HUISVLIJTTENTOONSTELLING VAN DE RIJKSPOLITIE middelburg New Yorkse krant biedt 10.000 dollar! HET RIJK DIENT DE ZIEKENFONDSEN TE HELPEN Kunt U niet slapen GOESE TOONDAGEN HERLEEFD Schelde-Rijn-verbinding. MONUMENT. AARDAPPELSTOMERS EN BOERDERIJBRANDEN PROVIN Ct A LB ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 Gistermorgen te Middelburg geopend. „Er is een tyd geweest, dat de burger een beetje benauwd was voor een politieman. Dat was in de tyd, dat er russen beiden nog een grote afstand bestond. Tegenwoordig en zéker is dat in Zeeland het geval leeft de politie nice met de bevolking en de burgerij met de politie, die haar paedagogische taak nu zelfs zóver heeft uitgebreid, dat zij iaat zien, hoe men het nuttigste en plezierigste zijn vrije tyd kan besteden." Deze woorden sprak het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Schout, bij de opening van een bijzonder belangwekkende hu!svl\|t-tenteonstelling in het districtskantoor van de Rijkspolitie aan de Dam te Middelburg. Een klein aantal genodigden woonde gistermorgen deze opening bij, te weten de heer Schout, die de Com missaris der Koningin vertegenwoor digde, de burgemeester van Middel burg. mr. N. Bolkestein, de Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank te Middelbui'g, mr. G. J. B. v. d. Dussen, de voorzitter van dc Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, de heer J L. Dregmans, de garnizoenscom mandant van Middelburg, majoor J. Potteboom, de commissaris van poli tie te Middelburg, de heer M. A. Re- neman, de districtscommandant van de Rijkspolitie te 's-Gravenhage, maj. A. Wolters, diens collega te Middel burg, overste G. H. van Helden en echtgenote en de officier der Rijks- Ïiolitie le klasse, kapitein C. J. Deur- oo. Overste Van Helden deelde mede, dat majoor Wolters destijds het ini tiatief nam, mede in verband met het vijfjarig bestaan van het corps der Rijkspolitie op 11 November j.l. tot de inrichting van een tentoonstelling van werkstukken, door Rijkspolitie mannen van het district 's-Graven hage (Zuid-Holland en Zeelandj in hun vrije tijd vervaardigd. De over ste drukte er zijn spijt over uit, dat de Commissaris der Koningin wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn en uitte zijn beste wensen voor diens spoedig herstel. RIJKE COLLECTIE VOOR WERPEN. De heer A. Schout complimen teerde de Rijkspolitie met deze ex positie en noemde het bijzonder ver heugend, dat men het probleem vail de vrije tijdsbesteding, dat lang niet gemakkelijk is, onder ogen heeft ge zien en op dit gebied een voorbeeld geeft aan het publiek. Door het knopje van het licht in één der ten toonstellingszalen om te draaien, opende deze Gedeputeerde vervolgens symbolisch de expositie, die een lang durig bezoek van de genodigden en hun onverdeelde bewondering genoot. Het tentoongestelde t e.m. Za terdag iedere morgen, iedere middag Advertentie. Zuiver wollen JAPONNEN prachtige sortering in de nieuwste pasteltinten 24.95 nodell fraaie 29.95 Eveneens grote keuze in uni-zijden japonnen tegen scherp concurrerende prijzen LANGE NOORDSTR. 10-12 en iedere avond gratis té bezichti gen verdient inderdaad een aan dachtige beschouwing. Honderden voorwerpen zijn onder de nijvere handen van de Zeeuwse en Zuid- Hollandse politiemensen vandaan ge komen (hoeveel uren zullen zij daar voor in touw geweest zijnen het ene is nog fraaier dan het andere. Sommigen hebben getoverd met weerbarstige materialen en er aller lei kunstzinnige voorwerpen van ge maakt, andere hanteerden penseel of tèkenstift, de een met méér, de an der met minder talent, doch allen met overgave. Een interessante col lectie gesteenten, opgezette dieren, subliem fotowerk, smeed- en hout snijwerk, een collectie zelfgemaakte klokken en tal van andere huisvlïjt- producten, die men zich een plaatsje in zijn woning zou wensen, maken de expositie afwisselend en boeiend. Een aparte vermelding verdient ook de keurige verzameling speelgoed, bij de aanblik waarvan zelfs vele vol wassenen likkebaarden! VERKEERSMAQUETTE. De grootste attractie vormt even wel een eveneens door politieman nen zelf gemaakte „veilig verkeers- tafel", een tot in elk détail uiterst verzorgd werkstuk van geweldige af metingen, dat geheel opklapbaar is en ideaal voor het geven van ver- keersonderricht. Drie-en-een halve maand heeft een aantal mensen er alle vrije tijd aan besteed en er wer den de goedkoopste materialen voor gebruikt. Zo draait het gehele me chaniek. dat lampjes aan en uit doet flitsen, op een motortje van een oude ruitenwisser. De meeste bezoe kers zijn van deze tafel gewoon niet wég te slaan...... .Wat de ogen kunnen zien. kun nen de handen maken", staat ergens in één der zalen te lezen. De politie mannen hebben de waarheid van deze woorden dubbel en dwars be wezen! Jimmy Brown naar Zeeland „Moet ik dicht bij Sinterklaas komen?" vroeg Jimmy ontzet en hij herinnerde zich plotseling, dat hij nogal eens een apestreek had uitgehaald. „Ik durf nietgrrr, brrr", bromde de sport held en hij schuifelde een beetje ach teruit alsof hij de benen wilde nemen. SinterklaasMij niet gezien". Gelukkig konden we hein een brief voorlezen, die Sint aan 'de P.Z.C. had geschreven en waarin hij mededeelde, dat hij graag met Jim kennis wilde maken. Dat stelde Jimmy een beetje gerust en hij sprong weer op zijn luchtvulfiets. Toen 'we 's avonds het programma voor het optreden van Jim nog eens doornamen, hoorden we plotseling roepen. Iemand met een schorre stem riep Jimmy's naam. „Brown Broooooó wn, Mister Broooooown „Wattisser?" brulde Jimmy terug. De deur van het kof- ^ÏÏWTTrprrr- bune en ik heb fiehuis werd opengerukt en daar stond op de drempel een man met een geruit jasje, een b ril op en een grote si gaar in.z'n mond. Hij keek naar Jimmy en schoot op hem af. „Hel- lo boys", grinnik te hij. „Ik ben Pat Ballpoint- b loc, verslagge ver van de New York Herald Tri een voorstel voor Jim". Hij boog zich voorover en fluis terde iets vi de grote flaporen van Jim. Jim schudde zijn hoofd en zei: .,'Jc Verstaje niet'" Pat schoof zijn hoed op z'n achterhoofd en zei nu iets harder: „Wil jij voor S 5000 optreden voor de Sinterklaasactie van dc New York Herald Tribune in de Metropo litan Opera?" Jim trok zijn neus op. ,,'k Wil niet", was het enige wat hy zei. „Waaaat?" schreeu-wde Pat. „Je wilt niet??? Tienduizend- dollar, wil je dan???" „Nog niet", zei Jim eenvoudig. „Ik ga naar de Zeeuwse kinderen voor de P.Z.C. en jij kunt er aan met New York en je Herald, Tribune". Daarmee kon Pat Ballpoinlbloc het doen, zeg nu zelf. Maar hij nam er geen genoegen mee. Dat zul je mor gen horen. Tot ziens dus. Jaarverslag ziekenfonds „Walcheren" te Vlissingen verschenen. In het jaarverslag over 1949 ran het algemeen afdelings-ziekenfonds „Walcheren" te Vlissingen, dat deze week is verschenen, kan geen roos kleurig beeld van de financiële toe stand worden gegeven. Integendeel geconstateerd wordt, dat de op 16 Jan. 3949 ingevoerde verhoging van de premie voor het vrijwillig-fonds van 0.50 op 0-63 geenszins de te korten heeft weggenomen. Dit is niet toe te schryven aan een uitzonderlijke verhoging van de post, administratiekosten. zoals veelal wordt aangenomen. De grondoorzaak van de tekorten ligt in de prijsver hogingen van geneesmiddelen, van ligdagen en in nieuwe honorarium regelingen. Tegenover de verhoogde lasten, waaiwoor het ziekenfonds zich gesteld ziet. staat geen evenre dige stijging van de ontvangsten. Een bezuiniging op geneesmiddelen is alleen mogelijk voor zover de voorschrijvende artsen hieraan wil len en kunnen meewerken zonder schade aan de behandeling der ver zekerden. Een blijvende sanering is echter slechts mogelijk bij een behoorlijke subsidieregeling door het Rijk en een bijdrage uit het vereveningsfonds aan het. vrijwillig fonds. De ziekenfondswagen, aldus wordt in het verslag geconstateerd, rolt nog verder de afgrond tegemoet. Een kleine groep van practische. vakkundige mannen, toegerust met volledige volmachten van overheids- Advertentie. door rheumatielc, spit ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoen de die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08 en 7.94. Er werden in totaal een 400 dieren aangevoerd. Na jaren beleefde Goes gisteren weer een ouderwetse Toondag. De Beestenmarkt deed haar naam eer aan. want aan de touwen stonden lange rijen koeien, óssen, kalveren en paarden. Het geloei van de koebeesten vermengde ziel» met de vrolijke klanken uit de luidspreker, in de hokken knorden;de.varkens en roso biggetjes er lustig oplos en de dikbewolde schapén keken schichtig rond naar zovele belangstellenden. Kortom het was weer een echte veemarkt. De organisatoren, met Burgemeester Ten Kate aan het hoofd, die liet aandurfden een poging te wagen de Toondagen nieuw leven in te blazen met een veetentoonstelling en -markt, hebben eer van hun werk gehad. Hoewel het weer niet meewerkte, waren toch niet minder dan 400 die ren ingezonden. En wat belangrijk ;s: ieder was vol lof over de buitenge woon goede kwaliteit'welke werd ge bracht. Veel materiaal deed niet on der voor wat men op nationale ten toonstellingen pleegt te zien. De juryleden stonden dan ook allesbe halve voor een gemakkelijke taak om de prijzen toe te wijzen. Het ge meentebestuur heeft echter een hand je meegeholpen om deze puzzle op te lossen, door nóg extra prijzen be schikbaar te stellen, zodat in ver schillende rubrieken meer dan één eerste en een tweede prijs konden worden toegekend. De belangstelling uit vëehouders- en handelaarskringen was ook bevre digend, hoewel de handel nog niet druk was. Opvallend was echter, dat de inzendingen voornamelijk uit handelaarskringen kwamen. Daar allen ook zeer tevreden waren over de wyze, waarop een en ander werd georganiseerd, mag verwacht wor den, dat op volgende veemarkten ook de veehouders sterker vertegenwoor digd zullen zijn. OFFICIËLE OPENING. Voordat met de keuring begonnen werd. heeft burgemeester Ten Kate als voorzitter van de regelingscom missie in de zaal-Krijger deze ten toonstelling o m. In aanwezigheid van de gemeentesecretaris, wethouders en. verschillende raadsleden, officieel geopend. Hij herinnerde hierbij aan de druk bezochte Toondagen in het verleden, waarvan dool' omstandigheden niet anders dan de kermis overbleef. Dit was een onwaardige toestand voor Goes als centrumgemeente. Er gingen steeds meer stemmen op om de Toondagen in hun oorspronke lijke vorm terug te krijgen, zodat men aan het werk is gegaan. Als voorzitter van de regeiingscommjssie en mede namens het gemeentebe stuur bracht burgemeester Ten Kate allen dank welke op'zo royale wijze hun medewerking bij de voorbereidin gen hebben gegeven. Het is de bedoeling dat de vee markten te Goes nu weer op geregel de tijdstippen zullen worden gehou den. Op 5 en 39 December a.s. wor den de volgende twee georganiseerd. Met het uitspreken van de hoop, dat er goede zaken zouden worden gedaan en dat men een goede indruk zou krygen van de kwaliteit van het Niet goed uitgekeken. Op de Parallelweg te Bergen op Zoom wilde de heer Van der Loop, onder-chef op het station N. S. te Ber gen op Zoom, de straat oversteken. Hij lette hierbij niet voldoende op het verkeer en werd daardoor gegrepen door een auto, bestuurd door Je heer Dekker uit Goes. De heer v. d. Loop liep een schedel- basisfractuur op en inwendige kneu zingen. Hij is per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd. tentoongestelde vee, verklaarde bur gemeester Ten Kate de tentoonstel ling voor geopend. De genodigden maakten hierna een rondwandeling over de veemarkt, welke met het vele vee en de vlag- genversiering. ondanks de regen, een feestelijke aanblik bood. Op het ene deel van het marktterrein had het t.b.c.-vrye vee met de varkens een plaatsje gekregen, terwijl gescheiden hiervan, aan de andere zyde het an dere voor de slacht bestemde vee was opgesteld. DE UITSLAGEN. Bij de keuringen werd in de afde ling handelsvee kampioene de melk koe Mina van J. Sinke, Wolfaarts- dijk; in de afdeling vetvee een koe van J. Bruynzeel Zn., Kruin ingen en in de afd. dikbillen het koebeest van J. J. v. d. Weele, Colijnsplaat. Bij het voorbrengen van de kampioenen in de ring, mochten de eigenaren des middags uit handen van burgemees ter Ten Kate elk een fraaie zilveren beker ont r.ngen. Verder werden eerste prijzen toe gekend aan de volgende eigenaren: Afd vetvee: ossen met 6 of meer brede tanden: Fa. Simmers. Zierik- zee; ossen met 4 brede tanden: I. van Gijs Zn., Groede; ossen met 2 brede tanden: fa. L. Wjllems Zoon. Roosendaal: stieren, onver schillig welke leeftijd: H. P. Ganse man, Kapelle; koeien, onverschillig welke leeftijd: W. D. Rouw, Kapelle, J. Bruynzeel Zn.. Kruiningen; schotten en vaarzen met 6 brede tan den: I. van Gijs Zn., Groede; J. Sinke. Goes: vaarzen met 4 brede tanden: I. van Gijs Zn., Groede, J. Bruynzeel Zn., Kruiningen; vaar zen'met 2 brede tanden: C. Noord- hoek. St. Philipsland; vaarzen zon der brede tanden: M. Huige, Goes; dikbjllen: J. Bruynzeel Zn., Krui ningen; vetgemeste kalvex'en: B. v. Doezelaai-, 's Heer Arendskerke. Afd. handclsvee: melkkoeien: J. Sinke, Wolf aartsdijk; droogstaande drachtige koeien: J. F. Buysrogge. 's Gravenpolder; kalfvaarzen: zicht baar drachtig met 6 brede tanden: Fa. Willems Zoon, Roosendaal; kalfvaarzen, zichtbaar drachtig, met 4 brede tanden: Gebr. Rouw. Goes; kalfvaarzen, zichtbaar drachtig, met 2 brede tanden, Gebr. Rouw, Goes; kalfvaarzen, groepen van mjnstens 4 stuks: J. F. Buysrogge, 's Graven polder; pinkvaarzen: C. Mesu, Nw.- en St. Joosland; graskalveren (alleen vaarskalveren)gebr. v. Fraassen, Goes. Afd. varkens: slacktvarkens van 150200 kg.: gebr. Krijger, Goes; toom biggen: Gebr. Karelse, Schore; gebr. Krijger, Goes; loopvarkens: hoogstens 60 kg.: Gebr. Kafelse, Schore. Afd. schapen: lammeren: gebrs. Krijger, Goes; vette schapen: A. M. ZuidwegBurger, Krabbend jjke rammen: mej. L. J. van Iwaarden, Cadzand; fokschapen: mej. L. van Iwaarden, Cadzand; foklammeren: gebr. Krijger, Goes. Oefening Nationale Reserve te Zierikzee. Zaterdagmiddag rond vijf uur zul len parachutisten proberen Zierikzee te bezetten bij wijze van oefening dan altijd waarbij manschappen van de Nat. R eserve ais verdedigers zullen fungeren. Aan deze oefening nemen deel de Verbanden Vlissingen en Goes alsmede enkele Schouwse groepen van de Nat. Reserve en de afd. Zierikzee van het Ned. Rode Kruis. De berging van de „Amer". De berging van het vorige week in de Ooster Schelde gezonken zand- transportschip „Amer" van dc firma Boele en van Oosterwijk te Rotter dam, waarbij toen twee mensen het leven verloren, ondervindt veel moei lijkheden. Vorige week waren er enige dagen achtereen hogere vloeden dan nor maal, waardoor het gestrande schip hoger op de zandbank kwam te zitten. Doordat gedurende deze week de z.g. dode tijen het water* minder hoog opstuwen, kunnen de drie drijvende bokken, die bij het met de kiel naar boven liggende schip aanwezig zijn, dit niet dicht genoeg naderen en het is nog niet gelukt, het schip in die per water te krijgen. Waarschijnlijk zal hiervoor weer het zogenaamde giertij moeten worden afgewacht. Twee smakkelaffaires. De douane te Aardenburg beeft koeien met een waarde van 1600 in beslag genomen. De drijvers pro beerden het vee frauduleus de grens over te brengen. Toen zij zich echter ontdekt zagen lieten zij het vee in de steek en wisten in de duisternis te ontkomen. Minder gelukkig waren een 2-tal personen op wie bij visita tie een bedrag van 190 en 425 Bel- fische francs werd gevonden. Deze etaalmiddelen waren in strijd met de deviezen voorschriften niet ten uitvoer aangegeven. Tegen de twee personen is procesverbaal opge maakt terwijl het geld in beslag is genomen. De bliekvisserij in Zeeland. De bliekvisserij op de Zeeuwse Stromen, was in de week van 11 tot 18 November belangrijk beter, dan in de voorafgaande weken. Voor sommi ge vissers was de vangst bevredigend, van de Waddenzee komen echter nog steeds berichten, dat de vangst daat gunstiger is dan in Zeeland. Ondanks het ruwe weer kon een gemiddelde van 4 a 5000 kilo door de Zeeuwse vissers op de Waddenzee worden be reikt. Ook begint daar de schardijn veelvuldiger voor te komen en wor den zoals gebruikelijk voor deze veel op de bliek gelijkende visjes, daar ook hogere prijzen gemaakt, dan voor de gewone zeebliek, iets wat naar wij menen in Zeeland thans nog niet het geval is. wege, strijdend voor een goede gelijke geneeskundige verzorging voor ons gehele volk, zou wellicht het stuur kunnen wenden. Afgezien van financiële moeilijk heden is de basis van het ziekenfonds gezond. De totale toeneming van het aantal verzeker den beliep over het verslagjaar 1686, een stijging van 36.427 lot 38.113, die evenredig was aan de zielenvermeerdering in het bestreken gebied. De propaganda voor de aanvullen de verzekering Werd met succes ge voerd, waardoor het aantal verzeker den steeg van 14.292 (1 Jan. 1949) tot 19.963 (1 Jan. 1950) dus met 5671 De exploitatie-rekening over 1949 vertoont een nadelig saldo van 711.610,79 voor de vrijwillige ver zekering en een nadelig saldo van 97.048,16 voor de verplichte verze kering. Het bestuurslid, dr. J. J. Wolters, kwam het fonds in 1949 helaas te ontvallen. Zijn plaats werd ingeno men door dr. G, J. M. de Greef. De voorzitter, dr. A. Staverman, vierde in 1949 zijn 40-jarig ambtsjubileum als chirurg-gynaecoloog. In een bij eenkomst van bestuur en personeel werd hem op treffende wijze onver- getelijke hulde gebracht. Motie van Antwerpse gemeente raad.. De gemeenteraad van Antwerpen heeft Dinsdagavond een motie goed gekeurd, die was voorgesteld door het college van burgemeester en schepenen en ter kennis van de rege ring zal worden gebracht. In de mo tie wordt do aandacht van de rege ring gevestigd op de bezorgdheid in Antwerpse handelskringen over het sluiten van een economische Unie met Nederland en Luxemburg, zon der enige waarborg met betrekking tot de kwestie van de ScheldeRyh- verbinding en de scheepvaart op de Schelde. Het Belgische blad ..Het Volk" heeft in een artikel verklaard, dat het pes simisme ten aanzien van de Scheldo- Rijn verbinding ovei'dreven en voor barig is. De commissie, die deze kwestie be studeert, bekijkt alleen de technische zijde en niet de politieke kant. Het is wel degelijk mogelijk, dat op den duur een verbinding tussen de Antwerpse Schelde en het Hollands- Diep tot stand komt. Dit moet in het kader van de Benelux geregeld wor den. „Het Volk" meent, dat van een werkelijke Benelux geen sprake kan LEZERS SCHRIJVEN. Velen zullen zich evenals ik geër gerd hebben over de opmerkingen in het advertentieblad „De Faam" over het pas onthulde monument aan de Groenmarkt. Het ware te wensen dat de heren Snip en Snap in het vervolg met meer zorg de onderwerpen voor hun gees tigheden uitkozen. Het maakt een zeer onaangename indruk, wanneer onge paste aardigheden worden verkocht over een oorlogsmonument, dat boven dien met grote ernst en toewijding is vervaardigd door een van Nederland s bekwaamste beeldhouwers, en dat in het algemeen wordt gevoeld als een grote aanwinst voor onze stad en Voor geheel Zeeland. Middelburg. II. de Lussanet de Ia Sablonlère. Naschrift der Redactie. Bovenstaand ingezonden stuk is een der ontelbare mondelinge, telefonische en schriftelijke reacties van onze le zers. uitgelokt door het infame stukje in De Faam. De meeste reacties gaan lijnrecht tegen dat stukje in, een en kele valt het bij. Het lag niet in onze bedoeling om notitie te nemen van het leuterpraatje van Snip en Snap. Er zijn ten slotte grenzen. Nu echter van vele zijden ons oordeel wordt gevraagd over het mo nument en het epistel in De Faam, la ten wij beiden volgen. Het beeldhouwwerk van prof. L. O. Wenckelbach vinden wij waardig en mooi. Het behooii, tot de weinige ge slaagde monumenten, welke Zeeland bezit. Niemand zal dit sobere beeld in verband brengen met erotiek tenzij hij of Zij voortdurend op zoek is naar erotische prikkels. En zelfs dan zal men moeilijk staande kunnen houden, dat dit zuivere beeld aanstotelijk of zinneprikkelend is. Toen men de morgen na de onthul ling het beeld met een of meer kle dingstukken had omhangen, werd ons dit naarstig gemeld, natuurlijk in de hoop, dat wij er een bericht van zou den* maken. Wij hebben dit niet ge daan, tot duidelijk gebleken teleurstel ling van kringen, die naar wij menen het initiatief tot dit vandalisme na men. Dat een blaadje als het bedoelde zich in dit vandalisme verkneukelt, van „een i*ijke mop" spreekt en daar door als het ware opwekt tot herha ling. toont duidelijk aan op welk peil de inhoud staat. Het lust ons nog steeds niet er meer van te zeggen. Ieder woord is al te veel. Auto in de sloot. Op de Halsterweg van Bergen op Zoom naar Tholen is gisteravond een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto van de firma Rijnberg uit St. Annaland reed plotseling een zij weg aan de linkerkant van de hoofd weg in. Dit werd niet opgemerkt door een achter deze vrachtwagen rijdende Belgische personenauto. Deze reed 'te gen de voorste wagen aan en vervol gens in een langs de weg liggende sloot. De twee inzittenden, de heer en mevr. G. uit' Brussel, liepen ernstige snij wonden en inwendige kneuzingen op doch konden na door een. dokter te zijn zolang over de kwestie van de 1 zijn- verbonden per auto naar België waterwegen geen 'accöorü is bereikt. 1-Iet Belgische parlement zal zich werd niet opnieuw met een..kluitje in het stelde een riet laten sturen. schuldvraag. Worden vervoerd. De personenwagen ernstig beschadigd. politie onderzoek in naar de Aanwijzingen om brand te voorkomen. (Van onze Haagse redacteur). Naast de algemeen voorkomende bi'andoorzaken als „vuile schoorsteen" „spelen met vuur". „gebi'Uik van was benzine". „electriciteit", enz., waarbij voor de boerderijen in het bijzonder nog „blikseminslag" en „hooibroei" De mosselexport. Zoals reeds vorige week werd ge meld heeft Frankrijk de import van mosselen Zaterdag 18 dezer stop ge zet. Door de aanvoer uit de Waddenzee, alsmede door de z.g. transito mosselen, die uit Duitsland en Denemarken t,e Yerseke werden aangevoerd, werd de export naar Frankrijk vrij goed gaan de gehouden. Voor de betrokken han delaren en de mensen die in het mos selexport hun werk vinden is de stop zetting natuurlijk weer een tegenval ler. Of en wanneer Frankrijk opnieuw 2ijn grenzen voor mosselen zal open stellen is nog niet bekend. Mosselparasiet ook in de Westerschelde. Naar men ons mededeelt zijn exemplaren van de mossel parasiet, die zoveel schade aanricht onder de mosselen ïn de Oosterschelde, thans ook in de Westerschelde aangetrof fen. In Augustus 1950 trof men de pa rasieten aan in mosselen, die bij Veere werden gevonden en deze week con stateerde men, dat van de mosselen op de strandhoofden bij Vlissingen, een vrij groot aantal was aangetast, Speelluinorganisatie houdt Streek- congres te Vlissingen. In het Concertgebouw te Vlissingen zal Zaterdag een streekcongres van de Nederlandse Unie van Speeltuin Orga nisaties worden gehouden. Als spre kers zullen optreden de heren P. C. Faber, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Jeugdzorg te Amsterdam die een inleiding zal houden over „Baldadigheid" en de heer W. Klaren secretaris van de N.U.S.O. die zal spre ken over „Organisatie". De heer F. Oostrom, lid van het dagelijks bestuur van de N.U.S.O., zal als voorzitter van deze conferentie fungeren. Nadat deze beide inleidingen zijn gehouden, zal er gelegenheid bestaan tot bespreking van de beide onderwer pen. Vele besturen van verenigingen op jeugdgebied zijn uitgenodigd dit congres bij te wonen. gelden, heeft zich in de laatste jaren wederom een nieuwe brandoorzaak bij herhaling voorgedaan, nl. het ge bruik van de z.g. aardappelstomer. In de meeste gevallen werden de bran den veroorzaakt door vonken uit de schoorsteen of door het wegwaaien van gloeiende asdeeltjes bij het schoonmaken of uithalen van het vuur onder de installatie. Men onderscheidt bij deze aardap pelstomers twee typen, de stationnaire en de verplaatsbare. Gevoegelijk kan worden aangenomen, dat de ver plaatsbare installaties de meeste bran den veroorzaken, omdat de al of niet juiste plaatsing van een dergelijke in stallatie op het erf dikwijls afhanke lijk is van toevallige omstandigheden. In het algemeen verdiept men zich daarbij niet in windrichting e.d. het geen bij de plaatsing van een station naire installatie meestal wel geschiedt. Ter voorkoming van brand, aldus wordt van bevoegde zijde aangeraden, zorge men er daarom voor, dat; ten eerste op de schoorsteen van de aard appelstomer een goede vonkenvan- ger aanwezig is; ten tweede gloeiende as en sintels direct worden afgedekt door een laagje zand of aarde, dan wel met behulp van water dadelijk wordt gedoofd; ten derde de instal latie een zodanige opstelling ten op zichte van de boerderij en van haar belendingen heeft, dat eventueel weg waaiende vonken niet gemakkelijk op rieten daken, hooi- en stroschelven e.d. terecht kunnen komen. Hieruit blijkt, dat uiteindelijk dus de oplossing van het hele „probleem" van deze brandveroorzakende aardap pelstomers terug te brengen is tot enkele eenvoudige ordemaatregelen, die bovendien de landbouwer geen cent behoeven te kosten. Ouden vati dagen speelden toneel. In de grote zaal van de Korenbeurs te Bergen op Zoom werd een wel unie ke toneel uitvoering gegeven door de Ouden van Dagen, die als artisten op de planken kwamen. Er was een bandje samengesteld, dat meer dan 300 jaar telde, vijf dames en acht heren speelden toneel en hielden voordrachten (bij elkaar meer dan 1300 jaar) en in de zaal zaten allemaal ouden van dagen zo'n 30 tot 35.000 ja ren bij elkander. De oudste artist Kiske Cemedie van 83 jaren gaf college over de liefde als professor Knobbel en hij deed het nog buitengewoon goed. Allerlei soorten liefde's behandelde hij en „de leerlin gen" in dc zaal gierderx het uit om de mimiek van „de professor". Er werden drie toneelstukjes voor het voetlicht gebracht. Het succes umb overweldig»!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2