NIEUWS UIT ZEELAND Union Union LEZERS SCHRIJVEN PREDIKBEURTEN WALCHEREN <ggjjg> MINISTER ACHT VERLAGING VAN MELKPRIJS VERANTWOORD I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950. Berging van de „Amer" Mooi stukje bergingswerk. Met het bergen van het 2224 ton grote slecpschip „Amer" door de fir ma W. A. van der Tak's bereingson- derneming in de Oosterschelde is een mooi staaltje van bergingskunst ge leverd. Door de hoge vloeden direct na de ramp kwam het gekapseisde schip hoog op een zandbank te zit ten, n.l. 333 meter van de laagwater- lijn. De drijvende bokken, die het schip, dat met de kiel naar boven lag. recht moest zetten, konden er niet dicht genoeg bij komen, zodat er niets anders overbleef dan met de bokken aan de wal te varen en zo hel schip te kantelen. Dit lukte in de nacht van Woensdag op Donderdag j.L Met een bok. die niet in het water ligt. kan men moeilijk berekenen hoe zwaar men kan hijsen, en de bok loopt gevaar te breken. Gelukkig is dat niet gebeurd en werd het werk tot een goed einde gebracht. Donder dag kon men het rechtgezette schip verder leegpompen en Donderdag middag heeft men het vlot gekregen Aan het schip waren geen tekenen, die wezen op de oorzaak van de ramp. Het schip was oorspronkelijk gebouwd als landingsboot voor de geallieerde legers èn vertegenwoor digde een waarde van ongeveer 250.000. Aan de berging namen deel de drijvende bokken ..Adelaar", „At las" en „Condor" en de bergingsvaar tuigen ..Schollevaar". „Zeepaard" en „Zeehond" van v. d. Tak. alsmede de sleepboot „Griekenland" v. P. Sxnit's sleepbedrijf. BIETEN WAGEN ZAKTE WEG. Vrijdag zakte een bietenwagen weg in de losse grond van een afgraving van Gemeentewerken aan het begin van de Herenstraat te Middelburg. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. maar het verkeer onder vond er'ge vertraging. Fusie waterleidingbedrijven. „Midden Zeeland" met gemeente- waterleidingbedrijl Vlissingen. Reeds in 1949 besloot de raad van Vlissingen in beginsel tot fusie of an dere vorm van samenwerking tussen 't Gemeentewaterleidingbedrijf en de N. V. Waterleidingmaatschappij „Midden- Zeeland". Thans hebben B. en W. van Vlissingen aan de raad een tweetal ontwerp-oVfci eenkomsten doen toeko men. waarbij tot fusie tussen beide be drijven wordt besloten. Eén overeen komst regelt de zaken, welke verband houden met de financiële overdracht, de ander die. welke betrekking neb ben op de watervoorziening, het leg gen van buisleidingen enz. Bepaald wordt dat alle eigendommen, vorde ringen en schulden overeenkomstig de per 21 December 1949 door het Ge meente-Waterleidingbedrijf op te ma ken balans door de gemeente Vlissin gen zonder compensatie of tegenpres tatie aan de Waterleiding Maatschap pen Midden Zeeland worden overge dragen. Het is niet van de voren te zeggen of een spoedige overgan? van het Vlis- singse tarief in het W M.Z. tarief ge wenst kan zijn. Voor de waterleiding maatschappij ..Midden Zeeland" hangt dat af van de beschikbare hoeveel heid water, voor Vlissingen van de vraag of de draagkracht der bevolking zich uit het hygiënisch oogpunt ge wenste grotere waterverbruik kan veroorloven. Daarom behoudt ener zijds de Waterleidingmij. ..Midden Zeeland zich voor de overgang slechts geleidelijk te doen plaats hebben en is anderzijds bepaald, dat overleg met Vlissingen moet geschieden. Voorts is ln de^ ontwerp-overeenkomsten be- paald. dat de voornaamste werkplaat sen van de maatschappij in Vlissingen gevestigd moeten blijven. Vlissingen 1IIOPA G AND A -BIJEEN KOMST CHR. VAKBEWEGING. De jaarlijkse pi'opaganda-bijeen- komst van de Chr. Besturenbond te Vlissingen zal dit jaar gehouden wor den op Donderdag 30 November a.s. De secretaris van de Chr. Metaalbe- werkersbond, de heer J. van den Burg uit Utrecht zal spreken over „In de aanval", terwijl tevens zal worden opgevoerd het toneelstuk „Het spook van de Vrijburcht". VERGADERING „NEDERLAND EN ORANJE" De anti-rev. kiesvereniging „Neder land en Oranje" te Vlissingen kwam Donderdagavond in vergadering bij een, onder voorzitterschap van de heer B, H. Ligteringen. Nadat de heer P. Sinke verslag had uitge bracht van de gehouden partij-con ferentie te Breda hield het bestuurs lid. de heer C. Harinck, een inleiding over: ..De Christen en de politiek" Spr. wees er op. dat het Christ, ge- lo'og niet alleen is voor de binnenka mer, doch zich moet openbaren op elk levensterrein, ten bate van het gehele volk. De anti-revolutionnair beziet van uit het Christelijk beginsel de nood der wereld. De anti-revolutionnairen zijn te gen allcsbehersende staatsbemoei ing, welke leidt tot dalende verant woordelijkheid en de mensen maakt tot kudde-dieren van de Staat. Op deze inleiding volgde een geani meerde bespreking, waarna de voor zatter de vergadering met gebed sloot. VROUWENDAG P.v.d.A. De Vrouwenbond van de P.v.d.A.. afdeling Vlissingen, hield in de zaal „Concordia" een uitstekend be zochte bijeenkomst in verband met Vrouwendag. De voorzitster, mevr. Reus, wees er in haar openingswoord op, dat de vrouw behalve de plichten in het gezin, ook plichten tegenover de gemenschap heeft. Na het ge meenschappelijk gezongen lied .Ka meraden" droeg mej. van Heulen een gedicht van .lef Last voor. De spreek ster was mevrouw Van Aarsen Jansen, wethoudster van Groningen, die tot onderwérp had: „Socialisme is het streven naar een Maatschappij van Vryheid, Broederschap en Ge rechtigheid". Na de pauze droeg mej. Van Heu len enkele humoristische schetsen voor en werd het toneelstukje „Groen en Wit" van Ton Oosterhuis opge voerd. Gezamenlijk werd gezongen ..Socialistenmars", waarna mevrouw Reus een opwekkend slotwoord sprak. UITVOERING HET PLEGEN TONEEL". Donderdag j-1. werd op de zolder van het St. Josephziekenhuis door de verpleegsters een toneelstuk opge voerd ter ere van het 75-jarig be staan dezer orde. Het stuk heette „Dolly, het barmeisje" en werd op overtuigende en boeiende wyze ge speeld. Een bijzondere vermelding verdiend wel, Agaatli van Nooyen- Koov die de rol van Suze, de garde robejuffrouw vertolkte. Ook een by- Marktberichten VEILING WALCHEREN. 24 Nov.: Rode Kool 17—70. Sav. Kool d —12. Boere kool 4—10. Witte kool 5 Bloemkool A 19—46. ld. B 12—38, id. C 8—16, id. D 8. Koolrapen 2—12. Spruiten 12—54. Prei 9—15. Witlof 21—39. Andijvie 5—16. Peen kilo 6—8. Bospeen 8—24. Stok- snijbonen 98—118. Uien 4—3. Boskroten 24. Kroten kilo 612. Bosrapen 2—9. Spinazie 51—58 Sla kilo 10—40: Sla stuks 4—12. Veldsla 8—16. Cox Orange 35—57 Goudreinetten 1635. Jonathan 2742 Champagne zoet 30. Gron. Kroon 19. Bel lefleur 12—19. Appels val 19—15. Sté Re my 29—30 Stok tomaten 12—26. Aard appels Koopmans blauwe 10.40—11.10, al les per 100 kg bos of stuks. VISMIJN VEERE. 24 Nov.. Export garnalen 654 kg 1.30 1.89. Schar 916 kg 17—36. Bot 135 kg 17— »0. Wijting 101 kg 29—34 Allee per kg. zondere vermelding verdient Fia Koper, Dolly het barmeisje. Ook verdere vollen werden goed ge speeld. Na afloop declameerden eni ge verpleegsters wat aardige stuk jes. De avond werd besloten met een spontane huldiging van de zusters. VLISSINGSE GYMNASTEN LEGDEN VAARDIGHEIDS- PROEVEN AF Door dames en heren van de Vlis- singsc Turvereniging werden vaar- digheidsproeven van het K.N G.V. af gelegd. De leiding berustte bij de he ren L. Blind en D. Weststrate. De jury bestond uit de heren C. van Loo uit'Middelburg en K. Kooy uit Goes De uitslagen zijn: 2e graad. Dames: C. Kole-Wost- strate, J. Polderman, H. Tabak, M- v. Oorschot-Kesteloo. C. Blind-Janse, L. Bomer, P. Eckhart. J. Roos. S. Nierinkx, E. Weststrate, M. Naere- bout. W. Post. Vyf dames werden af gewezen. 3e graad. Dames: B. Huser. J. Hey- dens. A. de Nooijer. M. Polderman, E. de Buck en L. Pierens. Hier wer den twee dames afgewezen. 2e graad- Heren: D. Weststrate en L. Blind. 3e graad. Heren: R. de Nooyer. Middelburg SCHILDER MAAKTE LELIJKE VAL. De schilder A. P. uit Middelburg, die Vrijdagmiddag bezig was een pla fond in een perceel aan dc Kanaal- weg te schilderen, viel eensklaps van zijn stelling. Met inwendige kwetsu ren vermoedelijk een kuitbeen breuk werd hij naar het zieken huis overgebracht. VOORDRACHTAVOND NED. KLASSIEK VERBOND. Voor de afdeling Walcheren van het Ned. Klassiek Verbond declameerde Vrijdagavond de begaafde voordrachts kunstenares Claude Witsen-Elias ge dichten klassieke gedichten uiter aard. Nadat de voorzitter, dr. B. D. H. Teilegen. deze gx>ed bezochte bijeen komst in de Doopsgezinde kerk te Middelburg met een enkel woord had geopend, droeg mevr. Witsen-Elias op de haar eigen wijze eèn fragment voor uit het vijlde boek van Homerus' Odyssee in de vertaling van Dii"k Vol- kertszoon Coornhert, het fragment, waarvan een brillante dialoog tussen Odysseus en Calypso het hoogtepunt vormt. Zeer goed sloot daarbij aan de proloog van de Iphégeneia in de knap pe vertaling van M. Nijhoff. Na een korte pauze liet mevr. Witsen-Elias haar gehoor tenslotte genieten van een „klassiek" gedicht van Nijhoff, van diens perfecte, welhaast klassieke versbouw en grote bezieling. SCRTNAME-ZEXDINGS AVOND. De Suriname-zendingscommissie Mid delburg, die de actie voor het z.g. „kwartaalskwartje Suriname" voert, organiseerde Vrijdagavond ill de Hof- pleinkerk een Suriname-zendings- avond. waarvoor een bevredigende be langstelling bestond. De zendingspredikant ds. Breevelt zette uiteen op welke wijze het evan gelie in Suriname wordt uitgedragen, waarbij hij wees op de talrijke moei lijkheden. die overwonnen moeten worden en op de zegening van deze belangrijke arbeid. Een interessante film verduidelijkte voor zover nodig zijn woorden. Het kerkkoor van de Ned. Hervormde gemeente Koudeker- ke't Zand o.l.v. de heer Jan Kwist, luisterde deze samenkomst met zijn zang op. WALCHEREN ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is te Vlissingen 1e bereiken, de lieer A. J. van Kooten. arts te Vlissingen, Koudekerksce weg W 78, tel. 2525; te Middelburg is te bereiken, de heer C. F. Frutneau. Groenmarkt 17. tel. 2633: te Veere. Serooskerke en Oostkapelle is te bereiken, de heer P. J. Bom. arts te Oostkapelle, tel. K 1188-276; voor Zoutelande. Westkapelle en Kou- dekerke is bereiken, de lieer M. Huy- gens, arts te Westkapelle. tel. K 1188- 316 APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek Oekenburg. Wal- straat 54. tel. 2010 Middelburg: A not heek van Ptenbroek. Markt 69. tel. 2134 Vlissingse Rode Kruis krijgt eigen gebouw. PAND IN DE BEURSSTRAAT WORDT GEKOCHT. In een buitengewone vergadering heeft de afdeling Vlissingen van het Nederlandse Rode Kruis Vrijdag avond besloten tot de aankoop van het perceel Beursstraat nummer 9, dat zal worden ingericht tot eigen Rode Kruis-centrum van dc afdeling Vlissingen. Voor de oorlog bezat men in Vlis singen een dergelijk centrum in het oude Pesthuis aan de Paardenmarkt, doch dit pand werd tijdens een bom bardement volledig verwoest. Het pand aan de Beursstraat, dat thans wordt gekocht is geschikt voor het onderbrengen van administratie en materialen, terwijl bovendien oefen lokalen ter beschikking zullen ko men. Het ligt in de bedoeling het in wendige van het gebouw zoveel mo gelijk met eigen krachten voor het nieuwe doel geschikt te maken. Le den van het Rode Kruis en de Trans portcolonne zullen hiervoor hun vrije tijd opofferen. Het besluit tot de aankoop werd met algemene stemmen genomen. Bij de rondvraag antwoordde de voorzitter, de heer C. v. d. Mark, nog op enkele vragen betreffende de hulp van het Rode Kruis voor Ambon en die voor gevangenen in kampen, waarover de laatste tijd in ingezon den stukken opmerkingen zijn ge maakt. De heer v. d. Mark wees er op. dat het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis krachtens de conventie van Genève zonder toestemming van de regering van Indonesië, niet bij machte is iets voor Ambon te doen. Wat de hulp voor gevangenen in kampen betreft, zeide de heer v. d. Mark, dat niet uit het oog mag wor den verloren, dat het Ned. Rode Kruis door het feit. dat het in bezet gebied geconcentreerd was, vanzelf sprekend in een veel moeilijker posi tie verkeerde dan bijvoorbeeld het Engelse en Amerikaanse Rode Kruis. Westkapelle GEREPATRIEERD. Met de „Waterman" die vanmor gen in Rotterdam aankwam, repa trieerde soldaat H. v. Rooyen uit Westkapelle. FILMS VAN DE WEEK Jimmy, Esther en Xavier. Wij hebben een zwak voor filmko miek Jimmy „Schnozzle" Durante mei zijn grote neus, zijn originele liedjes en zijn onweerstaanbare grimassen. Jimmy is weer goed opdreef in dc gekleurde showfilm Romance in de Zuidzee (On an island with you; ye- gie: Richard Thorpe), waarin hij van het rolletje van een assistent-film productieleider een kostelijke creatie maakt. Overigens heeft deze musical als „ster" de even charmant acteren de ais soepel zwemmende Esther Wil liams. maar mist, wat ..Bathing Beau ty" wèl bezat, namelijk een pittig en geestig verhaaltje en blijft dan ook in de schaduw van laatstgenoemde rol prent. Metro-Goldwyn-Mayer heeft overigens niet op een dollar meer of minder gekeken, hetgeen tot uiting komt in de kostbare aankleding en de „dure" rolbezetting, met klinkende namen waarvan wij. behalve Esther en Jimmy, noemen Ricardo Montalban, Peter Lawford, Cyd Charisse en hij ontbreekt nimmer in een M.G.M.- musical Xavier Cugat. de bewege lijke leider van een prima Zuid-Ame rikaans orkest. (Luxor, Vlissingen). De andere films: „Ingerukt mars" is een kluchtige soldatenfilm in het genre „Soldaat Boem", de dwaze avonturen van twee lieden, die alles goed menen en alles verkeerd doen. Ge kunt U er wel mee amuseren. (Electro, Middelburg). De belangstelling voor de Neder landse film „De dijk is dicht" is nog niet verminderd, reden, waarom zij zowel in Middelburg als in Vlissingen een week geprolongeerd werd. In eerstgenoemde plaats wordt zij van Zaterdag af tot met Dinsdag in de Schouwburg vertoond, in VlissingeD blijft zij in Alhambra. Advertentie. &7Z db 14 karaats gouden pen. Volledige schriftelijke garantie. Verkrijgbaar in vele briljante kleuren en modellen van f. 12.75 tot f. 24.50 bij kantoorboek handel en vulpenzaken. TWEEDE KAMER T.b.c.-bestrijding onder het rundvee kan niet uitgesteld worden. (Van onze parlementaire redacteur). Bijna twee en een half uur heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening-, de heer S. L. Mansholt. Vrijdagmiddag: nodig ge had om alle vragen en opmerkingen te beantwoorden, die zestien afge vaardigden hem dc dag daarvoor hadden voorgelegd, toen zij zijn begro ting voor 1951 bespraken. Uitvoerig is hy daarbjj op allerlei kwesties in gegaan. Bijzondere aandacht schonk hy aan het prijsbeleid en met name aatt de verlaging van de basisprijs van dc melk. Het resultaat van het door de regering gevoerde prijsbeleid in het algemeen zo oordeelde hy is niet ongunstig geweest. De goed geleide bedrijven hebben er een be hoorlijk bestaan door gevonden. Het verzekeren van bestaanszekerheid legt aan de regering een grote verantwoordelijkheid op. Zij heeft deze zo opgevat, dat de prijzen steeds gezamenlijk zyn bezien. De boerenbedrij ven hebben door de regeling van de prijzen van verschillende producten, ook wanneer zy op een bepaald artikel wel eens minder verdienden, een redelijk rendement kunnen verkrijgen, doordat andere producten weer meer opleverden. Wat de melkprijs betreft, merkte de bewindsman op, dat hij geen en kel bewijs had gehoord, dat een melk prijs van 17\'2 cent te laag is. Het kabinet acht 17bi cent op grond van alle gegevens, die het ten dienste staan, een redelijke garantie. De cij fers van het Landbouw Economisch Instituut over de zuivere kosten voor de boer bij de melkproductie aan vaardde hij De prijs wordt echter mede bepaald door de opbrengst. Over wat te dien aanzien in 3950 1951 verwacht mag worden verschilt de regering met het L.E.I. van me ning. Het L.E.I. heeft haar te laag geraamd. Wat de granen betreft voert de re gering zeker geen wisselvallig beleid. Als er toch veranderingen te consta teren zijn, dan moet men de oorzaak daarvan zoeken op internationaal ter rein: devaluatie en Korea. DE BERG BAARDE EEN MUIS Met veel interesse begon ik aan het artikeltje in de PZC van 21 Novem ber over nieuwe leermethoden op de lagere school, ontworpen door de „onderwijsinspecteur" uit Goes. De ,,dt" kwestie is in wezen doodeenvou dig. zo begint het relaas. Mijn belang stelling nam vanzelfsprekend toe. Nieuwsgierig las ik verder. Op het idee kwam tot dusverre niemand, was één der volgende zinsneden. Mijn be langstelling ging over in spanning tot mijn ogen bleven rusten op: „Het werkwoord bestaat uit de stam plus en. Of de stam nu op een d eindige (antwoord) of op een i (zaai) dit is volkomen gelijk. Op de kaart is aangegeven bij „ik" of bii vragende wijs: „ik. jij", alleen de stam. Verder in de tegenwoordige tijd enkelvoud altijd: stam plus t. In de verleden tijd enkelvoud altijd: stam plus de of te en in het meervoud stam plus den of ten. En bij de verle den deelwoorden: stam plus d of t, Simple comme bonjour" Roerend ben ik het er mee eens dat dit simple is zo eenvoudig dat mas- onderwijskrachten dit hun leer- KERKNIEUWS Adventsboodschap Prinses Wilhelmina. e commissie van bijzondere dien sten der Nederlands Hervormde Ge meente te Groningen heeft op 23 De cember a.s een bijzondere dienst be legd in de Martinikerk te Groningen. Tijdens deze dienst zal men kunnen luisteren naar een adventsboodschap van Prinses Wilhelmina, welke bood schap vermoedelijk tevens zal worden uitgezonden door de beide Hilversum- se zenders en de Wereldomroep. De mogelijkheid is niet buitengesloten, dat Prinses Wilhelmina deze bood schap persoonlijk in deze dienst zal uitspreken, doch men deelt ons mede, dat gerekend dient te worden met de mogelijkheid, dat de boodschap, op een gramofoonplaat opgenomen, ten geho re zal worden gebracht. WALCHEREN Ned. Herv. Kerk. Aagtekevke 10 en 7 ds. Theunisse. Arnemuiden 10 en 6 dhr. Matze, 2 ds. v. Woerden. Dom burg 10 en 7 ds. v. Willenswaard. Ga- pinge 2 ds. Richard. Grijpskerke 10 en 2.30 ds. v. Winterswijk. Klevers- kerke 2 ds. Otte. Koudekerke 10 ds. Jonker, 2.30 ds. Enker, 10 Jeugdkerk. 't Zandt 10 ds. Enker. 7 ds. v. Dijl, 10.15 Jeugdkerk. Middelburg Oostkei-k 10 ds. v. Voorst Vader. 7 ds. Don. Con certzaal 10 ds. Steenbeek (Jeugdd.) Barak wederopbouwkamp 10 ds. v. Woerden. Nieuw- en St. Joosland 10 en 2,30 ds. Pijnacker Hordijk. Oost en West-Souburg 9.30 ds. Hartjes 11 ds. v. Dijl, 7 ds. Smits. Oostkapelle 10 ds. Richard, 2.30 ds. de Boer. Ritthem 10 ds. Muller, 2.30 dhr. Barnard. Se rooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind. St. Laurens 10 en 2.30 cand. dr. Kleijn. Veere 10 ds. Otte. Vlissingen St. Ja- cobskerk 10 ds. Maas (H.D.), 5 ds. Kloosterman. Engelse kerk 9.30 voor jongeren. Havendorp 10 ds. Klooster man. Noorderkapel 10 -ds. Sickesz Vrouwenpolder 10 ds. de Boer. West kapelle 9.30 ds. Wagener. 2.30 ds. Oosthoek. Zoutelande 9.30 ds. Oost hoek. 2.30 ds. Wagener. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.39 ds. Lanning. Domburg 10 ds. Pontier. 2.30 ds. Scheele. Gapinge 9.30 ds. Ueld- huijzen, 2 ds. Veldkamp. Grijpskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Veen. Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout. Meliskerke 9 30 en 2.30 ds. Appelo. Middelburg, Hofplein 10 ds. Veldkamp. 2 30 ds. v. Til. Noorderkerk 10 ds. v. Til. 5.30 ds. Veldkamp. Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 drs. v. d. Berg. Oostka pelle 10 leesdienst, 2.30 ds. Verschoor. Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. Wouwc St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon. Veere 9.30 en 2.30 ds. v. d. Leek. Vlissingen 9.30 en 5 ds. Verschoor. Vrouwenpol der 10.45 en 4 ds. Veldhuijzen. West kapelle 9.30 ds. Scheele, 2.30 ds. Pon tier. Hersteld Apost. Zendingskerk. Vlis singen 10 en 5 dhr. Voogt Geref. Kerk (Art. 31). Souburg 9.45 en 2.30 leesdienst. Vlissingen 4.45 lees dienst. Geref. Gemeente. Aagtekerke 9.30. 2 en 6 leesdienst. Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesdienst. Meliskerke 9.30, 2 en 6 leesdienst. Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. de Wit. Oostkapelle 10 en 2.30 leesdienst. Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesdienst. Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 3 ds. Alberts. Vlissingen 9.30 en 5 ds. de Bruin. Ver. Vrtjz. Hervormden. Middelbux'g 7 ds. Mctz. Vlissingen geen dienst. Evang. Luth. Gemeente. Middelburg 6 ds. Johannes. Vlissingen 10 ds. Jo hannes. Doopsgez. Gemeente. Middelburg 10.15 mej. dr. Bakker. Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgemeentc. Vlissingen, Bakkersgang 10 en 4 dienst. Leger des Ileils. Middelburg 10 Heil.dienst, 4 Openl. samenk., Dam, 7.30 Openb. Verlossing samenkomst. Vlissingen 10 Heil. dienst. 3.30 Openb. samenkomst. 7.30 Ver loss. samenk., o. 1. v. Kapt. Ranselaai'. lingen in alle toonaai-den hebben voor gekauwd waarbij zelf een „ezels brug getje" voor dc sterke werkwoorden niet ontbreekt. Iets nieuws? Teleurgesteld vouwde ik myn krant dicht, aangezien me de lust ontbrak verder te lezen. Nieuwdorp I. W, BAKKER Noot van de redactie. De inzender is het er blijkbaar mee eens, dat de zaak eenvoudig is. Mas sa's onderwijskrachten hebben dat in alle toonaai-den aan hun leerlingen voorgekauwd. Dat voorkauwen wordt nu door de nieuwe wandplaat ten dele overbodig. Wy menen, dat dit een voordeel is. Overigens moeten wy op merken. dat een dagblad uiteraard wel nieuws brengt over paedagogi- sche onderwérpen, maar dat beschou wingen over de waarde van dat nieuws beter op haar plaats zijn in vaktijdschriften. Delegatie uit Peking in New York aangekomen. Een delegatie van communistisch China voor de Ver. Naties is te New York aangekomen. De leider der delegatie, verklaar- dc bij zijn aankomst: „Ik hoop dat de klacht van mijn ï-egering door de Veiligheidsraad op rechtvaardige wij ze zal woi-den behandeld. Indien dit geschiedt, zal de uitwerking ex-van gunstig zijn voor de vrede en veilig heid in het gebied van de Stille Oce aan". Een grote delegatie van de Sowjet- Unie en der Volksdemocratieën .ver welkomde de Chinese communisti sche delegatie op het vliegveld van Idlewild. Zoals gemeld, zal de Chinese com munistisch delegatie voor de Veilig heidsraad verschynen in verband met de beschuldiging van haar regering dat de Ver. Staten Formosa hebben „aangevallen". De Politieke Commissie van de Verenigde Naties heeft Vrydagmet 30 tegen 8 stemmen en 2 onthoudin gen besloten, dat de Chinese commu nistische delegaties deel zal nemen aan het debat over de Chinese klacht betreffende de Amerikaanse agres sie tegen China. Prinsen Geerligsprijs voor J. A. Blokker. In de aula van de gemeente univer siteit van Amsterdam heeft Vrydag de heer R. J. Prinsen Geerligs, in zyn functie van waarnemend voorzitter, de Reina Prinsen Geerligsprijs 1950, toegekend aan J. A. Blokker jr. voor zijn verhaal „Séjour". De heer Prinsen Geerligs vertelde in zyn inleiding, dat dit jaar 34 wer ken waren ingezonden, waarby vjjf uit België. Hij xxoemde dit een ver heugend verschijnsel en sprak de hoop uit. dat het volgend jaar ook jonge Zuid-Afrikaanse literatoren tot de inzenders zullen behoren. Het rapport van de jury noemt de be- kroode novelle een gaaf en ryp kunst werk, dat een creatiefvermogen toont dat hoop geeft voor de toekomst. Een eervolle vermelding verdient Jan Vrijman, die een roman inzond, getiteld „Baleinen". Franse communisten willen berechting van Moch. De communistische leden van de Franse Nationale Vergadering heb ben een resolutie ingediend, waarin wordt verzocht de socialistische mi nister van defensie. Jules Moch, voor het Hoog gerechtshof te dagen we gens „misdaden, bedreven in de uit oefening van zijn functie" als minis ter. Indien veel niet-communisten deze resolutie zouden steunen, zou Moch zich misschien genoodzaakt zien af te treden, hetgeen het aftreden van alle socialistische ministers tot ge volg zou hebben en de val van het coalitiekabinet -ou betekenen. Men acht het niet waarschijnlijk, dat dez< resolutie een zal krijgen. Belangrijk was 's ministers mede deling, dat de nonnen voor de voo- dertoewyr.ingen soepel toegepast zul len worden, voor (le middelgrote be drijven, dat zyn die van 12 tot 20 ha„ zal de norm met ongeveer 30 verhoogd worden. Dit is echter een overbruggingsregeling voor deze win ter en liet aanstaande voorjaar, om dat een aantal bedrijven nog niet in staat geweest !s grasland te scheu ren. Ook voor de kleine bedrijven zal een zekere overbrugging gegeven worden. Ongewenst kwam het de minister voor, voor de teler? maximum-prij zen voor aax-dappelen vast te stellen In zekere mate bestaat voor de telers een veiligheidsklep in de vorm van fondsvorming. Inmiddels zyn crediet- faciliteiten mogelijk gemaakt. Het doordraaien van groenten vond hij een ernstig euvel. Het zal goed zijn. aldus de minister, als de georgani seerde tuinbouw zelf met denkbeel den komt om de dispariteit tussen productie en afzet zo veel mogelijk op te heffen. KRUININGEX. Uit bezulnigingsovorwegingen is be sloten, dat het landbomvconsulent- schap in Kruiningen naar Goes zal worden overgebracht. Een vry moeilijke kwestie is het vaststellen van zodanige pachtprij zen, dat aan de gebruiker van de grond een redelijk bestaan wordt ge waarborgd en de eigenaren aan al hun verplichtingen kunnen voldoen. Deze zaak wordt op het ogenblik be studeerd. Een ontwerp-jachtwet zo deelde de heer Mansholt voorts mede, is bijna klaar. De t.b.c.-best riding onder liet rundvee, die voor het gehele land ge coördineerd moet worden - met klei ne differentiaties voor de provin cies zal niet kunnen wachten, tot dat de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie tot stand gekomen is. Zij zou dan nog wel drie jaar uitgesteld moeten worden. De minister meen de, dat er zo spoedig mogelijk mee. begonnen moet worden. Op de Benelux conferentie in Luxem burg is een van de laatste belemme ringen om te komen tot de Econo mische Unie overwonnen, zo vervolg de de minister. Men is er op redelijke wyze in geslaagd een Unie voor te bereiden, waarin de landbouw een bijzondere positie inneemt. We zullen moeten afwachten, of er in België'nog animo bestaat voor een gemeenschappelijke landbouwpo litiek. Bij de replieken zeide de minister tot de heer Droesen. dat hn zich met een verzoek tot hernieuwd overleg inzake de melkprijs wel kan vereni gen. De eindstemming over de begro ting werd aangehouden. Stichting voor de Landbouw wendt zich tot regering. Ontevredenheid over het landbouwbeleid. Het dagelijks bestuur van tic Stichting voor de Landbouw heeft in zijn vergadering van 22 November z\jn ernstige bezorgdheid uitgespro ken over dc regcringspolitiek ten aanzien van de landbouw. Het be stuur heeft thans de minister-presi dent verzocht een onderhoud te wil len bevorderen tussen het hoofdbe stuur der Stichting voor de Land bouw met de raad voor economische aangelegenheden uit de ministerraad, bestaande uit dc minister-President, de ministers van Landbouw, van Economische Zaken, van Financiën en van Sociale Zaken. In de jongste verlaging van de melkprjjs ziet het dagelijks bestuur het symptoon van een groot ver schil van inzicht tussen de regering en de georganiseerde landbouw met betrekking tot de landbouwpolitiek. De Nedei'landse landbouw, aldus 't hoofdbestuur, heeft in het jongste verleden zijn zaak met grote zorg vervuld en is zijn plichten met grote offervaardigheid nagekomen. De Nederlandse boer is de goedkoopste producent van geheel West Eui'opa. Het vertrouwen, dat de boer tot nu toe in de overheid had. heeft vol gens het hoofdbestuur een ernstige schok gekregen. Men kan zelfs spre ken van een vertrouwenscrisis Psychologisch heeft de Overheid hier een grote fout gemaakt. De Stich ting voor de Landbouw hoopt in het onderhoud de Overheid te kun nen overtuigen van de ernstige ge volgen welke haai* politiek zaf hebben voor de Nederlandse landbouw. Seheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 23 Nov.: Mon tana van R'dam. Consul Bratt van Rot terdam. 24 Nov.: B.L.M. 13 van Gen.. Wega van Vilvoorde. Vlissingen vertrokken. 23 Nov.: Con- meerdérhéid j sul Bratt naar Limmerik. 24 Nov.: P.L.M. 13 naar Magnoti. IVega naar Boston.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4