Indonesië beleefde zijn eerste :isten-races seepki Berlijn, stad der vluchtelingen „STROMBOLI" 1 In Bandoeng zag men ze rennen Op 't Maije LcMcdcrn Iedere dag melden zich 300 personen op het vluchtelingenbureau Gij snakt «'"ADEM! de beste WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eenvoudig kindergenoegen was een verademing. (Van onze correspondent). BANDOENG, November. Toegejuicht door honderden enthousiaste kijkers behaalde Willie Westhoff in een spannende eindstrijd, als eerste de titel Zeepkist-kampioen van de Preanger. Waaraan de dertienjarige coureur tevens de titel van Zeepkist-kampioen van Indonesië kan toe voegen. Met zyn zelf geknutselde wagen no. 193 heeft hy in een sportieve stryd, die twee dagen duurde, 300 mededingers achter zich gelaten en daarmee de prachtige beker van het A. I. D. de Preangerbode plus een echte le vende bok in de wacht gesleept. De eerste Zeepkistenrace van In donesië was het initiatief van het Bandoengse dagblad het A. I. D. de Preangerbode. De organisatoren mo gen terug zien op een in alle onder delen geslaagd experiment. Zaterdagmiddag in Bandoeng. Op de Palmenlaan staan ze opge steld. Ruim honderd renwagens. Van eenvoudige zeepkistjes, afgewisseld door margarinekistjes, tot super-de- luxe racewagens. Sommige keurig geconstrueerd en van een technische volmaaktheid, die iemand doet twij felen aan „het zelfgemaakte". Uit de grote luidsprekers op de helft van de baan klinkt „opstellen voor het défilé" en na een hevig geren, dat met de rennen zelfs niets te ma ken heeft, komt het zover, dat het Bandoengse Politie-muzieklcorps kan afmarcheren. Achter de lustig-blazende agenten I ZO WAARLIJK 11c herkende het fragile mannetje- zonder-haar ogenblikkelijk. Dit was de kleine Johannes Ereukelaar, han delaar in ijswafels, die een paar maanden geleden zulke gekke bok- kesprongen had gedanst als getuige in een onbelangrijke beledigingszaak. Dit anderhalvemeterse manneke, dat alsmaar schuw en onderdanig naar de tribune gluurde, waar een fregat van-een-vrouw zat met alle zeilen op, dit kuitenkruipertje van een ijs mannetje, dat geen wil en geen haar en geen levensvreugde had, dit on dermaatse stukje pech zat vandaag zwaar in de dalles. Vervolging wegens memeed. En daarmee zijn ze niet lekker, bij de heren van het recht. Alevel nee. dat staat op het lijstje van middelzwa re operaties tegen hoog tarief, 'n Jaar ben je allicht uit de circulatie en ten slotte zit een mens twaalf maanden niet uit op de punt van een naald. Neem het hem kwalijk, dat Breu- kelander met die priemende ogen van het echtelijk Geluk in zyn rug getje zat te zweten van narigheid toen de dagvaarding begon te ont vouwen, hoezeer hijzelf z'n muizen- hoofd in de galg van de Justitie had gewurmd. Toen Janus Kommer en Adriaan van 't Zelfde hier in Sep tember hun beledigde gemoederen op het groene laken legden, had Johan nes Breukelaar als getuige tussen die twee bomen-van-kerels inge staan. Het was op een landweg ge weest, dat hij de scheldpartij tussen de beide kerels had aangehoord en als ie was doorgereden met z'n ijs cokar, dan ware er niets gebeurd. Maar hij had. lekker voorover lig gend op z'n karretje, fijn genoten van de litteraire lekkernijen, die de beide boerenzoons elkaar naar het dikke hoofd wierpen. De grootste klap scheen uitgedeeld door Kom mer, want Van 't Zelfde had ijlings een klacht ingediend. Maar daarna was ook Kommer naar de politie ge lopen en de politie had er Johannes Breukelaar ingehaald als getuige. Vervolgens was Kommer bij Breu kelaar gekomen en had 'm ge zegd wat 'ie zeggen moest en ten- leste was Van 't Zelfde hem versche nen en had 'm al evenzeer een let terlijke tekst gedicteerd. En omdat Breukelaar slecht van onthouwen is en een klein mannetje zonder besef van heldendom en martelaarschap, had 'ie voor de rechtbank, met zijn zwerende vingers omhoog, zó erbar melijk een hele hutspot bij elkaar gelogen, dat de rechter hem op de korrel nam voor meineed. Kommer en Van 't Zelfde, die al lang weer goeie vrienden zijn. kwa men tegen het ijscoventertje getui gen. En Johannes zelf wist weinig anders te pleiten dan mankement aan het benul voorzover het ging om het geheugenwerk. „Ik kon op Zondagsschool me versie al niet oxxt- houwë." U is blijkbaar ook vergeten, wat u daar geleerd moet hebben over het valse getuigenis geven, zei de rech ter scherp. Hebben Kommer en Van t Zelfde u bedreigd of omgekocht? De wafelkramer kromp schielijk meen. haalde hoorbaar ziin neus op en schudde het hoofd. Maar op de tribune zat een vrouw te grommen... Het was duidelijk, dat hier een klein mannetje in een groot Drama was gerold en dat de beide boe renzoons. die onaandoenlijk naar de doodsstrijd van 's mannekens laat ste weerstand keken méér op hun geweten hadden, dan ooit zwart op wit zal komen vast te staan. Breukelaar liet alle kansen, die hem nog geboden werden, uit de han den rollen. Hij ging. zuchtend en zwetend in angst en verwarring on der. Het werd een eis van twaalf maan den. De advocaat, die sympathiek en menselijk op het verschil wees tussen het ijscomannetje en de ver bonden machten der twee schreeuwe rige en scheldende andijviepoters, er nog wel een maand of drie nebben afgepraat Maar de volgende zomer zal toch ruimschoots voorbij zyn, alvorens Johannes Breukelaar tot kar en bel en wafels is weder gekeerd. En dat alles, omdat 'ie ef- fetjes bleef luisteren. rolt een lange rij van zeepkisten. Langse de baan verdringen zich de toeschouwers en vergeten in hun enthousiasme de bloemenpracht en de gemillimeterde grasgazons van de tuinen, waarin ze staan. De zwaar beproefde bewoners van de djalan Soekandjadi hebben alles echter zeer sportief opgevat. Bravo. Want toen de eigenlijke series van de race be gonnen, was er geen houden meer aan. Bamboebanken stortten kreu nend in elkaar, de touwen van de af zetting bleken plotseling onvindbaar en soms was het zelfs moeilijk de race-baan te ontdekken. Niemand wilde iets van de wedstrijd missen. Bereidwilligen waren er ook. Toen één van de rijdende plankencombina ties niet bepaald snel over de baan gleed en daardoor zo'n 60 meter ach ter zijn collega's aankroop, vond één van de omstanders dat dit geval ge holpen moest worden. Hij zette zijn voet op de achterkant van het wa gentje om met een goedbedoelde trap ae snelheid wat op te voeren. Helaas zakte het vehikel door zoveel krachts vertoon onder de voetzool in elkaar. De jeugdige renner wrong zich zie dend uit de brokstukken en schreeuw de „Lammeling, mijn wagen vernie len, dat ken je hè". Het publiek zorg de ervoor, dat de ongelukkige Sama ritaan met 't schaamrood op de ka ken afdroop. AAN DE PIT. Aan de Pit stonden de vaders van de coureurs. Met doorgezwete over hemden en nog meer blos op hun wangen dan de zenuwachtige renners. Ze lagen op hun knieën voor réchter- achterwielen of achter linkervoorwie len. Op het laatste moment werd een mankement aan de wagen van hun kroost hersteld. Hier en daar lag duidelijk op het ouderlijke ge zicht de spijt, dat hijzelf niet in de cabine mocht stappen. Ze stonden daar met him besmeurde gezichten en hun vette handen kwasi onver schillig de tijden van hun zoons uit te wisselen. Vaak schoot er één uit zijn slof met „dat karretje van me. best wagentje, maakte effe een tijd van 43,7". Buiten de races was de man employé van een grote handels firma. Daar in de Pit werd geluk en leed op voorbeeldige wijze tussen vader en zoon gedeeld. AAN DE FINISH. Twee dagen lang trachtten een paar journalisten van het A. I. D. aan het eindpunt van de baan, met de moed der wanhoop, de toeschou wers duidelijk te maken, dat ze toch per sé achter de touwen moesten blijven. Dit was dringend noodzake lijk, want de snelheid, waarmee de coureurs naar beneden kwamen rij den, overtrof alle verwachtingen. Diep over hun sturen gebogen, de grote valhelm op de ltrullebol, snor den zy naar de finish. Soms ging het wel eens verkeerd en verloor een jonge zeepkisteling de macht over het stuur. Dan flitste de ongelukkige wagen als een voet zoeker over de weg en kwam meestal nogal hardhandig, tegen de schenen van de toeschouwers, tot stilstand. Over het algemeen echter stuurden de coureurs voorbeeldig. Eén van de jongens moest op 't laatste ogenblik voor zijn vriendjes invallen. Hij be landde ook tussen de benen van de omstanders, omdat het vriendje ver geten had te vertellen, dat je bij, een bocht naar links het stuur naar rechts moest draaien Het zijn een paar onvergetelijke dagen geworden voor de Bandoeng se jeugd en in dezelfde mate voor de Bandoengse bevolking. Misschien zal iemand opmerken, dat het toch hele maal niet belangrijk is om zo uit gebreid over een doodgewone zeep kisten race te vertellen. Laat ik er dan bijvertellen, dat dit zeepkisten- rennen in „Indonesië" zyn geweest. Een evenement, dat hier beleefd is, zoals een Dex'by in Engeland. Waar om? Omdat de verhoudingen in In donesië anders liggen, omdat het iets feweest is. waaraan wij ons hart heb- en kunnen ophalen. Omdat we enthousiasme gezien hebben, mede leven, opgewektheid, plezier, vreug de en twee middagen niet aan zor gen hebben gedacht Het klinkt wonderlijk voor zo'n een voudig kindergenoegen, maar voor ons was het een verademing, zoals we die slechts zelden beleven. Oud en jong heeft in volle overgave ge noten en dat is op zichzelf een oase i in een stug en nuchter bestaan. (Nadruk verboden) Advertentie. n-otuucfijii ie VEILIG Straatrovers te Nijmegen gegrepen. De x-echerche te Nijmegen heeft dezer dagen een goede slag geslagen. Verschillende malen reeds was by de poütie aangifte gedaan, dat bij de Batavierweg enige straatrovers de omgeving onveilig maakten. De laat ste maanden zijn daar minstens vier mensen overvallen, bewusteloos gesla gen en van hun geld beroofd, onder wie ook een Hagenaar, die door de bandieten was meegelokt. Een per soon werd beroofd van zijn porte feuille met 900. De politie heeft in verband met deze straatdiefstallen, welke meestal gepleegd werden in de deels ver woeste wijken, een 23-jarige fa- biïeksarbeider en twee jonge typo grafen aangehouden. 130 Delftenaren hebben 13 ribben. Bij het bevolkingsonderzoek op t.b.c. jn Delft is gebleken, dat 130 mensen dertien in plaats van twaalf ribben hadden. Dit was het geval bij 91 vrouwen en 39 mannen. Afschaffing Nederlands geëist. Op een vergadering van HBS-scho- lieren te Semarang werd geëist dat het Nederlands als voertaal zou wor den afgeschaft. Na afloop van de vergadex*ing werd een optocht door de stad gehouden. Rood 5 e3 Bronsgrotn 6c 4 Croon 10+c5 Violet 2Qc7 Blauw BEELDGROOTTE 22_27m.m. 2EGELGROOTTE 26,31 m m. KAMTANDING 12 14-12'/JE ALKAUVRIJ Zij moeten rondkomen van schamele ondersteuning. (Van. onze correspondent). BERLIJN. November. De Kxino Fischerstraat in Berlyn is töt in de verste uithoeken der Sovjet-zóne een vast begrip geworden. Hier be vindt zicli in een weinig aantrekkelijk bakstenen gebouw het vluehtelin- genbureati der stad, waar alle personen zich moeten melden, die voor de communistische terreur gevlucht zyn en niet meer naar de Sovjet-zone kunnen terugkeren. Dagelyks komen hier gemiddeld 300 personen aan. Zij hebben have en goed in de steek gelaten en bezitten dikwijls niet meer dan hetgeen zy aan hebben. Men vindt onder hen gedeserteerde agenten van het politie-leger, arbeiders uit Aue, onteigende ondernemers, mid denstanders, die hun zaak aan de staat hebben moeten afstaan, intellec tuelen en talloze ambtenaren. Zij worden door de nooit ophou dende zuiveringsgolven naarWest- Berlijn gedreven. Vluchten is voor duizenden en nog eens duizenden de enige uitweg geworden om aan de I gevangenis te ontsnappen. Bij deze I rechtstreeks bedreigden voegen zich jet-zóne zijn gevlucht en zich al dan niet legaal in West-Berlijn ophouden. Dank zij haar werkzaamheden heeft men op het vluchtelingenbureau reeds herhaalde malen personen kunnen ontmaskei'en, die in dienst stonden van de communistische po- litie-organen, samenwerkten met de M.V.D. of verschillende vergrijpen tegen de menselijkheid hadden be dreven, vóór zij in ongenade vielen. Deze personen ontgaan dan hun ver diende straf niet. (Nadruk verboden). Advertentie. MET INGR1D BERGMAN DE VAL VAN EEN GROOT REGISSEUR Zelden heeft een film nog voor zij gereed was reeds zo de publieke be langstelling geprikkeld als het geval was met de film „Stromboli", de film, die een eind maakte aan de zo zorgvuldig gekweekte en gekoesterde Berg man-mythe. Deze ZweedsAmerikaanse actrice werd in de Joop der ja ren door haar Hollywoodse managers met grote behoedzaamheid naar vo ren gebracht: de gebruikelijke brute reclame bleef bij haar achterwege. Van Ingxid Bergman geen prikkelende foto's; over haar niet de star- gosslp, de roddel, die een filmster interessant moet maken. In liet Holly wood, waar iedere grote ster minstens een paar keer opzienbarend ge trouwd en gescheiden geweest moet zyn om by het publiek op te vallen, moest Ingrid Bergman de aandacht op zich vestigen door een cultus van sympathieke eenvoud en deugdzaamheid. Het grote publiek, dat zich an ders zo by voorkeur in schandaaltjes verkneutert, respecteerde haar als het Ideaal van tocgewyde vrouw en actrice. Toen trok Ingrid naar Italië en kwam de filmregisseur Roberto Ros- sellini in haar leven. En het publiek moest ontnuchterd aanvaarden, dat zijn zo hoog tronende heldin toch maar heel gewoon mens was: zeer ge ruchtmakende onthullingen over haar privé-leven, de pynlyke geschiede nis van haar scheiding en haar nieuwe huwelijk met Rossellini, met wie zy toentertijd de film „Stromboli" maakte, deden het aureool volkomen in scherven vallen. Dientengevolge kwam het zelfs tot acties tegen deze film, die In grid's Italiaanse periode markeert en de eerste vrucht is van de romantische samenwerking tussen haar en Rosellini. huis, naar de eeuwige triestheid en ellende. VEEL PATHOS. Of ze zich inderdaad nog weet te i'edden deelt de film niet meer mee. Het doet er overigens weinig toe, want deze rolprent is xnet zoveel pathos gemaakt, dat er maar heel weinig momenten- zijn waarin de toeschouwer nog in deze vrouw kan geloven. Rossellini heeft zijn film ge heel ondergeschikt gemaakt aan de eredienst van zijn geliefde. Vrijwel voortdurend is zij voor de camera en vrijwel voortdurend beheerst zij het filmbeeld met de gekunsteldheid van de Hollywoodse star. Geen ogenblik is zij werkelijk de vrouw, die ze speelt; de tragiek van dit rampzali ge en innexiijk verscheurde wezen wordt bij haar nergens werkelijkheid. Als voorbeeld kan gelden de lange beeldenreeks van de vrouw, die twee dagen achtereen over de vulkaan helling strompelt, moederziel alleen in volslagen rampzaligheid: temid- Thans is dan de film „Stromboli", helling naar de andere zijde van het den van rook, as, vuil, stof en dam- die dit voorjaar bij de wereldpremière eiland om van daar te trachten de ÏJ» laat de füm ons dan steeds een te New-York evenvee' sensatie als wereld, waarnaar ze zo snakt, te be- volkomen schoon opgepoetste actrice teleurstelling veiwekte, in Nederland reiken. Maar ook dan juist moet de met keurig gekapte lokken, te zien. En wie zich tot nogtoe niet vulkaan weer tot een uitbarsting zeifa in de scène, waarin ze na ver- bekommerde om de privé-geschiede- komen en verbijsterd dwaalt de vrouw twyteid op de harde rotsgrond in nis, blijft hier de ontgoochelingen rond tussen gloeiende lava en be- slaap te zyn gevallen, temidden van toch niet bespaard. Want Ingrid dwelmende rook. Haar onbevredigde j«t_rtUen de as-regen ontwaakt. Bergman, die, hoewel zij nooit een zelfzucht geeft zij op in 't besef het wordt aan het publiek een sur- groot actrice was. toch enkele intc- kind, dat ze verwacht, tc moeten ïïf?4'^°L5e"l.traPfclle ,werH ressante rollen zeer aanvaardbaar redden. En temidden van de walmen- SSfiTS. wj? gespeeld had (denk slechts aan Gas- de dood rondom begeeft ze zich het decor nergens gestalte krijgt, light") loet in „Stromboli" geen strompelend op de terugweg naar LONG-SHOT. spoortje van talent meer blijken en aanzienlijk groter teleurstelling r-~- -v. - u.Tyr»"- de geniale regisseur Roberto Ros- 1 selini, die het zo aangrijpende „Paï- sa" maakte, is hier heel ver beneden de maat van zyn kunnen en krachten gebleven en leverde met „Sti-ombo- li" weinig meer dan een larmoyante draak tegen de achtergrond van het leven. HET VERHAAL. Het verhaal van „Stromboli" be gint direct na de oorlog in een vluch telingenkamp in Italië, waar een vrouw uit centraal-Europa is terecht gekomen. Wanneer ze geen vergun ning kan bemachtigen om te emigre ren, blijft er slechts één uitweg uit de ellendige triestheid van het kamp een huwelijk met eexx Italiaan. Uit wanhoop trouwt ze dan met een krijgsgevangene uit een aangrenzend kamp en trekt met hem naar zijn geboorte-eiland Stx-omboli, dat voor deze aan wat comfort en kleine weel de gehechte vrouw tot een nieuwe gevangenis wordt. Het leven is ex- hard en triest. De vulkaan dreigt steeds met een nieuwe uitbarsting. De huizen zyn er goor en vervallen, de schaarse eilandbewoners vijandig tegenover de vreemdelinge, die zich aan hun sober en vreugdeloos leven niet kan aanpassen, en de echtge noot begrijpt zijn vx-eemde vrouw niet en meent haar door harde tucht aan zich te kunnen onderwerpen. Dan vlucht de vrouw over de vulkaan- Ingrid Bergman in „Stromboli". nog talloze anderen, die het leven in West-Berlijn zo aangenaam vin den, dat zij na een bezoek aan de Westelijke sectoren niet meer naar hun woonplaats in de zóne wensen terug te keren. Het is de taak van het vluchtelin genbureau te onderzoeken, wie als politiek vluchteling kan worden er kend. In de Kuno Fischerstrasse wordt het kaf van het koren ge scheiden. Ieder geval wordt nauw keurig onderzocht. Het is namelijk niet uitgesloten, dat zich onder de vluchtelingen personen bevinden, die zich aan misdaden hebben schuldig gemaakt, of die door de communis ten zijn gezonden om verklikkings diensten te bewijzen. De Oost-Duitse veiligheidsdienst van minister Zais- ser zou gaarne weten, welke perso nen naar het Westen zijn gevlucht en in welk van de 36 vluchtelingen kampen zij zijn opgenomen. Dit vormt immers het allereerste begin van een poging om een vluchteling, die de communisten gaarne in han den zouden krijgen, naar Oost-Ber- lijn te ontvoeren, zoals overigens reeds hex-haaldelijk geschied is. van de andere kant ligt het voor de hand, dat dieven en moordenaars zich aan de greep van de justitie trachten te onttrekken door naar West-Berlijn te vluchten. Hier kan de arm der Oost-Duitse politie hen xxiet berei ken. Op het bureau in de Kuno Fi scherstrasse doen zij zich dan voor als politieke vluchtelingen in de hoop op deze wyze een vrije lucht- passage naar West-Duitsland te krij gen. 300.000 WERKLOZEN.' Op al dergelijke mogelijkheden moet het vluchtelingenbureau bedacht zijn en tevens mag het niet uit het oog verliezen, dat West-Berlijn zelf een stad is, die 300.000 werklozen telt, waarvoor nagenoeg iedere vluch teling een werkloze meer betekent. Men heeft voor hen geen werk, dik wijls zlfs geen woonruimte. Wie als politieke vluchteling is erkend, ont vangt een vestigingsvergunning en wordt ixi een kamp ondergebracht. Is er gelegenheid, dan worden zy per vliegtuig naar West-Duitsland ver voerd, doch de beschikbare mogelijk heden zijn zo gering, dat dit voor de meesten een schone droom blijft. Zij sljjten hun leven meestal in onza lig nietsdoen en moeten rondkomen van een schamele ondersteuning. En zy behoren dan nog tot de ge lukkigen. De niet erkende vluchte lingen wier aantal ver over de 100.000 wordt geschat, blyven van alle hulp verstoken. Zy kunnen ieder ogenblik door een politie-patroixille worden opgepikt en naar de Sovjet-zóne wor den teruggezonden. Zij hebben im mers geen verblijfsvergunning. Ve len van hen komen terecht in de Ber- lijnse onderwereld, die nog altijd een ongelxxkkige activiteit ontwikkelt. Het begint met de onwettige handel in sigaretten en koffie om te eindi gen met de verkoop van wapens en opium. De handelaars, die aan het station Zoo alle soorten revolvers te koop aanbieden, behoren vrijwel al len tot de groep van niet-erkende vluchtelingen. In deze klingen vin den de Oost-Duitse veiligheidsorga nen ook de eerste contactpunten, met behulp waarvan zij in de vluchtelin- genmxlieus kunnen doordringen. Om deze gevaren zoveel mogelijk te beperken heeft men zich gedwon gen gezien een bijzondere commissie in, het leven te roepen. Zy maakt deel uit van het comité der vrij'e ju risten in de Sovjet-zóne. Dit is een organisatie in de Amerikaanse sec tor van Bexiijn. die illegaal contact onderhoudt met juristen in Oost- Duitsland. Langs ondergx-ondse kana len ontvangt zij betrouwbare inlich tingen over personen, die uit de Sov- Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt.lo» 1 gevaarlijke slijm op met de krach» ftig werkende ABDusfROOP Request van Binnenscheepvaart aan Tweede Kamer. OVER BIJDRAGE OORLOGSSCHADE EN VERDERE FINANCIERING DER N S. De Nederlandse binnenscheepvaart wenst dat een staatscommissie wordt ingesteld om een rapport uit te bren gen over de bijdrage in de oorlogs schade en verdere financiering van de Nederlandse Spoorwegen. Dit is de conclusie van een request van de gezamenlijke binnenscheep- vaartox'ganisaties aan de Tweede Ka mer naar aanleiding van het wets ontwerp tot voorziening in de kapi taalbehoefte van de N.S., waarmede een bedrag van 1.139.000.000 ge moeid is. In het request wordt gewe zen op de ongelijkheid van de behan deling van de particuliere bedrijven en de N.S. ten aanzien van de ver goeding van oorlogsschade. Advertentie. 6 Voor een goede Sint Chocoladeletters dus QXrvlon- cost. Alle L'nion-producten zijn voor de handel verkrijgbaar bij Fa. F. Maljers Zn., grossiers, Middelburg. Luchtvaart in Amerika floreert. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen hebben een „top" jaar. De 16 voornaamste binnenlandse luchtvaart-maatschappijen zullen een nieuw record bereiken voor het pas- sagiersvex-voer. De winsten der luchtvaart-maat schappijen wordexx van niet-officiële zijde geraamd op 50 millioen dollars, of meer dan het dubbele van het in-' komen in het vorige jaar. In 1949 werd voor het eerst een winst be haald nadat gedurende drie, jaar een netto verlies was geleden. De binnenlandse maatschappijen ex ploiteren thans 983 vliegtuigen, waarvan bijna 40 met vier moto ren. Een jaar geleden waren er S70 vliegtuigen in gebruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7