALVE MAAN". Donderdag hield te Oostkapelle de ijsclub „De halve maan" haar jaar vergadering in café „Internationaal", onder voorzitterschap van de heer A. J. de Broekert. Vojgens het jaarverslag van de se cretaris telt de vereniging 231 leden. De penningmeester kon zijn kas slui ten met een batig saldo. De aftreden de bestuursleden de heren A. J. de Broekert, St. Brouwer, J. M. den Hol lander en J. Lampers, werden allen herkozen. Daar voor het schoonma ken der ijsbaan geen inschrijvingen waren ingekomen, zal getracht wor den dit onderhands aan te besteden. Het staan-met een consumptietent Voor ideale reiniging van elk kunstgebit, ook plastic! Tast de natuurlijke kleur van Ut» kunstgebit niet aan! Een PRODENT product, dus primal Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Bevallen: C. BoomstraValkier, d.; G. J. Schoenmaker—de Voogdt, z.; D. P. Ce- vaalVader, d.; P. de Visser—RHmenant, d.; G. M. Ova—Piel. d.; J. M. Franken— Smit, d.; A. M. van der Linden—Prince, z.: C. E. van Rest—Lambregts. z. Ondertrouwd: M. Somers, 29 J. en L. M. van den Hemel. 29 j.; C. Janssen. 25 j. en C. J. Bimmel, 2 lj.: A. Hoender vanger. 26 J. en J. Meerman, 24 J.; Fh. Nagelkerke, 30 j. en J. J. de Leauw. 25 j.: S. B. Schot, 44 j. en D. M. Lieken. 42 j.; J. A. Mallie. 24 j. en J. S. Meerman, 20 j. Getrouwd: C. H. O. Hansen, 34 J. en T. van der Weele, 32 j. Overleden: C. J. Doense, «8 echtge. van N. Dijkstra. werd gegund aan A. Francke. Bi) de rondvraag werd nog gesproken om de baan ook op Zondag open te stel len. Besloten werd de sluiting op Zondag te handhaven. Wanneer kunnen de kaarten voor Jimmy Brown's voorstellingen worden afgehaald? Te Goes: kantoor P.Z.C., Lange Vorststraat Dinsdag 28 November, 25 uur. Vrijdag 1 December, 46 uur. Te Middelburg: In het Schuttershof. Woensdag 29 November, 4—6 uur. Vrijdag 1 December, 46 uur. Dinsdag 5 December, 2—4 uur. Hoe krijgt men een toegangskaart? De winkeliers, die deelnemen aan de St. Nicolaas-actie van de P.Z.C. verstrekken hun klanten bij besteding van min stens één gulden een bon. Voor tien gulden bonnen wordt een toegangsbewijs uitgereikt. Het bij de winkeliers bestede bedrag wordt naar beneden afgerond op hele guldens en per aankoop worden maximaal bonnen verstrekt voor t 20.—. Iedere winkelier, die aan deze St. Nicolaasactie meedoet, maakt dit bekend door middel van een raambiljet. De voorstellingen zijn te: MIDDELBURG: Woensdag 6 Dec. in het Schuttershof. VLISSINGEN: Zaterdag 9 December, in het Concert gebouw. ZIEKIKZEE: Zaterdag 16 December in het Huis van Nassau. Voor Oostburg worden datum en gebouw nog nader bekend gemaakt. door: jAary Burchell 91 Haar ouders, die toch zelf niet zon der karakter en charme waren, za gen er naast haar gewoontjes uit. Zij was het, die de aandacht vroeg, toen ze de kamer binnen kwamen. Teresa, die haar man goed begon te kennen, wist dat het plotseling samentrekken van zijn ogen interes se of spanning betekendeof bei de. Maar het was niet het ogenblik om aan vage ongerustheid toe te ge ven, en enkele minuten-later was ze druk bezig, haar rol van hulp-gast vrouw te spelen. Tante Lydia verwonderde zich, zag ze, over de verandering, die zich in haar had voltrokken en haar oom zag haar aan met iets dat op goedkeuring leek. Van Marcia's reactie was ze nog niet zeker, daar ze in levendig gesprek met Anthony was gewikkela Maar toen Anthony een cocktail voor haar was gaan halen, ging ze naar haar nicht en groette haar, zo vriendelijk als haar mogelijk was. „Ik ben blij, dat je goed genoeg was om te kunnen komen, Marcia", zei ze niet bepaald Waarheidsge trouw. „Clara zei, dat ze je in in de stad was tegengekomen, en dat je gezegd had Elliott en mij te willen zien". „Ja". Marcia beantwoordde de glimlach van haar nichtje, maar die vreemde katachtige, goud-bruine ogen bleven strak. „En weet je waarom ik hier wilde komen om Elliott en jou te zien?" „Wel"Teresa voelde door een ondefinieerbare maar vreselijke angst haar hart ineenkrimpen en ze kon niet verder spreken. „Ik dacht dat ik er maar eens achter moest komen, of Elliott ooit de brief ontvangen heeft, die ik hem geschreven heb, omdat sinds jij op je had genomen hem te posten die brief nooit is aangekomen". HOOFDSTUK IX De slag was zo verschrikkelijk 29. „Ik heb gemakke lijker gepraatzegd, dan gedoenhandeld!" mompelde Signor Ri- valdi. „Hoe krijghaal ik die fakirman uit die gevangenhuis!" Hij beet op zijn snor ren en wrong zijn handen. Toen hoorde hij ineens voetstap pen naderbij komen. Signor Rivaldi drukte zich zo ver dat kon plat tegen de muur aan, en wachtte af. Er liep 'n man langs hem heen, die een timmerkist onder de arm droeg. In die timmerkist bevond zich een grote zaag. Signor Rivaldi keek de man een poosje n: idee! „Cararabissima!" dacht hij. Haar wangen werden -ar jurk en haar ogen groot en donker, dat ze zwart leken in plaats van diep, stralend blauw. Haar nicht lachte zacht. „Mij dunkt, dat ik geen directe vragen meer hoef te stellen", zei ze verachtelijk. Toen kwam Anthony terug met haar cocktail en keerde ze zich half van Teresa af. „Marciabegon Teresa, hoewel ze nauwelijks wist, of ze wilde sme ken of een uitleg wilde geven. Maar voor beide was er geen gelegenheid. Haar schoonmoeder vroeg haar aan dacht en ze moest tegen tante Lydia beleefd en vriendelijk gaan doen. Het was het zwaarste wat haar ooit was overkomen. Glimlachend en beleerd te moeten converseren, terwijl ze zich trachtte te herinneren wat Marcia precies gezegd had en hoeveel bedreiging de veelbetekende woorden hadden ingehouden, die tussen hun beide gewisseld waren. Hoe was Mar cia er achter gekomen Maar Teresa zag nu in, dat het erg goedgelovig en naïef van haar ge weest was te denken, dat Marcia niet er achter zou komen. (Wordt vervolgd). en toen kreeg hi( een Dat is ene kans waagstuk, dat ik ga proberen! Ene grote kans waagstuk, dat mij moet gehjkbrengen!" Hü liep op een holletje op zijn tenen achter de man met de timmerkist aan, greep de zaag en holde er mee terug. De man had nergens erg in gehad. Ten eerste waren er nog zo weinig mensen op straat, zodat hij op zoiets niet ver dacht was, en ten tweede was hij zo hard een wijsje aan het fluiten, zodat hij niets hoorde. Wel voelde hij een ruk aan zijn kist, maar hij dacht dat dat kwam, omdat hij ergens tegen aan stootte. Maar Signor Rivaldi had de zaag, en dat was nu net zijn bedoeling geweest. DINSDAG. Hilversum I: 7, 9, 13, 19, 20 en 23 Nws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Zendersluiting. 8.10 Moeders wil is wet. 9.33 Lichtbaken. 10 Voor de kleuters. 10.15 Amusements orkest. 10.40 Schoolradio. 11 Onder ons. 11.30 Schoolradio. 12.03 Lunchconcert. 12.33 Pianospel. 13.25 Kamermuziek. 14 Pastoor L. H. Perquin, de Predikheer, klankbeeld. 14.40 Kamerorkest. 15.30 Zie- kenlof. 16 De Zonnebloem. 16.30 Zender sluiting. 19 Fameuze stemmen. 18.25 Po pulaire muziek. 18.48 Sport, „Dit is le ven" en voor de jeugd. 19.23 .Hier is Europa: Italië". 20.05 Radioschaakwed strijd. 20.15 Das Buch met Sieben Slegeln, Franz Schmidt. 22.45 Avongebed. 23.15 Wereldschaaktournooi. 23.20—24 Werken van L. v. Beethoven. Het wereldgebeuren. rn de Belgische bladen wordt de laatste dagen heftig gepolemiseerd over de resultaten der volkstelling, die einde 1947 werd gehouden. Zoals bekend moesten alle Belgen bij die gelegenheid opgeven welke van de belde landstalen, Nederlands of Frans, zij als hun eerste taal be schouwen. Het begon met een artikel in „Le Soir", waarin er de aandacht op werd gevestigd, dat de resultaten van deze volkstelling nog slechts ge deeltelijk waren bekend gemaakt. De regering zou er huiverig voor zijn de cijfers te publiceren, die betrekking hebben op de taalverhoudingen in 't land. Uit enkele door het blad gepu bliceerde gegevens blijkt namelijk dat de taalgrens in België en in Brus sel, volgens de resultaten van de volkstelling van 1947, belangrijk ten gunste van het Frans verschoven zou zijn. Volgens de volkstelling zouden in sommige zuiver Vlaamse gemeenten aan de taalgrens in die zin verschui vingen hebben voorgedaan, dat zich meer dan 30 procent der bevolking als Frans sprekend heeft opgegeven, hetgeen met zich brengt dat hier o.a. in de gemeente-administratie en op de scholen het tweetalenstelsel moet worden ingevoerd. Anderzijds zou in sommige gemeenten de Vlaamse be schermde minderheid beneden het vereiste percentage van 30 procent zijn gedaald en zouden die gemeenten dus eentalig Frans worden. Het Vlaamse blad, „De Standaard" acht het onwaarschijnlijk, dat de Franse taalinvloed zo sterk is ge weest als uit de resultaten der volk raadpli tonen, dat zich ernstige "onregelma tigheden hebben voorgedaan. Het blad gaat zelfs zover te verzekeren dat een vervalsing in het spel is, doch dat de justitie geweigerd zou hebben een vervolging in te stellen. In dit verband herinnert het blad nog aan de diefstal van tellingsformulieren te Ronse, waartegen van de zijde der politie niets gedaan zoy zijn. Het blad legt èr de nadruk op, dat een publicatie der cijfers zou neerko men op de invoering van het tweeta lenstelsel in verscheidene Vlaamse gemeenten, die tot nu toe eentalig waren. Het blad dringt er in dit ver band bij de Vlaamse ministers op aan de „Franskiljons" niet in de kaart te spelen en zich met alle kracht te ver zetten tegen een publicatie der nieu we cijfers. De Standaard schrijft ten slotte van oordeel te zijn, dat de taalgrens slechts wetenschappelijk en niet aan de hand van een volkstel ling kan worden vastgesteld. Het blad herinnert in dit verband aan het spreekwoord dat er drie soorten leugens bestaan, n.I. „on waarheden, grove onwaarheden en statistieken" en meent, dat de taai- telling geen beeld geeft van de wer kelijke toestand. Een ander Vlaams blad „Het Nieuws van de dag" is van oordeel dat, in dien de volkstelling van 1947 ver valst is, onmiddellijk een andere moet worden georganiseerd. Het Vlaamse blad „De Nieuwe Gids", dat zich ook in deze polemiek mengt, is er niet helemaal van over tuigd, dat er in 1947 onregelmatig heden bij de volkstelling werden ge pleegd en het schrijft dat, indien er geen bewijzen worden gevonden, het wel heel moeilijk zal zijn de telling nietig te verklaren. Het blad stelt in het licht, dat ook zonder volkstelling wel bekend was dat de verfransing der bevolking in Brussel en aan de taalgrens een feit is en dat hiervoor slechts één oplossing bestaat: de uit straling der Nederlandse cultuur -te bevorderen. Van franstalige zijde dringt men intussen aan op publicatie der resul taten van de volkstelling van 1947. Men zegt in dit verband dat verdon keremanen van de gegevens, die een herziening van de taalgrens mogelijk moeten maken, een ernstige aantas ting zou betekenen van het democra tische stelsel. ting. 9.10 Morgenwijding. 9.30 Arbeids vitaminen. 10.35 Zweedse imperfplaten. 11 Sopraan en piano. 11.30 De wekker. 12 Gram. muziek. 12.40 Orgel en accor deon. 13.30 Kwartet. 14 Met naald en schaar. 14.30 Radio matinée. 15.15 Onze Amerikaanse buren. 15.30 Boston Prome nade-orkest. 15.30 Boekbespreking 16.10 Kinderkoor. 16.30 Zendersluiting.' ir,'15 Pianospel. 18.30 Dansorkest. 19.05 Prome nade-orkest. 19.45 „De schoonheid der schepping". 20.ro Radio-schaakwedstrijd. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 „De antwoordman". 21.35 Bel Canto. 22 „Goede moed". 22.15 Pianorecital. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.15—24 Koorwerken van W. A. Mozart. ZON EN MAAN. 28 November: Zon: op 8.20 onder 16.35 Maan: op 19.11 onder 12,13 28 November HOOG WATER LAAG WATER u.+NAP U.+NAP U.—NAP U.—NAP Vlissingen 3.49 1.89 16.05 1.94 10.07 1.95 22.14 1.72 Terneuzen 4.17 2.04 16.31 2.09 10.41 2.14 22.47 1.91 Hansweert 4.58 2.13 17.09 2.18 11.21 2.29 23.30 2.07 Zierikzee 5.21 1.33 17.35 1.42 10.56 1.56 23.09 1.34 Wemeldinge 5.39 1.58 17.49 1.66 j.1.16 1.78 23.27 1.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 6