20 Kilometer in het binnenste van de aarde Het Bachjaar loopt ten einde De grootste grot van Europa in Oostenrijk Amerikaans voorstel voor verdrag met Japan STEREO-FILM EN TELEVISIE IN DE NAASTE TOEKOMST Zeeuwse Almanak Deze maand het laatste Bach-concert in Zeeland Van Vrouw tot Vrouw Zorgen Egypte tegen Bevin ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950. PPOVINCML8 ZEEUWSE COURANT 9 Enkele jaren geleden werd „Sprookjesrijk" ontdekt. (Van onze correspondent) SALZBURG, November Tnssen het Tennengebergte en de Watzmann ligt ten Zuiden van Salzburg het Hagengebergte. In zijn binnenste heeft onlangs een aantal Oostenrijkse grotonderzoebers 171 uur nodig gehad om door de Tantalgrot te lopen of beter gezegd te klimmen. Deze geweldig ste grot in de gehele Alpenketen heeft voor zover men deze tot nog toe onderzocht heeft een lengte van 20 kflometer, met hoogteverschillen van 2000 meter, die kruipend en klimmend door de onderzoekers moesten worden overwonnen. Dit kolossale sprookjesrijk in het binnenste der aarde, dat men, als het vroeger ontdekt was, beslist toegeschreven zou hebben aan Keizer Barba- rossa of aan de draak uit de Siegfriedsage, is pas kort geleden, op 13 Juli 1947 ontdekt. Op deze dag maakten bergbeklimmers uit Salzburg een tocht in de zuidelijke bergen van het Hagengebergte en moesten daarbij door een veld van geweldige rotsblokken klauteren. Bjj toeval vonden ze een slechts 25 cm brede opening, waarachter zich een grot bevond, die ze voorlopig niet verder konden onderzoeken. Diepe ravijnen en huizenhoge, overhan gende rotswanden beletten hen in het binnenste der aarde door te dringen. Uit latere onderzoekingen bleek, dat duizenden, jaren oude beekjes en stroompjes zich een weg hebben ge vreten door de harde kalksteen en het dolomiet van het gebergte en dat mers aan deze expeditie naar het bin nenste der aarde schrijft hij: „Moei zaam klimmend dringen we steeds dieper in het binnenste van het Ha gengebergte door en het licht van de carbidlampen ontsluiert telkens weer nieuwe wonderen van de eeuwig scheppende natuur. De berg blijft ons het loon voor ons zwoegen niet schul dig. De wanden van de grot zijn ver sierd met plekken vol duimgrote cal- cietkristallen, met zachtroze druip steen en sneeuwwitte stenen pegels. Aan de zoldering hangen grote ara- gonietbloemen, de chrysanthen van de onderwereld. Iets verder leiden go- thische spitsbooggewelven honderden meters ver de berg in en om 'n slanke pilaar door het geweld van het stro mende water afgeslepen, slingert zich een natuurlijke wenteltrap zeven -me ter de hoogte in." EEN HUT Binnen in de berg, 4\2 kilometer van de ingang verwijderd en 1000 me ter lager gelegen, heeft men thans een hut gebouwd uit aluminiumplaten. waarin zich de onderzoekers kunnen verwarmen, daar de temperatuur in de grot slechts 2 graden C. bedraagt. Met een speciaal toestel moeten de natuurvorsers zich op sommige plaat sen meer dan 100 meter diep aan een touw laten zakken, waarbij ze stalen helmen dragen om zich tegen vallende stenen te beschermen. Daarbij werd een ruimte ontdekt van zulke gewel dige afmetingen, dat de Dom van Salzburg er drie keer in onderge bracht zou kunnen worden. De ijs koude watervallen in het binnenste van de berg, die bijna verticaal naai de bedding van de Salzach stromen, geven de geologen nieuwe inlichtin- gen over de afwatering van 't Karst- de Salzach in een ver vóór mensen- gebergte. Men denkt op deze levens- heugenis gelegen preglaciale oertijd gevaarlijke wijze nog onder het ge- hier doorheen moet zijn gestroomd, hele Hagengebergte door te kunnen In het verslag van een der deelne- I wandelen. Een groot gevaar biedt de De mooie stad Salzburg in Oostenrijk, vooral bekend door de Salzburger Festspiele. In welker omgeving zich de reusachtige grot bevindt, die nog vele geheimen der onderwereld aan de moedige onderzoekers onthullen zal. Moskou stelt vragen. Het Russische persbureau Tass heeft de bepalingen bekend gemaakt voor een vredesverdrag met Japan, zoals de Amerikaanse regering die heeft voorgesteld. Japan zou de onafhankelijkheid van Korea moeten erkennen en de te nemen beslissingen van de „Grote Vier, ten aanzien van de status van Formosa, de Pescadores. Zuid-Sacha- lln en de Koerillen aanvaarden. Vervolgens zou Japan toegelaten kunnen worden tot de Ver. Naties. Als de „Grote Vier" binnen 'n jaar niet tot 'n beslissing zouden komen, over Formosa en de andere gebieden, zou de algemene vergadering van de V.N. een uitspraak moeten doen. De Russische regering heeft thans gevraagd hoe het Amerikaanse voor stel is te rijmen met de overeenkom sten van Cairo en Potsdam en of na sluiting van het vredesverdrag de Amerikaanse troepen op Japans grondgebied zullen blijven. zogenaamde put, de diepste plaats in de grot, die bij sterke regenval met water gevuld wordt en de terugkeer van de onderzoekers naar de boven wereld dreigt af te snijden. Nog is slechts een gedeelte van de geweldige ruimten van dit grotten- rjjk ontdekt en talrijke gangen wach ten nog in het duister op de eerste schijn der carbidlampen. Het is thans reeds zeker, dat het binnenste van het Hagengebergte een schat van nieuwe ontdekkingen voor de weten schap zal opleveren. De bewoners van Salzburg gelo ven. dat zjj nu rustig het atoombom mentijdperk tegemoet kunnen zien, daar ze de beste schuilkelder van de wereld in hun buurt hebben. (Nadruk verboden) noe groot de belangstelling in En geland voor het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Benihard aan Londen was, blijkt wel uit "het feit, dat een groot gedeelte van het programma door de ook via de televisie is uitgezonden. Hieronder een viertal beelden, zo als deze tydens dc uitzending uit Guild Hall op het televisiescherm verschenen. Van boven naar beneden: H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard, H. M. in gesprek met de Lord Mayor van Londen, Z-R.H. Prins Bernhard in gesprek met de Lord Mayor tijdens het noenmaal in Guild Hall. VIJF EN ZEVENTIG Donderdag hebben de zusters van 't St. Joseph-ziekenhuis in Vlissingen gejubileerd. Vijf en zeventig jaar'lang hebben zij hun goede zorgen gewijd aan de zieken en hulp-behoevenden Drie kwart eeuw! Het gaat er ons natuurlijk niet om wie deze dienende liefde in de Schel- destad demonstreerden. Het gaat er in de allereerste plaats om dat zij gede monstreerd werd. Zieken zijn over het geheel geno men geen gemakkelijke mensen. Het merkwaardige met de mens is, dat zt lang hij gezond is, hij alle mogelijke aandacht heeft voor andere mensen en dingen. Wordt hij ziek, dan heeft hij voor niets meer aandacht, dan voor zichzelf, zijn ziekte en zijn hoop op genezing. Egocentrische mensen zijn nu eenmaal moeilijke mensen Daarmede dag in dag uit omgaan, hen verzorgen en moed in spreken, hen dienen, met wegcijfering van het ei gen ik, dat is in deze wereld geen ge ringe zaak. Vandaar dat de zusters van St. Jo seph, die vijf en zeventig jaar lang in Vlissingen hun roeping vervulden van één ding zeker kunnen zijn: By menig jubileum worden ongemeende vriendelijke woorden gezegd. Bij hüv jubileum werd geen woord ge dat niet volkomen verdiend was. „Tot Oefening en Uitspanning" en de „Vereniging voor „Instrumentale muziek" komen met kerkelijke en profane werken. Het Bachjaar loopt ten einde, ook in Zeeland. Deze maand zal de grote componist in onze provincie nog eenmaal worden herdacht in de gewestelij ke hoofdstad met een concert van kerkelijke en profane werken. Hier wordt dus zowel de Cantor als de wereldlijke musicus geëerd, waar door men ge legenheid krijgt de grote veelzijdigheid van deze componist te bewonderen. Over de betekenis van Bach in onze tijd schreven wjj reeds eerder uitvoe rig, zodat wij ditmaal mogen volstaan met een bespreking van het pro gramma, dat 30 November te Middelburg zal worden uitgevoerd door de Koninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" en de „Vereni ging voor Instrumentale Mnziek". Dit programma vermeldt o.a, de can tate nr. 144 „Nimm, was dein ist". Het opschrift is zoals bij Bach- cantates gebruikelijk ontleend aan het eerste koor: „Nimm. was dein ist und gehe hin." Wie echter met het werk kennis maakt, zal geneigd zijn om het anders te noemen, omdat de Inhoud zowel muzikaal als door de tekst gebaseerd is op Bach's over tuiging, dat alles, „wat God doet, wel gedaan is". Voor een pist begrip van deze compositie is het nodig na te ?aan, waarom de componist haar heeft geschreven en dan blijkt, dat ze oor spronkelijk werd uitgevoerd in de kerk op de Zondag Septuagesima, dat is in het kerkelijk jaar de eerste Zon dag van de z.g. Paaskring". Op de- j ze dag wordt herinnerd aan de bal lingschap der Joden en tegelijkertijd gaat de Kerk zich voorbereiden op het lijden van Christus. Is het daarom wonder, dat de cantate „Nimm, was dein ist" geen stralend en vrolijk ka rakter draagt, doch integendeel medi terend en enigszins berustend is. Mis schien is het niet helemaal juist om dit laatste woord te gebruiken, om dat Bach in dit werk twee koralen invoegt, namelijk „Was Gott thut, das ist wohlgetan" en „Was mein Gott will, das g'scheht allzeit", die o.a. door de harmonisatie een'allesbe halve „berustende" indruk maken. Dit is echter een typisch kenmerk van Bach reeds eerder werd er in deze rubriek op gewezen de berus ting is bij hem geen defaitisme, maar een vaste zekerheid, dat alles toch te- reoht komt. want „was Gott thut, das ist wohlgetan." Deze levensopvat- -ing vindt men wel zeer goed gekarak- veriseerd in het slot van het werk: ..Wer Gott vertraut, fest auf ihn baut, den will er nicht verlassen". KERSTCOMPOSITIE Voorts wordt op dit concert uitge voerd de cantate „Sehet, welch' eine Liebe". Bach schreef deze compositie voor de derde kerstdag en gebruikte voor het openingskoor de bijbel tekst: „Ziet, welk een liefde ons de Vader heeft gegeven, dat wij kinderen Gods genoemd worden". Het gehele werk getuigt van een blijde sfeer, zonder echter rechtstreeks van het Kerst feest zelf te spreken. Men mag daar bij niet vergeten, dat in Bach's tijd op de belde andere kerstdagen canta ten waren uitgevoerd die wel direct van de geboorte van Christus spra ken. Daarom kan dit werk beschouwd vorden als een soort „toepassing". Bach stelt zich als het ware de vraag: .Wat betekent nu eigenlijk het Kerst feest voor mij?" en hij geeft in deze cantate onmiddellijk antwoord: „Geh, Welt. behalte nur das Deine, der Him- mel ist nun meine!" Terecht kan men zich bjj deze beide cantaten verbazen over de stuntelige tekst van aria's en recitatieven en men vraagt zich' af hoe ter wereld het mogelijk is. dat Bach zulk een prach tige muziek kon schrijven bij derge lijke rijmproducten. WEREIJJLIJKE WERKEN Tenslotte de wereldlijke werken, die het program vermeldt, nl. de Suite in g klein en het concert voor piano en strjjdorkest in d klein. Men neemt aan, dat Bach dit laatste werk componeerde voor het „Collegium Musicum" der Leipziger studenten, voor wie hjj meer van dergelijke mu ziek schreef. Het pianoconcert doet hier zijn intrede in de Westeuropese muziekcultuur en begint zijn ontwik keling, die in de 19e eeuw bij Beetho ven en andere componisten zo'n hoge vlucht zou nemen. Waarschijnlijk is dit d-moll concert niet geheel oor spronkelijk, omdat Bach meermalen vioolconcerten van Vivaldi tot con certen voor cembalo en orkest om werkte, ontstonden o.a. ook de z. f, Concerto's voor orgel. Toch ademt it werk een typische Bach-geest en is ten volle op zijn plaats in deze Bacil herdenking. De Suite in g-klein, waarmede het concert begint, wordt aan Johan Se bastian toegeschreven, maar op het manuscript waren de voorletters weg gelaten en stond alleen vermeld: „Bach": Het is dus zeer goed moge lijk, dat dit werk is gecomponeerd door een van diens begaafde zonen. Ook de stijl wijst enigszins in deze richting. Zo zal dus het Bach-jaar in Zee land worden besloten met een con cert, dat gezien het programma zeker mag worden geplaatst naast de ande re manifestaties, die ter gelegenheid van de herdenking van Bach's sterf dag, in ons land werden gegeven. de K. De Franse regering heeft besloten het parlement te verzoeken nieuwe be lastingen tot een bedrag van ongeveer 187 milliard francs goed te keuren, om de begroting 1950—1951 in evenwicht te brengen. Goede brilloze stereo-projectie In Delft. Nederland spreekt een woordje mee. (Van onze Haagse redacteur) Na de opzienbarende demonstraties van het Veri-Vision stereo-opnamesy steem in het voorjaar 1949 was het geruime tijd schijnbaar stil geworden rondom de stereofilm. In werkelijkheid echter werd er achter de schermen ijverig verder ge werkt, om Nederland by de „film en televisie der toekomst" een vooraan staande plaats te bezorgen. In Eindhoven vonden, naar wij ver nemen, onlangs besprekingen plaats tussen ir. F. J. Philips, de Australi sche ingenieur E. G. Beard en dr. F. H. Reijnders. Zoals men weet, is dr. Reijnders de uitvinder van het funda mentele natuurgetrouwe sterio-op- name-systeem, aat zowel voor film en foto als voor televisie geschikt is Ingenieur Beard, in dienst bij Philips in Australië, is de uitvinder van een goed bruikbaar brilloos stereo-projec tiesysteem waarmede men de „diep- te"-film en -televisie kan waarnemen zonder door een bril of ander hulp middel belemmerd te worden. Men heeft echter ook in Delft, dat meer en meer het optisch centrum van Nederland wordt, intussen niet stilgezeten. Ir. F. A. Weber, con structeur der Veri-Vision opnameca mera's, had, ook naar aanleiding van in 1949 in een der bioscopen van het Ciniac-concern genomen proeven, al spoedig ingezien, dat de toekomst der stereofilm niet op smalfilm-, maar op normaalfilmgebied ligt. Terwijl dr. Reijnders zich aan de universiteit te Utrecht ging bezig houden met de wetenschappelijke ste reofilm begon ir. Weber te Delft, in samenwerking met ing. F. B. A. Prin sen, die reeds een 25-tal jaren aan 't probleem van de brilloze stereopro jectie werkt, de stereoprojectie syste matisch voor bioscoopdoeleinden ge schikt te maken. Natuurlijk hebben mijn getrou we lezeressen mij ook deze keer niet in de steek gelaten, en ver scheidene brieven hebben eens precies uit de doekjes gedaan, hoe dat nu zit met die bloemen- kwekerij. Zó precies, dat ik met een verlegen oog schuin naar de stapel blocnote-vellen kijk, want als ik dat allemaal haarfijn in de krant moet gaan zetten, zijn wij er over een maand nog zoet mee. Behoeft ook niet. Uit alle epistels heb ik wel ongeveer dezelfde al gemene regels kunnen puren; dat is alvast een flinke portie hoofdschotel. En daaromheen gar- neren we het geheel dan met de vrolijke peterselie van aardige bijzonderheden. Mocht de kwekerij in uw eigen vensterbank, na toepassing van al deze goede raadgevingen toch niet willen floreren, dan moet u mij niet boos aankijken, want ik heb het alles ook maar van ho ren zeggen. Allereerst decreteren de liefheb sters, dat de ware artiste in het plantenkweken altijd begint met een of ander gekregen stekje. Een mooie, forse plant in de win kel kopen, alia, dat is geen kunst. Maar zo'n afgesneden takje van een begonia of geranium te zien uitgroeien tot een weelderig en robust volwassen exemplaar: dat is pas je ware. Dan moet men niet per se ólle planten willen kweken, maar de ervaring moet leren, welke het goed doen in uw vensterbank, en welke spoedig gaan kwijnen. Hebt u een raam op de zonkant, zet er dan geen primula's of va rens in. Van varens vooral is dat te begrijpen: het zijn oorspronke lijk bosplanten en vragen dus 'n niet te lichte standplaats, vochti ge omgeving en lichte grond. Geranium's en Ster van Bethle hem daarentegen houden van licht: en Vlijtig Liesje matig. Begonia's ook niet al te overda dig. Te felle zon is trouwens voor de meeste bloeiende planten na delig; de liefhebsters schermen die dan ook spoedig af. Allen zijn zij het eens over geregeld en vooral niet te sterk plantenmest geven. Besproeien, door het ge hele gelid in de regen te zetten, doet de meeste planten ook ge weldig opfleuren. Maarpas op voor kouvatten. (De verzorg sters praten over haar bloemen of het babies zijn: en zo heel mal is dat ook weer niet). Dus alleen een mals voorjaars- of zomerregentje benutten, maar na de eerste nachtvorsten zo'n kou de douche niet meer geven, de stakker zou het meer kwaad dan goed doen. Wel de planten, voor al de bloeiende, geregeld „do pen": in een teil met lauw water zetten tot het borrelen ophoudt, schrijft een lezeres. Zij doet dan meteen een lepel plantenmest in het water. Niet bloeiende gerani ums, fuchsia's en dergelijke over winteren bijna droog in de kei- rond Flora's kinderen der. Uitgebloeide planten worden kort afgesneden en krijgen dan 'n poos rust met weinig water. Heeft men varens Adianthums en andere planten met veel blad (die dus wel verdampen) in een warme kamer, dan kan men ze mooi in conditie houden door ze dagelijks te besproeien met een verstuiver: een soortgelijk appa raat als wij voor eau-de-cologne gebruiken. Misschien is dat weer speciaal voor planten te krijgen. Het lauwe sproeiwater wordt dan tot fijne damp verstoven en houdt de bladeren lang vochtig. Zoiets moet u echter, in de goed heid. van uw hart, niet uithalen bij gloxinia's, bladbegonia's bloeiende azalea's en dergelijke (evenmin als bij nestvarens), want dan gaan de bladeren rot ten en de mooie bloemen smet ten als nat papier. Neemt u ook deze goede raad van een liefheb ster ter harte: prop met teveel planten in uw vensterbank, ook niet als zij nog klein zijn. Een gezonde plant groeit en vraagt steeds meer ruimte, en tenslotte lijkt het gelid dan veel op een stukje oerwoud, waar doorheen wij nog met moeite iets van het daglicht ontwaren. U kent ze ook wel, die raamvlakken welke bij na geheel gevuld worden door enorm uitgegroeide geraniums of balseminen, terwijl meestal ten overvloede nog een flinke trades- cantia als hangplant, het laatste restje bovenlicht wegneemt. De beivoners van het huis hebben óók nog recht op een lichtstraal tje, voor wie het vergeten mocht Planten moeten sieraad blijven, geen breed-uitgegroeide potenta ten, die alle licht en lucht voor zichzelf opeisen. Dat wij ook de planten kiezen die bij de stijl van onze meubilering passen, spreekt wel vanzelf. Een kamerlinde of 'n ficus doen het prachtig tegen de achtergrond van een licht en strak interieur. In een donkere kamer met ouderwetse meubels stemmen ze de toeschouwer rond uit droefgeestig. Eén van de brieven stipt nog even een kwestie aan, waarover vele huisvrouwen met hart voor haar interieur vooral in de win termaanden zich het hoofd bre ken. Behalve planten voor het raam willen wij toch ook graag iets fleurigs op tafel zetten, en zelfs op de schoorsteenmantel of in die ene donkere hoek. De tuin levert niet veel meer op en snij bloemen worden peperduur. Ge noemde briefschrijfster maakt zelf bloemstukjes, dikwijls mei heel eenvoudig materiaal, zoals de mooi gevlekte bladeren van de lucuba. Hebt u 't ook wel eens ge probeerd met behulp van een schaaltje en een bloemprikker? Loopt u eens langs de étalages van de bloemisten en kijkt u eens wat een aardig stilleven zij we ten te maken van een stuk of wat bruine chrysantjes en een paar lisdotten of takjes lampicms. Ook van dr oogmateriaal en ge prepareerde bladeren is zoveel aardigs op te bouwen. En hebt u het wel eens met fruit gepro beerd? Wat denkt u van een grijze schaal met een paar zacht groene appels, donkergroene pe ren, een klein trosje druiven en één of twee sinaasappels? SASKIA. Met het resultaat, dat dezer dagen voor het eerst üi Nederland, door mid del van 'n „Delfts" systeem, dat ln samenwerking met buitenlandse des kundigen tot stand kwam, in kleine kring een zeer goede brilloze stereo- projectie vertoond kon worden. Nóg kan de sluier niet verder opge licht worden, nóg zal er achter de schermen ijverig verder gewerkt wor den op dit moeilijke gebied van de film en de televisie der toekomst. Nóg hangt het tempo van de ontwikke ling in Nederland ook af van het feit, dat de overheid hier te lande derge lijke belangrijke onderzoekingen slechts platonisch steunt in tegen stelling met b.v. Amerika en Rusland waar de staat jaarlijks millioenen aan stereo-onderzoek besteedt. Maar wanneer eenmaal het ogen blik zal aanbreken dat iedere bioscoop bezoeker of televisie-toeschouwer op de projectiewand alles als het wa re in levende lijve zal kunnen aan schouwen, dan zal het stellig niet in de laatste plaats te danken zijn aan het stage volhardende werken dei- Nederlandse onderzoekers en film technici. (Nadruk verboden) Het wereldgebeuren. Het Midden-Oosten staat opnieuw m de politieke belangstelling sinds Koning Faroek van Egypte by monde van zijn premier Pasha de Engelsen te verstaan heeft gegeven, dat de Egyptische regering het verdrag van 1936 niet langer beschouwt als basis voor de Anglo-Egyptische betrekkin gen. By dit verdrag werd overeenge komen, dat Engeland in de Suez-ka- naal zóne 10.000 m. troepen en lucht strijdkrachten tot 400 piloten mocht stationneren. Anderzijds werd ruim schoot tegemoet gekomen aan de Egyptische wens om weer deel te ne men aan het bestuur van de Soedan. De bedoeling van Engeland met dit verdrag, dat tot 1956 rechtsgeldigheid zou bezitten was geen andere dan de veiligheid in het Midden-Oosten te verzekeren en een sterke positie te verwerven in strategisch belangrijke gebieden. De eerste moeilijkheden van betekenis ontstonden in 1947 toen premier Pasha een zo felle aanval deed op de Britse Soedan-politiek, dat zelfs de oppositie enthousiast werd. In het zelfde jaar werden besprekin gen geopend tussen Engeland en Egypte over een herziening van het betreffende verdrag: deze onderhan delingen hadden zeker tot goe de resultaten geleid ware het niet. dat minister Be vin op het laatste ogenblik uitleg gaf van een passage in het ontwerp-verdrag die voor de Egyptenaren volkomen onaanvaard baar was. In 1948 kwam de ontrui ming van de Kanaalzóne aan de orde. maar de Engelsen weigerden op grond van de ernstige politieke situa tie de eisen van Cairo in te willigen. Premier Pasha. die in 1936 voor Egypte tekende, heeft de oude kwes tie vorige week opnieuw aangesne den. Het ontbreekt hem in zijn verkla ringen zeker niet aan zelfverzekerd heid, wellicht wel aan tact In zo scherpe bewoordingen, dat hij bij na dere besprekingen weinig politieke armslag meer zal bezitten, heeft* hij het verdrag van 1936 opgezegd, de Britten de deur gewezen en Soedan opgeëist voor de Egyptische Kroon. Bevin heeft deze verklaringen onmid dellijk van de hand gewezen en Maandag in het Laeerhuis verklaard, dat Engeland het Midden-Oosten on mogelijk onverdedigd kan laten. En met betrekking tot de Soedan hand haaft Engeland zijn oude standpunt: te gelegenertiid zal dit gebied zelf over zijn politieke status moeten be slissen. Egypte staat in vuur en vlam en de pers dringt bij het volk aan op een boycot van de vijand. Waarschiinlrik is het Pasha bij zijn eisen vooral te doen de sterke Egyptische oppositie de wind uit de zeilen te nemen. Rechtsgeldige eisen kan de premier niet stellen en de wereldsituatie maakt het op het ogenblik meer dan in 1936 politiek noodzakelijk, dat in het nabije Oosten een deugdelijke troepenmacht voorhanden blijft. In Atlantisch verband gezien kan het stationneren van een zekere troepen macht in Egypte ter verdediging van het Midden-Oosten, moeilijk als ee.n bedreiging gezien worden van de Egyptische souvereiniteit en de Soe- danese kwestie bezit helemaal geen actualiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3