a Gemeente Goes heeft voor 1951 ruim f 42.000 te kort OUD-HOOFDONDERWIJZER VAN THOLEN WORDT 95 JAAR mi 50 SCHEPEN TE VUSSINGEN GEBLOKKEERD DOOR DE MIST NATIONALE RESERVE IN ACTIE BIJ ZIERIKZEE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 NOVEMBER 1950. Tal van uitbreidingswerken zijn financieel onmogelijk Getracht moet worden hogere Rijksbijdrage te verkrijgen. De begroting 1951 van de. gemeente Goes sluit met een nadelig saldo van 42.475. Omdat een te groot percentage van de Inkomsten moet worden bestemd voor verplichte en noodzakeiyke uitgaven, is de armslag voor de gemeente Goes voor het voteren van gelden voor noodzakelijke niet ver plichte uitgaven te gering om de stijging der uitgaven in een groeiende gemeente als Goes op te vangen. B. en VV. zien geen mogelijkheid om de begroting sluitend te krijgen, zonder dat het verzorgingspeü der gemeen te zeer wordt verlaagd Dit laatste wordt niet verantwoord geacht. Er blijft geen andere weg over dan te trachten een hogere bijdrage van het Kijk te verkrijgen. mag worden dat over een paar maan den ook weer alle gaslantaarns in ge bruik zijn. Het tekort van het Burgerlijk Arm bestuur is 15.000 groter dan vorig jaar, doch het tekort van hét Gast huis kon gelukkig binnen redelijke bedrjjfsbegrotingen van de gemeente Goes. ten enenmale onvoldoende voor een groeiende gemeente die verschillende noodzakelijke kapitaalsuitgaven moet doen. Weliswaar is de extra uitkering uit het gemeentefonds voor 1951 5 meer. doch het bedrag hiervan ad. 12.925 is ongeveer voldoende om de eerste verhoging van 5% van de sa larissen en lonen op te vangen. Voor de 2de verhoging van 5%, ingaande 1 September 1950 wordt tot heden nog geen compensatie gegeven. Voor de ondernemingsbelasting welke wordt afgeschaft, kan voor 1951 een zelfde bedrag worden uitgetrokken als voor 1950, in afwachting van een nog nader te treffen regeling. Te ho pen is dat, aldus B. en W., bij de nieuwe regeling Goes niet blinder zal ontvangen dan thans het geval is. Over de verlaging van de vermake- 't ministerie van Binnenlandse Zaken nog steeds zijn aanvankelijk stand punt van een heffing van 35%. Gaat de gemeente over tot verlaging, dan wordt eenzelfde proc. verlaging gepast op de uitkering uit het meentefonds. De opbrengst van deze belasting voor de bioscoopvoorstellin gen bedroeg over 1949 24.302 voor de overige vermakelijkheden te zamen 14.887,76. Voor het eerst zijn thans de nieuwe rioolbelasting en de reinigingsrechten op de begroting. De totale opbrengst hiervan is 28.200. DE UITGAVEN. De uitgaven zijn zo laag mogelijk gehouden. De 2x5% loonsverhoging doet haar invloed op het gemeentelijk budget zeer gevoelen. Over de electrificatie van de straat verlichting verkeren de onderhande lingen in een vergevorderd stadium. Binnen niet te lange tijd zullen enke le straten in de binnenstad van electr. verlichting voorzien zijn. Voor 1951 is een bedrag uitgetrokken voor de verlichting K. Kerkstraat, Grote Markt 3Wijngaardstraat. Verwacht Jarenlang een actieve figuur voor Onderwijs, Land- en Tuinbouw. Vijf en negentig jaar is een gezegende leeftüd- Vooral als men die mag bereiken in een goede gezondheid en helder van geest, zoals de lieer L. K. van Dijk, Tholens oudste inwoner, die op St. Nicólaasavond van het jaar 1855 werd geboren In de stad, die hjj altijd trouw is gebleven en waar hij gedurende vele jaren als onderwijzer en later als hoofd der Openbare School en directeur der Rijksnormaallessen zijn beste krachten heeft ge geven aan de vorming van het jonge geslacht. Wij hebben de heer van Dijk dezer dagen opgezocht in zijn woning in Tholen: een statig burgerhuis in het oude stadje, waarin de heer van Dijk ons ontving in zijn gemakkelijke stoel bij de haard, genietend van zijn onafscheidelijke pijp en omgeven door de dingen, die hem in zijn lang en rijk leven dierbaar geworden zijn. En daarmede bedoelen wij dan in de eerste plaats zijn schilderijen en tekeningen, die de wanden van zijn woonkamers sieren: vrijwel alle pro ducten van de vaardige hand van deze onderwijsman, die in de uren né schooltijd eenvoudig niet stilzitten kón. Kleine landschapjes, een stilleven, een paar grote, kleurige schelpen... ,,En zie je daar die tuin", vraagt de 5-jarige, terwijl op een van zijn ^s Jonge van Vreedenburgh hier zijn boerderij is de tuin van 's Jonge ja, toen j] erde nog had. Dat was een tijd! Jammer, dat die van Tholen weggegaan is..." jongere Jon- 4 ker Janwa-i s s 1 ren vrinden pfï in die jaren na 1900. Samen heb ben ze heel wat op Tho- S| len voor g elkaar ge- i bracht en toen jhr. v. Vreeden- burch een- m?«kkenr" L' K" van Dyk was, Is daarvan ook weer veel ver dwenen, zoals de Tuinbouwvereniging die ze ook samen opgericht hadden. OUDE HERINNERINGEN Maar wanneer je met de heer van Dijk eenmaal aan het praten bent, komen er ook nog veel oudere her inneringen los. Herinneringen uit moeilijke jeugdjaren, jaren waarin gezwoegd moet worden om de acte voor onderwijzer te behalen. Eerst op de „oefenschool" in Tholen zelf, waar men de leerlingen „spetters" noemde en daarna op de Normaal school te Middelburg, waar destijds de heer de Man aan het hoofd stond, Dat \Vas nog vóór 1875 en toen was de reis van Tholen naar Middelburg heus geen grapje. De trein reed nog maar tot Goes en de jonge van Dijk kwam er dan ook op een heel an dere manier: met de postwagen naar Stavenisse en dan daar op de boot naar Middelburg. Maar zo'n reis liep ook wel eens mis: terug voer de boot niet ais gevolg van de vorst en toen kostte het heel wat hoofdbrekens om met een arreslede over Veere-Kam- perland-Goes weer in de trein naar Bergen op Zoom te komen. En daar verder natuurlijk op de voetjes naar huis In 1875 behaalde de heer van Dijk de acte van bekwaamheid als hulp onderwijzer en als zodanig werd hij ook terstond benoemd in Oud-Vosse- meer. Anderhalf jaar later, in de lente van 1877, volgde de benoeming tot onderwijzer aan de Openbare school van zijn geboorteplaats Tho len. Salaris? Zeshonderd gulden per jaar, wat voor die tijd helemaal niet gek was. Maar nu IN THOLEN In Tholen is de onderwijzer van Dijk verder zijn ieven lang gebleven. Misschien niet helemaal volgens zijn aanvankelijke bedoeling, maar het loopt nu eenmaal wel eens anders dan men zelf wel zou willen. Natuur lijk werd er nog verder gestudeerd en 't resultaat daarvan (1878 teken- acte, 1855: hoofdacte, 1892: acte voor men. In dit verband moeten we in het bijzonder nog even herinneren aan de succesvolle Jandbouwcursussen, die door. de heer van Dijk in de jaren na 1900 werden gegeven. Velen op Tho len hebben daarvan geprofiteerd. Trouwens, meester van Dflk was een veel gevraagd en graag gehoord spreker in die dagen, vooral wanneer het om onderwerpen van landbouw kundige- of tuinbouwkundige aard ging- In 1916 volgde de benoeming van de heer van Dijk tot hoofd der Open bare School, die onder zijn beheer Ulo-school werd, en tot directeur der Rijksnormaallessen, welke functies hij tot zijn pensionnering (1920'21) is blijven vervullen. Zowel bi) zijn zil veren als bij zijn 40-jarig jubileum bleek, welke een grote waardering, zijn werk in brede kring genoot. VERENIGINGSLEVEN Maar niet alleen in de school, ook daarbuiten was de heer van Dijk een uitzonderlijke actieve figuur: in de Z.L.M. en de Veilingsvereniging, in het Nut, van welks departement op Tholen hij vele jaren voorzitter was, de Spaarbank, de Rederijkerskamer, Volksonderwijs en de plaatselijke af deling van de Ned. Protestantenbond bflv. Ook het kleuteronderwijs had steeds zijn volle belangstelling. Daar van getuigde, nauwelijks twee jaar geleden, nog zijn ijveren voor de we deroprichting van een neutrale kleu terschool in Tholen en zijn enthousi ast woord bij de opening daarvan. Nut en Protestantenbond benoemden hem tot ere-voorzitter. Voorts was hij tal van jaren lid van de voogdijraad te Zierikzee. Zo zouden wo nog kunnen voort gaan, maar dit zou niet in overeen stemming zijn met de aard van de krasse 95-jarige oud-onderwijzer, die nog steeds ten volle meeleeft in alles wat er in deze wereld voorvalt. Straks, op 5 December, zal hij onge twijfeld ervaren, dat velen van zijn oud-leerlingen, van wie sommigen het tot zeer eervolle posities hebben ge bracht, htm oude leermeester nog niet zijn vergeten. NIEUWE BRANDWEERKAZERNE. Als kapitaalswerken stellen B. en W'. alleen die voor, welke h.i. onont koombaar zijn. Als financieel onmo gelijk zjjn daarom niet op de begro ting geplaatst een zwembad, een au la, een tehuis voor ouden van dagen, voorzieningen aan de kade (eventu eel dempen), stadhuisrestauratie, in grijpende beursrestauratie, herstel Schuttershof, sanering binnenstad, bosplan en overige actieve en pas sieve recreatie. Wat een tehuis voor ouden van da gen betreft, verheugt het B. en W. vernomen te hebben, dat ernstig ge probeerd wordt om door samenwer king van diverse instanties in deze dringende behoefte op andere wijze te voorzien. Een nieuwe brandweerkazerne is absoluut noodzakelijk. Hier voor is 37.500 uitgetroliken Te vens wordt gehoopt dat er bin nen korte tijd een oplossing zal kunnen worden gevonden voor het probleem Brouwersgang en dat er dan een goede verbinding De bouw van een nieuw badhuis is evenzeer noodzakelijk, waarvoor 75.000.— op de begroting is ge- piaatst Er is echter een mogelijk- heid, dat de gemeente niet zelf tot de- ze bouw zal moeten overgaan. Ge wezen wordt op de plannen van het Groene Kruis voor de bouw van een medisch centrum annex badhuis. De gemeente zal dan het tekort op het badhuis moeten betalen. Door deze combinatie kunnen de exploitatielas ten worden gedrukt. Verder is f ,40.000.uitgetrokken voor ver- 5f®uwing van de ebdeuren en t 290.000.voor de niéuwe riolering. Met de uitbreiding van het sportter- rein en de aanleg van een parkeer terrein zal waarschijnlijk in 1951 wo«ien begonnen. Hiervoor is resp. 85.000,— ep 36.000.— uitgetrok ken. De uitbreiding van het soortter- fKCAA jaarlijks naar schatting 5000.— op de gewone dienst gaan kosten. Voor de verbetering van de verkeersweg kunnen de kosten nog niet worden benaald. Vrij zeker zal voor de bouw van een tweede lagere school bouwvolume worden verkre- gen. Hiervoor is f 147.000.— uitge trokken. Voorts 45.000.— voor de bouw van een gymnastieklokaal tus sen de beide nieuwe lagere scholen aan de Kamperfoeliestraat. Wanneer het Rijk de biizondere bij drage niet verhoogd, moeten verschil lende mta-aveh worden geschrant die een groeiende gemeente niet kan mis sen. Daardoor zou Goes worden te ruggedrongen naar een lagere nlaats. hetgeen toch nimmer de bedoe'ine kan "ün, aldus B. en W. in hun toe lichting. De gewone dienst heeft een bedrag van f 2.730.691.83 aan inkomsten en f 2.769 69! .8.3 aan uitgaven. De kapitaaldienst geeft aan in komsten en uitgaven een bedrag van f 1.143.125,36. rs.'if1 Jij' ÜJP(Ai '4711 EINDELIJK TERUG De wereldbekende "4711" Eau de Cologne is weer overal in den lande verkrijgbaar natuurlijk in de oude, vertrouwde kwaliteit. Doe nu Uw verwanten en vrienden weer plezier met een fles echte "4711 altijd welkom Sint Nicolaas-geschenk Veren over de Westerschelde stopgezet West-Europa is gehuld in een kleed van dikke mist en omdat Zeeland nog altjjd tot West-Europa behoort, hangen er al twee dagen lang mist banken boven deze provincie. Zaterdagmiddag omstreeks vjjf uur werd de mist zo dik, dat het verkeer er hinder van kreeg. Het naargeestigde geblaat van de misthoorns klonk over de Wester- en Oosterschelde. De veerdienst Hoedekenskerke Terneuzen moest gestaakt worden en een aantal reizen van de dienst Krüi ningen—aP-erkpolder .vielen..uit,... De laatste boot Krüiningen—Perk - polder kon nog juist varen, zodat aan tal van mensen een onvrijwillig nacht verblijf op de verkeerde rivieroever bespaard bleef. Zondagmorgen klaarde het even op, maar in de middag werd de toestand veel ernstiger. Ongeveer vijftig schepen gingen Zondagmiddag op de Wcsterschelde voor anker: de zware mist was er de van, dat het scheepvaartver- Geef ze 'n ii gezonde" verrassing! Parachutisten contra verdedigers. Om vijf minuten voor zessen schoot overste W. F. de Feyter, de com mandant van de Nationale Reserve Zeeland, Zaterdagavond te Zierikzee enkele groene liehtkogels af en toen konden de mannen van de Nationale Reserve zich hot zweet van het gelaat wissen. Een paraatsheidsoefening van de Nationale Reserve was ten einde. De Nationale Reserve, dat zijn de mannen, die vrijwillig een deel van hun vrije tijd geven om zich te oefenen in het zuiveringsvverk achter de frontlinie's, wanneer Nederland eens oorlogsterrein mocht worden. een rode lichtkogel aan, dat de aan val was begonnen. Zwaar vuur van de blauwe troepen bracht de rode aanvallers spoedig tot staan. Door de invallende duisternis bleef het aantal „gewonden" beperkt tot drie en toen kon het Rode Kruis er op uittrekken om deze gewonden op te pikken. De zwaarste gevechtshandelingen werkelijkheid zoveel mogelijk nabij Geweerschoten knetterden en de dof fe slagen van de ontploffende mor tiergranaten, riepen onaangename oorlogsherinneringen wakker! Aan de rand van Zierikzee werd gevochten. Toen het uur nul voor Zierikzee was geslagen, waren voornamelijk bij Kerkwerve en Nieuwerkerk groepen parachutisten gedaald en Zaterdag middag rukten die parachutisten het waren voornamelijk reservisten van Schouwen en Duiveland, die als rode party de parachutisten-rol speelden op naar de stad. Toen te kwart voor vijf de rode gevechtseenheden de stad waren ge- i„„H MMIB naderd, gaf overste de Feyter met 1 werkelijkheid mocht worden! maar de blauwen konden zich' haven en zelfs werden daar twee ..rode" aanvallers krygsgevangen ge maakt Zierikzee was behoudende Na tionale Reserve had haar taak naar behoren volbracht en dat zal zij ook stellig doen, wanneer dit spel eens keer byna geheel werd stilgelegd. Al le veerdiensten op de Westersohelde moesten reeds vroeg gestaakt wor den. Missingen—Breskens viel uit om 19:48 én Kralnfjjfén—FfcYkjióifterom 13.50. TerneuzenHoedekenskerke omstreeks 4 uur. De vervoersdiensten op dé weg, die vanzelfsprekend eveneens door de mist werden gehinderd, werden dooi de gehele provincie zij het met enige vertraging vrijwel alle nor maal uitgevoerd. De mist was zo dik, dat men er ook op de voetbalvelden last van had. Uiteraard bevonden er zich by de veren Krüiningen—Perkpolder en VlissingenBreskens nogal wat voer tuigen en vele mensen, die door het uitvallen van de boten ernstig teleur gesteld waren. DE „AMSTELPARK" AAN DE GROND GELOPEN. Het 7.254 ton metende Nederlandse s.s. „Amstelpark", eigendom van de rederij „Amsterdam" te Amsterdam, is in de nacht van Zondag op Maandag ter hoogte van Bath aan de grond ge lopen. Uit Antwerpen zijn sleepboten vertrokken om zo nódig hulp te ver lenen. Het speeltuinwerk in Zeeland. Streekcongres was slecht bezocht. De Vlissingse speeltuinvereniging had Zaterdag een streekcongres van de N.U.S.O. belegd in het Concert gebouw te Vlissingen, maar de be langstelling was gering. De voorzit- Doel van het congres is aan het werk van de speeltuinverenigingen op Walcheren meer bekendheid te geven. De Vlissi g< speeltuinvereniging, die vermoedelijk de oudste ls in Zee land, bestaat thans 30 jaar. Hierna sprak de heer P. C Fa- ber, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Jeugdzorg te Amster dam, over „Baldadigheid." Hij ana lyseerde de toenemende jevgdbalda- digheid en stelde daartegenover het beroep, dat gedaan moet worden op de positieve krachten zowel bij het kind ais bij de ouders. Het speeltuin werk is hierbij van grote betekenis. In Amsterdam werd dat werk begon nen door een eenvoudig arbeider, de rk van jeugdzorg riddel- gebleken in baldadigheid. een machtig mi< strijd tegen de baldadigheid. Spr. wees er op, dat ook de ouders hterby actief gemaakt dienen te wor den en memoreerde de steun van werkgevers, goals bijvoorbeeld de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen. Er is nog gebrek aan geschoolde krachten by dit werk. De heer W Klaren van de NTJ.S.O. sprak over „Organisatie". Hij bepleitte een goe de samenwerking, het vormen van de verschillende onderdelen tot een systematisch geheel en een juiste verdeling van de veelomvattende taak. die men bij de jeugdzorg heeft. De voorzitter sloot met een woord de belde inleiders. 'van dank Mosselkwekersfonds werd ingesteld. Het bedrijfschap voor visserijpro ducten heeft by verordening een fonds voor mosselkwekers ingesteld, waar uit uitkeringen en subsidies in het belang van de mosselkwekerij kunnen worden verstrekt. De middelen van dit fonds worden verkregen uit hef fingen. Het ligt in de bedoeling in de eerste plaats de mosselkwekers, die in Zeeland de mosselvisserij uitoefenen, met een heffing te belasten. De op brengst hiervan zal ten goede moeten komen aan de kwekers, die tengevol ge van byzondere omstandigheden niet of in niet voldoende mate hun bestaan in de mosselvissery kunnen vinden. Op het ogenblik, nu de Zeeuwse mosselen door een parasiet worden belaagd, ls dit ten aanzien van bepaalde groepen in sterke mate het geval. Voorts zullen de Zeeuwse vissets, die Onlangs bij loting zijn aangewe zen om in de Waddenzee de mosselvis serij uit te oefenen, nog met een ex tra heffing worden belast. Uit de op brengst van deze heffing zullen vol gens nader te stellen richtlijnen uitke ringen worden gedaan aan de Zeeuw se mosselvissers, die niet in de Wad denzee de visserij kunnen uitoefenen. Tenslotte heeft minister Mansholt Vrijdag j.l. in de Tweede Kamer nog medegedeeld, dat wat betreft de hef fingen voor het roosselfonds woi;dt gedacht aan een exportheffing van circa f 5.— per ton. Toorop-tentoonstelling In Middelburg. TREFFENDE WERKEN UIT PARTICULIER BEZIT. In Middelburg is deze en volgende week een bijzonder interessante ten toonstelling van werken van Jan Too- rop veelal uit Zeeuws particulier bezit te bewonderen. Het zijn wel iswaar niet de meest belangrijke wer ken van deze schilder, die een aantal jaren van zyn leven op Walcheren doorbracht, maar de doeken en teke ningen, die de wanden van de eerste zaal van het Kunstmuseum vullen, zijn voor het Zeeuwse publiek vooral in teressant omdat zy een treffende kyk geven op het werk van Toorop uit diens Zeeuwse tyd. Er zyn byv. verassende schetsen en kleine schilderijtjes uit Domburg de Manteling, het strand, de duinen, enz. een vlot schilderytje van Zie- rikzee's haven, gekleurde tekeningen van aardappelrooiers, een boereninte- rieur enz. Maar nóg interessanter zijn wellicht de portretten, die hier zyn geëxposeerd, zoals die van de dichter P. C. Boutens en de Middelburgse pastoor Brügemann en dat krachtige byzonder treffende „portret van een beeldhouwer". Ook uit de begin-periode van Too rop treft men enkele specimina aan. Het meest karakteristiek hiervoor is het romantisch-gevoelige doek „Dank lied", dat uit 1887 dateert. De tentoonstelling werd Zaterdag zonder enig officieel vertoon geopend. Zy is een grote belangstelling ten volle waard, ook al omdat zij ons toont, dat -zich in "Zeeuws particulier-bézit-nog veie schone, vaak weinig bekende'wer- ken van de grote meester bevinden, die nu eens in de openbaarheid ge bracht worden. De huldiging van burgemeester ïruifino. (vervolg van blz. 1) Heit gezelschap begaf zich daarna met veie Ingezetenen van Hulst naai de grote zaal in de „Koning van Engeland". Daar nam de burgemees ter met echtgenote en kinderen te midden van bloemen op het podium plaats en toen ving een zo enthou siaste huldiging aan als zeiden in Zeeland is gezien. Ruim 20 sprekers voelden zich gedrongen hartelijke woorden te la ten weerklinken en fi-aaie geschen ken werden aangeboden. De heer E. Lockefeer, als voorzitter van het hul digingscomité, bood een nieuw ameu blement aan voor de burgemeesters kamer In het gerestaureerde stad huis en voor mevr. Truffino een grote zilveren broodmand. Deken J. Plasschaert dankte voor de wijze waarop de burgemeester de zedelijke en geestelijke belangen had behartigd en zinspeelde op de vol tooiing van het ziekenhuis. De heer H. Bruinooge sprak als vertegen woordiger van de Ned. Herv. Ge meente goede wensen uit. Gedepu teerde A. Lockefeer bracht felicita ties van de Commissaris der Konin gin over, die door ziekte verhinderd was. De heer P. Warnier bood na mens de leden van de gemeenteraad een zilveren sigarenkist aan; de ge meente-secretaris, de heer J. F. van Denderen, voegde daar namens het gemeentepersoneel een zilveren ta baksdoos bij. Voor de vereniging van burgemees ters en secretarissen bood mr. P. H. W. F. Teilegen, burgemeester van Terneuzen, een boe kover de bouw werken van Hendrick de Keyser aan. Voor de Waterleidingmaatschap pij overhandigde hij nog een kristal len schaal. slechts noemen de burgemeester van Vogelwaarde, de heer F. A. Hen- drikse als woordvoerder van het Ly ceum-bestuur en kapitein L. Stoor vogel als hoofd van de rijkspolitie m dit district. LICHTSTOET. Daarna trok een lichtstoet door Hulst en tot slot was er een soirée dansante, waar o.m alle burgemees ters van Zeeuwsch Vlaanderen aan wezig waren. De stad, die fraai was versierd, was des avonds ook feestelijk geïllu mineerd. Zondagmorgen werd na hot opdragen van een bijzondere hoog mis aan de burgemeester en zijn fa milie nog een bloemenhulde ge bracht voor 's Landhuis en een oor konde werd aangeboden. Met de ste delijke Harmonie voorop ging het ge zelschap naar de burgemeesterswo ning, waar met het „Wilhelmus" de feestelijkheden werden besloten. Dinsdag zal er voor de schoolkin deren nog een schoolfeest zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2