NIEUWS UIT ZEELAND Op de Benelux-deur wordt geklopt. WALCHEREN De vlasheffing 1945. BELEID VAN MINISTER VAN LANDBOUW ONDER DE LOUPE Jtalicmo IVOROL-tandpasta: het neusje van de zalm |T-genda Is bloedproef bewijsmidd;'? VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Aandacht gevraagd Yoor Terneuzen. In de Donderdagavond gehouden zitting van dc Ternouzense gemeen teraad is een uiterst belangrijke kwestie ter sprake gekomen, name lijk de kwestie van spoorwegtarieven. Zoals men weet profiteerde Terneu zen tot vóór de eerste wereldoorlog van de Belgische spoorwegtarieven, omdat het direct op het Belgische spoorwegnet was nangesloton. De haven van Terneuzen was toen een bloeiende haven. Toen België de ta- rieven voor Terneuzen wijzigde, werd aan de haven een zware slag toege bracht. Bij de rondvraag in de Donderdag gehouden raadszitting wees de heer M. van Langevelde op het grote be lang, dat Terneuzen heeft bij de on derhandelingen, die Nederland en België thans voeren over de water wegen. Indertijd is door de toenmalige mi nister van Buitenlandse Zaken, jhv mr. A. F. Beelaerts van Blokland gezegd, dat indien te Terneuzen ten behoeve van Gent een nieuwe zee sluis zou moeten worden gebouwd van Nederlandse zijde eerst zou wor den geëist dat Terneuzen zou W01> den teruggegeven wat het onreent- matig was ontnomen, n.l. de spoor wegtarieven zoals deze golden vóór de eerste wereldoorlog. De heer Van Langevelde verzocht aan B. en W. de betreffende instanties aan deze woorden te willen herinneren nu bij de lopende onderhandelingen steeds ?>rake is van een nieuwe zeesluis te erneuzen. De Terneuzense haven moet weer bloeien als vóór de eerste Wereldoorlog. De burgemeester, mr. Tellegen, deelde hierop mede, dat de desbe treffende instantie' volledig zijn in gelicht. Men heeft hem gewezen op de betreffende uitspraak. ,^ot onze spijt", aldus mr Tellegen, „hebben we echter nog niet kunnen constate ren dat dit geluid is doorgedrongen tot waar het hoort. Een verzoek om In deze onderhandelingen te worden gekend en er bij te worden toegela ten is afgewezen terwijl de verdere gang van zaken aan onze gezichts kring is onttrokken. Misschien zal het indruk maken nu blijkt dal ook de raad van Terneuzen zich deze kwestie aantrekt, In ieder geval zul len we optimistisch blijven en vol houden." Middelburg KADERVERGADERING M.B.B. De Middelburgse Bestuurders-Bond hield zijn eerste cursusvergadering van dit seizoen voor een volle zaal ka derleden in het Schuttershof. Als spreker trad op de heer F. J. Willems uit Amsterdam, assistent van het hoofdbestuur van „Mercurius". Deze hield een vlotte inleiding over „Leiding en Leden", hoofdzakelijk in de vrije democratische vakbeweging Na de pauze werden de vele vragen op duidelijke en prettige wijze door spreker beantwoord. HET BUURTJE OP ZIJN BEST. „Het buurtje op zijn best" was de titel van een revueprogramma, dat de buurtvereniging „Nieuw Middelburg" dezer dagen in het Schuttershof de bewoners aanbood. Inderdaad werd een aantrekkelijk programma voor het voetlicht ge bracht, dat geheel door eigen krach ten was verzorgd. Het begon na een openingswoord van de voorzitter, de heer P. Bou- man direct aardig met een parodie op de tewaterlating van zwanen, waarin de heer A. Jobse zich destijds een expert toonde, Verder werden de bezoekers o.a. vergast op liedjes en schetsjes, op een menuet, dat door kinderen werd uitgevoerd, op een ta fereel, waarin bekende sprookjesfi guren ten tonele werden gevoerd en op declamatie van mej. de Baare. Het slotnummer, „de buurtvereni ging op reis", waarin een imitatie autobus voorkwam, oogstte veel suc ces. Tijdens de pauze van deze ge slaagde avond werd een verloting ge houden. LERARES BENOEMD. Tot tijdelijk lerares aan de R.H.B.S. te Middelburg is benoemd mevrouw T. de Joodede Leeuw, wonende te Middelburg. Vlissingen ZES WEKEN NAAR BERGEN AAN ZEE. Zoals bekend zendt do stichting Bio- vacantieoord elk jaar zwakke behoef tige kinderen in de leeftijd van 6—14 jaar naar het bio-vacantieoord „Rus senduin" te Bergen aan Zee. Dit jaar zullen ook enkele kinderen uit Vlis singen hier enige weken doorbrengen Op Donderdag 30 November vertrek ken acht kinderen voor een verblijf van zes weken naar dit ideale vacan tieoord. SINT N'ICOLAAS BIJ DE OUDEN VAN DAGEN. Op Zaterdag 2 December zal op initiatief van de Middenstandscentra le te Vlissingen Sint Nicolaas een rondrit maken en een bezoek bren gen aan de ouden van dagen. Biggekerke Nieuwe straatnamen voor Biggekerke. Biggekerke's gemeenteraad kwam onder voorzitterschap van burge meester J. L. Dregmans in vei'gade- ring bijeen. Aan het gemeenteperso- neel wex'd over het tijdvak van 1 September tot en xnet 31 December 1950 5 loonsverhoging toegekend. Op voorstel van B. eix W. werd de heer G. Schout herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Big gekerke heeft nieuwe straatnamen gekregen. Men krygt nu het Kerk plein, Dorpsstraat, Koudekerkse weg (tot grens van Koudekerke), Tolweg (doodlopend), Koolesweg (vroegere Tolweg), Bergweg (Provinciale weg tot woning Dingemanse), Molenweg, Stx-ationsstraat (vroegere tramlijn), verderop Duinweg, in aansluiting daarop Groot Valkenisse tot aan de duinen. Klaasensweg (gx-ens Zoute- lande tot grens Koudekerke), Lage- weg (woning P. Sinxonse tot woning A. Kodde), Klein Valkenisse, Pomp station, Zoutelandse weg (woning Alewynse tot bushalte A. Geschiere), Kaasboer weg (hoek Prov. weg tot grens Meliskerke), Thijsweg (be graafplaats tot Krommenhoek), Me- liskerkse weg (Thysweg tot Melis kerke), Krommenhoek. Noord weg (Thijsweg tot grens Krabbeneiland (tot grens Grijp; ke), Schuitvlot (achter de pastorie) Koudekerke), rens Grijpsker- Wagemakersgang en Bakkersgang, De begroting 1951 werd alsnog ge wijzigd met een post voor dekking der wederopbouwuitgaven, welke voor een deel voor x-ekening van de gemeente zullen komen en waarvoor een uitkering kan worden verkregen. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Polderman of het „zaktoestel" op de begraafplaats reeds in orde was. De voorzitter antwoordde, dat het man kement al was verholpen. De heer Van Splunder informeerde naar de loop van het verkeer in de toekomst De voorzitter zei, dat eerst het plan was geweest om het verkeer buiten Biggekerke om te leiden, maar defi nitief if momenteel niets bekend. Oostkapelle Nieuw schoollokaal voor School met de Bijbel. DE RAAD KWAM BIJEE.V Woensdagavond kwam de raad van Oostkapelle m voltallige vergadering bijeen. De gemeentex-ekening 1948 werd met een klein overschot voorlopig vastgesteld. Een verzoek van het be stuur van de School met de Bijbel op Gereformeerde Grondslag om geiden uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor de bouw van een nieuw schoollokaal werd ingewilligd, nadat enkele vragen werden beantwoord en de wenselijkheid naar voren werd ge bracht de bouw zo mogelijk aan een plaatselijk aannemer te gunnen. Besloten word tot het aangaan van een geldlening ter dekking van uitga ven voor grondaankoop, wegaanleg en woningbouw. Besloten werd tot wedex-inhuring van de zeestranden van het Rijk voor de tijd van 5 jaren. By de rondvraag vestigde de heer Paardekooper de aandacht op het voetstraatje langs de Duinweg en de heer Wondergem op de slechte her- bestrating van de trottoirs in de Dorpsstraat, nadat door de P.T.T. een kabelsleuf was gegraven. Beide pun ten zullen worden behandeld. De heer A. W. Louws vroeg en verkreeg en kele inlichtingen over de weg en riolering, die in het Baantje moeten worden aangelegd. De voorzitter sprak by deze pun ten zijn grote spijt; uit over 't bedroe vend kleine aantal woningen dat voor Zeeland in 1951 beschikbaar zal worden gesteld. Spreker was van mening dat blijkbaar teveel belang stelling voor de industrie bestond en het agrarische deel min of meer ver geten werd, evenals onze toeristische belangen. Hierna sluiting. VERGADERING CHR. WIJKVERPLEGING. Dinsdagavond werd te Oostkapelle in het Verenigingsgebouw een bijeen komst van leden van de Chr. Wijkver pleging gehouden Op de in de voorzo mer gehouden vergadering had het be stuur medegedeeld dat de tekorten zo danig waren dat de contributie op minstens f 0— per jaar zouden moe ten worden gebracht. Daar er bij ve len onvoldoende bekendheid bleek te bestaan aan deze regeling meende net bestuur een nieuwe vergadering te moeten uitschrijven. De voorzitter zet te de financiële toestand uitvoerig uit een en zeide dat het bestuur als het ware met de rug tegen de muur stond. Een andere mogelijkheid dan contri butieverhoging zag spreker niet, wil men hier niet aan, dan zal men wel- Teleurstelling over antwoord van minister. In dit blad werd het antwoord ge publiceerd, dat dc minister van Land bouw in de Memorie van Antwoord op zyn begroting 1951 aan de Twee de Kamer gaf. over de bekende vlas serskwestie. Zoals men weet maken de Zeeuwsch-Vlaamse vlassers be zwaar tegen de heffing 1945, Naar aanleiding van dat ministe riële antwoord op vragen, die gesteld werden door het Tweede Kamerlid mr. W, G. baron v. d. Feltz, deelt men ons van de zyde der vlassers- verenigingen mede, dit antwoord te leurstellend te achten, omdat de mi nister zich bepaald heeft tot het ci teren van enkele passages uit de meerderheidsnota over de heffings kwestie. Hoewel men terdege begrijpt dat de omvangrijke taak van de minis ter niet steeds toelaat zich in de dé tails van ieder vraagstuk te verdie pen, had men het toch zeer op prijs gesteld, Indien aan de argumenten van de vlasser® in dit antwoord meer aandacht was besteed. Bovendien wyst men er op dat, indien de minis ter overtuigd is van de rechtvaar digheid der heffing en dit door de werkzaamheden van de zogenaamde commissie is aangetoond, een her- nlsuwd onderzoek tot dezelfde con- clusie's zal leiden Psychologisch echter is er dan dit bereikt, dat de vlassers ook overtuigd zijn van de onjuistheid van hun standpunt en zich dan gedrongen voelen, evenals de overige vlassers in Nederland, te betalen. De vlassers hopen dat de minister alsnog de redelijkheid van hun verzoek, n.l. een hernieuwd on- dex-zoek door een volledig neutrale oommissie, zal inwilligen Zij hopen dat hun pleitbezorger in de Tweede Kamer, de heer Van der Feltz, als nog bij de minister hierop zal aan dringen. chocolade «maakt beter 1 Advertentie. Als ST. NICOLAAS over Saaitcf fels denkt, denkt hij aan de grote collectie bij: licht het zo nuttige werk moeten stop pen. De voorzitter zegde naar aanlei ding van do naar voren gebrachte wensen toe dat het bestuur zal nagaan of de mogelijkheid bestaat een contri butieregeling te maken waarbij reke ning wordt gehouden met draagkracht en gezinsgrootte. Verder zal wanneer de vereniging op financieel gezonder basis staat een bestuursvernieuwing worden voorgesteld, eventueel een aanvulling. Nadat nog besloten werd om alle leden een schriftelijke toeliehr ting van de stand van zaken toe te zenden werd de bijeenkomst gesloten KERKNIEUWS. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Sehoonebeek: L. Zwa nenburg, res. legerpredikant, woonach tig te Middelburg. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Urk: J. C. van Ravens- waay te Zaamslag. UIT HET ZAKENLEVEN. NIEUWE WINKEL VAN JAMIN. De firma C. Jamin is naar Mid delburg: terug-gekeerd. Donderdag werd voor in de Lange Delft, naast het een dag tevoren geopende pand van de fa. Rivière, haar nieuwe win kel geopend, een keurige zaak in een fraai pand. Jamin beschikt hier over een flinke vei-koopruimte en grote étalages, waarin haar versna peringen goed tot hun recht komen. Er bestond grote belangstelling voor deze opening en de filiaalchef mocht menig bloemstuk in ontvangst ne men. LUNCHROOM DE VALK. Gistermiddag is in de Walstraat te Vlissingen geopend lunchroom „De Valk", Het lokaal maakt een frisse in druk doordat alles in llehte kleuren is gehouden. Tegen de achterwand is het keurig ingerichte buffet geplaatst, waarvoor de gezellige zitjes zijn. Een radio kan desgewenst voor gezellige muziek zorgen. Vele bloemstukken sierden deze nieuwe zaak van de heer G. de Valk. TWEEDE KAMER Definitieve vestiging van landbouwconsuient te Krulningen gevraagd. (Van onze parlementaire redacteur). Het aantal landbouwdeskundigen In de Tweede Kamer is in verhouding tot andere expert» bijzonder groot. Geen wonder dus, dat er zich Don derdagmiddag, toen de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening voor 1951 aan de orde kwam, al dadelijk elf hadden laten Inschrij ven. Uitvoerig zijn zy op het beleid van minister S. L. Mansholt ingegaan. Rustig heeft deze de stroom van op- en aanmerkingen, van vragen en ver langens over zich heen laten gaan. De heer Mansholt heeft zelf in de Wier in germ eer een groot bedrijf, dat hy tegenwoordig wel niet meer zelf drijft, maar waar hij in z\jn vacantie nog graag eens op de tractor klimt. H(j stamt uit de boerenstand en weet dus uit eigen ervaring, wat daar leeft. Zijn deskundigheid is bekend en wordt door de Kamerleden gewaar deerd. Zij hebben daurom niet geschroomd uitvoerig over zjjn ministerieel beleid te spreken. Voor het examen Scheepswerktuig- kundige. diploma C I. slaagde de heer P. Kopmels. leerling van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. Over de verlaging van de basisprijs van de melk tot 17% cent heeft de mi nister heel wat te verduren gekregen De Christelijk-historische heer J. de Ruiter opperde zeer ernstige bezwa ren tegen deze verlaging en verlangde een duidelijke uiteenzetting over de gronden, die de regering ertoe bewo gen hebben. In het algemeen moeten de prijzen van de landbouwproducten zo zijn, dat het bedrijf lonend is, vond hij zeer terecht. Dr. ir. A. Vondeling (P.v.d.A.), eveneens de melkprijs behandelend, achtte 17% cent zuiver kostprijs-tech nisch bezien verantwoord, maar psy chologisch beschouwd onjuist. De heer F. den Hartog van de V.V. D., die verlaagde melkprijs in het ge heel njet verdedigbaar vond. kondigde zelfs aan met een motie te komen, als de minister geen afdoende en aan vaardbare verklaring van zijn besluit gaf. Bijzondere aandacht genoot de Bene lux. Als er één punt is. waarop de sa menwerking met België zeer moeilijk tot stand komt, dan is het de land bouw. De heer J. de Ruiter (C.H-), die erkentelijk was voor wat de regering op dit gebied gepresteerd heeft, vrees- .De winter nadert Nü |»o het lekkerste middel tegen hoest en verkoudheid. '1 30 cent per 100 gram. T O N N E M A S N E E K de nog grote moeilijkheden, doordat er verschillen in opvatting zijn betref fende de lonen en prijzen, de subsidie politiek, de pachtbeheersing en derge lijke. Naar zijn verwachting zullen we de eindstreep niet spoedig bereiken. Dat was ook de opvatting van dr. ir. A. Vondeling (P.vxl.A.). die aan de Benelux een wel zeer uitvoerige be schouwing wijdde. Hij betoogde, dat de agrarische samenwerking met Bel gië nog te stroef loopt. De heer De Ruiter verzocht de be windsman het onderwijs op de lagere landbouwscholen te verbeteren. Hij waarschuwde tegen het ondoordacht oprichten van zulke scholen. De heer C. v. d. Heuvel (A.R.) sloot zich hier bij aan. Do heer den Hartog (V.V.D.) be» pleitte een teeltplan voor de tuinbouw, die vaak te lijden heeft van het door draaien van groenten en van de bui tenlandse concurrentie. De heer v. d. Zaal (A.R.) drong aan op spoedige vernieuwing van de vis sersvloot. In de avondvergadering zeide de heer Van der Ploeg (KVP) het wense lijk te achten, dat ook voor de bos bouw wordt gekomen tot een fonds en te menen, dat voor de haven van Katwijk een oplossing is te vinden zonder schutsluis. De heer Biewenga - (A.R.) achtte de ten aanzien van de melkprijsverlaging gevolgde methode uiterst gevaarlijk en economisch niet I verantwoord. De heer Van der Zan den (KVP) bepleitte voor jonge boe ren voorrang voor vestiging in nieuw ingepolderde gebieden. Deze spreker vroeg een definitieve vestiging van een landbouwconsuient te Kruiningen. Dc heer van Dis (S.GP. verzocht de minister maatregelen te nemen in het belang der ocsterkwekery. De minister zal vandaag de sprekers beantwoorden. Met drie platina-rlngen er vandoor De Amsterdamse politie zoekt naar een 23-jarige man, die voortvluchtig is met drie platina ringen ter waarde van 10.000 van een Amsterdamse dame. De man was met de dame op bezoek bij een mevrouw in de Vale- riusstraat. De eigenaresse der ringen zou voor de maaltijd zorgen en had daarom de ringen afgedaan. De man zeide plotseling wat asperine te wil len kopen en toen hij na verloop van tijd niet terugkeerde, bleken de rin gen verdwenen. Loonronde in België. In ovei-leg met de Belgische vakbon den en de organisatie van werkgevers, heeft de Belgische regering thans haar goedkeuring gehecht aan een regeling op grond waarvan, in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud, onmiddellijk aan alle loonarbeiders een premie van fr. 200 zal worden uit gekeerd. De uitkering van fr. 200 moet als een voorschot worden beschouwd op de totale premie van fr. 400. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: De dijk is dicht (14 j.), 7 en 9 uur: Luxor Romance in do Zuidzee, (18 j.). 8 uur. Morgen: Alhambra; Als vandaag, Luxor als vandaag, 7 en 9 u.; Concord. Gro ningse avond, 8 uur; Concertgebouw Feestavond Gemeentepersoneel. 8 u Zondag: Alhambra: Als Vrijdag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als Vrijdag. 3, 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Vandaag: Schuttershof: Feestav. Buurt vereniging 't Zand, 8 uur; Schouw burg: Middelburgs Dilettanten To neel, „De grote race", 8 uur; Hof- pleinkerk: Suriname-avond, 8 uur: Doopsgezinde kerk: Ned. Klassiek Verbond, voordracht Claude Witsen- Elias, 8 uur; Electro. Ingerukt, mars (a.l.). 7 en 9.15 uur; Dam 45: Expo sitie huisvlijt Rijkspolitie; 10—12, 2— 5 en 7—10 uur. Morgen: Electro: Als vandaag; Schouw burg: De dijk is dicht. (14 j,i, 8 uur- Dam 45: Als vandaag. Kunstmuseum Toorop-tentoonstelling. 1.30—5.30 uur Zondag: Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur Schouwburg: 2.30 en 8 uur. Kunst museum! Toorop-tentoonstelilng, v.a 10 uur. „DE ZON IS MIJN NOODLOT" Uw eigen boekhandelaar is enthousiast I SCHAKEN Zevenmaal remise te Amsterdam. DONNEB EN KRAMER WONNEN. In het internationale schaaktournooi te Amsterdam werd gisteren de 10e ronde gespeeld. De partij tussen O'Kel- ly en v. d. Berg werd remise, evenals de partijen tussen Rossolimo—-Gligoric, Tavtakowei"—Gudmundsson, Foltys— Golombek, EuweNajdorf, Reshevs- ky—Pilnick, Stahlberg—Trifunovic Kottnauer verloor van Donner en Szabados van Kramer. De kopgroep is thans als volgt sa mengesteld: 1. Najdorf 8 pnt.; 2. Reshevsky 7% pnt.; 3. Stahlberg 7 pnt.; 4. Gligoric 6a/j pnt.; 5. Euwe 6 pnt. MIDDELBURG—N.R.S.V. A.s. Zondag speelt het eerste tiental van Middelburg zijn derde wedstrijd voor de hoofdklasse tegen de Nieuwe Rotterdamse Schaak Vereniging. De laatste behoort tot de sterkste clubs van ons land. Aan de eerste drie bor den spelen resp. VV. J. Mühring, die verscheidene keren in het Nederlandse tiental heeft gespeeld en momenteel elke avond het internationale tournooi te Amsterdam voor de radio commen tarieert; dr. K. M Bergsma, veelvul dig Roterdams kamptoen en mr. G. C A. Oskam, bekend advocaat, vertaler van Russische schaakwerkers en ere lid van de K.N.S.3. Ook mevr. Roye- zaïxt oud-kampioene van Nederland maakt deel uit van dit tiental- Middelburg speelt in de volgende opstelling: 1. H. Strooband; 2, drs. M C. Verburg; 3. K. Maartense; 4. P. M. de Kleijn; 5. J. Sinke; 6. J. de Baare; 7. P. de Zeeuw; 8. drs. J. Scheltens; 9 A. Dobbelaar; 10. mr. P. Meijlinck. Ongetwijfeld zullen de Zeeuwen hier het onderspit delven, daar de Rotter- dammex's over de hele linie sterker mogen worden geacht. Een spannende wedstrijd aan de individuele borden mag echter worden verwacht. De wedstrijd wordt gespeeld in de Bakkerskamer van het Schuttershof. De stand in de competitie is thans: 1. Haagse Christ. S.V. 2 2 0 0 4 12%— 7%: 2. Kralingen 2 2 0 0 4 12—7; 3. N.R.S.V. 1 1 0 0 2 5%4%4. Discento Diseimus (Haag) 2 10 12 10%—8%; 5. Middelburg 2 10 12 9%—10%; 6. Heerlen 1 0 0 1 0 3%—6%; 7. Pion (Eindhoven) 2 0 3 2 0 8-12; 8. Philips 2 0 0 2 0 7%—12%. WIELERSPORI Amsterdam krijgt Zesdaagse. De eerste na-oorlogse Nederlandse zesdaagse zal van 5 t/m 11 Januari 1951 worden gehouden in het Rai-ge- bouw te Amsterdam, aldus heeft het comité zesdaagsen in Nederland be sloten. Advertentie Hebt Gij ook al rbeumatiek Wie de kwellingen van rheuraatlek of van rheumatiache aandoeningen kent, weet hoe een gToot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware plinen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep In de weef sels doordringen, voeli U, noe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmlddel be zit. Niet voor nieis zegt men: Akker's Kloosierbaisem„Geen goud zo goed". Mr. S. J. Tlmmenga heeft Donder dagmorgen als raadsman van een aannemer voor de Amsterdamse rechtbank de principiële vraag opge worpen of de. Nederlandse justitie de bloedproef, die dikwijls wordt toege past op niet nuchter geachte bestuur ders van motorrijwielen, als bewijs middel mag gebruiken. De verdachte had op een warme zomeravond 10 glazen bier gedron ken, was daarna met zijn auto naar zijn woning gereden zonder een aan rijding te veroorzaken, maar werd, toen hij zijn woning wilde binnengaan, aangehouden door twee agenten, die door eexx taxichauffeur waren ge waarschuwd. De aannemer onder wierp zich met tegenzin aan de bloed proef. De Kantonrechter veroordeelde hem tot 6 weken hechtenis met ont zegging van het rijbewijs voor 1 jaar en de officier by de rechtbank vroeg bevestiging van dit vonnis in hoger beroep. Mr. Timmenga voerde aan, dat de bloedproef als bewijsmiddel in strijd is met art. 29 Strafverordening, dat de verhorende autoriteit verbiedt van een verdachte verklaringen te ver krijgen, waarvan niet gezegd kan worden, dat zij in vrijheid zijn afge legd. Ook iemand, die inderdaad be schonken is, kan zyn toestemming tot de bloedproef niet geven, want zijn wil is dan tengevolge van de drank krachteloos, aldus pleiter, die vrijspraak vroeg. Prinsesj'es zagen televisie uitzending van Koninklijk bezoek. Prinses Beatrix en Prinses Irene z(jn tijdens een speciale televisie-uit zending getuige geweest van de over weldigende wijze, waarop Koningin Juliana en Prins Bernhard in Lon den door de Britse bevolking zijn ontvangen. De beide Prinsesjes, die slechts enkele uren en strikt incog nito in Eindhoven vertoefden, zagen de op filmband opgenomen reporta ges. vaix het koninklijk bezoek die de B.B.C. reeds had uitgezonden. Het programma, dat ongeveer een uur duurde, werd aangekondigd door ir. F. J. Philips, die met een enkel woord de hoge gasten, had verwel komd. Huwelijk van Bertha zou wettig zijn. Donderdag heeft een getuige in het proces-Hertogh te Singapore, die een deskundige uiteenzetting zou geven over het Mohammedaanse huwelijks echt, verstek laten gaan. De raadsman van Bertha's echtge- ioot, mr. J. Eber, poneerde de stel ing. dat, aangezien het meisjes ..zon- ier enige twijfel Mohammedaanse is", het huwelijk wettig is. Hij voerde aan, dat in de kolonie Singapore elk Mo hammedaans meisje, ook al is het jon ger dan f6 jaar, wanneer het de Pu- berteitsleeftijd heeft bereikt, volgens de Mohammedaanse riten kan huwen Daar zij Mohammedaanse is, aldus de ze raadsman, valt zij onder de wetten van de kolonie Singapore en niet on der de Nederlandse wetten. Om deze reden is het huwelijk geldig. Nieuwe loterijwet aangenomen, (Van onze parlementaire redacteur) Met tevreden gezichten en opgelucht verlieten Donderdagmiddag enige col- lectrices van de Staatsloterij de pu blieke tribune van de Tweede Kamer in de Ridderzaal, nadat de beslissing over het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet 1905 gevallen was. Tevreden waren zij vooral om de verwerping van een amendement van mr. J. Terpstra (A.R.), dat het aantal loterijen per jaar tot drie en het aan tal series loten per loterij eveneens tot drie wilde beperken. Ervoor verklaar den zich de A.R., de C.H., de St. Ger,, de C.P.N, en van de P.v.d.A. de heren Stufkens, V. d. Brug, De Loor en Scheps. Zij brachtén 28 stemmen bij» een tegen 38 stemmen van de tegen standers. In de toekomst zal het dus mogelijk zijn vier loterijen per jaar te houden met elk vier series loten. Het wetsontwerp in zijn geheel werd aangenomen met 46 tegen 21 stem men (tegen A.R., C.H. en St. Ger.). Advertentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3