Kim Suim... haar glimlach was zeer verleidelijk en betoverend Bij de Nederlandse militairen in Duitsland JIMMY BROWN, sportheld no. 1 De rode Mata Hari Zeeuwse Almanak TELEVISIE BEGINT 00K IN ONS LAND HAAR ZEGETOCHT Parlement zonder bevoegheden WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spionne voor de communisten op Korea. Kim Suim, de roodharige Mata Hari van Korea, zoals zfy wordt genoemd, heeft haar hele leven b\jna niets anders gedaan dan glimlachen. Met haar geheimzinnige, veelbetekenende blik, de kersrode lippen omspeeld door dat mysterieuze, verleidelijke lachje, veroverde dit Jonge meisje de harten van Amerikaanse officieren. Maar het waren niet alleen de harten van de mannen, die voor haar open gingen, het waren ook de zwaar bewaakte deuren van de geheime afdeling der Amerikaanse militaire missie op Korea, vóór de oorlog uitbrak, toen de wereld nog niet kon vermoeden, dat daar in hét Verre Oosten een nieuwe oorlogsbrand de Aziatische hemel weer zou kleuren met een sinistere gloed. Wie was Kim Suim, wie was dat steeds glimlachende jonge meisje, dat nu door de communistische pers in Oost-Azië vereerd wordt als „de heldin van het vaderland" Welke rol speelde zij achter de coulissen van de geheime oorlogvoering? Toen de Amerikanen in 1945 Zuid- Korea als een nieuwe staat opricht ten, kreeg Kim Suim opdracht alle Japansgezinde Koreanen uit de mi nisteries en bestuursdiensten te la ten verdwijnen. Kim Suim voerde die opdracht uit, nauwgezet zelfs, maar tegelijkertijd zorgde zij er voor, dat de opengevallen plaatsen zoveel mo gelijk werden ingenomen door man nen, die tot de communistische ver zetsgroepen behoorden. Weliswaar voerden de Amerikanen naderhand nog een tweede zuivering door, doch de handigste agenten bleven op hun posten en tegen Kim Suim koesterde niemand enige verdenking. Zij ont ging aan de aandacht van de Ame rikaanse contra-spionnagedienst. Trouwens, haar oogbekorende glim lach en haar innemende manier van optreden, smoorden elke verdenking reeds in de kiem. Kim Suim, Koreaanse van geboor te, sprak vloeiend Engels. Zij werd in Amerikaanse scholen opgevoed en kon zich uitstekend aanpassen aan de Amerikaanse mentaliteit. Men gaf haar een aanstelling als secretaresse op de geheime afdeling der Ameri kaanse militaire missie op Korea en alle belangrijke stukken gingen door haar handen. Geen enkel bericht van enige betekenis ontging haar en sa men met enkele helpers in andere Amerikaanse bureaux bouwde zij 'n net van geheime agenten op, dat vrij wel klaar was toen de Amerikaanse bezettingstroepen in Mei 1949 uit Korea vertrokken en slechts een 500 man sterke militaire afdeling in Seoel achterbleef. INTELLIGENT EN MOOI De Amerikanen bewonderden Kim's intelligentie en ook haar schoon heid. Met overste John E. Braid, de Amerikaanse raadgever voor Zuid- Korea, kon zij goed opschieten, en zij Beroep oud-burgemeester van Den Haag verworpen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft gecon cludeerd tot verwerping .van het be roep van de oud-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser. Deze had cassatie aangetekend te gen de uitspraak van het Haagse ge rechtshof van 5 Mei 1940, waarbij hij werd veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf en een boete van 10.000 gulden wegens overtreding van het deviezenbesluit. Bloem van één meter. In diergaarde Blfldorp te Rot terdam bloeit thans een Amor- phophalles Titanum Beke. Dit is een soort Aronskelk met een knol van niet minder dan 28 kg en een bloem van een meter hoogte en een halve meter middellijn. Deze plant heeft in Neder land het laatst gebloeid in de Rijkslandbouwhogeschool te Wageningen in het jaar 1937. Hij is afkomstig uit Noord- en midden-Sumatra. waren dikke vrienden. Van Braid, die geen enkele verdenking koesterde, hoorde zij de meest geheime direc tieven, waaruit bleek, dat de Ver enigde Staten Korea al hadden afge schreven en zich niet met een even tuele burgeroorlog zouden bemoeien. Overste Braid nam Kim dikwijls mee naar Amerikaanse clubs en stel de haar aan zijn vrienden voor. Ook onder hen vond het jonge meisje met de dromerige ogen, haar slanke, bij na jongensachtige figuurtje en het roodachtige haar, dat zij zo nauw om haar hoofd vlocht, vele vereer ders. En zij speelde haar twijfelach tige rol met charme. Waarschijnlijk zou deze Koreaanse Mata Hari nog steeds haar spionna- gewerk hebben verricht als de Zuid- Koreanen bij de arrestatie van Noord-Koreaanse agenten in April 1950 geen papieren gevonden had den. die ook een sterke verdenking op haar wierpen. Zij werd in arrest gesteld en na een langdurig onder zoek begreep men tenslotte welke rol dit bekoorlijke meisje had gespeeld. Zelf zweeg zij als het graf tot aan het laatste ogenblik van haar jonge leven. Generaal Mac Arthur heeft onlangs een diepgaand onderzoek tegen spionnage door communistische agen ten in Amerikaanse militaire bureaux op Korea laten instellen, waarbij te gen verschillende Amerikaanse offi cieren disciplinaire straffen zijn uit gevaardigd. MacArthur wees hierbij o.m. in het bijzonder op de activiteit van de spionne Kim Suim, het steeds glimlachende jonge meisje, waarvan nog steeds menige eenzame G.L in Azië droomt. Pas toen Kim Suim in Juni van dit jaar in de gevangenis van Seoel te genover de scherprechter stond, ver stierf het glimlachje op haar volle, rode lippen. Haar kleine voetjes wan kelden onzeker, toen zij de houten treden van de galg betrad. Toen maakte de strop een einde aan het leven van de schone Koreaanse Mata Hari. Twee dagen later rukten de Noord-Koreaanse legers Seoel bin nen. Kim Suim heeft dit moment, waar zij jarenlang voor werkte, niet meer beleefd Zwolse sportpark weer j spoedig open. Er bestaat gegronde hoop, dat het voetbalverbod voor het Zwolse sport- park volgende week opgeheven zal worden. Zoals eerder gemeld heeft de KNVB alle wedstrijden, te spelen ln het Zwols gemeentelijk sportpark, afge last wegens het ontstaan van een tetanus-besmetting bij een gewonde voetballer. Het betrof hier de NEO- spil, Ebbink, die tijdens de wedstrijd PEC-NEO (5 November! aan zijn knie werd gewond. De toestand van deze speler os zorgwekeknd. Fraude op Schiphol. De Rijkspolitie heeft op Schiphol gearresteerd de directeur van een grote aannemingsmaatschappij en een hoofduitvoerder uit Hoofddorp, die er van worden verdacht op grote schaal fraude te hebben gepleegd bij de aanleg van een nieuwe startbaan. Daarmee zouden bedragen van dui zenden guldens zijn gemoeid. De beide verdachten zijn voor de Officier van Justitie te Amsterdam geleid. Het onderzoek in deze zaak is nog niet gesloten. De bedieningslessenaar en enkele toestellen van de kortegolfzender voor Vaticaanstad, welke door de Katholieken van Nederland aan de Paus wordt aangeboden ter gelegenheid van diens gouden priesterjubileum. De zender wordt verzonden met een uit zeven platte wagens bestaande speciale trein. Cursussen in de Amerikaanse zone HET IS „EEN INTERESSANTE TIJD". (Van een bijzondere medewerker). SOXTHOFEN (Beleren), November. „Op uw posten'." Het bevel klonk even vertrouwd als op de schiethei ln Oldebroek en evenals daar renden ook nu de bedienlngsmanscbappen uit alle richtingen naar hun vuurmonden. Er was niettemin een klein verschil. Men draafde niet door de hei, maar door de sneeuw en links zowel als rechts van de op- stelllngsplaats der batterijn verhieven zich de beboste en besneeuwde toppen van de Beierse Alpen. In het selillderachtige dal langs de weg van Sonthofen naar Hinterlangen ontmoetten wy 26 Nederlandse artilleristen, namelijk twee officieren, de le luitenants Loenliout uit Oudgastel en Hen- driksen uit Drempt en 24 onderofficieren. Hoe raakten deze Nederlandse mi-1 ling omringd zagen door Nederland- litairen verzeild in dit deel van de I se journalisten, die vragen begonnen DE DOMMEN. Er gaan in sommige steden prach tige verhalen over de domheid van haar burgers. In Breda legden ze een veertig jaar geleden een brug over de A of Weerys. Toen de brug klaar was, konden de schepen er niet onderdoor. De brug was te laag. Een der raads leden stelde toen in volle ernst voor om de riuier ter plaatse uit te diepen, dan zou het water wel lager gaan staan In dezelfde stad bouwde men een moderne kathedraal met koor Toen de kerk in gebruik werd genomen, kwamen de zangers aangemarcheerd. Wie schetst hun verbazing toen ont dekt werd, dat men vergeten had een trap te maken van de kerk naar het koor! Men heeft toen de zangers aan een touw naar boven gehesen. Aan deze jeugdherinneringen moesten totf den ken bij het lezen van het jongste raadsverslag van Westdorpe. Daar hebben ze in een nieuwe straat riole ring aangelegd. Met prima rioolbui zen en prima rioolputten. Eilaas: Ze vergaten om de putjes met de buizen in verbinding te brengen. En als het nu regent is de omgeving uitstekend geschikt voor een partijtje waterpolo. Het doet er niet toe wie de schuld ts. Het is immers alleen maar grappig. En dat kan men tegenwoordig lang niet van alles zeggen. Amerikaanse zóne van Duitsland en wat deden zij daar? Heel in het kort verteld, komt de zaak op het volgende neer: Enkele honderden Nederlandse mi litairen hebben de laatste maanden cursussen gevolgd in de Amerikaan se zóne van Duitsland, inzake het gebruik, het onderhoud en het hei- stel van zware infanterie-wapens, van kanonnen en van tanks. Dit on derwas is een klein onderdeel van de uitgebreide militaire hulp, die Amerika aan tal van landen ver leent. Men kent het Noord Atlantisch Pact, een overeenkomst van min of meer politieke aard, die de collectie ve veiligheid van de democratische landen ten doel heeft. Een politiek verdrag zonder militaire waarbor gen heeft weinig zin en daarom zijn naast dit Noord Atlantisch Pact tot stand gekomen enkele zogenaamde Wederzijds Militaire Steunverdragen. Zo'n verdrag wordt aangeduid als M.D.A.P., afkortingen van Mutéal Defense Assistance Program. Krach tens deze verdragen stelden de Ver enigde Staten wapens, machines en grondstoffen ter beschikking van de landen, die het Noord Atlantisch Pact ondertekend hadden, maar ook van andere landen als Griekenland, Turkije, Iran, Korea, de Philippijnen en China. Dat het hier om grote be dragen gaat, moge blijken uit het to tale bedrag, dat hiermee gemoeid is en dat ca. 6,5 milliard dollar zal be dragen. Wapens, tanks en ander oor logsmateriaal ztfn intussen in de West-Europese havens ontscheept. Maar, wil men dit materiaal doel treffend kunnen gebruiken, dan moet men in de landen, die het ontvan gen, volkomen op de hoogte zjjn met gebruik, onderhoud en herstel. Van daar dus, dat de practische Ameri kanen in hun zóne cursussen hebben georganiseerd voor militairen uit alle landen, die profiteren van de wapenhulp. De duur van deze cur sussen bedraagt gemiddeld 6 weken. In het thans afgelopen fiscale jaar werden hiervoor beschikbaar gesteld 1650 plaatsen, waarvan er aan Ne derland alleen al 500 werden toege wezen. Wij zonden vrijwel uitsluitend beroepsofficieren en beroeps-onder officieren uit, in hoofdzaak instruc teurs. Deze kunnen hun kennis weer overdragen aan de in ons land ach tergebleven militaire instructeurs. EEN 4ANGENAME VER RASSING. Men kan zich indenken, dat het voor de -Nederlandse cursisten een verrassing was, toen zjj zich plotse- te stellen over alles en nog wat. De militairen bleken enthousiast: „Een reuze tyd, hier! Alle respect voor het Amerikaanse leger. Een prima organisatie. Van gastvrijheid gesproken: hoewel dat hier nooit de gewoonte is, krijgen we tegen 11 uur in de morgen altijd koffie, w&ar we ook zijn." De luitenant Loenhout is het en fant chéri van de Amerikanen. Ze hebben alleen moeilijkheden met het uitspreken van zijn naam. Voor de rest: alle lof! Hg heeft het namelgk gepresteerd in samenwerking metae wachtmeesters Verheggen, Dielesen en Haagstra, in 14 dagen tijds een meer dan twaalf centimeter hoge stapel stencils van het Engels in het Nederlands te vertalen. „Veertien dagen lang hebben ztj dagelijks 18 uur gewerkt", vertelde ons de Amerikaanse kapitein Forbes, die als onze mentor optrad. ..Een knap stuk werk en elke cursist heeft nu in de les zijn eigen Nederlands stencil." GOEDE WERKLUST. Kapitein Forbes bleek zeer tevre den over .de werklust van de Neder landse militairen. Bij de 300 vragen omvattende test aan het eind van de cursus was bij de Nederlanders ge middeld 95 goed. Onze artilleristen liggen in Sont hofen in een kazerne, die Hitier in dertijd liet bouwen als een soort ho geschool voor Nazi-leiders. Een ge weldig pompeus gebouw, halverwege de bergen. Vier verdiepingen onder de grond, vgf er boven. Een eetzaal met marmeren vloer, waar 2500 man elkaar niet in de weg zitten, muren van een halve meter dikte, prachtig blank eikenhout aan de plafonds. De Amerikanen namen de zaak compleet over en sloten alleen de ondergrondse étages af, want het schijnt voorgekomen te zgn, dat G. I. Joe hierin verdwaalde en met veel moeite weer aan het daglicht moest worden gebracht. (Nadruk verboden). Winkels mogen 's avonds tot 9 uur open zijn. VOOR DE FEESTDAGEN Met bet oog op de feestdagen, kun nen de gemeentebesturen toestaan op 1, 2, 4, 21, 22 en 30 December de win kels voor het publiek open te houden tot uiteriyk 2J. uur. Door het lot verraden. Een prgs, die op een lot viel. werd aan twee jongens van 13 en 8 jaar te Doetichem noodlottig. Daar wer den de laatste tijd herhaaldelijk klei ne inbraakjes gepleegd. Zo werden dezer dagen bij zo'n kraaltje een aan tal loten ontvreemd. De eigenaar van de loten had echter de nummers ge noteerd' en het toeval wilde nu, dat op een der loten een koe viel. Toen de (onrechtmatige) houder van het lot de koe in ontvangst wilde nemen, werd hij aan de tand gevoeld. Hij ver klaarde het lot gekocht te hebben van een schooljongen. De politie zette haar speurderswerk voort en kreeg de 13 jarige L. te pakken, die beken de, tezamen met de 8-jarige M. de serie inbraken te hebben gepleegd. De politie houdt zich nu nog bezig met de vraag, wie de koe eigenlgk toe komt. Proef opnam en in een voorlopige studio. (Van onze speciale verslaggever) HILVERSUM. November Het volgend Jaar zullen ln Nederland de eer ste stappen gezet worden op de weg naar de televisie-omroep. In de N.S.F■- fabriek in Radlostad staan de televisiezender en de studioapparatuur, die dienst zullen doen voor de officiële proefultzendlngen ln Lopik, voor trans port gereed. De 180 meter hoge maat wordt daar opgericht en daarbovenop komt de 21 meter hoge zendantenne, welke wfl op de N.S.F.-terreinen za gen opgesteld en die zowel beeld als geluld zal uitstralen. Eer het zover is, hoopt men einde lijk een beslissing vernomen te heb ben over de vraag, of de opname studio en de Cinetone-gebouwen der Nederlandse filmindustrie te Duiven- drecht dan wel in de beter gelegen grote garage te Hilversum gevestigd zal worden. In elk geval heeft men in Lopik 't zendhuis reeds gebouwd, waar Phi lips en PXT-experts tezamen de ap paratuur zullen opstellen. Wjj ztjn getuige geweest van proef- opnamen, welke geregeld in proviso rische opname-studio's in een der N.S.F.-hallen worden gemaakt. tVö woonden een filmvoorstelling by op het televisiescherm. Het was een (natuurlgk) Amerikaanse show film. De enige opmerking, welke te maken viel, was, aat het beeldscherm te klein was, maar by de televisie toestellen zal men modellen krijgen met groter beeldvlakte en de vraag doet zich voor, of niet een wgze van toepassing gevonden zal worden, dat bgv. in de Cineacs in de toekomst op het grote doek televisieprogramma's geprojecteerd zullen worden. Daar door zal er niet de gevreesde concur rentie, doch een nauwe samenwer king kunnen ontstaan tussen de Bios coopbond en zgn leden ener- en de televisieomroep anderzgds. Men ziet het de komende jaren kunnen op dit gebied nog vele verrassingen bren gen. Maar ook nieuwsreportages zullen in de experimentele periode stellig de televisie-bezitters verrassen. De zender te Lopik zal in elk geval zo veel uitstraling geven, dat ae bewo ners der vier grote steden in het Westen de uitzendingen hun beeld scherm zullen kunnen volgen. Als in Hollywood bevonden wij ons in een opname-studio, waar de schel le, hete lampen gericht waren, even als twee camera's, als kanonnen op een bedryfsingenieur en even tevo ren niets vermoedende, glings ontbo den kantoorjuffrouw die voor de tele visie-opnamen als objecten moesten dienen. Het geheel had inderdaad veel weg van een film-studio met dit ene verschil, dat alle „make-up" ook voor de dames daarbg uit den boze is. Het is niet mogeiyk om de opnamen van een speelscene met één camera te doen, vandaar dat er niet minder dan drie van deze monsters nodig zijn, waarvan er één op een verrijdba Dit is één der ingewikkelde appara ten, waarmede de camera-instelling voor de televisie-opnamen gecontro leerd wordt. 34. Jimmy Brown was werkelgk een beetje be duusd door het lesje in boksen dat Pat Poot hem had gegeven en hy zag zelf ook heel goed in, dat hg nog heel wat moest leren, voordat hij een kun dig bokser zou zijn. Maar voor „bal gehakt" liet hg zich door niemand uitschelden, zelfs niet door Pat Poot, die alles by elkaar toch maar een ver lopen sujet was. Tandenknarsend van woede boog hij zich over de touwen en schreeuwde op een ruzieachtige toon tegen Pat Poot, die juist van plan was het oefenlokaal te verlaten„Hëééé .on gelikte rekel, kom 'r 's terug als je 't lef hebt, dan zal die bal gehakt van jou eens gehakt ma ken!" Toen meneer Goochem deze tartende woor den hoorde, zonk hg byna door de grond van schrik. Jimmy!" riep hy met een trillende stem, ,,zeg tegen Pat, dat je 't niet zo gemeend hebt". re brug in de studio is opgesteld, om massale opnamen of overzichtsfoto's te maken. Het is als alles, wat met televisie samenhangt, ln een stadium van voortdurende ontwikkeling en het mag voor elke Nederlander een reden tot trots zijn, dat naast de Duitse Telefunken, de Britse Marconi Radio- works en de Amerikaanse Radio Cor poration onze Philipsindustrie in de wereld ook op dit gebied een rol van grote betekenis speelt! Penningmeester voetbalclub verduisterde 4000. Uit een rapport van de kascom- missie en een accountantsonderzoek ls gebleken, dat de penningmeester van de voetbalvereniging .Halfweg" een bedrag van ruim f 4000 heeft ver duisterd ten nadele van zijn club. De penningmeester, de 57-jarige G. J. W., heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft kans gezien de afgelopen jaren op sluwe wijze de kascommissies om de tuin te leiden door met recettes en contributies te knoeien. Nederland ging in 1949 minder uit dan In 1948. Uit een publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek biykt, dat in 1949 per inwoner 9.82 11.55 in 1948) aan toegangsbewij zen voor vermaak werd uitgegeven. In totaal besteedde het publiek in 1949 hier aan 97 millioen (d.i. 14 millioen minder dan in 1948), waar van 53 millioen 63 millioen) aan bioscopen en 12 millioen 12 mil lioen) aan sportwedstrgden. De gemiddelde prys per toegangs bewijs was 0.88 0.90). Het ge middelde aantal toegangsbewyzen per inwoner 11,1 (12,8 De vermakelgkheidsbelastingop- brengst in 1949 bedroeg 24 millioen tegen 26 millioen in 1948. Het wereldgebeuren. De Assemblee van de Raad van Europa te Straatsburg heeft een slecht begin gemaakt met de herfst- zitting. Tot dusver heeft aan dit par lement steeds het nadeel gekleefd, dat de leden zelf niet precies weten wat zg willen en er over het beeld van een toekomstig federaal Europa en over het tempo, waarin de federa- lisatie zich moet voltrekken volstrekt geen eenstemmigheid bestaat. Zelfs zijn er leden, die in de doolhof van plannen en denkbeelden de weg bijs ter raken. Dat bleek tijdens een nogal ver warrende stemming in de politieke commissie van de Assemblee. Deze commissie heeft tot taak de wirwar van meningen tot een concreet voor stel te formuleren of een duidelgke resolutie, die dan door de voltallige vergadering kan worden behandeld In deze commisie nu werd Zater dag bij meerderheid een plan aan vaard ten gunste van een Europese federatie zonder Engeland en Scandi navië. Nauwelgks was de stemming achter ae rug of de 25 leden van de commis sie bemerkten tot hun eigen verbazing dat zij eigenlgk hadden gestemd voor een plan, zoals dat door vurige fede ralisten wordt gepredikt, federalis ten, die echter in de Assemblee maar een kleine minderheid vormen. Er bleek iets te haperen aan de vergade ringstechniek en blijkbaar hadden de leden zich niet voldoende gereali seerd, waar het precies om ging. De stemming zal echter geen practische gevolgen hebben omdat het voorstel in de Assemblee toch geen meerder heid van tweederde zal behalen De eerste dagen hebben verder weer de gebruikelgke strijd te horen gegeven tegen de ministers, die zich. als dat zo in hun kraam te pas komt aan de besluiten van de Assemblee niets gelegen laten liggen. In alle re devoeringen klinkt steeds weer door, dat de Raad van Europa veel te wei nig werkelijke bevoegdheid heeft, waardoor de practische waarde van deze instelling niet groot is. Steeds weer zijn er stoutmoedigen, die met een plan voor de dag komen om daaraan een einde te maken. Zo heeft de Britse Labour-afgc- vaardigde MacKay boudweg voorge steld de Raad van Europa om te zet ten in een Europese regering en bij passend parlement, een voorstel, dat van veel idealisme getuigt, maar wel op een desillusie zaj uitlopen. Andere leden kantten zich scherp tegen de ministers. Het verst ging daarbij de Fransman Paul Reynhaud die verklaarde, dat het comité van ministers als onderdeel van de Raad van Europa een nutteloze instelling was geworden. Tevoren had oud-mi nister Teitzen het een schandaal ge noemd', dat de ministers hadden ge weigerd bepaalde passages op te ne men in de door de Assemblee ont worpen tekst voor een conventie der mensenrechten. Ook de Nederlandse afgevaardigden van der Goes van Naters en Serrarens stemden in met de algemene critische toon jegens de ministers. Jammer alleen, dat het parlement te Straatsburg voorlopig nog slechts een schynparlement is en dus niet 't recht heeft in een motie de ministers tot de orde te roepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5